Mievermuseum in De Lokomotief Barrika wil nu eens nieuwe huisvesting Beleid Deelman leidt tot nieuw analfabetisme NIB.ASS HET KETELHUIS uwfiASRElcIilGHÖËFfNjËT LANGER EEN SCHRIKBEELD TE ZIJN! m Schiedam wil een regionaal zwembad Directrice Basiseducatie: V1AABBINGS DAGBIAE I Hondensport: beter image Sloop van Weeshuis nabij Uitgebrande distilleerderij krijgt historische functie Automobilisten raken slaags Schrijver signeert eigen vissersboek ROEIEN OP HARING- BIERFEEST CDA: niet nóg meer molens... g««iev°«to giem wm Hans van der Vlist blijft bij provincie Rustiek wonen n WnjEflWEG 3130 AC Vlaardingen. lale.oon: 010-.,„„o wtedAi, 4J52056. 4350557 - sportredactie: 4345209 door ERWIN VAN MAANEN Vlaardingen Zoals minis ter Deetman de zaken nu aanpakt, zal het analfabetis me opnieuw de kop opsteken. In de steeds grotere klassen zullen kinderen met veel schrijf- en leesproblemen net als vroeger het onderspit moeten delven. Zo ziet de Vlaardingse directrice van Basisedukatie, Froukje van" der Wal, de toekomst logisch voortvloeien uit de huidige situ atie, Voor een korte tijd zullen bepaalde scholen de maatrege len nog kunnen opvangen. „In tegenstelling tot vroeger heb je nu veel meer speciale scholen om die kinderen te helpen. Maar ja, ook daar worden de groepen groter. Tot nu toe is het onder wijs nog in staat gebleken deze kinderen op te vangen". Een andere bedreiging is vol gens haar de steeds wisselende regelgeving, waar de leerkrach ten meer en meer tijd aan moeten besteden. Voorlopig blijtt Froukje van der Wal zich bezighouden met de be strijding van het analfabetisme. Landelijk is de schatting is dat vier procent van de bevolking analfabeet is. De directrice denkt dat het percentage ook voor Vlaardingen opgaat, maar onderzoek is er nooit naar ge daan. Men is in de ogen van Ba siseducatie analfabeet, wanneer men nooit verder is gekomen dan de derde klas van de lagere school. Het grootste deel van de cursis ten is ouder dan veertig jaar. roeger waren de sociale om standigheden bepaald met riant, xn z?ame tn Rotterdam en Vlaardingen moesten de kinde ren mee op de vissersboot om het gezin te kunnen onderhouden." Degelijk onderwijs schoot er zo doend e bij in. Voor leerproble men was toen weinig aandacht. „Daar jjaan we nu naar terug, Md fijne onderwijsbe- Ze vertelt over hoe het kinderen met lees- en schrijfmoeilijkhe- den vroeger verging. „Deze kin deren zaten achterin deklas. AJLs de rest aan het werk was, moch ten zij tekenen of de kast oprui men of een briefje naar de hoofdmeester brengen. Ze wer den altijd beziggehouden". Veel an alfabeten kunnen zich, via een aantal noodgrepen, in deze 'heel erg lezende maat schappij' redelijk handhaven. «.Ze zijn met stom. Ze zijn eigen lijk ontzettend slim, omdat ze een briljant geheugen bezitten- daar moeten ze het van hebben. Bovendien gebruiken ze een groot arsenaal aan smoesjes en trucjes", aldus Van der Wal. „Ze hebben bijvoorbeeld nooit een pen of bril bij zich. Als ze maar denken dat ze een formulier moeten invullen, doen ze hun arm in het verband of ze nemen Naast de verschillende manie ren om hun analfabetisme af te dekken accepteren zij het ook verschillend. „De één komt er recht voor uit dat hij niet kan le zen of schrijven. De ander schaamt zich zo erg dat hij het meer durft te proberen. Hij blijft dan als een angstig vogeltje in huis zitten en houdt het ver borgen". Zoiets 2iet ze ook bij enkele nieu we cursisten. „Sommige vrou wen, die hier in het begin ko men, zeggen dat ze naar gymnas tiek gaan. Ze komen da.i hier met het gymtasje onder de arm. De boeken' halgp ze op bij een vriendin of ze laten ze hier lie gen". 6 Een doel is om deze mensen weerbaar te maken en om ze de durf te geven erover te praten, „Als ze hier,één keer zijn ge weest, zijn ze aJ# opgelucht Dat komt omdat ze zon beetje voor het eerst van huh leven hun ver haal hebben kunnen vertellen aan een wildvreemde. Dat is dan de eerste drempel die overwon nen is." Als ze'Vervolgens in de groep met lotgenoten komen, merken ze dat ook anderen der gelijke problemen hebben. Dat is een verademing voor die men sen Bij die nieuwe cursisten, die vooral door van-mond-tot- mond-reclame op de cursus at tent zijn gemaakt, wordt eerst gekeken wat ze al weten. Van daaruit bouwt men verder. Dat houdt in dat elke cursist indivi duele begeleiding krijgt. „Behal- ve met lezen en schrijven ben je er ook mee bezig dat ze er ge makkelijker mee omgaan". De cursus is nogal gericht op de praktijk, zoals het maken van booouchappenlijstjes of het schrijven van brieven. Van der Wal merkt vaak dat men tegen de leerkracht opkijkt „Ze zien ons als een laatste strohalm, waaraan men zich wil vastklam pen. Maar dac is niet de bedoe ling. We zijn geen hulpverle ners Voor 75 gulden kan men èlle cursussen van Basiseducatie vol- WOENSDAG IS JUNI PAGINA 17, Schiedam Het honden- sportcentrum VV 'sluizen houdt op zaterdag 2*juli een open dag. De stichting heeft een aantal redenen om deze dag te organiseren. Sedert ja nuari Jit jaar kunnen exa mens voor verdedigingshon- den worden aangevraagd en afgenomen. Bovendien heeft ze een nieuwe kantine aan de Parallelweg en bestaat ze vijf jaar. De stichting wil laten zien dat „de echte hondensport niets te maken heeft met de bijtende pit bull-terrier". Op de open dag kan men kijken naar diverse hondensporten, zo als gehoorzaamheids- en behen digheidstrainingen. De Rotter dammer Paul Kerklaan zal met zijn team van ongeveer zes sle dehonden een demonstratie ge ven in het mennen van slede honden. Om 11.00 uur gaan de deuren open. Vlaardingen Het Weeshuis lijkt zijn langste tijd te hebben gehad. ,Het Vlaardingse college van burgemeester en wethou ders heeft de gemeenteraad voorgesteld het karakteristieke gebouw op het Veerpleïn te slo pen. Het Weeshuis, vinden B en W wordt steeds meereen eiland. Zo'n historisch pand tussen mo derne nieuwbouw postkan toor, bibliotheek, woningen—is eigenlijk geen gezicht. Na sloop zou de vrijkomende grond ge bruikt kunnen worden voor een bebouwing, die beter past in het zich vernieuwende Vlaardingse stadshart. ïeti ,9°^ {*00r gemeente beeldbepalend' genoemde ge bouw wordt momenteel ver huurd aan een dertiental organi saties en particulieren. Vooralle huurders zijn reeds vervangen de accommodaties gevonden. Het voorstel om het Weeshuis te slopen staat op de raadsagenda van 29 juni. Het weeshuis: een stedebouw- kundigewees... VlaardingenOp de Maassluis- sedijk raakten gistermiddag twee automobilisten slaags. De bestuurders hadden elkaar eerst geruime tijd getreiterd met snij den en plotseling afremmen, voordat zij uitstapten om hun ru zie met de vuist te beslechten. Bij het handgemeen sneuvelde een portierruit De politie rekende de 20-jarige Schiedammer en 39- jarige Maassluizer in. Ze konden in de loop van de avond met gescheurde klerennaar huis. Vlaardingen Er is weer een boek uitgekomen over vissers schepen. Auteur Atie van der - Veer signeert zijn boek, Van zijt rawler naar hektrawler, aan staande zaterdag bij boekhuis Den Draak. In zijn boek heeft Van der Veer het over de opkomst, het succes en de neergang van de diverse '..scheepstypen. Het bevat naast ruim 350 foto's.een vlootover- zicht van de vissersplaatsen, waar deze typen thuis hoorden: Vlaardingen, Rotterdam, Sche- veningen, IJmuiden, Katwijk. Arie van der Veer is van 15.00 tot 17.00 uur bij boekhuis Den Draak aan hetveerplein 33-35. hi=mi^Vafllle?,en' Riet d°J*ievith e1 Mar|'° S«jns maken zich steeds meer zorgen over de huisvestinosDro blemen. „Door de verspreiding over de stad raakt het verband uit de beweging". nu.svesungspro Schiedam Met een brand brief aan de gemeenteraad hebben de vrouwen van de Stichting Vrouwenemanci patie Organisatie (SVO) aan dacht gevraagd voor de im mer voortdurende probleem van de huisvesting. De vrou wenbeweging is nog steeds gehuisvest in het half uitge brande Barrika-pand aan de Lange Kerkstraat. Over het steeds nijpender wor dende probleem hebben de vrouwen eerder al een gesprek gehad met wethouder Luub Haf kamp van welzijn, maar dat heeft weinig concreets opgele verd. Verleden jaar juni liet de ge meente weten, Barrika alle me dewerking toe te zeggen bij het vinden van nieuwe huisvesting. Dat gebeurde bij de presentatie van de ABC-plannen. Het nieu we warenhuis van Blokker, C A en Albert Heijn verrijst in de gemeentelijke plannen in het deel van de Lange Kerkstraat waar het vrouwenontmoetings centrum zich nu bevindt. Vanaf dat moment ondernemen de vrouwen van Barrika met en kele ambtenaren pogingen om nieuwe huisvesting te vinden. De mogelijkheden zijn echter zeer beperkt, want de vrouwen zien het nieuwe vrouwencen trum graag weer in het centrum komen. Wethouder Luub Haf kamp heeft wel begrip voor deze eis, maar wenst dat niet direct in een financiële tegemoetkoming te vertalen. A - „Eigenlijk komt het er pp neer dat we naar een pand uit moéten kijken dat in het bézit Is vair de gemeente", aldus ^bestuiirslid; Netty van Megen' vhn het,SVO. „Maar die panden liggen miet" voor het oprapen. Het gemeente lijk bezit ih hët centrum is nihil". De problemen voor de vrouwen werden nog groter toen een deel van het krappe complex in de Lange Kerkstraat in het najaar uitbrandde. „Met de gemeente spraken we toen af dat we de verzekeringsgelden zouden ge bruiken voor de herhuisvesting. Van die afspraak beginnen we ondertussen wel spijt te krijgen, We kunnen in dit uitgebrande pand immmers geen kant meer uit". v,. Een deel'jvaVfffiet cursusaanbod voor vrouwen "vindt nu in ver schillende panden in de stad plaats. „Een situatie 'die steeds nijpender wordt", aldus Maijo Stajns, die ook in het bestuur van het SVO ritt Volgende week be ramen dewrouwen zich op de huisvestingsproblemen. De com- missie wélzijn buigt zich waar- schjjhlijkCop 21 juni over het huisvestingsprobleem van de "rouwehbe weging. maal mee. Vlaardingen Het lijkt nog heel ver weg, maar de voorberei dingen voor het zestiende Ha ring- en Bierfeest zijn al begon nen. Men kan zich namelijk nu al inschrijven voor de jaarlijkse roei wedstrijd en in de Haven. Elk team, van zes roeiers plus een reserve, is welkom. Het Zee- kadettenkorps Vlaardingen, vertegenwoordigingen van buurthuis, straat, bedrijf, vereni ging, pers en gemeentelijke- en openbare diensten doen alle maal mee. Mensen die willen oefenen kun nen dat doen op 22,23,24, 29, 30 en 31 augustus, tussen 19.00 en 21.00 uur. Op de dag van het feest zelf, 3 september, kunnen zij laten zien dat oefening kunst baart SchiedamMetdesub- sidietoezegging van 8 ton door Monumenten zorg, is de verwezenlij king van een Schiedams jenevermuseum een stuk dichterbij geko men. Als vestigings plaats hebben de plaat selijke distillateurs initiatiefnemers van het musem hun oog laten vallen op De Lokomo tief, de distilleerderij aan de Lange Haven die twee jaar geleden uit brandde. Daar moeten toeristen in de toekomst de sfeer kunnen proe ven van een ouderwetse moutwijnfabriek. Met het doel zo'n authentieke je- neverfabriek, die tevens een museumfunctie zou krijgen, weer in werking te brengen' richtte een club Schiedamse dis tillateurs, onder wie De Kuyper, Nolet, Janssen en Dirkzwager,' een jaar of vier geleden de stich ting De Gekroonde Branderske tel op. Jarenlang is deze stichting in' alle stilte bezig geweest, een geschikt pand voor het project te zoeken. Hun plannen hielden de distillateurs angstvallig geheim, uit vrees dat hun reputatie als' vermogende ondernemers de prijs van het onroerend goed zou opdrijven. Diverse locaties wer den onder de loep genomen, maar vielen om uiteenlopende redenen weer af, totdat de keuze uiteindelijk viel op de voormali ge distilleerderij van Rein Mel- chers. Het pand werd enige tijd geleden aangekocht door de stichting Be schermd Stadsgezicht Schiedam. Deze stichting, die oude panden hun historische functie wil te- ruggeven, heeft De Lokomotief vervolgens ter beschikking ge steld aan de distillateurs. De SBSS heeft, in afwachting van de subsidie van monumenten zorg, inmiddels een nooddak op het pand aangebracht. Met de 800.000 gulden die het rijk be schikbaar stelt voor de restaura tie, is de stichting er overigens nog niet. Er is nog zeker 2 ton no dig om de begroting sluitend te maken. Voor die inrichting heeft De Ge kroonde Brandersketel zich geo riënteerd op het jenevermuseum in het Belgische Hasselt. Nog niet bekend is, welke distillateur de productie in de vernieuwde Lokomotief gaat begeleiden. Wanders, de eerste gegadigde, heeft na enig aarzelen afge haakt. Evenmin is nog duidelijk, of en zo ja in hoeverre er een sa menwerking komt met het Na tionaal Gedistilleerd Museum, dat al jaren bestaat en dat geves tigd is in de kelders van het Ste delijk Mirieum aan de Hoog straat. De distillateurs zijn buitenge woon karig met mededelingen over hun museumplan. Bob de Kuyper liet deze week niet veel meer los dan dat de jeneverfabri kanten 'de Lokomotief een warm hart toedragen' en Jos Gunneweg, officieus woord voerder van De Gekroonde Branders ketel, zegt over het toe komstige museum slechts: „Als we het doen, doen we het goed". Schiedam Het CDA veelt met voor de PvdA-suggeS" om na De Palmboom nol meer molens in Schiedam te herbouwen. „Ik denk dat künn te? an<iers ingezet kunnen worden om het toe- mme te bevorderen", zegt De wederopbouw van De Palmboom aan deNoordvest kan het CDA wel waarderen al moet daar wel een vervolg aan worden gegeven in de sfeer van reclame en promo tie, anders komt niemand erop af. Het CDA wil dan ook voor dergelijke plannen een tonds vormen, wat met steun van bedrijfsleven en gemeente een ton per jaar moet opleveren voor toeris me. Met de vier huidige molens en straks een vijfde die voor pubhek geopend zal zijn. is bchiedam uniek, zegt Ros- man. Kinderdijk heeft welis waar meer molens, maar van een heel ander soort, kleiner dan de Schiedamse koren molens. „Je kunt dan wel zeggen: met nóg meer molens wordt Schiedam nóg unie- her, maar dat geeft een ver tekend beeld. Want uniek is uniek en daarvan bestaat geen vergrotende trap". Veel van de molens, die vroeger in de Jenevers tad stonden, zijn gesloopt. De PvdA had in de notitie Een Sterke Stad aangegeven dat er wellicht na De Palmboom meer molens zouden kunnen verrijzen. Maar die moet de PvdA dan maar zelf betalen vindt het CDA tenzij het om windmolens gaat. Schiedam/Vlaardingen De wethouders voor sportzaken Luub Hafkamp (Schiedam) en Jan Madern (Vlaardingen) zijn onlangs hesprekingen begonnen over de gemeenschappelijke fi nanciering van eenoverdekt zwembad. Voordat de twee ste den besluiten afzonderlijk hun verouderde zwembaden te mo derniseren, willen Hafkamp en Madern bekijken of een gecom bineerd Vla ardings-Schiedams bad wellicht voordeliger is. Vooral Schiedam lijkt gebrand op samenwerking. De Jenever- stad moet binnenkort beslissen of het dne plaatselijke baden wil handhaven, of dat het (overdek te) Sportfondsenbad aan de Bur gemeester Knappertlaan wordt gesloten. Die beslissing hangt af van de bouw van een nieuw zwembad in Groenoord, op de plaats van het huidige open- luchtbad. Projectontwikkelaars zouden wel oren hebben naar dat plan. Overleg met de gemeente heeft echter nog niet tot concrete re sultaten geleid. De beslissing zou vergemakkelijkt worden, als Vlaardingen bereid is aan een vernieuwd bad Groenoord mee te betalen. Vlaardingen lijkt echter reser ves te hebben. In de Haringstad ligt het zwembadbezoek ver bo ven het landelijk gemiddelde. Een zwembad, dat de eigen be volking niet hoeft te delen met een buurgemeente, ligt daarom meer vour de hand. Financier zit Vlaardingen bovendienen# zo krap als Schiedam, omdartfèf1 hoge bezoekcijfer een redelijke exploitatie garandeert I «Groen wordt opgeof- I ferd aan de beoogde dlf- l ferentiatie van de Schie- I damse wijk Nleuwland. Met is altijd een rustiek 5 lekje geweest, langs de N singel aan de Burge- meester Honnerlage I uretelaan, maar op het **iud zij'n nu woningen in inbouw, deel uitma- ind van het omstreden an voor de Dr. DeKuy- I perlaan en omgeving. De J gemeente wil met wo- nlngbouw op de vrije plekjes in de hand wer- ken, dat de bevolking van Nïeuwland er meer I gemeleerd komt uit te I zien, in socfaal-econo- misch opzicht althans. Schiedam Hans van der Vlist zal niet de fractie van de PvdA in de twee de kamer ver sterken. De Schiedamse politicus stond als eerste op de lijst om het vertrek kende kamerlid Klaas de Vries op te volgen, maar hij heeft de op roep van zijn par tij naast zich neergelegd. Van der Vlist geeft er de voorkeur aan om als gedepu teerde van de provcincie Zuid- Holland aan te blijven. de compleetste d.h.z. in rotterdam Vervang uw oud* cv-katal NUUI Een nieuwe energiezuinige cv-ketel Is een verstandige Investering, die snel Is te rugverdiend. Kom eens langs en vraag vrijblijvend prijsopgave. Wij zijn leve rancier van alle merken cv- ketels, met en zonder warm water, radiatoren, complete bouwpakkettan en alle hulpmaterialen, te gen prijzen waar je warm voorloop!! SaunfefDuvalto OUD Etuderus r-ni-z Va Ulo rit nïresinim Gustoweg - Rotterdam - Tel ÖfÓ-4738899

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1