V&Dwil verdieping verhuren Schiedam klautert uit economisch dal SDheBQ Maassluis slaat jubileum over MOTIEF VOOR MOORD BLIJFT ONDUIDELIJK ^tapijtenP* ^Te.so VIAARDINGS DAGBLAD SGHIEDAMSIBQURAN1 NIEUWE WATERWEG C0UHAN1 Geen viering375-jarig bestaan Ook 'stadsvernieuwing' in industriegebieden Ambtenaar oneens met KvK en EBB Vredebregt wil langer blijven Stampvol theater huldigt jeugdmiss 40% KORTING 'warmtebron vlaardingen tegels/sanitair 28.- vlOEMEG£L 27.50 £ZV)RR° Bezoek onze utiieke Muzikale ambassadeurs in Schiedam en Maassluis met meer dan 20 opstellingen Henry Dunaut vertrekt uit Rotterdam 'V'\ 1 DONDERDAG 21 fUU 1988 PAGINA 23 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Maassluis De schrijver -Maarten 't Hart hoeft in 1989 niet naar Maassluis te reizen om het 375-jarig bestaan van zijn geboortestad mee te vieren. Het Maassluise gemeentebe stuur heeft namelijk besloten weinig of geen aandacht te schenken aan het jubileum. 't Hart schatte onlangs in een artikel in NRC-Handelsblad, dat.de naam Maassluis bestaat sinds 1S14. Een snéL rekensom metje leerde vervolgens dat de Eerste Stad aan de Waterweg volgend jaar recht had op een herdenkingsfeestje, maar dat rekensommetje, ook al ge maakt door de stedelijke archi vist Koos Vaissier, noopte bur gemeester en wethouders niet de slingers uit de kast te halen. Ook een plaatselijk Koningin nedag-comité herinnerde de bestuurders op het stadhuis vergeefs aan het aanstaande ju bileum. Het college besprak de zaak op aandringen van Vais sier tot tweemaal toe, maar be sliste beide keren negatief. Be langrijkste overweging: in 1964 is het 350-jarig bestaan met veel tam-tam gevierd, en het staat een beetje gek als je 25 jaar later alweer zo'n spektakel or ganiseert, compleet met mu ziek en een openluchtspel. B en W vo/iden het verstandiger hun kruit droog te houden tot het 400-jarig bestaan in 2014. Overigens bestaat Maassluis al langer dan 1614, alleen heette de nederzetting toen anders en mocht het dorp geen eigen sta tus voeren. Het huidige stadje aan de Nieuwe Waterweg be hoorde in vroeger eeuwen offi cieel tot hel grondgebied van Maasland en heette Maeslants- luys. Pas in 1614 kreeg het dorp een eigen rechtspraak en een eigen bestuur. Maarten *t Hart haalt een deel van die wordingsgeschiedenis nog eens op in NRC-Handels- blad. Niet om te pleiten voor een Maassluis' herdenkings feest, maar om de Engelse his toricus Geoffrey Parker te recht te wijzen. In een bock dat onder meer de 80-jarige oorlog behandelt verwarde Parker ooit Maassluis met Rot terdam, en si tueerde hij 't Harts geboorteplaats op 30 kilometer afstand van Brielle. De juiste ligging van Vlaardingen weet de Engelsman volgens 't Hart ook al niet te duiden. Misschien zou Parker in 1989 een bezoek moeten brengen aan het Gemeentemuseum van Maassluis, Daar wordt volgend jaar een bescheiden expositie ingericht over de geschiedenis van de stad. Want helemaal voorbijgaan aan het 375-jarig bestaan wil het gemeenteb- stuur nu ook weer niet. door KOR KEGEL Schiedam En het gaat maar door. Pas nog vroeg de technische handelsonderne ming J.Hersbach een hinder wetvergunning aan voor een staalharderij aan de Nieuwe Waterwegstraat, samen met de besloten vennootschap Dominial en H-Hersbach Tools. Er was, vlakbij, net de eerste paal aan voorafgegaan voor de nieuwbouw van Itho. En op het zelfde moment maakte de pro vincie Zuid-Holland bekend, dat er extra subsidie komt voor rio lering en reconstructie (verbre ding) van de Admiraal De Ruy- terstraat en de Westfrankeland- sedijk- Dat is nodig, omdat er de laatste twee jaar steeds meer in- dustrieverkeer is gekomen „Dat was een goede zet, de open stelling van de oortjes aan rijks weg 19", constateert Raymond Vredebregt achteraf. De chef van het gemeentelijk bureau economische aangelegenheden is allerminst ontevreden over de ontwikkelingen rond de Wilhel- minahaven. De bedrijvigheid nam aanzienlijk toe wat ook geldt voor de andere Schiedamse industriegebieden, Schiedam klautert uit het econo misch dal, waarin het tien jaar geleden belandde door de slui ting van scheepswerven Gusto en De Nieuwe Waterweg. De re- centelijke ontslagen bij Wilton- Fijenoord betekende een nieuwe klap, maar de gemeente is er ten minste ondertussen, in geslaagd veel bedrijven naar Schiedam te lokken. In 's-Graveland en rond de Wilhelminahaven is dat ge lukt Benieuwd volgt de ge meente de inspanningen, die Ha- lico verricht om bedrijven voor het door haar aangekochte Gus- to-terre:n te interesseren. Stadsvem ieuwing Vaak staat de stadsvernieuwing centraal in de Schiedamse poli tiek, want waar mensen wonen, valt verpaupering sterk op en zijn verbeteringen dringend no dig. Dat zich ondertussen ook een soort stadsvernieuwing in de industriegebieden heeft voltrok ken, weten natuurlijk wel de. mensen die er werken of regel matig komen, maar doorgaans valt dat toch minder op. In het industriegebied Mathe- nesse werden de Maasdijk en de Nieuw-Mathenesserstraat ver beterd en kwam er een nieuwe verbindingsweg tussen de Bui tenhavenweg en de Van Deven- terstraat (Rotterdam van zijn kant pakte de Gustoweg grondig aan). Aan weerszijden van de Schiedam .Wie zou ver wachten dat economisch ambtenaar Raymond Vre debregt het eens is met de Kamer van Koophandel en de stichting EuropoorVBot- lek Belangen, als het gaat om de aanleg van rijksweg 19, komt bedrogen uit Vre debregt noemt verlenging van de rijksweg in het ge heel niet nodig voor de eco nomie, rijksweg 13 volstaat wat hem betreft. Daarmee stelt Vredebregt zich op ach- "ter het officiéle gemeentelij ke standpunt dat overigens meer op milieutechnische gronden is gebaseerd. De openstelling van de oor tjes aan rijksweg 19, nabij de Beneluxtunnel, heeft voor Schiedam-Zuid wel belang rijke gevolgen gehad: de be drijvigheid ijam ertoe. Maar doortrekking van de rijks weg door Midden-Delfland zou volgens Vredebregt geen nieuwe itapuls beteke nen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Bene- derj-Maas (KvK) en de in Schiedam gevestigde stich ting Europoort/Botlek Be langen (EBB) zijn voorstan der van aanleg van rijksweg 19 tussen het Kethelplein en Rijswijk en ook zijn zij voor een tweede tunnel onder de Nieuwe Waterweg. Ambte naar Vredebregt is de eerste vertegenwoordiger van het economisch krachtenveld, die zich uitspreekt tegen rijksweg 19. Nieuwe Waterwegstraat en aan de Havenstraat schoten de be drijven als paddestoelen uit de grond. En het industriegebied 's- Graveland begint langzaam maar zeker vol te raken; boven dien hebben veel bedrijven zich vernieuwd en worden aan de nieuwbouw hogere eisen gesteld dan vroeger, toen panden wer den neergezet waar kraak noch smaak aan zat. Voorzitter Hiep Boerma van de Vereniging Te gen Milieubederf in en pm het Waterweggebied (VTM) kende 's-Graveland onlangs nog een 8 toe, zo netjes vond hij dit gebied erbij liggen. De bouw van twee bruggen over de Schie hebben de verkeerscirculatie in 's-Gra veland dan ook wel aanzienlijk versoepeld. Raymond Vredebregt: „Vaak wordt afgegeven op het Schie damse beleid van erfpacht. Maar men vergeet dat daar één groot bijkomend voordeel aan verbon den is: het instrument van erf pacht maakt het mogelijk, dat de gemeente toezicht houdt op eert industriegebied. Als je grond verkoopt, ben je het kwijt. Maar bij erfpacht blijft de grond in ge meentelijk bezit en zo kunnen we veel meer invloed uitoefenen op beheer van het terrein". „Mathenesse kwam* eind jaren veertig, begin jaren vijftig, tot ontwikkeling, vijf jaar geleden constateerden we dat een verre gaande verpaupering was inge treden. Dan kun je als gemeente twee dingen doen. Laten gaan en dan duikt het nog verder af, je krijgt dan laagwaardige activi teiten als autosloop, en represen tatief wordt het gebied daar niet bepaald mee. Want je ziet dan hetzelfde verschijnsel als in elke gewone straat: als een bewoner z'n pandje niet goed onderhoudt, gaat de buurman het ook vertik ken. Of: je laat als gemeente zo'n gebied niet de afgrond inglijden, maar je gaat proberen waar je kunt opknapbeurten te stimule ren. De bebouwing komt na tuurlijk voor rekening van de bedrijven, maar je kunt als ge meente belangrijke ondersteu ning geven door de infrastruc tuur te verfraaien", zegt Vrede bregt. Het is een gelukkige omstandig heid, zegt hij, dat er inderdaad bedrijven waren die de nek wil den uitsteken. Hij noemt de SSN, die zes bedrijfshallen realiseer de; de gebroeders Limburg, die wasserij De Glans verplaatsten van de Steenstraat naar Mathe nesse, en het timmerbedrijf Hui zing, die de Boterstraat verliet. En een gunstige ontwikkeling was ook het ambachtsverzamel gebouw, dat met financiële steun van het ministerie van economi sche zaken tot stand kwam in de oude Coebergh-loods aan de Couwenhovenstraat. Binnen kort verwacht Vredebregt ook bedrijfsbebouwing langs het Schiedam Nee, Raymond Vredebregt heeft nog ner gens gesolliciteerd naar het niet onaantrekkelijke baan tje van gemeentesecretaris. Zijn beide voorgangers mochten een dergelijke functie hebben aanvaard bij de gemeenten Oud-Beljer- land en Damsteradeel, maar Vredebregt is van plan lan ger in Schiedam te blijven dan Jaap Brouwer en René Roep. Zijn positie als chef van het gemeentelijk bureau econo mische aangelegenheden bevalt hem uitstekend (ze ker gelet op de gunstige eco nomische ontwikkelingen in Schiedam) en bovendien is Vredebregt geboren in Schiedam, wat een zeker sentiment met zich mee brengt „Al zit ik niet aan deze stad gebakken", zegt hij. Zijn vader was jarenlang voorzitter van de Verenigde Schiedamse Ondernemers (VSO) en onderhandelde als zodanig vaak met de ge meente, maar Raymond zit juist aan de andere kant van de tafel. Het bureau EA werd opgericht onder toen malig wethouder Reinier Scheeres, de huidige burge meester van Schiedam. Vanaf het bestaan is het bu reau van grote invloed ge weest op de relatie tussen overheid en bedrijfsleven. Op initiatief van het hureau vonden al enkele ontmoe tingsdagen plaats (in Kla verstede en bij Schiemond) en ook is het tegenwoordig een gewoonte, dat burge meester en wethouders hun licht opsteken bij bedrijven in Schiedam, eveneens op initiatief van Vredebregt en zijn medewerkers. Nieuwsticht, zoals de verbin dingsweg met de Buitenhaven weg is gedoopt. „Schiedam is geen dorp. We blij ken zelf een behoorlijk draai vlak van voorzieningen te hel ben en dankzij het goede open baar vervoer zijn alle faciliteiten van de aangrenzende wereld stad ook voor handen. Dat maakt ondernemers reuze geïn teresseerd voor Schiedam. Het is wel grappig met die dingen: een bioscoop konden wij zelf niet op de been houden, omdat iedere filmliefhebber naar Rotterdam ging maar andersom is het zo: juist omdat je zo snel in Rotter dam bent, is Schiedam aantrek kelijk om in te werken". Vlaardingen De waren huisketen Vroom Drees- maan gaat één verdieping van het Vlaardingse filiaal waarschijnlijk verhuren. De derde etage van het waren huis aan het Veerplein is al jaren nagenoeg niet in gebruik, maar of juist deze verdieping wordt af gestoten, staat nog niet vast. De directie op het hoofdkantoor van V D in Amsterdam gaat er vanuit dat de Vlaardingse vesti ging eerst het eigen vloeropper vlak opnieuw zal indelen. De ruimte die overblijft, gaat in de verhuur. De reorganisatieplannen, die Vroom en Dreesmann onlangs voor al haar warenhuisvestigin gen in Nederland aankondigde, hebben voor het Vlaardingse fi liaal nog meer gevolgen, De su permarkt op de begane grond zal waarschijnlijk verdwijnen. Of daar een Edah-winkel voor in de plaats komt, zoals hardnekkige geruchten willen, wil een woordvoerder van Vroom Dreesmann in Amsterdam niet bevestigen. Edah is een dochter- pndernemïng van V D. Over eventuele personele conse quenties van de reorganisatie wordt momenteel op landelijk niveau overleg gevoerd met de vakbonden. De zegsman van V D verwacht daarover pas dui delijkheid-in september. 'Miss' Chantal,-de 100.000e Jeugdland bezoeker, werd door Hans Kazan In de bloemetjes gezet. Ze werd bedolven onder felicitaties en cadeau's. Schiedam Met een sjerp, een 'gouden' kroontje, een walkman, een teddybeer en een horloge heeft Jeugdland gisteren de 100.000e bezoeker in de bloeme tjes gezet. Het werd een onverge telijke middag voor de beduusde Chantal Teerts, die bij de kassa van. het Passagetheater het win nende geluksnummer had ge kocht. Behalve een stapel cadeau's, kreeg 2ij een hand van gooche laar Hans Kazan. De reputatie van deze Jeugdland-veteraan kan niet meer stuk: ook gisteren was hij de absolute topattractie in het vrijwel uitverkochte thea ter. „Wat vind je nou het aller leukste van Jeugdland?" vroeg hij argeloos aan Cbantsh „U", zei ze zonder aarzelen, en dat ant woord bezorgde de door de wol geverfde kindervriend waarem- pel een blosje. Jeugdland-leiders Joop van Broekhoven en Riet Immerzeel waren in de wolken met de mas sale opkomst van hun publiek. „Dik vierhonderd kinderen, dat kan toch niet?" stamelde Van Broekhoven, de krijsende zaal overziend. Het onvermoeibare acrobatenduo Les Diaboliques {„Jongleren moet je jong leren") werd bijna bedolven onder het applaus, maar ook Joop en Riet mochten een ovatie in ontvangst nemen. Zij bezorgen de Schie damse jeugd al twaalf jaar va kantiepret. PASFOTO'S zwart-wit en kleur KLAAR TERWIJL U WACHT! HOOGSTRAAT 104-106 SCHIEDAM TEL 4266720 D. VAN GEYL ZN B.V. VERHUIZINGEN EXPEDITIE OPSLAG VAN GOEDEREN Groenelaan 7-9 Schiedam Tdeloon 0104268071 0104263045 Q1O4265016 Vlaardingen—Het motief voor de moord op Ella Achterberg, de 40- jarige arts die vrijdag met pistoolschoten werd gedood op het fietspad langs de Vlaardingse Vaart, blijft onduidelijk. De 24-jarige dader, een aangetrouwde neef van het slachtoffer, heeft wel een bekentenis afgelegd maar zwijgt tot nu toe over zijn beweegredenen. Het motief houdt volgens de politie mogelijk verband met familie-omstandighe den. Mevrouw Achterberg was in een langdurige echtscheidingspro cedure verwikkeld. Familie en politie hebben vergeefs geprobeerd H.K. Boeiharat, de echtgenoot van het slachtoffer, op te sporen. Boejharat, orthopedisch chirurg in het Vlaardingse Holyziekenhuïs, maakt momenteel met twee van de drie kinderen een rondreis per camper door de Verenig de Staten. Een oproep via de ANWB Alarmcentrale leverde geen re sultaat op. De pogingen om de echtgenoot in te lichten zouden inmid dels zijn gestaakt, omdat zijn vakantie deze week eindigt en hrj waar schijnlijk morgen naar huis komt. Directeur J.H. Trommel van het Holyziekenhuis ontkent geruchten dat patiënten van Boejharat massaal hun afspraken afzeggen omdat zij vrezen dat de chirurg onder invloed van de emoties zijn werk niet goed meer zal kunnen doen. Er is Trommel maar één geval van af zegging bekend. De directie van het ziekenhuis heeft smds Boejha- rats vertrek geen contact met de chirurg gehad en weet niet of de direct na zijn terugkomst zijn werk zal hervatten. GBITIC VLOERBEDEKKING kii ilttl wal geven wij tot op alle bekende merken zoals DESSO-BERGOSS-BONAPAR TE TRETFORD-KVT-SILVESTER - HEUGA - LOUIS DE POORTERE 61c. Gratis vrijblijvend huisbezoek met complete stalencolleclle. I AJh toppen GfiATJS pWegÖ i DOOR HSL NEDERLAND ALLE TAPIJTEN 1e KEUS Tot 7 Jaar schriftelijke garantie op a'le bekende merken. I Door enorme voorraad geen levertijden. f Vraag altijd onze offerte, óók voor KARPETTEN. WIJ zijn beslist goedkoper dan enduren. GORDIJNEN en VITRAGES (w.O. Ado, Gardlsette etc.) GRATIS GENAAID, STREKSlflGÊL 165-1B9 R DAM-H BERG Tal 010-4229120/4224430- PaiCI 0-422786? Vrijdag lot 9 u geopend s Maandags geskxen <7 T>1 W es tha venkade 46 >4/^A telefoon 010-4342056 VlO£R"ëGE1- 'ALFA' compos „oor lerraSSPP- luit*»»"56" *25 cm Aanbiedmy 20 cm (parmei- suuctuui Honde"*»'00 éènflreeF® 125.95' 163.091 161.95' 218.35' Schiedam/Maassluis Ze zijn er ween de Ame rican Musical Ambassa dors. Het studentenor kest komt elke zomer een keer concerteren in Schiedam en in enkele andere plaatsen in Euro pa. Zij spelen vanavond om half zeven in de schelp in de Plantage. Al een paar keer hebben de muzikale 'ambassadeurs' pech gehad met het weer, en dan stond het publiek onder een haag van para- plu's. Het orkest bestaat uit hon derd studenten uit Amerika en Canada. Het repertoire varieert van klassieke mu ziek tot moderne swing. Be halve Schiedam doet men deze keer ook Luzern, Parijs en Heidelberg aan. Het is al de negc-hde keer, dat het or kest Schiedam vereert met een optreden, aldus T.L. Smidt namens de organisa tie. Overigens beleeft ook Maas sluis komende week een dergelijke happening. De American Musical Ambas sadors zijn allang weer thuis, als in de Grote Kerk van Maassluis een befaamd koor komt zingen: de British Co lumbia Boys Choir onder leiding van Donald Forbes. Het koor bestaat twintig jaar en maakt een jubileumtoer- nee door heel Nederland. Forbes richtte in 1968 dit enige niet-iiturgisehe koor van Noord-Amerika op. Het bestaat uit jongens van 9 tot 23 jaar, die na audities zijn geselecteerd, en een muzi kaliteit aan de dag leggen die het koor al brachten In de Dom van Milaan, in Co ventry Cathedral en de Staph anskirche in Wenen, Het koor excelleert in com posities a capella, maar Iaat zich ook met gemak instru mentaal begeleiden. In Maassluisneemt organist Jaap Kroonenburg aan staande woensdagavond die begeleiding voor zijn reke ning. Hij deed dat woensdag overigens al in Alkmaar. De British Columbia Boys Choir zingt naast madriga len, volkshymnen en spiri tuals ook werken van An derson, Buxtehude, Men delssohn, Mozart, Pretorius, Wesley, Wilian, Zangarelli en Bach. Ook na Maassluis blijft het koor nog een tijdje in Neder land. Op woensdag 17 au gustus vindt in de Laurens- kerk irt Rotterdam het slot- concert plaats. De organisa tie tijdens de hele jubileum- toemee is in handen van de stichting Orgelcentrum Arnhem en het Kontakt der Konünenten in Soesterberg. Botterdam De jaarlijkse boottocht van het vakantie schip J. Henry Dunant gaat maandag weer van start van-" af de Willemskade in Rotter dam. Onder de 68 vakantie gangers (patiënten en invali den) zijn mensen uit het héle" Westland en uit Delft, Maas-: sluis en Vlaardingen Het schip doet achtereenvolgens; Rhenen. Deventer, Lemmer en Hoorn aan en keert zaterdag 3Cf juli terug in Rotterdam. De tradi tionele trip is een initiatief van het Nederlandse Rode Kruis. Bij vorige tochten, tenminste als de passagiers uit deze regio af-J. komstig waren, vertrok de J£ Henry Dunant steevast uit de Vlaardingse buitenhaven. Dat is dit keer niet mogelijk wegens de bouw van een brug en een sluis.' Burgemeester Fred van Lier? zijn echtgenote Tineke en wet houder Jan Madem reizen daar-( om maandag naar Rotterdam om; hel schip en alle opvarenden een behouden vaart te wensen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1