Trijntje verslaat Wijntje Jeugdland heeft wind mee CDA weigert steun motie- Zestienhoven Drama in Turks koffiehuis krijgt rechterlijk staartje Vee blijft grazen op talud rijksweg .li VTM strijdt voor behoud medewerker ADI NT NI; VLAARBINGS DAGB1A0 SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT I .1 Strijd om verzekeringspenningen Esslingen feliciteert Schiedam Vrouwe Aleida krijgt standbeeld op Stadserf Bezoekertjes van bouwspeelplaats vergeten honger Hoofdsteden- buurt in conflict met woningbedrijf Transport over de kop Woningen in groene buffer 'onzinnig' i ll v l; \SL DINSDAG 5 JULi 'SS8 PAGINA i 1 Regionale redactie: Brede havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110. 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229. 4352066. 4350557 - sportredactie: 4345209 ibij dOorCARELVAN DER VELDEN Maassluis Een bodemproce dure, aangespannen tegen de Verenigde Assurantiebedrijven, heeft het nooit opgeloste myste rie rond de brand in een Turks koffiehuis terug in de belang stelling gebracht. De eigenaren, die er destijds van verdacht wer den de brand zelf te hebben aan gestoken, pogen al jaren het ver zekeringsgeld te innen. De civie le procedure, die de eigenaren verleden jaar tegen de maat schappij hebben aangespannen, beleefde vanochtend zijn voorlo pig hoogtepunt voor de derde kamer van de Amsterdamse rechtbank. In de ijskoude nacht van 6 op 7 januari 1985 werd een groot deel van Maassluis opgeschrikt door een brand in een Turks koffie huis aan de Industrieweg, op de hoek van deGovert van Wijnka de. Een golf van ontzetting ging door de-stad toen bekend werd dat twee bewoners van de boven het koffiehuis gelegen woning om het leven waren gekomen. „Die brand is aangestoken", was ai snel de overtuiging van een groot deel van de Maassluissebe volking. Uit een onderzoek van het gerechtelijk laboratorium werd inderdaad duidelijk dat de mogelijkheid dat de brand 'niet vanzelf was ontstaan' als zeer reëel moest worden beschouwd. Op het moment dat het vuur om zich heen greep, zag een getuige dat de ramen nog intact waren. Dat werd opgevat als een bewijs dat de brand binnen moest zijn ontstaan. Toen er door het ge rechtelijk laboratorium sporen van benzine in het pand werden aangetroffen, lag de oorzaak vast: brandstichting. Wie de brand heeft aangestoken, is echter altijd onduidelijk geble ven. Direct na de ramp werden de eigenaar, diens broer en zoon door de Maassluisse politie inge rekend. De drie mannen ont kenden echter in alle toonaar den. Ze werden na enkele dagen vrijgelaten. Het Maassluisse korps be schouwt de kwestie als een nooit opgelost mysterie. „Als een on derzoek vastloopt is dat jammer, maar op een gegeven moment moetje de zaak als een gesloten boek beschouwen. Mochten 2ich echter nog nieuwe feiten aandie nen, dan kunnen we het onder zoek altijd nog heropenen", al dus een politiewoordvoerder. Voor de politie mag de brand een gesloten boek zijn, door een con flict over de verzekeringsgelden is de kwestie weer actueel ge worden. De eigenaren liggen na drieënhalf jaar nog steeds in de clinch met de verzekerings maatschappij. Ook deze twijfel de aan de oorzaak van de brand, waarbij de Maassluisse brug wachter C.J. Davidse en 2ijn huishoudster U.E. Alfares om het leven kwamen. Men heeft tot nu toe dan ook pertinent ge weigerd de verzekeringspremie aan de voormalige eigenaren uit te keren. Verleden jaar besloten de broers Ku?ueunat, die het koffiehuis in eigendom hadden, een gerech- terlijke procedure tegen de ver zekeringsmaatschappij te star ten. Tot nu toe verliep de moei zame procedure uitsluitend schriftelijk. Vanochtend kreeg de advocaat van de broers de kans de claim, die een totale waarde van 100.000 gulden vertegenwoor digt, te verdedigen. Ook rar: Go- vaerts, optredend namens de Verenigde Assurantiebedrijven werd vanochtend door de meer voudige kamer voor civiele za ken gehoord. Onbekend is nog, wanneer de uitspraak volgt. Boer ontkent klachten over mishandeling koe Schiedam/Vlaardingen Van verhalen, dat,boer Daalmeijer zijn koeien en schapen verwaar loost, „klopt helemaal niets", zegt hij. „Mij treft geen enkele blaam", reageert de agrariër op klachten van bewoners van de Eksterlaan in Vlaardingen. Zij wonen niet ver van de plaats waar Daalmeijer zijn veestapel laat grazen, het dijklichaam van de toekomstige rijksweg 19 tus sen Vlaardirigen-Holy en Schie dam-Groenqbrd, en beweren dat de boer zijn 'dieren niet goed be handelt sóms zelfs mishan delt, schrijven zij in een brief aan de gemeentèbesturen, de politie en de dierenbeschermning van Vlaardingen en Schiedam, De belangencommissie Ekster- laanflats schrijft dat de bewo ners „steeds vaker met de nega tieve aspecten van deze veehou derij worden geconfronteerd". Kadavers blijven soms dagen liggen, het hek zou zo gammel zijn dat de dieren ongehinderd toegang hebben tot de woonwij ken en het vee wordt bij slecht weer niet binnengehaald. Eén keer zou Daalmeijer een kalven de koe hebben geslagen en ge trapt. Dat de koeien en schapen veel vuldig buiten het weiland te vin den zijn, wordt door zowel de Vlaardingse als de Schïedamse politie bevestigd. „Da's niet waar", zegt Daalmeijer nors. Hij geeft overigens toe dat er „in het verleden wel eens iets gebeurd is". Zijn lezing over het gebeurde met de kalvende koe:„Ik heb dat beest enkel overeind gehouden, want die koe lag aan de slootkant half in 't water". Bovendien was er volgens de boer een veearts bij de bevalling aanwezig. Dat ka davers niet tijdig worden opge ruimd, wijt Daalmeijer aan de Gekro, de ophaaldienst voor dode dieren: „Die laten je soms veertien dagen wachten". Naar aanleiding van de klachten vond gisteren een gesprek plaats tussen bewoners van de Ekster laan, een ambtenaar van Rijks waterstaat die het dijkli chaam beheerten Daalmeijer. Volgens de boer zijn in dat ge sprek alle ongenoegens de we reld uitgeholpen. Aan het ver zoek van de bewoners, dat Rijks waterstaat de boer de pacht zou opzeggen, is volgens Daalmeijer niet voldaan. Het contract is in januari verlengd, zij het met de strikte bepaling dat Daalmeijer eerst de afrastering moest repa reren. De 60 koeien en 38 scha pen mogen in de polder blijven grazen, totdat minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) het sein op groen zet voor de aanleg van rijksweg 19. Schiedam Esslingen, de Westduitse partnerstad van Schiedam, heeft een sportieve burgemeester. Deze burger vader wiens naam op het Schïedamse stadskantoor on bekend. blijkt stuurde Rei- nier Seheeres, zijn collega in de Brandersstad, eind vorige week een gelukstelegram. In houd: een Hartelijke felicitatie met het door de Oranje-voet ballers behaalde Europese kampioenschap. Herr Biirgermeister voegde er aan toe dat de sportliefheb bers in Esslingen 'zeer ver heugd' zijn over het resultaat dat de elf van Michels hebben behaald. Hoewel het bijna een week na de triomf in Mïin- chen arriveerde, was men op het Schiedamse stadskantoor zeer in zijn nopjes met het te legram. „Sportief én aardig", aldus een ambtenaar. Dat kan ook op Jeugdland: een geweldige dreun op de Kop van Jut. Vlaardingen De vereniging tegen milieubederf in en om het Nieuwe Waterweggebied (VTM) dreigt haar milieu-educatief me dewerker Dick G, Brand kwijt te raken. Het ministerie van volks huisvesting, ruimtelijke orde ning en milieu wil een subsidie van 100.000 gulden aan de VTM schrappen, om een milieu-edu catief medewerker voor de pro- vincie Flevoland te kunnen be kostigen. Voorzitter ing. Hiep Boerma van de VTM zit nog niet bij de pak ken neer. Het bestuur van de vereniging voert actie om de me dewerker te kunnen behouden. Alle gemeenten in Zuid-Holland hebben het verzoek gekregen, om vier cent per inwoner te be talen voor het milieu-educatief werk. Als zij allemaal positief op dat verzoek reageren, is de VTïil ruimschoots uit de problemen. Maar daar rekent Boerma niet op. „Wij" hebben ook grote milieu organisaties gevraagd om voor ons te lobbyen in Den Haag", zegt Boerma. ,3" de provincie is benaderd om steun".'De vereni ging heeft voor augustus nog meer acties op stapel staan. Pas als alle mogelijkheden zijn uitge put stapt de VTM naar het ge westelijk arbeidsbureau, om ont slag aan te vragen voor Brand. Het verdwijnen van Brand zou een grote klap zijn voor de VTM, aldus Boerma. „Zonder milieu- educatief medewerker blijft er van ons niet meer over, dan een vereniging met leden, die een krantje uitgeeft en af en toe een beroepschrift schrijft". Brand is vijf jaar in dienst van de VTM. Schiedam Jeugdland had gis teren, toen het drie weken du rende vakantiefestijn van start ging, duidelijk de wind mee. Een stijve bries rukte aan de vrolijke vaantjes waarmee het Stadserf was versierd en menigeen moest het gele feestpetje stevig op het hoofd drukken omdat het an ders zou wegwaaien. Even leek het er op dat het over dekte springkussen de belang rijkste attractie zou worden, maar ondanks de grauwe wol ken viel er geen druppeltje re gen. De door wethouder Luub Hafkamp met veel knaleffecten ontstoken rookpotten konden dan ook optimaal uitwalmen. „Nou ja", reageerden sommige moeders verbijsterd op deze la waaiige en rokerige ouverture, maar de kinderen schonken er niet eens aandacht aan. Zij had den alleen oog voor de draaimo len, de turbo-koe met limona- uier, de toeren van clown Toni Prestolino en de poppekast van Kobus Wieman. Deze had zijn vaste standplaats op de Dam in Amsterdam ingeruild voor een dagje Schiedam, en niet ver geefs: de kou weerhield de klein tjes er niet van, Wiemans mario netten massaal en luidkeels aan te moedigen. „Wij doen het waarachtig nog beter dan Wimbledon!", kraaide een 'opgetogen Jeugdland-baas Joop van Broekhoven, doelend op de door het slechte weer uit gestelde tennis-finale. Aan pu bliek hadden hij en zijn 'rechter hand' Riet Immerzeel inderdaad geen gebrek. Het spek takel, ver sierd met een gratis suikerspin en mierzoete poffertjes, deed de Schiedamse kinderschare joe lend toestromen. En niet alleen de jeugd uit de Brandersstad was er ais de kippen bij om van deze eerste vakantiedag een regel rechte happening te maken. „Elk jaar haal ik mijn kleinkin deren in Spïjkenisse op voor een weekje Jeugdland", verklaarde een enthousiaste grootmoeder, die zich in een ver verleden nog als vrijwilligster voor dit feest had ingezet. EHBO'er Teun Bouw, paraat met een tas vol pleisters en zwachtels, had alle drukte ten spijt een rustig dagje. „Ik heb al leen iemand gehad die zijn vin ger had bekneld bij het opbou wen van een kraam, Nee, dan vorig jaar nog 's, toen ik bij het slotfeest in het Beatrixpark acht tien wespesteken moest behan delen", aldus de goedmoedige eerste-hulpverlener, die zo zijn eigen visie heeft op het kinder evenement: „Het is net een repa ratiewerkplaats je weet nooit wat er bi n nenkomt" Jeugdland is vanaf vandaag te vinden in de Schiedamse wij ken, Het doek valt over drie we ken. als vanouds in het Beatrix park, met een finale die min stens zo luid spettert en spat als de rookbommen gisteren op het Stadserf. Vlaardingen Sommige kinde ren vergaten zelfs hun honger, zo leuk vonden zij het op de bouwspeelplaats in het park in Vlaardingen-Holy. Het bouw terrein ging gisteren open en de vrijwilligsters stonden verbaasd van de enorme toeloop. Zij had den verwacht, dat de onweers buien van het weekeinde veel kinderen zouden afschrikken. Maar daar hadden zij zich in ver- Tientallen kinderen, gewapend met schoppen, hamers en spij kers. zetten zich aan de bouw van een hut. Met pallets, stuk ken vloerkleed en plastic wer den de bouwwerken opgericht. Soms kwam er bijna ruzie van, zo belangrijk was het om precies bet goede stuk bouwmateriaal te bemachtigen. Maar meestal Weef de vrede bewaarde en wer den hamers en spijkers zonder gemor uitgewisseld. De meeste kinderen bleven tus sen de middag gewoon doorwer ken. „Ik ben niet eens thuis een boterham wezen halen", zei een i jongetjes trots. Om vervolgens aan het meisje, dat in de hut spij- j= kers zat uit te delen, te vragen: „Sandra, bedien jij ook eten?" Toen het onweer losbrak was er in de treinwagon op de bouw speelplaats bijna plek te weinig voor alle kinderen. Want een paar druppeltjes trotseerden zij wel, maar de grote bui bekeken velen, want daar lagen papier, zij liever door het raam. Binnen scharen en verf klaar voor een hoefden zij zich ook niet te ver- gezellig uurtje handenarbeid. Er moet getimmerd worden, tijd oen te eten iser niet. Vlaardingen Bewoners van de Hoofdstedenbuurt zijn in con flict gekomen met hun huisbaas, het gemeentelijk woningbedrijf, over de huurverhoging en de af rekening van servicekosten. De oorzaak is dat het woningbedrijf de aanleg van de tuinen, ge woonlijk onderdeel van de servi cekosten, wil doorberekenen in de kale huur. De h uurcommissie stelde eind juni de bewonersin het gelijk, In gevallen waarin de kantonrech ter al eerder dezelfde uitspraak deed, zette de huisbaas volgens J.H. Schoon van de werkgroep Hoofdstedenbuurt de overheve ling toch gewoon door. Een an der conflict betreft het juiste aantal vierkante meters dubbel glas dat in de huur mag worden doorberekend. Door alle kwesties is nu een situ atie ontstaan waar in één en het zelfde complex voor geheel identieke woningen drie ver schillende huurprijzen worden berekend, beweert Schoon. Tegen de overheveling van de servicekosten naar de kale huur zijn al tientallen bezwaarschrif ten ingediend, en dat aantal zal volgens Schoon uitgroeien tot enkele honderden. De huureom- missie zou het woningebdrijf al hebben meegedeeld dat dan op nieuw de huurders in het gelijk wordengesteld. SchiedamDe Amsterdam se kunstenaresse Therèse van der Pant mag voor 126.000 gulden een stand beeld ontwerpen van Vrou we Aleida, de gravin die Schiedam in 1475 stadsrech ten verleende. Het bronzen standbeeld krijgt een plaatsje op het Stadserf, nabij de ruï ne van Aleida's kasteel en het nog te bouwen bestuurlijk- culturele complex dat onder andere uit een bibliotheek en een nieuwe vergaderzaal voor de gemeenteraad zal be staan. De raad besliste gisteravond ein delijk over de bestemming van een in 1975 gevormd fonds voor een blijvende herinnering aan het 700-jarig bestaan. Destijds kon de politiek geen eenslui dende keuze maken: het Passa getheater zou van een deel van het geld nieuwe kleedkamers krijgen, wat er met de rest zou gebeuren was nog punt van dis cussie. Dje kleedkamers zijn er nooit ge komen en komen er ook niet meer nu het Passagetheater over enkele jaren wordt gesloopt. De keuze waar de raad gisteren voor stond was of een beeld van Aleida, of meebetalen aan het interieur van het toekomstige je nevermuseum in de voormalige distilleerderij de Lokomotief aan de Lange haven. „Kiezen tussen Wijntje of Trijntje", in de woorden van VVD-fractievoor- zitter Gerard Verhulsdonk. Het werd uiteindelijk Trijntje', omdat alleen het CDA een ster ke voorkeur had voor de Loko motief. Een jenevermuseum zou de toeloop naar Schiedam bevor deren, en dat past uitstekend in het toeristische promotieplan dat de christen-democraten vorige maand presenteerden. Maar de andere partijen vonden dat geen passende herinnering aan 700 jaar stad. „Het nostal gisch verheerlijken van het je neververleden komt al genoeg aan bod, daar hoeft de gemeente niet ook nog eens aan mee te doen", verwoordde Bart de Lee- de (PPR/PSP) de gevoelens van de meeste fracties. Zijn voorstel om de Schiedamse bevolking middels een enquête over de be stemming van het fonds te laten beslissen werd verworpen. De 32-jarige bestuurder van een landrover met aanhanger kwam er gistermiddag zonder kleer scheuren vanaf toen zijn voertuig tweemaal over de kop sloeg. Op rijksweg 20, ter hoogte van de af rit naar Vlaardingen, begon de met metaal beladen aanhanger plotseling hevig te slingeren. De chauffeur kon de auto niet in be dwang houden. Het transport be landde ondersteboven op de vluchtstrook. De materiële scha de was aanzienlijk. Schiedam Het bebouwen van 'enge plekken' mag geen alibi zijn om het stadsgroen systema tisch op te offeren aan woningen voor weïgestelden. Een betoog van die strekking hielden giste ren D66 en PPR/PSP in de Schiedamse gemeenteraad. Vooral D66 is een nog niet na der ontwikkeld plan voor 16 twee-onder-êén-kap woningen in het park op het voormalig me- trotracé in Woudhoek in het verkeerde keelgat geschoten. De raad was alleen akkoord gegaan met zestien piramidewoningen. De relatie groen, woningen en 'enge plekken' plaatsen waar,' men zich 's avonds niet veilig voelt ligt heel* gevoelig in' Schiedam sinds Nieuwland en*" Schiedam-West werden over vallen met een plan voor 54 luxe flats in het park. aan de Burge meester van Haarenlaan. Gisteravond gooide wethouder Chris Zijdeveld olie op het vuur' met weer een ander bouwplan, waarvoor bomen gerooid moeten worden. Weliswaar gaat het dit keer niet om een 'enge plek", maar om het gebied tussen de Tinnegieterhof in Woudhoek en de toekomstige rijksweg 19. Daar komen zeventien huizen,, tegen de zin van de omwonen-; den, die deze buffer liever groen zouden houden. Zijdevelds argument dat de nieuwe woningen het geluid van de rijksweg 'dempen' voor de rest van de wijk, noemde Bart de Leede (PPR/PSP) 'onzinnig'. „Daar gebruik je toch geen hui zen voor? Geluidwerende maat regelen moet je aan de weg zelf treffen!*'. Volgens Zijdeveld zijn de bomen indertijd alleen ge-( plantom het gebied niet braak te; laten liggen. De buurt mocht*- daar niet uit concluderen dat het om een permanent park ging. Schiedam De Schiedamse ge meenteraad, minus het CDA, heeft zich gisteravond uitgespro ken tegen verlenging en ver zwaring van de startbaan van vliegveld Zestienhoven. „Een langere baan betekent gro tere vliegtuigen en dus meer Ia- waai", betoogde de PvdA in een motie die door een grote meer derheid werd gesteund. De raad vreest dat het voor woningbouw gereserveerde Spaland-Oost door de toenemende geluidshin der niet ontwikkeld kan worden, wat een grote financiële tegenvaller zou inhouden. Ook de rest van de noordelijke woon wijken zou door een vernieuwd Zestienhoven van geluidsover last te lijden krijgen. De Vlaardingse gemeenteraad nam vorige week al een motie van clezelfde strekking aan. In Vlaardingen ging het CDA wel mee met het PvdA-initiatief. In Schiedam stellen de christen-de mocraten hu n vertrouwen in ho gere overheden, in dit geval de provincie. Die zal Schiedam, als dit najaar over het zogenaamde Plan Noordrand beslist moet worden, niet laten vallen, meent CDA-woordvoerder Aad van Lingen. Plan Noordrand bevat suggesties over het verbeteren en mogelijk verplaatsen van de landingsbaan van de Rotterdam se luchthaven. Het CDA neemt aan dat het ver nieuwde Zestienhoven Schie dam geen extra overlast zal be zorgen. Bovendien betekent de luchthaven een impuls voor de werkgelegenheid in het gebied. Particuliere beleggers zouden volgens Van Lingen in de rij staan om deel te nemen in het - project, een bewering die door wethouder Chris Zijdeveld wordt tegengesproken. Zijdevelds herhaalde oproep aan het CDA om de motie te steunen en de eigen bevolking in be scherming te nemen tegen toe komstige overlast, werd door de christen-democraten genegeerd. Het Schiedamse protest wordt nu zonder steun van het CDA ter kennis gebracht van het parle ment, de provincie, en gemeen ten In de omtrek. Vanavond zal de Maassluisse gemeenteraad zich naar verwachting eveneens uitspreken tegen vernieuwing van Zestienhoven. i *1 M tl i VI t] 'v;

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1