SGP bekijkt problemen Scholieren uit Tennessee doen Europa in elf dagen Wie is toch die Rats CDA: gemeente moet samen met bedrijven plan maken CDA 'verdient' zetel in 1990 Politici op bezoek in Vlaardingen ©©Koster VLAAROINGS DAGBLAD SGHIEDAMSE GOSIRANT NIEUWE WATERWEG COURANT Mooi horloge Drie gewonden in verkeer Variathon houdt De Hoekin de greep Sport en Spel: halve ton voor Ghana Actieplan toerisme moet Schiedam promoten Standbeeld van Proosje Molenroute van Schiedam naar Kinderdijk 'WAT OPVALT IS DE OPENHEID' Leiding springt Rayonagent overlijdt tijdens fietstocht VWOBIWfG Hegioiaie redactie: Brede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardinaen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen- Telefoon: 010-4343a A 4352066. 4^1)557"; sportredactie; 4345209 MAANDAG 13IUNI 1988 PAGINA 9 Schiedam Van een heerlijk avondje was geen sprake. Daar zorgde ene mijnheer Rats voor. Het Russische doelpunt, vlak na het begin van de tweede helft, dompelde de Nederlandse sup porters in diepe rouw. Zo ook in Schiedam, waar de Koemarkt was omgetoverd in een oranje veste. De uitbater van de Amstelbron, Ton Melsen, had speciaal voor het Europees voet balkampioenschap zijn terras omgetoverd in een decor van oranje. De stemming zat er giste ren aan het begin van de avond dan ook goed in. Het terras zat overvol en de supporters hadden toen nog alle vertrouwen in een goede afloop. Hoe anders zou het allemaal lo pen. Na het goede begin van. het Nederlands elftal, maakte Vasili Rats wie had ooit van deze iele jongeman gehoord danig roet in. het eten. Een doodse stilte overviel de Koemarkt. Waar eerst het vrolijke olé, olé spon- - taan had geklonken, heerste nu 1 een serene rust. „Nu maar tegen Engeland schitteren", probeerde een supporter de moed erin te houden. De andere supporters keken hem vol vertwijfeling en wanhoop aan. De supporters vermaken zich g opperbest op het terras van de Amstelbron. Totdat ene mijnheer Rats roet in het eten gooit. Vlaardingen Wethouder Bas Goudriaan (PvdA) troonde Eet gezelschap van SGP'ers niet zonder trots door 'zijn' Vlaardingen. Een zware delegatie van de Staatkundig Gereformeerde Partij bracht vrijdag een kort werkbezoek aan Vlaardingen. Schiedam„Wat een mooi hor loge. Mag ik eens kijken?" De 42- jarige Schiedammer, die zater dagmiddag al geruime tijd met de onbekende aan de bar van wijkgebouw de Blauwe Brug had zitten praten, deed argeloos zijn uurwerk af. De onbekende bekeek het aandachtig en liep er eerst mee naar het raam, en ver volgens naar de deur. Hij ver dween en kwam niet meer te rug. t Schiedam Door verkeerson- gelukken in Schiedam zijn twee bromfietsers in het ziekenhuis terechtgekomen. Op het Erama- plein werd zaterdagmiddag een 23-jarige bromfietser door een auto geschept. Het slachtoffer ligt met onbekend letsel in het ziekenhuis. Op de Overschiese- weg reed zondag een 17-jarige bromfietser tegen een gepar keerde vrachtauto. De jongt-n moest naar het ziekenhuis met een gebroken kuitbeen. Zondagmorgen bracht de GGD nog een verkeersslachtoffer naar het ziekenhuis, een 21-jari- ge Vlaardinger die op de Nieuwe Damlaan met zijn auto over de kop was geslagen. De politie vond de versufte bestuurder in de berm. Hij had een schouder- blessure. Hoek van Holland Hans Bui tenweg, de scheidende trainer van Hoek van Holland, pakte dit seizoen toch nog een keer een ti tel. Wat in de voetbalcompetitie niet lukte, werd wel een succes ïn de Variathon. In het elk jaar met meer spektakeL omgeven sportieve gebeuren in Hoek van Holland behaalde Coco United, de ploeg met in hoofdzaak spe lers uit de selectie van de zon dagvoetballers, de eerste plek. De Variathon, een sportief eve nement waarin ploegen elkaar op 24 onderdelen bestreden, hield De Hoek zaterdag vrijwel volledig in de greep. Vrijwel overal in de gemeente.moesten de reguliere activiteiten wijken voor de Variathon. De ploegen hadden zich in de meest uiteenlopende disciplines bekwaamd, van auto trekken tot een brancard-race en van duo- steppen tot skilatlopen. Bij de damesteams zegevierde de ploeg van The Second One. Leden van de Tweede Kamer, de Eerste Kamer, provinciale staten en raadsleden werden door Goudriaan op de hoogte ge bracht van het reilen en zeilen in Vlaardingen. Na een korte inlei dende toespraak van de wethou der trok het gezelschap de bin nenstad van Vlaardingen in. Goudriaan maakte toen ook dui delijk dat het centrum de ko mende jaren een ware face-lift zal ondergaan. Na de wandeling in het hartje van de stad werd een bezoek ge bracht aan de Broekpolder. Ir. L.C. Heijboer (gemeentewer ken) en A.J. van der Steen (ge meentesecretarie) vertelden over het ontstaan van de Broek polder. Duidelijk werd ook nog eens gemaakt dat Vlaardingen onder geen beding woningen wil bouwen in de Broekpolder. De polder is immers opgespoten met verontreinigd havenslib. Maas- sluisse toestanden wil het ge meentebestuur van Vlaardingen ten koste van alles voorkomen. Ook wees Goudriaan op de nega tieve effecten van bouw van de Blankenburgtunnel voor het re creatiegebied, Op het stadhuis in Vlaardingen. gaf commissaris Ton Spel nog uitleg over het nieuw te bouwen politiebureau. Daarna vertrok de delegatie van de SGP weer richting Den Haag. Wethouder Bas Goudriaan geeft de delegatie van de SGPuit- leg over de invulling van het stadscentrum in Vlaardingen. Schiedam Een jaar na het op zienbarende binnenstadsplan, dat een flinke discussie teweeg bracht, heeft het CDA opnieuw een in het oog springend initia tiefgenomen. De CDA-fractie in de Sebiedamse gemeenteraad heeft een concept-verordening ontworpen, die richtlijnen geeft voor een officieel samenwer kingsverband tussen de gemeen te, het bedrijfsleven en verdere betrokkenen. Een permanent overlegplatform zou ertoe moeten leiden, dat fondsvorming ontstaat, waaruit allerlei toeristische activiteiten kunnen worden betaald. Want het mag niet ophouden met de wederopbouw van molen De Palmboom, vindt het CDA. Ook beveelt de oppositiepartij een ac tieplan toerisme aan voor de pro motie van de stad. De concept-verordening (te ver gelijken met een wetsontwerp, maar dan plaatselijk) is opgeno- men'als bijlage in een nota, geti teld Schiedam, van harte aanhe~ volen... Die nota werd vanmid dag overhandigd aan burge meester Reinïer Scheeres, in een passende omgeving; het museum van distilleerderij De Kuyper. „Met Ontd&k je Plekje en met NCRV's Kerkepad hebben we al gezien, dat er een levendige be langstelling voor Schiedam kon worden, gewekt", redeneren de CDA'ers. „Er waren tal van deelnemers die zulke mooie plekjes als Schiedam heeft hier nooit hadden vermoed. Daar moet de gemeente dus meer mee doen". Ter bevordering van de aantrek kelijkheid van de Lange Haven zou het CDA graag zien. dat hier ruimte komt voor oude ambach ten Ook beveelt het CDA de we deropbouw van de Visbank aan. Op een autovrije Vismarkt zou zich als vanouds een vishandel moeten vestigen, en mocht dat om commerciële redenen niet haalbaar zijn, dan zou de Vis bank altijd nog een algemene functie kunnen krijgen maar niet als bloemenkiosk, zoals in Vlaardingen. De VVV dient een centrale posi tie te krijgen, staat in de CDA- nota, die zich overigens niet al leen op de binnenstad richt Het element sportieve recreatie speelt een rol, waar het gaat om de toekomst van bad Groenoord, Het CDA vindt dat wethouder Hafkamp eens haast moet ma ken met de verbetering van het bad. door het -via een projec tontwikkelaar te doen uit groeien tot een overdekt zwem bad voor heel Schiedam-Noord, met andere activiteiten eraan gekoppeld, zoals een midgetgolf- baan. Schiedam „Bij promotie van de stad hoort een be paald beeldmerk. En Proos je heeft iets ontspannends. Het is een welbekend fi guurtje, iedereen vindt het leuk, en daar gaat het om", Het CDA heeft wel meer symboolfiguren gezocht, maar Proosje bleef over; die vindt de fractie het meest geschikt om een standbeeld van te maken. Hare Wiegman tekende Proosje in 1975, toen de stad Schiedam 700 jaar bestond. Het kaboutertje, dat relaxed een kelkje jenever opheft, was het centrale herken ningspunt bij de eeuwfees ten. Er werden gedistilleer de dranken naar vernoemd en sinds enkele jaren is er ook een café dat zo heet. Het CDA ziet een stand beeld van Proosje liefst mid denin de binnenstad verrij zen. Maasland Sport en Spel in Maasland blijft verbazen met het breken van records. De schier onaantastbare recordopbrengst van verleden jaar (42.000 gul den) werd toch weer overschre den. De stichting Orion kan bin nenkort een cheque van 51.000 gulden tegemoet zien. Van dit bedrag kan een drinkwaterpro- jekt in een dorpje in Ghana worden gefinancierd. De Maas- landse Orion-vrijwilliger Daan Verboon heeft de stichting Sport en Spel voor dit project weten te interesseren. Verboon werd het even teveel, toen voorzitter Wim Gille van de stichting Sport en Spel zaterdag avond Iaat in de grote feesttent de prachtige opbrengst bekend maakte. „Dit is ongekend", aldus Gille over het eindresultaat. „Hier zijn we confuus van". Sport en Spel is in enkele jaren uitgegroeid tot meer dan een ac tiviteit voor het goede doel. „Het is uitgegroeid tot een feest voor de hele bevolking", aldus een meer dan tevreden Gille. „Dit dorpsfeest is niet meer weg te denken. Bijna de hele bevolking is erbij betrokken". Vrijwel alle activiteiten trokken ook meer deelnemers dan. vorig jaar. De 1300 dagkaarten in de voorverkoop wezen er al op dat de groei er nog niet'uit is, want dat waren weer 200 kaarten meer dan vorig jaar. Schiedam De coalitiepartners PvdA en VVD slaan de presta ties voor de grootste oppositie partij, het CDA, hoog aan. Zo hoog zelfs dat nu al in beide par tijen te beluisteren valt, dat als die constructieve opstelling zo blijft, het CDA in 1990 wel een wethouderszetel verdient. Om dat evenwel PvdA noch VVD gaarne een wethouder inlevert, zou dat neerkomen op de vor mingvan een afspiegelingscolle ge- Voor het laatst had Schiedam een dergelijk college, waarin de verhoudingen in de gemeente raad afgespiegeld worden, in de jaren zestig. Daarna ging de poli tiek over tot programcolleges, waarin aanvankelijk PvdA, VVD en CPN samenwerkten, daarna PvdA, D86 en CPN, ver volgens PvdA, PPR en CPN, toen PvdA' en CDA en sinds 1982 PvdA en WD. Het CDA heeft het nooit goed kunnen verkroppen dat na de PvdA/ CDA-periode, waarin vooral wethouder Riet Taverne het voortdurend aan de stok had met de socialistische linkervleu gel, de PvdA'ers ineens met de WD in zee gingen. De VVD mocht aanvankelijk zelfs twee wethouders leveren, maar toen Cor van Tilborg naar de directie van de Vereniging van Neder landse Gemeenten overstapte, werd die vacature niet vervuld. Sinds die tijd telt het college van B en W vier wethouders, maar de vijfde plaats staat in principe nog altijd ter beschikking. PvdA en VVD hebben beide veel respect voor het strategisch vernuft van CDA-fractievoor- zitterSiem Rosman, onder wiens bezielende leiding al enkele op merkelijke CDA.-initiatieven zijn ontplooid. Toch zou niet Rosman de eerst aangewezen CDA'er zijn voor een wethou dersfunctie. Enkele PvdA'ers hebben meer oog voor jonge CDA-talenten zoals Ton Seis en Daan Baart. Maar ook in de ou dere garde kan het CDA putten uit kandidaten als Jo Prins, Aad van Lingen en. Els Heil wig. „Wij horen daar thuis", heeft Rosman al vaker laten weten toen hij sprak over het college van B en W. Schiedam Het CDA in Schiedam heeft een Zuid hollandse molenroute be dacht. die bij de betrokken VVV's warm wordt aanbe volen, De tocht is met de auto te maken, maar het CDA denkt vooral een bus tochten die in totaal een vol le dag duren; met als afslui ting een maaltijd in Schie dam, dat tenslotte bekend st-at als het culinaire hart van de Rijnmond. De molentocht voert vanuit Schiedam naar de molens van Nieuwerkerk aan de Ussel, Gouda, Öudewater, Schoonhoven, Hoornaar, Gorcum, Kinderdijk, Rot terdam en Rhoon. CDA- fractievoorzitter Siem Ros man heeft de tocht zelf alge reden en spreekt van een aantrekkelijke route, ook wat landschappelijk schoon betreft. Hij zou het prachtig vinden, als Schiedam een molenmu seum opende. „Schiedam is met Kinderdijk de belang rijkste molengemeente van Nederland", zegt hij. De Openbare Nutsbedrijven zouden in zo'n museum blij vend aandacht kunnen schenken aan windmolens, milieuvriendelijke energie, zodat een dergelijk toeris tisch gebeuren ook een edu catieve functie heeft. door CHRIS WOERTS Maasland De overgang was groot. Van het ver trouwde, puriteinse Brownsville in de Amerikaanse staat Tennessee, slechts op een steenworp afstand van Memphis, geboorteplaats van 'The King' Elvis Presley naar Europa, en dan nog wel in Maas land. De scholieren van de Brownsvil le high-school moeten er duide lijk aan wennen. Europa in elf dagen. Na bezoekjes aan Lon den, Parijs, Luzern, op verhaal komen in Nederland. „Het meest gastvrije land", aldus student Scott Russel. Met zijn schoolgenoten en begeleiders verbleef hij het afgelopen week einde in Maasland, waar Jan Voogt, leraar Engels aam de Me- lanchthon-scholengemeenschap in Rotterdam, voor een ont vangst op maat had gezorgd. Een jaar lang doceerde Voogt Engels aan de Amerikaanse high-school. Het Maaslandse ge zin maakte in dat ene jaar vrien-_ den voor het leven. Dat resul-" teerde in een tegenbezoek. Di rect ook werden door de Ameri kaanse groep enkele andere Eu ropese landen aangedaan. Donderdag al was het gezelschap in Nederland aangekomen. Toen werd Amsterdam bezocht. De reputatie was de hoofdstad al vooruitgesneld. „Het is geen vei lige stad", aldus Scott Russel. „De meeste van ons zijn dan ook niet de stad in geweest. Lekker in het hotel gebleven, dat leek ons het beste". De enkele waag hals, die het toch probeerde om de stad in te gaan, merkte al snel dat al de vooroordelen ook echte voordelen bleken te zijn en zij beleefden verder een genoeglij ke avond. „Maar wat wil je", zegt Jan Voogt, „de meeste jongen; en meisjes hebben nog nooit ten slap buiten de eigen staat gezet Reken maar dat het er in het z ui- den van Amerika nog strc-n j aan toe gaat Daar is de maatschappij veel minder vrij dan bijvoor beeld in het noorden. In het zui den wordt nog waarde gehecht aan strikte normen". Een biertje drinken voor je 21e in het gezelschap van volwassen mensen, dat haalt de jeugd niet in het hoofd. „Maar wij hebben ook onze problemen", zegt John, één van de meegereisde studen ten. „In Rotterdam op school zag je de blanken en de zwarten ge woon door elkaar lopen. Gingen vriendschappelijk met elkaar om. Onze high-school is ook ge mengd, maar In de praktijk merk je daar weinig van. Blank In de tuin van M. van Buuren te het Amerikaanse en Hol- ,e gezelschap de vreugde, stemming zat er tijdens de pa. ty dan ook goed In. en zwart, ieder gaat 2ijn eigen weg. Van enige integratie is geen sprake". Blanken Het gezelschap, dat Europa aan doet, bestaat dan ook uit louter blanken. „Jammer", is ook de mening van Jan Voogt. „In Amerika gaat het er wat dat be treft heel anders toe dan in Ne derland. Voor de reis naar Euro pa had zich één zwarte docent opgegeven. Toen wij enkele we ken geleden de lijst met namen kregen stond daar alles keurig op aangegeven. Wie student was en wie begeleider. Maar tot onze stomme verbazing stond achter de naam van de donkere collega niet alieen het woord teacher, maar ook black ingevuld. Dat is toch onvoorstelbaar. Zo zit de sa menleving in het zuiden van Amerika nog in elkaar". Het gezelschap deed zaterdag enkele plaatsen in de omgeving aan. Bezoekjes werden gebracht aan Delft en Den Haag. „Neder land is heerlijk vlak. Goed om te wielrennen", zegt Scott Russell. „Eigenlijk is de tijd te kort om het land en de mensen goed te le ren kennen. Wat mij wel opvalt in Nederland is dat de mensen zo open zijn. Ze hebben overal een mening over en vertellen daar ook frank en vrij over". Zaterdagavond is het tijd voor een feestje. Het gezelschap strijkt neer in de woning van Maaslan- der M. van Buuren, wiens kinde ren ook al te gast waren in Brownsville, Een koud buffet en de onvermijdelijke coca-cola vallen in de smaak bij de gasten. Jim Elgin kijkt het allemaal te vreden aan. Hij is de baseball- coach .van de high-school en één van de populairste docenten. Hij maakt na de zomer de overstap naar een andere, op sportgebied op een hoger plan staande school. Een promotie dus en daar is hij best tevreden mee. Want topsport in Amerika is van le vensbelang. Wie wat minder kan leren, maargoed is in sport, komt overal aan de bak. En een goede coach kan dan ook heel wat centjes verdienenIn Ne- 1 derland is het wat dat betreft heel anders gesteld. Christie Smith, meegereisd edi tor van een lokale krant, praat vol bewondering over Neder land. „Ik zou hier graag nog wat langer willen blijven. Ik heb al leen maar heel aardige mensen ontmoet". Een langer verblijf zit er echter niet in. Na elf dagen Europa maakt het gezelschap zich op voor de thuisreis. „Maar we ko men terug", aldus Christie Smith. SchiedamDuizenden kubieke meters water hebben vanmor gen vroeg een deel van de Tho mas a Kempisstraat blank gezet. Het water stroomde onder de fundamenten van de streek school Rijnmond-Noord. De oor zaak van het incident, waarvan de schade nog onbekend is, is een gesprongen waterleiding. De lei ding sprong vermoedelijk bij grondwerk op een terrein naast de school. Rotterdam De 49-jarige Rot terdamse rayonagent Theo Alte- na is afgelopen vrijdag in Chaam aan een hartaanval overleden. Altena was de verzorger van een ploeg politiemensen, die een fietstocht maakten van Genève naar Schiedam. Afgelopen za terdag zouden zij via Rotterdam in Schiedam 'finishen'. Het doel was geld in te zamelen voor de gezondheidszorg in Gha na. Door het plotselinge overlij den van Altena, die ook vaste verzorger was van de politie tij dens de Nijmeegse Vierdaagse, zijn de ongeveer dertig fietsers zaterdag in alle stilte naar Rot terdam geL.tst waar zijn op het bureau Boezem bocht werden opgevangen. alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service1. Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM,. Tel. 010-473 82 22

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1