Maassluis blikt terug op visserij verleden 'Dit is niet het moment om er tussenuit te knijpen' 3 mmmm courant Administrateur hoort anderhalf jaar eisen Bea Visser verlaat West Koster VLAARRINGS DAGBLAD NIEUWE WATERWEG COURANT Zandhandel in beroep Filiaalhouder spaarbank stal van bejaarden Dronken man kneust pink politieagent Lege tank doet joyrider das om Handen af van de wilde kaardebol Honderd en honderdéén -% Knip een stukje manilla af en plak het in je schrift' Madern ontstemd overstap Ten Have VERKOOP ZES GERENOVEERDE WONINGEN Serie inbraken in Schiedam Vechten na aanrijding MAANDAG 15 AUGUSTUS 1988 PAGINA 5 Havenstraat 6, 3131 BC gaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaai Telefoon: 010-4343239, rtredactie: 4345209 Maassluis Zand- en grinthan- del Keyzer BV" wil via de Raad van State proberen alsnog ver gunning te krijgen voor een los kraan in de Maassluisse haven. De vergunning werd Keyzer eerder dit jaar geweigerd door de gemeente. Een havenkraan zou volgens de gemeente te veel lawaai maken. Keyzer zou daarmee niet vol doen aan de normen, zoals die zijn gesteld in de hinderwet. Be woners van het havengebied hebben al een keeractie gevoerd tegen de herrie in de haven. Het bericht van de Raad van Sta te, dat Keyzer een beroepschrift heeft ingediend, zorgde voor enige verrassing op het Maas sluisse stadhuis. In eerder over leg tussen beide partijen had de gemeente Keyzer al duidelijk gemaakt, dat een beroepschrift weinig kans van slagen zou heb ben. „Keyzer heeft juridisch geen poot om op te staan", aldus een woordvoerder van de ge meente Maassluis. Maassluis De beheerder van een filiaal van de Verenigde Spaarbank in Maassluis heeft een aantal bejaarde cliënten op gelicht De man, een 42-jarige Rotterdammer, benadeelde tus sen 1984 en 1988 zeven cliënten voor in totaal 200.000 gulden. De filiaalieider genoot een zoda nig vertrouwen van zijn slacht offers, dat hij eigenmachtig hun financiële zaken mocht regelen. Een deel van het geld dat hij van hun rekeningen haalde, stak hij in eigen zak. Eén cliënt kreeg op den duur argwaan en schakelde de politie in. De Rotterdammer werd vorige week gearresteerd. Hij heeft verscheidene dagen voor ver hoor vastgezeten op het Maas sluisse politiebureau. De recher che ontdekte dat de man het geld gebruikte voor zijn huishouden. ,,Hij leefde een beetje boven zijn stand", aldus een politiewoord voerder. De spaarbank heeft de slachtof fers inmiddels gedeeltelijk scha deloos gesteld. De benadeelde cliënten zullen waarschijnlijk proberen via de rechtbank de rest van het verduisterde geld terug te krijgen. Schiedam - Een dronken man heeft het de politie en cafébezoe kers afgelopen nacht bij een bar op de Hoogstraat Gink moeilijk gemaakt. De man viel buiten ae kroeg mensen lastig, waarop twee agenten hem tot rust trachtten te manemDe man kont dat maar matig waarderen en bekoelde zijn woede op de twee agenten. Een van hen hield aan de confrontatie een licht ge kneusde pink over, terwijl die ander het borstzakje van zijn overhemd weer moet laten aam- naaien. Maassluis In een soort dolle- mansrit hebben ongeveer vijf tien politiewagens dit weekein de een 42-jarige vrachtwagen chauffeur uit Maassluis bijna vergeefs achtervolgd. De agen ten konden de beschonken man pas arresteren, toen zijn benzine op was. De man reed In de nacht van vrijdag op zaterdag in een vrachtwagen zonder oplegger, die hij van zijn werkgever in Maasland had ontvreemd. Rond half drie kreeg hij in Maasland van de politie op de Herenstraat een stopteken, maar hij negeer de dat prompt. Datleidde tot een achtervolging door Maasland, die werd voortgezet op rijksweg 20 richting Rotterdam. De politie vroeg assistentie van andere korpsen, onder meer uit Vlaardingen en Rotterdam, die met ongeveer vijftien auto's ach ter de vrachtwagen aanreden. De Maassluizer zette via het Kleinpolderplein koers richting Den Haag. Ter hoogte van Delft kon hij uiteindelijk wordten ge arresteerd. Dat lag niet aan de rijcapaciteiten van de politie of aan de bereidwilligheid van de vrachtwagenbestuurder, maar aan zijn lege benzinetank. Een woordvoerder van de politie in De Lier verklaarde, dat het onmogelijk was Op de drïebaans- weg tussen Rotterdam en Den Haag de man in te halen. „Hij reed zigzaggend over de weg en haalde maar liefst een snelheid van 120 tot 140 kilometer. Daar konden wij niet langs". De man bleek onder invloed van alcohol en niet in het bezit te zijn van een geldig rijbewijs. Hij is overgedragen aan de politie van De Lier en voorgeleid aan de hulpofficier van justitie. Vlaardingen Als recreanten in de Broekpolder niet\ophou- den op grote schaal wilde kaar- debollen te plukken of zelfs uit te steken, dreigt deze zeldzame en beschermde plant uit Vlaar dingen te verdwijnen. De ge meente doet dan ook een klem mend beroep op een ieder om slechts ter plekke van de fraaie, lila-kleurige planten te genieten en er met de handen van af te blijven. Het vreemde van de wilde kaar debol, die van juli tot september bloeit en een hoogte van 1,75 me ter kan bereiken, is dat de plant langs de paden in de polder bij duizenden groeit. Daardoor kan onterecht de indruk ontstaan dat het om een veel voorkomende plant handelt. In de toelichting op de natuurbeschermingswet blijkt het tegendeel. De plant ge dijt goed op aroge grond en komt in Nederland nog vrijwel uitslui tend in Limburg voor. De De wilde kaardebol: zeldzaam in Nederland en (nog) vaak voorko mend in de Broekpolder. Broekpolder is één van de weini- .ge noordelijker gebieden, waar de wilde kaardebol het nog goed doet. £?chiedam Eén van de Hl oudgedienden bij de bewo- nersverenigingen in y Schiedam neemt binnen- sy kort afscheid, in verband met het aanvaarden van V™ een andere betrekking. Bewonersdeskundige Bea {j Visser wordt in Dordrecht \f. stedelijk stadsvernieu- wingsconsulente: een functie, die zo gewichtig is dat er in 1976 in Schiedam een breuk door ontstond in yf de PvdA/FPR/CPN-coa- litie. De PPR wilde een dergelijke opbouwconsu- lent stadsvernieuwing wel '/y benoemd zien, de PvdA £H. niet. Dat leidde tot het af- treden van de radicale 'v-iX wethouder Hans van der |-| Wilk. yX- In Dordrecht zijn er geen rae- 'l/i. ningsverschillen over. Men 'V< hecht uitermate groot belang .-?§ aan de functie, die vergelijk- baar is met opbouwwerk. Het gaat om ondersteuning en ad visering van bewoners en het opzetten van acties, maar met een specifieke deskundigheid in allerhande stadsvernieu wingskwesties. Ervaring heeft Bea Visser In ruime mate opgedaan in Schiedam- West. De Delftse werkte de laatste tijd ook voor Schie- dams jongste stadsvemieu- wingswijk, Nieuwland, De bewonersvereniging Schiedam-West heeft meteen i na het bekend worden van i Bea's vertrek een verzoek in- gediend bij het instituut On- t dersteuning Bewoners in de Stadsvernieuwingsgebieden (IOBS) om onverwijld voor vervanging te zorgen. Het IOBS komt aan die wens tege- moet en zal per 1 september ai iemand aanstellen. Een kan- f didaat is gekozen die al mee- draaide in. een vorige sollici- tatieronde. Nadat bewoners- deskundige Ferdinand Vreugdenhil was benoemd tot projectleider van de ge- meente in Schiedam-Oost, sprak het IOBS met enkele geschikte sollicitanten. Hier- uit werd Leen Boers gekozen als opvolger van Vreugdenhil hij begint overigens van daag bij het IOBS in de Van Leeuwenhoekstraat. Een an dere sollicitant wordt nu be naderd voor de vacature-Vis- MaassluisHet moet al lang, heel lang geleden zijn dat een groot deel van de Maassluisse bevolking zijn brood ver diende in. de visserij. Dat tijd perk, dat toch twee eeuwen heeft geduurd, lijkt wel uit gewist. De koeien- en tomatenboten van Van Geest en de zeeslepers van Smit liggen de meeste Maasslui- zers nog wel in het geheugen. Maar dé loggers, botters en hoe kers waarmee zalm, kabeljauw en haring gevangen werd? Er zijn alleen nog wat vergeelde fo to's Jvan. De jongste generaties Mbassluizers weten niet eens dat het in de haven doordringend naar vis kon ruiken en dat je er bij tijd en wijle uitgleed over de schubben. Vlaardingen, dat was een vissersplaats. En Schevenin- een natuurlijk. Maar Maassluis? Met een tentoonstelling in het Gemeentemuseum probeert de stichting Maassluis Maritiem het vergeten vissersverleden weer wat op te poetsen. Daar is te zien hoe tot kort na de Eerste We reldoorlog honderden mannen, vrouwen en kinderen in de net- tenboeterij, de kuiperij, de zeil makerij of de touwslagerij aan de kost kwamen. Kinderen spelen in dat verhaal een belangrijke rol en dat is geen toeval: de expo sitie is vooral opgezet om de schooljeugd kennis te laten ma ken metcïie onbekende kant van de plaatselijke geschiedenis. Hel idee van de stichting, die met de tentoonstelling vooruit loopt op de jaarlijkse Furie-ade in oktober, was niet zo eenvou dig uit te voeren. Omdat Maas sluis maar heel weinig attributen uit het visserstijdperk heeft be waard, moesten andere musea bijspringen. Dankzij Jacqueline van der Mark, die ooit stage liep in het Visserijmuseum in Vlaar dingen, kon de stichting vol doende materiaal bij elkaar krij gen voor een levendig en waar heidsgetrouw beeld van de ne- venbedrijven van de visserij. Het Schevenings museum, het Visserijmuseum en het Vlaar- dingse Streekmuseum van Jan Anderson stonden er graag wat spullen voor af. Bij de tentroonstelling horen een lesbrief en een leskist Die kist die een beetje lijkt op de houten seheepskoffers van vroeger, zit vol verrasingen. Naalden, net ten, touw, een stukje zeildoek. Daarmee mogen de scholieren zelf aan de slag. Op papier geven de visserskinderen Bram en Dirkje uitleg hoe je netten moet boeten of hoe je het handigst een kapot zeil repareert. En hoe touw wordt gemaakt. „Dit is ma nilla. Hoe voelt het aan? Plak het in je schrift". Een kleine zeventig jaai;geleden leerden Maassluisse kinderen precies dezelfde dingen. Niet op school, maar van hun vader en moeder, die het ook weer van hün vader en moeder hadden geleerd. Maassluis had toen zelfs een Visserijscbool- Die werd in 1923 gesloten, en kort daarop was alles wat met de zeevis vangst te maken had in Maas sluisgeschiedenis. De expositie Nevenbedrijven van de Visserij is tot en met 30 oktober te zien in het Ge meentemuseum aan de Zuid- dijk in Maassluis. Bram en Dirkje (Sjoerd Kuiper en Mareva Steehouwer) leidden vrijdagavond de gasten rond trj-dens de druk bezochte opening in het Gemeentemuseum. J.G. van der Windt-van Rij (101) P.M. Nefemans (100). Vlaardingen/Maassluis De eerste burgers van Vlaardingen en Maassluis trokken er vrijdag met kleine attenties op uit om eeuwe- lingen in hun stad te feliciteren. Burgemeester Fred van Lier van Vlaardingen bezocht in de Billiton- flat mevrouw Johanna Cornelia van der mndt-van Rij, die op 13 au gustus 1887 in Den Briel werd geboren. Zijn collega Hans van Es bood Paul Marie Nelemans de felicitaties aan namens het gemeente- oestuur van Maassluis. Nelemans werd op 12 augustus 1888 geboren in Oudenhoorn. Vlaardingen/Minusio Wethouder Jan Madera, voorzitter van de algemene stichting tot huisvesting en verzorging van bejaarden (ASHVB), is verrast en ont stemd over het opstappen van de secretaris van de stichting, dra. Leo te Have. „Dit is niet het moment om er tussenuit te knijpen in een periode dat er problemen lig gen", oordeelt Madern. De wethouder gaat er van uit, dat een oplossing van de pro blemen van de stichting nabij is. „Ten Have zou gewoon verder moeten gaan". „Ik wist niks van deze stap van Ten Have", zegt de wethouder, op vakantie in het Zwitserse Mi nusio aan de oever van het Lago Maggïore. Weliswaar had PvdA- raadslid Leo ten Have, tweede voorzitter van de ASHVB, Ma dern gewaarschuwd dat hij het bijltje er bij neer zou gooien, maar Madern nam die waar schuwing niet serieus. „Ten Have heeft wel vaker gezegd, dat hij eruit zou stappen", herin nert Madern zich. „Maar ik ga er vanuit, dat je dat niet doet als er problemen zijn, waar het hele bestuur mede verantwoordelijk voor is". De wethouder geeft toe. dat het lang duurt voor de financiële problemen van de stichting zijn opgelost Maar in tegenstelling tot Ten Have wijt hij dat niet aan laksheid van het college. „Wij hebben vergadering na vergade ring gehad en in oktober komen burgemeester en wethouders met een voorstel aan de raad. De affaire-Verburg is daar tussen door gekomen. Ik heb er ook wat moeite «nee, dat dat zo lang duurt". De stichting stond aan het begin van dit jaar op de rand van het faillissement. Er dreigde een schuld van ettelijke miljoenen te ontstaan. Het rijk en de hypo theekverstrekker, het algemeen burgerlijk pensioenfonds, zeg den steun toe, op voorwaarde dat de gemeente de exploitatie van de bejaardenwoningen zou over nemen van de ASHVB. Het rijk zou met 2,6 miljoen gulden, het ABP met acht ton over de brug komen. Ten Have vindt, dat de gemeen te al had moeten beginnen met hei overnemen van de wonin gen van de ASHVB. „Madern had, samen met zijn collega-wet houder Goudriaan of samen met Van Roon, naar de provincie moeten gaan om dat te regelen. Dat is niet gebeurd". In tegen stelling tot Madern gelooft Ten Have absoluut niet, dat oplossing van de financiële problemen in zicht is. „Natuurlijkniet". Ten Have vindt aat Madern wat al te lichtvoetig is omgegaan met zijn mededeling, dat hij zou op stappen. „Ik heb tegen hem ge zegd: vergis je nou niet, ik over weeg ernstig om op te stappen. De ASHVB komt mij zo langza merhand mijn neus uit. Het is waar. dat ik al eerder had over wogen om op te stappen. Maar dat is alleen maar een indicatie, dat ik niet over één nacht ijs ge gaan ben". De^ HaagTegen een 38-ja- rige administrateur uit Maas sluis is voor het Haagse Hof een gevangenisstraf van an derhalfjaar geëist. De rechtbank had de man vorig jaar al wegens vervalsing van overschrijvingsformulieren en rekeningkaarten bij de provinci ale sportraad in Poeldijk tot twaalf maanden cel veroordeeld. De administrateur zou z*n werk gever daarmee voor ruim een half miljoen gulden hebben be nadeeld. Zowel de betrokkene zelf als de officier van justitie was het niet met de strafmaat eens. Beiden tekenden hoger beroep gaan. Volgens de aanklacht had de ad ministrateur tijdens de afwezig heid van de penningmeester bij de Rabobank in Poeldijk een re kening geopend onder de naam: stichting Zuid-Holland Sport raad Beheer. Hij gebruikte daar voor een valse handtekening. De rekening gebruikte hij als tus senschakel bij zijn transacties. Intussen lichtte hij de sportraad voor forse bedragen op door middel van het vervalsen van lease-contracten voor compute rapparatuur. Dat deed hij door uitgeknipte handtekeningen op de contracten te plakken en deze vervolgens voor echt te laten doorgaan. Een andere wijze, waarop de ad ministrateur zijn werkgever be nadeelde, was het veranderen van bedragen op overschrij vingsformulieren, nadat deze door de penningmeester waren ondertekend. Soms vulde hij op de formulieren achteraf in dat de bedragen voor zijn privéreke- ning waren bestemd. Een brief van de accountant, die conclu deerde dat het onmogelijk was de boekhouding te controleren, werd door hem voor het bestuur verborgen gehouden, „U hebt gebruik gemaakt van mensen, die niet van cijfertjes houden. Het is duidelijk dat de controle bij de sportraad niet in orde was", hield de president van het hof, mr.M. Brocker, de verdachte voor. De raadsman van de verdachte, mr.M. Koopmans, voerde aan dat zijn cliënt nooit de bedoeling heeft gehad van de rekening- kaart met de valse handtekening gebruik te maken. „De admini strateur heeft de handtekening uitsluitend gezet, arnJat het ont breken ervan onlogisch is. De kaart kan overigens niet ge bruikt worden voor overboekin gen en heeft alleen betekenis voor intern gebruik van de bank". Om deze reden vond de advocaat het niet bewezen, dat de admini strateur met het zetten van een andere handtekening valsheid in geschrifte heeft gepleegd, zo dat alleen nog de fraude met overschrijvïngskaarten over blijft. Hij pleitte dan ook voor een straf van minder dan zes maanden. „Mijn cliënt heeft geld gebruikt om een schuld van 1SÖ.QGQ gul den uit een eerder faillissement te voldoen en om het loon van de secretaresse van een door hem begonnen belastingadviesbu reau te betalen. De sportraad heeft hij gezien als financier met het bedoeling het geld later terug te betalen", aldus mr. Koopmans. Eind 1986 wist de administrateur geen uitweg meer uit zijn finan- ciële malversaties en na overleg mei zijn vrouw besloot hij zelf aangifte bij de politie te doen. „De administrateur wil geen on draaglijke spanning meer met zijn echtgenote en familie. Als hij een vrijheidsstraf krijgt, ver mindert dat zijn maatschappelij ke kansen". Het Hof doet 26 augustus uit spraak. De gemeente Schiedam heeft het voornemen de woningen Rotterdam- sedijk 26a b c en 28 a b c door koop in eigendom te verkrijgen met het doel deze zonder winstoogmerken in gerenoveerde staat weer te verko pen. Daartoe is de gemeente op zoek naar gegadigden die belangstelling hebben voor de koop van een van deze woningen voor zelfbewoning. Het betreft hier zes 3 kamer-portiek-appartementen in drie bouwlagen bestaande uit 4 etagewoningen en 2 benedenwoningen met een tuin. De renovatie van de woningen zal geschieden op grond van de regeling Geldelijke steun voorzieningen aan huurwoningen 1987. Aan een archi tect zal opdracht worden verstrekt een verbeterplan te ontwikkelen voor de 6 woningen dat zoveel als mogelijk tegemoet komt aan de ver langens van de toekomstige eigenaren. Gestreefd wordt naar het star ten van de verbeterwerkzaamheden in de herfst van dit jaar. Bij een grotere belangstelling zal de selectie plaatsvinden op basis van de in Schiedam gebruikelijke toewijzingscriteria voor woningzoeken den. Inlichtingen over dit project worden verstrekt door de heer H. van Sasse van IJsselt, afdeling Openbare Werken van de gemeentesecreta rie, telefoon 4260500 toestel 278, alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Burg. H. Gretelaan 273 SCHIE DA'M Tel. 010-473 82 22 Schiedam De Sehiedamse po litie heeft het dit weekeinde druk gehad met het optekenen van een reeks inbraken In be drijfspanden, winkels en wonin gen. Uit een opslagloods aan de Fokkerstraat werd voor 3500 gulden apparatuur gestolen, na dat een ruit uit de sponning was gelicht. In de Algrastraat werd een groothandel in de geluidsap paratuur bezocht Daar werd een partij goederen met nog onbe kende waarde meegenomen. Uit een winkel aan de Mgr. No- lenslaan werd een videorecorder recorder en uit een winkel op de Hoogstraat werd de kassa met daarin 100 gulden en een kleine partij oorbellen ontvreemd. Schiedam Een 63-jarige auto mobilist uit Fapendrecht moet zich gisteren rond het middag uur dubbel ongelukkig hebben gevoeld. Hij kwam op de krui sing Poelslaan/Alexander Nu- manstraat in botsing met de wa gen van een 20-jarige Schiedam mer. Hoewel beide voertuigen slechts licht beschadigd raakten, was de Schiedammer zo kwaad dat hij de Papendreehter meteen na debotsing aanvloog. Deze liep wondjes op aan gezicht en aan zijn hand. Ook een 28-jarige Schiedammer ondervond aan den lijve hoe dicht verkeer en geweld soms bij elkaar staan. Toen zijn vrouw op de Church ill weg werd gesneden door een auto stapte hij uit om de bestuurder op zijn onverant woord rijgedrag te wijzen. De man werd boos over die terecht wijzing en sloeg de Schiedam mereen tand uit de mond.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1