Oranjebal op Emmaplein Doek valt voor Martinussehool ft 1 Sloop voorkomen in Pendrechtsestraat Bijdorp kan straks weer rustig slapen Brede steun voor internationaal kinderdagverblij f Achterstallig onderhoud, maar wel huurverhoging? VLAAHDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Clubhuis wil vervanger voor Kees te Gussinklo Schiedamse cafés mogen zaterdag tot vier uur open Woningbouwvereniging wil herhaling 213voorkomen Schiedam op tv Vakantieganger mist caravan Dordrecht en Maassluis onderzoeken overvallen Afscheid van twee meesters Vlinder gedijt in Broekpolder Fietsbeugels verwijderd Handtekeningen tegen koffiehuis VRIJDAG 24 JUNI 1988 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229. 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam Het bestuur van Klubhuis Zuid is naarstig op zoek naar een vervanger voor jongeren werker Kees te Gussinklo, die al enkele maanden ziek thuis is. Sinds zijn ziekte is jongerencentrum De Dijk gesloten. Onder de vaste bezoekers van het centrum aan de Westfrankeland- sedijk circuleerden deze week hardnekkige geruchten, dat Te Gus sinklo zou zijn ontslagen. Bovendien twijfelden de jongeren eraan of De Dijk, dat de laatste tijd geregeld werd geplaagd door inbraken en vernielingen, ooit nog geopend zou worden. De schadeposten zouden te groot worden, meenden de jongeren. Van een ontslag van Te Gussinklo of een definitieve sluiting van De Dijk is volgens coordinator Andrê Woutersen pertinent geen sprake. „Kees zit in de ziektewet en dan is het onmogelijk hem te ontslaan", ontzenuwt Woutersen die verhalen. Hij bevestigt desgevraagd dat" het bestuur deze week met Te Gussinklo over de toekomst heeft ge sproken. „Kees heeft iets opgelopen. Wij kunnen niet beoordelen wat Zodra er een vervanger is, gooien we De Dijk weer open". Op de vraag of beterschap van Te Gussinklo automatisch, betekent, dat hij dan weer in het jongerencentrum aan de slag kan, reageert hij ontwijkend. „Dat moeten we dan maar bekijken Sehiedam/Vlaardingen Het Emmaplein in Schiedam wordt zaterdagmiddag omgedoopt in Oranjeplein. Op verzoek van de gemeente ver plaatst café De Amstelbron het twee bij anderhal ve meter grote tv-scherm van de Broersvest naar het Emmaplein, om zoveel mogelijk Oranjefans in staat te stellen de EK-finale tussen Nederland en de Sovjet-Unie te volgen. De afgelopen week was het terras van De Am stelbron bij iedere uitzending van het Europees Kampioenschap tot de laatste plaats bezet De toeloop werd zo groot dat het personeel al had be sloten het café zaterdag maar helemaal te sluiten en gezamenlijk naar Müncben af te reizen om de finale bij te wonen. Een vervelend gevolg van de grote drukte was, dat het bedienend café dinsdag steeds meer moeite kreeg om de orde op het ter ras te handhaven. Het enorme oranje zeil, dat het terras opsierde, werd 'ter verhoging van de feest vreugde' door onverlaten ontvreemd. Nu de gemeente zelf in het spektakel gaat partici peren, heeft het café klaarblijkelijk meer hoop op de goede afloop. De gemeente, De Amstelbron en mede-organisator SW zijn van plan er zaterdag een echt Oranjebal van te maken. Op het Emma plein wordt een groot terras ingericht en er ko men diverse artiesten, een drumband en een hoempapa-orkest om het publiek voor en na de wedstrijd bezig te houden. Het feest begint om twee uur. De duur is afhankelijk van de presta ties van het nationale elftal. Andere cafés in de binnenstad hebben minder hoop op de goede afloop. Afgelopen dinsdag sneuvelden er nogal wat glazen in diverse gele genheden. terwijl veel bezoekers zich volgens ho- reea-mensen 'op het randje van echte baldadig heid' bevonden. Sommige cafébazen overwegen dan ook hun zaak zaterdag gesloten te houden. Woordvoerder Rob Besseling var de Schiedamse politie laat weten dat dinsdag de baldadigheid erg meeviel: één ruit sneuvelde op de Hoogstraat, ter wijl een automobiliste met haar bolide klem kwam te zitten tussen een uitzinnige menigte. De grote mensenmassa's, die direct na de historische overwinning op de Mannschaft het stadscentrum bezochten, verrastten de politie overigens wel. „We hebben er handenvol werk aan, gehad", al- Zaterdag stuurt de Schiedamse politie, net als de collega's in Vlaardingen overigens, in de nachte lijke uurg'es extra personeel de straat op. Of de agenten net als de supporters in oranje gekleed zullen gaan, zoals in Rotterdam gebeurde, zal vooral afhangen van de uitslag van de wedstrijd. In Vlaardingen mogen de cafés In tegenstelling tot Rotterdam en Schiedam niet langer open blij ven. „Maar cafébazen, die er behoefte aan heb ben, kunnen een extra uurtje bij de wachtcom mandant aanvragen", aldus een politiewoord voerder. Afgaande op het feest van dinsdag ver wacht het Vlaardingse korps een gezellige avond. „Vlaardingers blijken uitgelaten maar keurige Oranje-supporters te zijn". Schiedam heeft het initiatief van burgemeester Peper om de horeca langer open te houden wél opgepakt. Loco-burgemeester Chris Zijdeveld geeft de Schiedamse horeca de gelegenheid tot vier uur de deuren open te houden. „Ongeacht de uitslag", aldus Chris Zijdeveld, die vast rekent op een eclatante overwinning van de elf van Mï- chels. De Pendrechtsestraat leverteen typisch Gorzens beeld op. Sloop is zeer ongewenst. Schiedam Sloop is het laat ste waar de gemeente Schie dam aan wil denken, als het gaat om de toekomst van de Pendrechtsestraat. „Als je daar gaat slopen, kun je de hele omgeving tussen Nieu we Maasstraat en Groene- laan wel slopen", zegt Jan f Goed, projectleider van de g stadsvernieuwing in Schie- dam-Zuid. jE Het is volgens hem van belang, s dat de tamelijk goedkope huur- jfi woningen worden gehandhaafd, a Nieuwbouw brengt altijd veel hogere huren met zich mee. Toch zou de Woningbouwver- s eniging Schiedam (WbvS) hets liefst over een paar jaar tot sloop overgaan, deelde directrice Fan ny de Graaf vorige maand aan Goed mee. Gelet op de vochtpro- blemen en de verzakkingen be twijfelt de WbvS of de woningen langer dan vijf jaar te verhuren zijn. Maar de gemeente wil een uiter ste poging doen om sloop te voor komen. Probleem is alleen: wat moet er dan gebeuren? Renova tie willen de meeste bewoners van de Pendrechtsestraat niet, want zij voelen niets voor huur verhoging, kunnen die niet beta len, en bovendien spreken zij van achterstallig onderhoud. Maar groot onderhoud wil de WbvS niet, want dat is eveneens een duur en ingrijpend proces, zonder dat evenwel de wonin gen aan de eisen des tijds gaan voldoen. Renovatie biedt daar entegen wel de mogelijkheid douches en andere voorzienin gen te realiseren. Wat bet extra gecompliceerd maakt, is dat de kwaliteit van de woningen enorm varieert. Er zijn zeer goede huizen bij, door de bewoners zelf opgeknapt om dat de woningbouwvereniging dat nooit deed, maar er staan ook sterk verwaarloosde panden tus sen. De bewoners, die 2elf veel hebben vertimmerd, willen die eigenhandig aangebrachte voor zieningen er bij een woningver betering door de WbvS niet uit verwijderd hebben. Zij snappen niet waar de gemeente en de WbvS zich druk over maken. Maar het komt ook voor, dat nieuwe huurders de door doe- hetzelvers aangebrachte schrootjeswanden weghalen en plotseling zien hoe vochtig de muren zijn. De bewonersvereniging Schie- dam-Zuid heeft een enquête ge houden naar de woonwensen, waaruit heel verschillende voor- Opbouwwerkers Frans KI ijzen en Maarten van Otterdijk staan een tussenoplossing voor. keuren blijken. Maar de WbvS heeft zelf geen goed inzicht in wat de wensen zijn en wat nood zakelijkerwijs opgeknapt moet worden. Wel is duidelijk gewor den dat de problemen in de Pen drechtsestraat van een heel an dere aard zijn dan in de Nieuwe Maasstraat, hoewel deze wonin gen tot hetzelfde blok behoren. Als de problemen nu zo verschil lend zijn, moet de oplossing er van ooit gedifferentieerd zijn, is een voordehandliggende ge dachte, waar de gemeente en de WbvS evenwel nog niet aan heb ben gedacht. „Zoek naar de gul den middenweg", zegt opbouw werker Frans Klijzen, „zorg voor instandhouding, door ge deeltelijk onderhoud, zodat alles nog betaalbaar blijft ook". Met de bewonersvereniging, zijn col lega Maarten van Otterdijk en bewonersdeskundige Hans van der Zant werkt Klijzen aan een tussenoplossing, waarbij de wo ningverbetering kan variëren van een verfbeurt tot technisch hoogstaande renovatie. Dan moet er wel een nieuw on derzoek komen, en Fanny de Graaf zal haar bestuur om toe stemming moeten vragen, want dat bestuur heeft gezegd: „Als de bewoners geen renovatie willen, komt er geen geld voor verder onderzoek". Maar Jan Goed vindt dat toch nodig, want: „Als renovatie niet blijkt te kunnen, kom je in de buurt van sloop te recht". Voorlopig huivert de WbvS nog van het idee om te renoveren. „Wij willen een herhaling van de 213 voorkomen", zegt Fanny de Graaf, doelend op het renova- tiedrama in Schiedam-West, waar 213 woningen van de voor malige corporatie Sint Jozef zelfs na een tweede renovatie nog gebreken vertonen. De be wonersvereniging Schiedam- Zuid vindt die vergelijking niet opgaan. „Bij de 213 was sprake van malversaties, en dat leidde tot een grote puinhoop. De WbvS gaat er toch zeker niet van uit, dat dat nog eens gebeurt?" Onder leiding van Jan Goed gaat in de Pendrechtsestraat een werkgroepje aan de slag, waarin de bewoners ook zitting hebben, om de problemen per woning te Inventariseren. Op 15 augustus komt men weer bijeen. Schiedam De Sint Marti nussehool, het dorpsschooltje aan de lepenlaan in Kelthei, wordt gesloten. Ouders, die verwacht hadden dat de school nog een jaar open zou blijven, zijn teleurgesteld. Di recteur drs. J.L.J. Dries van de beherende Sint Willibror- dusstïchtïng erkent dat de school nog een jaar open zou kunnen blijven. „Maar dat zou alleen maar uitstel van executie zijn", aldus Dries. De ouders hadden, zo vertelt een van hen, graag gezien dat de school nog een jaar bleef bestaan. „Dat was ons beloofd. En in mei, zes weken voor de zomervakan tie, kregen wij te horen dat wij dat wel konden vergeten. Veel ouders zijn daar ontevreden over". Volgens Dries zijn de ouders al eerder, in april, op de hoogte ge steld. Ook de Sint Willibrordus- stichting betreurt naar zijn zeg gen de sluiting van het schooltje, dat al twee jaar kampt met een tekort aan leerlingen. „Het is een goede school met een heel apart karakter", zegt Dries. De Willibrordusstichting heeft de sluiting van de katholieke ba sisschool Tang en breed overwo gen'. Een circulaire van het mi nisterie van onderwijs, waarin kleine scholen een aantal voor delen werd beloofd als zij vrij willig het besluit namen om te sluiten, gaf in november de doorslag. Het lijkt de stichting het meest logiscn, als de ouders hun kinderen na stuiting van Sint Martinus naar de school De Notenkraker op het Bachplein brengen. „Maar daar 2ijn de ou ders uiteraard vrij in", aldus een woordvoerster. SchiedamKomt er energiebe leid ter sprake, dan is Schiedam er meestal als de kippen bij. Za terdag zoemt het Fedueo-tv-pro- gramma Werken aan werk in op de Jeneverstad. Er wordt dan aandacht besteed aan het onder houden van de warmtekrachtin stallaties en het plaatsen ervan aan het Bachplein. Vlaardingen Een Vlaardin- ger, die in het weekeinde op va kantie had willen gaan, vond gistermorgen op een parkeerter rein aan de Eksterlaan alleen nog het neuswiel van zijn cara van. Maatregelen om diefstal te voorkomen, hadden niets gehol pen. De caravan, die al geladen was voor de reis, was verdwe nen. De eigenaar had van alles ge daan om zijn caravan tegen dief stal te beveiligen. Zo was op de trekstang een beugel met slot ge daan en waren de poten van het huisje op wielen uitgedraaid. De waarde van de caravan met la ding bedraagt ongeveer 20.000 gulden. «aan.: zukf-bolfanrf Wethouder Chris Zijdeveld onthult het bord in de berm van rijksweg 20. Passerende automobilisten kun nen erop lezen dat het lawaai dat zij veroorzaken straks geen hinder meer oplevert. Schiedam De bevolking van Bijdorp kan over pakweg een jaar weer ongestoord sla pen. De pal aan de voet van rijksweg 20 gelegen buurtge meenschap gaat dan goed deels schuil achter een ge luidswal van kunststof en na tuurlijk groen. Gisteren gaf de Schiedamse wethouder Chris Zijdeveld het officiële startsein voor de bouw van het 500 meter lange en 3,5 meter hoge scherm. Het werk wordt uitgevoerd door Hol landse Wegenbouw Zanen. Zijdeveld is opgelucht dat het 'gebakkelei' tussen de gemeente Schiedam en Rijkswaterstaat over rijksweg 19 geen enkele in vloed heeft gehad op de bouw van het scherm. Hoewel de twee instanties het pertinent oneens zijn over de te verwachten la waaioverlast van de toekomsti ge verkeersader door Midden- Delfland, heeft Rijkswaterstaat volgens Zijdeveld loyaal en zon der morren meegewerkt aan de totstandkoming van het unieke scherm bij Bijdorp. Over de maatregelen tegen de geluidso verlast van rijksweg 19 bij Groe- noord bestaat nog geen duide lijkheid. Ondertussen is ontwerper J. Oosterbaan van het Delftse Bu reau OD 205 lichtelijk teleurge steld dat 'zijn' scherm er in wer kelijkheid iets anders uit komt te zien dan op de tekeningen. On der andere omdat de subsidiege ver, het ministerie van volks huisvesting, ruimtelijke orde ning en milieu bij Bijdorp een meuwe, kostbare betonsoort wil uitproberen, is er op de construc tie hier en daar fors bezuinigd. De kenmerkende 'boogjes' wer den geschrapt, maar desondanks viel bet scherm nog ongeveer 5 ton duurder uit dan begroot. Ook het onverwacht steile talud was van invloed op de kostenstijging, Het scherm kost het rijk nu 3,3 miljoen gulden. Evengoed blijft het ontwerp vol gens Oosterbaan direct toepas baar op andere plaatsen op de 'ruit' van verkeerswegen rond Rotterdam. Mogelijk zullen er in de toekomst elementen van worden gebruikt om de flats van Vlaardingen-Holy en Schiedam- Groenoord te beschermen tegen het lawaai van de geplande rijks weg 19. Maassluis/Dordrecht De rijkspolitie in Dordrecht en de gemeentepolitie in Maassluis zijn een gezamenlijk onderzoek be gonnen naar een serie overval len in het Westland en het Wa terweggebied. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie in Dordrecht gaat het om een gecompliceerde zaak, waarvoor de afgelopen maanden een groot aantal verdachten uit Maassluis en Dordrecht en om geving is gehoord. De Maassluis- se politie stelde deze week een 21-jarige stadsgenoot op vrije voeten, die hand- en spandien sten zou hebben verricht bij een overval op de eigenaar van het Chinees-Indische restaurant Lo tus in Maassluis in december vo- rigjaar. Uit het onderzoek tot nu toe blijkt dat het om een bende gaat, die met in Belgié gekochte vuur wapens overvallen wilde uitvoe ren op onder andere de veiling in Honselersdijk en het grens wisselkantoor in Hoek van Hol land. De daders, die ook hand boeien en bivakmutsen hadden aangeschaft, werden echter dGor pech achtervolgd. Eén overval ging niet door, omdat de motor fietsen werden gestolen, waarop zij zich naar hun doelwit wilden begeven. De bende had deze mo torfietsen zelf eerder al gestolen. De geplande overval op het grenswisselkantoor werd afge blazen, toen de gestolen auto op weg naar Hoek van Holland in het stuurslot viel. De politie wil in het belang van het onderzoek nog geen nadere mededelingen doen. Vlaardingen Twee Vlaar dingse schoolhoofden zwaaien vandaag gelijktijdig af in ver band met pensionering. Leerlin gen van de Prof.dr. I.C. van Houteschool namen afscheid van meester Los. Hij werd van morgen voor die gelegenheid op gehaald in een oldtimer waarna de kinderen hem op school een cadeau aanboden. De Johannes Calvijnscliool bouwde een afscheidsfeest voor meester Vogel. Speciaal voor du* gelegenheid werd op het gras veld bij de school een demon stratie met politiehonden gege ven. Schiedam Als een huisbaas jarenlang zijn pan den niet onderhoudt, zolang dat uiteindelijk reno vatie nodig is, mag dat dan leideh tot huurverho ging? De bewoners van de Pendrechtsestraat vin den duidelijk van niet, en voorzitter Albert Bons van de bewonersvereniging Schiedam-Zuid is dat met hen eens: „Er is sprake van achterstallig on derhoud. Dktis de schuld van de woningbouwver eniging. Die heeft er zestig jaar niks aan gedaan". „De huizen zijn gewoon verwaarloosd", vielen vrouwen uit de Pendrechtsestraat hem bij, tijdens een vergadering van het projectteam voor de stadsvernieuwing in Schiedam-Zuid. Maar vol gens projectleider Jan Goed is dat niets bijzonders: „Dat geldt natuurlijk voor de hele stadsvernieu wing. Waarom zijn wij destijds begonnen met de stadsvernieuwing? Omdat er aan hele complexen te weinig gedaan is". Maar Goed verbond er niet de conclusie aan, dat het onterecht is als de bewoners het achterstallig onderhoud moeten betalen. En evenmin werd de conclusie getrokken dat voortaan voorkomen moet worden, dat ergens achterstallig onderhoud ontstaat. Eén van de bewoners zei: „Vijfentwintig jaar gele den was het de bedoeling, dat de huizen gesloopt zouden worden, Vijf jaar hebben we erop zitten wachten, toen wercf het weer voor vijf jaar uitge steld, daarna nog eens en daarna nog eens. en nu is sloop ongewenst. Al die tijd heeft de huisbaas er niets aan gedaan. Sommige bewoners gingen zelf opknappen, anderen deden dat niet, dus de kwali teit van de huizen is heel verschillend. Maar wij hebben er nu wel recht op, dat de woningbouwver eniging eens wat doet. Maar dat behoren wij dan niet te betalen". Schiedam Kinderdagver blijf Honki Ponk, de stichting beroepsedueatie Nieuwe Wa terweg en de vereninging Vrijbaan gaan een internatio naal kinderdagverblijf in Schiedam beginnen. De kin deropvang, bedoeld als een leer/werkproject voor vrou wen uit minderheidsgroepen, vindt vanaf september plaats in drie nog lege klaslokalen van de openbare school De Brug aan de Burgemeester Honnerlage Gretelaan. Eerder deze week stelde de raadscommissie welzijn en cul tuur 25.000 gulden beschikbaar om het initiatief te ondersteu nen. De subsidie is overigens ge lijk aan de huisvestingslasten van de drie lokalen. De belangrijkste bijdragen om het kinderdagverblijf van de grond te tillen komen uit een an dere hoek. Voor de eerste drie iaar heeft het gewestelijk ar beidsbureau 200.000 gulden be schikbaar gesteld, terwijl de ge- meenielijke sociale dienst en de stichting beroepseducatie even eens me* financiële bijdragen over de bi 'ig zijn gekomen. In het project krijgc-1 t»»\-tf erva ren en gekwalificeerde krachten de taak twaalf stagiaires op te leiden tot gediplomeerd kleuter leidster. De vaste krachten kun nen de studenten heipen bij hun opleiding. Daarnaast gaan de stagiaires anderhalve dag per week naar school. Een ander opvallend aspect is de rol van het bedrijfsleven. In de begroting is ervan uitgegaan, dat uiteindelijk zes kindplaatsen aan het bedrijfsleven kunnen worden verkocht. Volgens Maija van Wolferen van Honki-Ponk biedt zo'n kindplaats grote voordelen voor het bedrijfsleven. Door op deze wijze kinderopvang voor het personeel te regelen, biedt men vrouwelijke werknemers de kans om in. het bedrijf actief te blijven. De 12.000 gulden die een formatieplaats kost zijn voor een bedrijf bovendien fiscaal aftrek baar, terwijl het de uitstroom van meestal goed inge werkt personeel voorkomt. De samenstelling van de groe pen op te vangen peuters ver raadt ook het etnische karakter van het initiatief. Gestreefd wordt naar een filty-fifty verde ling tussen^ Nederlandse en al lochtone kinderen. De buiten landse peuters worden op deze wijzesneller geconfronteerd met de Nederlandse taal waardoor leerachterstand voorkomen kan worden. Ook voor Nederlandse peuters kan dit voordelen bie den: zij worden op deze wijze ge confronteerd met de multi-eul- turele samenleving waarin zij opgroeien. Ook m de verdeling van de sta- ge-plaatsen wordt een afgewo gen etnische verdeling nage streefd. Naast drie Nederlandse vrouwen is op het internationale kinderdagverblijf plaats voor negen vrouwen van Antilaans- /Surinaamse, Marokkaanse en Turkse nationaliteit. De herin- tredende vrouwen mogen de werkstudïe beginnen met be- houd van uitkering, aangevuld met een bescheiden stagevergoe- ding. De sociale dienst heeft hier een garantiesubsidie van 12,000 gulden voor gereserveerd. De gemeentelijke bijdrage is overi gens afkomstig uit een potje van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur. Vlaardingen De Broekpolder is een uniek vlindergebied. Tot die conclusie komt de plaatselij ke afdeling van de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie (NJNj aan de hand van een on derzoek naar de vlinderstand. Met name de distelvlinder wordt deze zomer in relatief grote aan tallen in de Broekpolder waar genomen. Het aantal distelvlin ders, een dier dat elk jaar vanuit" Zuid-Europa en Noord-Afrika naar het noorden trekt, is ten aanzien van vorige jaren meer dan verdrievoudigd. De NJN is verheugd over de op leving van de vlinderpopulatie. Over het algemeen gaat het na melijk zeer slecht met de vlin derstand in Nederland, meent NJN-medewerker Ronald Ja cobs. „Op het platteland is bijna geen vlinder meer te zien, alleen nog in natuurgebieden. Daar lo pen ze ook kans uit te sterven, omdat die stukken land door de moderne landbouwmethoden worden geïsoleerd." Zondag 3 juli houdt de NJN een vlinderexcursie door de Broek polder. Deelnemers kunnen zich opgaven bij Ronald Jacobs, tele foon 4743407. SchiedamJarenlang waren ze Barend en Barry Wasman een doorn In het oog, maar eindelijk heeft de gemeente Schiedam de fietsbeugels op de Koemarkt la ten verwijderen. Daardoor wordt het mogelijk voor de uit baters van café 't Vierkantje om het meest populaire terras van Schiedam te vergroten. Gisteren konden de klanten er al van profiteren, Vooral aan het eind van de middag, als langs de gevel de schaduw oprukt, kun nen de terrasgangers nu toch langer in de zon zitten. Schiedam Buurtbewoonsters hebben gisteren meer dan hon derd handtekeningen verza meld, gericht tegen het koffie huis Effes. In de omgeving van de Mgr. Nolenslaan is men bang, dat er drugs verhandeld worden en dat hierdoor grote narigheid ontstaat

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1