ES3 I PvdA in actie tegen nieuw Zestienhoven Schoonmaak grond duurt nog een jaar Bedrijven negeren Staelduinse bos «Koster 'Hond vals maken is kond kunstje' WD'er Buiva: waar blijft routeplan gehandicapten? VLAARDINGS 8ASBLA0 SCHIIDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEB COURANI D66 wil geen bomen kappen voor yuppen Waterwegsteden beducht voor toename lawaai Aangehouden onder invloed Driemaashave naam van nieuw verpleeghuis Gehandicapten organisatie •vraagt automatische deuren Eindelijk w erk voor Amathyst 'Maassluisse tv-krant medium voor iedereen' WDERWEG MAANDAG 4 JUU 1988 PAGINA 7 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066. 4350557 - sportredactie: 4345209 Het oostelijke toegangshek wordt met gezamenlijke krachtsinspan ning, omvergehaald. Rechts gedeputeerde Van Heemst. 's-GravenzandeDoor het om trekken van het oostelijke toe gangshek werd het Staelduinse bos zaterdagochtend eindelijk geheel opengesteld voor publiek. Het voormalige defensieterrein is nu voor iedereen toegankelijk. De mensen die het hek omver trokken, symboliseerden ieder één van de gemeenten die het fi nancieel mogelijk hebben ge maakt het bos opén te stellen. Gedeputeerde E.P. van Heemst verwonderde zich over het feit, dat het bedrijfsleven op geen en kele manier over de brug was gekomen am de openstelling mogelijk te maken. Hij vond dit opmerkelijk, omdat het bedrijfs leven het belang van reereatie toch zou moeten onderkennen. Van Heemst sprak zijn waarde ring uit voor de moeite die de Vrienden van het Staelduinse bos en de gemeente 's-Graven- zande ach hebben getroost om het bos voor het zomerseizoen te openen. Ruim honderd mensen woonden de openingsceremonie bij, die werd ingeleid door de voorzitter van de stichting het Zuid-Hol lands landschap.^ Ir. N. Roorda van Eysmga. Het'filmzaaltje van het bezoekerscentrum d'Öude Koestal bleek te klein om alle belangstellenden te herbergen. In het meest kwetsbare gedeelte Schiedam D66 gaat in het vervolg hard stelling nemen tegen elk plan waarbij groen wordt opgeofferd aan wo ningbouw. De partij heeft de indruk dat het college van burgemeester en wethouders de gemeenteraad telkens voor voldongen feiten plaatst. „Glijdende besluit vorming", noemt D66-frac- tievoorzïtter Adri Reijnhout dat verschijnsel bitter. Reijnhout heeft nu al twee keer dergelijke plannen uit de krant_ moeten vernemen. Vorig jaar' was het de bouw van drie flats in het park aan de Burgemeester van Haarenlaan, vorige week ging het om de zestien twee-on der-één-kap huizen in een plant soen in Woudhoek, tussen het Faassenplein en de Harreweg. Reijnhout kan zich niet herinne ren dat de raad bij de besluitvor ming betrokken is geweest. Hij wist niet beter of er kwamen al leen zestien piramide-woningen in dat park. Ook het bericht, vorige week in deze krant, dat de gemeente zou overwegen een strook grond aan de rand van het Beatrixpark te bebouwen, wekte Reijnbouts achterdocht. Hoewel wethouder Chris Zijdeveld dat plan, opgete kend uit de mond van ambte naar stadsontwikkeling Flip Bohré, in alle toonaarden ont kende en 'een misverstand' noemde, blijft Reijnhout argwa nend; „Waar rook is, is vuur. Bohré zegt zoiets niet zomaar. Ik heb weieens schertsend gezegd dat de gemeente straks ook het Beatrixpark en de Maasboule vard gaat bebouwen, maar het begint er waarachtig sterk op te lijken". P66 heeft de indruk dat het de gemeente niet alleen te doen is om de grondopbrengst. Reijn hout noemt het opvallend dat de bebouwing in het groen telkens voor de betere inkomens Is be doeld. „Het mag natuurlijk niet zo zijn, dat we onze bomen gaan kappen om yuppen een plezier te doen". alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010 -473 82 22 van het bos zijn een groot aantal paden afgesloten voor het pu bliek, maar er zijn tevens een aantal wandelpaden bijgeko men. Ook zijn zeventien bun kers afgesloten met tralies zodat de vleermuizenpopulatie niet wordt verstoord. 9 Van Touwfabriek tot Vertowijk9 Juidt laatste bouwfase in Maassluis Annemieke van der Houwen deed er verstan dig aan ook een gesprek met wethouder ïzaak van der Knaap in haar Vertoboek op te nemen. Behalve met de bouw van 24 woningwetwo ningen zal de gemeente Maassluis zich immers ook een jaar moeten bezighouden met het reinigen van de laat ste Verto-grond. Onder veel vlagvertoon werd vrijdagmiddag de laatste eerste paal geslagen aan de Bange Boonestraat, De Vertowijk houdt de Maassluisse gemoede ren al achttien jaar in beroering. ,De algemene woningstichting "Maassluis (AWM) realiseerde er 748 woningen. Journaliste An- nemieke van der Houwen kreeg de opdracht bij de start van de laatste fase een herdenkings boek samen te stellen, In de bij eenkomst die na de eerste-paal- ceremonie in de Koningshof werd gehouden was dan ook be halve voor lovende redevoerin gen, gelegenheid het boek Van touwfabriek tot Vertowijk ten doop te houden. In 65 bladzijden belicht Van der Houwen de rol die de touwfa briek in het vooroorlogse Maas sluis speelde. 2e gaat in op moei lijkheden bij de bouw, maar be steedt vooral aandacht aan woonplezier, gezelligheid en functionaliteit van de wijk. Veelzeggende foto's van Roel Dijkstra en nostalgische archief plaatjes illustreren haar verhaal. Dat vooral de positieve aspecten worden belicht, hoeft niemand te verbazen; de woningstichting immers gaf zelf opdracht tot schrijven en in een feestboek passen geen kritische kantteke- gesprekken met burgemeester Van Es, een architect, bewoners en adviseur Jan Barendregt ook een onderhoud met wethouder Izaak van der Knaap opgeno- men. De geroutineerde stadsbe» j stuurder kondigt de laatste reini- gingsfase van de Vertobodem aan in 1989. De wethouder blikt In dit gesprek terug op een lange j lijdensweg van subsidiegevech ten, buurtprotesten en afgravin gen. „Het bleek dat ook aan de Wa genstraat de grond niet helemaal fris was en als bestuurder wil je toch dat mensen op schone grond wonen". Het laatste ge touwtrek om de subsidiecentjes is nog niet achter de rug. In een Wethouder Anton Wustrow krijgt uit handen van Udy Knoop, voorzitter van de algemene woningstichting Maassluis, het eerste Vertoboek. In het midden schrijfster Annemieke van der Houwen. twaalfstrofig gedicht echter meldt Van der Knaap 'dat de grond grondig schoon is ge maakt', terwijl hij negen bladzij den eerder te kennen geeft dat dèt nog niet helemaal achter de rug is. Dé laatste 24 woningen worden gebouwd door Elementum BV. en zijn ontworpen door archi tect Gün Aydagiil. Met gesloten bouwblokken realiseerde hij de 'brug' van oud naar nieuw. Maassluis ziet deze architect nog terugr Aydsgttl ontwierp name lijk ook de nieuwe moskee die bij het politiebureau zal verrijzen. Het boekje van Annemieke van der Houwen krijgt behalve in het gemeentearchief ook Oen plaatsje in 800 Vertohuiskamers. Schiedam/Vlaardingen/Maassluis De fracties van de PvdA in de gemeenteraden van Maassluis, Vlaardingen en Schiedam zijn fel gekant tegen de voorgenomen verlenging en verzwaring van de landingsbaan van vliegveld Zestienho ven. Vanavond dient de Schiedamse afdeling in de raad een motie in tegen uitbreiding van de Rotterdamse luchthaven. De Vlaardingse raad steunde vorige week al een brief van het college van burgemeester en wethouders over deze zaak. De PvdA-fraclie van Maassluis'volgt dit voorbeeld waarschijn lijk morgen. De PvdA in de Waterwegsteden wil hiermee druk uitoefenen op de provincie en de gemeente Rotterdam, die dit najaar een be sluit nemen over het Plan Noordrand. De eerste fase van dat plan behelst verlening en verzwari ng van de huidige start en landingsbaan van Zestienho ven. Volgens de PvdA in de drie Waterwegsteden houdt dit een ernstige toename van degeluids- overlast in. De motie pleit dan ook voor vasthouden aan de maximale geluidsnormen zoals Schiedam Een 40-jarige Rot terdammer, die zondagavond na een aanrijding op de kruising van de 's-Öravelandseweg en de Burgemeester van Haarenlaan doorreed, kon even later in de Alfons Ariensstraat worden aangehouden. Na de botsing negeerde man het stopteken, waarop de Schiedam se politie de achtervolging inzet te. In de Alfons Ariënsstraat vlüchte de man het huis in van zijn moeder, nadat hij zijn auto in de bosjes had verstopt- De man bleek, na vijf keer eerder met al cohol achter het stuur te hebben gezeten, niet meer in het bezit van een rijbewijs. De Schiedam se politie hoopt dat de officier van justitie na het rijbewijs, nu ook de auto van de man invor dert. Maassluis Vooruitlopend op de ontvangst van de eerste pa tiënten in augustus, is de naam van het onlangs gereedgekomen verpleeghuis aan de Stadsmolen in Maassluis al op de gevel ge schroefd. Het tehuis is Drie maashave gedoopt, een naam die zowel het regionale karakter van de instelling als de band met het 'moedertehuis' Driemaasste^ dein Schiedam aanduidt. In de Maassluisse dependance is plaats voor 120 patiënten. Dit znn hoofdzakelijk ouderen, die zich door geestelijke of lichame lijke stoornissen niet racer thuis kunnen handhaven. In een aan tal gevallen zal hun opname van tijdelijke aard zijn en zullen ze na behandeling kunnen terug keren naar hun eigen woning of naar het verzorgingstehuis waar ze al verbleven- Aan Driemaas have is ook een afdeling dagbe handeling verbonden. Het centrum is kleinschalig op gezet, Die zorgt er voor dat pa- tienten zich er snel kunnen thuis voelen. De vier verpleegafdelin- gen zijn opgesplitst in drie een heden met elk een eigen huiska mer. Driemaashave biedt werk aan ongeveer 150 mannen en vrouwen. die zijn vastgelegd m 1977, in net streekplan Rijnmond. Schiedam vreest dat een ver nieuwd Zestien hoven het be bouwen van Spaland-Oost on mogelijk maakt. Het huidige Zestien hoven bezorgt de drie steden al veel overlast, waarvan vooral de bewoners in de noor delijke stadsdelen te lijden heb ben- In Vlaardingen liggen in dat deel niet alleen grote woon- concentraties maar ook een zie kenhuis en verschillende bejaar dentehuizen. Ook een naar het noorden ver plaatste luchthaven zal volgens de PvdA veel schade veroorza ken. Dan worden kwetsbare na tuurgebieden als de Ackerdijkse plassen en Midden-Delflana de dupe van het vliegverkeer. Financieel heeft verplaatsing of vernieuwing van de luchthaven eveneens grote nadelen, aldus de PvdA. Schiedam moet een kost bare bouwlocatie (Spaland) braak laten liggen en de belas tingbetaler moet naar verwach ting nog -dieper in de beurs tas ten. Zestienhoven vereist nu al bijna dertig miljoen gulden per jaar aan belastinggeld. Vlaardingen Acht keer heeft Jan Buiva de afgelopen twee maanden al gevraagd wat er ge- beun met de 318.000 gulden, die de gemeenteraad heeft uitge trokken voor de uitvoering van het routeplan voor gehandicap ten. „U boort zo spoedig mogelijk van ons", kreeg hij steevast te boren van de verschillende Viaardinsse wethouders. Maar de WD'er heeft nog niets ge- Vlaardingen In het nieuw te bouwen poli- tieureau aan het Delf- tseveer in Vlaardin gen komen geen auto matische deuren. De gemeente vindt zulke deuren, die tussen de 20.000 en 25.000 gul den kosten, te duur. Als de bezuiniging wordt doorgevoerd, zullen gehandicapten in een rolstoel niet zelfstandig het bureau kunnen binnengaan. Zij moeten op een bël drukken, waarop een politiebeambte de deur voor hen komt openen. Het Vlaardings overleg reva lidatie (VGR) is teleurgesteld over de beslissing en VVD'er Jan Buiva maakt in schrifte lijke Yragen aan burgemees ter en wethouders gewag van 'een grove nalatigheid', die nodig moet worden rechtge zet- „Automatische deuren worden in alle openbare ge bouwen toegepast", zegt Jac ques Hockx, oüd-raadslid voor het CDA en adviseur van het VOR. „Niet alleen ge handicapten, ook ouderen of ouders met een kinderwagen hebben daar baat bij". Hockx vindt dat op de miljoe- neninvestoring voor het nieu we politiebureau een bedrag van 25.000 gulden niet on overkomelijk moet zijn. Hockx heeft wethouder Jan Madern al op de hoogte ge bracht van het standpunt van het VOR en zal dat tijdens het driemaandelijks overleg in augustus opnieuw doen. Wethouder Madern is met Hockx van mening, dat auto matische deuren in openbare gebouwen „en niet alleen voor gehandicapten" heel belangrijk zijn. Madern: „Er zijn bij de voorbereiding van de bouw wat zaken geschrapt, otn binnen het beschikbare budget te blijven. Maar ik van mijn kant zal erop aandrin gen, dat er toch automatische deuren bij de hoofdingang ko men". hoord en dus de vragen aan bur gemeester en wethouders raaar op papier gezet. Buiva was de schrijver van een motie, waarin werd aangedron gen 'op spoedige uitvoering van het routeplan voor gehandicap ten. Die motie kreeg in novem ber 1987 de steun Van het over grote deel van de gemeenteraad. Het plan moest in 1988 en 1989 worden uitgevoerd, stond in de motie. Maar na november 1987 werd het stil rond het plan voor een obstakelvrije route voor ge handicapten. Vandaar dat Buiva deze en vorige maand zijn vra gen stelde. De WD'er wil weten of er al on derdelen van het routeplan zijn uitgevoerd. Dit jaar zou de ge meente daaraan 16Q.QD0 gulden uitgeven. Uit een agenda van de vergadering van burgemeester en wethouders van 24 mei valt op te maken, dat met de uitvoe ring nog moet worden begon nen. B en W zullen daarover pas na de vakan tieperiode in overleg treden met hetVlaardings Over leg Revalidatie (VOR). Het VOR mag dan zeggen aan welke on derdelen van het plan zij het meest belang hecht. Buiva vraagt B en W, wat zij se dert november 1987 allemaal hebben gedaan om tot een snelle uitvoering van het routeplan voor gehandicapten te komen. Hij vindt dat binnenkort een uit voeringsplan moet worden ge stuurd aan alle leden van de commissie verkeer en vervoer. Bovendien is Buiva benieuwd, waarom hij op herhaalde mon delinge vragen geen antwoord heeft gekregen. Schiedam „Het is een koud kunstje om een hond vals te ma ken. De kunst is om een hond ge hoorzaamheid voor zijn baas en respect voor mensen in het alge meen bij te brengen. Dat geldt zowel voor ongevaarlijke pup pies als voor pitbull-terriërs". Het antwoord van Klaas van der Ham van het hondencentrum Vjjfsluizen, op de vraag hoe hij tegen problemen met pitbull terriërs en andere agressieve honden aankijkt, laat aan duide lijkheid niets te wensen over: „Honden zijn niet gevaarlijk, maar het zijn de bazen die er po tentiële moordwapens van ma ken". Van der Ham en de 250 dona teurs van het hondencentrum ageren sterk tegen de negatieve tendenzen, die het blazoen van de echte hondenliefhebber be vuilen. Zaterdag liet centrum Vijfsluizen op een open dag zien., dat het houden van honden ook een leuke hobby kan 2ip. Tien tallen regiobewoners namen de gelegenheid te baat, om aan de Parallelweg achter station Schiedam/Rotterdam-West te kijken wat de hondensport in houdt Bazen met ongetrainde honden houden zich eerst bezig met ele mentaire gehoorzaamheid. Pas als de hond goed luistert naar commando's, kan de baas met zijn herder, boxer of rottweiler aan behendigheidsoefeningen beginnen. Bij de behendigheidsoefeningen moeten zowel de baas als de hond er flink tegenaan. Op het terrein liepen de honden een cir cuit, dat nog het meest deed den ken aan een coneours-hippique. De hazen renden naast hun vier voeters mee. De honden sprongen" over obsta kels, renden over een wip of kro pen door een tunnel heen. Vol gens Wim Soeters, de trotse be zitter van twee Dobermanns, kan het wel enkele jaren duren voordat een hond zo'n parcours foutloos kan doorlopen. „Je kunt Met de tong uit de bek over de loopplank. Honden en bazen leef den zich uit op de open dag van het honden centrum Vijfsluizen. honden alles leren, maar je moet wel geduldig zijn. En conse quent. Als je een hond de ene dag voor iets straft, watje de volgen de dag toelaat, dan vraag je om problemen". De honden lieten zaterdag op het terrein aan de Parallelweg prachtige staaltjes van speur werk zien. Het publick genoot ook van de poofhonden, die in een span Van twaalf een kar met d ri e instructeurs voorttrokken. Schiedam Hetbjj Wilton-Fije- noord afgemeerde werkeiland Amethyst heeft eindelijk werk. Het enorme platform wordt in- fezet voor duikwerk onder twee ooreilanden in het Britse deel van de Noordzee. Met Stena Off shore is een contract voor dertig dagen afgesloten. Voordat de Amethyst naar de werkplaats vertrekt, zal het eerst een proefvaart naar Noor wegen maken. Het eiland kwam een jaar geleden vrijwel gereed, maar lag sindsdien werkeloos in de haven van de Schiedamse werf. Na terugkomst van haar eerste klus wordt de Amethyst definitief afgebouwd. De boorin stallatie ontbreekt nog. De eigenaar van het eiland ver- .wacht in augustus een nieuw contract te kunnen sluiten. De markt trekt volgens een woord voerder aan. Vanaf het 75 meter lange en 50 meter brede werk eiland kunnen olieputten en pij pleidingen in de Noordzee worden gerepareerd. Maassluis Als laat ste gemeente in het Waterweg-gebied heeft Maassluis nu ook een tv-krant. Eerder deze week werd het startsein ge geven in Schiedam, terwijl Vlaardingen al enige tijd naar de kabelkrant van Info- kab kan kijken. Wethouder Anton Wustrow (voorlichting) en Frank Drion, hoofd advertentie sector van de Avondbladen Combinatie Rotterdam, ver zorgden vrijdag de officiële ingebruikstelling .van de kabelkrant m de hal van het Maassluisse stadhuis. In Maassluis wordt de tv- kranl, net als in Schiedam, verzorgd door de ACR, uit gever van het Rotterdams Nieuwsblad en Het Vrije Volk. Op de tv-krant wordt naast de hoofdpunten van het nationale en internatio nale nieuws ook aandacht besteed aan nieuwsfeiten uit Maassluis zelf. Redactioneel wordt de ka belkrant verzorgd door Paul Houkes, die vanaf de redac tie van Sijthoff Pers in Rijs wijk de berichten doorstuurt naar Rotterdam. Vanuit het World Trade Center-ge- bouw worden de teksten vervolgens doorgezonden naar het Maassluisse kabel net. Wustrow liet weten goede toekomstperspectieven voor de tv-krant te zien. „Het is een uitstekend medium om de communicatie met de be volking ie verbeteren. Door de banden van de uitgever met dagbladen heb ik bo vendien alle hoop dat ook het dagelijkse nieuws goed wordt verzorgd". Doordat de nieuwsberichten een zeer summier karakter krijgen, wordt de tv-krant niet als een bedreiging van de dagbladen gezien. Dp tv komen alleen de hoofdlijnen van het nieuws aan bod. „Voor de achtergronden en details blijft een dagblad on ontbeerlijk", aldus Frank Drion, die ACR-directeur Gerard Verschoor verving. Naast de redactionele in breng van de ACR, kunnen ook de VW en de afdeling voorlichting van de ge meente Maassluis met hun berichten op de tv-krant te recht. Zo is net de bedoeling dat de VVV een regionale evenementenkalender op de televisie gaat brengen, terwijl voonichting met aankondigingen en mede delingen ook een beroep kan doen op de ACR-zend- tijd. Gemeen tevoorlich ter Ype Kramer hoopt dat ook het verenigingsleven met hun aankondigingen en mede delingen op ae tv-krant ko men. „De dienstverlening moet zo breed mogelijk worden", aldus Kramer. Verenigingen die belang stelling hebben voor deze service, kunnen in de hal van het stadhuis terecht om standaardformulieren op te halen. De ACR tv-krant is m ieder geval de eerste twee jaar -4 uur per dag op kanaal 3 van het Maassluisse kabelnet te zien. Vrijdag werd beloofd dat de berichten, die in een kwartier aan de kijker voor bij 'trekken', zo actueel mo gelijk gehouden worden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1