Crossbaan fiasco SDhe8(] Mazda scoort met rijplezier. Bouw Boerhaaveplein wordt veel soberder Onmisbaar riool lekt; nieuwe leiding nodig Mazda scoort, u wint. ^tapijteiT* s® SW gelooft nog in reddingsactie Curacao kan 'koloniaal' Paalman wel schieten VUdHDIIIGS 0961MB ffillWE WfllïRWEG CM! Kees te Gussinklo naar FC Den Haag Henneptuin vernietigd Slachting in kinder- lx>erderij Motor verrijkt Visserijmuseum Eerste paal seniorenflats in Ambacht mm Kritiek op 'wielerbons'Klaas van de Geest 40% KORTING Koningshof boekt goed resultaat Perfecte harmonie tussen mens en machine. autobedrijf H. Pennings b.v. NfflHWE! Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229 DONDERDAG 7 JULI 1988 PAGINA 13 Schiedam Jongerenwer ker Kees te Gussinklo is per 15 augustus benoemd tot supporterscoördinator van FC Den Haag. Hij gaat daar de supporters begeleiden, die in den lange het image van ware hooligans hebben. Eén van de taken van Te Gussinklo is het opzetten van een eigen home voor de supporters, een honk waarin zij gezamenlijk activiteiten kunnen ontplooien. „Ik heb er reu2e veel zin in", zegt Te Gussinklo, die in Schiedam-Zuid een goede reputatie als jongerenwer ker opbouwde. Alleen de laatste tijd, met een nieuwe generatie die hij opnieuw moest begeleiden, ging het wat stroef. Hij was veel ziek. In het bestuur van Klubhuis Zuid, dat de supervisie heeft over het jongerencentrum De Dijk aan de Westfranke- landsedijk, gingen stemmen op om in plaats van Te Gus sinklo een nieuwe jongeren werker aan te trekken. Dat zal nu inderdaad moeten ge beuren. Te Gussinklo kon de eer aan zichzelf houden. „Ik maak zelis promotie", zegt hij dolenthousiast. Recentelijk leverde Te Gus sinklo commentaar op het jongerenbeleid van de ge meente Schiedam. Die kri tiek viel bij menigeen verkeerd. „Maar ik ben bbj dat ik het gezegd heb", aldus Kees te Gussinklo, die al in Den Haag woonde en dus dichter bij zijn werk komt te verkeren. Vlaardingen De Vlaardingse politie beeft gistermorgen een il legale hennepplantage met de grond gelijk gemaakt Bij een in val in een huis in de Pieter Karei Drossaertstraat namen agenten 43 hennepplanten in beslag. De 33-jarige bewoner had op het platte dak een tuin aangelegd voor het kweken van het gewas, dat volgens de politie onder de opiumwet valt. De planten zijn inmiddels vernietigd en tegen de 'tuinder' is proces-verbaal opge maakt. Schiedam Onbekenden heb ben deze week in de kinderboer derij van het Prinses Beatrix- park een ware slachting aange richt onder het pluimvee. Be heerder Piet van Mil trof dins dagmorgen enorme plassen bloed aan in de boerderij. Onbe kenden hadden ter plaatse tien kippen geslacht en de leegge bloede dieren vervolgens mee genomen. Van de daders ont breekt elk spoor. Vlaardingen Een eencylinder gloeikopmotor met een vermo gen van 15 pk heeft de collectie van het Visserijmuseum belang rijk aangevuld. De Kromhout- motor uit 1928, gereviseerd en geschonken door machinefa briek Padmos te Bruinisse, maakt de museumbezoeker dui delijk dat de visserij niet enkel van windkracht afhankelijk was. Tot nu tot kon het museum, de overstap van windkracht naar motorkracht alleen aan de hand van scheepsmodellen laten zien. De mechanisering van de vis sersvloot is ook onderwerp van een tentoonstelling in augustus en september. Het museum ex poseert dan etsen van visser schepen van de Amsterdamse kunstenaar Oscar Verpoorten. Het museum is zo trots op de gloeikopmotor, dat die een plaatsje heeft gekregen vlakbij de ingang. Vlaardingen Na jarenlange discussies tussen buurtbewoners en gemeente gaat volgende week de eerste paal de grond in voor de bebouwing van de Put en Dijkzieht. Wethouder Chris van Röon geeft vrijdag 15 juli het startsein voor de bouw van de 110 'seniorenwoningen' aan de rand van Vlaardinger-Ambacht. De buurt heeft zich altijd hevig verzet tegen de twee volgens Pa trimoniums Woningen speelse' complexen van architect Pietro .Hammei, De woonblokken zou den door hun omvang niet pas sen in de omgeving en de wijk veel licht ontnemen. Met ae twee woonblokken is een inves tering gemoeid van ongeveer 13 miljoen gulden. De huurprijs van de driekamerwoningen ligt fond de 575 gulden per maand. De eerste hulzen worden ver moedelijk in maart volgend jaar opgeleverd. Klaas van de Geest legt 2l|n functie bij de stichting Wielerbaan Schiedam neer zodra er een op volger voor hem is. Schiedam De aanleg van een fietscrossbaan op de wie lerbaan in sportpark Harga is een groot fiasco gebleken. Van de 40.000 gulden dure voorziening is sinds de ope ning enkele jaren geleden nauwelijks gebruik gemaakt. Door de inzakkende popula riteit van het crossen hield de Vlaardingse vereniging, waarvoor de baan speciaal werd aangelegd, het al snel voorgezien. Klaas van de Geest, voorzitter van de stichting Wielerbaan Schiedam, wil snel overleg met wethouder Luub Hafkamp over de toekomst van de crossbaan. Aan afbreken denkt hij nog niet. Louis Aussen en Ferdinand Vreugdenhil hadden gisteravond grote moeite met het ophanqen van de bouwtekeningen. Het symboliseert een beetje de problemen die er zijn met de nieuwbouw op het Boerhaa- vepiein. Schiedam Doordat de aanne mingssom veel hoger uitkomt dan gepland, is het nieuwbouw project aan de oostzijde van het Boerhaaveplein ingrijpend ge wijzigd. In plaats van vier gaat het nieuwbouwcomplex nu vijf verdiepingen tellen, terwijl het aantal woningen van 72 is opge voerd tot 86. Gevolg van deze veranderingen is dat de bewoners in de achter het plein gelegen Boyles tra aten Van. Marumstraat minder zon krijgen dan aanvankelijk de be doeling was. En binnenshuis worden de woningen soberder uitgevoerd dan de huurders op inspraakavonden te horen kre gen, Wegens de ingrijpende wijzigin gen vond projectleider Ferdi nand Vreugdenhil het verstan dig de buurtbewoners gisteren opnieuw op het stadhuis bijeen te roepen. Ten eerste om de ach tergronden van de veranderin gen toe te lichten, ten tweede om de bewoners op de consequenties te wijzen. Architect Louis Aussen vertelde dat de aannemingssom van het oorspronkelijke plan maar liefst dertig procent duurder was dan het beschikbare budget toeliet. Dat bleek een maand, voordat het plan op het ministerie inge diend moest worden. Het plan team zag zich hierdoor genood zaakt de gebruikelijke inspraak procedure over te slaan. „Op 1 juni om vijf voor half zes hebben we het gewijzigde plan inge diend", vertelde Vreugdenhil. „Dat zeg ik om maar even aan te geven hoe hard we eraan ge werkt hebben" Zowel bij de bewoners als bij het projectteam overheerste gister avond de teleurstelling over het uiteindelijke resultaat. „De vorm is veel minder leuk gewor den, terwijl alle versierselen verdwenen zijn. Ik ben het di rect met u eens dat dit plan min der aardig is dan het oorspron kelijke", gaf Louis Aussen van architectenbureau Marge uit Rotterdam toe. Met name enkele speciale eisen blijken het project duurder dan gemiddeld te maken. Zo kent het bouwterrein hoogteverschillen, terwijl de omgeving dicht be bouwd is. Het rijk houdt met deze omstandigheden echter geen rekening^ „De bedragen per woning zijn normbedragen", aldus Aussen. Ge volg van de tekorten is, dat de gemeente een extra deel van het bouwcontingent aan Schiedam- Oost beschikbaar moest stellen. De honderdduizenden guldens, die hiermee gemoeid zijn, gaan waarschijnlijk ten koste van de stadsvernieuwing in de rest van de stad. Als de bouw volgens planning verloopt, kunnen de eerste huurders begin 1990 hun nieuwe woning betrekken. Het project team hoopt, dat tegen die tijd ook de nieuwbouw aaan de westzijde van het plein kan beginnen. Vlaardingen Om een eind te maken aan 'een hoogst ernstige toestand' komt vanavond de Vlaardingse gemeenteraad in een extra vergadering bijeen. Het is gebleken dat-een zeer be langrijke rioolbuis langs de spoorlijn Schiedam-Hoek van Holland op verschillende plaat sen aan het lekken is. En zowel voor de Babberspolder, Vlaar- dïnger-Ambaeht als wijk Holy is de persleiding onmisbaar. Vooral de bewoners van 410 hui zen in de Babberspolder kunnen erover meepraten, wat er ge beurt als de riolering niet deugt De huidige problemen in de persleiding zijn veroorzaakt door de Sprinters van de NS, want het spoor loopt evenwijdig aan de persleiding en de grond is hier in beweging gekomen als gevolg van het daverende trein verkeer. Volgens burgemeester en wet houders moet er een nieuwe rio lering komen over een lengte van 160 meter, liefst 40 m eter ten zuiden van het huidige tracé, zo dat treinen geen last meer zullen geven. De nieuwe leiding, van staal, gaat inclusief de aanleg 717.300 gulden kosten. Het werk kan volgens B en W niet wach ten tot na de vakantie, vandaar dat de gemeenteraad nu met spoed bijeenkomt. In 1977 werd de leiding aange legd, tussen het gemaal Oost en het eindgemaal aan de Maas- sluïssedïjk. De leiding kruist de spoorlijn en loopt vervolgens evenwijdig hieraan richting Ja- GRATIS VLOERBEDEKKING ■kt» aMt wet geven wij tot op al'o bekend® merken 2oafs DESSO-BERGOSS-aONAPAfi (E TRETFOftO-KVT-SILVESTER - HEUGA - LOUIS DE POORTERE etc Gratis vrijblijvend huisbezoek mei complete stolen collectie AMs tapijton GfLATJS gvbgd k DOOR WEL NEDEkUW ALLE TAPIJTEN 1e KEUS Tot 7 Jaar schriftelijke garantie op alle bekende merken Door enorme voorraad geerv levertijden. Vraag altijd onze offerte, óók voor KARPETTEN WJJ zijn I beslist goedkoper den anderen, GORDIJNEN en VITRAGES (w.o. Ado, GardJsette etc GRATIS GENAAID vnjaagioiSlu qeo s Maanaags gssicxen mes Wattweg. Elf jaar geleden ging de gemeente er nog van uit, dat er veel industrie bij zou ko men en daarom werd de pers leiding dicht tegen de spoorlijn aangelegd. Maar de industriële vestigingen bleven uïfc. Al snel begon het zich te wreken, dat de rioolbuizen zo dicht tegen de spoorlijn aan waren gereali seerd. Lekkages ontstonden, doordat door zettingen in de slechte ondergrond de betonnen buizen op verschillende plaatsen waren geknapt Gepoogd is deze te repareren. Ook werden fun deringen van licht betonschuim aangebracht. Maar daarvoor moest wel het grondwaterpeil zakken. Vervolgens rees het probleem dat de hele spoordijk zou gaan verschuiven, en daar om werd ook nog eens een dam- wand geslagen. Zou deze worden verwijderd, dan dreigft de hele spoorbaan te verzakken. Opnieuw zijn echter lekkages ontstaan in de betonnen buizen. Met polyester zijn deze proviso risch verholpen, maar de ge meente vindt het nu nodig tot een drastische aanpak over te gaan, omdat zich anders doorlo pend problemen blijven voor doen. De beste methode is een nieuwe persleiding, veertig me ter zuidelijker dan het huidige tracé. Maassluis Het gaat goed met de Koningshof. Het ontmoe tingscentrum in de Maassluisse westwijk is bijna uit de rode cij fers. Vorig jaar wist de Konings hof het verlies ondanks stijgende exploitatiekosten terug te bren gen van tot iets meer dan 4Ö00 gulden. In 1986 leed het zalen centrum nog een verlies van ruim 69.000 gulden, Het betere resultaat is volgens het jaarverslag te danken aan een stijgende baromzet en toene mende zaalverhuur. Een nadeel was wel, dat de personeelskosten hierdoor omhooggingen. Van de Geest, in het dageJrjks le ven directeur van de Bonds spaarbank Schiedam Vlaardin gen: „De bulldozer erop zetten is je reinste kapitaalvernietiging". Maar waterwel met het binnen terrein van de wielerbaan moet gebeuren, weet de voorzitter evenmin. Het einde van de crossbaan bete kent hoogstwaarschijnlijk ook het einde van Van de Geests be moeienissen met de Sehiedamse wielersport. In een brief aan di verse kranten eiste oud-be stuurslid Jan Gordijn deze week het hoofd van de voorzitter, en tevens dat van Alex Rodi, Van de Geests rechterhand op zowel de spaarbank als in de vereni ging: „Ze hebben geen van twee- én interesse in de wielersport". Aanleiding is niet alleen het mis lukken van de crossbaan. Van de Geest zou zich nooit bij wielere- venementen laten zien en zijn voorzitterschap ook op andere manieren verwaarlozen, bij voorbeeld door hooguit twee maal per jaar te vergaderen, zegt Gordijn. Het spijt hem dat hij Van de Geest in 1983 als de 'nieu we, krachtige voorzitter' heeft voorgedragen. Hoewel hij Gordijns actie af keurt, wil Jan Brouwer, secreta ris van Toerclub Rijnmond die de wielerbaan gebruikt als on derkomen, wel een eind in deze kritiek meegaan. „De gebruikers van de wielerbaan hebben maar weinig invloed op besluiten van het bestuur. Dat is moeilijk be reikbaar, vooral Van de Geest Die heeft nog meer nevenbanen en dus ëen hoop aan zijn hoofd. We willen na de zomer dan ook naar een nieuwe bestuursstruc tuur. Er zit nu geen push achter, terwijl er toch genoeg capabele mensen rondlopen om dat fan tastische complex te runnen". De wielerbaan zou best rendabel gemaakt kunnen worden als de gebruikers wat meer de ruimte kregen, meent Gordijn. Maar de Nederlandse Boxerclub moet zijn honden laten trainen op het aangrenzende SW-veld, omdat het middenterrein door die on gelukkige crossbaan in beslag wordt genomen. En de baan- commïssie Schiedam krijgt, al dus Gordijn, te weinig medewer king van het bestuur om spraak makende evenementen te orga niseren. Klaas van de Geest heeft volgens Brouwer ondanks het misluk ken van de crossbaan veel goed werk voor de vereniging verzet. Dat vindt ook Jan Tjassens van de gemeentelijke afdeling sport recreatie, hoewel hij het ach teraf onvoorzichtig noemt dat er nooit een onderzoekje is gedaan naar de behoefte aan een cross baan. De gemeenten Vlaardin gen en Schiedam hebben ieder 5000 gulden aan de voorziening bijgedragen en zitten nu met de financiële kater. Een derde fi nancier, het Alewijn de Groot fonds, zal die gevoelens onge twijfeld delen. Van de Geest heeft vooral een morele kater opgelopen. Hij noemt het 'onbeschoft' dat Gor dijn hem geen kopie van de brief vol beschuldigingen heeft ge stuurd. Dat hij 'niets van fietsen wist' deelde Van de Geest al mee toen hij het voorzitterschap aan vaardde. Het steekt hem dat hem dat nu wordt nagedragen. „Ik,zou me volgens de afspraken niet met de verenigingen be moeien en er alleen voor zorgen dat de baan in optimale^onditie bleef. Bovendien heb ik'al zeker een jaar geleden gezegd, dat ik mijn voorzitterschap wilde neer leggen. Ik stop er ook mee zodra er een opvolger voor me is". Schiedam -- De opstallen van SVV zijn getaxeerd op 450.000gulden, een bedrag dat ten goede komt aan de ge meente Schiedam als SVV definitief ter ziele gaat De eerste-divisieclub heeft in dat geval geen recht van op sta Iien meer, omdat de grond aan de lokale overheid toebehoort. Door een juridische procedure oigaejou.uw guiaen dinsdag bij elkaar te hebben. De Sehiedamse dub heeft ook bij De Graafschap aan de bel getrokken voor de resterende 50.000 golden, die nog openstaat van de transfer van Frank van dcrKley. De leden worden vandaag schriftelijk geïnformeerd over de situatie en uitgenodigd voor de speciale bijeen komst zaterdag om 14.00 uur in de kantine van SVV waar verdere openheid van zaken zal worden gegeven. De reddingsactie is inmiddels op touw gezet door voor zitter Martin de Jager en zijn secondanten. „Wij hebben een lijst met bedrijven en particulieren, die wij in dezer dagen willen benaderen. Wij hebben nog geen concrete toezeggingen binnen, maar ik heb het volste vertrouwen in de reddingsactie. In ieder geval zal een groep van 25 man de boer opgaan om zoveel mogelijk geld in te zame len aldus de voorzitter van SVV. Of de gemeente Schiedam daadwerkelijk 450.000gulden rijker zou worden na bet eventueel verdwijnen van SVV, is nog de vraag. Jan Tjassens, medewerker afde ling sport en recreactie, gelooft daar niet in. „Wij moeten in dat geval wel de opstallen kunnen verkopen. Als de amateurafdeling van SW wel blijft bestaan, zal er zeker niet voldoende geld aanwezig zijn. Ook andere verenigingen zie ik niet zo snel op de stoep staan met dat bedrug in dehnnd". Museumdirecteur Hans Paal man heeft geen zin de beschuldi ging van kolonialisme te weerleg gen. Schiedam Hans Paalmans bemoeienissen met het mu seumbeleid op Curagao zijn. niet bij iedereen in goede aar de gevallen. Paalman, direc teur van het Stedelijk Mu seum Schiedam, was onlangs op de eilanden om een ten toonstelling over Antiliaanse kunst voor te bereiden en uit te toen scherpe kritiek op het beleid van het Curasao's mu seum Onder andere noemde hij de chaotische indeling van het museum in Willemstad 'een minachting voor de An tilliaanse kunstenaars'. Caragao's museumdirecteur me vrouw Ghering-Engels noemt dat 'onzin'. „Wij hebben hier een file met brieven van verschillen depersoonlijkheden uit de inter nationale museale wereld, die zeer enthousiast zijn over ditzelf de museum. Een hooggeplaatst persoon uit Argentinië wil bin nen afzienbare tijd tot een uit wisseling met ons komen". Ook Paalman had plannen voor Muse urn direc te nr verbruit het voor Schiedam O een samenwerkingsverband met het museum, maar hij staat daar nu 'nogal sceptisch' tegen over. Het feit, dat hij er niet in slaagde de directie te spreken, stak hem zeer. „Ook de beveili ging en de wijze van presenteren bevallen mij niet in dit museum. Ik geloof dan ook niet dat het verstandig is kostbare zaken naar Willemstad op te sturen". Mevrouw Ghering-Engels geeft een andere lezing over de mis lukte afspraak met Paalman. „Hij belde om négen üur op om een afspraak te maken voor elf uur. Dat moet je in Nederland eens proberen", zegt zij in de Napa, een in Curasao verschij nend dagblad. Ghering-Engels blijkt in het vraaggesprek met Nel Casimari grote twijfels te hebben over Paalmans Intenties. „Uit zijn komst concludeer ik dat hij denkt dat wij allemaal onkundig zijn pm zélf kunst te selecteren. Eenrichtingsverkeer-snoepreis- j'es noemen wij dit; een mooie verkapte vorm van kolonialis me". Dat zij weinig van de Sehiedam se museumdirecteur moet heb ben blijkt ook uit het volgende: „Paalman beweert dat hij bij het uitzoeken van het werk niet 20 zeer is uitgegaan van iemands achtergrond, maar van het ge toonde werk: zegt het iets over deze door verschillende culturen gevoede maatschappij? Dan rijst bij mij de vraag: wat weet Paal man van deze maatschappij? Hij was hier drie weken en wist het meteen! Dat wereldberoemde Nederlandse vingertje". Paalman, die overigens vol lof was over de andere musea in de West, heeft weinig zin op op de aantijgingen in te gaan. „Men verwacht nu waarschijnlijk van mij dat ik hierop reageer, maar ik doe dat toch maarniet". Ook Schiedam heeft het door Paalmans uitlatingen bij me vrouw Ghering-Engels ver bruid. „Als Schiedam, wat een kleine industriestad is met zijn - Stedelijk Museum, alles beter weet en zo naar buiten durft te treden, verbaast het mij dat Paalman na 25 jaar nog steeds in datzelfde kleine stadje zit". Een Mazda is meer dan alleen maar een vervoermiddel. Het is al een genot om naar een Mazda te kijken. Het is uiterst plezierig om-in een Mazda te zitten. En het is gewoon fantastisch om in een Mazda te rijden. Dat kunt u bij ons ontdekken. Kom naar onze showroom en maak een proefrit in de Mazda van uw keuze. Daarna vertellen wij u alles over de lage onderhoudskosten en de hoge inruilwaarde. Want dat is bij Mazda natuurlijk een vast onder deel van het rijplezier. Uw Mazda-dealer Noordmolenstraat 17, 3111 PD Schiedam, Telefoon {010} 426 62 33 OCCASIONS

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1