Brand verwoest dagverblijf Scouts met playback en disco bij de tijd Itho investeert twintig miljoen in nieuw complex iKoster Klok luidt nog altijd te laat Kolpabad: Methusalem onder de zwembaden Trouwen op zaterdag is nog even wennen VLAARDINBS DAGBLAD SGHIEDAKISE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Echtparen in de dop Rover mept met boomtak Schade aan De Zonnehof minstens een miljoen Inbrekers klemgereden Bloed en scherven Nieuw uniform Harpe Davids komt in zicht alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010 - 473 82 22 MAANDAG 20 JUNI 198& PAGINA9 Regionale redactie: Brede Havenslraal 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229. 4352066. 4350557 - sportredactie: 4345209 Vlaardingen Het torenuurwerk van de Grote Kerk slaat nog steeds het hele uur een paar minu ten later dan de zes piepjes van het atoomuurwerk; en de verlichting van de wijzerplaten brandt maar voor de helft „Dat zou aan het einde van de twin tigste eeuw toch wel beter moeten kunnen", schrijft Matthijs A. Struijs, medewerker van. het stadsarchief in het boek Vlaardingse luidklokken en uurwerken, dat onlangs is verschenen. Het boek van Struijs, bekostigd door het gemeente bestuur, is verschenen ter gelegenheid van de res tauratie van het vierhonderd jaar oude uurwerk van de Grote Kerk. Edward Krenkel, medewer ker van graveerbedrijf Madern, deed bijna drie jaar over de restauratie van het uurwerk, dat tus sen 1550 en 1600 moet zijn gebouwd. Op vrijdag 4 juni werd het uurwerk geplaatst ïn de hal van het nieuwe stadhuis. Het huidige uurwerk van de Gro te Kerk wordt aangedreven door een elektronisch moederuurwerk. Ën dat gaat, schrijft Struijs, nog steeds niet zo voortreffelijk ais je zou mogen ver wachten. Dat er klachten zijn over de precisie van het tore nuurwerk, is niets nieuws, blijkt uit het boek. „De stadsuurwerkmakers stonden vrijwel doorlopend onder zware kritiek van zowel de burgerij als van de stadsoverheid". De meeste klokkenisten wer den wel een keer bij burgemeester en wethouders op het matje geroepen. Johannes Andreas van Pinxteren werd in 1857 ter verantwoording geroepen, omdat de posterijen hadden geklaagd dat de tijd, die het torenuurwerk aangaf, niet minder dan een kwartier verschilde met de tijdwijzers in naburige gemeenten. Van Pinxteren schreef burgemeester en wethouders dat de klok „presies maar 7 minuten op de tele graaf vooruit is en dat mag hij immers zijn volgens mijne aanstelling als ik het goed gelezen heb, ik zoude welhaast zeggen dat uw horologie niet goed is". B en W vonden die brief „van onbetamelijke inhoud en vol niets beduidende en ontwijkende verschoningen". Het instituut van stadsuurwerkmaker verdween in september 1984, toen de huidige wethouder Chris van Hoon zijn overeenkomst met de ge meente opzegde. Het baantje van stadsuurwerk maker was ai sinds 1937 in handen van de familie Van Roon. De eerste klokkenist van de "familie kreeg daarvoor een jaarwedde van tweehonderd gulden, de laatste kreeg 1500 gulden per jaar. Voor dat bedrag kon geen opvolger worden aangetrok ken. De firma Eijsbouts in "Asten nam het "onder houd van de uurwerken over. In het boek van Struijs komen alle stadsuurwer- ken en 3uidkIokken aan de orde. Ook aan het lui den van de klokken is een hoofdstuk gewijd. De klokken van de Grote Kerk werden tot 1861 geluid door schoolmeesters en kosters. Daarna werd het klokluiderschap een zelfstandige functie. De eer ste drie, die die zware en slecht betaalde baan kre gen, waren vrouwen. Zij werden er ziek van of be dankten voor de eer, omdat zij meer dan de helft van hun jaarwedde moesten betalen om hulp in te huren bij het luiden. Edward Krenkel komt in het boek ook aan het woord. Hij noemt de restauratie van het torenuur werk een groots karwei, waarvoor hij is beloond „met de gedachte dat we met elkaar toch een klein stukje cultuur voor Vlaardingen hebben behou den illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltl Vlaardingen Zeventig bruid jes en bruidegommetjes stonden vrijdag zo netjes mogelijk in de rij voor bet Vlaardingse stad huis. Maar zij kwamen niet om in bet huwelijksbootje te stap pen. Ze wilden alleen maar eens zien hoe het er aan toe gaat bij een bruiloft. ,fZe horen bij ons", verklaarde de echte bruid, Ilona Padmos, stralend. De kleuter leidster van Het Mozaïek had voor haar huwelijk met Robert Booij al haar leerlingen uitgeno digd. Om het helemaal echt te la ten lijken hadden de moeders voor hun kroost bruidskleren genaaid van oude lakens en lap pen stof. Want de kleuters van n u zijn de ech tparen van straks. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii' Vlaardingen Een zwembad zonder moderniteiten als een Whirlpool, een jetstream en zon nebanken is uit de tijd. Het Kol pabad en het Holybad in Vlaar dingen ontberen die snufjes. Re den voor burgemeester en wet houders om een commissie in te stellen, die plannen gaat maken voor de toekomst van de zwem baden. Volgens mr, M.M. Jacobs, voor zitter van de commissie, is het in 1955 geopende en toen nog hy permoderne Kolpabad danig verouderd. „Een Methusalem onder de zwembaden", noemt hij het. Die veroudering heeft nauwelijks invloed gehad op de bezoekersaantallen. Die daalden de afgelopen iaren enigszins, vooral als gevolg van koude en natte zomers. „Maar stilstand is achteruitgang", aldus Jacobs. Vlaardingen De eigenaar van een café-restaurant aan de Floris de Vijfdelaan is beroofd van 6000 gulden en vijf vliegtickets ter waarde van 2900 gulden. Toen de man na het sluiten van zijn bedrijf donderdagnacht naar huis wilde gaan, werd hij op straat staande gehouden door een gemaskerde man. Deze be dreigde de Vlaardinger met een vuurwapen en een tak van een boom. De eigenaar van het restaurant werd gedwongen zijn attaché koffer af te geven. Toen de man dat in eerste instantie weigerde, werd hij tot tweemaal toe op zijn hoofd geslagen met de boomtak. De politie beschikt slechts over een vaag signalement. De over valler is tussen de 20 en 80 jaar, ongeveer 1,70 meter lang en heeft een normaal postuur. „Dat kan dus iedereen zijn", bromt in specteur Ruud Meijer. Het Holybad "is vijftien jaar gele den geopend, maar voldoet vol gens de gemeente ook al niet meer aan 'de wensen en verlan gens van het publiek'. De com missie heeft tot taak een toe komstvisie voor beide zwemba den te ontwikkelen. De acht le den van de commissie hebben ai bekeken wat er op het gebied van zwembaden tegenwoordig allemaal te koop is. „Het echte werk gaat nu beginnen", aldus mr. Jacobs, Voor het Kolpabad zijn er vol gens de voorzitter van de com missie grofweg twee mogelijk heden. Het wordt gemoderni seerd, of het wordt gesloopt en er wordt een nieuw bad gebouwd. Mr. Jacobs vindt dat het beheer van dat zwembad tot de taak van de gemeente behoort. In afwachting van het rapport van de commissie, dat in oktober of november verschijnt, heeft de raad voor sport en recreatie be sloten om een aantal investerin gen in het Kolpabad op de lange baan te schuiven. Beslissingen over de renovatie van de 'halve maan' en de overkapping van het buitenbad zijn uitgesteld. Vlaardingen - In het Vlaar dingse stadhuis heerste een feestelijk, maar nerveus sfeertje. De eerste bruiloft op zaterdag, die op het punt stond voltrokken te worden, liet alleen de bode onberoerd. Gekleed in een sportief O'N- eill-shirtje deed hij ontspan nen zijn werk. Maar bruidegom Mari den Draak struikelde op de trap naar het bordes en debuterend-amb tenaar burgerlijke stand Toos de Veer vergiste zich tijdens een laatste repetitie inde voornamen van de bruid. „Als ik die fout maar niet in de trouwzaal maak", zei ze geschrokken. Haar collega Nel van der Linden stapte onwennig, maar parman tig rond in het gloednieuwe uni form dat de gemeente Vlaardin gen voor de eerste twee vrouwe lijke huwelijksambtenaren heeft laten ontwerpen, een grijze toga met donkerblauwe banen en een witte bef. Omdat het voor beiden hun eerste huwelijksvoltrek king was, hielpen Toos en Nel el kaar bij het aanreiken van de re gisters. Alleen de hamerslag, waarmee Nel de echtverbintenis tussen uitgever Mari den Draak en zijn bruid Thea Pols bezegel- d e, klonk wat al te nadrukkelijk. Miriam van der Waal, dochter van stadsbouwer Henk van der Waal, en Theo Schipper vorm den het tweede stel Vlaardingers dat een zaterdaghuwelijk, sloot Beide echtparen kregen namens het stadsbestuur een bloemetje mee naar huis. Daarna gingen de lichten in de trouwzaal weer uit, want overweldigend is de be- Mari den Draak en Thea Pols te kenden voor het eerste huwelijk op zaterdag in Vlaar dingen. langstelling voor deze nieuwe service van de gemeente nog niet. Een ambtelijke bruiloft op zaterdag kostzo'n 700 gulden. Vlaardingen Een felle uit slaande brand heeft gister ochtend De Zonnehof voor een groot deel in de as gelegd. De schade aan het dagverblijf voor geestelijk gehandicapte kinderen in de Vlaardingse Westwijk wordt door verze keringsexperts geschat op minstens een miljoen gulden. Over de oorzaak is nog niets bekend, maar de brand zou ontstaan zijn in de technische ruimte. De recherche en de brandweer hebben een on derzoek ingesteld. Twee agenten zagen tijdens hun surveillance kort na vijf uur zon dagochtend dikke rookwolken opstijgen uit het gebouw aan de Marnixlaan. De brandweer, die zes wagens en veertig man inzet te, had grote moeite het vuur snel onder controle te krijgen. Het bluswerk werd bemoeilijkt, doordat het vuur zich nestelde tussen de verlaagde plafonds. Pas even na acht uur kon brand weercommandant J.W. van Es het sein brand meester geVen. Een kwart van het gebouw bleek geheel uitgebrand, de rest liep zware waterschade op. Vanwege het vroege uur trok de brand ondanks de hevige rook ontwikkeling weinig toeschou wers. Alleen de bewoners van de aangrenzende bejaardenflat, wakker geschrokken door het lawaai voor hun deur, verdron gen zich massaal voor de ramen. Op het moment dat de brand uit brak, was er niemand in het dag verblijf aanwezig. Met uitzonde ring van een brandweerman, die bij het inslaan van een ruit een hand openhaalde aan glasscher ven, raakte niemand gewond. Volgens adjunct-directeur G. Veenstra zuilen de circa vijftig kinderen, die van De Zonnehof gebruikmaken, tijdelijk worden ondergebracht in de Wouters hof, een ander dagverblijf voor geestelijk gehandicapten, gele gen. in ae Broekpolder. Ook dat is eigendom van de stichting Dagverblijven Geestelijk Ge handicapten West-Zuid-Hol- land, gevestigd in Naaldwijk. Deze stichting beheert vijftien dagverblijven, waaronder De Zonnehof. Met groot materieel bestreed de brandweer het vuur in De Zonnehof. Schiedam Na een achtervolging reed de politie vanmorgen twee inbrekers klem op de Nieuw-Mathenesserstraat. Het tweetal had ge probeerd een kraakje te zetten bij Radio Modern aan de Nieuwpoort- weg, maar was daarbij betrapt door agenten van de spoorwegpolitie. Zij gaven het kenteken van de vluchtauto door aan de Schiedamse politie, die de inbrekers al snel op het spoor kwam en inrekende. De arrestanten waren 20- en 21-jarige Schiedammers. Vlaardingen Kamperen, vuurtje stoken en spoorzoeken blijven geliefde bezigheden van de scouts, maar de huidige generatie padvinders weet ook alles van computers, kortegolfzenders en discomuziek. Dat bleek dit weekeinde in het Oranjepark, waar Scou ting Rijnmond het 75-jarig bestaan van de Vlaardingse afdeling vierde met een drukbe zochte manifestatie. Bevers, welpen en verkenners trachtten leeftijdgenootjes, die een kijkje kwamen ne men in het park, enthousiast te maken, voor hun club. Nieuwkomers kregen een panne- koek aangeboden, ze mochten meedoen aan het junglespel en desgewenst een rondje va ren op een vlot in de hofvijver. „Dat militaire gedoe, daar willen we vanaf", aldus districtsvoorlichter Sjaak Boerdam, wiens uniform grotendeels verscholen ging onder een gewone pullover. „Onze organisa tie is een stuk soepeler geworden. We hebben geen afzonderlijke clubs meer voor jongens en meisjes die spelen tegenwoordig ge woon samen, We zijn in veel opzichten met onze tijd meegegaan, de mensen moeten niet denken dat we alleen met houtjes en touwtjes bezig zijn. We doen ook heel moderne din gen' Dat was duidelijk te zien en te horen. Disco muziek schalde over het gazon en in een gro te tent verdrongen nieuwsgierigen zich rond krakende zendapparatuur. Druk was het ook op en rond het podium, waar een playback- show werd gehouden. Hoewel de scouting-manifestatie, vrijdaga vond gestart met een door wethouder Arij Maarleveld ontstoken kampvuur, mede be doeld was om nieuwe leden te werven, hoeft de Vlaardingse afdeling zich weinig zorgen te maken over de toekomst. Met negen groe pen, zo'n 1000 leden en een groot en drukbe zocht centrum in de Broekpolder mag Vlaar dingen behoorlijk scouting-minded genoemd worden. De Vlaardingse jeugd vermaakte zich uitste kend in het Oranjepark Schiedam Rinkelende ruiten en bloedende banden dit week einde voor de Schiedamse poli tie. Agenten, die vrijdagnacht een inbreker betrapten bij een parapluwinkel zagen hoede 18'. met een snoekdüik in vrijheid probeerde te stellen. De poging mislukte. De inbreker moest zijn wonden in het zieken huis laten verbinden. Zaterdagavond werd een man met bloed aan de handen op de Lange Haven aangehouden. De betrokkene bleek echter niets met de gebroken ruit in de Ko renbeurs van doen te hebben. Een 37-jarige man viel in de Jo- han Wagenaarstraat door een ruit De politie bracht het slacht offer naar Dijkzigt. Schiedam De trommels moes ten vijftig gulden opbrengen, terwijl de platen voor één gulden van eigenaar wisselden. Boeken gingen voor maar vijftig cent over de toonbank, zodat hetgeen verwondering zal wekken dat heel wat koopjesjagers zaterdag hun slag sloegen tijdens een fan- cy-fair van de christelijke mu ziekvereniging Harpe Davids. De fancy-fair, in het vereni gingsgebouw De Tamboerijn aan het Faassenplein, was bedoeld om wat geld bijeen te sprokkelen voor nieuwe uniformen voor de vereniging. Omdat men met het oog op de voetbalwedstrijd Nederland- Ierfand op televisie toch geen be zoekers meer verwachtte, werd de balans reeds om kwart voor vier opgemaakt. Toen bleek dat de rommelmarkt, die qua om vang heel wat kleiner was dan de fancy-fairs die de kerken in de stad organiseren, zeshonderd gulden had opgebracht. De tevreden organisatoren zorg den er met de voortijdige beëin diging voor, dat zij zelf ook niets van de verrichtingen van de sucT cesvolle Oranje-équipe hoefden te missen. Daarmee aangevend, dat zelfs muzikanten in deze da gen niet voor de buis zijn weg te slaan. Schiedam „Itho is een be drijf dat bij Schiedam hoort. Wij zijn. dan ook blij dat de Itho besloten heeft in Schie dam te blijven. Veel Schie dammers verdienen immers hun brood bij het bedrijf". Wethouder Aad Wiegman (fi nanciën) toonde zich vrijdag middag zeer verguld met het feit, dat het bedrijf met 180 me dewerkers besloten heeft in de Brandersstad te blijven. Ook het kader van het bedrijf stak zijn te vredenheid over de lokatiekeu- ze tijdens de festiviteiten rond het slaan van de eerste paal niet onder stoelen of banken, al viel er toch wel wat kritiek te beluis teren op het gemeentelijk beleid ten opzichte van het bedrijfs leven. Itho, een firma gespecialiseerd in koel-, warmte- en ventilatie- techniek, opereert vanaf de op richting in 1919 al in Schiedam. De laatste jaren is de omzet snel gestegen, waardoor de firma steeds meer te kampen kreeg met ruimtegebrek. De laatste ja ren opereerde Itho al' vanuit twee lokaties. Een hoofdvesti ging aan de Nieuwe Haven en een magazijn in de schaduw van Wüton-Fijenoord, dicht bij de nieuwbouw, op de hoek van de Westfrankelandsedijk en de Ad miraal De Ruyterstraat De volumegroei van Itho, een volledige dochter van het Deen se Danfoss-concern, noopte de directie naar een grotere lokatie om te zien. Directeur H. Alting hechtte er sterk aan in Schiedam te blijven. „De meeste werkne mers wonen hier en als je naar een andere stad vertrekt, verlies je op den duur toch veel perso neel. Ons hooggekwalificeerde personeel vormt echter de basis voor ons succes, dus dat kun je niet zomaar weggooien", aldus de directeur. President-commisaris J. Bartels van Itho liet, ondanks de jubel stemming, niet na om wat stevi ge noten te kraken. „We blijven in Schiedam, maar dat doen we niet uit liefde voor het gemeen tebestuur.'De erfpachtregeling is ons eigenlijk een gruwel, maar we zijn uiteindelijk toch maar overstag gegaan". De nieuwbouw van Itho, waar meer dan twintig miljoen gulden mee gemoeid is, bezorgt het be drijf na de verhuizing een ruim complex met 5500 vierkante me ter magazijnen, 1200 vierkante meter service werkplaatsen en 4400 vierkante meter kantoor ruimte, verdeeld over vier ver diepingen. Met name het kan toorgedeelte, in wit uitgevoerd en met een ronding afgemaakt, maakte veel indruk op de aan wezigen. Ambtenaar van economische aangelegenheden (Raymond Vredebregt noemde het ontwerp van het Goudse architectenbu reau Campman, Tennekes De Jong een plan met allure. „Dit gebouw kan een zuigende wer king hebben, ap andere bedrij ven. De kans, dat we nu meer firma's voor dit gebied kunnen interesseren, wordt op deze ma nieralleen maar groter". Naast de werkgelegenheid, die voor Schiedam behouden blijft, zijn er nog andere redenen die het enthousiasme uit de ambte lijke hoek verklaren. Het ter rein, waar de nieuwbouw plaats vindt, kwam enkele jaren gele den in gemeente-eigendom. Dat gebeurde bij de beroemde grond- transactie, waarbij de gemeente voor 40 miljoen gulden het grondbezit met alle opstallen van de noodlijdende werf Wil- ton-Fijenoord kocht. De jaarlijk se erfpacht, die Itho gaat betalen, zorgt, ervoor dat de gemeente in het vervolg wat meer rende ment van het geïnvesteerde geld heeft. Tot dusver is nog niet bekend wat er met het gebouw aan de Nieuwe Haven gaat gebeuren. Volgens adjunct-directeur L, de Ruiter hebben zich al diverse be drijven gemeld, die belangstel ling hebben voor de lokatie. „Maar misschien verrijzen er uiteindelijk wel woningen. Dat hangt van de initiatieven van de koper af. De hoogste bieder mag er wat ons betreft mee doen wat hij wil". Ook dit terrein hoorde destijds bij de grondverwerving, toen de ge meente veertig miljoen voor Wilton-Fijenoord overhad. Itho Is er nu de eerste bouwerondanks de erfpacht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1