E03 'Modernste bank van Nederland' - .-v' rVerhulsdonk is mede schuldig aan verkrotting' Henk de Ligt naar basconcours in LA Hot Bluezz Band speelde wel voor minder publiek ■iMmmmfSammmgÉMmsm Dief houdt zich doof VLAARUINGS DAGBLAD SCHIEOAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT GEMEENTEBELANGEN: Torenkijkers genieten van uitzicht ff Gebruikers van beenprothese komen bijeen Hiroshima- herdenking indrukwekkend Kunstenaar klaagt: subsidie afgewezen Vee graast in woonwijk Vernielingen in zwembad Lastige wesp oorzaak botsing Vrouw beroofd van handtas Tiende keer nachtzwemmen WHERWEG MAANDAG 8 AUGUSTUS 1938 PAÖINA 7 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110. 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 'Nooit weer Hiroshima', de wens van de herdenkers in het rosarium. Schiedam Gemeentebe langen begrijpt niet, dat VVD-fractieleider Gerard Verhulsdonk zich zo druk maakt over de verpaupering van veel panden in de Schie damse binnenstad. „Hij zit al sinds 1963 in de gemeente raad en is dus op zijn minst medeverantwoordelijk", smaalt Jan Hagendoorn, woordvoerder van Gemeen- tebelangen, welke partij .niet in de gemeenteraad is verte genwoordigd. „Dat Verhulsdonk in dc Lange Kerkstraat geboren is, is voor de man geen verdienste, maar een feit waaraan hij niets kan doen. Dat geeft hem niet het recht zo'n negatieve houding aan te nemen ten aanzien van de huidige stand van zaken in de binnenstad", al dus Gemeentebelangen in een schriftelijke verklaring. Door de eeuwen heen al had Schiedam/Vlaardingen Ad dle de Jong is dik tevreden over de belangstelling voor zijn zome ravondconcerten in de regio. De beiaardier ontvangt elk jaar meer toeschouwers in de klok- ketorens van Maassluis, Vlaar dingen en Schiedam. Het eerste carillonconcert van dit seizoen in Maassluis werd heel mager Op de jaren van de Grote kerk in Schie dam vergaapte menigeen zich aan het zon nige uitzicht. bezocht, maar zaterdag zag het vooral in Vlaardingen zwart van de mensen op de omloop van de torenspits. Ook in Schiedam hingen tiental len torenkijkers over de kante len. In de klokken kamer legde Addie de Jong uit hoe een caril lon werkt. Vooral kinderen ge noten van het bronzen getingel.' De zaterdagse zomerconeerten duren nog de hele maand augus tus. Schiedam/Vlaardingen Met Vlaardinger C. Pina als voorzitter houdt de jon ge vereniging van been- prothesegebruikers in Zuid-Holland binnenkort een kennismakingsbijeen komst in Schiedam. De ontmoetingsdag vindt plaats op zaterdag 24 sep tember in de Beethoven- flat, op het Van Beetho- venplein 161. Op het dak van deze flat bevindt zich een recreatieruimte. T/mi Eén van de sprekers op deze dag is J. Blom, tech nisch adviseur van het zie kenfonds in Schiedam. Wie belangstelling heeft om deze dag bij te wonen, kan contact opnemen met tweede secretaris J.M. de Veth, Joseph Eijlstraat 26 in Schiedam-Woudhoek, telefoon 4708818, of tijdens kantooruren 4709555. Doel van de vereniging is de belangenbehartiging van mensen, van wie een been ïs geamputeerd. Me dische, technische en prak tische gegevens kunnen worden uitgewisseld. Ook wordt geprobeerd de zel fredzaamheid te bevorde ren. Het motto van de ver eniging is: een stap vooruit. Vlaardingen Een 24-jarige man uit Hoogvliet, die een gestolen portemonnee niet terug wilde geven, ïs vrijdag door de politie in een RET- bus in Vlaardingen aange houden. Tijdens het verhoor bekende hij ook nog twee winkeldiefstallen te hebben gepleegd. Een vrouw, die op het Liesveld viaduct op de bus zat te wachten, zag hoe de man haar portemon nee uit haar tas pakte. Zij vroeg de d ief een paar keer om zijn buit weer in te leveren, maar de man hield zich doof. Toen hij even la ter in de bus stapte, nam de vrouw dezelfde bus en lichtte zij de chauffeur in. Die waarschuw de de politie, die de man in de bus arresteerde. Schiedam een bestuur dat terug houdend was tegenover alle ver nieuwingen, zegt de partij. „Steeds waren andere steden Schiedam voor". Verhulsdonk had sinds 1963 het nodige kun nen doen om verpaupering te gen te gaan, maar in plaats daar van, aldus Hagendoorn, onder steunt de WD'er nu het plan om de halve Lange Kerkstraat maar af te breken voor een winkel combinatie volgens de ABC-for- mule" (Albert Heijn, Blokker en C A). „Verhulsdonk denkt dat dat dan de hele stad ten goede zal komen, maar in welk opzicht is de vraag en over de gevolgen heeft hij het al helemaal niet". In de brief schrijft Gemeentebe langen: „De heer Verhulsdonk moet toch ook weten, dat het een gok is, die berust op zwakke theorieën, omdat het niet gaat om nieuwe vestigingen, maar om verplaatsing van bestaande winkels, die ook op andere plaat sen kunnen komen. Dat er nu voor Schiedam historische plek ken en woningen verdwijnen, is voor de heer Verhulsdonk geen punt". Van het Broersveld is heel goed een mooie straat te maken, is Ha gendoorn met Verhulsdonk eens, maar hij begrijpt niet waar om de VVD-fractieleider zich daar de afgelopen kwart eeuw niet vaker over heeft uitgelaten. Omdat er sinds het bestem mingsplan uit 1974 niets werd gedaan en er verder van het ge meentelijk apparaat geen enkele stimulans meer uitging, zijn veel panden in de binnenstad aan het verkrotten geslagen, redeneert Hagendoorn. Volgens' hem trad die verpaupering vooral ook op bij het gemeentelijk onroerend goed; zoals het weeshuls aan de Lange Achterweg, de gemeente secretarie aan de Nieuwstraat, het oude archief, terwijl de klei ne huisjes al helemaal vergeten werden en tenslotte afgebroken. Pas na jarenlange verwaarlozing werden enkele opmerkelijke ge bouwen door de gemeente opge knapt, maar met veel geld, aldus Hagendoorn; „geld dat aanzien lijk minder zou zijn geweest, als veel eerder tot verbouwing was overgegaan". Gemeentebelangen heeft zich zaterdagavond beraad op het RN-interview met Verhuls donk, dat vrijdag 29 juli in deze krant stond. De partij vindt het merkwaardig, dat de Hema wat de VVD-leider betreft weg kan, en dat er op die plek een groot plein moet komen; „Een groot plein maken in Schiedam kan niet, want dat hebben, we op de Koemarkt gezien. Daar hadden we een plein, maar dat moest de gemeenteinclusief de VVD zo nodig volbouwen en volstou wen, met kiosken en auto's". Hagendoorn concludeert dat Verhulsdonk geen liefde voor zijn stad heeft en in het verleden ook nooit liefde heeft getoond, „Het enige wat u interesseert is uw winkel aan de Hoogstraat", schrijft Gemeentebelangen in een meer persoonlijk getint slot aan bet eind vari de verklaring. De vraag wordt opgeworpen, of Verhulsdonk alleen nog in Schiedam woont omdat hij lid is van de gemeenteraad. „U praat mee met de PvdA in de hoop in de komende raadsperiode weer tezamen met de PvdA de stad Schiedam verder 'op te bouwen' door de stad historisch gezien steeds meer af te breken", aldus Hagendoorn namens zijn partij. alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010-473 82 22 Vlaardingen Al waren er maar een kleine dertig mensen, Lucy van den Berg vond de Hi- roshima-herdenking in de ro zentuin van het Holyziekenhuis toch indrukwekkend. In een stille tocht gingen de deelnemers van de Kortedijk naar de Holy- singel. Daar werd een mozaïek van witte bloemen gelegd. 'Nooit weer Hiroshima', stond er op een spandoek dat de deelnemers meedroegen. Dominee Jan van Veen, vroeger jeugdpredïkant in Vlaardingen, verhaalde van zijn verblijf in Hi roshima. Hij vertelde zijn pu bliek, hoe de Japanse regering door de Verenigde Staten onder druk wordt gezet om een para- graaf uit de grondwet te schrap pen, waarin staat dat het land geen strijdkrachten heeft. De deelnemers stuurden een groot boeket bloemen naar het A-bom-hospitaal in Hiroshima. En er ging eert boze brief naar minister Van den Broek van bui tenlandse zaken, omdat hij had verzuimd om tijdens een verga-' dering van de Verenigde Naties aan te dringen 'op stopzetting van alle kernproeven. Schiedam Minister Brinkman voert een ondui delijk subsidiebeleid, waar door honderden kunste naars worden benadeeld. Dat betoogden enkele kunstenaars gisteren tijdens een zitting van de afdeling rechtspraak van de Raad van State. De minister treedt met voeten algemeen geldende beginselen van be hoorlijk bestuur. Onder de groep kunstenaars bevond zich de Schiedamse kunstschilder Tony van Wassem. Het ging voorna melijk om de tijdelijke rege ling beroepskostenvergoe ding, die min of meer in de plaats kwam van de beel- dende-kunstenaarsregeling (BKR). Wisselende commis sies maken uit wie in aan merking komt, en de pijn bij de kunstenaars zit hem er vooral in dat zij niets weten over de manier waarop het oordeel van de commissies tot stand is gekomen. Een criterium voor het mi nisterie van welzijn, volks gezondheid en cultuur is dat de kunstenaar professioneel bezig moet zijn. In de afwij zingsbrief van Schiedam mer Van Wassem staat dat geen beroepskostenvergoe ding kan worden gegeven, omdat „de professionaliteit, in vergelijking met de aan vragen waar een positief ad vies is uitgebracht, op grond van het op dat moment aan wezige documentatie- en in formatiemateriaal, in min dere mate is aangetoond". Die formulering vindt Van Wassem voor zo veel uitleg vatbaar, dat hij meent het voordeel van de twijfel te moeten krijgen. Waarom zou hij geen vijfduizend gul den kunnen krijgen van de ruim zeven ton subsidie,'die nog over is bij het ministe rie? Vlaardingen De Bondsspaarbank beroept zich erop aan de Schiedamseweg in Vlaardingen het mo dernste spaarbankkantoor van Nederland te reali seren. Naar het voorbeeld van een Franse bankor- ganisatie wordt het filiaal voorzien van veel nieuwe aspecten op het gebied van automatisering. Bovendien is er aar» de Schie damseweg veel meer ruimte vrijgekomen, nu onder andere de a irectie en een deel van de ad - ministratie zijn verhuisd naar het nieuwe hoofdkantoor aan de 's-G ravel an dseweg in Schiedam. Deze ruimte wordt optimaal be nut voor de serviceverlening. Maar voorlopig zullen de cliën ten van de bank hier niet terecht kunnen. Over een week begint de Schiedamse aannemer SSN met de verbouwing, die tot fe bruari gaat duren. Ondertussen zijn de cliënten aangewezen op portocabins, die al zijn neergezet om de hoek, in de Ida Maria de Raathstraateen van de moois te straatnamen van Vlaardin gen. Een vrijgekomen bovenverdie ping van het bankfiliaal aan de Schiedamseweg gaat verhuurd worden aan het Nederlands Centrum voor Advisering, Trai ning en Begeleiding (NCATB). dat verderop aan de Schie damseweg in recordtijd uit zijn jasje groeit. "Vlaardingen De 24-jarige Vlaardïngse contrabassist Henk de Ligt mag zich tot de beste 'plukkers' van de wereld rekenen. De vijfdejaars-student aan het Rotterdams conservatorium is namelijk doorgedrongen tot de halve finale van het bascon cours voor jazzmuzikanten van de International Society of Bassists. Samen met negen anderen strijdt hij van 21 tot en met 27 augustus in Los Angeles om de hoogste onderscheiding. Hij is tot die halve finale doorgedrongen, nadat hij een proeve van zijn kunnen per cassette naar Amerika had gestuurd. Voor De Ligt betekent de wedstrijd in Los Angeles tevens een unieke gelegenheid dc bekendste contrabassisten van dit mo ment te ontmoeten. Samen met onder andere Ray Brown en Red Mitchell zal hij meedoen aan een massaal basconcert, dat in Dïsneyworld wordt gehouden. In Nederland geniet De Ligt in jazzkringen bekendheid vanwege zijn bijdragen aan talrij ke formaties, waaronder die van Klaus Fenter en Rob van Ba- vel. De Hot Bluezz Band swingt voor een gering publiek. door KOR KEGEL Schiedam Het zal wel aan de zomervakantie liggen, en an ders wel aan het feit dat in café Podium de groep Karma op trad, en anders wel aan alle blues-activiteiten in Rotterdam. Wat de oorzaak ook was, Schiedam liep niet bepaald uit voor de Hot Bluezz Band, die zaterdagavond optrad in café Planta ge. ,,'t Is te warm", wist een stamgast, die zelf buiten ging staan, „'t Is geen echte blues", zei een ander. Over de hele avond genomen waren er zo'n veertig toeschou wers, maar die kwamen niet al lemaal tegelijk,dus Plantage was geen moment druk bezet. Maar de Hot Bluezz Band heeft wel eens voor minder publiek gespeeld. Mede-oprichter Peter de Koning vertelt. „Dat was in Duitsland, in een plaatsje bij Hamburg. We traden daar drie achtereenvolgende avonden op. De eerste keer voor drie man, de avond daarna voor zeven, en de derde avond voor vijftien. Er zat dus een stijgende lijn in. Als we daar een maand hadden gestaan, had het stampvol gezeten", zegt hij met gepaste ironie. Maar de Hot Bluezz Band kende ook wel succesvolle tijden. De groep trad vaker op in de Rijn mond (onder meer tijdens het straatfeest in de Sommelsdijkse- straat, vorig jaar, in het voorpro gramma van Tip On Iri) en vaak kreeg de band goede belangstel ling. De naam van de groep is in de hele regio wel bekend. Na enkele wijzigingen in de be zetting bestaat de band sinds kort weer geheel uit Vlaardin- gers; allemaal komen ze uit de Oostwijk, Daar is, zoals Peter de Koning zegt, „in donkere gara ges en duistere schuurtjes" stevig gerepeteerd voor een reper toire, dat er op zichzelf best zijn mag. De groep maakt goede mu ziek, maar om te weten wat je verwachten kunt moet je de naam begrijpen: Hot Bluezz. De dubbele z komt ook in het woord jazz voor, en aan deze muziek vorm is de swing ontleend. De Hot Bluezz Band speelt gepolijste swingende nummers, dus niet de pure blues waarvan het vaste publiek van Plantage zo gechar meerd is. Applaus bleef dan ook vaak uil. maar dat lag meer aan de kritische instelling van het publiek ten aanzien van surro gaatblues dan aan de kwaliteit van de band. Om toch nog enig, enthousiasme onder zijn kroeg makkers los te maken ging Jan Houtman met de witte pet rond, die tijdens een swingend num mer van het hoofd van Peter de Koning was gewaaid. Dezelfde Jan Houtman mocht ook een tijdje meedrummen, en er ontstond even een sessie achtig gebeuren dat aan de don derdagavonden van café Podi um doet denken. De momenten, dat er van echte blues sprake leek te zijn, waren de keren dat Leo in 't Hout uit volle bewogen heid meezong. De bewoner van de Hoofdstraat gaf blijk van een rauwe stem, waarin diepe emo ties doortrillen. Dét vond het pu bliek heel mooi. Peter de Koning voerde overi gens een billijk excuus aan voor het feit, dat de swingende sound het publiek niet volledig in de greep kreeg. De Hot Bluezz Band speelde, niet op volle sterkte, dat mocht ook niet, want de buren van Plantage kunnen daar niet tegen en als daarmee geen reke ning wordt gehouden, krijgt het café geen vergunning voor op tredens. Vorige keer mocht om die reden een optreden van Goat's Pal ace niet doorgaan; overigens speelde de groep toch, illegaal, zij het akoestisch. „Ik weet zelf gelukkig niet wat het is om zulke buren te heb ben", zei Peter de Koning. In de Oostwijk woont hij in een rijtje waar de ene bewoner hardrock studeert, de ander hardrock speelt, enzovoorts. Altijd herrie. En als je van rust houdt, schrik je van de naam Hot Bluezz Band. De muzikanten spelen zelfs big- band-muziek. De groep bestaat uit Richard te Laat (drums), Guust de Koning (tenorsax), Ron Boers (altsax), Jos van de Molen (gitaar) en Peter de Koning (bas en zang), Tijdens een toernee in Duitsland traden ze ook op met een zangeres. „Die was zogoed", zegt Peter, „dat ze nu in het ach tergrondkoortje van Nena zingt. Dat verdient wel meer, natuur lijk. Zo schuift 't op". Eén van de meest swingende nummers was zaterdagavond Evening van T-bone Walker. „We gaan even een sfeertje scheppen met ons laatste num mer", had Peter de Koning opti mistisch gezegd, maar het ge-, beurde nog ook, vooral dankzij het uitstekende samenspel van de twee saxofonisten. En zo werd het toch nog gezellig. Schiedam Op de Brederoweg hebben agenten vrijdagavond met behulp van buurtbewoners een loslopende stier gevangen. Het dier was afkomstig van een weiland bij het zandlichaam van rijksweg 19. Volgens de politie was de afrastering niet in orde. Hoe ondeugdelijk het hek was, bleek de volgende dag, toen agenten opnieuw voor cowboys moesten spelen. Dit keer waren koeien losgebroken, die loeiend over de Brederoweg en het Sehubertplein liepen. De dieren werden met enige moeite terug gebracht naar het weiland. De politie is van plan de veehou der ter verantwoording te roe pen. Het is al vaker voorgeko men dat dieren van de boer door Groenoord dwaalden. Ook be wonersvan Holy, aan de overzij de van het zandlichaam, klagen regelmatig over loslopend vee in hun buurt. Schiedam De directe omge ving van het restaurant in 'bad Groenoord is vannacht herscha pen in een ravage. Onbekenden probeerden in te breken in het restaurant en koelden hun woe de op het buitenmeubilair, toen de inbraak mislukte. Stoelen en tafels werden kapotgesmeten en ook de plantenbakken moesten het ontgelden. Een medewerker, die toevallig in het bad aanwezig was, waar schuwde de politie. Die legde een cordon rond het zwembad, maar staakte de speuractie naar j de daders toen bleek dat dezen al 1 verdwenen waren. Het schade bedrag is nog niet bekend. Vlaardingen Een 19-jarige Vlaardinger is zaterdagavond met verwondingen aan zijn ge zicht in het Holyziekenhuis op genomen, nadat hij in zijn auto ruzie had gekregen met een las tige wesp. De man reed m de George Step- hensonsiraat, toen hij de wesp in het oog kreeg. Hij probeerde on der het rijden het insekt dood te meppen. Daarbij verloor hij de macht over het stuur. Zijn auto botste tegen een geparkeerde vrachtauto. Splinters van de ka potte voorrruit kwamen in zijn gezicht terecht. Schiedam Op de Hoogstraat in Schiedam is zondagavond een 66-jarige Rotterdamse het slachtoffer geworden van tasjes rovers. Twee jongens op een rode bromfiets reden de vrouw achterop en rukten haar in het voorbijgaan de tas uit handen. Een voorbijganger holde achter de daders aan, maar moest de achtervolging al snel staken. De man wond zich danig op over de lakse houding van omstanders, die geen hand uitstaken. De be roofde vrouw liep bij haar val enkele schaafwonden op. In de tas zat ongeveer 25 gulden aan klein geld. Schiedam Voor de tiende - maal organiseert de Schiedamse Reddingsbrigade de nacht- zwem marathon. Deze doorgaans gezellige activiteit van de SRB vindt van vrijdag 2 tot zaterdag 3 septerriber plaats, aldus meldt De Brigade, het maandblad van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelin gen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1