SDhes(1 Doelman stopt na 25 jaar bij SVDPW WATERWEE 10 Doop Wiegmans kleindochter nu al 'n moderne jongen ^tapijten"* SPORT Zwaluwen heeft behoefte aan uitbreiding van kleedkamers Nog duurt de reis lang Fietsdag landelijk Zorgelijke tijden 'VAN DE MARISSEN HEB JE ER OOK EEN HELEBOEL' Gelukkige liberalen Daar bij EVAG linksaf 40% KORTING Karei Bras speelt laatste wedstrijd tegen oud-SW De HoUandiaan pleit bij fusie voor nieuwe tribune Rotterdams Nieuwsblad donderdag 26 mei 1988 Gaat het reizen per trein sneller dan te voet? Ja, je wmt er tijd mee. Maar maakt dat de mens ook rusti ger? Geeft het hem het gevoel dat hij opschiet en tijd wmf? Dat zijn vragen, die gesteld kunnen worden naar aanleiding van het muzikaal programma De Be stemming, volgende week in Schiedams Stedelijk Museum. Vroeger werden landschappen te voet doorkruist. Tegenwoordig beschouwt de reiziger het landschap vaak door een zich snel verplaatsend venster, en toch geeft hem dat het gevoel de bestemming maar stap voor stap te naderen omdat een treinreis zo lang kan duren... Die paradoxale situatie leent zich bij uitstek om in muzikale taal omgezet te worden en dat gebeurt door het Lage Land Ensemble. Dit ensemble bestaat uit mezzo-sopraan Nanjo Bog- danowicz, dwarsfluitiste Laura van Dijke, gitarist Leon Groenenboom en bassist Koert Dekker. De ge zongen teksten zijn fragmentarisch door het pro gramma heen verweven. Het lunchconcert vindt woensdag plaats in de mu seumaula, Hoogstraat 112, om half een 's middags. De toegang is gratis, evenals het kopje koffie dat door het museum wordt aangeboden. Schiedamse, Vlaardingse en Maassluise deelnemers aan de landelijkeJietsdag komen zaterdag zowel te recht in de landelijke weiden rond Zouteveen en Negenhuizen, als langs de oever van de Nieuwe Wa terweg, waar zij kunnen 'genieten' van het uitzicht op de petrochemische industrie aan de overkant van het water. Alle deelnemers komen door het polderland Schipluiden terecht Daarvandaan voert de route van dertig kilometer rechtstreeks naar Maassluis, terwijl fietsers die voor de tien kilometer langere route kiezen eerst door het Westland, De Lier en Maasdijk worden gevoerd. De startplaatsen zijn in Schiedam het ANWB-kamoor, in Vlaardingen mo len Aeolus en in Maassluis het kantoor van de VVV. Deelnemers kunnen vertrekken tussen negen uur en één uur. Het Nationaal Sleepvaartmuseum in Maassluis maakt zorgelijke tijden door. Donateurs, die altijd een belangrijk aandeel hadden in de financiering van het museum, verminderen hun bijdragen of haakten helemaal af. Het museum is voor de finan ciering van tentoonstellingen steeds meer aangewe zen op sponsors. „Die nemen het leeuwendeel van de kosten voor hun rekening", schrijft het bestuur in het jaarverslag. Over publieke belangstelling had het museum niet te klagen. Er werden in 1987 5624 bezoekers geteld. Maar dat hoge aantal heeft vast en zeker ook te ma ken met het feit, dat het museum aan de Hoogstraat zowel in het museumweekeinde als op de nationale monumentendag gratis toegankelijk was. Ook tij dens de Furie-ade mocht het publiek gratis naar binnen, maar van die gelegenheid werd slechts mondjesmaat gebruik gemaakt Het weer was zo mooi, dat de mensen liever buiten bleven. Twee honderd bezoekers was op 3 oktober ruim beneden de verwachting. De fractie van de WD in de Vlaardingse gemeente raad is uiterst tevreden over de in 1988 behaalde successen. Bij de onderhandelingen met PvdA en CDA werd door de liberalen, zo staat althans in bet jaarverslag, een uitstekend resultaat geboekt. „Vol gens velen het bpste". Inmiddels is dat collegepro gramma overigens door de VVD zelf 'opengebro ken', uit onvrede over de handelwijze van de PvdA, die regelmatig het eigen college onderuit haalt De liberalen roemen in het jaarverslag vooral de ei gen resultaten: de grote inzet van de fractie om 'onze zin* te krijgen, de bijstellingen van het verkeerscir culatieplan en de uitvoering van het routeplan voor gehandicapten, waarde WD 'duidelijk de kar heeft getrokken Ook wethouder Jan Madem krijgt pluimen op zijn hoed. De fractie prijst zich gelukkig, dat 'onze wet houder Jan Madem' politiek leiding geeft aan het economisch beleid van het college en het is een ge lukkige omstandigheid, dat juist 'onze wethouder Jan Madem* de portefeuille sport en recreatie be heert De Jullanasingel telt niet meer mee. Als je tegen woordig de weg vraagt vanaf station Vlaardingen- Oost naar de Stadsgehoorzaal, krijg Je te horen dat je de dijk op moet rijden om vervolgens bij het bordje EVAG linksaf te slaan en bij het Verploegh Chassè- pieln rechts te gaan. Bij het bordje EVAG? Ja, dat Is beter leesbaar dan Julianasingef. De gemeente Vlaar dingen mag wel eens een nieuw straatnaambord aan- sct»affen, of anders het huidige een beetje oppoetsen en schoonmaken. door PETER DE LANGE Schiedam Op de tafel ligt een kindertekening, „Van Fleur, mijn jongste kleindochter. Moet je kij ken, die kleuren, grandi oos. Dat zou van een heel moderne jongen kunnen zijn". Dat de ene generatie na de andere in zijn fami lie al van jongs af aan te kent en schildert, noemt Theo Wiegman met een stereotiep lachje 'een erfe lijkheidskwestie'. Ondertussen blijft het een'wonder- Iijk feit, waar hij ook zelf dikwijls verbaasd over staat: „Dat wè alle maal een beetje zitten te klodderen is eigenlijk heel gek". Een sluitende verklaring heeft Theo alias 'Doop' Wiegman niet voor die artistieke gedrevenheid van zijn voorvaderen, kinderen, zussen en broers, behalve dat er in de kunst wel meer van die families voorkomen: „Je had een paar Os- tades, een heleboel Marissen. 'tZat die mensen in het bloed, net als bij ons". Door zijn veelzijdigheid en zijn hoge leeftijd hij wordt eind deze maand 80 geldt Theo Wiegman al jaren als de nestor van het Schie damse kunstenaarswereldje. Merkwaardig, want evenals zijn vrouw Noor is hij een overtuigd Rotterdammer. Maar over Schie dam en zijn inwoners willen geen van beiden een kwaad woord ho renhoewel Noor er vooral in 't begin absoluut niet kon aarden. Doop daarentegen vindt het vanaf het moment dat hij" er vodfc zette een heerlijke stad. „Nog lekker ro mantisch zegt hij. Hij heeft zijn woonplaats in zijn lange loopbaan op zo'n beetje alle denkbare manieren uitgebeeld, zo gefascineerd werd hij door de ge vels, de havens, de molens en de bedrijvigheid. Zijn stadgenoten vindt hij 'aardig, maar eigenaar dig*. „Je hebt soms het idee dat die mensen zich nog steeds onder drukt voelen, dat ze nog steeds hun pet voor de baas willen afnemen. Dat zal wel stammen uit de bran- GRATIS VLOERBEDEKKING kn iMI wel oeven wij tol op alle bekencf» m«f Jt«n zoals DESSO-BERGOSS-BON APAR CE TRETFORD-KVT-SILVESTER - HEUGA - LOUIS DE POOBTERE etc Gratie vrijblijvend hulabazoek met completo Btatencollectle. AM tapijten GRATIS oefcpd DOOR HEEL NED&tLAND ALLE TAPIJTEN 1e KEUS Tot 7 Jaar schriftelijke garantie op alle bekende merken. Door enorme voorraad geen levertijden. Vraag altijd onre offerte, bók voor KARPETTEN. WIJ zijn I beslist goedkoper dan anderen. GORDIJNEN en VITRAGES (w.o. Ado, Gerdisette etc GRATIS GENAAID. A SinexS'NGÊL t6b 189 -R DAM H BERG fel 0t0-42291?0'42?4430-Fa*0JCM22786? VnjCaq ioi9u geoe-em: s Maanöags gesloten derstijd. Het heeft iets weg van een minderwaardigheidscomplex. Zo ietsslijt blijkbaar heel langzaam". Jenever Maar dat is zo ongeveer zijn enige 'harde' opinie over Schiedam. Want geheel volgensde familietra ditie oordeelt Theo meestal heel mild over personen en zaken. Of misschien is dat zijn behoefte om aardig gevonden te worden: hij lijkt zich overal thuis te voelen, zo lang hij maar kan werken en vriendelijke gezichten om zich heen heeft Met de verhuizing naar Schiedam in 1940 had hij bijvoor beeld weinig moeite, terwijl hij aan het Haringvliet in Rotterdam toch een fijn atelier had. De sfeer stond hem wel aan. Hij vond het een 'leuk stadje'. In Schiedam begon hij met een vriend een reclamebureautje, maar de oorlog noopte zijn com pagnon naar Brabant te verkassen. Doop moest een andere broodwin ning zoeken. Die vond hij in een kunsthandel in de Passage, waar bij zijn eigen schilderijen en die van zijn vader, Gerrit Wiegman, probeerde te verkopen. Een moei- lijke tijd. Hij ging met 2ijn doeken langs distillateurs, directeuren, en andere welgestelden, een verkoop- techniek die hij van z'n moeder had geleerd. Die nam hem als o knaap mee naar Wassenaar om va- S ders kunst aan de man te brengen. „In de oorlog ging het iets anders als je dan een schilderij ver kocht vroeg je achthonderd gulden en vijf flessen jenever; daar kon je dan weer andere zaken mee doen", 't Meest gedenkwaardig aan die periode is echter niet het gesappel om het dagelijks brood, maar het moment waarop Schiedam doelwit was van een bombardement Op de Passage kwamen wat scherven te recht, en één daarvan belandde precies in de wieg waar zoon Aad even tevoren nog had gelegen, voordat z'n ouders hem oppakten en meenamen naar de kelder. „Aad is nu wethouder in Schie dam, dat was toen zeker de bedoe ling al", is het droge commentaar van Noor en Theo. Knokken fn zijn galerie ontving Wiegman veel klanten van buiten de stad. Ook toen al liep de Schiedamse be volking niet echt warm voor kunst. Dat An van den Brand on langs haar galerie 't Koetshuys aan de Lange Haven moest sluiten, verwondert hem dan ook niet. „Schiedammers zijn nu eenmaal Theo Wiegman: 'Dat we alle maal een beetje zitten te klodde ren, is eigenlijk wel gek'. niet zo bar rijk dat ze zich snel een schilderij kunnen veroorloven. Maar 't is overal knokken hoor; mensen gaan liever naar de win tersport of naar de Costa Brava dan dat ze geld uitgeven aan cul tuur. Misschien had An net niet 't goeie werk in huis, want dingen van goeie jongens willen wel eens lopen. Hoewel je daar geen peil op kunt trekken. De ene keer gaat 't gewoon beter dan de andere. En er zijn wel meer Schiedamse kunst handels dichtgegaan. Dat ding op 't Oude kerkhof van Simon de Graaf, en galerie De Essentie ook weg. Je zit nu eenmaal vlak bij Rotterdam. Daar gebeuren de gro te dingen, daar heb je een beroemd museum als Boymans. Wat hier ge beurt blijft toch min of meer plaat selijk". Over de verkoop 'van zijn eigen werk mag Theo Wiegman niet mopperen. Zijn havengezichten, stillevens, portretten, landschap pen en abstracte doeken zijn zeer in trek. Het populairst zijn natura listische schilderijen, doeken waarop je kunt zien wat ze voor stellen. „Een beetje impressionis tisch, dat willen de mensen heb ben", is zijn ervaring. Van de rege ling voor beeldende kunstenaars heeft hij nooit gebruik gemaakt. „Financieel heb ik 't altijd zelf voor elkaar gespijkerd", zegt hij trots. „Ik moet er niet aan denken dat mijn werk in zo'n kelder belandt, waar niemand 't ziet. Dat is toch zonde? Ik vind het wel erg voor die kunstenaars met capaciteiten die miskend worden, die hoogstens iets maken voor de artotheek". Kuysdael Daar moet bij gezegd worden dat Theo Wiegman zich nooit heeft ge specialiseerd; hij was van alle markten thuis en schilderde net zo gemakkelijk een toneeldecor als een landschap in de trant van Ruysdael. „Ooit heb ik eens zeven tien Ruysdaels gemaakt voor een man die dat wel een mooi genre vond". Tegenover dat leveren op bestel ling staan evenwel ook gevallen van spontane waardering. Een van Wiegmans mooiste herinneringen, die meteen ook de bewering loog- enstraft dat Schiedammers per de finitie a-cultureel zijn, betreft een opzichter bij gemeentewerken die Wiegman in een grijs verleden op zocht in zijn atelier aan de Tweede Tuinsingek „Hij kwam voor een lekkage, maar toen zijn oog op een schilderijtje van me viel was dat meteen ver kocht Later is die gozer helemaal kunstminded geworden. Als je nu bij 'm thuiskomt, hangen daar de mooiste dingen. Zo zie je maar, dat je mensen best gevoel voor kunst bij kunt brengen Ter gelegenheid van Theo Wiegman* 80e verjaardag orga niseert het Stedelijk Museum een overzichtetentoonstelling van zijn werk. De expositie wordt vrijdag om 20.15 uur geo pend door burgemeester Rai nier Scheo res. floot RENÉ DONS Schiedam Er zal zater dag bij de vaste supporters menig traantje rollen in de kantine van SVDPW, als de 41-jarige Karei Bras in de jubileumwedstrijd tegen oud-SW na 25 jaar voor de laatste maal zijn doel verdedigt. Hij zal daarna voorgoed zijn voet balschoenen aan de willi gen te hangen om er nooit meer naar om te hoeven zien. Maar pijn doet het hem zichtbaar, want de woorden: 'Ik wil de jeugd een kans geven', rollen met pijn en moeite over zijn tong. Hij heeft namelijk nimmer afstand willen doen van zijn plaats in het eerste elftal. Als een nieuwe doel man zich ambitieus aanmeldde bij SVDPW, ging Karei Bras harder trainen, want concurrentie vond hij een vies woord. De ander moest eerst maar eens bewijzen dat bij beter was. Maar nu is het moment aangebroken dat de 41-jarige doel man zijn laatste wedstrijd zal spe len. Hij wil niet de naam van Hein tje Davids opgeplakt krijgen, dus een weg terug is niet meer moge lijk voor Karei Bras. „Ik heb het al aan het begin van het seizoen bekend gemaakt, dat ik wilde stoppen", begint Karei Bras zijn relaas. „Mijn streven was 25 jaar het doel van SVDPW verdedi gen. Ik heb mooie kampioenschap pen meegemaakt, maar ook verve- lende degradaties, maar ik heb aan mijn streven voldaan en ik vind dat nu de jeugdkeepers een kans moeten krijgen. Ik ga die jongens dan ook begeleiden en trainen in de toekomst, want ik blijf uiter aard regelmatig op het SvDPW- veld komen". Karei Bras heeft niet zijn gehele voetbalcarrière bij SVDPW door gemaakt Hij verkoos in 196B Ex- celsior'20 boven zijn oude club, maar kwam daar een seizoen later met rasse schreden op terug, omdat hij bij Excelsior'20 nimmer een ba sisplaats kon claimen. Hij keerde het daaropvolgende seizoen weer terug in het eerste elftal van SVDPW om vijfjaar later opnieuw kampioen te worden- „Tijdens mijn eerste seizoen wer den wij gelijk kampioen. Ik zal dat jaar nimmer vergeten, omdat ik pas zeventien jaar was geworden en enorm tegen mijn medespelers opkeek. Nee, dan is de jeugd nu een stuk brutaler, want ik durfde de andere spelers amper aan te kij ken. Je had een diep respect voor die anderen. Wij werden dat jaar kampioen en gingen naar de vier de klasse. We hadden toen een enorm goed elftal". Diep dal SVDPW maakte het daaropvol gende seizoen opnieuw een kansje op het kampioenschap, maar moest aan het eind van de rit toch een an der voor laten gaan. De Scheidam- se club raakte in de daaropvolgen de jaren in. een diep dal en speelde zelfs in de tweede klasse van de af deling. Nu speelt SVDPW in de eerste klasse van de RVB en ein digde dit seizoen in de midden moot van het klassement Karei Bras heeft nooit last gehad van blessures en is nimmer voor een langdurige periode uit de strijd geweest De enige blessure die hij ooit opliep was een gebroken pols, maar ook deze heelde zeer snel, zo dat Karei Bras slechts twee wed strijden hoefde te missen. „Nee, wat dat betreft heb ik nooit pech gehad. Mijn lichaam steekt nog altijd in een goede conditie. Ik ben nog steeds te zwaar, maar heb daar noot last van ondervonden. Wat ik nu precies met mijn vrije tiid ga doen, weet ik nog niet Ik blijf een beetje mee trainen met die jongens, want als speel ik mijn af- scheidswedstrijd. Ik wil er in de toekomst ook bij blijven horen". Karei Bras geeft de Jeugd een S kans Herman Berkhout ...graag een overdBkte tribune... door BAS VAN DEN BERG Vlaardingen Zwalu wen maakt zich al jaren zorgen over het ontbre ken van voldoende kleed kamers. Zeven jaar gele den vroeg de zaterdagclub al om uitbreiding omdat het in geen verhouding staat tot de nonnen van de KNVB, dat twee elftallen samen een kleedkamer moeten delen. „Wanneer alles volgens plan ver loopt", zegt voorzitter Arie Kegel, „is het niet uitgesloten dat we ook nog twee dameselftallen gaan krij gen. Vandaar de zoveelste oproep aan de gemeente om twee extra kleedkamers. De gemeente is uit gegaan van een investering van 300.000 gulden, maar haaide er in 1986 een ton af. Al die tijd was Zwaluwen opgenomen in de meer jarenbegroting, maar in 1992 zijn we er zelfs afgehaald. We hebben vier velden en een gravelveld en volgens de huidige norm moeten we twaalf kleedkamers hebben in- plaats van tien. De RVB heeft on langs besloten het zeven bij zeven voetbal te introduceren voor E-pu- pillen. Dat zou betekenen dat we nog meer elftallen krijsen". Zwaluwen is één van de vele clubs die zich zorgen maakt over het uit gebreide snoei werk in de meerja renbegroting 1989/1992. Om pre cieste zijn gaat het om een bedrag van 1,4 miljoen dat minder kan worden uitgegeven. De Vlaarding se Raad van Sport en Recreatie is'r ernstig verontrust over de ontwik- keling van de sport en de recreatie in Vlaardingen. Met name vreest het nadelige gevolgen wanneer twee formatieplaatsen worden ge schrapt op het gemeentelijk sport- bureau. Bezuinigingen Andere in het oog lopende posten zijn de trainingsvelden die niet meer zullen worden voorzien van een nieuwe toplaag. Tot 1990 was hier een bedrag van 90.000 gulden voor beschikbaar. Maar in het ka der van de bezuinigingen heeft B en W deze post nu al geschrapt. De vervanging van het wielerpar cours van De Coureur is verscho ven naar volgend jaar. Omdat een ambtelijke werkgroep zich buigt over de toekomst van de zwemba den in Vlaardingen, zijn vernieu wingen aan bet diepste gedeelte van het buitenbad van bet Kolpa- bad en vervanging van de dakbe dekking van het Holybad ge schrapt Positief is dat B en W Het realiseren van een derde sporthal in de Holwijk door het particulier initiatief van groot belang acht Zelf denkt het college aan een ge meentelijke bijdrage van een half miljoen gulden. Fusie De -VRSR ging in grote lijnen ak koord met de herstructuring van sportvelden en de consequenties voor de voetbalverenigingen. Het enige bezwaar was de overdekte tribune van de voetbalvereniging De HoUandiaan. Wanneer De Bol- landiaan verhuist naar de Kethel- weg, waar het een fusie zal aan gaan met Satelliet, is de gemeente niet van plan De HoUandiaan met de bouw van een tribune te helpen. De sportraad besloot het college te adviseren zijn medewerking te verlenen aan de bouw van een aparte tribune. Voorzitter Herman Berkhout van De HoUandiaan pleitte gister avond op de vergadering van de VRSR ook nog voor eert opknap beurt van de twee velden die de nieuwe fusieclub SateUiet/De Hol- landiaan zal gaan gebruiken. „Wij zijn bereid te gaan verhuizen naar de andere kant van park 't Nioeu- welant", aldus de voorzitter, „maar we willen er wel een evenredige accommodatie voor terug zien, In clusief een nieuwe overdekte tri bune. Ook moet het mogelijk zijn dat het trainingsveld wordt ver groot en verbeterd

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 2