11 wannwEG Krater hoeft niet meer zo nodig links te zijn Maasland herdenkt ridderorde LAAPON! 'Meer kosten en minder recettes' SPORT Knappe winst van HHC Rini bij Anton Gees ink Weekendje verzamelen Europoort drive-in Bombardement in soos GEEF 'M VADER CADEAU l/Ök&Ol/ff/SH Keljzer B.V. Cabaretgroep houdt publiek spiegel voor, maar: Onzin Hartslagmeter bij Beatrixloop Zwemwedstrijden Haringtrof'ee Finse mode, Fortuna houdt prestatieloop UVG speelt om het junioren- kampioenschap SPORTAGENDA Fortuna Vlaardingen en SFC in competitie niet tegen elkaar Koosde Gooijer Maandag Ronde van Smitshoek Rotterdams Nieuwsblad vnjdag 10 iuni 1988 Rini van Willigen, een van Schiedams bekendste muzikanten, heeft al kort na de opheffing van Tip On In een nieuw onderkomen gevonden. Vrijdag nacht treedt hij op in Thelonious in Rotterdam, sa men met de Anton Geesink Big Band. Met de judoka zelf heeft de band met vijf blazers overigens niets van doen. Van Willigen had ook contacten met de Swinging Soul Machine, maar heeft van deelname afgezien. De Vlaardlngse afdeling van De Verzamelaar heeft voor komend weekeinde twee activiteiten georgani seerd. Zaterdag is er weer de vlooienmarkt in de Lijnbaanhal, Baansti aat 4. Belangstellenden kunnen de markt bezoeken van negen uur 's ochtends tot vijf uur 's middags. Zondag wordt in dezelfde lokatie een grote verza- melbeurs gehouden. De beurs is bedoeld voor verza melaars van onder meer boeken, stripverhalen en prentbriefkaarten. Het is met zijn zeventig stands de grootste beurs in zijn soort in Nederland, De beurs duurt van tien uur 's ochtends tot vijf uur 's middags. Een weekje eerder, namelijk van aanstaande dins dag tot vrijdag, houdt Hoek van Holland de zwem- vierdaagse gehouden in het bad aan de Cordesstraat. Het zwemfestijn wordt opgeluisterd door de Euro poort drive-in-show. Ook Hakim, de pantomime speler uit het tv-programma Sesamstraat, zal ook alle avonden aanwezig zijn. Ook het Westlandse sozenseizoen loopt langzaam ten einde. Nederland 3 in Kwintsheul contracteerde voor zaterdagavond Wasted Pinguïns uit Maassluis. De Maassluisse soos Dug Out heeft de Rotterdamse reggae-formatie High Spirits aangetrokken. Ook dat concert heeft zaterdagavond plaats. Wasted Pinguïns zegt zelf te zijn ontstaan uit een ob sessie voor glamour, sexdrift en eigen muzikale idee ën. De groep omschrijft haar muziek als Rijnmond- foren2enstad-garagerock-bombardement. Iets meer zekerheid over wat de band te bieden heeft, mag worden afgeleid uit het feit dat de groep zwaar genoeg werd bevonden om als voorprogram ma te dienen bij concerten van Claw Boys Claw en Ten Sharp. De eerste klanken komen om tien uur uit de speakers. En het optreden van High Spirits begint om half elf. De Turbo-Wash® reinigt auto's, caravans, tegelpaden en zelfs ramen op de bovenverdieping. Klik 'm aan uw tuinslang, shampoo erin en wassen maar; zonder krassen. f reinig) met superkracht op normale waterdruk verkrijgbaar bij: Technisch© gereedschapshandel Westhavenkade 39 Vlaardingen Tel. 010-434.35.53 Cabaret Krater, op de foto zonder Peter Jonkers. Van links naar rechts Joost van de Kerkhof, Ber Schaap, Hotze Visser en Jan Markensteyn. door MARTIN VERMEULEN Schiedam Idealisme heeft plaatsgemaakt voor realisme. In vroeger tijden dachten de leden van ca baretgroep Krater met hun programma een bij drage te leveren aan de verbetering van de we reld, maar die illusie is in middels volledig in rook opgegaan. Tegenwoordig tracht het vijftal het publiek een spiegel voor te hou den, De keusom daarin een blik te werpen om te zien welke misstan den thans aan de orde zijn is vrij blijvend. „We willen per se niet bestempeld worden als linkse cabaretiers", stelt de in Schiedam geboren en ge togen Ber Schaap heel duidelijk. „Die tijd ligt ver achter ons. Toen we zo'n tien jaar geleden begon nen, hadden we het idee dat we met onze programma's de wereld konden veranderen. We be schouwden ons echt als mannen op de barricaden. We verkeerden in een trapsfeer. Het gelijk was aan onze zijde. In de loop der tijd heb ben we een andere visie gekregen. We ziin ouder geworden, hebben meer levenservaring gekregen en constateren dat er toen niets ver anderd is". „De pretentie om mensen aan het denken te zetten hebben we niet meer1', vult Jan Markensteyn aan. „We proberen nog wel confronte rend te werk te gaan. We laten zien hoe de wereld in elkaar zit en ver groten bepaalde gegevens uit. Af en toe tot in het absurde. Voor het overige hopen we dat de mensen, die naar ons komen kijken, even veel plezier hebben als wij". Pedofilie Het bovengenoemde duo stond, in gezelschap van Peter Jonkers, een decennium geleden aan de basis van theatergroep Krater. Een feestavond' op de Pedagogische Academie, waar het trio destijds stond ingeschreven als student, moest worden gevuld met amuse ment, waarna de drie besloten om de eerste voorzichtige stappen op het podium te zetten. „Ons eerste programma duurde een half uur", herinnert Ber Schaap zich nog. „We speelden een thuiswedstrijd. Onderwerpen in overvloed. Een goeie student heeft altijd kritiek op zijn opleiding en natuurlijk zorg den de leerkrachten voor voldoen de gespreksstof. Aangevuld met wat algemene zaken, zoals de Rus sische inval in Afghanistan en pe dofilie, kwamen we tot een rede lijk succesvol programma". Een jaar later werd wederom op getreden op de school van het drie tal. Vervolgens werden de plannen verwezenlijkt om ook eens elders actief te zijn. Via de bemiddeling van enige kennissen kon een reeks optredens geregeld worden in een aantal buurthuizen in de regio Rot terdam. De smaak van het succes beviel het trio uitstekend en van zelfsprekend volgden na het eerste programma nog andere avondvul lende optredens, waarbij echter dient te worden opgemerkt dat de samenstelling en naam van het ge zelschap van tijd tot tijd aan veran dering onderhevig was. Op dit mo ment maken Hotze Visser en Joost van de Kerkhof ook deel uit van het quintet, dat medio september de laatste hand hoopt te hebben ge legd aan het vijfde programma, waarmee Krater een toernee langs de regionale buurthuizen wil ma ken. Toekomstmuziek De vijf beseffen terdege, dat het geen gemakkelijke opgave is om op de krappe amusementsmarkt een gat te vinden. Een professio neel bestaan als cabaretier klinkt hen dan ook vooralsnog als toe komstmuziek in de oren. „In eerste instantie zijn we hiermee bezig, omdat we er plezier aan beleven. Maar diep in mijn hart, en dat geldt ook voor de anderen, zou ik er fraag mijn beroep van willen ma- en", erkent Ber Schaap. „Als je echter in de marge bezig blijft, moetje op den duur natuurlijk wel een keer bij jezelf ten rade gaan", „We bezoeken vaak andere voor stellingen", neemt Joost van de Kerkhof het woord. „Heiaas moet ik toegeven, dat Nederland weinig komisch talent heeft. Het is leuk en aardig, maar ik word er niet gil lend enthousiast van. Het is moei lijk om vernieuwend te zijn, zo blijkt". „Wij zijn toch niet gemakkelijk in een hokje te plaatsen", denkt Hot ze Visser. „Het is bijvoorbeeld niet alledaags om met zijn vijven te zijn. We vertonen op absurdistische wijze het wereldleed, maar kun nen ook plotseling gewoon gek doen". In één van de eerste programma's, die de naam Lekker Luchtje mee kreeg, werd het publiek de titel duidelijk gemaakt door bij op komst enkele spuitbussen met luebtverfisser te ledigen; daarna kreeg men onderwerpen als kruis raketten, verkrachting en kanker voorgeschoteld. Met af en toe shockerende sket ches en onvervalste onzinMont- hy Python's Flying Circus wordt tot de favorieten van het vijftal ge rekend -—hoopt Krater een poging te wagen om een doorbraak naar de grotere podia te bewerkstelli gen. Eens werd deelgenomen aan de voorronden van het Leids Ca baretfestival, waar theateragent Harry Kies hen duidelijk maakte dat het niet alleen om de bood schap gaat, maar ook om de ver pakking. De opbouwende kritiek werd goed ter harte genomen. Veel tijd is besteed aan het kiezen van de juiste posities op het toneel en aan speciale effecten. De zelfkri tiek is toegenomen en het resultaat moet na de zomervakantie weer een bezoek langs vele buurthuizen opleveren. „Waarschijnlijk nemen we volgend seizoen weer deel aan een of ander cabaretfestival of een open podium. Dat zijn toch de plaatsen waar je bekendheid kunt verwerven", besluit Ber Schaap. Maasland De Maaslandse be volking maakt zich op voor een bijzondere viering, die over driejaar plaats heeft In 1991 is het precies 750 jaar geleden, dat de Ridderlijke Duitsche Orde Balije zich in Maasland vestig de. Nog steeds liggen er perce len grond, die eigendom zijn van dezein Utrecht gevestigde orde. Ook in het dorp zelf herinneren tal van plaatsen aan de activiteiten in het verleden van deze Duitsche Orde. De geschiedenis van de orde in Maasland begint in 1241. Toen schonk graaf Willem II de Maas landse kerk aan de orde. Die breid de zijn bezittingen sedert 1243 met landerijen en boerderijen regelma tig uit. In samenwerking met de Histori sche Vereniging Maasland en het Westlands Centrum voor Streek- historie zijn er plannen in voorbe reiding om de viering luister bij te zetten. Daartoe is een programma opgesteld, waarbij aan enkele hoofdpunten extra aandacht wordt besteed. Er komt een kaartboek van Maas land, in een oplage van 250 exem plaren, zijnde een replica van het boek dat in 1570 door Jan Jansz. Potter is vervaardigd. Van de oorspronkelijke Comman deurshof, door de eeuwen heen de centrale plaats voor de orde in Maasland, wordt een maquette ge maakt Het gerestaureerde overge bleven gedeelte van de Comman deurshof is bewoond door ir, J.C. Visser, die in diverse werkgroepen rond de viering zitting heeft. Een aantal zaken uit de 750-jarige geschiedenis worden voor het voetlicht gehaald, en niet alleen op een speciale tentoonstelling. Het zwaartepunt ligt op de oorspronke lijke nederzetting van de Heren- werf aan de Herenlaan, waar de restanten van een oude muur een stukje worden opgebouwd. In de activiteiten past ook het her plaatsen van gedeelten van ge brandschilderde ramen in de Ne derlands Hervormde kerk van. 'Maasland. Het zijn ramen van de Duitsche Orde en het Hoogheem raadschap van Delfland, die een tijdje geleden bij toeval zijn ont dekt. Voor die viering is een stichting in het leven geroepen, die het voor bereidende werk gaat coördine ren. Naast een stuurgroep onder leiding van burgemeester Mieke Bloemend aal zijn nog zes werk groepen geformeerd. Inmiddels is op de meerjarenbegroting van de gemeente rekening gehouden met de eerste kosten. Met bijdragen uit andere bronnen wordt getracht om de voorgenomen programmapun ten te verwezenlijken. Is de Duitsche Orde straks 750 jaar in Maasland gevestigd, het dorp zelf dateert al van een veel vroege re periode. Het gebied van Maas land is al vanaf 300 voor Christus bewoond. Dat is gebleken uit aar de werk vondst en uit de Ijzertijd in de Aalkeet-Buitenpolder. Aardewerkvondsten zijn er ook uit de Romeinse tijd. Sporen hebben uitgewezen dat de inheemse bevol king in die tijd woonde op grote houten boerderijen van soms wel 30 meter lang. Rond het jaar 275 is deze bewoning echter verdwenen. Sporen uit de tijd daarna, tot het jaar 1000,zijn behoorlijk zeldzaam. Na de tiende eeuw, tot aan de vesti ging van de Duitsche Orde, is er echter vrij veel bekend. Maasland is nog een koningsdomein geweest, dat later in leen werd gegeven aan een grafelijke familie. Ter be scherming van de koninklijke goe deren is aan het einde van de ne gende of aan het begin van de tien de eeuw een burcht aangelegd aan de Gaag, ter plaatse van de tegen woordige oude kerk. In het jaar 985 gaf koning Otto III aan graaf Dirk II het domein Maasland in. volle eigendom. Het is waarschijnlijk vanuit de burcht te Maasland geweest, dat graaf Dirk III opereerde, toen in 1018 tussen Maasland en Vlaardingen een rijksleger vernietigend werd ver slagen. Vanaf 1241 vestigde de Duitsche Orde Balije van Utrecht zich in Maasland, hetgeen dus over driejaar zal worden herdacht. Vlaardingen Geïnteresseerde atleten kunnen zaterdag 11 juni tij dens de Beatrixloop worden uitge rust met een heuse hartslagmeter, die beschikbaar wordt gesteld door de Nike Running Test Car. Als borg moet wel het paspoort worden afgegeven voor het kost bare apparatuur. Na de finish kan het verloop van de hartslag worden uitgeprint Bovendien worden er adviezen gegeven over de keuze van loopschoenen en de juiste trainingsopbouw. Ook worden er gegevens verstrekt over bloeddruk, lichaamstempera tuur en de voetstand. Deelnemen de personen ontvangen een spe ciaal Nike-shirt. De lopers kunnen kiezen uit de afstanden over 5, 10 en 15 kilometer. Het startschot wordt gegeven om 13.00 uur bij het winkelcentrum aan de Parkweg in Schiedam. Voor kinderen is er een wedstrijd over één kilometer. De jongeren gaan een half uur eerder van start De sportvereniging Ex- celsïor'20 heeft kleedruimte be schikbaar gesteld Vlaardingen Ook dit jaar vin- moéting wordt georganiseerd door den de zwemwedstrijden om de de Vlaardingse zwemciub (VZC). Haringtrofee in het Vlaardingse Het startschot wordt om 16.40 ge- Kolpabad plaats. De jaarlijkse ont- geven. I vlot sportief, tijdloos, In katoen en wol, maten 36 t/m 48. Finse mode heerlijke mode voor warme... en koele dagen en altijd prettig attend. Kom een dezer dagen eens langs. U bent van harte welkom. Het Finse winkeltje van 'het Waaigat' Hoogstraat 225 tal. 010-4343635 Vlaardingen Vlaardingen Atletiekvereniging Fortuna houdt woensdag 15 juni om 19.00 uur een pres tatieloop- Deelnemers kunnen kiezen tussen de afstanden 5,10 en 15 kilometer. De start is aan de Watersportweg ter hoogte van de fiets brug over de vaart. Het inschrijfgeld bedraagt ƒ3,50. Vlaardingen De meisjes van hand balvereniging UVG spelen morgen in Heemskerk met Niloc, UDSV en L'ore- al om het Nederlands kampioenschap voorjunioren. De eerste wedstrijd begint om 11.00. UVG speelt een halve competitie. Tips voor dsza rubriek kunt u doorgeven aan de sportredaktie van deze krant, postbus 110,3130 AC Vlaardingen. De sportredaktie Is overdag telefo nisch bereikbaar onder nummer 010-4345209 en In de avonduren onder nummer 010-4056509. ZATERDAG 11 JUNI DamesMftbai: 18.00 Gambio/TwinsCCS/Schiedam (double-header). 15.00 Gophers—Cfomtljgers (double-hea der); Cricket: 11.00 Kampong—Hermes DVS, 11.00 Excel sior" 20—Koninklijke UD, 11.00 Exceptor"20Rood er WK (d). Voetbal: Finale om het Schiedams kampioenschap op het tarrein van SFC om 15.30 i-.ur tussen Ursus en 3FC. Ten- n!»: Invttatletoemooi Dl TV Sunlight In Vlaardingen. Hand bal: 11.00 Nederlandskampioenschap handbal voor junioren In Heemskerk. ZONDAG 12 JUNI Honkbah 14.30 Blue Birds—Holy, 14.00 Schiedam—CA- /ZwIJndrechl. 14.00 Ridderkerk Rowdies—Gophers; Cric ks b 11.00 Hermes DVS—Rood en Wit, 11.00 Bloemen daal— Excelsior-20. 11.00 AsvtonExcelsJor,20/3. Tannla: invtta- ttetoemool Dl TV Sunlight in Vlaardingen. Koos de Gooijer Martin Schaap door RENE DONS Vlaardingen De nieu we competitie-indeling is bij SFC met gemengde ge voelens ontvangen. Trai ner Martin Schaap had zijn voorkeur uitgespro ken voor de Rotterdamse afdeling. Dit had het be stuur van de Schiedamse promovendus ook aan de KNVB opgegeven, maar de voetbalbond heeft an ders besloten. Fortuna Vlaardingen is wel inge deeld bij de Rotterdamse clubs. Martin Schaap had liever de wed strijden tegen CVV, Overmaas, De Musschen, Spartaan'20, LMO, For tuna Vlaardingen, HOV en Neptu- nus op het programma gezien. Duels die de nodige aantrekkings kracht uitoefenen op het Schie damse publiek. Of de toeschou wers ook warm zullen lopen voor de Haagse tegenstanders is nog maar de vraag. Quick (H), Tonegi- do, Verburch, Rijswijk, Lugdu- num.Voorburg, Westlandia, Rood- enburg, VUG, SFC, VELO, Altïor, Woerden en SJC zullen in ieder geval wel moeten wennen aan het veld op sportpark Thurlede. „Ik betreur Het dat wij in de twee de klasse A zijn ingedeeld bij de Haagse ploegen. Westlandia is net geen kampioen geworden vorig jaar en VUC is gedegradeerd. Nee, het zal voor ons niet gemakkelijk worden. Wij hebben één voordeel als wij thuis spelen. De tegenstan ders zullen zich doodschrikken van het slechte veld, maar dat ziin wij inmiddels wel aangewend. De Haagse ploegen beschikken meest al over puike accommodaties, daar kunnen wij jaloers op zijn. Ik ken de toekomstige tegenstanders niet Mijn voorkeur was écht 1 w w naar de Rotterdamse afdelmg. Je had dan veel meer publiek getrok ken. Haagse ploegen spreken bij de mensen niet aan en wij gaat er nou mee naar Verburch? De recettes zijn minder en de kosten hoger. Een slechte zaak voor de club", al dus een teleurgestelde Martin Schaap. Fortuna Vlaardingen zit wel in de Rotterdamse afdeling, waar de club zijn voorkeur ook voor had uitgesproken tegen de KNVB. Nieuw zijn uiteraard 's-Graven- deel en DFC. HOV en Neptunus kwamen vorig seizoen in de Haag se afdeling uit en zijn nu terugge keerd. Koos de Gooijer toonde zich zeer tevreden met de indeling: „Ja, de spelers hadden daarom gevraagd. Ik kom uit het zaterdagvoetbal en kan er weinig van zeggen. Het ad vies van de spelers is voor mij be slissend geweest Er komt meer publiek kijken in die afdeling en voor de vereniging is dat nog mtijd een aardige bron van inkomsten. In de Haagse afdeling schijnt wat beter te worden gevoetbald. Ach, je moet toch je mouwen opstropen om iets te kunnen bereiken", John Corver Excelsior'20 is ingedeeld in derde klasse C samen met PFC, TOGB, Excelsior'20, Groeneweg, OW, SMV, DHL, BEC, Wippolder, EDS, OHVV en Delfia. John Corver toonde zich niet ontevreden. EDS" kent hij immers van haver tot gort, omdat hij daar gedurende twee sei zoenen trainer is geweest en de Rotterdamse club van de vierde- naar de derde klasse heeft ge bracht „Een aardig weerzien. Het is altijd leuk om tegen de vereniging te spelen, waar je vandaan komt Ik heb er ook enkele weddenschap pen op staan, daar kom je niet on deruit Maar verder ken xk de afde ling niet zo goed. Met EDS heb ik tegen PFC, TOGB en een keer vriendschappelijk tegen SMV ge speeld. De andere ken ik echt niet, maar zo'n bezwaar hoeft dat ook niet te zijn", besluit John Corver vol zelfvertrouwen. Schiedam In de hoofdklasse softbal werden gisteravond twee wedstrijden afgewerkt DSC'74 verloor op eigen veld met 3-1 van HHC. Onze Gazellen had geen probleem met SHELL. De bezoekers keerden met een kansloze 8-0 nederlaag huis waarts. Barendrecht De twaalfde wie lerronde van Smitshoek staat aan staande maandag op het program ma. Het door het wielercomité Smitshoek in samenwerking met wielervereniging Barrhopoort ge organiseerde programma, omvat een koers voor liefhebbers over vijfenveerig kilometer (aanvang om 18.45), terwijl de tachtig kilo meter omvattende koers voor amateurs om 19.30 uur op het pro gramma staat.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 2