Salon zonder verrassingen Nepkantoor helpt werklozen aan baan m 'Schiedam is veel groener geworden' Gemeentebelangen wil minder herrie m COMFORT IN EEN HANDOMDRAAI Vrouw geen straf voor belediging Drank aan banden Frans Hazenberg de échte Echte Bakker VIAARD1NBS DASBLAD S6HIEDAMSI COURANT NIEUWE WATERWES COURANT Schiedam optimistisch over schoonste stad Labyrint dicht Computerclub demonstreert slim systeem Schiedam krijgt Homed-vestiging Mari den Draak eerste bruidegom op zaterdag Ing. W.C. Hoogeweij over 'zijn'plantsoenendient: VAILLANT. WARM WATER, WARM WONEN. F. C. van Eyk Werkgroep om ruw plan te verfijnen WKHSWE6 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Viaardinaen. Postbus 110. 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 soortredaetie: 4345209 VEin ,4 no IUNI I860 'PAGINA 13 t Schiedam Het optimisme lijkt >geen grenzen te kennen. In Schiedam wordt er nu al open- Hjk op gespeculeerd, datdeJene- •-verstad dit jaar wordt uitgeroe pen tot de schoonste stad van Ne- derland. Sterker nog: er wordt zelfs rekening mee gehouden dat Schiedam in oktober ook het predikaat schoonste stad van Europa krijgt toegedicht. Al het optimisme ten spijt heeft de stad nog een lange weg te gaan, voordat die buit binnen is. Op 15 juni begint een plaatselijke jury, die is opgebouwd uit verte genwoordigers van de meest uit eenlopende bevolkingsgroepen, aan een kritische reinheidstest Hun bevindingen worden aan een landelijke jury doorge speeld, die onaangekondigd het lury rapport komt toetsen. Overigens steekt de verkiezing van de schoonste stad vreemd in elkaar, want vorig jaar was Dor drecht de schoonste stad van Ne derland en Den Bosch de schoonste van Europa. Die twee zaken zijn moeilijk met elkaar te rijmen. Maassluis De procureur-gene raal van het Haagse gerechtshof, mr. H. den Os, toonde zich giste ren mild: „Misschien getuigt het wel van wijsheid okn in dit geval alleen te zeggen: Mevrouw, u mag, ondanks alle ellende in uw leven, niet beledigen", zei hij in een zaak tegen een 48-jarige in woonster van Maassluis. De vrouw stond in hoger beroep terecht, omdat zij wijzend naar een stadsgenote zou hebben ge zegd: „Kijk, daar gaat die vieze blonde stinkhoer". Voor dit soort uitroepen heeft de wetgever het strafbare feit 'belediging' in de wetboeken, opgenomen. Door de Rotterdamse politie rechter werd de vrouw vorig jaar veroordeeld tot 250 gulden boete. Omdat zij de zitting zelf gemist had, stond de vrouw erop dat er een behandeling in hoger beroep zou plaatsvinden. Voor-het hof verklaarde de In woonster van Maassluis, dat zij wel iets naar haar stadsgenote had geroepen, maar dat het woord 'hoer' daarbij niet van haar lippen was gerold. „Daar gaat die griet die het met mijn ■man houdt", zou ze enigszins luidruchtig tegen haar moeder hebben gezegd. Moeder en doch ter zaten koffie te drinken in het restaurant van de Bijenkorf. '„U-moet goed begrijpen wat die vrouw mij allemaal heeft aange daan. Ze kan tergen op een ma nier die eigenlijk niet valt uit te leggen. Ik ben voor de kerk ge trouwd, en daarom heb ik het nooit kunnen verkroppen dat mijn man met andere vrouwen ging", aldus de verdachte. - Op zijn beurt schetste de advo caat, mr S. Ivens, wat hij alle maal met zijn cliënt heeft mee gemaakt. Hij biechtte op 19 jaar met haar echtscheiding bezig te zijn geweest. Vorig jaar was de scheiding tussen de vrouw, en de man waar het allemaal om draait, een feit De procureur-generaal sprak - van 'een stukje tragiek'. Hij vond eigenlijk dat het strafrecht in deze affaire geen functie heeft en vroeg het hof daarom de vrouw_ te veroordelen tot een schuldigverklaring zonder toe passing van straf. Het hof denkt er twee weken over na en zal dan arrest wijzen. Vlaardingen Jongeren centrum Labyrint is vanaf deze week tot waarschijnlijk medio september gesloten. In die periode wordteen gedeel te van het centrum geschikt gemaakt als oefenruimte voor Vlaardingse popgroe pen. Labyrint wil hen onder dak geven nu oefenruimte B'Bwana aan de Hoflaan is gesloopt Ook de overigen ruimten worden tijdens de verbouwing niet gebruikt. Bijna alles ligt on der een dikke laag stof, ver klaart staflid Aad Groenewegen de volledige sluiting. De activi teiten van het Scholierenhonk, meidengroep Ziejezo en de com- putergroep zijn tot opgeschort. Maassluis Burgemeester en wethouders zullen de ge meenteraad vragen in te stemmen met een nieuwe drank- en horecaverorde- ning voor Maassluis. 'De verordening is een uit vloeisel van de notitie alco- holmatigingsbeleid. De vol ledige v cafêvergunning, waarover jeugd- en sportor ganisaties en snackbars nu nog beschikken, wordt in de toekomst beperkt tot het al- leen verstrekken van zwa- .kalcoholische dranken als wijn en bier. Gouden Fles voor La Duchesse Vlaardingen/Schiedam Een jury van de afdeling Botter dam Omstreken van de Nederlandse Vereniging van Huis- vrouwen heeft Echte Bakker Frans Hazenberg in Vlaardin gen uitgeroepen tot de beste. De dames beoordeelden zeventig Ech te Bakkers op kwaliteit, aankleding van de etalage, verzorging en bediening. De prijs, de Van de Velde-trophee, kreeg Hazenberg voor zijn nieuwe winkei Haasje Repje aan de Korte Hoogstraat. Van de Velde geldt voor de stichting Ech te Bakkers-gilde ais pionier in dit werk. Ook de derde prijs werd door een Vlaardingse bakker bin nengehaald. Bakker Scholtes uit de Callenburgstraat ging met die eer strijken. Nog een prijs in de regio. Het Schiedamse restauran t La Du chesse is één van de 25 Nederlandse horecabedrijven, dat de Gouden Fles heeft gewonnen. Die onderscheiding is enkele jaren geleden in het leven geroepen ais tegenhanger van de Michelin-ster. De Gouden Fles is een erkenning voor, zoals het juryrapport dat noemt, 'het bereiden en serveren van uit muntend voedsel'. Schiedam De Computer Club Schiedam geeft dinsdag een de monstratie van de zogenaamde Omn:-reader. Met dit apparaat is het mogelijk teksten, die op pa pier staan, te scannen en in de computer te voeren. Zodoende kan men teksten in de computer bewerken zonder deze te hoeven overtikken. De bijeenkomst vindt plaats in de ruimte van. De Filmclub, Nieuwstraat 12. Mensen met een kapotte compu ter zijn ook welkom. Kleine de fecten worden ter plekke opge lost en voor grotere mankemen ten wordt een afspraak gemaakt om de apparatuur later op te ha len. In een stand worden diskettes en computertijdschriften verkocht. De club roept vooral de bezitters van Atari-ST en/of MSX-com- puters op hun apparatuur mee te nemen. De bijeenkomst begint om 19.00 uur. De toegangsprijs bedraagt/ 3,50gulden. door ERWIN VAN MAANEN en KOR KEGEL Vlaardingen De enige verras sing van de Salon de Harmonie- nïeuwe-stiji was het optreden van de cabaretière Brigitte Kaandorp. De mensen in de zaal gingen toen weer rechtop in hun stoel zitten. Dat er niet gerepe teerd was met de 'vaste' arties ten, Levi Weemoedt en Comelis Pons, bleek uit het tweede num mer, waarbij Kaandorp de beide heren tijdens het zingen van hun teksten vreemd aankeek. Het programma werd tenslotte besloten met een lied van Wee moedt en Pons roet daarin een aantal aardige woordspelingen ('Gort die in de zemelen is'). De spil van het programma, freelance-journalist Dick van der Lugt, was ook weinig flit send te noemen. De drie korte- gesprekjes verliepen in een ge moedelijke sfeer. De aardigste conversatie was die met VVD- wethouder Jan Madern. Een aantal plaagstootjes kon de boel levend houden. Het vernieuwde publiek, uit het bankwezen en de adviseringsbrancbe, leek dat wel leuk te vinden. Maar die leu ke momenten hadden weinig te maken met de aanleiding van het gesprek, een zakenman in de politiek. Voor de rest leverden de ge sprekken weinig op. Terugke rende elementen waren de grap jes over ambtenaren en de nogal vooraanstaande rol van de eier wekker. Dit apparaat deelde mee dat het gesprek afgerond moest worden. Het gerinkel van de wekker werd steeds gevolgd door Van der Lugts opmerking De Salon-nieuwe-stijl kon slechts bij vlagen boeien. 'de eieren zijn gaar'. Het werd wat clichématig. Va n der Lugtmiste d uidelijk zijn tegenvoeter in de oude Salon, Aad Rietveld. Naast deze be schaafde interviewer kon Van der Lugt zich een arrogante, brutale houding permitteren die bepaald prikkelend te noemen was. Nu Van der Lugt er alleen voor stond, nam hij de houding van Rietveld over: hij bleef be leefd. De vinnigheid was ver dwenen, maar daarmee ook üe charme van de afwisseling. Kwalitatief haalde, de nieuwe Salon, nota bene commercieel opgezet, het niet bij de oude. De inleiding tot elk programma onderdeel was een mengeling van RUR en Adriaan van Dis. A la RUR werden de gasten inge leid en het programma besloten. A la Van Dis nam men plaats achter de tafel, steevast gevolgd door het Vat wil je drinken, jus d'orange, witte of rode wijn?' van Van der Lugt De avond werd besloten met een dansje en een muziekje. Vlaardingen Vanaf volgende week kan er in Vlaardingen weer op zaterdag worden ge trouwd. Twee echtparen hebben zich inmiddels bij de burgerlijke stand aangemeld voor deze pre mière. De eerste Vlaardinger, die op een zaterdag in fiet huwe lijk treedt, is de boeken- en zegeluitgever Mart den Draak. De ambtenaar van de burgerlijk stand, die Den Draak en zijn toe komstige echtgenote in de echt verbindt, is het voormalig CDA- gemeenteraadslid Nel van der Linden. Ook de dochter van aannemer- /stadsbouwer Henk van der Waal stapt volgende week zater dag in het huwelijksbootje. Haar huwelijk wordt voltrokken door Toos de Veer-Bijnagte. Meer kandidaten hebben zich volgens de afdeling burgerzaken nog niet gemeld. De gemeente brengt voor een zaterdagbruiloft ongeveer 700 gulden in reke ning. Schiedam In. een brief aan gedeputeerde staten van Zuid-Holland vraagt de partij Gemeentebelangen Schie dam, of het gemeentebestuur verplicht kan worden geluid hinder scherper tegen te gaan dan nu het geval is. Geregeld vraagt de gemeente bij de provincie om een ontheffing, als blijkt dat de geluidsbelasting in de omgeving feitelijk te zwaar is om nieuwbouw te kunnen ple- gen. „Maar daarmee los je "het ge luidsprobleem natuurlijk niet op", aldus Jan Hagendoorn, woordvoerder van Gemeentebe langen, „Als je de geluidsbron nen niet bestrijdt, werk je in de hand dat mensen in bunkers ko men te wonen, zo geïsoleerd moeten de huizen dan zijn". Hagendoorn heeft het probleem al naar voren gebracht tijdens de inspraak in het plan Singel- Noord, maar hij kreeg geen be vredigend antwoord. Daarom schakelt hij nu het provinciebe stuur in. „De gemeente denkt te licht over de wet op de geluid hinder. Als de gemeente steeds een ontheffing wil, is dat een vrijbrief voor herriemakers", zegt Hagendoorn. Schiedam De Heerlense stichting Scas start in Schiedam na de zomervakantie een imitatie-handelskantoor, waar werklo ze jongeren arbeidservaring kunnen opdoen. Ouderen tot cir ca 50 jaar, die zich willen laten omscholen tot een administra tief beroep, kunnen ook terecht bij het 'nepbedrijf', dat twee etages betrekt in kantoorflat 's-Graveland. Per jaar is er plaats voor 50 tot 100 cursisten. Het vaste personeel gaat uitsluitend uitnu nog werklozeSchiedammers bestaan. Schiedamse gemeenteraadsleden en ambtenaren verdringen zich bij Scas/Homed in Heerlen rond een cursiste, die per telefax een bericht verstuurt. Scas (sociaal-culturele arbeid en scholing) heeft sinds de oprich ting midden jaren zeventig een heel netwerk van pseudo-han- delskantoren opgebouwd. De stichting heeft vestigingen in binnen- en buitenland. In die ondernemingen, die zogenaamd handel met elkaar drijven, leren de cursisten de dagelijkse kan toorpraktijk door en door ken nen. De verhandelde goederen bestaan alleen op papier, de rest van het werk is levensecht. Het echte bedrijfsleven is en thousiast over de resultaten. Zo'n zeventig procent van de cursisten, die aan een van deze Homed-projecten hebben deel genomen Homed betekent handelsonderneming met edu catieve doeleinden vindt in de regel al na een half jaar een baan. Dankzij die hoge 'omzet' is er een constante instroom van nieuwe leerlingen, die door MARI TIMMERNfANS Schiedam „Dat de lipstick verdwijnt, vind ik niet eens zo erg. Als de kern maar be houden blijft". Wim Hooge weij heeft het niet over een opgetutte filmster, maar over de franje die er in de jaren ze ventig ontstond aan gemeen telijke groenvoorzieningen. „Een paar jaar geleden hadden we nog zeshonderd bloembak ken In de binnenstad: nu zijn daarvan nauwelijks honderd rm-watercomlort is altijd goed geregeld mei VarlfanL U hoeft de kraan maar open Ie draaren en u beschikt over warm water. Op elk moment en zoveel u wilt Dankzij de moderne Vaillant geysers en boilers. U hoeft de thermostaat maar hoger te zetten en u at er warmoes bi[. Dankzii de Valiant CV-ketef naaide urnniM, Dat is de unieke werkt geruisloos Bovendien is elke Vatllant meen handomdraai geïnstalleerd. Daar staart wij rarrtj ganrsms a Is Vai Da nt vak-in stal late ur garant voor! w Loodgietersbedrijt Lekstraat 6a 3114 SH Schiedam. Tel. 4730582 over. Voor rozenperken en glad geschoren wegbermen is anno 1988 geen geld meer, maar het belangrijkste zal niet meer ver dwijnen'. Het belangrijkste is voor Hoogeweij de groene zone, die noord-zuid dwars door de stad loopt Op een grote stadsplattegrond wijst hij het aan:.Hier aan de ri vier begin je in het groen en je kunt de hele stad door zonder er ooit uit te hoeven". Hoogevveij's wijsvinger volgend ziet iedereen onmiddellijk de 'bottlenecks', maar het voormalige hoofd van de plantsoenendienst negeert bezwaren en heeft het al over in de stad gesignaleerde wezels en hermelijnen. „Ach, een bloem bak wordt gewoon weer neerge zet, maar groenbanen bepalen het gezicht van de stad". In een kleurig foldertje voor as- pirant-Schiedammers koket- g teert de gemeente joyeus: „Hoe- wel Schiedam middenin de 5 Randstad ligt, biedt de gemeente een groene aanblik door een aan eengesloten gebied van par- ken en groenvoorzieningen". De o man, die 17 jaar de hoofdrol speelde in het Schiedamse groenbeleid, nam onlangs af scheid. Na een drukbezochte re ceptie keerde ambtenaar ing. W.C. Hoogeweij met een ridde rorde terug in zijn woonplaats Dordrecht Bosbouw Wim Hoogeweij studeerde bos bouw in Arnhem, Niet vermoe dend ooit de scepter te zullen zwaaien over een randstedelijke plantsoenendienst. „In die jaren overwoog ik serieus om te emi greren, Naar een land met veel bomen, waar ik mijn bosbouw- studïe kon waarmaken". Het fakte anders uit: Hoogeweij wam na de oorlog in het platge bombardeerde Rotterdam, waar hij zijn studie aanvulde met tui narchitectuur en stedebouw. „Op die grote open vlakten plantten we destijds veel wilgen om het nog enigszins aan te kle den. Geen mens loopt graag over grote open ruimten; dat is een soort natuurwet". Na Rotterdam volgde zijn woon plaats Dordrecht, waar hij 14 jaar het stedelijke 'blauw en groen' beheerde. Blauw? „Ja, al het oppervlaktewater in de stad. Singels, vijvers en sloten zijn net zo belangrijk als grasvelden en bomen en struiken". In Schie dam luidde anno 1961 de op dracht ook de zorg voor sloten en bomen, maar daar werd speci fiek de opdracht „maak van Groenoora een groen oord" aan toegevoegd. Hoogeweij: „Schie dam is in die 17 jaar een stuk groener geworden en daar ben ik besteen beetje trots op". Hoogeweij's specialiteit was het om ieder stukje kaalslag, alle open ruimten in de stad, terstond Wim Hoogeweij: „Ook fn stads- groeri doet economie zich gel den". op te vullen met groen. „Vaak deden we dat in het besef dat het maar tijdelijk zou zijn, want er lagen bouwplannen in over vloed. Een plantsoen kost ten slotte geld en een gebouw brengt geld op, zo simpel ligt dat". De Schiedamse plantsoenenbaas- in-ruste is nog altijd 'bomengek' en die gedrevenheid heeft hij nooit onder stoelen of banken gestoken, „De longen van een stad? Ik praat liever over de nie ren, van een stad. Bomen reini gen en beschermen: ze beperken geluidhinder, filteren de lucht, beschermen tegen stof, vangen schadelijke stoffen, zorgen dat de temperatuur dragelijk blijft Bomen zijn onmisbaar en er kunnen er nooit genoeg zijn". Niet te benijden „Eiken, die zeshonderd jaar worden, worden niet meer ge plant. Een boom mag tegen- woord ig al blij zijn als hij de tach tig haalt". Glimlachend voegt hij eraan toe: „Een stadsboom is niet te benijden; zure regen, uitlaat gassen, ondergrondse leiding netten, vandalisme en verkeers drukte". Hoogeweij vertelt hoe bodem deeltjes door het voortrazende wegverkeer worden samenge perst tot een water- en luchtloze massa, waarin boomwortels geen voedsel meer vinden. Tegenwoordig zijn, platanen, po pulieren, kastanjes en soms ook linden populair bij stedebou wers. Eiken en beuken moet je in woonwijken niet verwachten. Daar heb je snelle groeiers no dig". De voormalige chef van de Schiedamse plantsoenendienst kijkt terug op een prachttïjd. „In de jaren zestig en zeventig was er veel aandacht voor groenvoor zieningen en ook in de politiek zaten groenmensen in over- vloéd". De groenmensen-van toen zijn inmiddels vervangen door de poenmensen-van-nu en dat heeft onmiskenbaar zijn ge volgen. „Ik ben van het begin af tegen het gebruik van herbiciden en insecticiden geweest Vanuit de politiek kregen die maatregelen alle steun". Hoogeweij vertelt hoe er zelfs een verzadiging in gemeentelijk groen is opgetre den en hoe snel men nu geneigd is bomen voor wat uitzicht en zon om te hakken. „Een boom is wel leuk, maar zet hem maarlie ver bij mijn buurman voor de deur". Chef Hoogeweij heeft in chef David Louwerse een geest verwante opvolger gevonden. Op Louwerse rust de niet ge makkelijker taak Schiedam net zo groen te houden, als Wim Hoogeweij het gemaakt heeft. teerd worden door het arbeids bureau en de sociale dienst. Tij dens de opleiding wordt de uit kering van de deelnemers ge woon doorbetaald. Met het opzetten van het Schie damse Homed-filiaaJ, dat ge huisvest wordt in dezelfde kan toorflat als de sociale dienst, is een bedrag van ongeveer een half miljoen gulden gemoeid. De helft daarvan wordt gefinan cierd door het Europees Sociaal Fonds, de andere helft komt voor rekening van de gemeente. De onderhandelingen over een Schiedams kantoor en de fïan- ciering daarvan hebben ruim een jaar geduurd. De Schiedamse raadscommissie voor sociale zaken bracht giste ren een werkbezoek aan de cen trale in Heerlen. Raadsleden en ambtenaren stonden daar ver steld van de levensechtheid van het modeïbedrijf, dat is uitgerust met de modernste communica- tie-apparatuur. Alle Homed-fili- alen beschikken over telefoons, computers, telefax en een eigen postkamer. Aan niets was te merken, dat het om een nage bootste situatie ging. Schiedam De werkgroep Wonen van de wijkpost Ou derenwerk in Sehiedam- Zuid verwacht, dat voor de doelgroep twintig tot dertig woningen kunnen worden verwezenlijkt rond de Rid- derkerksestraat. Voor dat ge biedje wordt aan een stads vernieuwingsplan gewerkt. Suggesties in die richting zijn positief ontvangen door het projectteam, dat zich met de plannen voor de stadsver nieuwing bezighoudt. De werkgroep heeft inmiddels een ruw plan gepresenteerd, waarin ruimte is voor een reeks extra oorzieningen. Gedacht wordt aan een kleine ontmoe tingsruin., te, een spreekkamer en een al» rmsysteem. Ook ande re vormen van dienstverlening, zoals warme-maaltijdvootzie- ning en een huismeester of buurt -onciërge, zijn door het prqjec*tea ai niet op voorhand af gewezen. Voor een verdere invulling van de plannen zit de werkgroep dringend verlegen om meeden kers. Vooral potentiële nieuwe bewoners wordt gevraagd con tact op te nemen met de wijk post, telefoon 4735764. Verder zoekt de wijkpost vrij willigers voor de visiteclub. De bedoeling van dat nieuwe initia tief is om ouderen, die zich een zaam voelen, één dag in de week bij elkaar te brengen om spelle tjes te spelen, te praten en samen te eten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1