Brief ministerie stelt SP in gelijk Nooit zal Maassluis aan Rozenburg wennen Rel Woudhoek-Noord loopt na 12 jaar met sisser af MMMiJ Den Draak hoopt op exclusieve uitgave 't Hart Rozenburg over Blankenburg: 'Maassluis moet niet zeuren' VIAARDINGS f SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT a Glazenwasser wast niet Het gaat goed met de vogels Beroving in trein Ruime bocht Bowling toch dicht Taart voor 100-jarige juf Van West Schiespoor in de bres voor toerisme Provincie keurt meer lawaai goed warmtebron vlaardingen tegels/sanitair SÖufl*01 Bd"i6.50 m2 27.50 badkamer showroom met meer dan 20 opstellingen DONDERDAG 18 AUGUSTUS 3988 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardimgen. Telefoon: 010- 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Veranderend Maassluis Vlaardingen/Maassluis De Steile Helling: dat wordt de titel van de nieuwste roman van Maarten('t Hart, en de van oorsprong Maas- siuisse schrijver behandelt daarin uitgebreid de veranderingen zoals die zich in zijn geboortestad voltrokken. Bij boekhuis Den Draak op bet Veerplein in Vlaardingen vergelijkt men die beschrijving van Maassluis met passages uit De Jacobslad- der, waarin 't Hart veranderend Rozenburg beschrijft Den Draak adverteert nu reeds met De Steile Helling, want men hoopt op een exlusieve uitgave. Vlaardings grootste boekhandel hoopt, als enige, gebonden exemplaren van de nieuwe 't Hart te mo gen verkopen. Er komt ook een gewone uitvoering, maar voor de dure vrsie. kan men bij Den Draak reeds intekenen. De prijs ligt te gen de veertig gulden. Op de omslag prijkt de Grote Kerk op het Schanseiland: een gelukki ge samenloop van omstandigheden, nu er zoveel over de geschiede nis van de Grote Kerk te doen is. Op de voorgrond schaatsen mensen op vermoedelijk de Noordvliet, maar het decor is dermate onduide lijk, dat het ook de Zuidvliet zou kunnen zijn. Het schilderij, dat voor de omslag van De Steile Helling is gereproduceerd, laat er misver standen over bestaan. Er is ook zoveel veranderd in Maassluis... maar daar zai 't Hart meer over vertellen. Mogelijk signeert Maarten 't Hart alle gebonden exemplaren van zijn nieuwe roman gewoon thuis. Er is maar een minieme kans, dat hij dat bij Den Draak komt doen. Tenzij de belangstelling overweldi gend wordt. y, V De overkant: Rozenburg is Hink aan het bouwen. „Daar gaat ons uitzicht", knort een bejaarde Maassluizen Vlaardingen Wie het ook was, de man die dinsdagmorgen een vrouw aan de Sprinterplaats 60 gulden uit de portemon nee praatte, een glazenwasser was het niet. Toen de vrouw ontdekte dat het telefoon nummer, dat de man had opgegeven, toebe hoorde aan een bejaarde dame die van geen glazenwasser wist, kreeg zij argwaan. De politie is op zoek naar de oplichter. De nepglazenwasser, die zich voorstelde als R. Bekker, belde om kwart over acht aan bij het huis aan de Sprinterplaats, Hij zei de be woonster, dat hij voor 60 gulden het hele jaar de ramen zou wassen. Hij incasseerde het geld, schreef een kwitantie en beloofde nog dezelfde dag met spons en zeem langs te komen. De glazenwasser werd echter niet meer gezien. De man was ongeveer 25 jaar oud, 1,80 meter lang en had blond krullend haar tot op zijn schouders. Gedeputeerde Günther: Maasland Het gaat goed met de vogelstand in het weidegebied van Midden-Delfland. Vanaf 1972 zijn er 106 vogelsoorten gesignaleerd. Dat meldde gistermiddag voorzitter Irma Gunther van de reconstructieeommissie Midden-Delfland, tijdens een persconferentie in Maasland. In het reconstructiegebied zijn de Klaas Engel- brocht-, de Commandeurs- en de Dutfpolder tot natuurlandschap bestempeld. „Dat houdt onder meer in dat we werken aan het behoud van weide vogels, zoals tureluur, kievit, grutto en scholek ster". Uit tellingen van Staatsbosbeer is gebleken, dat de drie polders voor wat betreft de vogelstand vrij hoog scoren in vergelijking tot de rest van Neder land. Ook de andere polders in het reconstructie gebied staan er niet slecht voor. Rozenburg „Tot 1995 kan het duren, voordat de eerste spade voor de Blankenburg tunnel de grond ingaat. Maar als we de zaak maar genoeg pressen, zou minister Smit- Kroes van haar aanwijzings bevoegdheid gebruik kun nen maken en de bouw van de tunnel in Rozenburg voor rang kunnen verlenen". Opnieuw deed wethouder A.J. van Schaik gisteren een algeme ne oproep om de politieke partij en in Rozenburg te bewegen hun fracties in de Tweede Kamer in te zetten voor een snelle realise ring van de Blankenburgtunnel. Maassluis/Vlaardingen Twee mannen van ongeveer 26 jaar hebben een Maassluizer gister avond rond zes uur in de trein van Hoek van Holland naar Maassluis een portemonnee af handig gemaakt. Het duo een blanke en een-kleurling be dreigde de man roet een mes. De daders wisten te ontkomen. Een paar uur eerder werd een 16-jarige Vlaardïnger in de trein, die stilstond bij station Vlaardin- gen-Oost, van zijn walkman be roofd. De 17-jarige dader uitRot- terdam haalde de geluidsweer gever brutaal uit de borstzak van de jongen en holde de trein uit. Hij kon later aan de hand van zijn signalement worden aange houden op het Liesveld. De walkman werd teruggevonden in een afvalbak. Schiedam Een 22-jarige. Schiedamse is vannacht om even na twee uur met haar auto op het Stationsplein tegen een boom gebotst. Zij heeft waar schijnlijk de bocht te ruim geno men. De vrouw, die niet in het be2it was van een rijbewijs, en haar medepassagier liepen lichte snijwondjes op. De politie zoekt uit of drankgebruik iets met het ongeluk te maken kan hebben gehad. Maassluis De Maassluizers zullen nooit aan Rozenburg wennen. In De Jacobsladder beschrijft Maarten 't Hart al hoe het grazige eiland tot zijn grote verdriet verandert in een geïndustrialiseerd land schap en nog altijd is Ro zenburg aan het groeien. „Daar gaat ons uitzicht, lui", moppert een oude heer vanaf zijn bankje bij het havenkan toor in Maassluis. Vaak tuurt hij vanaf deze plek aan het eind van de Govert van 2 Wijnkade de horizon af en het J,; bouwplan aan de Rozenburgse 5 oever van de Nieuwe Waterweg 8i zint hem niet erg. Hij is niet eens zo benieuwd wat er komt. Maar 21 dat er een, aanslag wordt ge pleegd op zijn uitzicht, een beeld dat hij uit het hoofd kent dat wil er niet bij 'm in. Andere bedaagde Maassluizers kijken er lichter tegenaan. „Je houdt dat toch niet tegen, jó", zegt er een. En een ander zegt wijsneuzig: ,,'t Is de economie". Sommigen blijken wel degelijk benieuwd, wat daar aan de over kant in aanbouw is. „Eengezinswoningen", zegt K.J. Huiszoon, gemeentesecretaris van Rozenburg. „Om precies te Oude Maassluizers zitten op een bankje bij het havenkantoor. Aan de overkant is iets van de nieuwbouw op Rozenburg te zien. De foto is genomen van het langs de Govert van Wijnkade afge meerde schip Mirfak. zijn: 42 huurappartementen, in opdracht van de woningbouw vereniging Rozenburg. Direc teur Evert-Jan Molenaar weet er meer van". En het blijkt dat het niet bij die 42 woningen blijft. Als dit project voltooid is, komt er nog een rij van 42 woningen achter. De voorste hebben na tuurlijk hei mooiste uitzicht op Maassluis, dat er, vanaf het wa ter gezien, nog even vredig bij ligt als een eeuw geleden. Wat minder scheepvaart, dat wel. De woningen komen recht te genover het Maasssluisse haven hoofd, rechts van de plek waar de veerpont Rozenburg aan doet. Links van die plek werden enige door KOR KEGEL Schiedam Ooit het belang rijkste conflict in de Schiedam se politiek: de stadsuitbreiding in Woudhoek-Noord. Twaalf jaar, nadat in 1976 onder luid protest het bestemmingsplan werd vastgesteld, begint zich een ontknoping af te tekenen. De rel van toen loopt met een sisser af. Van de bezwaarma kers van weleer zijn er nog maar weinig politiek actief. Bo vendien is Woudhoek-Noord inmiddels zowat volgebouwd. Dus niemand loopt uiteindelijk kleerscheuren op. Het gaat om een enigszins academisch ver volg, waar geen burger in de stad verder wat van merkt. Maar toch: het is cruciaal om te zien hoe een conflict, dat zo diep in de politieke verhoudin gen ingreep, ten gevolge van allerlei ambtelijk overleg in rustiger vaarwateren wordt ge leid. Politici kunnen schreeu wen, maar de Schiedamse ambtenarij, behoedzaam en di plomatiek, vindt wel een oplos sing waarbij niemand gezichts verlies oploopt Is dat de les van Woudhoek? De bezwaren kwamen er des tijds globaal op neer, dat uit breiding van Schiedam in noordwaartse richting (met 1900 woningen) een te forse aanslag op het landelijke Mid den-Delfland zou zijn. Het pol dergebied werd toch al door al lerlei maatregelen bedreigd: rijksweg 19, onderwaterzetting van polders en stadsuitbreiding in Delft, om er een paar te noe men. Gedeputeerde staten van Zuid- Holland legden in 1978 de be zwaarschriften tegen het be stemmingsplan Woudhoek- Noord naast zich neer, waarna een aantal amokmakers op nieuw in beroep ging, nu bij de Raad van State, Driejaar gele den volgde de langverwachte kroonuitspraak: aan het be stemmingsplan werd voor een groot deel goedkeuring ont houden. Maar: dat lag niet zozeer aan het gelijk van de bezwaar- schrijvers, als wel aan het feit dat Schiedam zich wat al te flexibel door de bouwmarkt had laten leiden. Het gemeen tebestuur liet zich verleiden tot een grotere bouwdichtheid: op een gegeven moment kwamen er 2200 woningen van de te kentafel, in plaats van de 1900, die de beschermers van Mid den-Delfland al te veel von den. De realiteit begon zich van het bestemmingsplan te verwijde ren, en ook het toenmalig openbaar lichaam Rijnmond ging sputteren. Schiedam had zelf ook al ingezien, dat een partiele herziening van het be stemmingsplan nodig was. Het wettelijk overleg in Den Haag wees uit dat zelfs een integrale herziening wenselijk was. Zo onmiskenbaar was het plan uit 1976 verouderd, dat de Kroon er met geen mogelijkheid ja te gen kon zeggen, De ambtenaren in het Schie damse stadskantoor zijn nu on derhand met het nieuwe be stemmingsplan klaar, maar het kan nog niet naar builen. Eerst zullen er nog contacten zijn met het ministerie, en als de aanwijzingen uit Den Haag verwerkt zijn, kan het plan pas naar de gemeenteraadsleden. Het hangt van de Haagse snel heid af, of dat nog dit jaar het geval kan zijn. Anders wordt het 1989. Dat wordt dan een bestem mingsplan voor een wijk, die dankzij allerlei ontheffingen (de zogenaamde artikel-19- procedure) tot stand kon ko men. Een geheel nieuw plan. Wie er in 1976 nu gelijk had, Is een vraag die voorgoed in het midden blijft liggen. tijd geleden al luxe appartemen ten opgeleverd. Dat is de oude Maassluizers toen meegevallen: „Ziet er nog wei aardig uit. Had erger gekund", zeggen ze schou derophalend, „Als bet hier maar zo blijft", zegt een man, die kennelijk van vas tigheid houdt. Meer mensen, jong en oud, komen graag in de buurt van het havenkantoor van het uitzicht genieten. Je hebt van hieruit ook een mooi zicht op de Burgemeester Van der Le- lykade, vanwaar de veerpont Maassluis verlaat, en op de Bui tenhaven met de Burgemeester De Jonghkade erlangs. Bij het eenzame havenkantoor staan wat bankjes en het is er een oase van rust. Nog wel, tenminste. Met het ha venkantoor zelf heeft de ge meente Maassluis geen plannen. Het personeel, dat het zonder de plotseling overleden haven meester Steekstra moet stellen, heeft er een goede observatie posten zit hier vlakbij het brug wachtershuisje bij de Koe- Paardbrug, waar ook wel dienst gedaan wordt. Maar rondom verandert er meer. Achter de be drijven aan de Govert van Wijn kade ligt opgespoten grond in te klinken. Het is er moerassig, er staan waarschuwingsborden („Gevaar! Drijfzand!"), maar vaak staat het hek gewoon open. Als de grond eenmaal voldoende ingeklonken en bouwrijp is, komt er op deze piek meer in dustrie. „Ja, mannen, 't is de economie", bromt een heer, turend naar Ro zenburg. „Het is geen partijpolitieke zaak meer, maar een Rozenburgse zaak. Net als toen met de herin deling. We moeten alle politieke vertegenwoordigers in het par lement benaderen om prioriteit aan de Blankenburgtunnel te ge ven", zei hij gisteravond. „Ik vind de minister wijs, omdat ze ons onze zin heeft gegeven om niet alleen een Beneluxtunnel maar ook een Blankenburgtun nel te bouwen. Maar daarmee zijn we er nog niet, want wij wil len dat eerst de oeververbinding met Maassluis totstandkomt". PvdA'er J. Langbroek vond ook dat er actie moest worden onder nomen. „We moeten er alles aan doen om de tunnel zo snel moge lijk te bouwen. Daarbij moeten we echter niet de ogen sluiten voor de realiteit. Maassluis zal al les doen om de zaak tegen te houden. Wat de procedures be treft ligt de tweede Beneluxtun nel dan ook voorop. Die heeft alle ruimtelijke bezwaren al bij de aanleg van de eerste tunnel verwerkt". „Maassluis moet niet zeuren", vond VVD'er P. Janse. „Een jaar of zes geleden hebben ze een paar bomen geplant en nu heet dat Lickebaert ineens een na tuurgebied. Nee, we moeten sa men vechten om die tunnel er zo snel mogelijk te krijgen. Ook het bedrijfsleven moet ingeschakeld worden, want ook daarvoor is het enorm belangrijk. Niet voor niets willen de bedrijven mis schien een gedeelte van de Blan kenburgtunnel financieren. Mocht dat rondkomen, dan zie ik een grote kans dat onze tunnel er eerst komt, want er zijn natuur lijk enorme bedragen mee ge moeid". Maassluis Het bowlingcen trum van Frans en Hermien Pleijsier aan de P.J. Troelstra- weg is deze week alsnog dichtge spijkerd, Eind juni werd over het centrum, dat pas ongeveer een jaar open was, het faillissement uitgesproken. De hoge stich- tingskosten hadden het cen trum, waar vijf mensen in dienst zijn, genekt. Aan klandizie had de eigenaar geen gebrek. Mede om die reden vond curator mr, R Stokman, dat het bedrijf mocht open blijven. Hij wilde een koper zoeken en proberen het nieuw leven in te blazen. Hoewel het doek over de bow linghal nog steeds niet definitief is gevallen, is nu toch tot sluiting besloten. „Maar de onderhande lingen met potentiële kopers zijn nog steeds gaande", vertelt Pleij sier desgevraagd. „Het is op dit moment een wat vreemde situa tie, want de partijen en bruilof ten die we voor de komende we ken in de feestzaal hadden ge boekt, gaan wel gewoon door". Pleijsier heeft goede hoop dat er op redelijk korte termijn weer gebowld kan worden aan de Troelstraweg. Vlaardingen Bewo ners van ouderenwonin gen in De Wouthof en Drieën-Huysen moeten alsnog de servicekosten terug krijgen, die zij van 1979 tot en met 1983 te veel betaalden. Die eis zal de Socialistiese Partij stellen in de eerstko mende vergadering van het bestuur van de Alge mene Stichting tot Huis vesting en Verzorging van Bejaarden (ASH VB). Als de servicekoLte i worden te rugbetaald, boeven de ouderen niet bang te zijn dat het ministe rie teveel verstrekte huursubsi die terugvordert. Meer dan 2es maanden heeft het geduurd, voor de SP van het mi nisterie van volkshuisvesting een bevestiging kreeg van haar verhaal, dat de ASHVB service kosten kan terugbetalen zonder nadelige gevolgen voor de bewo ners. De huureommissie stelde in no vember 1987, dat de bejaarden - stichting de bewoners van Wou thof en Drieen-Huysen tussen 1979 en 1984 teveel servicekos ten in rekening had gebracht. In sommige gevallen liepen die be dragen op tot meer dan 5000 gul den. De SP eiste dat dat geld zou worden terugbetaald. De stich ting weigerde. Een argument van de inmiddels buiten dienst gestelde directeur G.J. Verburg bracht het bestuur van de stichting ertoe niet tot te rugbetaling over te gaan. Als de ASHVB de servicekosten terug betaalde, zei Verburg, zou het ministerie van volkshuisvesting op haar beurt de huursubsidie te rugvragen, die aan bewoners is verstrekt. De bewoners zouden van die operatie niets wijzer worden, beweerde de directeur. Hij schreef het bestuur, dat de stichting per bewoner 2128 gul den zou moeten terugbetalen, terwijl het ministerie 2340 gul den aan huursubsidie zou opei sen. SP'ers, die bij het ministerie na vraag deden, kregen echter te horen dat huursubsidie, die meer dan vijfjaar geleden is ver strekt, niet wordt teruggevor derd. Zij vertelden dat aan het bestuur van de bejaardenstich ting, maar dat was niet onder de indruk. „Zorg eerst maar, dat jullie die uitspraak zwart op wit krijgen", zei het bestuur. Dat heeft de SP inmiddels gedaan. Een brief van de directeur-gene raal van de volkshuisvesting be vestigt de lezing van de SP. „De meerderheid van het he- stuur heeft zich uit gemakzucht neergelegd bij het advies van de directeur", concluderen de SP'ers Bertie Vugts en Joke Fial rvu. Zij vinden het 'schandelijk', dat het bestuur de belangen van de bejaarde bewoners niet naar behoren heeft behartigd. Een bewoonster van De Wou thof, mevrouw C. Vermaal, pro beert de stichting via het kan tongerecht te dwingen om de servicekosten terug te betalen. Haar advocaat, mr. Peter van Leeuwen, verwacht in septem ber een beschikking van de kan tonrechter. Hij heeft berekend dat de ASHVB van 1979 tot 1987, alleen al in De Wouthof, 1.3 mil joen gulden teveel aan service kosten heeft geïncasseerd. Vlaardingen Met een taart en een bos bloemen gingen burge meester Fred van Lier en zijn vrouw gistermiddag naar bejaar dencentrum De Meerpaal, om Adriana Petroneüa van West te feliciteren met haar honderdste verjaardag. Mevrouw Van West werd geboren in Vlaardinger- Ambacht, in 1988 nog een zelf standige gemeente. 'Juf Van West is bij duizenden Vlaardingers bekend. Op haar zeventiende haalde zij al akten van bekwaamheid voor 'vrije- en orde-oefeningen der gymnas tiek' en voor 'het nuttige hand werken voor meisjes*. In 1908 trad zij in de voetsporen van haar vader, die ook voor de klas stond. Tot 1953 was zij onderwij zeres op verschillende openbare lagere scholen, vooral in Vlaar dingen. Twee keer gaf zij een jaartje les buiten haar geboorte plaats; in Rhoon en in s Grave- zande Heenweg. Schiedam De vele Schiedam se bestuurders, die de stad in een toeristische trekpleister van al lure willen omtoveren, kunnen vcor dat streven binnenkort steun verwachten van model bouwvereniging Schiespoor. De treinenliefhebbers, die dit jaar hun eigen onderkomen aan de Westerkade in gebruik namen, willen vanaf volgende week elke vierde zaterdag van de maand open huis houden. Omdat de leden van Schiespoor weten dat in het verleden bui tenlandse bezoekers soms naar de vereniging informeerden, is de VVV over hun plannen inge licht. „We zien ons initiatief als een bescheiden toeristische mo gelijkheid", meent secretaris A.Luijsterburg. Schiespoor wil uiteraard niet al leen voor buitenlandse toeristen meer op de voorgrond treden. Met de open dagen mikt de vere niging vooral op de Schiedamse burgerij. „We willen de goede relatie met de burgerij, die we ook in tijden van tegenspoed hadden, graag zo houden", geeft Luïjsterburg als belangrijkste motief. Op de open dagen wordt tussen tien en vier uur op allerlei terrei nen service gegeven. Schiespoor gaat gratis lokomotieven schoonmaken, gratis reparaties uitvoeren en adviezen geven voor aanschaf en ontwerp van treinbanen. Vlaardingen De bouwplan nen voor 105 woningen aan de Churchillsingel en Lepeïaarsin- gel hoeven niet af te ketsen op de daar verwachte geluidsoverlast. Het Vlaardings gemeentebe stuur was daar bang voor en vroeg daarom aan gedeputeerde staten van Zuid-Holland toe stemming om hogere waarden voor wegverkeerslawaaï toe te staan. De provincie ziet daarin geen bezwaren. Vlaardingen zal de plannen slechts op één punt moeten bijsturen: in plaats van klinkerbestrating moet op beide wegen asfalt komen. Op die ma nier kan de geluidbelasting met circa vier decibel worden ge dempt. De provincie heeft zich met haar goedkeuring gevoelig getoond voor het Vlaardingse argument, dat het plaatsen van geluids schermen onaanvaardbaar is. Het gemeentebestuur voelde er evenmin voor de afstand tussen woningen en wegen te vergro ten. Weathavenkade 43 fjI telefoon 010-4342058 Vlaardingen Aanbie/:"5 omposit>e m&rrnel ,ettassen 20 cm menaktaan ideaal voot marmer struck p. m2 tuinhuisjes maten kleuren Honderd*" BOOr* oe«NÏ 25x25 cm woeW

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1