Snelheidscontrole fiasco door opvallende wagen Ondanks bekentenis nog raadsels in moordzaak Aleida heelt na 700 jaar nog steeds geen gezicht Gemeente: juichstemming Steendijkpolder voorbarig Kinderlijk verslag van reis met stoomlogger VLAAROINGS DAGBLAD SCHIEDAMSE C0UBAN1 NIEUWE WATERWEG COURANT Gemengde gevoelens over Aleida bij vrouwenbeweging Gemeente bezorgt Honki-Ponk problemen Schiedamse politie kan werk niet goed doen Wk Overvallers ingerekend Vicaris benoemd Fietser berooft vrouw van tas Heg lp na Ie redactie: Brede Havenstraat 6, mnRWEG 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: Oio." DINSDAG 19 JULI j 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 PAGINA 9 door PETER Dê LANGE SchiedamVrouwe Aleida van Henegouwen krijgt 700 jaar na haar dood een standbeeld. Daar heeft de adellijke dame, die Schiedam in 1275 stadsrechten verleende, recht op, besloot de gemeenteraad onlangs. Maar achteraf blijkt dit kloeke politie ke besluit van enige lichtzinnig heid te getuigen. De Amsterdamse kunstenares Theresia van der Pant, die het idee mag gaan uitvoeren le vensgroot, en in brons zit met het probleem dat zij zich nauwe lijks een voorstelling van Aleida kan maken. Geen wonder, want van de moeder van Schiedam is maar één afbeelding bewaard Frits Henderïckx zette Aleida op een troon, 'Niet de gelijkenis, maar de kwaliteit telt'. gebleven: een onduidelijk por tretje op een middeleeuws lakze gel. Of Aleida mollig was of uit gesproken mager, Wem of juist groot van gestalte, valt nergens uit op te maken. Dat maakt de opdracht voor Theresia van der Pant er niet gemakkelijker op. Alleen al de kleding, waarin de abusievelijk gravin genoemde stadsvrouwe moet worden ver eeuwigd, bezorgt de beeldhouw ster de nodige hoofdbrekens. „Daar zou ik geschiedenisboe ken op moeten naslaan", zegt de 63-jarige kunstenares Hoewel zij oorspronkelijk uit Schiedam afkomstig is, kent zij weinig bij zonderheden over Aleida, „Ik weet alleen dat zij voor mijn vroegere woonplaats een be langrijke historische figuur is ge weest". Niet uitgesloten is dat mevrouw Van der Pant te rade zal gaan bij haar Schiedamse kunstbroeder Frits Henderickx. Deze zag zich nog niet zo lang geleden voor hetzelfde probleem geplaatst. Hij ontwierp, in opdracht van de ge meente, de Aieida-penning, een onderscheiding van verdienste, waarvan tot nu toe VVD-politï- Schiedam—De Schiedamse Vrouwenemancipatie Organisa tie (SVO) heeft het raadsbesluit om een standbeeld voor Alei da op te richten met gemengde gevoelens begroet Aan de ene kant verheugt het de SVO dat de stichteres van Schiedam eindelijk wordt geëerd. „Blij dat Aleida een vrouw wasanders kwam er wéér een mannenstandbeeld bij", zegt Mies Sterk namens de vrouwenorganisatie- Aan de andere kant vindt men het in vrouwenontmoetingscentrum Barrika eigenaardig „dat je als vrouw eerst een paar honderd jaar dood moet zijn voordat ze aandacht aan je schenken". Mies Sterk: „Voor de problemen van de vrouwen van nu is nauwelijks geld beschikbaar". De SVO doelt daarmee op de huisvestingsmoeilijkheden van Barrika. Het vrouwenont moetingscentrum aan de Lange Kerkstraat moet verhuizen in verband met de vestiging van een ABC-warenhuis, maar de gemeente heeft nog steeds geen geschikt pand kunnen vinden cus Gerard Verhulsdonk de eni ge drager is. By zijn naspeuringen naar een portret van Aleida stuitte Hen derickx in het gemeentearchief op het bewuste lakzegel, dat be halve Aletda's nobele hoofd een paar familiewapens toont. Hij had er weinig houvast aan. „Ik heb toen maar mijn artistieke fantasie de vrije loop gelaten", aldus Henderickx. Te paard Dat resulteerde in een 'gravin', die op een gotische troon zit raet Schiedam Doordat de ge meente de ouderbijdragen elk jaar te hoog inschat, kampt kin derdagverblijf Honki-Ponk elk jaar met grote financiële proble- men. Hierdoor is steeds minder geld beschikbaar voor onder houd en activiteiten. Deze klacht wordt geuit in het jaarverslag van 1987 van het kinderdagver blijf aan de Schïedamseweg, Jaarlijks geeft de gemeente een voorschot aan jhet kinderdagver blijf. Dit bedrag wordt mede be paald door een. schatting, die de gemeente maakt van de ouder bijdrage. Al enkele jaren levert deze inkomstenbron minder op dan de gemeente verwacht Doordat de vaste lasten stijgen en bezuinigingen het kinderdag verblijf steeds harder treffen, wordt het voor Honki-Ponk erg moeilijk om de touwtjes aan el kaar te knopen. Naast de financiële problemen wordt het voor Honki-Ponk steeds moeilijker om aan de groeiende vraag aan kinderop vang te voldoen. Doordat reeds geplaatste kinderen langer in het centrum blijven dan vroeger, groeit de wachtlijst nog steeds. Leidster Marja van Wolferen van het centrum hoopt dat het internationale kinderdagver blijf, dat in september in West van start gaat, de problemen met de kinderopvang in Schiedam enigszins kan verlichten. een proclamatie in de hand, Henderickx vond dat de beste vlakverdeling voor een ronde penning. „En door die zetel ging er meteen gezag en waardigheid van haar uit". Dat hij bij gebrek aan afbeeldingen Aleida zelf een gezicht moest geven, stoorde Henderickx niet in het minst: „Hetzelfde zie je toch in de ker kelijke kunst? Niemand heeft van Christus ook maar enige foto, maar er zijn wel duizenden variëteiten op zijn uiterlijk. In de kunst is het niet de gelijkenis die telt, maar de kwaliteit van de vormgeving". Theresia van der Pant, die in Schiedam overigens pas één oriënterend gesprek over het Alelda-project heeft gevoerd en nog geen schriftelijke bevesti ging van de opdracht bezit, noemt het echter „een enorme slagin de lucht als je geen enkele afbeelding van de persoon in kwestie hebt". Zij beraadt zich nog over de opdracht, omdat mensfiguren niet helemaal in haar lijn liggen. Zij maakt bij voorkeur dierachtige sculpturen in deels abstracte vormen. Wat niet wil zeggen dat zij andere fenres schuwt: haar ruiterstand- eeld van koningin Wllhelmina op het Amsterdamse Rokïn ge niet landelijke faam. Om herhalingen te voorkomen zal mevrouw Van der pant Hen derickx' advies om Aleida te paard af te beelden waarschijn lijk naast zich neerleggen. In welke pose de voormalige be woonster van Huis te Riviere straks bij heur inmiddels tot ruï ne vervallen slot zal staan, hangt helemaal af van mevrouw Van der Pants kunstzinnige inspira tie. Het gemeentearchief zal haar in geen geval aan ideeën kunnen helpen. „Een paar hon derd jaar na Aleida's dood zijn er van de graven en gravinnen van Holland en Henegouwen gefin geerde portretten geschilderd, maar Aleida was daar niet bij", zegt archivist Sjef Jansen met grote stelligheid. Oud-distiïlateur Frans Geerdes, die museumdirecteur Hans Paalman terzijde stond bij het kiezen van de beeldhouwster van Aleida, vindt het uiterlhk een probleem van ondergeschikt belang: „Ach, dat gezicht verzint die kunstenares zelf wel". Vlaardingen Het Vlaardingse Visserijmuseum noemt het een spannend stripverhaal, Freek Zeeman heeft het liever gewoon over 'een verhaaltje over de visserij'. Zeeman is de leverancier van het materiaal, waaruit het mu seum voor de zomermaanden een opmerkelijke expositie sa menstelde. In het gebouw aan de Westhavenkade hangen 69 bladen uit zijn tekenblok. Ze zijn, in figuurlijke zin, een beetje vergeeld, want de maker zette de lijntjes en letters op 2ijn 14e jaar op papier, en inmiddels is hij 53. Wat de uiterst levendige schetsen laten zien, is het leven aan boord van een Vlaardingse stoomlogger. Daarop monsterde de uit Ter Heyde afkomstige Freek Zeeman in 1949 aan voor een reis van zes weken. Op zichzelf was dat niet bijzonder: de halve mannelijke bevolking van Ter Heyde verdiende toen tertijd zijn brood in de visserij, eerst op Maassluise, later op Vlaardingse schepen. Wat Zeemans zeereis zo bijzonder maakte, was zijn gewoon te alles wat hem. opviel te noteren. „Eerst gebruikte ik daar agenda's voor, maar het werden al snel echte dagboeken. De tekeningen heb Ik er pas later bijge maakt". vertelt Zeeman. Hoewel hij door een bedrijfsongeval niet meer naar zee kan, blijft het water hem fascineren. Zijn huis in Ter Heyde staat op minder dan honderd meter van het strand en aan de vloedlijn deed hij inspiratie op voor het in kleuren van zijn reisverslag, dat nu in het museum hangt. Zeeman vertelt in dat beeldverslag over zijn besluit om te gaan varen, hij beschrijft de sfeer aan boord, het werk in het stuurhuis, de hitte in de machinekamer, het kaken van de ge vangen haring, de zeeziekte die hem naar de reling dreef; hij laat, kortom, geen detail van het ruwe zeemansleven onbe sproken. „Zijn verslag verbeeldt de haringvisserij met behulp van drijfnetten, een methode die toen in gebruik was. Alleen daarom al heeft hel historische waarde. Maar wat het zo bij zonder maakt, is dat hij alles registreerde met de ogen van een kind. Zonder opsmuk en zonder pretenties. Er spreekt ver wondering uit en het maakt het vanzelfsprekende van toen begrijpelijk voor de buitenstaander van nu", aldus een woordvoerder van het museum. Na die gedenkwaardige eerste reis bleef Freek Zeeman nog zo'n twintig jaar werkzaam in de visserij. Daarna kwam hij in dienst bij het bergingsbedrijf van Van der Tak. Het museum betreurt het dat het uit ruimtegebrek slechts een klein deel van zijn werk ten toon kan stellen: „Het is te hopen dat er ooit mogelijkheden worden gevonden om zijn opmerkelijke ver slag in boekvorm te publiceren, dat is het dubbel en dwars waard". Freek Zeeman hield aan zijn vissers tijd talloze tekeningen en verhalen over. 'Eerst gebruikte ik daar agenda's voor, maar het werden a| snel echte dag boeken'. Opzoek naar meer bijzonderheden over de moord op Sla Achterberg ondervroegen agenten gisteren fietsers op het rijwielpad langs de vervolg van de voorpagina Vlaardingen Met de be kentenis van een 24-jarige man uit Capelle aan de IJssel is de moord op Ella Achter berg maar ten dele opgelost. Volgens de Vlaardingse poli tie ontbreken er nog te veel stukjes van de puzzel om het onderzoek nu al af te sluiten. De recherche blijft daarom op zoek naar getuigen, die meer bij zonderheden kunnen verschaf fen over het drama aan de Vlaardingse Vaart, afgelopen vrijdagmiddag rond half twee. Rond dat tijdstip werd het met kogels doorzeefde lichaam van de 40-jarige vrouwelijke arts, die gehuwd was met cmrurg H.K. Boejharat, op het fietspad langs de Vaart aangetroffen. Om meer klaarheid te brengen in de zaak ondervroegen agen ten in uniform en rechercheurs in burger gistermiddag tiental len fietsers op het rijwielpad, de weg die mevrouw Achterberg in de regel nam als zij vanuit Vlaar- dingen-Holy naar haar werk ging bij het consultatiebureau aan de Marisstraat. Volgens commissaris Gijs Bier- ling leverde de enquête maar weinig op. Ook de ondervraging van twee 16-jarige meisjes, die het slachtoffer vrijdagmiddag \n het gras aantroffen, bracht geen nieuwe leiten aan het licht. Mo gelijk kan een man, die vrijdag samen met een kind opeen vlon der vlakbij de plaats van de moord zat te vissen, meer bijzon derheden verschaffen. Deze vis ser heeft zich nog niet bij de re cherche gemeld. De politie is ook nog steeds op zoek naar het moordwapen. Of het om een pistool of een revol ver gaat, is niet duidelijk. Hit de bekentenis van de dader valt niet op te maken van welk wa pen hij zich heeft bediend. „Hij kent het verschil tussen een pis tool en een revolver niet eens", aldus Bierling. In de hoop, dat nog meer getuigen zich melden, heeft de politie opnieuw het sig nalement van de dader ver spreid. Het gaat om een Suri- naams-Hmdoestaans type, onge veer 1,75 meter lang, met een smal postuur en een smal ring baardje met snor. Hij droeg een donkere broek en een licht blauw jack. Schiedam -Het rijdend ma terieel, waarmee de Schie damse politie snelheidscon troles uitvoert, voldoet niet meer aan de eisen. De Ford ^Transit-bus, waarin de radar- "apparatuur is ingebouwd, is voor automobilisten veel te herkenbaar. Zodra weggebruikers de blauwe politiebus in de berm zien staan, nemen zij gas terug. Het houden van snelheidscontroles heeft op die manier weinig zin, verklaart een politiewoordvoerder. Na de vakantie wil de politie bekijken of de radarinstallatie in een on opvallender auto overgezet kan worden. Hoe gemakkelijk de met zwaai lichten uitgeruste bus in het oog springt, bleek gisteren opnieuw tijdens een controle op rijksweg 19, Een recalcitrante automobi list verlaagde bij het zien van het politievoertuig 2ijn snelheid ogenblikkelijk tot 54 kilometer. Die daad kwam hem weliswaar op een bekeuring te staan, maar het voorval toonde eens te meer de ondoelmatigheid van het ma terieel aan. Volgens adjudant Kroon van de Schiedamse politie gaat het niet om een eenmalig incident. Veel weggebruikers trappen op de rem, zodra zij de bus ontwaren. De berkenbaarheid van de bus is vooral bij controles op snelwe gen een grote handicap. Anders dan bij acties binnen de bebouw de kom kan de wagen langs de rijksweg niet onopvallend in een zijstraat worden geparkeerd. Maar ook in de stad is het wer ken met de bus vaak. frustre rend. Onlangs liepen controles op de Scheepvaartweg en de 's- Gravelandseweg op een fiasco uit. Kroon: „Het publiek klaagde daar over automobilisten, die elke snelheidslimiet aan hun laars lapten, Daar kun je dan niets aan doen, omdat je spullen te veel opvallen". De korpsleiding is er nog niet uit in welk voertuig van het politio nele wagenpark de radar kan worden overgeplant. De 'bur- ger'-Mazda's van de recherche zijn in elk geval te klein. Maar volgens adjudant Kroon zal er hoe dan ook een oplossing ge vonden moeten worden: „Snel heidscontroles zijn momenteel zeer actueel. Willen we dat werk kunnen blijven uitvoeren, dan zal er iets moeten veranderen. Schiedam Op de Hoogstraat zijn afgelopen nacht twee Schie dammers van 25 jaar ingere kend. Zij waren vermoedelijk de daders van een overval op een 50-jarige stadgenoot. Deze was even tevoren op de Korte Haven van zijn tas beroofd. Omdat het slachtoffer zich verzette, werd hij' met een kaakslag buiten gevecht gesteld. In de tas zat on der meer een bedrag van 509 gulden. De politie kon de twee verdachten aanhouden dankzij een uitgebreid signalement dat het slachtoffer had opgegeven. Later op de nacht werden twee mannen aangehouden op ver denking van een inbraak in een sigarenzaak aan de Sint Lidui- nastraat. Doordat buren de poli tie waarschuwden, konden de vermoedelijke daders even later op de Burgemeester Knappert- laan worden klemgereden. Schiedam - Bij de hervormde gemeente Schiedam wordt een vicaris aangesteld, als verster king van predikanten J.D, Wuister en G. de Lang. Op part time-basis is benoemd mevrouw W. Uijtdewilligen-Koenders, Zij was kandidate in Nieuwerkerk aan deIJssel. Het is n let uitgesloten, daler bin nenkort nog een tweede vicaris wordt benoemd. De hervormde synode ziet deze functie als een noodzakelijke uitbreiding in die gemeenten, waar onvoldoende budget is voor meer predikan ten. De hervormde gemeente Schiedam kan slechts twee do minees betalen. G. de Lang is de opvolger van dominee L. de Ru, die eind vorig jaar vertrok. De intrededienst van De Lang uit Serooskerke wordt zondag 21 augustus ge houden om drie uur 's middags in de Grote Kerk. VlaardingenEen Vlaardingse vrouw is dit weekeinde op de Grote Markt van haar tasje be roofd. Terwijl zij zondagnacht met haar man over het plein liep, werd zij van achteren bij baar keel gegrepen. De man rukte de tas van haar schouder en ging er vervolgens op zijn fiets vandoor, in de richting van de Maassluissedijk. Naast geld bevonden zich de nodige per soonlijke bescheiden in het tasje van de vrouw. Maassluis De bewoners van de Steendijkpolder heb ben in grote getale hun adhe sie betuigd met de proces voerders tegen de gemeente Maassluis. Vrijdag werd be kend, dat de Rotterdamse rechtbank de gemeente ver antwoordelijk acht voor de waardedaling van het wo- ningbezit als gevolg "van de gifperikelen in de wijk. Direct na de bekendmaking werd Harm Woudstra, al jaren actief in de bewonersvereniging, overspoeld met telefonische feli citaties. Hoewel Woudstra zich niet direct met het proces be moeide en verleden week niet eens op de hoogte was van de aanstaande uitspraak, zien velen in hem het belangrijkste aan spreekpunt in de wijk... Secretaris Piet van Koppen heeft zich we! intensief met de rechtszaak bemoeid. In de uit spraak werd bepaald, dat drie bewoners schadevergoeding krijgen voor het verlies na de verkoop van hun woningen in de gifwijk. Alleen de schade-eis van de be woner, die nog immer in de wijk woont, is afgewezen. Piet van Koppen verwacht dat de bewo ners zullen besluiten tegen deze uitspraak in beroep te gaan. „Uit de uitspraak komt duidelijk naar voren, dat de rechter erkent dat de gemeente Maassluis ten tijde van de bouw wanprestatie heeft geleverd. De huizen zijn daar door minder waard geworden en of de woning nu verkocht wordt of niet, de vermogensschade is ons inziens aantoonbaar". Gevoelig Van Koppen hoopt, dat de recht bank gevoelig is voor dj', argu ment, Mocht de rechter de eis overnemen, dan is de kans groot dat alle bewoners van koopwo ningen in de Steendijkpolder voor een schadevergoeding in aanmerking komen- Als dat gebeurt, vervalt voor de huidige bewoners -waarschijnlijk de schadevergoeding om het verlies bij verkoop te compense ren, zoals dat nu in drie gevallen is toegewezen. „Anders gaan be woners van twee walletjes eten, en zover zal de rechter niet wil len gaan", aldus Harm Woud stra. „Dat is ook nooit onze be doeling geweest. De inspannin gen hebben als uitgangspunt dat de bewoners niet armer mogen worden van het gif in de buurt, maar zeker ook niet rijker. Het gaat er gewoon om dat bewoners een fatsoenlijke vergoeding krij gen voor de geleden schade", al dus Woudstra, naast buurtbewo ner ook"raadslid voor het CDA. Overnemen Woordvoerder Arjen Korthout van de gemeente Maassluis ge looft niet dat de rechter deze re denering zal overnemen. „In het vonnis staat duidelijk dat de schade van de bewoner, die er nog woont, niet aantoonbaar is. Ook voor de drie mensen, die verhuisd zijn en een schadever goeding toegewezen hebben ge kregen, zal het nog een hele toer worden de schade aan te tonen. Uit ons onderzoek blijkt, dat de verkoopprijs nauwelijks lager ligt dan die voor vergelijkbare woningen in andere delen van Maassluis. De suggestie, dat de uitspraak ons tientallen miljoe nen gaat kosten, vind ik dan ook erg voorbarig". De bewoners vinden dat de ge meente nu de consequenties van haar falen moet aanvaarden. Maassluis blijkt vooralsnog niet van plan die verantwoordelijk heid te accepteren. „Met name de rol van Rotterdam zullen wij in het hoger .beroep aankaarten", zo blikt jurist Kort hout vooruit. „Uit een brief van 26 januari 1977 van B en W van Rotterdam aan de dienst ge meentewerken blijkt duidelijk, dat Rotterdam toen al enkele ja ren weet had van de verontrei- ningingen. In de brief wordt ge adviseerd om buurgemeenten over deze bevindingen in te lich ten. Dat is nooit gebeurd. Vol gens ons is hier duidelijk sprake van nalatigheid. Dat zullen we in de rechtzaak dan ook 2eker inbrengen". Jammer Harm Woudstra vindt het, on danks het voorlopige succes, ei genlijk jammer dat bewoners ge dwongen worden tegen de eigen gemeente te procederen. „Het zou natuurlijk veel beter zijn als de interim-wet op de bodemsa nering in dit probleem zou voor zien. Als er een landelijke stan daardregeling komt, waarin wordt geregeld hoe bewoners schadeloos gesteld moeten worden, zijn al die processen overbodig. Er moet natuurlijk ook eert keer een einde aan de hele kwestie komen". Volgens Korthout kan het nog wel enkele jaren duren, voordat het conflict over de schadeloos stellingen is opgelost. „Het hoger beroep van Maassluis en dat van de bewoner dient in Den Haag. In dat arrondissement bestaat een achterstand van twee jaar in hoger-ber oeps zaken. Het kan dus nog wel een paar jaar duren, voorereen definitieve gerechte lijke uitspraak ligt".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1