Titel expositie zaait verwarring 'PvdA bakt ze bruiner' Ik kom u graag het ROTTERDAMS NIEUWSBLAD bezorgen Regionaal kruiswerk berekend op toekomst Veel bezwaren tegen flats in Nieuwland Bel: 010-4004444 pJ.-BewSS V1AARDINBS DAGBLAD SGHIEDAMSE SOU BANT NIEUWE WATERWEG GOURANT 'Ziekenhuis heeft belang bij tevreden patiënten' Fietspont verwacht toenemende drukte Cor de Jonge (RPF) dient ontslag in Omwonenden De Ploeg bang voor verzakking Politie maakt drie arrestaties oprij PSV tempert animo voor triathlon Renovatie van portiekflats in Nieuwland D66 lokt debat over kleur uit DONDERDAG 26 MO i SÉ8 PAGINA 17 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3131 BC Viaardingen. Postbus 110, 3130 AC Viaardingen. Telefoon: 010-4343229. 4352066. 4350557 - sportredactie: 4345209 Viaardingen De oude Ylaar- dingse sigarenhandelaar Bree- derveld mocht gistermiddag het logo van het patiëntenservicebu reau in de hal van het Holyzie- kenhuis onthullen. Adjunct-di rectrice A.Baan zag bij die fees telijke gebeurtenis veel onbe kende gezichten. „Ook anderen dan het personeel van het zie kenhuis hebben kennelijk be langstelling voor dit bureau", was de conclusie die zij trok. Het was druk in de hal van het ziekenhuis, waar sinds een paar dagen het kantoortje van de twee voorlichtsters Mieke Mas- thof en Elly Fontein staat. Zij zijn aangetrokken om op vragen van patiënten en bezoekers van het 'Holy' een antwoord te ge ven. Mieke Masthof en Elly Fontein hebben de beschikking over een ruimte die er uitnodigend uit ziet, geschilderd in vrolijke kleu ren. Die ruimte werd gisteren of ficieel in gebruik genomen. Dus was het „een heel bijzondere, feestelijke en belangrijke dag voor iedereen die weieens met het ziekenhuis te maken heeft", vond zuster Baan. De voorlichtsters traden al in de cember 1987 in dienst Zij kregen een half jaar de tijd om het zie kenhuis te leren kennen. „Met dit bureau is het Holyziekenhuis koploper in de regio", zei me vrouw Masthof, „dank zij het slagvaardig beleid van het be- Schiedam De adjunct-directrice van het Stedelijk Museum in Schiedam, Clara Stroman, is hevig verontwaardigd over de titel van een expositie die omstreeks december in het museum gehouden zal worden. De stad, het vuil en de kunst vindt zij, gezien de toespeling op het omstreden toneelstuk Dèstad, het vuii en de dood van Fassbin- der, geen naam voor een tentoonstelling over huisvuil. Mieke Masthof en Eily Fontein, vanaf vandaag de vraagbaken voor patiënten en bezoekers van het Holyziekenhuis. stuur en de begeleidingscommis sie". Mieke Masthof en Elly Fontein weten wat er van hen verwacht wordt „Het ziekenhuis heeft be lang bij tevreden patiënten". Schiedam De bewonersvere nigingen van Nieuwland en Schiedam-West zullen geen juri disch middel onbeproefd laten om de bouw van drie flats aan de Burgemeester van Haarenlaan tegen te houden. De bewoners verenigingen vrezen dat de flats niets heel laten van het park tus sen de VlaardSngerdijk en de Burgemeester Van Haarenlaan, en ze hebben een hele stapel be zwaarschriften aangekondigd. Wethouder Hans van Kleef bleef de bewonersverenigingen ook na twee inspraakronden lijnrecht tegenover zich vinden. Steun krijgt de PvdA-wethou- der wel van de meerderheid in de gemeenteraad. Op D66 en PPR/PSP na ging een raads commissie deze week akkoord met het bouwplan van Eurowo- ningèn. De politieke tegenstanders, Adri Reïjnhout (D66) en Bart de Lee- de (PPR/PSP), willen de groen voorzieningen in Nieuwland in tact laten. Zij geloven niet, dat de draagkracht in de wijk vergroot wordt door daar 54 koopapparte- menten te bouwen, zoals Van Kleef beweert. Om de omwonenden enigszins tegemoet te komen heeft de pro jectontwikkelaar een paar klei ne wijzigingen in het plan aan gebracht Er komt meer ruimte tussen de drie flats, zodat die minder massaal 'werken', en de houwlokatie is een eind opge schoven in de richting van de Burgemeester Van Haarenlaan. De hoogte blijft gehandhaafd op 21 meter. Viaardingen De stichting Veerdiensten De Nieuwe Maas moet deze zomer vier tot zes ex tra krachten inschakelen om de verwachte stroom passagiers te ■verwerken. De stichting, die onder meer het pontje voor fietsers en voetgan gers tussen Viaardingen en Per nis exploiteert, is sinds eind april op de zomerdienstregeling over gestapt. De pont, die nu tussen zes uur morgens en kwart over elf 's avonds vaart, vervult in het hoogseizoen een belangrijke functie voor recreanten en net woon-werkverkeer. De aantal len passagiers, die voor hun werk gebruik maken van de veerdienst, liggen in de zomer maanden gemiddeld viermaal zo hoog als in de rest van het jaar. De stichting begon enkele jaren geleden als werklozenprojeet De bemanning bestond voor het overgrote deel uit vrijwilligers. Inmiddels bestaat het perso neelsbestand uit 10 medewer kers in vaste dienst. In 1S87 wer den meer dan 150.000 passagiers vervoerd. Voor 1988 worden tus sen de 200,000 en 250.000 passa giers verwacht Behalve de pont op de Nieuwe Waterweg exploiteert de stich- ,ting ook de veerverbindingen tussen Kralingen en IJsselmon- de en een pont in het Rotterdam se havengebied. De stichting, die een jaaromzet heeft van 850,000 gulden, heeft momenteel vier schepen in de vaart Bewonersdeskundige Bea Visser verwonderde zich erover dat de maquette van het bouwplan niet getoond werd tijdens de commis sievergadering. „De maquette is klaar, maar ze laten 'm niet zien omdat de mensen zich anders rot schrikken", veronderstelde zij. Viaardingen Cor de Jonge heeft zijn ontslag ingediend als raadslid voor de fractie van SGP, RPF en GPV. De verte genwoordiger van de RPF wordt opgevolgd door G.W. van Veel- en van het GPV, Die partijen spraken voorde verkiezingen af, dat zij hun zetel zouden delen. De Jonge heeft er als raadslid vierenhalf jaar op zitten. Hij maakte zich de laatste maanden vooral sterk voor min of meer symbolische acties op het gebied van hel milieu. Zo wilde hij bordjes met het opschrift lood vrije gemeente aan de invalswe gen laten plaatsen, en drong hij aan op deelname aan de verkie zing van 'de schoonste stad ^*gn Nederland'. Kort na de rellen rond de opvoe ring van Fassbinders stuk in Rotterdam moest het Stedelijk Museum een expositie stuiten over de schrijver J.K. Huys- mans. Reden voor het rumoer was dat het werk van Huysmans —evenals dat van Fassbinder anti-semilische tendenzen zou vertonen. „Naar die rellen ver wijzen in de titel van een ten toonstelling kan echt niet", meent mevrouw Stroman. Het idee voor de titel van de huisvuil tentoonstelling is vol gens ambtenaren op het stads kantoor afkomstig van museum directeur Hans Paalman. De naam is zonder commentaar overgenomen in het goedkeu ringsbesluit van burgemeester en wethouders. Waarom Paal man juist deze titel koos, is niet duidelijk. Hij is onbereikbaar voor een toelichting. Paalman verblijft momenteel op de Antil len, om een uitwisselingsten- toonsteliing voor te bereiden. Mevrouw Stroman meende aan vankelijk dat het slechts om een werktitel ging. Ze was verbijs terd toen bleek dat de naam al door B en W was goedgekeurd. „Ik weet niet of dit wel juist is, daar moet ik echt enig voorbe- PR-medewerker E.M. van Oene, di recteur G.B.F. van Weelden, voorzit ter J.J. van Collen- burg en Th. J. Geursen tijdens de toelichting' over de fusie in het regio nale kruiswerk. Schiedam/Vlaardingen- /MaassluisDeleden zullen er volgens voorzitter J.J.van Collenburg weinig van mer ken, maar de drie plaatselijke kruisverenigingen in de re gio zijn na een voorberei dingsperiode van twee jaar met elkaar gefuseerd Door de schaalvergroting den ken de kruisverenigingen op de wat langere termijn de kwaliteit van de zorg beter te kunnen ga randeren. Een nauwere samen werking met huisartsen, de ge zinsverzorging en het maat schappelijk werk zijn een andere methode om de zorg voor de hulpbehoevende in de wijk ver der te optimaliseren. De huidige ontwikkelingen in de gezondheidszorg zijn volgens de kersverse voorzitter Van Col lenburg de belangrijkste reden voor de fusie. De bezuinigingen op de ziekenhuisbedden hebben er bijvoorbeeld toe geleid, dat steeds meer patiënten na een operatie thuis revalideren. In dat proces speelt het kruiswerk van oudsher een belangrijke rol. Ook de stervensbegeleiding legt een steeds verdere druk op de kruisvereniging. Steeds meer mensen blijken thuis sterven te prefereren boven overlijden in een 'anoniem' ziekenhuis. Ook hierdoor krijgen de wijkver pleegkundigen het steeds zwaar der. „Vandaar dat we twee jaar gele den begonnen zijn met een stuurgroep om ons te heroriënte ren op het kruiswerk", aldus Maassluis Omwonenden van de voormalige fabriek van De Ploeg in Maassluis hebben de waarnemend voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State, mr.J.H. Blaauw, gevraagd om de bouwver gunning van de firma Goudswaard Partners te schorsen. De Maassluizers vinden dat eerst grondig on derzocht moet worden, wat de gevolgen zijn van de nieuwbouw op het terrein. Goudswaard Partners bouwen op het Schanseüand 42 hui zen en circa 1600 vierkante meter kantoorruimte. De eerste paal voor de nieuwbouw ging onlangs de grond in. De omwo nenden zijn bang dat hun woningen gaan verzakken. Techni sche gegevens over de gevolgen van de nieuwbouw zouden ontbreken. De gemeente vindt dat de bewoners geen reden hebben om zich zorgen te maken. De gemeente heeft gegevens van een ingenieursbureau over de toestand van de woningen in de omgeving van het vroegere fabrieksterrein. Een verzoek van de omwonenden om een bankgarantie van het gemeentebestuur, voor eventuele schadevergoeding, heeft het college van B en W naast zich neergelegd. Eventuele schade moet verhaald worden op de bezitters van de bouw vergunning, zo meent het gemeentebestuur. De waarnemend voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State zal in deze zaak zo spoedig mogelijk een uit spraak doen. Van Collenburg, die tot voor kort voorzitter van het kruis werk in Schiedam was. „We kwamen al snel tot de conclusie dat een regionale kruiswerkor ganisatie veel voordelen biedt. 'Hierdoor is het onder andere mogelijk om 24 uur per etmaal paraat te staan voor de patient. Doot de schaalvergroting heb ben we nu ook meer know-how in huis". De bedrijfsvoering van het kruiswerk is in handen geko men van een directeur, die bijge staan wordt door twee hoofden van dienst In deze functie is de bedrijfskundige G.B.F. van Weelden benoemd, tot voor kort directeur van het gezondheids centrum in Spijkenisse Voordeel van deze constructie is, dat de hoofdwijkverpleegkundi- ge, die zich tot dusver zowel met de bedrijfsorganisatie als met de gezondheidszorg zelf bezig moesten houden, zich puur op de hulp i n de wijk kan gaan richten, „De reorganisatie is bij de meeste verpleegsters dan ook goed ge vallen", aldus Van Collenburg. Voor de reorganisatie werd in overleg met de vakbonden een sociaal plan opgesteld voor de fu sie, waarbii ook een aantal men sen betrokken zijn die tot dusver bij bet provinciale kruiswerk werkzaam waren. In nauw over leg met de vakverenigingen kre gen alle 200 medewerkers, die tot dusver in de plaatselijke or ganisaties actief waren, emplooi bij het Kruiswerk Nieuwe Wa terweg-Noord. „We denken met deze organisa tievorm goed voorbereid te zijn op de toekomst", aldus directeur Van Weelden. „Maar dan moeten we wel buiten schol blij ven in de bezuinigingen. Door de bezuinigingen in de ziekenhui zen hebben wij steeds meer werk gekregen, waardoor wjj deze mensen hard nodig hebben", vult voorzitter Van Collenburg aan. houd over maken. Ze moeten *t maar uitzoeken als Paalman te rug is", zegt zij. Op de geplande tentoonstelling mogen vier Schiedamse kunste naars werk laten zien, dat ge maakt is van huisvuil en afval. Tegelijkertijd verschijnt een ju bileumboek van de hand van Hans van der Sloot, de 'huisau teur' van de openbare nutsbe drijven, die het remigingsbedrijf exploiteren. Het (foto)boek is min of meer op te vatten als een catalogus bij de tentoonstelling. De nutsbedrijven, die geen be zwaar aangetekend hebben te gen de titel van de expositie, trekken 10.000 gulden uit voor de jubileumviering. Zwemmen was heet erste onder deel van de 'lichte' triathlon In Viaar dingen. Vlaardmgen De PvdA moet het standpunt, dat de Nederlandse patiëntenvere niging (NPV) geen gemeen telijk subsidie verdient, nog eens in overweging nemen. Dat schrijven van Rien Lens- velt (SGP) en Cor de Jonge (RPF) in een open brief aan de PvdA-fractie. Zij vinden dat de NPV onrecht is ge daan, omdat de algemene pa tiëntenvereniging, die veel minder leden telt, wel subsi die krijgt. Een voorstel van burgemeester en wethouders om de NPV een subsidxe van 750 gulden toe te kennen stuitte in de laatste raadsvergadering op bezwaren van de PvdA. Het voorstel werd verworpen. CDA en VVD wa ren des duivels. Zij vonden dat de PvdA de afspraken in het col legeprogram schond. Daar staat in, dat de gemeente initiatieven om te komen tot patiëntenvere nigingen zal ondersteunen. „Wij hebben geen behoefte aan nog een algemene patiëntenver eniging. Er is er al één", zei frac tieleider John Ranshuijsen van de PvdA. Maar op de achter grond speelde een ander motief. De NPV zegt zich te baseren op bijbelse normen en is volgens de statuten mordicus tegen abortus en euthanasie. Van zo'n vereni ging moet de PvdA niets hebben. „Maar de NPV ts geen EO-club- je", zegt SGP'er Rien Lensveit. „Zij dienen wel degelijk het alge meen belang. En goed, bestuur en leden zijn van christelijke huize, maar mag dat alsjeblieft nog in dit land?" Hij vindt de houding van de PvdA weinig to lerant, „U wilt ervoor waken niet een soort drie-in-de-pan te zijn met coalitiegenoten CDA en VVD. Zoals u met de afspraken met CDA en VVD omgaat, bakt u ze inderdaad bruiner", schrijft Lensveit aan de PvdA. Bij de SP, die ook tegen subsidie aan de NPV stemde, heeft de PvdA zich met haar standpunt ook al niet populair gemaakt. „Een krampachtige poging om zich als progressief te onder scheiden van CDA en VVD", schrijft de Sociaiistiese Partij in de laatste editie van de Tribune. „Schijngevechten tussen de PvdA aan de ene, en CDA en VVD aan de andere kant. Het gaat bij die gevechten nooit om de belangen van de bevolking. Een schijnvertoning, een hoop kabaal om niks", oordeelt de SP. Schiedam De Schiedamse po litie is afgelopen nacht driemaal uitgerukt om .één of meerdere arrestaties te verrichten en zij slaagde daarin alle kerer». Om half twee werden een 30-jarige Schiedammer en zijn vrouw op de Strickledeweg aangehouden. Zij iiepen daar met een aantal dozen sportschoenen. Het duo probeerde zich er aanvankelijk uit te praten met desmoes, dat zij het schoeisel vlakbij de douane loods hadden gevonden. Een half uur later werd in de Oosterstraaieen 19-jarige Schie dammer in de kraag gepakt. De politie, die was gealarmeerd door buurtbewoners, zag hoe hij daar een rugzak onder een ge parkeerde auto gooide. Daarin zat inbrekersgereedschap. Toen de eigenaar van een auto rond drie uur wakker schrok, omdat zijn autoalarm afging, belde hij meteen <Je politie. Sa men met agenten ging hij met een surveillancewagen op speur tocht. Hij beschikte over een goed signalement van. de dader en zag de man op de Vlaardin- gerdijk fietsen. De politie tast nog in hetduïster over de identi teit van de man, die om in zijn drugsbehoefte te voorzien van plan was geweest de auto-casset terecorder uit de auto te slopen. Hij werd overigens aangehou den op een gestolen fiets. (ADVERTENTIE) Als jc gebonden bent aan de plaats waarin jc v-oont, moet je precies weien wat daér ert in wijde omgeving gaande is. Die informatie haalt u uit de krant. Niet zomaar een krant, maar een wereld- stadskrant. Dc krant voor jc eigen stukje Nederland Boordevol nieuws op elk niveau. Internationaal, nationaal, regionaal, plaatse lijk. stratclijk. Wat u ook maar bedenkt; er wordt wel over geschreven. Sport, cultuur, wetenschap, feiten, menin gen. achtergronden. Allemaal ujt uw eigen perspectief: objectief en onafhankelijk. Ik nodig u uil om nu de telefoon te pakken en het nummer van de afdeling Lezersservice te belten. Ik zorg dat u voortaan uw RN keu rig op tijd in de bus heeft. Elke middag. Het maakt niet uit of het regent, sneeuwt, hagelt of Mormi. Weer of geen weer. Ik (en mijn col lega-bezorgers) doe die kleine moeite graag voor u Tot ziens en hartelijk dank voor uw tele foontje ma 11 ni vrij. 08.30 - 16.30 uur, of vtuur de ingevulde voorpagïnabon op. Viaardingen Maar ongeveer 200 Vlaardingers meldden zich gisteravond ïn het Kolpahad aan de start voor de zesde editie van de recreatieve triathlon. Het bu reau sportieve recreatie, dat dat evenement organiseerde, ont ving de laatste jaren steeds rond 300 deelnemers. De finale van de EuropaCup, waarin PSV acteer de, temperde het animo dit jaar. Bovendien was deze keer aan de opzet gesleuteld om de wat fana tieker triathleten te weren. Vo rig jaar, zo vertelde één van de organisatoren, ging het er soms te hard en te wild aan toe. De 'lichte' triathlon bestond uit 550 meter zwemmen, 25 kilometer fietsen en 4 kilometer hardlo pen. De eerste deelnemer meld de zich na één uur en tien minu ten aan de finish. Van de zware triathlon is dit jaar om twee re denen afgezien: er werd daar mee een te sterke nadruk op presteren gelegd, terwijl de orga nisatie het gewoon deelnemen veel belangrijker vindt Boven dien verlangt een prestatietocht veel meer mzet van vrijwilli gers. Er zijn dan zeker 75 vrijwil- ligers nodig, die elk kruispunt afsluiten, aldus het organiserend comité. Schiedam Koud zullen de be woners van 416 portiekflats in Nieuwland het straks niet meer hebben. Na een geslaagde proef neming, waarbij 32 huizen aan de Dr.De Visserlaan werden ge renoveerd en van de laatste snufjes op isolatie- en venvar- mingsgebied werden voorzien, heeft de gemeente besloten alle soortgelijke huizen in de wijk dezelfde opknapbeurt tegeven. Daarmee komt een eind aan de klachten over slechte verwar ming en isolatie, die de bewoners dikwijls noodzaakte extra ka cheltjes te plaatsen, zodra de temperatuur onder het vries punt zakte. Met de renovatie van de 416 res terende woningen is een bedrag van 28,5 miljoen gulden ge moeid. Per huls komt dat neer op een dikke 68.000 gulden. De kos ten worden grotendeels betaald door het rijk. Gezien de energie besparende maatregelen komt Schiedam waarschijnlijk ook in aanmerking vpor een suhsirïie van de EEG. Na de renovatie gaat de huur met 72 tot 87 gulden per maand omhoog. Schiedam 'Met haar kritiek op het kleurgebruik ïn dé tegen woordige nieuwbouw heeft de D66-fractie voor elkaar gekre gen, dat binnenkort in een com missievergadering speciale aan dacht aan toepassing van kleu ren zal worden besteed. Enkele andere partijen delen wel In de kritiek, die D66 begin deze maand uitsprak. Met opzichtige, bijna fluorescerende kleuren hebben nieuwbouwwoningen een vervreemdend effect, vond D66. Veel Schiedammers heb ben het over schuimpjes enFb- gels drop in plaats van over wo ningen. Vooral Gerard Verhulsdonk, fractieleider van de.WD, toon de zich deze week gevoelig voor de opvattingen van D66'ers Adri Reïjnhout en Coby de la Rie. De indruk is dat de PvdA daarente gen door de bank genomen wel tevreden is over het kleurge bruik. „Het belooft een kleurrijk debat te worden", verheugt Reïjnhout zich al op Verhand.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1