Oppassen dat je niet naar de zak gaat lopen Fred Langhorst ziet Hermes niet degraderen MTHWÏG SPORT het waaigat 19 GSS heeft steun van leden hard nodig mmk Fiets week voor iedereen Een middag tussen vuilnismannen Wat kost 'nbaby? Gelijkspel Martinit tegen SW NOORWEGEN IN 'Aan onszelf te wijten dat het zo ver is gekomen' vlaaro.-gen SPORT KORT SPORTAGENDA Computerdag van ÖVO Tal van middenstanders houden er volgens voorzit ter Harry Dijkman van de organisatie van Vlaar- dingse ondernemers (GVO) nog steeds de spreek woordelijke schoenendoos op na. Ondanks de auto- matiseringsgolf blijken veel middenstanders nog steeds op de ambachtelijke wijze te administreren. Zonde van de tijd en de energie, aldus de Vlaardingse ondernemer en de directie van scholengemeenschap Beneden-Maas. Als een kleine ondernemer op ver antwoorde wijze automatiseert, houdt hij op den duur veel tijd over om zich bezig te houden met zijn eigenlijke werk: inkoop, marketing en verkoop. Teneinde ondernemende collega's met koudwater vrees over deautomatiseringsstreep te trekken orga niseren Dijkman en de Vlaardingse slager Hans Blink, in samenwerking met het bestuur van de scholengemeenschap Beneden-Maas, aanstaande dinsdag een manifestatie, waarop de mogelijkheden die de computer biedt aan ondernemend Vlaardin- gen worden getoond. Voor de manifestatie zijn met name bedrijven uitge nodigd, die zijn gespecialiseerd in software. Zo kun nen middenstanders in een oogopslag zien, welke mogelijkheden er zijn om tot een efficiëntere be drijfsvoering te komen. Volgens Harry Dijkman heeft de programmatuur een dusdanige kwaliteit be reikt, dat een bedrijf in negen van de tien gevallen zonder al te veel hobbels tot automatisering kan overgaan. Jn 20 tot 25 uur kun je alle mogelijkheden onder de knie krijgen", aldus Dijkman. „Daarna is het een kwestie van gegevens inbrengen en één keer per jaar je schijfje bij de accountant afleveren". Ondernemers kunnen voor scholing en bijscholing altijd terecht bij Beneden-Maas, dat nauwe banden onderhoudt met het Vlaardingse bedrijfsleven. „Wij hebben elkaar gewoon nodig", aldus directeur P. Roelfzema van de school voor algemeen handelson derwijs. „Wij, als school, hebben de ondernemers no dig om onïe kennis aan de praktijk te toetsen en om Stageplaatsen voor onze leerlingen te vinden. Zij kunnen de know-how gebruiken die wij in huis heb ben". De automatiseringsmanLfestatie, waar soft- en hard ware, telefax-systemen en veel randapparatuur te zien is, wordt op 31 mei om vier uur geopend. Ook 's avonds kunnen de ondernemers nog rondneuzen in de aula van Beneden-Maas. Toerfietsen, zelfs ik doe het. Dat is motto van de Schiedamse fietsweek, die vanaf aanstaande zondag tot en met volgende zondag wordt gehouden. De fietsweek, die door de fietstoerdub Rijnmond is op gezet, bestaat uit drie onderdelen. Zondag wordt be gonnen met de Schiedamse fietsdag. Deelnemers tunnen kiezen uit twee tochten: één van 35 kilome ter en één van 80 kilometer. De eerste tocht is be doeld voor het heie gezin, en voert door Midden-Delf land. De lange tocht is een trimfietstocht, die onder begeleiding van ervaren fietsers wordt uitgevoerd. De bedoeling is dat die rit op een trim- of racefiets wordt gemaakt, omdat het 'peleton* gemiddeld 25 ki lometer per uur denkt af te leggen. De eerste tocht begint tussen 1Q.00 en 11.00 uur. De trlmfietsers be ginnen al om 9.00 uur te pedaleren. Van maandag toten met donderdag wordt de elfde avondfietsvierdaagse gehouden, waarin ondermeer de Brand ersstadrou te is opgenomen. De fietsweek wordt zondag 5 juni afgesloten met een prestatiefietstocht, die de Land van Lingetocht is ge doopt In groepsverband wordt uitgesplitst over drie etappes 208 kilometer afgelegd, Ook tijdens deze tocht wordt maximaal 25 kilometer per uur gereden. De start is om 7.00 uur bij de kantine van wielerbaan Schiedam aan de Olympiaweg. Rotterdams Nieuwsblad vrijdag 27 mei 1988 riror.lflnP RREFnv/ci n - - door JOOP BREED VELD Schiedam Ton van We zel baalt Hij strompelt naar de zijkant van de vuilniswagen, pakt een bezem en schep en begint, met tegenzin de inhoud van een open gebarsten vuilniszak bij elkaar te ve gen. „Slecht dichtgemaakt", luidt het kernachtig oordeel van de 30-jari- ge belader, die in de volksmond nog hardnekkig als vuilnisman wordt aangesproken. Voor Ton is het weliswaar dagelijkse routine om alle troep uit zo'n ondeugdelijk aangeboden plastic zak van de straat op te vegen en in de wagen te kiepen, maar hij laat toch goed blij ken het niet leuk te vinden om voor andermans slordigheden te moeten opdraaien. „Ik zal die rekening er ook maar bij harken", grapt hij tegen zijn meer ervaren collega Jan de Har- tog. „Dan weet de buurt tenminste niet bij wie dat maandverband vandaan komt". Terwijl chauffeur Henk Rijvers de wagen alweer de M.C.M. de Grootstraat uitrijdt, is Ton's irritatie nog niet volledig weggeëbd. „Daar kan je aids van krijgen hoor", roept hij, alsof er een direct verband zou bestaan tussen die gevreesde ziekte en li chamelijk contact met huisvuil De besognes van een belader leer je niet kennen van achter een beeld scherm, dus maakte deze krant dankbaar gebruik van het aanbod een middagje mee te werken. Jan, Ton en Henk beloven hun Loop- tempo aan te zullen passen aan dat van hun onervaren gelegenheids collega. Jan geeft vooraf ook nog een stukje goede raad. „Doe maar twee zakken tegelijk. Dan is er vanavond misschien nog iets van je lijf over". Hij heeft recht van spre ken. Jan is na een loopbaan als bouwvakker alweer acht jaar bij de reinigingsdienst en behoort met zijn 37 jaar tot de oudere beladers. ,U verhuurt baby's? Wat kost dat, een avond een baby huren?" Merkwaardige vraag, ui teraard, maar voor de hand liggend als je de re clame leest van een nieu we winkel op de Dam in Schiedam. Baby-verhuur staat er op het uithang- bord. Of wacht eens... le zen we niet goed? Nee, er staat Baly-verhuur, Maar x, wel een onduidelijk elle- ®j tie. De meèsten haken, op hun vijfen veertigste af, vertelt Jan. „Dan ko men de lichamelijke klachten en gaan ze over naar de veegploeg". Het valt al snel op dat Jan en Ton, die pas één jaar achter de wagen loopt, zelf geen boodschap hebben aan de 'gezondheidsadviezen' die ook zij ooit kregen. Van hogerhand wordt door de Openbare Nutsbe drijven Schiedam, waaronder de reinigingsdienst valt, sterk aanbe volen om met twee zakken te vol staan. Jan en Ton grijpen er echter •vrolijk drie, vier of soms zelfs vijf tegelijk. Opzichter Paul Schnei ders,die af en toe metde fiets langs komt om te kijken of alles goed gaat, vertelt later dat bet vooral be langrijk is om met de zakken in ba lans te lopen. „We hebben een man in de dienst", zegt Paul, „die in één hand vier zakken draagt en maar één in de andere hand. Die loopt helemaal naar de zak". Om te illus treren welke uitwerking dat heeft op je lichaam, helt hij ver over naar s links. „Zo zie je hem 's avonds ook door de stad banjeren", zegt hij. q 5 Dubbele ronde De reinigingsdienst wil de jouma- J> list kennelijk verwennen. Die middag staat namelijk in verband met de uitgevallen rit op Pinkster maandag een d ubbele ophaalronde in Nieuwland op het programma. Overal liggen immense bergen grijs klaar om door de machinerie van de vuilniswagen verpulverd te worden. Jan en Ton weten exact wat zij kunnen verwachten, „Over het algemeen wordt het vuil knap slordig aangeboden", heeft Ton van een jaar opgooien, zoals het werk in beladersjargon wordt ge noemd, geleerd. Hij heeft gelijk. Temidden van de dertig ton huis vuil die die dag wordt opgehaald, zit een flink portie dat in open zak ken aan de straatkant is gezet. Wit te afsluitstrips worden kennelijk vaak in de zak gedaan in plaats van er omheen en daar zijn ze echt niet voor bedoeld. Het laatste jaar is het werk van de beladers er niet gemakkelijker op geworden. „Je merkt dat de wel vaart weer toeneemt", zegt Ton. Economen meten dat af aan inge wikkelde veranderingen in beste dingspatronen. Ton hanteert een simpeler methodiek. Hij ziet dat er meer huisvuil <7 procent meer in Schiedam vorig jaar) wordt aange boden. Ook het gemak waarmee weer kostbare artikelen worden afgedankt, is hem opgevallen. „Ik ben videorecorders gaan sparen. Echt die dingen worden wegge- gooid,zeIfsals2enogwerken". Jan Beladers Jan de Hartog (I/nks), collega Ton van Wezel (er naast) en hun col- beaamt het „Vorige week had ik lega-voor-een-middag zijn op weg naar de volgende hoop zakken. nog een cd-speler, die ik thuis zo GEES1NK Voorde camera doet Ton van Wezel bij uitzondering hoe het hoort: één zak en één doos. Jan toont een bijna nieuw paar laarzen. „Ook dat wordt tegenwoordig weg- kon aansluiten op mijn installatie. Het ding werkt perfect". Andere collega's hebben zich toe gelegd op het verzamelen van ra dio's, televisies en aanverwante za ken. „Iedereen van ons spaart wel iets", zegt Ton, die nog een ander groot voordeel van zijn beroep weet te noemen. „Ik voetbal nog steeds, maar hoef nooit meer naar de conditietrainingen toe. Ga maar na: we lopen 25 kilometer per dag". Vrijheid De vrijheid en bet werken in de buitenlucht zijn de ingrediënten, die voor de beladers de belangrijk ste charme van hun beroep bepa len. „Hoewel", zegt Jan, ,,'s winters is het natuurlijk niet bepaald een pretje". De tocht door Nieuwland leert dat er geen sprake is van een algemeen geldende manier van huisvuil aan bieden. „Straks", zegt Ton tijdens de koffiepauze, „straks gaan we naar straten waar veel bejaarden wonen. Daar krijgen we allemaal van die kleine witte, zuinige zak jes. Rot werk, wantje kan er toch maar een paar tegelijk meene men". Het gebeurt exact zoals hij had voorspéld. In andere delen van de wijk treffen we bij hoge uit zondering een afcluitstrip aan. „Ik weet datje het eigenlijk niet hard op mag 2eggen", zegt Ton voor zichtig, „maar je merkt dat hier veel buitenlanders wonen, die niet gewend zijn om huisvuil netjes aan te bieden". Voorlichter Mari Dingeouts be looft later, als hij met die ervaring wordt geconfronteerd, daar een kleine voorlichtingscampagne aan te gaan wijden. Ook milieucontro leur Jan van de Windt besteedt veel aandacht aan het deugdelijk verpakken van huisvuil. Hij heeft uitgerekend dat ongeveer de helft van de straatvervuüing in Schie dam voor rekening komt van slecht aangeboden huisvuil. Ook beladers zijn steeds op zoek naar kleine verzetjes tijdens hun werk. Als we bezig zijn weer 2o'n grote hoop in de gretige buik van de wagen te gooien, komt een vrouw naar buiten hollen om ons op nog wat extra zakken te verha len. Onder aanvoering yan de ui terst bedreven Jan wordt het tem po opgevoerd. „Tempo, tempo", roept hij. Als de vrouw met een tweede partij 2akken terugkomt, draaien we riet de hoek om. 2e moet metde zakken onverrichter- zake terugkeren naar haar wo ning. „Dat zal haar leren om de volgende keer op tijd te zijn", grijnst Jan. Schiedam Martinit heeft in de wedstrijd ter gelegenheid van het 60-jarig jubileum SW op 1-1 ge houden. De eerste divïsïeelub speelde met zes basisspelers. Na een twintig miunuten namen de amateurs een voorsprong. Michel Ltfke scoorde na een voorzet van Prank Klerks: 1-0. SW speelde iets verzorgder, maar konden aan vallend nauwelijks een vuist ma ken. Twee minuten voor het einde zorgde Glen Sonneville alsnog voor de gelijkmaker. Hij strafte een misverstand van de Martinit- defensïe af. Er waren op Thurlede 150 toeschouwers. Feestweek van vijftigjarige afdelingsclub !n onze showroom kan men zich oriënteren en overtuigen van de hoogwaardige kwaliteit en het perfekte zitcomfort van diverse fau teuils. Leverbaar: Ir» verschillende kleuren houten frames, leer- en stof- soórten. waai eens aan... wonen door BAS VAN DEN BERG Schiedam Ter gelegenheid ven hr-t ''ïjftig jarig bestaan houdt de voetbalvereniging GSS tal van festiviteiten in de week van maandag 30 mei tot en met zaterdag 4 juni. Maandag speelt het softbalteam van GSS tegen een gele genheidsformatie (19.00 uur). Een dag later en donderdag is op Harga het Hoge Hoed Toer nooi. Woensdagavond werken de rfamestrim- ploeg en de veteranen een zeskamp af. De re ceptie (19.00 uur) en de feestavond (20.30 uur) vinden zaterdag plaats. GSS zag in 1938 het levenslicht als onderafde ling van de personeelsvereniging van scheeps werf Gusto, de Gusto Sport Vereniging. Het was toendertijd een élitair clubje dat uit kan toorpersoneel bestond. Na het uitbreken van de tweede wereldoorlog werden de activitei ten stopgezet In J947 pakten ds voetballers de draad weer op, maar willen verder onder de naam: Goed Uithoudingsvermogen Staalt Ter Overwinning verder. Dat ging niet door de beugel, waarna de naam GSS (Goede Sport Staalt) uit de bus rolde. Aanvankelijk wordt met twee teams aan de competitie deelgenomen, maar heel geleide lijk aan wordt dit uitgebouwd. In eerste in stantie door ook Gusto-mensen van de 'werk vloer' toe te laten en weer een tijd later door de vereniging helemaal open te stellen. We zitten dan in de jaren zestig- In de eerste tientallen jaren staat de binding met de werf echter voorop. Er worden jaar lijks uitstapjes gemaakt naar andere bedrijven; de Gusto-cantine fungeert als basis en het per soneelsblad als cluborgaan. Voor het spelen van de wedstrijden leidt GSS een zwervend bestaan door Schiedam. Vele jaren worden ge sleten op het terrein van de voormalige glasfa- 00 BBS SBSBS I jxd a ncpnnacj;; markt 57 010-4343685 briek Pieterman (waar nu WK en Olympus spelen), en daarna woont de club onder meer in bij Schiedam en Ursus. Begin jaren zestig kan het eerste eigen onderkomen worden be trokken: een oude bazenkeet van (ie werf, die bij het achterste veld van Schiedam kamt La ter wordt daar een eigen cantine neergezet maar ook die blijkt al snel te klein. Eind jaren zeventig betrekt GSS het voormalige Ursus- gebouw, van waaruit in alle rust wordt ge werkt aan het definitieve honk, een fraai ogende accommodatie bij de Demos-cantine. Die is geheel door de leden opgebouwd en wordtin 1984 geopend. De Gusto-werf, en daarmee dus ook de voor GSS belangrijke personeelsvereniging, is dan al een aantal jaren ter ziele, en de voetbalver eniging is er in geslaagd ook op eigen kracht het hoofd boven water te houden. De steun van de leden was daarbij onmisbaar en zal dat in de toekomst ook blijven. door BAS VAN DEN BERG Vlaardingen „Dat Her mes DVS nog een herkan sing krijgt, is natuurlijk schitterend. Maar we heb ben het aan onszelf te wij ten dat het zo ver is geko men". Aan het woord is de 22-jarige middenvelder Fred Langhorst, de smaakmaker van de eer steklasser, die altijd nog niet weet of hij op Harga blijft. „Ik zou graag willen zien dat er nieuwe spelers bijkomen", zegt hij eerlijk. „De speelstijl van Herraes DVS is me bepaald niet op het lijf geschreven. Dat komt omdat we eén trainer hebben die van kei hard werken houdt. Techniek wordt daarbij naar de achtergrond geschoven. Voor m'n ontwikke ling Is dat niet goed en voor Her mes DVS, denk ik, ook niet Er zijn natuurlijk meer spelers die het van hun techniek en vindingrijkheid moeten hebben". „Ik durf te zeggen dat we geen en kele wed strijd op techniek hebben gewonnen. Dat zijn er overigens maar vijf geweest, de overige wed strijden eindigden gelijk of werden verloren. Ik herinner me de wed strijd tegen ADO toen het slecht weer was. Het veld lag vol plassen en toen moesten we het wel van hard werken hebben. Dat is voor Hans Kostense, onze trainer, het mooiste voorbeeld. Hij is gek van harde werkers en die heeft Her mes DVS in Ruud Bakker, Harry Vlasveld, André Hitman en Addie Bijl genoeg". Systeem Fred Langhorst zegt eerlijk dat hij op die stijl een beetje is uitgekeken. „Ik moet er niet aan denken als Hermes DVS degradeert naar de tweede klasse. Ik weet zeker dat het ook niet gebeurt, maar als het door welke oorzaak dan ook toch zo ver komt, ben ik weer even ver als bij Fort una Vlaardingen, waar in ik drie jaar heb gespeeld. Eerlijk gezegd kwam ik bij Fortuna VI. be ter tot m'n recht Ik paste bij Ron Berveling, Ron Hofman en Marl r veel beter in de combinatie dan ik bij Hermes DVS ervaar. Daar kunnen de spelers overigens niets aan doen. Het ligt gewoon in het systeem opgesloten dat de trai ner hanteert". Linies ,-,Het probleem bij Hermes DVS is dat het geen homogene ploeg is", vervolgt Fred Langhorst „Het lijkt wel of het elftal uit drie aparte linies bestaat De spelers schuiven nauwelijks in en mij wordt verwe ten dat ik de bal niet ophaal. Maar ik weet zeker dat het niet alleen aan mij ligt. Onze verdediging zou beter wat meer kunnen opbouwen. Toen ik bij Hermes DVS kwam, stond ik op verschillende plaatsen. Toen ik er met de trainer over sprak, ben ik naar het centrum verhuisd". Enthousiast „Liever", zegt Fred Langhorst, „had ik betaald voetbal gespeeld. Ik heb de kans gehad bij Excelsior, maar na een proefwedstrijd wil den Ja J- ze mij alleen hebben op basis van J een onkostenvergoeding. Dat heb S jv ik niet gedaan. De ambitie heb ik wel om hogerop te spelen. Toen s Fortuna Vlaardingen maar geen kampioen werd heb ik gezegd dat 3> het voor mij zo geen /in had. Toen ben ik naar Hermes DVS gegaan in gengevallen. Ik geloof dat we al- Fred Langhorst spreekt de hoop in een goed draaiend elftal leen tegen Unitas goed hebben ge- Hans Kostense moed in na i te komen. Maar dat is me wat te- speeld". reiken van de nacompétJtle trainer net be- De Hollandiaan houdt zondag per traditie het Klink enbergtoer- nooï op het complex in park 't Nieuwelant. Deelnemende vereni gingen zijn: VFC, EDS, Hoek van Holland, Fortuna Vlaardingen, KKWIK, VDL. Ursus en De Hol landiaan. Aanvang 10.00 uur. Peter van der "Waal maakt in het nieuwe seizoen zijn rentree in de hoofdmacht Van basketbalvereni ging Jwentus. De schutter, die an derhalf jaar geleden hetMaassluise Elementum/Green Eagles (pro motiedivisie) verliet, vormt een welkome versterking voor de for matie van Frans Wentholt. Ueana Schonenberg verlaat de dames van Juventus. De spelver- deelster speelt volgend seizoen bij het Rotterdamse Gun co/AMVJ. De nieuw eevormde fusievereni ging HVK/Valerius-combinatie is rond met de trainers. Theo van de Water, die dit seizoen halverwege afhaakte bij het Vlaardingse WÏK en eerder al in Kethel werkte, neemt de damesploeg onder zijn hoede. Aad Mooij wordt trainer van de heren. De finale om het Vlaardings kampioenschap gaat op 4 juni tus sen HVO en DSS'26. DSS 26 scha kelde gisteravond Vlaardingen uit met 1-0. De finale om het Schiedams kampioenschap op 11 juni betreft een wedstrijd tussen SFCen Ursus. SFC won met 3-0 van Hermes DVS. Omdat Hrrmes DVS aan de nacompetifcie meedoet vocrr een plaats in de eerste klasse, stuurde het gisteravond het tweede elftal naar Thurlede. Tips voor deze rubriek kunt u doorge ven aan do sportredactie van deze krant, postbus 110,3130 AC Vlaardin- ö«m. De sportredaktie is overdag tele fonisch bereikbaar onder nummer 010-4345209 en in de avonduren onder nummer 010-4056509. ZATERDAG 23 MD Damvuoftbal; 17.00 CCS/Scfttedam-Oe Wrt/DSC'74 «oobte-headap; Criefcsfc 1 (.00 KZKC—ExceisJor'20 (d). Voetbal: 15.00 Receptie SFC, sportpark Thurlede. ZONDAG 29 MS Voetbal: 14 DO RermasOVS—OFC: Ka^bsfc 14.30 HolyGetnoord, 14X0 Rowdies— vton—VW2. IIAAHPAO 30 Mn Zaalvoetbal: Margriethal Schiedam: 20.00 Hermes DVSHMSH (nacwnpelitio om pro motie naar landelijke klasse)"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 2