Kola pas bankroet na verkleining afvalberg Riagg verwacht meer buitenlandse cliënten H2S Geitenfokkers delen genoegen met publiek J Autoslopers laten nog steeds olie in grond lekken 'S-Graveland krijgt een 8, De Vergulde Hand een 5 i Plankhangers bekijken het m mm Afperser betrapt VIAAROINIS DAGBIAO SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEB COURAN1 OVERNAME MISLUKT; 14 ONTSLAGEN Nieuwe deuren in oude sluis 'In Vlaardingen doet men niet veel' Appartementen Westerkade gaan rond twee ton kosten Logés dan maar in cel MAANDAG 11 JULI 1988 PAGINA 7 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066. 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam Ijzergieterij Kola mag dan failliet zijn, wat vooral voor de ouderen onder de 14 ontslagen werknemers een schokkende gebeurtenis is. Maar een geluk bij een ongeluk is, dat een belangrijk mi lieuprobleem tijdig is opgelost. De afvalberg, waarover het bedrijf aan de Fokker straat vorig jaar in conflict kwam met het gemeente bestuur van Schiedam, is de laatste maanden groten deels verdwenen. Het gietzand is, tezamen met alle andere afvalstoffen, grotendeels verwerkt door buur man Wijnstekers. Was Rola een halfjaar eerder failliet gegaan en de gieterij verkeerde toen reeds in moeilijkheden dart had de overheid moeten opdraaien voor alle verwer kingskosten. Burgemeester en wethouders van Schiedam hebben het niet zover laten komen. Op 1 december besloot het college een dwangsom te eisen voor elke dag, dat Rola in strijd met de hinderwet in werking was. Weliswaar tekende Rola beroep aan, - waarna B en W het besluit introkken, maar het effect was toch dat de ijzergieterij zich genoodzaakt voelde een contract te sluiten met Wijnstekers voor de af voer van de afvalberg. Twaalf jaar lang heeft het milieuprobleem gespeeld; „Rola voldeed al die tijd aan geen kant aan de voor waarden voor een hinderwetvergunning", stelt een woordvoerder van de dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond (DCMR), die er samen met de gemeente Schiedam werk van maakte. Aan de Fokkerstraat werkte Rola met een kolenge- stookte koeloven. Die had al tijden geleden vervan gen moeten worden door een eiektro-oven met filte rinstallatie, maar het kwam er niet van. enerzijds ten gevolge van de slepende subsidieprocedures, ander zijds door de financiële problemen: Rola had eenvou dig geen geld vooreen nieuwe, schonere installatie. Later kwam daar het probleem van de afvalstoffen nog eens bij. Vooral gietzand werd gewoon op het ter rein gestort. Het was de bedoeling van Rola-direeteur Vriens om daarmee het terrein op te hogen, maar het jaarverslag 1987 van de DCMR vermeldt in een inge houden toonzetting dat daarvoor natuurlijk geen toe stemming kon worden verleend. De stoffen moesten worden afgevoerd, overeenkomstig de verordening bedrijfsafvalstoffen Zuid-Holland. Toen Rola dat vo rig jaar verzuimde, wegens financiéle problemen, kwam het conflict met de gemeente en de DCMR pas goed los. „En de arbeidsinspectie had ook al veel moeite met de gang van zaken bij het bedrijf", weet de woordvoerder van de DCMR. Het bankroet kwam niet als een verrassing, maar de afvalberg is tenminste tijdig verkleind. Wat er nu nog ligt, zal wellicht1 door een volgende ondernemer worden opgeruimd. En het is bepaald niet uitgesloten dat de bodem verontreinigd is en voor een deel moet worden afgegraven. In de laatste fase van zijn bestaan heeft Rola nóg geprobeerd een andere ijzergieterij in Nederland te interesseren voor overname, maar de onderhandelingen ketsten af. Op 28 juni sprak de rechter het faillissement uit en de werknemers kwa men op straat te staan. Toch wordt de telefoon nog op genomen. „Ja, die staat roodgloeiend", zegt de recep tioniste. Er moeten nog veel zaken worden afgewik keld, reden waarom zij er nog zit. „En ook in de giete rij zijn nog mensen bezig met de opruiming, want nu de overname niet doorgaat, moeten we het schoon achterlaten", vindt zij. Dat geldt dan overigens voor het interieur. Want buiten blijft er voorlopig nog het probleem van de afvalstoffen bestaan, vreest de DCMR. Schiedam Opvallend maar waar. In de deuren van de eeu wenoude Beurssluis, die de Schie met de Lange Haven verbindt, staat sinds verleden week het jaartal 1988 vermeld. Voor het oog is er op het eerste gezicht weinig veranderd, maar uit het jaartal op de deuren valt af te lei den dat ae deuren in de sluis ver nieuwd zijn. Sinds enkele maanden is de fir ma Schoonderwoerd uit Wad- dinxveen bezig met de restaura tie van de Beurssluis. Vooral de deuren bevonden zich in een slechte staat, terwijl ook de keer- wanden een opknapbeurt nodig hadden. In Friesland worden nieuwe deuren gemaakt. In tegenstel ling tot de oude worden de nieu- yre exemplaren niet gemaakt van eikehout, maar van azobe, een keiharde tropische hout soort. Verwacht wordt dat dat deze deuren langer meegaan dan de oude, die 40 jaar dienst hebb- ben gedaan. Momenteel zijn reeds twee stel len teruggeplaatst in het water van de Schie, terwiil een derde momenteel in Friesland in pro- duktie is. Verleden week kwa men de laatste twee stellen uit de haven om opgemeten te worden. Als alles volgens plan verloopt, worden deze laatste twee sluis deuren in het najaar te water ge laten. Voor het werk zijn de afgelopen tijd regelmatig duikers ingescha keld. Eén van de taken, waar mee zij zich bezighielden, was het bewerken van de zogenaam de aanslagen; dat zijn de schar nieren van de sluisdeuren. Ook de bodem van de sluis werd onder handen genomen door de mannen in kikvorspakken. De twee eeuwen oude eikehouten vloer, die op de bodem van het haven ligt, is in de loop der tijden flink uitgesleten. De vloer, die recht hoort te zijn, werd door de duikers onder water met beton opgevuld. Vanaf een boot wordt de laatste hand gelegd aan een nieuwe sluisdeur. Verwacht wordt, dat de renovatie van het sluizencomplex over enkele maanden afgerond kan worden. (ADVERTENTIE) alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas servicel Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010-473 82 22 Vlaardingen Het Riagg Waterweg-Noord in Vlaardingen verwacht in de nabije toekomst een grote toeloop van buiten landse cliënten. Deskundigen binnen en buiten de geestelijke gezondheidszorg zijn verontrust over de omvang van de pro blemen, waarmee migranten in de Nederlandse samenleving kampen. Zij houden er rekening mee dat ook de problemen van vrouwen en kinderen van migranten ernstig zullen toe nemen, en dat velen zich voor opvang tot het Riagg zullen wenden. Bij het Riagg (regionaal instituut voor ambulante geestelijke ge zondheidszorg) werd tot begin dit jaar de nationaliteit van de hulpzoekenden niet geregi streerd, Harde cijfers van het aantal migranten, dat om hulp aanklopt, zijn daardoor niet be kend. Dat ook buitenlanders in toenemende mate geestelijke bij stand zoeken, omdat ze maat schappelijk in de problemen zijn gekomen, staat voor de staf in het gezondheidscentrum aan de Westbavenkade echter als een paal boven water. Ook de andere Riaggs in de omtrek hebben dit verschijnsel gesignaleerd. Daar is sprake van een toeloop naar de afdelingen jeugd en sociale psy chiatrie. Op grond van dit verschijnsel is een werkgroep ingesteld, die de opvang van vooral Turkse en Marokkaanse clienten moet gaan verbeteren. Behalve een aantal maatschappelijke organi- Schiedam Het springplank- hangen in bad Groenoord kwam gistermiddag wat moeizaam op gang, omdat de badgasten liever eerst de kat uit de boom keken. In dit geval kwam dat neer op de concurrent van de plank kijken. Pas toen het zwembadpersoneel het goede voorbeeld gaf, besef ten de stoere jongens dat zij niet konden achterblijven. Vanaf de kant 'zagen de meisjes Anton Smit twee minuten en elf secon den aan zijn armen hangen, voordat hij bezweet in het koele water plofte een prestatie, die goed was voor de wisselbeker in de categorie jongeren. Van de deelnemende dames bleef de in valide plankhangster Roswita Saez slechts vier seconden onder Antons prestatie. Absoluut kam pioen werd Wilhelm Bouman, die het maar liefst zeven minu ten en twaalf seconden volhield. Bad vrouwe Connie van der Drift 'zette1 ook een gedenk waardige tijd neer: één minuut en 39 seconden. De meisjes vonden het plank- g' hangen in bad Groenoord vooral leuk om vanaf de kant te bekijken, og^ sati es zijn ook enkele huisartsen uit Schiedam, Vlaardingen en Maassluis gepolst om in deze werkgroep ïitting te nemen. De uiteindelijke bedoeling is een. team van specialisten samen te stellen, dat op alle Riaggs in de regio inzetbaar is. Vooruitlopend op de verbeterde hulp aan buitenlanders heeft het Riagg in Vlaardingen een tijde lijk contract afgesloten met de Turkse arts Hassan Tektas. Tek- tas, voormalig huisarts en mili tair geneesheer, zou de belem meringen kunnen wegnemen die er nog bestaan tussen de bui tenlandse cliënt en de Neder landse hulpverlener. Bovendien kan hij uitkomst bieden, als zich taalproblemen voordoen of als de Nederlandse arts blijk geeft van een gebrekkig inzicht in de culturele achtergrond van zijn cliënt. Overigens blijkt uit het jaarver slag van het Vlaardingse Riagg over 1987, dat ook het aantal Ne derlandse cliënten gestaag blijft toenemen. Het Vlaardingse Ri agg is overigens van plan te f use- het Riagg f g in Rotterdam. Vooral de jeugd kon het goed vinden met de prijsgeiten in de kinderboerderij. Schiedam Het mooie weer dreef zaterdagmiddag zo'n 250 Schiedamse natuurliefhebbers naar de kinderboerderij in het Prinses Beatrixpark. Geitenfokvereniging Ons Ge noegen, die daar een dierenkeu- ring organiseerde, kon vooral rekenen op de belangstelling van de jeugd. Veel jongens en meisjes lieten zich de kans niet ontnemen een witte of bruine geit te aaien. De benadering van de keurmeesters was heel wat zakelijker: die pakten de dieren mompelend bij de kop en de ui ers en noteerden hun bevindin gen op een formulier. Maar voor het publiek was dat geen abraca dabra, want een speaker gaf via een geluidsinstallatie nauwkeu rig uitleg over alles wat er op en voor het podium gebeurde. De bezoekers waren dan ook zeer te spreken over dit middag je natuurplezïer, dat besloten Schiedam Enkele autoslopers aan de Schiekade trekken zich niets aan van het voorschrift, dat vloei- en afvalstoffen moeten worden verwijderd uit wrakken en auto-onderdelen, die op hun terrein liggen. Niet het hele ter rein is vloeistofdicht. Ook naast de afgedichte Jaag liggen auto wrakken opgestapeld, waardoor de lekkende olie in de grond ver dwijnt. Dat is helemaal niet naar de zin van de dienst Centraal Milieube heer Rijnmond (DCMR). Drie jaar geleden vestigden zes auto slopers zich op afgedichte terrei- Vlaardingen/Schiedam Voorzitter Hiep Boerma van de Vereniging Tegen Milieubederf in en om het Waterweggebied (VTM) is bezig aan een vergelij kend onderzoekje naar indus triegebieden in Vlaardingen, Schiedam en Rotterdam. Zijn laatste zondag op pad beviel hem redelijk, want hii signaleerde hoe Rotterdam probeert het aan zicht van de Spaanse Polder te verbeteren. Straten worden ge reconstrueerd, nieuwe gebou wen worden neergezet alleen aan het eind van doodlopende straatjes bij de Schie komt rom mel voor. Maar al met al krijgt de Spaanse Polder van Boerma een 7. Ontevreden is hij over het Vlaardingse gemeentebestuur, want zijn bezoekje aan De Ver gulde Hand deed hem schrik ken. „Vieze industrieterreinen zijn een gevaar voor het milieu en niet aantrekkelijk voor klan ten of nieuwe investeerders. Als de gemeente een plan maakt voor de renovatie van oude in dustrieterreinen, dan is dat ook goed voor de werkgelegenheid", geeft Boerma als advies mee. En terwijl Rotterdam volgens hem serieus bezig is, zegt de VTM- voorzitter over zijn eigen ge meente: „In Vlaardingen doet men niet veel". Zijn zondag in Schiedam was het aardigst. Boerma keek wat rond in het industriegebied 's-Grave- land en het viel hem op dat daar niet alleen wordt uitgebreid, maar dat er kennelijk ook eisen worden gesteld aan de architec tuur van bedrijfspanden. Vroe ger was dat minder het geval, maar complexen als Klaverste de, Interpbarm en Torendijk mogen er zijn. Daardoor gaat zo'n industriegebied meetellen als volwaardige stadswijk, zij het dat er weinig mensen wonen. Schiedam besteedt ook aandacht aan bebossing langs 's-Grave- land, nabij de Polderweg, en ook dat doet de milieu-activist goed. De uitslag van zijn onderzoekje staat vermeld in het blad Milieu- Actief, een gezamenlijke uitgave van de VTM en de Zuidholland- se Milieufederatie; VGraveland krijgt van Boerma een 8 en scoort dus hoger dan de Spaanse Polder. Voorlopig kan Boerma nog wat zondagen met zijn fototoestel erop uit, want in Schiedam zijn er nog de industriegebieden Ma- thenesse en rond de Wllhelmi- nahaven (in KetelVaert zal Boerma na vijf minuten klaar zijn) en Vlaardingen heeft ook nog Het Scheur en de industrie rond de Vulcaanhaven en de Koningin Wühelminahaven. En welk cijfer zou het industriege bied ten westen van de Noord- geer in Maassluis van Hiep Boer ma krijgen? nen aan de Schiekade. Het was een proefproject voor vijfjaar en het werd gesubsidieerd door de provincie Zuid-Holland. De be doeling was de vervuiling door autosloperijen tegen te gaan. Maar nu er van de proef al drie jaar verstreken zijn, is de DCMR 'allerminst tevreden'. Een tussenrapport is in de maak. De belangrijkste vragen daarin zullen zijn, wat de autoslopers nog moeten bijleren om goede ondernemers te worden, en hoe zij op milieuhygiënisch verant woorde wijze kunnen slopen want dat was de doelstelling van het hele project Het ene adres aan de Schiekade levert meer problemen op dan het andere. De slopers hebben praktische re denen om niet de olie te verwij deren uit motorblokken. Als deze schoon zijn, kunnen ze niet meteen proefdraaien, zodat po tentiële kopers vaak liever een straatje verder gaan. Ook leert hun ervaring, dat een afgetapte motor nooit meer geheel lekvrij kan worden afgeleverd. Het ge volg is echter, dat de bodem hier door nog altijd wordt verontrei nigd. Denkbaar is dat het hele terrein van de zes autoslopers wordt af gedekt met een vloeistofdichte laag, maar dat is financieel be denkelijk. Het is de DCMR ook niet helemaal duidelijk wat er nu aan gedaan zal worden. Want vroeger was de gemeente Schie dam verantwoordelijk, maar te genwoordig ligt de verantwoor delijkheid bij het provinciale be stuur. „Andere meesters, andere wetten? Dat komt wei meer voor", zegt een woordvoerder van de DCMR. Het speelt bij voorbeeld een rol, dat de ge meente Schiedam ook een woonwagenbeleid moet voeren (de slopers wonen op het kamp aan de Schiekade). Voor de pro vincie weegt dat minder zwaar. Schiedam Geelen Project- bouw uit Vleuten gaat het voor malig pakhuis van Jac. Blok op de hoek van de Westerkade en de Nieuwe Haven slopen om er 15 appartementen neer te zetten. De aanvraag voor de bouwver gunning wordt deze week inge diend. Het woonblok krijgt vijf verdiepingen. Het aannemersbedrijf, dat vori ge jaar elf koopwoningen in de Gordonstraat bouwde, brengt het nieuwe appartementenblok na de zomervakantie in de ver koop. De drie- en vierkamerwo- ningen gaan rond de 200,000 gul den kosten. De gemeente juicht deze ontwik keling aan de Nieuwe Haven van harte toe. Vorige week nam de gemeenteraad een voorberei- dïngsbesluU om het hele gebied tussen Warande en Nieuwe Ha ven een woonbestemming te ge ven, •„•m te voorkomen dat er zich opnieuw bedrijven zouden vestigen. Met hetzelfde doel werkte de gemeente enkele ja ren geleden mee aan de verhui zing van wasserij Spring Grove aan de Warande naar de 's-Gra- velandsepolder. De plannen van een projectont wikkelaar om ook hier wonin gen te bouwen, aangevuld met enkele showrooms, zijn op de lange baan geschoven. De grond onder de leegstaande wasserij is vervuild en moet eerst woraen gesaneerd. werd met een wedstrijdje geit voorleiden voor de jeugd. Een halsband was snel bevestigd, maar zo'n onberekenbaar beest keurig in de pas voor de jury brengen bleek toch nog een hele toer. Gelukkig lieten volwassen Schiedamse geitenfokkers als Van der Meer en Van der Drift, die met hun goed verzorgde die ren een prijs in de wacht sleep ten, uitvoerig zien hoe het wél moest. Gezien het succes wordt de geitenkeuring, die dit jaar voor de tweede keer in de kin derboerderij werd gehouden, in 1989 vervolgd. Schiedam Een 24-jarige Duitser en een 42-jarige Am sterdammer kregen zondag nacht ongewenst onderdak op het politiebureau aange boden. De 42-jarige Amster dammer werd in de Willem Alexander-mavo aan de Wil lem Pastoorsstraat aangehou den, waar hij, naar zijn zeg gen, de nacht wilde door brengen. De 24-jange Duitser vroeg gis teravond laat om onderdak in het Schielandziekenhuis aan de BX-laan. Toen dat geweigerd werd, maakte de man zoveel stennis, dat de politie werd inge schakeld. Deze kwamen er al spoedig achter, dat de man zon der verblijfsvergunning in Ne derland verbleef. De Duitser is ter beschikking gesteld aan de vreemdelingenpolitie. Schiedam Een 32-jarige Schiedammer heeft zater dagavond getracht snackbar Moonlight aan de Lange Kerkstraat af te persen. Tele fonisch kondigde de man aan langs te komen om duizend gulden op te halen. „Als jullie het niet geven, ga ik schie ten", liet de Schiedammer de geschrokken snackbarbaas weten. De eigenaar belde onmiddellijk de politie, die direct enkele agen ten in burger in de snackbar post liet vatten. Even nadat de man binnenkwam en een dreigbriefie overhandigde, werd hij door de politie gearresteerd. Met de eige naar was afgesproken dat de po- 1 litie zou ingrijpen op het mo ment dat hij het geld overhan- cligde. Beide partijen hielden 1 zich aan dit scenario, zodat de man nu vastzit op het politiebu reau.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1