m Versies fatale brand lopen sterk uiteen Bradley niet in paniek Excelsior'20 begint slecht in Engeland WATERWEG 15 m I Schiedam schenkt meer dan CDA denkt SP0RI Automatische deuren East hoort bij haven' Brijsgeiten Dijk wordt bebouwd SVV; W&I Loco bij diamantjes Dumas succesvol in automobielbedrijf Speler/coach gelooft in kwaliteiten Hermes DVS SPORTAGENDA Rotterdams Nieuwsbod woensdag Sjult 1988 nieuwe politiebureau aan het Delftseveer in oSrdingen krijgt toch automatische deuren. Dat i^ft het bouwteam besloten. In dat team is onlangs jyijiemer Van der Heijden uit Schaijk opgenomen, «opdracht heeft gekregen. het nieuwe bureau te bot$ven. Deifferte van aannemer Van der Heijden blijft bin- nüjvhet budget van 14 miljoen gulden, dat het minïs- teriê van binnenlandse zaken heeft verstrekt voor de nieuwbouw. Er is zelfs wat geld over en dat betekent, da'tChet bouwteam voorzieningen die al waren ge schrapt opnieuw kan opvoeren op de begroting. ^automatische deuren stonden bovenaan het ver- laflglïjsije van het team, waarin behalve bouwer Van dèriHeijden en de architect ook vertegenwoordigers yaqjpolitie en het toezichthoudend bureau ABC-ma- nsjjement zitting hebben. Böt>Vlaardings overleg revalidatie, een belangenor- -anjsatie van gehandicapten, had met klem aange drongen op het installeren van automatische deuren. Alléén door zulke deuren, stelde het VOR, kunnen |fandicapten in een rolstoel zelfstandig het politie- ireau binnengaan. „Is'de welvaart ons naar het hoofd gestegen?" Dat vrahgt het Maassluise VVD-madslia Jan de Boer zïclv af in een artikel in het ardeünrsblad van zijn aröj. De Boer heeft zich kenttiLjk geërgerd aan de dachten van bewoners van de Govert van Wijnka- de^'die last hebben van de overgebleven bedrijvig- '-'J in de haven. N .i. viét een wat cynische ondertoon geeft het liberale raadslid de»bezwaren van de kadebewoners weer. „ö^het gezicht van de haven vinden wij nog steeds m'ooi. Maar>ja, die bedrijvigheid is toch eigenlijk ver velend. Je" moet voor de brug wachten, je uitzicht wptdt beperkt door het enkele lossende schip dat het nog waagt onze haven binnen te lopen. Mensen, waar zij wejmee bezig", verzucht De Boer. De VVDJer betoogt, dat de Maassluise gemeenschap hetzich niet kan veroorloven een lege haven te be heren. De haven moet worden opgevijzeld, vindt De Boer. „Het wonen aan de haven heert veel voorde- Iefr;maar ook nadelen, dat zal altijd zo blijven. Net als huett wonen bij een station of een bushalte". De VVD'er meent, dat mensen dat moeten beseffen als rijaan een haven gaan wonen. Hfet gemekker zal zaterdag 9 juli niet van de lucht ziet in de kinderboerderij van netBeatrixpark. Twee keurmeesters betasten daar met vaardige hand de ui ers) en beharing van Toggenburgers en andere gei tensoorten. Deze keuring maakt deel uit van een wedstrijdje geit voorgeleiden, een evenement dat speciaal voor de jeugd op poten is gezet. Voor de win naar is er een prijge. Maar dat aandenken in de wacht slepen zal niet eenvoudig zijn: een geit vlekke loos voorgeleiden is een kunst apart, zeggen ze hij ge meentewerken, de dienst die het natuurfeest organi seert. Inde boerderij is zaterdagmiddag nog meer te zien en te'doen. Mevrouw Van Raamsdonk verkoopt geite- nielk en zelfgemaakte geitekaas en imker Van der Drift*vertelt alles over het hduden van bijen en hoe wiss en honing worden gemaakt. In de boerderij is ook nog een speelgoed-tentoonstelling te bezichtigen over de landbouw. Het festijn begint om twee uur. I "jMS - fx&tËSiÈi Gemeentewoordvoerders en directieleden van da Hho noemen het nieuwbouwplan een ontwerp van allu re. Onlangs werd de eerste paal geslagen voor het nieuwe hoofdkantoor van de groothandel in techni sche apparatuur, dat de aanblik van de Westfranke- landsedijk drastisch zal veranderen. Hoe die verande ring eruit gaat zien, toont deze foto van de maquette. Het vier verdiepingen teller.de kantoorcomplex verrijst evbnwïjdlg aan de Westfrankelandsedijk, terwijl het enorme magazijn (links op de foto), zich uitstrekt in de richting van de Waterweg, tot aan het bedrijfsterrein van Wilton-Fijenoord. Als alles volgens plan verloopt wordt hetcomplex in de zomer van 1989 opgeleverd. Als geboren en getogen Schiedammer wist ik al op jeugdige leeftijd dat er een stichting bestond, ge noemd naar de legendarische heer Alewijn de Groot. Hét fonds van deze stichting heeft voor onze stad veel goede dingen gedaan, vooral geldelijke onder steuningen op cultureel gebied. Ben ik goed geïnfor meerd, dan heeft het De Groot Fonds recentelijk een bedrag van 250.000 gulden geschonken ten bate van de Schiedamse molens. Naar mij verteld is, bestaat het stichtingsbestuur uit heren van de Schiedamse elite. Mede daarom heeft het mij hogelijk verbaasd en ook verontwaardigd dat heren met een bepaalde educatie een vereni ging alsrSVV koud en zakelijk failliet laten verkla ren. Beseffen deze heren wel wat zij op hun geweten hebben genomen? SW bestaat al 85 jaar en geldt in voetballend Nederland als een nette en correcte te genstander. Arbeiders in de Gorzen hebben de dub indertijd .opgericht voor hun ontspanning in zware en zorgelijke tijden. Nog steeds bestaat de vereniging hoofdzakelijk uit arbeiders. Zij hebben met veel zelf werkzaamheid ons moderne SVV-complexgebouwd en latende kantine gerenoveerd, alles in hun vrije tijd. Dagelijks zijn er gepensioneerden bezig om de boel zo petjes mogelijk te houden. Misschien'begrijpen de heren van de stichting de2e mentaljjeit niet en moeten zij eens uit hun ivoren to- reh komeh om te zien hoe zij al deze mensen ge krenkt hebben. Hun mening over de stichting is be paald niét vleiend af strelend. Zij beseffen dat een schyld betaald moet worden, maar zij vragen zich af of er, niet in redelijk en goed overleg een andere op lossing gevonden had kunnen worden. Nu4£ ihèn met een bankiers- of regentenmentaliteit naar de rechter gestapt en is SW boem, failliet! Voor alle mertsen die ik over deze zaak heb gesproken is er maar één'conclusie: schandelijk! BUT. Eijkenbroek. door CAHEL VAN DER VELDEN Amsterdam „Alles wijst erop dat de brand is aangestoken door de eigenaren. Daarom vind ik dat de verzekering ontslagen moet worden van uitkeringsplicht". Met deze woorden besloot advo caat mr. M. Govaerts zijn pleidooi voor de Amsterdamse recht bank. Gisteren diende in de civiele ka mer het pleidooi in de verzeke ringskwestie rond het Turkse kof fiehuis aan de Govert van Wijnka de in Maassluis. Bij de brand in 1985, die werd aangestoken, kwa men brugwachter C.J. Davidse en zijn huishoudster A.U. Alfares om het leven. Door de verdachte omstandighe den, waaronder de brand ontstond, heeft de Verenigde Assurantie Maatschappij tot op heden gewei gerd de premie uit te keren. De voormalige eigenaren, de twee broers Kugucunal, procederen al enkele jaren am alsnog de claim van 99.000 gulden te kunnen in nen. Mr. Van der Sande, die namens de eisers optrad, noemde de aantijgin gen van de verzekeringsmaat schappij gebaseerd op veronder stellingen en niet op feiten. „Ik hoor alleen maar vage vermoe dens. Niets wat de tegenpartij in brengt is bewijsbaar", Mr. Govaerts trachtte gisteren een minutieuze reconstructie van de tragedie op 7 januari 1985 te geven. „Een getuige, die recht tegenover het koffiehuis woonde, zag vlak voor de brand een man het koffie huis ingaan. Na korte tijd verliet de man het pand, waarna hij de deur weer op slot draaide", aldus de ad vocaat. „Een duidelijk bewijs dat het de eigenaar of een handlanger was. Een buitenstaander zou nooit de deur op slot draaien. Verder kwam de man probleemloos naar binnen. Hij maakte dus geen ge bruik van een loper, maar van een echte sleutel, waarvan de eigena ren er maar één in hun bezit had den". Mr. Van der Sande bestreed het 'unieke1 karakter van de sleutel. „Er bestaat een rapport van de Ne derlandse Vereniging van Huisei genaren, waaruit duidelijk blijkt dat zelfs sleutels die uniek ge noemd worden gemakkelijk te vervalsen zijn". Ook de lezing van Govaerts over de rol van een jerrycan viel hij aan. Na de brand werden in het pand benzineresten aangetroffen, ter wijl een jerrycan zonder dop bij de trap werd ontdekt. De politie vond de dop later in de auto van één van de eigenaren. „Daar hadden de ei sers toen geen enkele verklaring voor. En ongeacht of ze het nu zelf deden of een kennis, de dader wist van te voren dat hij geen benzine hoefde mee te nemen. De benzine, die in een schuurtje stond, wist hij moeiteloos te vinden", aldus Go vaerts. Van der Sande gaf toe dat de Turk se eigenaren geen verklaring voor de dop in de auto hadden. „Maar het zou zeer amateuristisch ge weest zijn als je eerst iets in brand steekt, en dan de dop van de jerry can meeneemt en die in je auto legt Ik acht de verklaring van mijn cliënt dat dit toeval is geloof waardiger". Zo onststond een wel- les-nietes-spelletje voor het hoofd stedelijke gerecht. Zelfs de smelt- tijd van sneeuw vormde een on derdeel van het dispuut. Direct na de brand begaf de politie zich naar het woonhuis van de ei genaren in Vlaardingen; rond drie uur kwam men daar aan, en een politieagent verklaarde verse sneeuwsporen op de trap te zien. De familie verklaarde echter om één uur naar bed te zijn gegaan. „Sneeuw smelt in een huis, dus dat kan niet", redeneerde Govaerts. Van der Sande dacht er anders over: „Als het een koude trap is, kan die sneeuw best lang blijven liggen". Ook over de antecedenten van de eigenaren liepen de meningen sterk uiteen. Noemde Govaerts de gebroeders Kugucunal mensen met grote schulden, volgens Van der Sande viel dit alleszins mee. „Er was weliswaar een beslag van de fiscus, maar de omzet compen seerde dat ruimschoots". Reden om de boel in de brand te steken hadden de eigenaren derhalve niet, aldus de advocaat van de Turkse broers, die zelf niet bij de zitting aanwezig waren. Ook net feit, dat zij reeds na twee dagen vrijgelaten werden, pleit volgens Govaerts in het voordeel van zijn cliënten. Rechtbankpresi dente mr. C.L. Kuyper-Keyzer doet op 28 september uitspraak. De burgemeester is met vakantie en dus kreeg het V laard in gse ec h tpaa r Burgerhout-van der Kuil op het 60-jarig huwelijksfeest de loco-burgemeester op bezoek: BasGoudriaan. Mariavan der Kuil (86}en Dirk Burgerhout (87) waren er niet minder blij om de felicitaties van het gemeentebestuur te ontvangen. De echtelieden, die nu in bejaardentehuis Uitzicht wonen, trouwden in 1928in Schiedam. SchiedamDe m eeste Schiedam - iners, of dat nu gewone burgers of raadsleden van het CDA of een an dere partij zijn, zullen het nog niet gemerkt hebben, maar Schiedam blijkt in het bezit te zijn van een toeristische attractie, die zonder meer uniek te noemen is. Met name het CDA verzint zich momenteel suf op de vraag hoe van Schiedam een toeristische top per te maken. Als de visbank te rugkomt en oude ambachtslieden zich in de stad vestigen, komt alles in orde, denken de oppositionele Schiedamse Christen-Democra ten. Fietstochten langs prachtige molens in de streek (lees: Schie dam) en evenementen die hun weerga niet kennen, zoals het na tionaal kampioenschap klunen doen de rest, zo denken de Chris ten-Democraten. Ook eerder deed de partij, die zo graag weer een vertegenwoordiger op het rode pluche van B W wil, een verwoede poging om mee te denken met de ontwikkelingen in de oude binnenstad. Toen ging het om de vraag met welke impulsen de stad nieuw leven ingeblazen zou kunnen worden. Een ABC-winkelin de Kerkstraat, een nieuw stadhuis en theater op het stadserf en het verstevigen van de as van station Schiedam Rotter dam West Lange Kerkstraat waren hoofdpunten uit de binnen stadsnota van het CDA. PvdA- Wethouder Chris Zijdeveld noem de de bijdrage nuttig, maar liet we ten dat 'zijn' ambtenaren al jaren aan het werk zijn met vergelijkba re plannen. „Even iets tekenen is gemakkelijk natuurlijk. Wij span nen ons echter al tijden in om het nieuwe centrum te realiseren, met ideeën die amper van die van het CDA afwijken Ook het college schenkt dus wel eens meer dan je denkt, al twijfe len de CDA 'ets aan het waarheids gehalte van Zijdevelds opmerkin gen. Zij gaan immers graag zélf door voor de initiatiefnemers van het 'nieuwe Schiedam', terwijl zij vanaf nu ook door willen gaan als de opstuwers van het toerisme in de Brandersstad. Mis, want op hel toeristisch vlak zijn de hrainstormers ingehaald door de toerisme-bevorderaars on der de ambtenaren. Hun zucht naar toeristen blijkt zo sterk te zijn, dat zij zelfs Schiedams imago van energiezuinige stad voor dit nieu- westreven te grabbel gooien. Nergens uit het 29-pagina's tellen de CDA-rapport blijkt dat het CDA zelf weet heeft van dit nieu we initiatief, dat zonder overdrij ven het grootste pré ten opzichte van concurrenten als Delft en Am sterdam genoemd kan worden. Wie op een doordeweekse nacht, zo rond drie uur, Schiedam bin nenrijdt weet waar we over pra ten. Zijn Amsterdam en Delft rond die tijd in duisternis gehuld, de Schiedamse molens staan rond die tijd regelmatig te blaken in het licht, smachtend naar toeristen. Eén probleem blijft natuurlijk. Als zelfs de grote roergangers van het CDA niet weten wat Schiedam schenkt, hoe kunnen nachtelijke liefhebbers van stedelijk schoon dan weet hebben van dit spekta kel, dat zijn weerga in Nederland Vlaardingen Het mes sneed aan twee kanten. De showroom van Fiat-dealer Broedelet West zag er artistiek uit, en de Vlaardingse kunstschilder Peter Dumas kon opnieuw naar buiten treden. Wekenlang was aan de Abraham van Stolkweg, middenin een Rot terdams industriegebied, kunst te bewonderen. Het contact tussen Eric-Jan Broe delet, directeur van het automo bielbedrijf, en de 44-jarige Dumas kwam toevallig tot stand. De kunstminnende bedrijfsleider be zocht enige maanden geleden een expositie in galerie NRT. Eén van de zeefdrukken van Dumas be koorde Broedelet zo zeer, dat hij meteen tot aankoop overging. De Vlaardinger Frans Kuil, een aan getrouwde familierelatie van Du mas, die de catering-service bij de opening van het bedrijf verzorgde, raakte met Broedelet in gesprek over de aangekochte zeefdruk en het overige werk van Dumas. De enthousiast geworden Broedelet, die zijn showroom reeds eerder als galerie liet functioneren voor Alet-" ta van Ommeren, nam vervolgens het initiatief om een verkoopten toonstelling te organiseren van het werk van Dumas. De Vlaardinger was al even en thousiast: „De directie riep een ac tie in het leven, waarbij ae kopers van een Fiat Tipo een keus kun nen maken uit de verzameling zeefdrukken, die aanwezig zijn. Op die wijze zijn nu meer dan tien werken in andere handen geko men, maar daarnaast heeft ook normale kunstverkoop plaatsge vonden. Het is de eerste keer, dat ik op een dergelijke manier expo seer, maar ik vind het een leuk ini tiatief. De directeur heeft me ver teld, dat hij het vervelend vindt om alleen maar blik te verkopen. Hij wil op deze manier proberen kunst en publiek dichter bij elkaar brengen". „Ik heb twee specialiteiten. Zeef drukken en aquarellen. Verder houd ik me veel bezig met toege paste kunst. In opdracht van bij voorbeeld gemeenten, scholen en andere instellingen vervaardig ik kunstwerken voor gebouwen. In het verleden heb ik onder meer wandschilderingen gemaakt in het Holy ziekenhuis en het stadskan toor van Vlaardingen. Momenteel ben ik in de weer vooreen bank in deze stad. Het betreft een wand schildering van zo'n twintig vier kante meter, waarbij gewerkt wordt met gekleurde tegels". Peter Dumas is bijna vijftien jaar beroepsmatig actief als kunste naar. Na de expositie bij Broedelet West trekt Dumas zich tijdelijk te rug om te gaan werken aan een nieuwe serie aquarellen, waarmee hij over enige tijd naar buiten wil treden. door MARTIN VERMEULEN Schiedam Roger Bradley viel vorig jaar met zijn neus in de boter. De debuterende speler-coach van Hermes DVS eindigde met de Schie dammers bovenaan de ranglijst van de eerste klas se. Een promotie naar het erepodium van de cricket competitie, de hoofdklasse, was het logische vervolg, Een betere start kon Brad ley zich eigenlijk niet wen sen. Momenteel gaat het Hermes DVS niet zo voor de wind, maar Bradley peinst er niet over om in paniek te ra ken. „We wisten bij voorbaat, dat het een moeilijke klus zou worden om ons te handhaven in de hoofdklasse", vertelt de 25-jarige Nieuwzeelander „Ik ben er echter van overtuigd, dat we ook volgend seizoen op het hoog ste niveau zullen spelen. We zijn wat te gespannen geweest. Om die reden hebben we de eerste wedstrijden ook matig gepresteerd, denk ik. Ik ben zelf nooit zo zenuwachtig geweest, maar ik word af en toe nerveus van de anderen. Bovendien is ons veld erglangzaam, waardoor we er niet in -zijn geslaagd om hoge totalen te sco ren. Maar gelukkig hebben we nu al enkele keren gewonnen. Met als hoogtepunt natuurlijk de zege op Ex- celsior'20". Versterkt „Maar", vervolgt Bradley, „we heb ben vorige zomer uitstekend gepres teerd. Met nagegenoeg dezelfde spe lers. We zijn nu zelfs versterkt door de komst van Chris Kuggeleyn. Ik kan me dan ook niet voorstellen, dat we plotseling niets meer kunnen. Het heeft gewoon even tijd nodig", laat Bradley zich niet uit het veld slaan. Bradley is via Kuggeleyn in contact gekomen met Hermes DVS. In Nieuw-Zeeland waren de twee pro fessionals veelvuldig eikaars oppo nenten. Toen Bradley, die in '85 en '86 in Engeland vertoefde, waar hij uitkwam in de Middle Six County League, Kuggeleyn vertelde graag in Nederland aan de slag te willen, ad viseerde de oudste Nieuwzeelander van Hermes zijn landgenoot een kansje te wagen bij Hermes. „Eigen lijk wilde ik solliciteren bij Kieviten, maar door de lovende woorden van Chris over Hermes DVS, besloot ik te proberen op Harga aan de slag te ko men". Jeugd ,Het bevalt me hier uitstekend. Ik ben full-time in dienst van de club. Ik houd me bezig met alle cricketers, vooral met de jeugd. Om het spelpeil van het Nederlandse cricket te ver hogen, is het noodzakelijk om de jeugd goed te begeleiden en te scho len. Ze moeten van jongs af aan leren bowlen en catchen. De situatie is in Nieuw-Zeeland natuurlijk wezenlijk anders. Kleine kinderen spelen daar al cricket In Nederland is de sport een stuk minder populair.- Het was eigenlijk de bedoeling om op basis scholen iets te gaan vertellen over het cricket in het algemeen om te trachten de jeugd enthousiast te ma ken, maar het taalprobleem is te groot. Als het zou lukken om de on derwijzers te benaderen, schiet je ai een stuk op". Roger Bradley vindt zich zelf van meerwaarde als coach dan als speler. „Ik speel gewoon mijn wedstrijd. Kan redelijk bowlen en batten, maar zie mezelf het meest als een redelijk goede coach. Ik heb nieuwe ideeën, die bij Hermes DVS gedeeltelijk zijn uitgevoerd en merk, dat men daar door respect voor je krijgt Proble men met het feit, dat ik een stuk ion- gee ben dan de meest spelers heb ik dan ook niet", besluit Roger Bradley. Roger Bradley Is ervan overtuigd dat Hermes DVS ook volgend seizoen op het hoogste niveau speelt. H et cricket-1eam van Excelsior'20 maandagmorgen in alle vroegte voor het vertrek naar Engeland, door TON DELEEDE RochesterHet toergezelschap van de Schiedamse crickteafdeling van Excelsior'20 had afgelopen maandag een rustige overtocht van Vlissin- gen naar het Engelse Sheerness. Toch zorgde de 2eker niet rimpello ze Noordzee 'windkracht 8 zorgde voor enge schommelingen van de boot en vervaarlijke schuivers van de passagiers'er voor dat ervaren zeebonken als Luuk van Troost en Dennis Gouka braakneigingen kre gen. Ook de zoon van toermanager Joop, Ruud Bakker, die zoals vele andere Exceisior-boys een anti-zee- ziekpil had geslikt, kon de woelige baren moeilijk weerstaan. De heren-finale op Wimbledon tus sen Boris Becker en Stefan Edberg vormde het hoogtepunt van de boot reis. De volgestouwde 'Pullman-sea- troom' genoot van de Becker-neder- laagen de meeste kijkers zongen ho nend: 'O, O, O, Boris ist k.o.\ terwijl de Duitse reizigers beschaamd de ruimte verlieten na (weer) een ne derlaag. Ondertussen was de 'tea-time' na tuurlijk niet vergeten en zelfs spon sor John Kroes dronk met zijn jon gens een kopje thee. Na het aanmeren en de zoveelste passencontrole togen de twee spe lersbusjes en de Kroes-bolide rich ting eindstation Rochester, waar het Kings Head-hotel gelegen is. On danks het feit dat het busje van Je roen van der Brugge was achterge raakt ofwel zoek gereden, arriveer den de Excelsior-talenten rond plus minus acht uur m Rochester. Aangezien de kamerindeling heel wijselijkal in Nederland was gemaakt, was iedereen snel geïn stalleerd en lag er zelfs een Holland se gast binnen enkele minuten in het bad te schuimen. Gisteren werd de eerste wedstrijd in Hytbe, een pittoresk plaatsje aan de kust bij Dover, tegen de plaatselijke cricketclub gespeeld. Op het tegen-' vallende veld en ook nog eens op een kunstgraspitch werd vooral door toedoen van Hythe-captain Ar thur (4-12), Van Vugt (4-35 en 35 not out) en. Bïair (56 not out) kansloos verloren. Alleen Erik Gouka (37), speler- coach Brian Brix (43) en Marcel Schewe (15) hadden battend nog enige indruk gemaakt. De uitslag van de eerste wedstrijd: Excelsior'20 125 all out, Hythe C.Cf, 127 voor 3, Tipt voor deze rubriek kunt u door geven aan de sportredektie van deze krant, postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. De sportredaktfe i«' overdag telefonisch.bereikbaar on der nummer 010-4345209 en fn de avonduren onder nummer 010- 4056509. ZATERDAG 9 JULI Cricket: 11.00 Excel sior'20—VOC (d). Tennis: Toernooi WC Spieringshoek voor B162, C1C2, D1 en D2 spelers. ZONDAG 10 JULI Honkbal: 14.30 Gelnoord—Holy, 14.00 Schiedam—Rowdies, 14.30 Gophers—Neertands Hoop; Damea- sottbal: 10.00 Sullair/QirdsGop hers (double-header); Cricket: 11,00 Hermes DVSBloemendaal, '11.00 Kampong—Excelsior'20, 11.00 As- vtonVOC 4. Tennis: Toernooi WC Spieringshoek voor B1, B2, C1, C2, D1 en D2 spelers!

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 2