to. Schiedam wil bouwen aan rand Beatrixpark Meer aandacht voor cultuur op Furieade ■m 'Rooms-katholieke kerk moet Liduina in gezicht zien' Zwaar zwemdiploma voor leerlingen Schweizerschool Bureau gesloopt Meisje beloond voor hulp aan broertje Jongeren uit allerlei landen in Vlietlanden VLAARDINGS DAGBLAD SGHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT maÊlmkjS Gereedschap gestolen Oranje beïnvloedt prestatie ambtenaren RobHoeke in d'Oude Stoep WATERWEG DINSDAG 21 JUNI 19® PAGINA 13 De sloop van het polrtïebureau aan het DeJflseveer in Vlaardinaen is daadwerkelijk van start gegaan. Nog maar net zijn de verhuizers ver dwenen, of de slopers deden gisteren hun vernietigende werk. Binnen enkele uren was het bouwwerk met de grond gelijk gemaakt. Momen teel worden de resten opgeruimd, waarna kan worden begonnen met de bouw van een fonkelnieuw bureau. Voor de politieagenten is het even wennen. In het noodonderkomen aan de Westfandseweg 12moet nu het werk worden verricht. De bouw van het nieuwe bureau neemt ongeveer een jaar in beslag. Maasland Het is maar goed dat Esther Koumans uit Maas land het een en ander van EHBO afweet, anders was een -uuti t-cmgc clju gele den minder goed afgelopen. Als waardering voor haar kor date optreden kreeg de 12-jari- Esther van burgemeester Mïeke Bloemendaal een bron zen gemeentepenning met ins criptie en een oorkonde. Enkele weken geleden greep Esther doortastend in, toen haar broertje tijdens het spelen door het glas van de voordeur sloeg en een slagaderlijke bloe ding opliep. Esther, die morgen jarig is, haaide de arm uit het glas, kneep de wond dicht en zag bovendien kans om bij de buurman hulp in te roepen. Via de dokter belandde Wilbert in het ziekenhuis, waar een ope ratie noodzakelijk bleek. Hij maakt het inmiddels weer goed. Dat dankt hij onder meer aan het directe ingrijpen van zijn zus en het feit aat zij niet in pa niek raakte. De EHBO-lessen, die Esther op de plaatselijke Aloysïus-school had gevolgd, waren haar goed van pas geko men. „Eigenlijk zouden erin het héle land EHBO-cursussen op school gevolgd moeten worden", zei burgemeester Bloemendaal gistermiddag tij dens een door het gemeentebe stuur belegde huldiging voor Esther. Het is echter nog lang niet op alle scholen geïntrodu ceerd, ook in Maasland niet Hier maakt tot nu toe alleen de Aloysïus-school gebruik van de door de plaatselijke EHBO ge boden mogelijkheid. De uitreiking werd bijgewoond door Esters "ouders, "buren en klasgenootjes, „Dit is een goede stimulans om op alle scholen EHBO-lessen te gaan geven", onderstreepte mevrouw Bloe mendaal het nut van deze eer ste parate kennis bij een onge val. Esther Koumans, mei haar broertje Wilbert naast haar, krijgt de oorkonde van burge meester mevrouw Mieke Bloe mendaal uitgereikt. Schiedam Ook 600 jaar na haar dood blijft de heilige Li duina de gemoederen bezig houden. Of in elk geval het gemoed van J. van der Hoe ven. Deze oud-Schiedammer, thans woonachtig in Den Haag, is met rooms-katholie- ke autoriteiten in Schiedam een polemiek begonnen over een beeld in de Ha venkerk. - In dit voormalig katholieke godshuis aan de Lange Haven, thans residentie van Johan Maasbachs wereldzending, is een beeld te vinden dat Petrus voorstelt in gezelschap van een onbekende vrouw. Volgens Van der Hoeven is deze vrouw Lidui na, maar die opvatting wordt door de katholieke kerk fel be streden, Van der Hoeven zegt zich gerug- gesteund te weten door leden van de Liduina-vereniging in t Schiedam. Dat Petrus en de Maagd van Schiedam elkaar in de Havenkerk figuurlijk hebben ontmoet, leidt de Hagenaar ver- r der af uit manuscripten in de Koninklijke Bibliotheek. Af beeldingen van Liduina, die Van der Hoeven vergeleek met een foto die hij maakte van het beeld in de Havenkerk, tonen volgens hem een 'verbluffende gelijke nis'. De Haagse Liduina-vorser betreurt het dat katholieke ge zagsdragers niet dezelfde moeite hebben genomen, voordat zij een uitspraak deden over de identi- tei t van de uitgebeelde vrouw. Van der Hoeven heeft nu een fravure overlegd van Ludwig eitz plus de portretreconstruc tie, die Anjo Mutsaars maakte voor het boek dat de Deiftse psy chiater Piet Stoik schreef over de heilige, in de hoop dat katho liek Schiedam alsnog het vrouw tje in de kerk 'in het gezicht wil zien'. Pas dan is een verantwoor de uitspraak over haar identiteit mogelijk, vindt Van der Hoeven. Het is overigens niet de eerste keer dat de oud-Schïedammerin zijn voormalige woonplaats van. zich doet spreken. Een jaar gele den wilde Van der Hoeven een gedenksteen plaatsen, waarop Ronald Reagan en Michael Gor- batsjov werd bezworen de we reldvrede te bewaren. De steen, die een plaatsje moest krijgen in de ruïne aan ae Huis te Riviere- weg, sverd echter door het ge meentebestuur geretourneerd. Kiiiiiniiiiiitiimiiniiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiii SchiedamUit een auto, die ge parkeerd stond op het Van Rij kepad, is voor ongeveer 10.000 gulden aan oliedrukmeters, boormachines en ander gereed schap gestolen. De spullen wa ren eigendom van een Vlaar- dïngs servicebureau. iiiiiiiimKKuiumiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiii Schiedam De zaterdag ge speelde voetbalwedstrijd tussen Nederland en Ierland heeft een andere, gelijktijdig en eveneens op Duitse bodem gespeelde match. Een team van Schiedam- se ambtenaren, dat deelnam aan een internationaal voetbaltoer nooi in partners tad EssUngen, verloor de derde plaats in dé eindstand, doordat de spelers het hoofd er niet bij hadden. Zij hadden zich moeten losruk ken van de televisie en draafden afwezig over het veld. SG Simau had weinig moeite de Schiedam mers te kloppen met 1 0. De ambtenaren uit de Jeneverstad, die eerder in het toernooi clubs uit Joegoslavië en Griekenland versloegen, eindigden als vierde. Tijd voorde prijsuitreiking gun den zij zich nauwelijks: direct na het einde van de wedstrijd zat ie dereen weer achter de beeldbuis, juist op tijd om Wim Kieft te zien Vlaardingen -Jongeren uit verschillende delen van de we reld komen deze zomer naar de Vlietlanden, het natuurgebied ten noorden van de Broekpol der. Van 3l juli tot 13 augustus wordt een internationaal jonge- renuitwisselingsproject gehou den. Gedeputeerde Staten stellen voor ait project een subsidie van vijfduizend gulden beschikbaar. Dat gebeurt onder auspiciën van de stichting Internationale Werkkampen en het Instituut voor Natuurbeschermingsedu catie. In die twee weken zullen 25 jon geren tussen 38 en 25 jaar, af komstig uit verschillende Euro pese landen maar ook uit Afrika, Noord-Amerika en Turkije, on der begeleiding natuurbeheers- werk verrichten in de Vlietlan den. Daarnaast krijgen zij te ma ken met een themaprogramma op het gebied van het milieu. De Vlietlanden lenen zich uitste kend voor deze thema's, omdat het een klein natuurgebied is in een verstedelijkt milieu. Boven dien is er in de omgeving de in dustrie met alle milieuproble men vandien. De deelnemers zullen worden ondergebracht in een blokhut van Scouting Nederland. "Vanuit dit centrale punt zullen behalve de thema-activiteiten ook meer ontspannende programma's worden geboden. Tevens krijgen de deelnemers de gelegenheid wat meer van de regio te zien. Vlaardingen De uitslag van de EK-voetbalwedstrijd tussen Nederland en West-Duitsland zal vanavond geen Invloed heb ben op de sfeer in café d'Oude Stoep. Het repertoire van jazz- en rhythm bluespianist Rob Hoeke, die vanaf tien uur te gast is in het Vlaardingse café, past zowel hij een juichstemming als bij sippe gezichten. Rob wisselt een vrolijke boogie-woogie moeiteloos af voor een smeuïge blues. Rob Hoeke, een graag ge ziene gast in jazzclubs in binnen - en buitenland, wordt in d'Oude Stoep begeleid door Paul Lagaay (drums), Toon Segers (bas) en Wil de Meijer (gitaar en zang)- Inbraak In bejaardencentrum Thurlede aan de Nieuwe Damlaan hebben inbrekers voor ongeveer 22.000 gulden schade aangericht. De dievengingen er vandoor met kostbare apparatuur als een tekstverwerker en een kleuren televisie. 1 Politie zoekt automobilist Schiedam De Schiedamse po litie is Op zoek naar getuigen van een verkeersongeluk op de Wil lem de Zwijgerlaan, waarbij een 63-jarige fietser licht gewond raakte. Het slachtoffer werd gis termiddag rond vier uur op de kruising met de Prins Bemhard- laan geschepfdoor een roodbrui ne Honda Accord, De bestuurder nam niet de moeite uit te stappen en de gevallen man overeind te helpen. De fietser werd door de GGD naar het ziekenhuis ge bracht SchiedamOndanks felle protesten tegen het opofferen van groen voor woningbouw in Nieu wland overweegt de gemeen te Schiedam ook aan een klein deel van het Prinses Beatrix- park een woonbestemming te geven. Ditnog niet nader uit gewerkte plan gaat uit van een stuk of tien huizen aan de singel tegenover bad Groenoord. Het motief van de gemeente is hetzelfde als in Nieuwland: wo ningbouw op stille plekken ver groot de sociale veiligheid. Werd het omstreden bouwplan aan de Burgemeester Van Haarenlaan (beneden aan de Vlaardinger- dijk) verdedigd met het argu ment dat vrouwen dit park als een 'enge plek' ervaren, bij bad Groenoord gaat het om het 'be veiligen' van. de flets- en wan delroute tussen Schiedam- Noord en het centrum. Volgens ambtenaar stadsont wikkeling Flip Bohré is het „heel legitiem als de gemeente de onveilige plekken in de stad eens kritisch bekijkt". Het pad langs het parkeerterrein van Bad Groenoord, dat de buurtge meenschap Bijdorp verbindt met de Schiedamseweg, wordt als zo'n plek aangemerkt. Bijdor pers zouden 2ïch er 's avonds niet graag ophouden, en ook andere Schiedammers zouden klagen dat zij zich na zonsondergang ge noodzaakt voelen een andere route te kiezen tussen het cen trum en Noord- Verder dan voornemens om hier te gaan bouwen is de gemeente volgens Bohré nog niet De vraag is ook of een eventueel bouwplan wel uitvoerbaar is, ge zien. de ligging aan de voet van voorbeelden, noemt hij de Velle- vest, het pleintje achter de Dam, het Faassenplein en de Schotse Poort. Op die laatste lokatie wil len Albert Heijn, Blokker en C A een warenhuis bouwen. Gemeentebelangen kan die aan slagen op parken en plantsoen tjes niet rijmen met de onlangs door de gemeente georganiseer de tentoonstelling 'Leve het platteland'. „Mensen hebben meer nodig dan een huis alleen", aldus Van der Knaap, die de be bouwing van het park in Nieuw-, land „totaal noemt. onacceptabel", Gekleed en met kaplaarzen aan gaan de kinderen van de Dr. Ai- bert Schweizerschool moedig te water. Vlaardingen In regenpak en kaplaarzen sprongen vijf leerlingen van de Dr. Albert Schweizerschool voor moei lijk lerende kinderen gister morgen in het water van het Kolpabad, Zij gingen op voor het hoogste diploma, dat óóit bij schoolzwemmen werd ge haald door leerlingen van een basissehool: overlevings- zwemmen. Meester Jan Voorbraak sprong mee het water in. Net als de kinderen haalde hij het begeerde pa piertje. Miranda en Patricia van Oort, Patrick Bek, Danny van Doorn, Rini van Gelderen en Patrick van Splunter hadden al vroeg in het laatste jaar op de Schweizer school alle gewone schoolzwem- diploma's gehaald. „Om ze nog iets te geven om naar uit te zien hebben wij, samen met de zwe monderwijzers van het Kolpa bad, dit diploma bedacht", legde Jan Voorbraak uit. Het personeel van het zwembad stond aan de rand van het bassin geboeid te kijken naar de ver- richtingen van de vijf scholieren en hun meester, 't Was een zwa re klus, daar waren zij het over eens. Drie minuten met zware kleren aan zwemmen, in het wa ter de kaplaarzen uittrekken om die vervolgens als drijvers te ge bruiken, van onder een omgesla gen boot tevoorschijn komen en tenslotte zwemmen met een on doorzichtig gemaakte duikbril. Maar na een half uur mochten ze allemaal onder applaus hun pa piertje in ontvangst nemen, 's Middags waren de vijf leerlin gen nóg moe, en Voorbraak kon nog maar nauwelijks lopen. Hij had zijn grote teen geblesseerd, toen hij al watertrappelend zijn kaplaarzen moest uittrekken. Voorbraak: „Die dingen zaten vol water, die waren helemaal vastgezogen. Mijn teen sloeg dubbel". Voorbraak zal de laat ste twee weken van het school jaar op zijn tanden moeten bij ten. Want de afscheidsmiisieal, die binnenkort op het program ma staat, wil hij voor geen goud missen de rijksweg. Het geluidsscherm, dat momenteel langs de weg wordt gebouwd, beschermt al leen het aan de zuidkant gelegen Bijdorp tegen lawaai. De bouw- lokatie ligt pal ten noorden van de weg. Het verzet tegen het bouwplan in Nieuwland neemt inmiddels nog toe. Bij de tegenstanders de bewonersverenigingen van West en Nieuwlandheeft zich nu ook Gemeentebelangen Schiedam gevoegd. Deze politie ke partij (zonder zetel in de ge meenteraad) vindt de drie flats, die Eurowoningen aan de Bur gemeester Van Haarenlaan wil realiseren, „wanstaltig en veel te duur". In een brief aan het colle ge van burgemeester en wethou ders schrijft Peter van der Knaap namens Gemeentebelan gen, dat er steeds meer groen aan de stad onttrokken wordt. Als Gemeente moet nee verkopen Vlaardingen Een groot aantal welzijnsjnstellingen in Vlaar dingen krijgt binnenkort nee te horen op aanvragen voor extra subsidie. In de welzijnssector moet het komende jaar 263.500 gulden worden bezuinigd. Des ondanks hebben de instellingen bij elkaar meer dan honderddui zend gulden extra geld ge vraagd. „Het ziet er niet naar uit, dat voor nieuwe zaken ruimte kan worden gevonden", schrijven burgemeester en wethouders tn een knelpuntennotitie over het welzijnswerk in 1989. Dat is een teleurstelling voor het Vlaar- dings Overleg Revalidatie, de al gemene patiëntenvereniging, het instituut Burgerraadslieden, de ziekenomroep, het jeugd- en jongerenwerk, het emancipatie werk, de vriendenkring van de bouwspeelplaats en de stichting Flankerend Ouderenbeleid. Zij wilden allemaal meer subsidie hebben dan in 1988. De toekomst voor het welzijns werk is somber. De gemeente voorziet ontslagen bij het insti tuut Burgerraadslieden, het In terconfessioneel Centrum voor Maatschappelijke Dienstverle ning en bij het welzijnswerk voor minderheden. „Een ver mindering van de personeelsfor matie lijkt onafwendbaar". B en W houden zelfs rekening met gedwongen ontslagen. door CHRIS WOERTS Maassluis De Furie-ade, het maritieme spektakel in en rond de haven van Maas sluis, krijgt een meer culture le inslag. Op die manier ho pen de organisatoren het volksfeest ieder jaar bevol ken zo'n 100.000 mensen het historische centrum van de stad aantrekkelijk te hou den voor de duizenden bezoe kers. „De Furie-ade was steeds geba seerd op hetzelfde", legt Hein Swanenburg uit, alsi voorzitter van de organiserende stichting Maritiem Maassluis. „Wij von den dal het tijd was voor iets an ders. De opzet is dit jaar dan ook duidelijk anders. Wij hebben ge kozen voor een vast thema dat als een rode draad door het pro gramma loopt". De visserij vroeger en nu staat op de eerste oktober centraal tij dens de Furie-ade. Zo is er een Katwijkse markt Een publieks trekker, aldus de organisatie. Kuipers, touwslagers en netten- boetsters zullen oude tijden laten herleven. Het bestuur is duide lijk in haar nopjes met de nieuwe opzet. De nieuwbakken secreta ris Marie van Buuren vertelt waarom: „Het is een stuk histo rie wat de mensen nog steeds aanspreekt", vertelt de rasechte Kuipertjesmaandag Zelf heeft ze uit verhalen van haar grootouders genoeg over de historie van Maassluis als vis setshaven gehoord. Grootvader van moederskant werkte als kuiper. „Geen prettig werk. Soms stonden de werklieden tot de enkels in het ijs te werken. De vingers werden aangevreten door het zout. Niet voor niets sprak men. in die tjd van kui pertjesmaandag. Om moed in te drinken werd voor een paar stuivers enkele maatjes drank ingeslagen bij de slijter". Ook de zakkendragers en de touwknopers ontbreken niet op de Furie-ade. Oude ambachten die tot de verbeelding van het publiek zullen spreken, is de hei- g lige overtuiging van het organï- j» serende bestuur. g Toch zal de Furie-ade ook dit? jaar weer een feest van de her- <*- kenning zijn, want de Maassluis- se binnen- en buitenhaven komt weer vol te liggen met tal van schepen. „Er valt genoeg te ge nieten", aldus Jaap de Nie van hét gelijknamige reolambureau, nauw betrokken bij de organisa tie. „Er zullen weer diverse stunts te bewonderen zijn. Hoe het programma er precies uit gaat zien, weten we nog niet. De onderhandelingen daarover zijn ?aande. Maar het wordt alle maal! weer erg spectaculair- Hein Swanenburg (rechts) en Marie van Buuren verwachten veel van de komende Furie-ade. aaïl v Vooral voor de opening hebben ■we iets heel fraais in gedachten". De braderie zal dit jaar door de meer culturele inbreng wat min der groots van opzet zijn dan in voorgaande jaren. „Toch hoort een braderie bij de Furie-ade", aldus Jaapde Nie. Is over dé invulling van het pro gramma van zaterdag nog wei nig te zeggen, zeker is wel dat de vrijdagavond ook dit jaar een be langrijke functie heeft Het ex periment van het vorige jaar met een haven vol schepen, die allen waren verlicht en toegankelijk waren voor het publiek, wordt nu verder uitgebouwd. Jaap de Nie: „We hadden vorig jaar wel op wat bezoekers gerekend, maar dat het heel druk 20U worden rond de haven, dat was ook voor ons een complete ver rassing. De sfeerverlichting wordt nu doorgetrokken naar de binnenstad van Maassluis. Rond de Haven zuilen verschillende kraampjes staan. De Furie-ade begint op deze manier eigenlijk al op de vrijdag". Geld Natuurlijk zal ook de marine aanwezig zijn in Maassluis op 1 oktober: „Pas op het laatste mo ment zal worden besloten wat voorschepen naar Maassluis ko men. Dat is natuurlijk met meer onderdelen het geval. De echt grote publiekstrekkers kunnen we pas enkele weken voor het evenement strikken", aldus Jaap de Nie. Veel daarbij hangt natuurlijk af van de financiële positie. Werd vorig jaar nog gewerkt met een begroting van rond de 27.000 gulden, nu is dat bedrag opge trokken naar een kleine 50.000 gulden. „Zonder veel geld lukt het eenvoudig niet meer om z'n groot evenement van de grond ter krijgen", aldus voorzitter Hein Swanenburg, „De Maas- sluisse bedrijven zijn 'echter blij met de Furie-ade. Het is de idea le mogelijkheid om zich aan een - groot publiekte presenteren. De bedrijfspresentaties vormen dan ook een belangrijk onderdeel van het programma". De Furie-ade zit met zo'n 100.008 bezoekers wel bijna aan haar top. Jaap de Nie: „Meer bezoekers kunnen we eigenlijk niet heb ben. Anders wordt het te druk in de stad. Het is een probleem, dat heel duidelijk speelt De burge meester heeft dat ook onder onze aandacht gebracht Zo rond een uur of twee in de middag zit het op de Haven helemaal vast Bij calamiteiten kun je dan bijna niet meer te hulp schieten. Daar om ook proberen we het pro gramma zo samen te stellen, dat het publiek wat gespreider over de dag komt. Het is echter een heel moeilijk probleem, dat ook bijna niet op te lossen is. Je kunt moeilijk tegen mensen zeggen: kom zo en zo laat. Iedereen is vrij om de eigen d ag in te delen".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1