Volksuniversiteit stilt grote honger naar kennis Putman blij met vertrek van galerie Museum met rijksaankopen Olympische Spelen ook in Vlaardingen VK.S: studio met extra's Inbraak tijdens vakantie SVY in zevende hemel met Ajax VIAARDINGS DAGBLAD SGHiEÜAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Weefatelier helpt indianen Drie bruggen afgesloten 'Antiek loopt ook heel goed' Parkeeroverlast Kunstenaar mag 110.000 gulden besteden voor werk Veerplein 'Seoel herhaling van Berlijn Lakenvelder op kinder boerderij nog wel nuttig Bibliotheek wil cd eerder terug MlttTT MOOR'. a«1~ J WBEBWIB Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110. 3130 AC Vlaardingen. Teleloon: 010-4S43S29, 43S;0ea. 4350557 - sportreJaclig 1345209 DINSDAG 16 AUGUSTUS I98S PAGINA 9 Gaardingen Met het vertrek van René Gutierrez uit Gaar dingen naar zijn geboorteland Chüi acht weefatelier Schering Inslag de tijd rijp om de ban den met dat Zuidamerikaatise 'land aan te halen. Het atelier aan de Vaamveg is van plan produk- ten van Mapuehe-indianen in Vlaardingen aan de man te gaan brengen. Gutierrez, die na twaalf jaar te ruggaat naar Chili, is van plan daar een weefcooperatie op te zetten. Hij wil er de traditionele weeftechnieken beoefenen, maar ook Europese weefgetou wen en technieken zullen niet worden geschuwd. De produk- ten zullen via wereldwinkels en het weefatelier in Nederland worden verkocht. Schering Inslag demonstreert tijdens open dagen op 19 en 20 augustus verschillende weef technieken. Schiedam - Komende weken zullen drie bruggen in Schiedam in verband met onderhouds werkzaamheden enige tijd worden afgesloten. De Oranjebrug tussen Nieuwe Havenen Oranjestraat wordt als eerste onder handen genomen. Daar wordt van 22 tot en met 26 augustus alle verkeer geweerd. De maandag daarna is de Qoievaarsbrug tussen Spinhuis pad en Ooievaarssteeg aan de beurt. Gemeentewerken denkt dat karwei donderdag 1 septem ber ai te kunnen afronden. De Beursbrug over de Lange Haven bij de Beurssluis tenslotte is van 5 tot en met 7 september afgeslo ten. Inbrekers door ruit Schiedam Twee inbrekers zijn vannacht dwars door een ruit van de kantine van voetbal vereniging Hermes DVS ge sprongen, toen zij door de politie op heterdaad werden betrapt. De vlucht mislukte. Na een korte achtervolging konden de man nen op de Sportlaan alsnog worden aangehouden. De twee, een 32-jarige en een 23-jarige Rozenburger, hadden de sigaret tenautomaat in de kantine ge kraakt. Zij zijn voor verhoor meegenomen naar het bureau. Vlaardingse popgroepen en an dere zanglustigen die hun vocale prestaties graag op band willen vastleggen, kunnen vanaf giste ren weer terecht in een heuse opnamestudio. De Vlaardingse Kunststichting opende in hun nieuwe onderkomen aan de George Stephensonweg een 8- sporenstudio. De officiële ope ning werd gevierd met een onge dwongen receptie (foto;. De Op namefaciliteiten waren tot voor de sloop ondergebracht in hun pand aan de Hoflaan. De nieuwe studio heeft dankzij de aanschaf van randapparatuur iets meer mogelijkheden dan de oude. De VKS verwacht dat veel Vlaarding se amateurmusici hun demoban den in hun studio komen opne men. SchiedamJan van der Velden heeft eens enorme hekel aan ver liezen. Maar nu in het weekein de van 1 en 2 oktober het roem ruchte Ajax de stad Schiedam aandoet, staat voor de oefen- meester van SVV het resultaat op het tweede plan. „Dit", glun derde Van der Velden nadat de loting voor de eerste bekerronde bekend was geworden, „is best een felicitatie waard. Na de zwa re periode die we achter de rug hebben, kan deze wedstrijd al leen maar een leuke ervaring worden". Diep in z'n hart hoopt Van der Velden op een geweldige verras sing tegen de viervoudig Europa Cup-winnaar uit Amsterdam. Jk heb", verkneukelde hij zich. „nog eens in m'n plakboeken zit ten bladeren. Toen we met SVV nog in de tweede divisie speel den en ik in het doel stond, heb ben we ook al eens voor verras singen gezorgd. Toen wonnen we van het goede AZ'67 en Roda JC. En SVV was op dat moment niets meer dan een middenmo- tertje in de tweede divisie. In de sport kun je echt niets met zeker heid zeggen". Hoewel aan te nemen is dat het bezoek van Ajax in de categorie risicovolle wedstrijden moet worden geplaatst en SVV dus wellicht op zondagmiddag zal moeten spelen, lonkt Van der Velden nadrukkelijk naar de za terdagavond. „Ik neem aan dat iedereen Ajax graag ziet spelen. Bovendien is erop voetbalgebied de laatste jaren niet veel gebeurd in Schiedam", zegt Van der Vel- Bewoners van de Sehiedamse- weg ondervinden vee! overlast van geparkeerde auto's, sinds de Bondsspaarbank is begonnen met de verbouwing van haar Vlaardings hoofdkwartier. De portokabines van de bank ne men sinds kort een aantal par keerplaatsen in beslag. Sindsdien staan er auto's op de trottoirs en wat lastiger fs, voor de deur van het achterom, waar mensen met hun fiets doorheen moeten. Een automobilist vond een groot pa pier op de voorruit van zijn auto, met het vriendelijk verzoek om er- gensanderste parkeren De bewoners hebben gevraagd in een deel van de Ida Maria de Ftea- thestraat een parkeerverbod in te stellen. De Bandsspaarbank wil bij het parkeerhaventje voor de bank aan de Schiedamseweg parkeermeters. De commissie voor verkeer en vervoer praat er nog over. De vrees van omwonen den dat ook aan de Ida Maria de Raathstraat meters zullen worden geplaatst, is ongegrond. Jan y.d. Velden den. Hij hoopt dat de gemeente het licht op groen zet voor zater dagavond 1 oktober. „Dit spreekt veel meer aan dan ama- teurclubs als TOP, Geldrop en Papend recht". Als SVV over anderhalve maand aan het karwei begint, zal Van der Velden weinig sti mulerende woorden nodig heb ben om z'n ploeg op scherp te zetten. „Van onderschatting", al dus de trainer, „zal geen sprake zijn. Het is voor de spelersgroep ontzettend prettig om een tegen stander als Ajax te treffen. Het wordt een wedstrijd waar ieder een gretig naar toe zal leven...". Schiedam Een familie aan de Nieuwe Damlaan zal flink schrikken als zij binnenkort terugkeert van vakantie. Buren waarschuwden gisteravond de politie, omdat de balkondeuren van het huis van de vakantiegangers open stonden. Binnen troffen agenten een grote puinhoop. Inbrekers hadden het hele huis overhoop gehaald, vervol gens in de keuken de stop in de wasbak gedaan en de kraan open gezet Of de inbrekers ook iets heb ben kunnen ontvreemden weet de politie niet, Bewoners van een huis aan de Stadhouderslaan ontdekten bij terugkeer van vakantie, dat inbre kers daar hun slag hadden geslagen. Alle geluids apparatuur, de televisie en de video-recorder, sie raden, fietsen en zelfs de grasmaaier waren gesto len. De waarde van de buit bedroeg ongeveer 23.000 gulden. De inbrekers kwamen binnen via een achterdeur. Ook in een huis aan de Vlaardingerdijk werd tij dens de vakantie van de bewoners ingebroken. Zij vonden bij terugkeer een geforceerde voordeur en een leeg sieraden kistje. Vlaardingen De ge meentelijke kunstgale rie verhuist na twee jaar terug van het theaterca fé in gebouw Harmonie naar het Hollandiage- bouw aan de Oosthaven- kade. Marten Putman, directeur van het thea ter, is daar niks rouwig om. Hij is blij dat hij de handen weer vrij krijgt om naar eigen inzicht exposities in te richten. „Ik zag hier zo nu en dan de meest afgrijselijke prenten binnen komen", lucht Putman zijn hart. „Dan dacht ik: wat heeft dat nou met theater te maken?" Op grond van een advies van de commissie voor beeldende kunst, die onder voorzitterschap staat van de Schïedamse mu seumdirecteur Hans Paalman, zijn burgemeester en wethou ders tot de slotsom gekomen dat het theatercafé als expositie ruimte ongeschikt is. „Een beeldhouwwerk staat er in de weg. Keramiek, sieraden en gro tere schilderijen kun je er hele maal niet kwijt zegt ambte naar cultuurzaken Maarten Bot. „De meeste kunst komt er niet tot zijn recht". De gemeentelijke galerie, die eerder gevestigd was in de Vis- bank, in het Weeshuis en in een monumentaal pand aan de Oost- havenkade, is vanaf volgende maand weer te gast in het Hol- Iandiagebouw. Twee jaar gele den besloot de gemeente juist de galerie daar vandaan te verhui zen, omdat de kunst er steeds hetzelfde selecte groepje kijkers trok. In gebouw Harmonie zou dat anders zijn. Daar kon het theaterpubliek van de exposities genieten. Maar de gemeente is er na enig experimenteren achter gekomen, dat de ruimte in. het theater aan de Schiedamseweg wel heel beperkt is. De galerie boven de hal in het Hoilandiagebouw is voorlopig weer de plaats, waar de gemeen telijke exposities te 2ien zijn. Erg gelukkig is de gemeente daar niet mee. „Maar het is het enige alternatief", aldus Maarten Bot Putman vindt, dat burgemeester en wethouders "een wijs besluit* hebben genomen. Hij beeft heel wat gemopperd over de gemeen telijke galerie in 'zijn' theater. „Ik was daar vanaf het begin niet zo gelukkig mee. Want dan komt er een commissie naar je toe en die zegt wat er geëxpo seerd moet worden. Ik kon al leen maar 'ja' knikken". Het vertrek van de galerie uit het theatercafé betekent niet, dat daar geen tentoonstellingen meer worden gehouden.„Ik ben alweer bezig een expositie te re gelen voor de opening van het seizoen", zegt Putman. „Eentje die iets met theater te maken heeft".- Schiedam - Tjokvolle wanden worden 't. De schilderijen ko men onder en boven elkaar te hangen, zonder veel tussenruim te, want anders past het allemaal niet. Het Stedelijk Museum in Schiedam heeft de eer de rijks aankopen van vorig jaar te mo gen exposeren en dat zijn er veel: 125 om precies te zijn. In feite zijn het er 165, maar 40 han gen al op andere exposities. De opening wordt zaterdag 27 augustus verricht door Jan Rie- zenkamp. Hij is tegenwoordig di recteur-generaal culturele za ken bij het ministerie van WVC. Vroeger was hij wethouder in Rotterdam. Met diens rijksdienst beeldende kunst heeft het Schïe damse museum nauw samenge werkt voor de totstandkoming van de tentoonstelling. De SDU, voorheen de Staatsdrukkerij, heeft er een mooie catalogus bij gemaakt die voor29,90 te koop is zolang de expositie duurt: van 28 augustus tot en met 9 oktober. AUe aangekochte werken worden erin afgebeeld (daarvan 32 afbeeldingen in kleur) en van alle betrokken kunstenaars is een kort curriculum vitae opge nomen. Het uitgangspunt bij de jaarlijkse presentatie van rijksaankopen, die nu dus in Schiedam wordt gehouden, is het in de openbaar heid afleggen van verantwoor ding over het aankoopbeleid in de beeldende kunst. Het rijk wil daarom een zo compleet moge lijk overzicht tonen. Dat betekent dat de samenstel lers van een andere opvatting uitgaan dan meestal gebruikelijk is; zij streven niet naar een uitge wogen presentatie van op elkaar afgestemde kunstwerken, die dan ook nog eens een inhoudelij ke samenhang zouden moeten vertonen. Niets van dat al. De tentoonstelling pretendeert niets meer te zijn dan een bonte verza meling van wat het rijk heeft ge kocht Wel ral die verzameling later de bron kunnen vormen van museale presentaties, die meereen intrinsieke samenhang vertonen. De museumruimte wordt zo eco nomisch mogelijk benut. Net zo als dat vroeger voorkwam, ko men de schilderijen dicht op el kaar te hangen. Het neveneffect is dat meteen duidelijk wordt dat het echt om een 'staalkaart' gaat van de eigentijdse kunstproduk- tie. Het Stedelijk Museum lijkt ge heel hersteld van het Huys- mans-tumult eerder dit jaar. De tentoonstelling van rijksaanko pen zal landelijke aandacht krij gen, evenals te venvachten is met de expositie van Antilliaan se kunst die later in het jaar te verwachten is. Dat is de eerste expositie, die in Nederland wordt gehouden van de overzee se beeldende kunst. Bovendien timmert museumdi recteur Hans Paalman ook bui ten de stad aan de weg. Zaterdag opende hij in Vlissingen een ex positie, in aanwezigheid van cul turele zwaargewichten zoals Hans Keiler, en in Vlaardingen speelt hij een vooraanstaande rol in de cultuur als voorzitter van een kunstcommissie. Vlaardingen De Eindhovense beeldend kunstenaar ir. John Kórmeling (37) heeft opdracht gekregen om een kunstwerk te maken tussen twee nieuwe ge bouwen op bet Veerplein: de ge meentebibliotheek en het hoof- kantoor van de PTT. De kunstenaar mag 110.000 gul den besteden. De gemeente en de PTT stellen elk 50.000 gulden ter beschikking. Projectontwik kelaar Blauwhoed heeft daar nog eens 10.000 gulden bij ge daan. Körmeling is gekozen, omdat hij naast kunstenaar ook bouwkun dige is. Hij maakt in zijn werk gebruik van geavanceerde tech nieken, zoals laser. Zijn kunst werk moet de verbinding vor men tussen PTT-kantoor en bi bliotheek. Belde gebouwen worden volgend jaar mei opgele verd. Dan moet ook het kunst werk gereed zijn. Körmeling moet in oktober zijn ontwerp Maar hebben. Vlaardingen Een Olympische traditie mag er in Vlaardingen dan nauwelijks bestaan, de ko mende sportieve krachtmeting in Seoel is voor Jan Anderson, toch aanleiding voor een kleine expositie, öp de zolder van zijn Streekmuseum getuigen tot 2 oktober een paar vitrines van de voorbije Olympische Spelen in Amsterdam (1928) en Berlijn (1936). Anderson werkt op deze mini tentoonstelling het verschil uit tussen het calvinistische Neder land, dat toentertijd nauwelijks een sporteultuur had, en de pro pagandamachine van Nazi- Duits land, dat de Spelen aan greep om het Hitler-regime te verheerlijken. Die speciale be nadering is het enige 'Vlaarding se' aan de expositie aan de Ke- thelweg. De Tweede Wereldoor log en het Duitsland, dat voor die oorlog de basis legde, blijven Jan Anderson fascineren. Het materiaal foto's, boeken, posters en postzegels is gro tendeels afkomstig uit de eigen verzameling van het Streekmu seum. De belangrijkste bijdragen van derden zijn een handteke ning van viervoudig gouden me daillewinnaar Jesse Owens, ge schonken door de Vlaardingse ex-Olympisch bokscoach Lou van Sinderen, en een maquette van het Olympisch dorp in Ber lijn, een bruikleen van een an tiekhandelaar uit Schipluiden. Anderson ziet een directe paral lel tussen wat destijds in Berlijn gebeurde een staat die politie ke munt sloeg uit een sporteve nement en wat op het punt staat in Seoel te gebeuren. „Zuid- Korea heeft vorige week niet voor niets een paar honderd ge vangenen vrijgelaten", aldus Anderson. „Seoel wordt gewoon een herhaling van Berlijn. Met sport heeft het allemaal niets te maken. Het eigen image wordt opgepoetst, daar gaat het om". De tentoonstelling De Olym pische Spelen in Vlaardingen is elke zaterdag en iedere eer ste zondag van de maand te zien tussen twee en vier uur in bet Streekmuseum aan de Ke- thelweg. De lakenvelder met haar kalf krijgen veel bekijks in de kinder boerderij van het Beatrixpark. Schiedam Tegen turbokoeien en dikbilkoeien kan de laken velder niet meer op. Zoveel melk geeft ze niet, zoveel vlees biedt ze ook niet. De lakenvelder l.oe raakt er dan ook helemaal uit in het veeteeltbedrijf. Maar mooi is ze wel, of in ieder geval apart. Zo'n koe spuitje niet zomaar vol hormonen, tot ze te zwaar is om nog op de eigen po ten te kunnen staan 2oals he laas te vaak voorkomt, aldus de stichting Lekker Dier, die uit buiting van en roofbouw op die ren aan de kaak stelt De lakenvelder koe heeft voor veehouders geen economisch nut meer, en ze komt in Neder land dan ook nog maar op be perkte schaal voor. Ook daarom kijken kinderen, hun ogen uit, als zij de kinderboerderij in het Prinses Beatrixpark bezoeken. Als jongste aanwinst van de kin derboerderij lopen daar een la- k~nv ir koe met haar kalf p' mocht het kalfje voor »t uit de stal. De laken vel ome geen traditionele koe met vlekken, maar het rund is in het midden helemaal wit. Alsof er een lakentje overheen hangt; je ziet een heel wit veld. Daarom heet ze lakenvelder. Veel lakenvelders zijn van vo ren en achteren rood, maar de koe in het Beatrixpark toont zwarte plekken. In Amerika we ten ze precies de oorsprong van de lakenvelder. Daar heet ze Dutch belted: een Hollandse koe met een witte gordel. Kinder boerderijen zijn een voorde- handliggend oord voor laken- velders, nu zij in de landbouw niet meer mee kunnen. Vlaardingen De Vlaardin- ger heeft een onverzadigbare honger naar kennis. Die con clusie trekt de stichting Volksuniversiteit Vlaardin gen uit de enorme belangstel ling voor haar cursussen. De VU zag het aantal leerlingen in twee jaar tijd verdubbeld tot ruim duizend en rekent bij de start van het derde sei zoen op een verdere groei. „We kunnen het materiaal niet aangesleept krijgen", zegt de opgetogen voorzitter van de werkgroep Volksuni versiteit, Els Enneking. Met het oog op die overweldi gende leerhonger heeft de VU het lespakket voor 1988-1989 verder uitgebreid. Het aanbod bestaat nu uit 54 cursussen. Nieuw zijn de lessen in Indonesi sche taal („steeds meer mensen gaan daar met vakantie naar toe"), homeopathie, het mense lijk lichaam, de bediening van de personal computer, beïeggings- kunde en tuinaanleg. Daarnaast staan de gewone cursussen Frans, Spaans en andere buiten landse talen op het programma en wat specialïstischer 'vakken' als 'navigeren, bridgen en wijn proeven. „Antiek doet 't ook heel goed", voegt Els Enneking daar nog aan toe, „en voor de kooklessen staan ze in de rij". Een verklaring voor deze massale toeloop zoekt zij in de overvloed aan vrije tiid. „In vergelijking met andere landen wordt door 2aken als atv en vut in Nederland nog maar op een half pitje gewerkt", meent zij. „Het opvallende is dat de leerlin gen bijna allemaal mensen met een baan zijn. Die willen er ken nelijk toch nog iets naast doen. Gek genoeg hebben werklozen nauwelijks belangstelling. Hoe wel, zo gek is dat niet: misschien is het zo dat wanneer je niet werkt, iedere inspanning je al gauw te veel is". Onderwijswethouder Arij Maar- leveld heeft te kennen gegeven dat hij een beetje jaloers is op het succes van dit particulier initia tief, dat het zonder subsidie moet stellen. Zelf noemt Els Enneking het succes van de VU 'een toe valstreffer'. „Dat gaat dan zo: op een feestje ontmoet je iemand die alles van mineralen afweet. Hij wil daar best les in geven. En dan blijkt daar veel interesse voor te bestaan. Zo gaat het met veel vakken". Het docentenkorps van de VU bestaat momenteel uit 32 vak krachten. Zij zijn de enige be taalde medewerkers van het on derwijsinstituut; de schoollei ding bestaat louter uit vrijwilli gers. Daardoor zijn de cursuskos- ten betrekkelijk laag. Mensen met een uitkering kunnen na be middeling van de sociale dienst de lessen gratis volgen. Vlaardingen De regels voor „het uitlenen van compact discs moeten worden veranderd. Dat vindt de gemeentebibliotheek in Vlaardingen nodig om aan de enorme vraag naar die geluids dragers te kunnen blijven vol doen. De bibliotheek gaat de uit leentermijn verkorten van drie naar twee weken. Die verande ring geldt ook voor elpees. De commissie voor sociaal-cultu reel werk had op de aanpassing aangedrongen en verwacht dat voortaan het aantal reserverin gen kan worden verminderd en de wachttijd verkort.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1