Loco-burg jjemeester leest kwade directeur de les Hoogstraat 76 verdient behoedzame renovatie Gat van Maasland vol met raadsels VAN HET EEN KOMT HETANDEH. VIAARDINBS DAGBIAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Typische Siedlung-bouw van architect Sanders Gratis taxi bewoners Keikei land Huis brengt Maart je Baas tot wanhoop Bij de tijd Tekening van Jane op BRT Fransman op dievenpad Te fanatiek gevoetbald WERELDSTADSKRANT Vrouw (75) verjaagt overvallers 't Is Olympus MAANDAG 1 AUGUSTUS 1988 PAGINA 7. Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066. 4350557 - sportredactie: 4345209 Het rijtje Hoogstraat 76 valt op door zijn erkertjes, marsandekappen en vensters met een vrij unieke roe den verdeling. De foto is genomen vanaf het Klein-Groenendaal richting Lange Achterweg. Schiedam Het rijtje huizen aan de Hoog straat 76 staat niet op de monumentenlijst, maar de bouwstijl is uniek ge noeg om bij de op han den zijnde renovatie be hoedzaam met de pan den om te springen. De el£ woningen en vijf winkels vertegenwoordigen de zoge naamde Siedlung-bouw, een stijl die verder nergens in de Schie- damse binnenstad voorkomt. Sïedlung was een term uit de ar chitectuur, die in het begin van deze eeuw stond voor tuinsta dachtige 'nederzettingen'. Die bouwstijl was sterk beïnvloed door Ebenezer Howard. „De panden beneden aan de Hoogstraat hebben tal van ken merken, die beslist de moeite van het behoud waard zijn", zegt BertDeekens, bewonersdeskun- dige bij het instituut Ondersteu ning Bewoners in de Stadsver nieuwingsgebieden (IOBS). Samen met de werkgroep stads vernieuwing van de bewoners vereniging Schiedam-Centrum beijvert Bert Deekens zich voor een zeer behoedzame renovatie. Als ook het Gemeentelijk Wo- ningbeheer daar oog voor heeft, zal dat verschillende consequen ties hebben. Er komt dan geen dubbel glas in de kozijnen, want dat zou ten koste gaan van de markante roedenverdelirtg in de huidige vensters. Ook is isolatie uit den boze, omdat daardoor de esthetische waarde van de gevel zou verminderen. De daken zijn voorzien van mansardekappen, zoals die ook op boerderijen voorkomen, en ook daarop mag dus geen inbreuk worden ge pleegd. Het benedendijks staande com plex is in 1925 ontworpen door Piet Sanders, de architect die ook verantwoordelijk was voor de Passage, het Sint Jacobsgast- huis, het badhuis aan de Lange Haven (de latere boksschool Wim de Haan) en verschillende blokken in de Gorzen, Sanders ontwierp de panden beneden aan de Hoogstraat in opdracht van het bestuur van weeshuis De Lindenhof, dat even verderop aan de Lange Achterweg stond. Sanders liet zich in veel van zijn werk beïnvloeden door de Am sterdamse School. De uitdrukking behoedzame re novatie is komen overwaaien uit West-Berlijn. De behutsame Stadterneuung van prof. W.H. Hömer is hier een van de twee belangrijke stromingen in de stadsvernieuwing. De andere stroming gaat uit van de meest moderne1 nieuwbouw. Beide pro cessen vinden naast elkaar plaats, waardoor een spannings veld vol contrasten ontstaat, waardoor ook menige architect uit het buitenland zich iaat inspi reren. Al eerder werd via het IOBS een Berlijns plan in Schie dam geïntroduceerd: het project van Charles W. Moore, dat de bewonersvereniging Schiedam- Zuid graag gerealiseerd zou zien aan de Hoofdsuaat-Zuid, bij de Voorhaven. Moore vertegen woordigt de stroming van mo derne nieuwbouw. Nog maar vijftien jaar geleden was het overigens de bedoeling van de gemeente Schiedam het benedendijkse rijtje huizen aan de Hoogstraat 76 te slopen. De Passage moest worden verlengd. De overdekte winkelgalerij zou worden doorgetrokken tot aan de Hoogstraat. Maar toenmalig staatssecretaris Jan Schaefer achtte dat plan te duur, te gro tesk. Daarmee verviel de nood zaak om te slopen - al is er om de hoek, het voormalige Klein- Groenendaal, wel een rustiek plekje verdwenen. Er staan enkele woningen leeg. In een winkelruimte bevindt zich de Wereldwinkel Schiedam en daarnaast op de eerste etage bevindt zich een verblijf van stichting De Lindenhof, die aan begeleide kamerbewoning van jongeren doet. Ook aan de ande re kant van café 't Weeshuis van Henk Post bevindt zich een pand, dat bij de renovatie zal worden betrokken. Met de bewoners vindt op 9 au gustus een afrondend gesprek plaats, en het Gemeentelijk Wo- ningbeheer hoopt het plan dan vóór 1 september bij het rijk te kunnen indienen. Substdietech- nisch is dat een cruciale datum. Als er behoedzaam gerenoveerd wordt, betekent dat niet per se dat de huurverhoging sterker stijgt dan bij normale renovatie. Een besparende factor is bijvoor beeld, dat er geen centrale ver warming komt. Volgens Bert Deekens sluit een zorgvuldige renovatie nauw aan bij de gehele opwaardering van het wonen, werken en winkelen in de binnenstad. De 'herontdek king' van de binnenstad als maatschappelijk knooppunt zal gebaat zijn bij een hogere bele vingswaarde van het Hoog straat-complex. Behoedzame re novatie zal volgens hem dan ook een positieve uitstraling hebben op behoud en verhuurbaarheid van andere panden in de omge ving. Maassluis Bewoners van het Kerkeiland in Maassluis mogen een maandje gratis ge bruik maken van een ge meentetaxi. Tussen 8 augus tus en 19 september rijdt dit busje twee keer per d ag tussen het eiland en de markt heen en weer. De gemeente heeft deze service ingesteld om zo veel mogelijk de overlast te beperken, die het gevolg is van reparatie van de Schans- brug. De brug over de Noordgeer wordt volgende week maan dag gedemonteerd en op een ponton naar Krimpen aan den IJssel gebracht. Hollan- dïa BV gaat het van de voor oorlogse jaren daterende ge vaarte compleet reviseren. De brug krijgt een nieuw wegdek en een nieuw draaimechanis- me. Bij nader inzien heeft de ge meente het plan om voor de voetgangers een noodbrug over de Noordgeer te leggen laten varen. Het instellen van een taxidienst bleek goedko per. De bus vertrekt elke dag om tien uur en kwart voor drie vanaf de Grote kerk. De vertrektijden vanaf de Markt zijn half twaalf en kwart over vier. Schiedam Maartje Baas geeft een paar tientjes per week uit aan luchtverfrissers en wierook, om de ammonialucht uit haar huis aan de Singel in Schiedam te verdrijven. Haar twee kinde ren heeft zij voorlopig bij een tante in Crooswijk gebracht. Die werden 's nachts gillend wak ker, met pissebedden en torren op hun gezichtjes. Morgenochtend dient een kort geding tegen de huisbaas, garage Waldo BV, waarin mevrouw Baas renovatie van haar woning, huurverlaging en kwijtschel ding van de huur tot na de reno vatie vraagt. De huisbaas is een uitzettingsprocedure begonnen, omdat Maartje Baas weigert de huur voor de verkrotte woning te betalen. Na haar scheiding stond Maartje Baas met haar kinderen op straat. Het bovenhuis aan de Sin gel leek een uitkomst. De rom mel ruim ik wel op, dacht zij. Maar achter die rommel kwa men de verrotte deuren en raamstijlen en de lekkages te voorschijn. Maartje Baas: „Qua ruimte is het een mooi huis. Daarom wilde ik er zo graag in". Maar het huis werd een ramp voor mevrouw Baas. „Het stinkt, het lekt, de ratten lopen door de kamer, als je een raam open doet dondert het uit elkaar, goeie deuren zitten er niet meer in en het balkonhek is een poosje gele den naar beneden geklapt. De ei genaar zei tegen mij: je hebt het eraf getrapt. Nou, dat zou ik niet eens durven". Maartje Baas vroeg de huisbaas regelmatig om de gebreken te repareren. „Maar die doet niks. 't Is om wanhopig van te worden. De timmerman komt langs om de maten op te nemen en daarna gebeurt er niks meer. Het dak wordt nu gerepareerd, maar dat mocht ook wel, want als het eens regende werd alles in huis drijf nat, Dan sliep ik met mijn kinde ren op één bed in het halletje. Dat was de enige plek in huis waar het droog bleef". Vijf maanden woont mevrouw Baas in het huis, en zij raakte er volkomen over haar toeren. „Ik slik vier Valiums per dag, anders hou ik het niet uit. Als je brood in de kast legt, zitten er de volgen de dag beestjes in. Als je een bos bloemen op tafel zet, zijn ze de volgende dag verdord. Je wordt hier op den duur zo gedepri meerd van. Mijn kinderen en kleinkinderen kennen me haast niet meer terug1'. Met het kort geding hoopt zij.de huisbaas te dwingen om repara- Maartje Baas hurkt bij een van de balkondeuren: „Kijk. helemaal verrot". ties uit te laten voeren. „Want een ander huis krijg ik ook niet zomaar. En als het opgeknapt wordt, is hel een mooi. gezellig huis. Maar zoals het nu is. kun je er niet normaal in wonen". Schiedam Loco-burgemeester Chris Zijdeveld neemt het directeur Martin den Uijl van BMF-elek- tronica bepaald niet in dank af, hoe deze zijn gal heeft gespuwd over correspondentie van de (loco- )burgemeester, handelend over de diefstal van Den Uijls auto. De manier, waarop Den Uijl openlijk geciteerd heeft uit een brief van Zijdeveld, is „beneden elk aanvaardbaar peil", schrijft de loco-burgemeester in een tweede brief. Begin juli werd de auto van Den Uijl gestolen. De directeur van het bedrijf aan de Burgemeester Van Haarenlaan wendde zich tot de politie, waar hij schrok van de onverschilligheid waarmee 2ijn aangifte in behandeling werd genomen. Bovendien kwam het ken teken nummer van de auto verkeerd op de telex. Den Uijl maakte toen op de etalageruit van zijn bedrijf kenbaar, dat hij een beloning uitschreef voor de gene die de auto kon terugbezor gen. Vertrouwen in de politie had hij met meer. Den Uijl schreef er de burge meester over aan en ontving een antwoord van de loco-burge meester (wiens naam niet bij de handtekening stond vermeld). De BMF-directeur schreef me neer Vraagteken een narrig briefje terug, terwijl hij zich openlijk venijnig en laatdun kend uitliet over politie en de anonieme loco-burgemeester. Zijdeveld trekt 2ich het nogal aan, dat Den Uijl zijn eerste brief niet goed heeft gelezen. Zo schreef Zijdeveld weliswaar dat diefstal (van en uit auto's) iets is „wat behoort tot die zaken die ons allen overkomen kunnen", maar Zijdeveld maakt er Den Uijl op attent dat hij die zin voor af deed gaan van de bepaling: „Het is heel vervelend om te constateren..." „Daaruit moge blijken", schrijft de. loco-burgemeester in 2ïjn nieuwe brief, „dat ik voorshands niet van plan ben met dit soort ontwikkelingen in te stemmen als trend in de samenleving die geaccepteerd moet worden". Den Uijl had aanvankelijk wel de indruk, dat meneer Vraagte ken diefstal tot iets gewoons re kent. En dat Zijdeveld in zijn eerste brief schreef dat politiemensen iets minder emotioneel geraakt zullen zijn door vermissingen, omdat zij daar elke dag mee te maken krijgen en burgers niet, moet volgens hem ook niet uit gelegd worden alsof de politie naar normen en tolerantie „in negatieve zin zou moeten bijstel len". Den Uijl had wel de indruk gekregen dat agenten, gewend aan veelvuldige diefstal, minder hard het vuur uit de sloffen lo pen. Zijdeveld legt Den Uijl nu uit, dat van opsporingsambtena ren een nuchtere en zakelijke benadering moet worden ver wacht, liever dan „dat zij door emotie verteerd een blinde jacht zouden inzetten" omdat dat volgens de loco-burgemeester zou leiden tot „een ongewenste, ondoelmatige en onverantwoor de werkwijze". Dat het kentekennummer verkeerd op.de telex kwam, is vervelend én onaangenaam, zegt Zijdeveld, „maar u kent het spreekwoord: waar gehakt wordt..., ongetwijfeld ook". Fijn- Ses herinnert Zijdeveld eraan, at hij aanvankelijk twee brie ven van Den Uijl kreeg: de ene gedateerd op 16 juli, de andere op 17 juli; deze bevatte correcties op fouten uit de oorspronkelijke brief van de 16e. Zijdeveld: „Het maken van fouten kan ook voor komen bij mensen die geen brief tikken, maar een aangifte". Om dat het Den Uijl zelf ook is over komen, had Zijdeveld iets meer begrip verwacht voor het foutje op de telex -—dat overigens kort daarna is hersteld. Het meest teleurgesteld is Zijde veld erover, dat het niet al na zijn eerste brief tot Den Uijl doordrong dat diens klacht se rieus wordt genomen. Zijdeveld het namelijk weten, dat een on derzoek naar de klachten van Den Uijl was ingezet maar dat zijn brief geen finale afdoening was. Later zou Den Uijl mogen rekenen op een definitief ant woord van de burgemeester zelf. Wacht dat nu nog even af, raadt Zijdeveld de BMF-directeur aan, en stop met het uitwisselen van hatelijkheden die niet tot een op lossing bijdragen. Tot slot zegt de loco-burgemees ter, dat Den Uijl zich richtte tot een functionaris (de burgemees ter), welke functie niet gebon den is aan een bepaalde persoon. „Om de mensen niet te belasten met de vraag of vandaag Piet, Jan of Klaas in functie is, hebben wij de gewoonte in dat soort situ aties zonder naamsvermelding te tekenen". Maar speciaal voor Den Uijl zet Zijdeveld er in zijn. tweede brief wel zijn naam bij. „Blijft u echter uw correspon dentie gewoon richten tot de burgemeester". Maasland „Er móet iets gebeurd zijn, maar ik zou echt niet -weten wat. Eerst dacht ik: er is misschien wat uit een vliegtuig ge vallen. Maar toen ik in het gat op iets hards stootte en dat onderzocht, bleek het een piketpaaltje te zijn". „Dus mogelijk is een bepaalde instantie, de provincie bij voor beeld hier vroeger wezen boren. Maar ook daarvan weet ik niets. En als eigenaar van bet land zou ik toch op zijn minst in kennis moeten zijn gesteld van proefbo ringen". Veehouder Maarten Graveland zit vol vragen. De oorzaak daar- van is een gat met een diameter van een centimeter of twintig en een vooralsnog onbekende diep te, op zijn land aan de Westgaag in Maasland. „Ik heb er een paal van vier, vijf meter in laten zak ken maar die kwam nog .niet op de bodem. Dus hoe diep het is, weet ik ook niet". Hij.ontdekte het gat tijdens het maaien. „Eromheen vond ik geen sporen, die erop wezen dat er mensen hadden gelopen of dat er machines waren geplaatst. Hoe lang het gat er zit, kan ik niet zeggen. Ik heb twintig hec tare weiland en dan loop je niet elke dag overal langs om te kij ken of er een gat in je land zit, nietwaar?" „En er is nóg wat merkwaardigs aan dat gat. Normaal namelijk komt grondwater maar tot der tig centimeter onder het maai veld. In dit geval echter zit het gat tot aan de nok toe vol", aldus de veehouder. De provincie is in Maasland in derdaad bezig met een nader bo demonderzoek bij onder meerde oude vuilnisbelt aan de Maas- landse Dam. 'Zuid-Holland' stelt dat er overigens op moer plek ken in Maasland onderzoek en proefboringen worden gepleegd Twee jaar geleden lekten giftige stoffen uit de oude belt (gesloten in 1975) door de aangrenzende sloot naar het weiland van Gra veland, heigeen onder meer een onsmakelijk gezicht in het gras opleverde. Hei hoogheemraad schap Delfland maakte daar me dio 1986 een rapport over, maar mede doordat er niets gebeurde, trok Graveland in april 1987 aan de bel. Inmiddels was voor circa dui zend kilo aan vissen, voorname lijk karpers, aan een zware over dosis endosuifan overleden. Dat spui kwam van de oude vuilnis stortplaats vandaan. Op deze vervuiling is één van de provin ciale onderzoeken gericht. Na de chemische overlast op Gravelands weiland, heeft de veehouder nu dus te maken met een gat van onbekende her komst De afdelingen gemeente werken. voorlichting en milieu op hei Maaslandse gemeentehuis zeggen ook van geen mogelijke oorzaak af te weten. Een woordvoerster van de pro vincie: „Volgens de projectleider wordt er altijd contact met de ei genaar van de grond opgeno men. Het is dus bijna onmogelijk dat het gat van de provincie is. Bovendien wordt een gat na een proefboring gedicht, of er wordt een peilstok m gestoken". Voorlopig heeft boer Graveland van zijn vondst maar aangifte gedaan bij de rijkspolitie van De Lier, waaronder ook Maasland valt. Schiedam De tekening, die de Schiedamse scholier Jane Nachtegaal maakte over het thema apartheid, begint een internationaal symbool te worden. Vrijdagavond dook de tekening op in het journaal van de BRT, terwijl de Vlaamse nieuwslezer inging op de verwikkelingen rond de film Cry Freedom, die in Zuid-Afrika even wel en daarna weer niet te zien was. De tekening van Jane Nach tegaal sierde onlangs de uit nodigingskaart op van een tentoonstelling in Schiedams Stedelijk Museum, waar Ja- nes moeder werkt. De tekening toont een gezicht met zeer verschrikte uitdruk king. De ene helft ervan is wit, de andere is zwart. De te kening wordt nu in wijde kring opgevat als symbool te gen apartheid. Amazing Vlaardingen En wie doken daar stiekum op, toen het NOS-journaal zaterdag een archief opname van Anton Dreesmann toonde? De Vlaardingse muzikanten Fred Piek en Wim Kerkhoff, de eerste bekend van Fungus, de andere van de Amazing •Stroopwafels. Zij vormden het decor voor Dreesmann, van wie beelden werden ge toond wegens diens gerucht makend conflict met zijn op volger bij Vendex, Arie van der Zwan. Vlaardingen Een 30-jarige man uit het Franse Lille is zater dagmiddag na een inbraak in een woning op de Burgemeester Van Waisumlaan in Vlaardin gen door de politie aangehouden. Omwonenden hadden gezien, hoe de man meteen tang het slot op een voordeur forceerde. Toen bij door de politie werd opge pakt, had hij de buit van de dief stal bij zich: een geldbedrag van 1100 gulden en een kistje met sie raden ter waarde van 6200 gul den. Schiedam Een voorgenomen bezoekje aan een kennis bracht een 30-jarige Schiedammer gis teravond in het ziekenhuis. De man zou even iets ophalen, maar passeerde onderweg het Sta tionsplein, waar een paar jon gens aan het voetballen waren. Hij besloot een balletje mee te trappen, maar deed dat met zo veel inzet dat hij prompt een en kel brak. ADVERTENTIE Alle kranten staan dagelijks boordevol nieuws. Nationaal en internationaal. Maar, cn dat is het grote verschil, in uw Regionale Dagblad kunt u óók lezen wat de gevolgen zijn voor uw eigen stad, streek of plaats. Want nieuws maakt weer méér nieuws. En dat kan wel eens belangrijker zijn: hei raakt u immers persoonlijk. U hoeft allcrn maar even te bellen en ook dat nieuws k imt dagelijks bij u in de bus. IN JE HEGIONALE DAGBLAD STAAT WAT JE PERSOONLIJK RAAKT. BEL GRATIS 06-0229300 VOOR EEN PROEF OP DEZE Maasland Onder kerktijd is zondagochtend ingebroken in een woning aan de Graaf Dirk U-laan in Maasland. De bewo ners constateerden bij terugkeer, dat het gehele huis was door zocht. Er is aangifte gedaan van de vermissing van vijf antieke horJoges, een pendule en een on bekend geldbedrag- Schiedam Door in paniek een grote mond op te zetten heefteen 75-jarige vrouw twee overval lers op de vlucht gejaagd. Haar belagers waren ongeveer 16 jaar oud. Ze bedreigden de vrouw, die op de Zwaluwlaan bij een bushalte stond, meteen mes. Eén van hen zei: „Ik moet geld". Uit angst begon de vrouw te tieren en te schelden. Daar senrokken de jonge overvallers zo van, dat zij het op een lopen zetten. Zij bleven ook na een politie-onder- zoek spoorloos. Inbrekers opgepakt Schiedam Met een zojuist ge stolen videorecorder nog in de armen werden afgelopen nacht een 26-jarige man en een even oude vrouw door de politie opge pakt Zij hadden ingebroken Dij Radio Aha in de Groenelaan. Op aanwijzingen van buurtbewo ners zette de politie de achter volging in. Eén agent sjouwde eveneens een videorecorder met 2ich mee. Die hadden de dieven op hun vlucht achtergelaten. Schiedam De reisbureaus van Olympus veranderen niet van naam, zoals vrijdag in onze kolommen werd ver meld. De naamsverandering in Apollo geldt slechts voor de twee door Olympus overge nomen Belgische ketens van reisbureaus. Door het misver stand ontstond enige onrust, onder andere in het Schie damse filiaal, aldus een tele- faxbericht van Olympus.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1