Krot-opruimer Ver hulsdonk herverkavelt het centrum "Nieuwe contactlenzen voor dichtbij èn veraf..." Lords is het ideaal van Wim Br lining MTBNffiE SPORT mmam ANVC Hoekse wielerronde blijft in dorpskern Trimzwemmen slaat aan Wie helpt Molenmerels? mmm - Nederlandse primeur bij Argus - 'Dichtbij'en 'veraf' uniekin één lens samengebracht! %'S 1 m s :H- v* 'l Rotterdams Nieuwsblad ws vnjdag 29 juli 1988 Zoveel volwassenen hebben belangstelling voor het trimzwemmen in het Kolpabad, dat begeleider Bert de Jong heeft besloten een tweede groep te starten. In het nieuwe winterrooster, dat op 5 september in gaat, is het trimzwemmen opgenomen op woensdag ochtend. De ene groep begint, om half negen en kan nog tien minuutjes in het water blijven, als op tien over negen de tweede groep in het bassin stapt. Ge zellig onderling contact vindt De Jong minstens zo belangrijk als het verbeteren van de conditie. Hij or ganiseert elke week wat anders: een coopertest, nieu we zwemslagen, overlevingszwemmen en recreatie ve elementen. Een nieuwe activiteit van het Kolpabad is dezwem- in op woensdagmiddag voor schoolgaande jeugd tot 14 jaar. Wie tenminste één diploma heeft, kan deel nemen aan estafette, tikkertje, balspel, en dat alles te water. De spoedcursus verantwoord zwemmen, die onlangs werd afgesloten, heeft alle vijf deelnemende kinde ren een A-diploma opgeleverd. Het Kolpabad garan deert ouders, dat kinderen vanaf vijf jaar in negen dagen tijd leren zwemmen. Onder toezicht van be drijfsleider J.P.R. van Gils overtroffen de vijf kinde ren ruimschoots de eisen ter verkrijging van het ga~ rantieeertificaat. De geslaagden zijn Kim van Ouwerkerk, Martijn Stoutjesdijk, Kitty van de Hoeven, Felice Mul en Linda Wennekes. Het zangkoor van dienstencentrum 4 Molens, ge naamd de Molenmerels, zijn zowat gedwongen a ca- pella te zingen. Het zangkoor zit namelijk zonder in strumentale begeleiding. Dringend zoeken ze een vrijwilliger die hen wil begeleiden op het orgel, want dan komen de liederen toch watsteviger over. Elke donderdagmiddag van een tot twee uur wordt er geoefend in het dienstencentrum aan de Nieuwe Damlaan. Geïnteresseerde organisten kunnen zich opgeven bij Mïep de Groot of Lea van der Valk, via telefoonnummer 4705500. tot en met 11 augustus <Je twintigste Maasstussö speel- insturf, in ontmoetingscen trum Koningshof, allerlei acti viteiten voor kinderen van 5 tot en met 12 jaar, voor 1.50 per dag. dinsdag Z augustus kiaver/asavond m De Kern van KJV 't Centrum. 20,00 uur. woensdag 3 augustus optreden clown in Konings boek. zaterdag 30 juli jaarlijkse Bach-herdenking tijdens wandelconcert Aad Zoutendijk op orgel Grote Kerk, 15.00 uur, dinsdag 2 augustus opening expositie van Cr Broehs en Rini Leefstna- Nachtegaai, Zonnehuis, 15.15 vrijdag 29 juli bezoek mogelijk aan toren Grote Kerk bij beiaardcon cert van Sjoerd Tamminga, 19.00 uur, ook luistermoge- Iljkheid bij cafe Oporto aan Noorddijk. zaterdag 30 juli orgelconcert Jaap Kroon- enburg, werken van de on vermijdelijke Bach, Grote Kerk. 20,15 uur. maandag 1 augustus maandag 1 augustus kinderen kunnen 2icb bij wijkcentrum De Erker telefo nisch opgeven (4267767) voor dagje uit naar speeltuin Plaswijk in Rotterdam op donderdag 4 augustus. kinderen tussen 6 en 12 jaar kunnan zich bij Klupnuis Oost opgeven {4735435} voor zomerkamp op vakantieboer derij De Negende Zaeligheyt in Luyksgestet. dat van 6 tot 13 augustus wordt gehouden. door KOR KEGEL en PETER DE LANGE Schiedam Zijn eigen geboortehuis aan de Lan ge Kerkstraat nummer mag van Gerard Verhuls- donk gerust tegen de vlakte. Ook met de scha mele restanten van het ze ventiende eeuwse hofje in de Kreupelstraat voelt hij geen enkel mededogen: weg ermee. En er ging nog veel meer plat, als 't aan Verhulsdonk lag. Tijdens een wandeling door verpauperde de len van de Schiedamse binnenstad lijkt de VVD-fractievoorzitter wel een boswachter, die aankruist wat er zoal gerooid moet worden. „Al dat puin, al die dooie plekken, dat is goddomme toch zonde?" Jarenlang heeft de Schiedamse po litiek het stadshart links laten lig gen Sinds de mislukte coup in 1974 van Bredero-dochter Empeo, die met volle instemming van burge meester Harm Roelfsema en wet houder Cor Bolmers het centrum in een soort Hoog-Catharijne wilde herscheppen, werd over een nieu we bestemming nauwelijks meer iets vernomen. Pas in 1987, toen Albert Heijn, Blokker en C A de bouw van een gezamenlijk waren huis aan de Lange Kerkstraat aan kondigden, wera de toekomst van de binnenstad weer actueel. Het grootkapitaal toonde belangstel ling voor Schiedam! Dan moest het ijzer gesmeed worden als het heet was. Het CDA verraste de gemeente raad met een nota over het Stad- serf. De PvdA liet zich door de christen-democraten de wind niet uit de zeilen nemen en reageerde een half jaar later met een eigen nota, Een sterke stad. De VVD deed het zonder nota, maar ont wikkelde wel een paar opvallende gedachten over het centrum. Ge rard Verhulsdonk somt ze op tij dens een rondgang langs het Broersveld, de Lange Kerkstraat, de Schotse Poort, de Broersvest, de Blauwe Steeg en de Lange Achter weg. Kernidee: „een hoop rotzooi" opruimen. „Want doordat er zo veel leeg staat, is de kans rijp om er nu eens goed het mes in te zetten". Verhulsdonks eerste gedachte is vernieuwing van de Passagedus niet sloop! De galerij vja het braak liggende terrein van De Uitkijk met een knik halverwege door trekken naar de Hoogstraat (ter hoogte van Radio Modern) zou het publiek weer terugbrengen in de Passage, waar de middenstand nu een kwijnend bestaan leidt. De knik moet een koepelvormig win kelcentrum worden van staal en glas. „Zo doorzichtig, dat je door het glazen dak da wisseling van de seizoenen kunt meemaken". Een leuke klus ook voor wethouder mi lieuzaken Chris Zijdeveld, vindt Verhulsdonk: „Laat die zijn tan den maar eens zetten in een ener gie-arme Passage". Dit Passage-plan betekent meteen een verantwoord gebruik van het Uitkijk-terrem, waar de gemeente een miljoen gulden voor neertelde, zonder dat er een concrete bestem ming voor het gebied op tafel lag. Op de duurste grond van de Schie damse binnenstad groeit nu veel gras en verder wat zuring, een bos je koolzaad en een eenzame distel. „Prachtig al die plantjes, maar het is natuurlijk wel godgeklaagd dat je hier hartje binnenstad loopt", zegt Verhulsdonk, omzichtig om een modderplasje heenstappend. Het Passagetheater hoeft voor de VVD niet te worden gesloopt. Als Schiedam straks een nieuw theater op hetStadserf krijgt, kan de oude schouwburg worden verhuurd aan de middenstand. Verhulsdonk: „Je kunt er een leuk verzamelgebouw van maken, iets voor een woning inrichter die er tegelijkertijd gor dijnen, meubels en rollen zeil ver koopt". Zo'n verzamelgebouw past prima in de herverkaveling van het Schiedamse winkelareaal, die de WD voor ogen staat. De midden stand in het centrum is te veel ver snipperd. Het Broersveld is daar van het beste voorbeeld, vindt Verhulsdonk. Daar zit totaal geer lijn in het winkelfront: hier wore een pand als pakhuis gebruikt, daar zit een werkplaatsje, even verderop neemt koekjesfabriek Kester een half blok in beslag en op de boek van de Blauwe Steeg doemt de blinde gevel van alweer een verkrottend pand op. Talloos zijn de huisnummers, waar achter de ramen geen leven valt te be speuren. Oprotten „Ai dat lege gedoe geeft geen enke le arbeidsplaats", zegt Verhuls donk. Het Broersveld, vindt hij, moei eens ophouden te pretende ren een winkelstraat te zijn: „Deze straat heeft nooit allure gehad, het is altijd bet domein geweest van de kleine middenstand, van een wa terstoker, een bloemenhandel, een Gerard Verhulsdonk inspecteert het drassige terrein van voormalig internaat De Uitkijk: „Godgeklaagd dat je hier hartje binnenstad loopt. Jp grortd, die een miljoen gekost heeft!" snoepwinkeltje. Een snackbarretje is geen economisch gebruik van dure grond. Maak er een woon straat van. verhuis het maatschap pelijk werk naar het Stadserf en geef dat pand op 142 een woon functie, zoals ze in de Nieuwstraat hebben gedaan met de oude ge meentesecretarie". Alleen de win kels achteraan het Broersveld, bij het Hemaplein, vallen buiten Ver hulsdonks reorganisatieplan. De noodvestiging van de Hema heeft in de visie van de VVD zijn langste tijd nu ook wel gehad: „De Hema wordt vriendelijk doch dringend verzocht op te rotten". Waarheen, dat laat Verhulsdonk tactisch in het middenbelangrij ker is dat erstraks ruimte vrijkomt voor een volwassen plein, voor kermissen en andere evenemen ten, Of voor de weekmarkt in een iets andere opzet. Dat er in de Lan ge Kerkstraat flink gesloopt moet worden om de bouw van de ABC- winkel mogelijk te maken, be schouwt Verhulsdonk als onver mijdelijk. Ook het parkje achter de Schotse Poort offert hij gaarne op aan de vooruitgang. „We zijn toch een moderne maatschappij? Waar je iets neerzet, moetje iets breken". Schrale troost voor degenen, die pleiten voor behoud van het aan zien van de Lange Kerkstraat: de gevel van nummer 56 blijft waar schijnlijk gespaard. Dat pand staat op de monumentenlijsten ABC-ar chitect D.T. van Manen zal probe ren de gevel in rijn ontwerp op te nemen. Maar wat Verhulsdonk be treft zou het net zo goed plat mo gen, ook al spreekt hij met vertede ring over de tijd dat er een joodse speelgoedgrossier was gevestigd. „Wij noemden het altijd het pand van ome Max". Eigendunk Net zo rigoureus heeft Verhuls donk even tevoren het vonnis ge veld over enkele pandjes aan weerszijden van het Gat van Bol mers, tussen Broersvest en Broers veld. Rietje Konings' voormalige Lentefeest-opstallen en de oude accommodatie van het ter ziele ge- ga ne werklozenprojeet Trechter kunnen ook best weg. Dat schept ruimte voor weer een paar win kels. Gerard Verhulsdonk mag dan met rasse schreden de pensioengerech tigde leeftijd naderen, door jeugd sentimenten wordt hij op zijn wan deling niet geplaagd. Stilstaand bij een paar indrukwekkende bouw vallen aan de Lange Achterweg, waarvan hij de bewoners goed heeft gekend, maakt hij een afkeu rend gebaar. De vraag, hoe het komt dat Schiedam meer dan eni ge buurgemeente in zijn binnen stad grossiert in afbraakpanden, beantwoordt hij met een schouder ophalen. „Dat zal wel liggen aan het gebrek aan Schiedams eigen dunk. Een mentaliteitskwestïe. Maar het verleden interesseert me geen sodemieter meer. Ik wil ge woon nog meemaken dat het er hier anders uit komt te zien". 1 (ADVERTENTIE) Goed nieuws, voor u die nu een dubbelfocus hril (nodig) heeft ma ar eigenlijk liever contact lenzen zou willen dragen.' 'Dichtbij'1 en 'veraf in één lens Tot voor kort was het niet goed mogelijk in één lens een dichtbij' en "veraf cor rectie samen tc brengen. £r ij veel geëxperimen teerd met lenzen welke in wezen leken op de dubbel focus-glazen bij brillen. In de meeste gevallen echter zonder bevre digend resultaat. Nu is er de Diffrax-bifocale contactlens Nu vindt u bij Argus de zogenaamde Diffrax- lens die op een geheel ander, uniek idee is geba seerd. Dit concept, en de verfijning daarvan, is het resultaat van twee jaar research en onder zoek in de Pilkington klinieken in het noorden van Wales. De testen bij ruim tweehonderd cliënten waren dermate positief dat de Diffrax- iens nu bij Argus als een van de eerste in Nederiand!verkrijgbaar is. Onzichtbaar en onge merkt alles goed zien! Nagenoeg iedereen die 'gewone' (harde, zuurstof- doorlatende) contactlenzen kan dragen is ook geschikt voor de bifocale Diffrax- lens. Na een vergelijkbare gewenningsperiode zult u merken dat u probleemloos dichtbij en veraf alles goed kunt zien. Zo merkt u ook niets bijzonders wanneer u bijvoorbeeld vanuit een boek plotseling in de verre kijkt U blijft scherp zien! Uitnodiging voor een test Zoals gezegd treft u bij Argus een van de eerste sets in Nederland'. U wordt uitgenodigd voor een vrijblijvende eest- Argus geeft u alle informatie en bijzonderheden. En adviseert u deskundig over de mogelijkheden èn onmoge lijkheden met deze nieuwe, revolutionaire Diffrax-Ienzen. Er gaat een wereld voor u open. Welkom! door TON DE LEEDE Schiedam Wim Bruning is momenteel aan zijn vier de seizoen als umpire In de cricket-hoofdklasse bezig. De 52-jarige Schiedammer heeft zelf ruim twintig jaar in het standaardteam van hoofdklasser Excelsior'2Q ge speeld en werd door de KNCB (Koninklijke Neder landse Cricket Bond) op grond van zijn ervaring Bruning hoefde dus geen cursus te volgenaangesteld als scheidsrechter. OFnrtEN Ijcw Kïtetn wvot s* Gsronroecow-avw-'' a kSuSWWMW#* "T WWP Het geheim van de D'tfrax bifocale lens is de centrale 'diffraktiezone' van 5 mm doorsnede. Deze zone bestaat uit een reeks 'ringen' welke in rpikroskopische klein relief zijn aangebracht. Hierdoor kunt u én dichtbij ènyeraf goed zien. De Diffrax-lens is een harde, zuurstofdooda- tende lens met een totale diameter van 9,5 mm. Argus is ANVC-contactlensspeciahst. Dit wil zeggen dat Argus door de Algemene Neder- landse Vereniging van Contac tlensspecialisten erkend is. Alsu weet dat aan deze erkenning een acht' jarige studie vooraf gaa f, dan kunt u zich voor stellen dal Argus zeer gedegen deskundigheid in huis heett. Bovendien zijn er bij Argus élke dag van de week contact/ens-speclaWslen aanwezig; zij kunnen u dus altijd zeer snel van dienst zijn! Volgens Bruning staan er tegen woordig te veel umpires bij al dan niet belangrijke wedstrijden die weinig kaas hebben gegeten van het cricket-spelletje. Bruning: „Je moet zelf cricket op niveau hebben gespeeld, wil je er juist over kun nen oordelen. Umpiren mag niet alleen je hobby zijn, je dient écht helemaal gek van het spelletje te zijn". „Als kleutertje speelde ik altijd cricket op straat", graait Bruning in de oude doos. „Samen met mijn gabber,André Gouka ging ik altijd naar cricket, maar ook voetbal, kij ken dat aan de Damlaan werd ge speeld. Via het schoolvoetbal, ik zat op de Aloysiusschool, kwam ik bij Excelsior terecht. Op mijn twaalfde jaar begon het cricketen serieus voor mij. Jan Dries en Ton Schoof waren de coaches en lei ders, want betaalde coaches heb ik nooit gehad". In 1952 debuteerde 'Skip' Bruning in de hoofdmacht van het toen op eerste klasse niveau acterende Ex celsior. „Ik blonk al in de jeugd- teams uit en had al veel in het tweede en derde elftal meegedaan. Mijn debuut was tegen VOC, maar m'n tweede game tegen Hermes DVS zal ïk nooit vergeten. Tegen Hermes-toppers als Manus Stoik en de legendarische Jan Offerman sleepten Koos Oosjerholt met 80 runs (not out) en ik als batsman nummer elf met 15 runs (not out) een 'draw' (een wedstrijd die onbe slist eindigt, TdL) uit het vuur". Specialiteit De boomlange Bruning viel niet al leen door zijn imponerende ver schijning op. „Mijn specialteit was bowlen", legt Bruning onbeschei den uit. „Als medium-fastbowler opende ik de aanval en kon het wel eens gebeuren dat ik 'unchanged", dus de hde innings door, bowlde. Bowlde ik niet, dan stond ik op 'co ver-point' (de positie schuin voor het wicket aan de off-side van de batter, TdL) want ik kon goed strak ingooien. Ik was eigenlijk de voorganger van Wim Putter, de scherpste fielder die Excelsior de - -4, as Schiedam: Oranjestraat 19-tel (010)4738700 Maassluis: Koningshoek-tel (01899) 19039 Viaardingen (OPTIEK DÉ BRUIN): Korte Hoogstraat 23 - tel. (010)4348450 Hoek van HollandDe wieler ronde van Hoek van Holland wordt ook de komende jaren in de dorpskern gehouden. Twee jaar geleden, toen de Prins Hen drikstraat iij verband met re constructie niet kon worden ge bruikt, werd geprobeerd het parcours van de ronde te verleg gen naar de Waterwegboule- varden Strandweg. Het experiment mislukte. Niet door het traject zelf, want dat werd algemeen als erg positief ervaren, maar het publiek liet het afweten. De, ronde was te ver van het dorp verwijderd. waardoor de Rotterdamse wie lervereniging De Pedaalrid ders, die vanavond weer voor de organisatie van de ronde te kent, was genoodzaakt naar de dorpskern terug te keren. De Rotterdamse vereniging verwacht vanavond om 19.00 uur ongeveer tachtig amateurs op het parcours aan de Prins Hendrikstraat De grote favo riet is Berkelaar Matthieu Hen driks, die vorig jaar de sprint won van \Taardinger Rene den Boer en Wateringer Toine van der Knaap. laatste tientallen jaren heeft ge- had". „In 1560 speelde ik maar één wed strijd", vervolgt de humorvolle en rap van de tongriem gesneden Bruning, „omdat 'ik een hernia operatie moest ondergaan. Dat is ook één van de redenen dat ik nu niet meer speel. Een versleten rug en bowling-arm laten het niet meer toe. Maar de topjaren, zoals in 1970 de promotie naar de hoofd klasse met geweldenaars als Koos Gouka, Wim Putter en Theo Janse en de drie landskampioenschap pen met de veteranen van begin '80, kunnen ze me niet meer afne men". Min of meer noodgedwongen trok 'gentleman' Bruning het door ve len als rlagèrsjas betitelde umpire tenue aan, „Essentieel voor mij", verklaart hij zijn stap naar het um pire-korps, „is het feit dat ik be trokken wil blijven bij het spelle tje. Als toeschouwer bij m'n eigen duppie voel ik me te weinig be trokken. bij het umpiren sta je er bovenop en beleef je alles mee. Ook het contact met mensen bui ten je eigen vereniging is belang rijk. Daarnaast is het contact met de, vaak jeugdige, spelers stimule rend en is het sfeertje schitterend". Concentratie Van een scheidsrechter bij een cricket-match wordt altijd de ui- 01 5» Wim Bruning..„'Een umpire moet zeker van zijn zaak zijn'... terste concentratie gevergd. „Je moet als umpire constant bij de les zijn", legt Bruning zijn rol van um pire uit. „Een umpire kan het re sultaat van de wedstrijd bepalen door één, foutieve of terechte, be slissing. Daarom moet hij zeer ze ker van zijn zaak zijn. De betaalde coaches permitteren zich veel, ook ten opzichte van de umpire, want ze zijn natuurlijk prestatie-gericht. Toch mag je je natuurlijk nooit door een speler laten inpakken...Jr# Trouwens, tegenwoordig mag je - aarschuwingen uitde- officifele waarschuwingen len, maar dat heb ik nog nooit hoe ven doen. Dat is toch een teken van zwakteen machtsmisbruik". Een blik vooruit werpend verklapt Bruning: „Dit seizoen begeleid ik in sommige partijen nieuwe umpi res. Dat is vooral belangrijk om net aantal umpires, dat aan het afne men is, te verhogen. Als de KNCB me voor een bepaalde functie zou vragen, dan zou ik daar wel instap pen. Maar in het kleine cricketwe- reldjekun je je niet echt manifeste ren. Met ellebogen werken en via vriendjespolitiek iets bereiken, is- bepaald-mijn stijl niet. Mijn groot ste wens blijft echter-bm ooit nog eens in een witte jas op Lords (het Engelse cricket-walhalla) te staan".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 2