Loods bij meubelzaak in vlammen opgegaan Hongaars handelscentrum liefst in het Bols-complex Dura-Coignet wijst huurverhoging af □23 Circusschool met blije leerlingen ills! mm&ssm Reconstractiecommissie verwachtte meer verzet 1 JiS VLAA8DIN6S DA6REA0 SGHHOAMSi COURANT N NIEUWE WATERWEG COURANT Trio vernielt drie ruiten Tasjesrover stompt vrouw Weer inbraak pannekoekhuis Controle: drank en onverzekerd Kringlooppapier: aandacht verslapt Auto gestolen Dominee bevestigd Schade anderhalf miljoen George Toth: toegankelijke markt 'MïWi wvm-i MRU Bruidsklokken Addie de Jong blijven luiden TVKRANT Ondergoed van de lijn Gesprek over ren ova tie in het slop VHTERWEG Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, MAANDAG 22 AUGUSTUS 1988 PAGINA 7 3131 BC Viaardingen. Postbus 110, 3130 AC Viaardingen. Telefoon: 010- .4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Viaardingen Drie VlaarcÜn- gers van 34,28 en 23 jaar worden ervan verdacht in de nacht van zaterdag op ïondag de nodige ruiten te hebben vernield. Het trio was in een café aan de Hoog straat slaags geraakt met elkaar en vernielden een ruit van het café. Op aanwijzing van getuigen konden de drie door de politie worden aangehouden. Toen bleek dat zij hun woede nog niet helemaal hadden bekoeld, want twee verzetten zich bij hun aan houding en sloegen twee ruiten van de politieauto in diggelen. Eén vechtersbaas moest voor een snijwond in het ziekenhuis worden behandeld Viaardingen Een 67-jarige Vlaardingse moest vrijdagavond in het ziekenhuis aan een bloe duitstorting aan haar gezicht worden behandeld. Die liep zij op toen een naar schatting 17-ja- rige fietser op het fietspad van de Lepelaarsingel probeerde haar tas af te nemen. Toen hem dat niet snel genoeg lukte, gooide hij zijn fiets op de grond en stompte de vrouw in het gezicht. De politie zoekt een magere jon gen met kort donkerblond haar. Hij droeg blauw jack en reed op dat moment, om 18.10 uur, op een zwarte herenfiets. Schiedam Hoewel de buit van een inbraak in het pannekoek huis aan de Rotterdamsedijk dit weekend ''slechts' een kleine partij sigaretten en geld uit een gokkast omvatte, maakt de eige naar van het etablissement zich flink zorgen. Het was namelijk al voor de derde keer in korte tijd, dat er in het pannekoekhuis werd ingebroken. Schiedam Bij een verkeers controle, die vannacht tussen elf en drie uur op verschillende plaatsen in Schiedam werd uit gevoerd, heeft de politie vijftien processen-verbaal uitgeschre ven. Drankgebruik (vier keer) en onverzekerd rijden (eveneens vier keer) waren de meest voor komende overtredingen. Van de ongeveer 200 gecontroleerde voertuigen, waren er twee nog niet gekeurd, terwijl de termijn daarvoor was overschreden en twee auto's hadden gladde ban den. Schiedam De gemeente Schiedam was jaren geleden een der eerste die overging tot het gebruik van kringlooppapier, maar het beleid hierin is niet echt doorgezet. Het was onlangs PSP/PPR-raadslid Bart de Lee- de die het opviel dat de gemeen teraadsstukken weer op kring looppapier werden gedrukt. Dat deed hem genoegen en hij vroeg om een meer intregale invoering van dit reeyclingpapier. Wethouder Chris Zijdeveld be aamde dat de aandacht voor het probleem de laatste jaren wat verslapt is, en hij wees erop dat het probleem deel uitmaakt van een totale discussie over energie besparing en verantwoord om gaan met grondstoffen. Die dis cussie zal ongetwijfeld eene nieuwe impuls krijgen door de oprichting van eerr werkgroep voor energiebesparing en ge meentepolitiek, waartoe onder andere de Schiedamse Federatie een aanzet heeft gegeven. Viaardingen Vanaf een parkeerplaats aan de Ber- nweg is een personenwagen (Opel Kadett) gestolen. De vrijwel nieuwe auto is 26.000 gulden waard. Fietsen en bromfietsen blijken ook nog steeds in trek bij dieven. Af gelopen week werden in Viaardingen 26 fietsen en vier bromfietsen gestolen. De eigenaars werden gezamen lijk voor bijna 10.000 gulden gedupeerd. Uit een vrachtauto die stond ge parkeerd op de Da Costastraat werd een stoomaggregaat ter - waarde van 1800 gulden meege nomen. In de Indische buurt werden drie auto's opengebro ken. Uit twee auto's werden, de radio's gesloopt en van de derde wagen werden ruitenwissers en buitenspiegel meegenomen. Een videorecorder en diverse sieraden werden gestolen uit een woning aan de Samuel Esmêijer- straat. Men kwam binnen door het slot van de voordeur te force ren. Uit de kassa van een winkel aan de Hoogstraat is in een onbe- waakt ogenblik 800 gulden mee- genomen. Na een roeping van vijf jaar in Chili is dominee W. van Laar gis teren in dienst getreden van de hervormde gemeente Viaardin gen. De bevestiging vond 's mor gens in de Grote Kerk plaats. Deze werd afgenomen door zijn voorganger, ds. C. Trouwborst. Na de ruim anderhalf uurdurende dienst was er gelegenheid kennis te maken met de nieuwe domi nee, onder het genot van een kopje koffie. Daarna werd de ge nodigde gemeenschap een broodmaaltijd aangeboden aan de Maasslutssedtjk. De intrede- dienst van Van Laar vond 's mid dags plaats in een volle kerk. Hij hield een krachtige preek. Viaardingen Een fel],e uit slaande brand heeft van nacht een loods van meubel zaak De Winter De Lange ^achter de Prins Hendrik straat in de as gelegd. Er wa ren meubelen, tapijten eri tentoonstellingsmateriaal op geslagen. De schade wordt geraamd op anderhalf mil joen gulden. Of de brand is aangestoken, is nog onduidelijk. Omwonenden zouden kort na twaalf uur jon gens hebben zien weglopen. De brand verwoestte niet alleen de loods, maar veroorzaakte ook in- directe schade. In een toonzaal van meubelzaak De Winter De Lange aan de Parallelweg kwam veel rook binnen. „Dat wordt morgen uitverkoop", joel de het publiek, dat in lange rijen vanaf de overkant bij NS-station Vlaardingen-Centrum stond toe te kijken. Nachtcafé 't Pandje liep ook schade op en moest worden ont ruimd, Onder andere via dit pand probeerde de brandweer het vuur te bedwingen vanaf de zijde van de Parallelweg. Maar ook werden slangen uitgerold in de Prins Hendrikstraat de brand woedde niet aan de straat zijde, maar op een groot binnen terrein erachter, alwaar de loods stond, grenzend aan een houten gebouwtje dat als eerste in vlam men opging. Het publiek, voor een groot deel mensen die juist uit de horeca kwamen -het was kort na slui tingstijd van de cafés liep de brandweer soms flink voor de voeten in het naamloze zijstraat je van de Prins Hendrikstraat naar het speelplein. Keer op keer moesten de toeschouwers naar achteren worden gedron gen, ook omdat er brandgevaar voor-hen bestond, door opdwar relende houtbladders. De wind kwam uit het westen, zodat onmiddellijk na aankomst van de brandweer maatregelen- werden getroffen om te voorko men dat het vuur kon overwaai en naar het belastingkantoor, nabij de Westbavenkade. Bewo ners van de Stationsstraat, die de brandweer alarmeerden, zeiden overigens dat het wel lang duur de voordat het blussen op gang kwam. Onder de toeschouwers gingen de wildste geruchten. Er zou in een der belendende percelen na- geborreld zijn door zakenlieden, die ruzie hadden gekregen. Daarbij zou het vuur zijn aange stoken. Dit verhaal kon echter niet worden bevestigd. Vanoch tend stelden de recherche en de brandweer een onderzoek in. Ook werd beweerd dat in de loods stemhokjes - van de ge meente Viaardingen waren op geslagen: dat bleek een loze ver onderstelling. Anderen wisten weer. dat er een voorraad thin ner aanwezig was, „Maar daar fikt het niet hard genoeg voor", zeiden nog andere omstanders, overigens allen amateurs op het gebied van brandbestrijding. Iemand, die bepaald geen ama teur was, stond zich op een bin nenplaatsje van De Winter De Lange handenwapperend af te reageren. „Ik heb mijn handen verbrand", zei hij. „Morgen staan mijn vingers weer krom, dan trekt het. Afspoelen met koud water, ach, dat helpt niet. 't Is de eerste keer niet, hoor. Ik ben degene die altijd in de kleine hoekjes kruipt, als er ergens brand is en we er niet bij kun nen. Zo heb ik al tweemaal mijn rug verbrand. Daar is niets van over. Mijn handen gaan dan nog wel". Na een uurtje werd de burge meester gewaarschuwd, maar dat was even voordat om tien over half twee het sein 'brand meester' kon worden gegeven. Veel publiek ging toen al naar g huis. De Westhavenkade bleef J? vannacht nog geruime tijd afge- 9 zet voor het verkeer. Het nablus- 8 sen duurde tot vijf uur vanoch- tend. s Felle uitslaande brand in een loods van meubelzaak De Winter De Lange. ilWK sa Viaardingen Stadsbei- aardïer Addie 1 de dong heeft opnieuw voor een jaar toestemming gekre gen om voorhuwelijken op het Vlaardingse stadhuis feestelijke earillonntuziek te spelen. Het afgelopen jaar vroegen acht bruids paren aan De dong om met klokgelui hun feest op te vrolijkenDat mocht van burgemeester en wethow ders, mits het gebeier de h u welijksplechtigheid niet verstoorde. De stadsbeiaardier speelt, op verzoek van de bruids paren, de vier liedjes die zij graag willen horen. Het eerste is bestemd voor wachtende vrienden en be kenden op de Markt, het tweede wordt gespeeld als het bruidspaar bij de trap pen van het stadhuis komt, het derde en het vierde do den de tijd tot de ambte naar van de burgerlijke stand het huwelijk vol trekt De Jong speelt zijn liedjes op het carillon van de Grote Kerk. AVONDBLADEN TV KRANT iS TE VINDEN OP: KANAAL 3 MAASSLUIS KANAAL 7 SCHIEDAM KANAAL 2S ROTTERDAM OMROEP ROTTE R D A M Het jongste meisje van circus- school Bombari vond het zelf al even schitterend als het publiek. Na elke geslaagde stunt straalde de blijdschap van haar gezicht af, en dat enthousiasme werkte nog aanstekelijker dan de acrobati sche toeren zelf. Het meisje be? klom schouders, heupen en rug gen van haar twee metgezellen alsof het de gewoonste zaak van de wereld was. Zoiets als wande len. Zij deed het op een heel ont spannen en natuurlijke manier. Het applaus was dan ook op z'n plaats. Wijkbewoners van de Steendijk- polder in Maassluis waren zater dagavond met hun kinderen naar Bombari komen kijken, nadat in het tienjarige winkelcentrum al wekenlang affiches hadden ge hangen- De kindercircusschool uit Assen was een van de topat tracties. Het circus begon om half acht met wat aanloopmoeilijkhe den, maar na de eerste danspas jes kwam alles goed op gang. Er was een gezellige drukte vlakbij de Wethouder Smfthal. De kermis werd alleen wat minder bezocht, althans, op dat uur van de avond. Andere evenementen in Maas sluis waren niet doorgegaan, zo als het schuitconcert. Dat con cert, vanaf een platbodem in een der Maassluisse vlieten, is uitge steld tot 3 september. Dat is ove rigens oen activiteit die met het feest in de SteendIJkpoJder niets te maken heeft. Daar richtten alle activiteiten zich op het jubileum van de winkeliers. Maassluis Een bewoonster van de Damstraat In Maassluis moet vandaag een deel van haar garderobe vernieuwen. Zij had haar ondergoed in de tuin te dro gen gehangen. De lingerie werd weggegrist. De vrouw werd voor ongeveer 600 gulden gedupeerd. Schiedam Ondernemer George Toth wil zijn Nederlandse collega's graag deelgenoot maken van zijn kennis: Hongarije is dé poort naar het Oostblok. Handel drijven met landen aan gene zijde van het IJzeren Gordijn is minder moeilijk dan het hardnekkig misverstand wil, meent Toth. Hij kwam als 11-ja- rig jongetje uit Hongarije naar Schiedam. Toth kent inmiddels beide zijden van de denkbeeldige streep, die Europa in twee politieke helften splitst. Hij kreeg vrijdag weer eens de kans zijn moerstaal te spreken, toen een Hongaarse filmploeg in het Schiedamse stadskantoor neerstreek om opnamen te ma ken voor een tv-programma. Dat programma, dat vrij ver taald Ik bied het aan heet, heeft volgens programmamaker Po- mezanski Gyórgy sterke gelijke nis met Brandpunt in de markt. In Schiedam werden diverse in terviews opgenomen. Inzet van de gesprekken was steeds de mo gelijkheid en wenselijkheid om de handel tussen Nederland en Hongarije flink op te voeren. Dat Schiedam werd aangedaan, is volgens Toth bepaald geen toe val. „Er bestaan namelijk verge vorderde plannen om hier in de stad een Hongaars handelscen trum op te zetten. De gemeente staat positief tegenover die pian- nen-In de voorbereidingen, die nu al een jaar aan de gang zijn, hebben ook banken hun bereid heid getoond er geld in te steken. Je zou kunnen zeggen dat we in de afwerkfase verkeren". Economisch, ambtenaar Ray mond Vredebregt, die als verte genwoordiger van de gemeente door de Hongaarse filmploeg werd ondervraagd, vertelde dat de stadsbestuurders Toth zullen steunen waar dat mogelijk is. „Als het gordijn een beetje om hoog gaat, dan is het een goede zaak als de Schiedamse werkge legenheid daarvan kan profite ren- We benaderen de plannen dan ook zeer positief", aldus Vredebregt. Over de lokatie is nog geen dui delijkheid, maar Toth wil het liefst een deel van het Bols-com- plex betrekken. Hij is sinds kort eigenaar van desilo. De gemeen te zou het pand graag willen slo pen. „Die lokatie heeft twee voordelen", breekt Toth weder om een lans om de silo weer op nieuw te gebruiken. „De be staande ruimten kunnen goed worden gebruikt en ik kan met compagnon Kurstjens ervoor zorgen dat de kosten voor het handelscentrum bijzonder "laag blijven". Vooralsnog staat de gemeente niet te trappelen om ook Toth's lokatiekeuze te steunen. „Daar over blijven we van mening ver schillen", vertelt Vredebregt Het Hongaars handelscentrum moet in Toth's visie ruimte bie-, den aan een permanente ten toonstelling van een roulerend aantal bedrijven en bedrijfjes. Het centrum moet er vooral voor zorgen dat de drempel voor han del met het Oostblok aanzienlijk wordt verlaagd. „Die is nu nog te hoog", aldus Toth. „Veel onder nemers zijn bang voor het Oost blok en verwachten dat alles verschrikkelijk moeilijk gaat- Historisch gezien is dat te begrij pen, maar met name met Honga rije zijn de problemen niet zo groot meer als vroeger". In feite is er volgens hem sprake van een voor Nederlandse on dernemers heel toegankelijke markt. „Het is het meest gelibe raliseerde Oostblokland. Ze heb ben er ook een btw-systeem, wat voor ondernemers herkenbaar is. Via Hongarije wordt het -dan weer een stuk makkelijker om in andere, meer gesloten Oost bloklanden, binnen te komen". Momenteel is er in Den Haag al een Hongaars handelscentrum, maar daarover kan Toth niet en thousiast raken. Hij typeert het als weinig meer dan een huiska mer, Van een eventuele vesti- De Hongaarse televisieploeg wil meer weten over de plannen voor een Hongaars handelscentrum in Schiedam. ging In Schiedam verwacht hij, dat ondernemers uit heel West- Europa er zullen komen om zich goed te laten informeren over de handelsmogelijkheden met Oostbloklanden. Vandaag staat er een ontmoeting tussen televisiemakers en Schie damse ondernemers op het pro gramma, alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010 - 473 82 22 Viaardingen Meer dan vijftig procent van de bewo ners van de 512 Dura-Coig- netwoningen in de Zuidbuurt heeft 'nee* gezegd tegen een renovatie, die hen op een huurverhoging van 65 gul den per maand komt te staan. „Voor isolatie en dubbele be glazing is dat veel te duur", vindt H. Troost van de bewo- nersgroep. „Het woningbe drijf en de politiek hebben hun financiële eisen veel te hoog opgeschroeft". De bewonersgroep had aanvan kelijk gerekend op een huurver hoging van 42 gulden voor het opknappen van oe huizen. Daar over was met de gemeente en het woningbedrijf overeenstem ming bereikt. „Want wij willen heel graag, dat de woningen worden opgeknapt. Liever van daag dan morgen", zegt Troost. „Ieder mens wil ten slotte goed en netjes wonen, liefst in een geï soleerd huis". Eigenlijk vond de bewoners- groep 42 gulden al heel veel voor een renovatie die, weten zij, de bewoners van Dura-Coignetwo- ningen in het Sterrenkwartier In Spijkenisse nog geen 15 gulden huurverhoging in de maand op leverde. Maar de gemeente vond zelfs 42 gulden te weinig, en vroeg de bewonersgroep of zij concessies wilde doen. De groep nog tot 49 gulden, maar was voor veel bewo nen» de kous af. Meer huurver hoging wilden zij niet betalen. „Want daar komt ook nog eens de jaarlijkse huurverhoging overheen", zegt Troost. De bewonersgroep laat in een brief aan burgemeester en wet houders weten, dat zij zich ern stig ongerust maakt over de ver wikkelingen rond de renovatie. De groep doet een dringend beroep op het woningbedrijf en de Vlaardingse politiek, om zich in te zetten voor de uitvoering van de renovatie. Zij .hebben di recteur F.M. Melis van het wo ningbedrijf gevraagd, hen de uit slag van de enquête in de buurt bekend te maken. Volgens Troost is de grote boos doener 'baas Goudriaan'. „Die wil zijn plan doordouwen ten koste van alles. Hij zei tegen ons, dat wij niet zo moesten zaniken over die paar guldens. Maar voor vêH mensen is 65 gulden per maand gewoon niet op te bren gen". Inundatie Holierh oeksepolder: Viaardingen Voorzitter ir.. Ton A. Verhagen van het Bu reau van Uitvoering van de re constructiecommissie Midden- Delfland is verbaasd over het ge ringe verzet tegen de aanleg van een plas voor waterrecreatie in de Holierhoeksepolder. Onlangs hield de reconstructie commissie een voorlichtings avond, naar die werd tot ver wondering van Verhagen nau welijks bezocht Terwijl tegen standers van de waterplas, die reconstructie zonde vinden van. de mooie polder, toch zelfs een handtekeningenactie hadden gehouden. Ir. Verhagen had al die tegen standers verwacht op de voor lichtingsavond. „Maar het mocht helaas niet zo zijn", schrijft hij in een brief aan bur gemeester en wethouders van Viaardingen, die zich onder de tegenstanders van inundatie hebben geschaard. Verhagen toont zich in de brief bereid om de plannen nog een keer te verduidelijken aan de Vlaardingse raad voor sport en recreatie en aan de gemeentelij ke commissie voor recreatie. Want de reconstructiecommissie wil de ingrijpende herinrichting „niet tegen de wil van de ge meente, maar in samenwerking met de gemeente realiseren".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1