Lage Land Ensemble biedt rustige reis DhesQ De Lint opent nieuwbouw DSM Sanofi: behoefte aan meer ruimte MILJOENENWINST ENERGIEBEDRIJF BLIJFT INTACT Jan Vons: 'Raad is net 'n circus' Hond met ijzerdraad aan hek gebonden TAPIJTEN* VIAARDINGS QABBLftB SCHiEDAMSE GOURAM NIEUWE WATERWEG COURAN Eendjes gestenigd: buurt bewoonster doet aangifte Burgemeester niet eens met voordracht gemeentesecretaris Net van huis met vakantie... VLOERBEDEKKING 40% KORTING WOBNHG DONDERDAG 2 JUNI iggR Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC PAGINA 13 Viaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardmgen. Telefoon: 010-4343229. 4352066. 43SQSS7 sportredactie: 4345209 Schiedam Hef dreigt een dooie boel te ■worden rond het voor malige Land van Ris. Dat zegt hef echtpaar Han en AH Groeneweg uit de Oostsingel. Deze lommeerde gereno: die- renliefehebbers zagen eerst de kikkers uit de sloot achter hun tuin verdwijnen. Vervol gens waren de sala manders aan de beurt. En nu moeten de jonge eenden eraan geloven. De kikkers en sala manders moesten wij ken voor de oprukken de stadsvernieuwing, Ge eenden treft een treuriger lot: zij worden gestenigd. De oude sloot is ge dempt en op het 'land je' is een verse singel gegraven. Maar Han Groenweg betwijfelt of enig natuurHjk le ven daar ooit een kans zal krijgen. Gisteren was hij er getuige van dat twee knullen vier jonge eendjes met ste nen bekogelden. Voor dat hij kon ingrijpen waren de pijltjes dood en hadden de moorde naars de benen geno men. „Er blijft niet veel leven over in de buurt", klaagt Groene weg. Hij heeft de poli tie en de gemeente ge waarschuwd. „Maar die zeggen dat ze niets kunnen doen". Zijn echtgenote wil het er niet bij laten zitten. Ze kent de naam van een van de daders en wil aangifte doen: „Die dode vissen in de Noordzee zijn al erg ge noeg. Waarom moet zo dicht bij buis nou ook nog alles wat leeft worden uitgeroeid?" Viaardingen De kans dat het gemeentelijk energiebedrijf de gemaakte miljoenenwinsten zal terugbetalen aan de Vlaardingse bevolking is vrijwel nihil. In de Vlaardingse gemeenteraad is geen meerderheid te vinden voor dat plan. Zelfs tegen bet langzaam afbouwen van de winst (vorig jaar 5 miljoen gul den) die het GEWB maakt op de levering van gas, eleclriciteit en water bestaan grote bezwaren. De coalitiepartijen PvdA, CDA en VVD vrezen dat de gemeen tebegroting dan onder zware druk komt te staan. De motie die de SP gisteravond tijdens de eerste ronde van de debatten rond de meerjarenbe groting indiende maakt dan ook weinig kans. De SP wil dat het energiebedrijf de overschotten terugstort op de rekeningen van de verbruikers Volgens fractie voorzitter Remi Poppe is de winst een Verkapte belasting' waarmee de gemeente ten on rechte zijn uitgaven financiert. Ook het voorstel van de SGP/GPV7RPF-fraetie om maximaal l miljoen gulden winst in de kas van het energie bedrijf te laten, lijkt onhaalbaar. Vlaardingse gezinnen, die een fi nancieel extraatje best kunnen gebruiken, hoeven de komende jaren niet op al te veel steun van het stadsbestuur te rekenen, zo werd gisteravond duidelijk. Het pleidooi van het CDA en van de kleine linkse partijen om een noodfonds voor de minima in te stellen, stuit bij de PVDA op ern stige bezwaren. PvdA-fractie- voofritter John Ranshuijsen wil, zinspelend op de toneelschrijver Herman Heiicrmans, geen 'KniertjesfondsMensen met fi nanciële schulden moeten maar naar de gemeentelijke krediet bank, vindt de PVDA. Ondanks de soms hoog oplopen de meningsverschillen binnen de coalitie lijkt de meerjarenbe groting vrijwel ongeschonden de eindstreep te zullen halen. Onaf hankelijk raadslid Ati Ranshuij sen vergeleek de debatten met een toneelstuk. „We voeren een spel op, want de coalitiepartners hebben al ver voor deze verga dering hun fiat aan de begroting gegeven. Er is hoogstens ruimte om m de marge nog wat veran deringen aan te brengen". De fractie van de CPN/PPR/PSP in de Vlaardingse gemeenteraad ging het debat rond de meerjarenbegroting gisteravond in met een nieuwe woordvoerder. Arnold van Kalken (rechts op de foto) droeg de fakkel letterlijk over aan Jan Vons. Bij de verkiezingen spraken de drie linkse partijen af dat hun enige raadszetel eerst door Van Kalken, en la ter door Vons zou worden bezet. In zijn maiden-speech trok Vons van leer tegen de voortdurende ruzies tussen de coalitiepartners PVDA, CDA en WD. Met hun gehakketak nebben aie partijen de politiek een slechte naam bezorgd, vindt Vons. In de tijd dat hij de raadsvergaderingen vanaf de publieke tribune bij woonde kreeg nlj vaak deindruk 'dat het circus weer In destad was'. Op die voorstellingen zou de raad eigenlijk vermakelijkheidsbelasting moeten heffen, suggereerde de nieuwbakken volksvertegenwoordiger. „Dat zou meteen het tekort op de begroting kleiner maken". CDA somber over coalitie Schiedam Een treinreizi ger ziet een landschap als een snel verplaatsend venster, terwijl hij het gevoel heeft z'n bestemming stap voor stap te naderen. De wisselende sfe ren, die een landschap op roept bij de reiziger, hebben het Lage Land Ensemble ge ïnspireerd tot het muziek stuk De Bestemming, waar uit het Rotterdamse kwartet gisteren een deel ten gehore bracht tijdens een lunchcon cert in het Stedelijk Museum in Schiedam. Het verhalende, dat de muzikan ten met hun stuk tot uidrukking willen brengen, doet direct ver moeden dat de muzikanten een nauwe band hebben met de the aterwereld. Dat blijkt te klop pen, want zowel Laura van Dijke en Leon Groenenboom deed veel ervaring op als compo- nist voor theaterprodukties. Zo schreven zij verleden jaar de j muziek voor het theaterstuk Strijd en Hunker, dat diverse malen in de Rotterdamse Lanta- ren werd opgevoerd. Samen stonden zij aan de wieg van het ensemble. Begin dit jaar was het Lage Land Ensemble een feit, toen, de sop- raan Nanjo Bogdanowïcz en bas sist Koert Dekker de gelederen versterkten. Vanaf dat moment studeerde bet kwartet enkele - maanden hard om het door V Groenenboom en Van Dnke ge- componeerde werk onder de 1 knie te krijgen. De luisteraar krijgt, zoals be- looft, inderdaad een kaleidosco- pïsch klankbeeld voorgescho- teld, dat door het ritmische gi- - taarspel van Leon Groenen- boom aaneengesmolten wordt. Met name Laura van Dijke is - verantwoordelijk voor de sfeer- fg wisselingen in de muziek, als zij L de dwarsfluit inwisselt voor de 51 marimba, het slagwerk of de ac- cordeon. Het zeer gedlscipli- "J neerd musicerende kwartet gaat uit van klassieke harmoniesche- 'c ma's, maar lardeert het geheel met tal van moderne invloeden, L Deze komen onder andere tot uitdrukking in het basspel van Koert Dekker. Hij wisselt de contra-bas regelmatig in voor een elektrische basgitaar. „Toch willen we met onze rau- Terwijl op de achtergrond een acht door het water klieft, hijst een takelbednjf onder toeziend oog van een brandweerman-dui ker een stalen kajuitboot uit de Vliet ten zuiden van Rijswijk. Een ouder echtpaar uit Schiedam, nog maar drie uur onderweg voor een watersportvakantie van vier we ken. had de boot net op tijd naar de kant weten te krijgen. Onge deerd konden de twee mensen op het droge komen. Het echtpaar had al enige tijd niet meer met de boot gevaren, maar de schipper wist nog wel wat hij moest doen toen een stuk plastic in zijn schroef was geraakt Hij opende het luikje van de spiegel, waarop de boot vol water stroomde en aan de waterkant naar de bodem ging. De man had rich er geen re kenschap van gegeven, dat de boot met het oog op de langere vakantie toch wat zwaarder was beladen en daardoor dieper in het water lag dan anders... Viaardingen Het CDA ziet de toekomst van de coalitie met PvdA en WD somber in. De christen-democraten krijgen langzamerhand het gevoel dat de taak om de sa menwerking voort te zetten louter op hun schouders te recht is gekomen. CD A-frac tievoorzitter Aart Kool vindt dat 'tamelijk vermoeiend' worden. Kool uitte deze kritiek pp de coa litiepartners gisteravond tijdens de algemene beschouwingen rond de meerjarenbegroting 1989-1992. De PvdA heeft de christen-democraten volgens Kool al verschillende keren 'op de ziel getrapt' door afspraken uit het beleidsprogramma niet na te komen. Ook gisteren kwamen er weer tegenstellingen tussen de coali tiegenoten aan het licht. Kool kapittelde de PvdA over de wei gering, een fonds in te stellen voor Vlaardmgers die in finan ciële nood verkeren. Dat de PvdA dit idee waarvoor het CDA 100.000 gulden wil uittrek ken, bestempelt als een. 'arm en - fonds' noemde Kool 'dubieus' en 'uitermate teleurstellend'. Met VVD-fractievoorzitter George Neijssel was Kool even tevoren al verstrikt geraakt in een on verkwikkelijke discussie over de procedure die gevolgd is bij de voordracht van een nieuwe ge meentesecretaris. Volgens Neijssel hebben PvdA en CDA de voordracht (van Adriaan van Beuzekom) bin nenskamers geregeld, dwars te gen protesten van de WD in, die aandrong op een normale solliciatie-proeedure. Neijssel kreeg onverwacht steun van burgemeester Fred van Lier. Deze riep PvdA-wethouder Bas Goudriaan ter verantwoording voor de bewering dat b en w unaniem waren geweest over de voordracht Van Lier verklaar de dat hij zich van stemming had onthouden. Hij was het niet eens was met de gang van zaken, om dat die „politiek reeds beklon ken was", Ook de anderen par tijen klaagden over het gebrek aan inspraak. Zowel de ambte naren als de meeste politieke fracties werden door Goudriaan gepasseerd. „Het is gewoon in alle eerlijke geniepigheid ge beurd", sneerde Remi Poppe (SP). Goudriaan trok het boetek leed aan door te zeggen dat hij zijn fout 'betreurde'. Hij steunde zelfs een motie van D66 waarin is vastgelegd dat de hele ge meenteraad voortaan inspraak krijgt bij de benoeming van be langrijke ambtenaren als een ge meentesecretaris. Dobermann pincher toegetakeld Maasland„Het dier was mei ijzerdraad om zijn kop vastgebonden, heel laag aan het bekr zodat bij niet over eind kon komen en wel moest gaan liggen. Zo was hij vanaf de rijksweg en ook vanaf het fietspad niet te zien. Bovendien was zijn bek met een bindtouw om snoerd, dus blaffen kon hij niet Het is een wonder, dat Woordvoerder Van der MeuJen van de rijkspolitie in Maasland toont zich verbijsterd over het staaltje van dierenkwelling, waarmee hij deze week werd gecon fronteerd. Op de Broekpolderweg werd een dobermann pincher in ontredderde toestand aangetroffen. Het was duidelijk de bedoeling van de dader, dat de hond er ter plekke zou overlijden. De politie beeft de hond in een asiel ondergebracht Dit soort incidenten maken we toch gelukkig weinig mee in deze contreien", zegt Van derMeulen. Onmenselijk noemt hij ook de manier, waarop de eige naar de hond aan een oor toetakelde. Meteen mes werd geprobeerd een tatoeage eruit te snijden. Van derMeu len: Kennelijk hoopte de dader dat als zich een nieuwe huid gevormd zou hebben, dan het registratienummer wel verdwenen zou zijn. Maar dat is niet helemaal ge- lukt We hebben wat gegevens. Of ze bruikbaar zijn, zul len we onderzoeken". Van der Meuten hoopt dat als er getuigen zijn, deze zich mllen melden bij he t korps van de rijkspolitie (01899- 12375). Ook heeft wie plotseling zijn i er veel aan, ais men kan vertellen 7 pincher kwijt is. Het Lage Land Ensemble treedt op In de museumaula. Het lunch concert was georganiseerd door de Vrienden van het Stedelijk Mu seum. ziek aansluiting vmden bij het in klassieke muziek geïnteresseer de publiek", aldus Leon Groe nenboom. Gisteren lukte dat, want de op een zeer beschaafd geluidsniveau musicerende Rot terdammers konden na afloop op veel bijval rekenen bij het ta melijk vergrijsde publiek in de aula van het museum. Autokraker na tip in arrest Schiedam De politie heeft na een tip een autokraker kunnen aanhouden. Een 2?-jarige Rot terdammer had zijn slag gesla gen op het parkeerterrein nabij station Schiedam/Rotterdam- West Getuigen zagen de man nen rommelen aan een wagen en waarschuwden de politie. Toen de politie arriveerde, was de autokraker al per fiets ge vlucht. Op de Singel kon de raars echter worden ingerekend. De dief bleek nog in het bezit van de gestolen autoradio. De man is voor verhoor ingesloten op het politiebureau. CDATIC til ah® wei geven *»fj tot op b!(b bekende merkers zoals DESSO-BEftGOSS-BONAPAR fE TRETFORO-KVT-SILVESTER - HEUG A - LOUIS DE POORTERS etc Gratis vrijblijvend huisbezoek met complete stalen collectie A»e taptfan GftA TO i DOORHElLfiGDEflLAND ALLE TAPIJTEN 1e KEUS Tot 7 Jaar schriftelijke garantie op alle bekende merken Door enorme voorraad geen levertijden Vraag altijd onze offerte. Oók voor KARPETTEN WIJ zijn beslist goedkoper dan anderen GORDIJNEN en VITRAGES (w o Ado. Gardlsette etc S GRATIS GENAAID Vr löagtot ftu s Maandags gastoten Hoek van Holland—Deelraads- Resins dan ook een van de be- voorzitter dr.ir.P.de Lint heeft langrijkste werkgevers in Hoek gistermiddag de nieuwe aftaphal van Holland, geopend bij DSM Resins in Hoek van Holland. Met een druk op de knop stelde hij het vatentran- sportsysteem in werking. Tege lijkertijd ging de vlag in top op het nieuwe gebouw van de Tech nische Dienst van DSM Resins. Maassluis De direc teur van de afdeling in ternationale industriële ontwikkeling P.Char- digny was er speciaal voor uit Frankrijk over gekomen. Hem viel gis teren de eer te beurt om de (overigens symboli sche) eerste paal te slaan voor de nieuwbouw van Sanofi Nederland aan de Govert van Wijnkade in Maassluis. Het bedrijf, dat zich bezighoudt met de distributie in Nederland van geneesmiddelen, artikelen voor drogisterijen, parfums, cos metica en hospitaaluitrustingen, js de laatste jaren duidelijk uit haar jasje gegroeid. In 1970, toen Sanofi zich in Maassluis vestigde, kon worden volstaan met een betrekkelijk kleme ruimte. Met de groei van het Franse moederbedrijf, werd het ook aan de Govert van Wijn kade steeds drukker. Voor het opslaan van de goederen werden elders in de stad panden ge- Na het slaan van de eerrfe paal voor de nieuwbouw van Sanofi Maassluis geniet P.Chardigny van een glaasje Franse wijn. De af taphal en het gebouw voor Engineering en Technische Dienst vergden een totale inves tering van zestien miljoen gul den. De nieuwbouw maakt deel uit van de voortgaande moderni sering en uitbreiding van de kunstharsproduktie van DSM Resins. DSM, voortgekomen uit de chemische industrie Synres, begon in 1948 met de proauktie van kunstharsen voor de verfin dustrie. In 1970 werd het bedrijf overgenomen door DSM. DSM Resins, de Harsen Divisie van DSM, is aangewezen als groeidivisie. Binnen dit kader vallen in Hoek van Holland een nieuwe proeffabriek, een oplei dingscentrum, de uitbreiding van opslagfaciliteiten en verdere modernisering van het produk- tie-apparaat. Vanuit Hoek van Holland wordt naar meer dan 10U landen geëx porteerd. De Lint noemde DSM huurd. Geen ideale situatie, en daarom besloot de directie tot nieuwbouw. Het in ontwikke ling brengen van het industrie gebied, grenzend aan de Govert van Wijnkade, sloot prima aan bij de wensen van Sanofi. In en kele maanden tijd wordt nu een magazijn gebouwd, dat past bij de omvang van het bedrijf. „We zouden zelfs nog kunnen door groeien", aldus Arnold L.Rageti- le van de afdeling marketing services. Hij heeft de groei van nabij meegemaakt, want hij is sinds 1970, toen het bedrijf van Den Haag naar Maassluis ver huisde, in dienst van Sanofi. Bij de firma werken 102 mensen. Bekende produkten, die door Sanofi in Nederland worden ge distribueerd, zijn onder andere Midalgan, Anti-grippine, Nes- toysyl, de parfums van Charles Joufdan, Moiyneaux en. Roger Gallet Over de gehele wereld telt Sanofi 22.000 werknemers. De omzet is vijf miljard gulden per jaar. Bewoners van de Burgemeester De Jonghkade volgen met de no dige argwaan de bouwactivitei ten aan de Govert van. Wijnka- de. Zij klagen al jaren over over last, die wordt veroorzaakt door overslagbedrijven. De bewoners hebben de gemeente meerdere malen gevraagd om de overslag van bijvoorbeeld zand en grind te verplaatsen naar de Govert van Wijnkade. Mede door de op ties van het loodswezen is het daar echter nooit van gekomen.' De bewoners vrezen dat in het contract, dat gesloten is tussen de gemeente Maassluis en Sanofi, ook een clausule is opgenomen over het niet toestaan van over slagactiviteiten voor de deur van Sanofi. Ragetile weet echter van zo'n bepaling in het contract niets af; „Ik heb er in ieder geval nog nooit van gehoord", arukt hij zich diplomatiek uit Echtpaar genept met oude truc Maasland Een Maaslands echtpaar heeft zich gistermiddag door een onbekende man laten beetnemen met een oude truc. Het paar fietste omstreeks twee uur op de Kluïskade, waar het werd staande gehouden door een bestuurder van een auto. Hij ver telde net van een modeshow te komen, waaraan hij een baal stof had overgehouden. Hij was op weg naar Zwitserland en had geen zin om daar invoerrechten te betalen. Het echtpaar liet zich overhalen de stof voor een 'spot prijs' van 450 gulden te kopen. Volgens de politie is dat echter veel te duur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1