Ulferd Bruseker hervat raadswerk Duizenden protesten tegen 'natte' polder Mini-Grote Kerk in de steigers MÊëtM Reparatie kabel doet bij Wiegel historie herleven AANTAL PADDEN KETHEL NEEMT ZIENDEROGEN AF J Vlaardingen: liever water dan bomen AD N? üf VLAARDIN6S QASB1AD SGH1EDAMSE COURANT NlfUWE WATERWEG COURANT groeten inbrekers Onderzoek naar gevolgen puinberg voor 't milieu Monnikenwerk van Stigter en Rietdijk Routeplan gehandicapten in september op papier H. PENNINGS b.v. 1 e automonteur 2e automonteur 010-4266233 PENNBNGS BV DINSDAG 26 IUL1 1988 PAGINA 9 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam Na maan denlange afwezigheid keert Ulferd Bruseker binnenkort weer terug in de vergaderbanken. Het gemeenteraadslid van de CPN is bijna een half jaar uit de roulatie geweest om redenen van persoonlijke aard, maar hij is van plan met in gang van augustus weer actief deel te nemen aan de beraadslagingen in gemeenteraad en raads commissies. Het is mede door de afwezigheid van Bruseker geweest, dat som mige raadsvergaderingen niet langer dan een half uurtje duur den. De kritische inbreng van de communist zorgde er altijd wel voor, dat de bespreking van agendapunten over vooral socia le en financiële zaken meer tijd in beslag nam. Overigens zijn er femeenteraadsleden, die een an- ere verklaring hebben voor de korte vergaderd uur. Volgens de zen worden de punten in de commissies zo grondig en zorg vuldig voorbereid, dat ze vaak in de gemeenteraad zelf als hamer stuk kunnen worden afgedaan. De CPN heeft gedurende de af wezigheid van Bruseker afge zien van vervanging. Formeel had dat alleen gekund, als Bru seker tijdelijk zijn zetel beschik baar had gesteld. Maar de num mer twee op de kandidatenlijst van de CPN, Eef Coilé, stond be paald niet te trappelen. (ColJé heeft bijna dertig jaar in de ge meenteraad gezeten.) En num mer drie, Jolie Hakkert, heeft de partij al een jaar geleden de rug toegekeerd. Deze maand hervatte Bruseker ook weer zijn werk bij Konsu- menten Kontakt in Den Haag. Vlaardingen Ruim 2500 handtekeningen zijn er bij de reconstruc tiecommissie Midden- Delfland ingediend te gen het onder water zet ten van de Holierhoek- sepolder. De protesten zijn voor het merendeel afkomstig van bewoners van Vlaardingen-Holy, van natuurvrienden en van boeren die in die polder hun vee laten grazen. Ook de gemeen te Vlaardingen wil het weiland, waar veel vo gels broeden, liever niet opofferen aan de water sport. Een Holierhoeksep/as moet het tekort aan zwem- en vaarwater compenseren, dat op papier ontstond toen be sloten werd de Foppenpolder slechts voor de helft te inun deren. De gemeente Maas land maakte met succes be zwaar tegen het onder water zetten van die hele polder. Vlaardingen lijkt niet bereid het Maaslandse voorbeeld te volgen en de Holiershoeksepolder tot het uiterste te verdedigen- „Het zal er wel op uitdraaien dat het daar een waterpartij wordt", zegt een ambtenaar op het Vlaardingse stadhuis gelaten. „Maar", voegt de zegsman daar aan toe, „zo verschrikkelijk som ber is het nu ook weer niet. Er is ook gesproken over bebossing, en als je wilt proberen het open karakter van Midden-Delfland te handhaven, kies je liever voor water dan voor bomen". Op het Vlaardingse stadhuis kan men zich bovendien voorstellen, dat veel bewoners van Holy blij zullen zijn met de toekomstige waterplassen direct ten noorden van hun wijk. De strandjes en surfplassen zien er op de ont werptekeningen best aantrek kelijk uit, aldus de Vlaardingse ambtenaar. Die tekeningen zijn overigens niet meer dan schetsen, haast men zich bij de reconstructie commissie te zeggen. Het con cept-plan voor dit deel van het plangebied Abtswoude is op z'n vroegst pas in 1989 klaar en daarna duurt het nog tot in de ja ren negentig, voordat het ont werp inspraakrijp is. De onlangs afgesloten protestactie wordt door een woordvoerder van de reconstructieeommissie dan ook 'voorbarig' genoemd. Dat is opmerkelijk, als in ogen schouw wordt genomen dat Ton Verhagen, voorzitter van het Bureau van Uitvoering van de reconstructiecommissie, vorig jaar de uitspraak deed dat men van goede huize moet komen om de onderwaterzetting van deHo- üerhoeksepolder tegen te hou den. De gemeente Vlaardingen geeft degenen, die straks een officieel bezwaarschrift indienen, op voorhand weinig kans. Om het inundatieplan te keren is een wijziging van de reconstructie wet uit 197? nodig, en daar zien de Vlaardingse stadsbestuurders het niet van komen. De actie voerders, die het dikke pakket handtekeningen bij de recon structieeommissie in Maasland dumpten, zijn optimistischer ge stemd. Volgens hen kunnen de landschapshervormers „nog veel meer handtekeningen krij gen". Het recreatieschap Midden- Delfland, dat zich nog meer dan de reconstructiecommissie met de recreatie in het polderland schap bemoeit, is voorstander van een Holierhoekseplas. Voor al als schakel tussen de Foppen- plas bij Maasland en de Acker- dijkse Plassen bij Overschie zou „een aantrekkelijke, natte oost west-zone ontstaan", zei een woordvoerder rermt. m": E De Reparatie van een zware elektriciteitskabel langs de Maas boulevard in Schiedam brengt een stukje wereldgeschiedenis terug in herinnering bij Anton Wiegel, bewoner van de Lek straat Hij stond erbij, 32 jaar ge leden, toen aannemer Hanap de 150 kV-kabel in de Nieuwe Water weg aanlegde. Er stond zeer laag water, en juist toen moest een groot Amerikaans viiegdekschip uit Rotterdam vertrekken: de Wasp voer uit richting Suez-ka- naal, dat door Nasser was gena tionaliseerd maar waartegen on der andere Engeland en Frankrijk in het geweer kwamen. In de Nieuwe Waterweg, ter hoogte van Schiedam, had de Wasp maar drie tot vier voet water onder de kiel. Vanaf het Hoofd en de Maas boulevard stonden Wiegel en al het personeel van aannemer Ha- nap te kijken of alles wel goed ging en ternauwernood kwam de carrier erdoorheen. Later is de bemanning, die in Europa aan het toeren was, met bussen en ver volgens helicopters overgebracht naar de Wasp, die inmiddels al het Kanaal had bereikt. Wiegel herinnert zich hoe het probleem voor Hanap vooral was, dat een voorbijvarend schip geen drufc- verlies mocht geven op het druk vat dat bevestigd was in de has pel, waar de elektriciteitskabel op zat. Het was een reusachtige op luchting, toen de Wasp zonder drukverlies te veroorzaken pas seerde. Wiegel weet nog dat het ging om oliegekoeide kabels: Nu er sprake is van een lek In de ka bel van het Elektriciteitsbedrijf Zuid-Holland, die uitkomt bij de centrale aan de Maashaven, con cludeert Wiegel dan ook dat het om een oiielek gaat „anders zou het een geweldige kortsluiting geven", aldus de Schiedammer, die voor zijn pensioen werkzaam was bij de PTT en ook daar met kabels te maken kreeg. Bewoners Schiedam In de Celsiusstraat slaakte een vrouw gisteren een luide gil, toen zij bij haar thuis komst het raam van de slaapka mer open zag staan. Op haar ge krijs dook een onbekende man door het raam naar buiten. Hij had de woning doorzocht en en kelesieraden bemachtigd- Dein- breker verdween spoorloos. Bewoners van een flat aan de Burgemeester Van Haarenlaan hadden een soortgelijke erva ring. Bij hun thuiskomst ont moetten zij in het trappenhuis drie personen, die hen vriende lijk groetten. Thuis troffen de bewoners een grote rommel aan. Een medaillon met een waarde van 600 gulden was verdwenen. Uit het raam zagen zij de drie 'bezoekers' in een witte auto stappen. Sieraden met een waarde van 14.000 gulden verdwenen ook uit een woning aan de Johan de Wittsingel. Bij de Edah-super- markt aan het Nieuwlandplein werd voor 400 gulden aan lege flessen gestolen. In een panne- koekhuis aan de Rotterdamse- dijk braken dieven de sigaret tenautomaat en de gokkast open. Patiënten varen met Henry Dunant door Nederland Rotterdam Bijna zeventig pa tiënten uit Vlaardingen, Maas land en Maassluis zijn gisteren aan boord gegaan van het va kantieschip van het Rode Kruis, de J. Henry Dunant. In Rotter dam vertrok het gezelschap voor de jaarlijkse boottocht van een week over de Nederlandse rivie ren- Er zijn ook invaliden uit Delft en het Westland aan boord. Veel deelnemers werden aan de Willemskade aan boord ge bracht door familieleden, ande ren kwamen per taxi van het Rode Kruis, geholpen door een keur aan vrijwilligers, van wie velen uit de regio. Bij de ingang werden ze welkom geheten door de steward en scheepsarts, Joke Kint In de nauwe gangen en kleine hutten, in elk waarvan drie patiënten overnachten, was het voor het vertrek een komen en gaan van Hode Kruis-vrijwil- ligers, familieleden én tal van vertegenwoordigers van ge meentebesturen, die traditiege trouw hun plaatsgenoten een be houden vaart kwamen wensen. Vlaardingen had een zware af vaardiging naar de boot ge stuurd in de personen van bur gemeester Fred van Lier en wet houder Jan Madem. Ook dit tweetal liep van hut naar hut om meevarende stadgenoten een goede vaart toe te wensen. Me vrouw Van der Hoeyen uit Vlaardingen verleide dat het al haar vijfde of zesde reis was op de Henry Dunant. Aldus werd de inscheping van patiënten ook een gezellig on deronsje van plaatselijke'hoog waardigheidsbekleders, zoals ook burgemeester J. van Boeh- Vlaardingen/Maassluis De aanleg van een tientallen meters hoge puinberg in het recreatie gebied Lickebaert tussen Vlaar dingen en Maassluis moet aan strenge voorwaarden voldoen. De provincie Zuid-Holland wil eerst onderzoeken wat de gevol gen van de puinstort zijn voor het milieu. De uitslag van dit on derzoek, in eerste instantie uit gevoerd door het recreatieschap Midden-Delfland, wofdt pas in de tweede helft van 1989 ver wacht. De provincie heeft als voorwaar de gesteld, dat eventuele schade lijke stoffen uit het puin niet in het grondwater of ae riolering terecht mogen komen. Het re creatieschap moet onderzoeken hoe het water gezuiverd kan worden en moet meteen een controlesysteem ontwerpen om te voorkomen dat er Verkeerd' afval wordt gestort Chemisch afval is in geen geval toegestaan, maar ook schoon puin dat nog gebruikt kan worden, mag niet op de afvalberg belanden. Tenslotte moet het recreatie schap bekijken wat de beste ont sluiting van de stortplaats is: een weg voor vrachtverkeer, een ex tra spoorlijn of mogelijk zelfs een haventje, want het puin zo ook per schip aangevoerd kunnen worden. Voorlopig is een aftak king van de spoorlijn Rotter dam-Hoek van Holland het meest voor de hand liggend. Burgemeester Van Lier en wet houder Madern van Vlaardingen verwikkeld in een gezellig onder onsje met stadgenote mevrouw Dijkman, vlak voor het vertrek van de Henry Dunant. hoven van De Lier, die zijn plaatsgenote mevrouw Stolze de hand kwam drukken, loco-bur gemeester J. van Kester van Wateringen en wethouder P.M. Zuidgeest van Monster. De Henry Dunant maakt zo'n veertig boottochten per jaar. Deze week is het de beurt aan patiënten uit deze regio om mee te mogen varen. De deelnemers worden geselecteerd door de plaatselijke afdelingen van het Rode Kruis, Doel van de boot tochten is langdurig zieken, en gehandicapten een gezellig uit stapje te bezorgen. De patiënten worden op de reis begeleid door tal van vrijwilligers uit de regio. De tocht voert hen vandaag Rhenen. Morgen overnacht men in Deventer. Vandaar vaart de boot via Lemmer over het IJs- selmeer naar Hoorn; zaterdag meert de Henry Dunant weer af in Rotterdam. RftttUftltft Vele uren hebben Aad Rietdijk (links) en Leen Stigter in hun kerk gestoken. Het resultaat is ernaar. Maassluis „Als het aan mij zou liggen, zag het er allemaal wat simpeler uit, maar voor hem moet ieder detail tot op de milli meter kloppen". Leen Stigter knikt wijzend naar buurman Aad Rietdijk, die onver stoorbaar verdergaat met het inplakken van een minuscuul kerkraam. Leen Stig ter (75) is blij met de hulp van zijn buurman en was zonder diens hulp niet eens begon nen aan het tijdroven de karwei. Van de Grote Kerk in Maas sluis bestonden geen bruikba re tekeningen op schaal. Wie de kerk in Madurodam-pro- porties wilde herbouwen, diende de oorspronkelijke ontwerpen tot de gewenste afmetingen te verkleinen. Leen Stigter, steeds actief als het om oud-Maassluis gaat, nam dit ongemak voor lief en begon eind vorig jaar aan zijn mini-kerk. Voor het museum maakte hij al talrijke scheepsmodellen, zijn maquette van de Maas- si uise haven reisde zelfs met schrijver Maarten 't Hart mee naar lezingen en aan de boek jes van de Historische Vereni ging Maassluis leverde hij veel bijdragen. „In deze stad ben ik geboren en getogen", zegt Stigter. „Het is voor mij bijna vanzelfspre kend dat ik me met Maassluis bezighoud". Voor zijn pensio nering had de oer-Maasslui- zer twee eleklrawinkels in de binnenstad. Stigters buurman Rietdijk is welis%vaar geen ge boren Maassluizer, maar werd door zijn buurman en thousiast gemaakt. Nauwkeurig „Kijk, zo'n dakgootrandje kun je natuurlijk helemaal grijs verven, maar als je goed kijkt, zitten er toch twee ver schillende kleuren in". Oud timmerman Rietdijk neemt de moeite ieder randje van een extra streepje te voorzien. „Ramen, deuren, pilaren, da ken... nou ja, alles moet even nauwkeurig van hem", ver klaart Leen Stigter. In de to ren komen speciaal gefabri ceerde miniklokken en in het gebouw wil oud-elektrobaas Stigter ook nog kerkmuziek laten weerklinken. Op 9 oktober 1639 werd de Grote Kerk met een feestelij ke dienst geopend. Dominee Johannes Fenacolius preekte in die eerste dienst heel toe passelijk over Psalm 122: wèl zaamgevoegd wie haar beschouwt, zal haar voor 's Bouwheers kunstwerk groe- feri\ De neo-gothische kerk werd naar het voorbeeld van de Amsterdamse Noorder- kerk gebouwd. De Grote Kerk kwam destijds als een geschenk voor de veel te krap behuisde hervormde ge meente. Zelfs in de woelige ja ren van de Tachtigjarige Oor log voelden de Masssluïsse kerkgangers zich geborgen in hun eigen kerk. Niemand hoefde meer in weer en wind in het afgelegen Maasland te kerken of opeengepakt in de Kleine Kerk te zitten. De gemeente Maassluis is van plan het 350-jarig bestaan van de kerk met de nodige feeste lijkheid te omgeven. Het plan Stigter/Rietdijk past dan ook uitstekend in die opzet. Als de trottoirs geschilderd ziin en nog een paar andere details rijn gedaan, verhuist het bouwwerk naar het Gemeen temuseum. Stigter: „Straks op 9 oktober moet ie natuurlijk klaar zijn. We hebben met het museum afgesproken dat onze kerk een permanent plaatsje krijgt. Het moet niet zo zijn, dat hij straks naar een of andere rommelzolder verhuist". Vlaardingen Pas in septem ber komt er meer lijn in het rou teplan voor Vlaardingse gehan dicapten. Tot zolang worden er alleen te hooi en te gras voorzie ningen getroffen voor rolstoe lers, slechtzienden en mensen die slecht ter been zijn. Dat schrijven burgemeester en wethouders in antwoord op schriftelijke vragen van VVD- raadslid Jan Bulva. Uit dit ant woord blijkt, dat tot nu toe alleen aangepaste oversteekvoorzie- ningen voor gehandicapten zijn getroffen op de Dirk de Derde laan en de Fioris de Vijfdelaan. Die voorzieningen maken geen onderdeel uit van het routeplan; ze werden meegenomen bij het gewone reconstructiewerk. Over het eigenlijke routeplan voert de gemeente al maanden overleg met het Vlaardings Overleg Revalidatie (VOR) en de Nederlandse Vereniging van Blinden en Slechtzienden. Als beide organisaties hun wensen op papier hebben gezet, kan de gemeenteraad rond september een krediet voor de uitvoering beschikbaar stellen Voor het routeplan had de ge meenteraad al een bedrag van 168.000 gulden uitgetrokken. Bulva vroeg herhaaldelijk, zo wel in de gemeenteraad als tij dens commissievergaderingen, hoe het met de besteding van dat geld stond. Hij bracht het onder werp in totaal acht keer te spra ke, zonder afdoende antwoord te krijgen. Ook na de schriftelijke beantwoording zal het raadslid geduld moeten oefenen. Over de planontwikkeling, laten B en W weten, zal Bulva te zijner tijd via de commissie verkeer en ver voer op de hoogte worden ge steld- Schiedam Het gaat niet goed met de amfibische bevolking in de polders rond Schiedam-Ke- thel. De oprukkende nieiiw- bouw en de geplande aanleg van een verkeersweg tussen Spaland en het centrum van Schiedam vormen eep ernstige bedreiging voor de padden, salamanders en kikkers. Hun leefgebied is de laatste jaren toch al sterk verkleind. Na de bouw van Woudhoek eist nu Spaland zijn tol. Twee poelen aan de Kerkweg zijn verdwe nen, omdat daar straks huizen worden gebouwd—en hoe meer huizen er komen, hoe minder groen er overblijft voor het krui pend en zwemmend gedierte. Uit een verslag van de Padden- werkgroep Schiedam blijkt, dat dit voorjaar nog maar half zoveel dieren werden overgezet naar hun paargebieden als vorig jaar. Op de noordelijke Harreweg is de populatie klein, op de Ker kweg sli nkt het aantal dieren; al leen bij de keerlus van de tram aan het einde van de Scheep vaartweg is de paddenbevolking redelijk stabiel. De voornaamste viiand van deze diersoorten blijft ae mens. Wo ningbouw is maar één van de be dreigingen. Ook het autoverkeer eist vele slachtoffers. De advies- snelheidsborden, die de politie tijdens de paddentrek op dc pol derwegen plaatste, werden vol gens de werkgroep door 90 pro cent van de bestuurders gene geerd. De aanbevolen snelheid van 30 kilometer werd vaak met ruim het drievoudige overschre den. „De toekomst zal leren hoe veel amfibieën het loodje zullen leggen op de route noord-zuid en andersom", besluit het verslag somber. autobedrijf heeft plaats voor leeftijd tot 27 jaar Sollicitaties na tel. afspraak vragen naar mevr. Pennings AUTOBEDRIJF MAZDA Noord molenstraat 17 - Schiedam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1