Aanleg rijksweg 19 dichterbij CDA' er Kool kraakt nota werkloosheidsbestr ij ding Overzicht rijksaankopen siert Stedelijk Museum Stichting zet werk Kassels- Kroon voort NIEUWE BADKAMER! BADERIE HEEFT ZE IN ALLE SOORTEN.... ULAARBINGS DAGBLAD SCHIEBAIÜiSE CDURAN! NIEUWE WATERWEG C0URAN1 Gebonden, getekend, dus toch exclusief Was weg VERZET TEGEN HOGE GELUID WALLEN ZWAKT AF Het Wapen van Maassluis blaast op taptoe Breda Weggelopen man terecht Gezondheids- gebouw bijna onvindbaar Meldkamer ontvangt Omroep Vlaardingen WATERWEG DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1988 PAGINA 13 - eg onate .redactie- Brede Havenstraat 5, 3131 BG Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vtaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Vlaardingen—Sommige zaken zijn toch altijd weer meer in gewikkeld dan het lijkt. De berichtgeving over de nieuwe ro man van Maarten 't Hart begint een echt vervolgverhaal te worden. Schreven we eerst dat boekhuis Den Draak een ex clusieve uitgave verwacht van De Steile Helling, vervolgens liet concurrent Aart Pontier weten dat er niets exclusiefs aan is en dat men dus ook in de boekenzaal in winkelcentrum. De Loper voor de nieuwe 't Hart kan intekenen. Er komt een paperback van en ook een gebonden editie, en beide zullen bij elke boekhandel beschikbaar zijn. Niets ex clusiefs dus. Of toch? Exclusief is wél, laat directeur Bert Roodhorst van Den Draak op zijn beurt weten, dat Maarten 't Hart eenmalig een aantal exemplaren van de gebonden uit voering signeert. „Deze gesigneerde exemplaren zijn straks uitsluitend bij onze vestigingen in Vlaardingen en Maassluis te koop voor de overigens normale verkoopprijs van/ 39,50", aldus Roodhorst. Hij wil Je verwarring graag uit de wereld geholpen zien, van wege de 'opschudding' bij de collega-boekverkopers en de vele vragen van de klanten op het Veerplein. itriiiiiiiifiEifriiiirjifiiiiiiiifiiriiiifiiriiiuiiiiiiiii Vlaardingen Een dief is giste ren aan de Paulus Buïjsstraat en de Van Bïeiswijkstraat in Vlaar dingen spijkerbroeken aan het verzamelen geweest. Hij oogstte er zes, van waslijnen bij een paar huizen. Van een van die lijnen verdween ook een voetbalshirt in de kleuren van de vereniging VFC. :(EIIEI!fllllltlll!llllll!lflllllIlllII!lllllltlllllltlIIIII Den Haag De kans lijkt sterk toegenomen dat Midden-Delf land toch akkoord gaat met anti- lawaaiwallen langs rijksweg 19. Die moeten 4,30 meter boven het weiland uitsteken in het polder gebied tussen Delft, Schiedam en Vlaardingen. Geeft Midden-Delfland inder daad toestemming voor ver hoogde geluidwallen, dan bete kent dat een politieke door braak. De jarenlang omstreden rijksweg tussen Schiedam en Rijswijk wordt dan vrijwel zeker aangelegd. De ommezwaai tekende zich gis teren af tijdens een in Den Haag gehouden vergadering van de reconstructiecommissie Midden- Delfland. De commissie, verant woordelijk voor het landschaps beheer in de polder, heeft de laatste jaren steeds gezegd dat ze geen wallen wil die hoger zijn dan 3.30 meter. Gisteren bleek echter een ruime meerderheid bereid om te overwegen wat de consequenties zijn van hogere wallen. Minister Neüe Smit-Kroes (Ver keer en Waterstaat) lanceerde een voorstel in die richting. De aanleg van heel hoge wallen is volgens haar de enige manier om het verwachte verkeerslawaai in de polder op een aanvaard baar peil te houden. Corn missie-voorzitter Irma Günther (WD-bestuurder bij de provincie) leek vorige week nog van plan niet op de suggestie van de minister in te gaan. Zij kwam met een ontwerpbrief, waarin zij erop wees dat de com missie al eens eerder door de knieën was gegaan. Dat was en kelejaren geleden, toen Midden- Delfland van mening was dat de walhoogte niet meer dan 3.00 meter mocht zijn, en naderhand zwichtte voor een verhoging tot 3.30 meter. Mevrouw Gumher nam gisteren een andere houding aan dan deze ontwerpbrief deed vermoe den. Zij meldde dat gedeputeer de staten, het dagelijks bestuur van de provincie, dinsdag in een vergadering tot het oordeel wa ren gekomen dat toch eerst eens het effect moet worden bekeken van wallen vanéén meter hoger. Een woordvoerder van Rijkswa terstaat zei gisteren in de verga dering dat er een analyse is van geluidwallen van 3.30 meter en 4.30 meten „Het enige effect van een meter hoger dan 3.30 is, dat je dan de bovenkant van vracht- wagens niet meer ziet". Een grote meerderheid van de commissie stemde uiteindelijk in met het voorstel van mevrouw Günther om aan de hand van een door rijkswaterstaat te ma ken 'ruimtelijk visuele' presen tatie het nut van 4.30 meter hoge wallen te bekijken. Daarna zal de commissie een definitief standpunt bepalen. Het 'boerenblok', de vertegen woordigers van de agrariërs in Midden-Delfland, wilde die hoogte zelfs meteen al accepte ren, zo maakte woordvoerder G.J.J. Koop uit Schipluiden dui delijk. De Delftse wethouder J.J.M. Mandos ergerde zich daarentegen behoorlijk. Het ver loop van de vergadering betitel de hij in een eerste boze reactie als 'doorgestoken kaart'. Hij vond dat er een brief naar de mi nister moest, met als conclusie dat de weg voor Midden-DelE- land niet inpasbaar is, omdat de eisen die de commissie steeds heeft gehanteerd niet worden gehaald. Hij vond dat de com missie alle geloofwaardigheid verliest, als alsnog wordt inge stemd met een hoogte van 4.30 meter. Vanuit de commissie kreeg Man- dos alleen steun van natuurbe schermer J.W.A. van Rijn van Alkemade. De andere leden wil den het effect van hogere wallen wel bekijken. Nog niet bekend is, wanneer Rijkswaterstaat zijn maquette zal presenteren. Maassluis Muziekvere niging Het Wapen van Maassluis is in de wolken. De drumband en het majo- rettepeleton zijn uitgeno digd deel te nemen aan de taptoe van Breda. Op za terdag 3 september, de laatste dag van dit befaam de muzikale spektakel, verzorgt het Maassluissé korps een deel van het voorprogramma. „Een hele eer", 2egt een opgeto gen Daan van der End, De zegsman van Het Wapen van Maassluis Iaat er weinig twijfel over bestaan, dat zijn vereniging dankzij deze invi tatie is doorgedrongen, tot de absolute top van de Neder landse showkorpsen. Als Het Wapen op de slotavond de prijs voor het best verzorgde voorprogramma in de wacht weet te slepen, zijn de Maas sluissé blazers en tromme laars verzekerd van een plaatsje in het hoofdprogram ma tijdens een van de volgen de taptoes. Maar eenvoudig zal dat niet zijn, voegt Van der End daar direct aan toe: „Aan die competitie doen twintig korpsen mee, en dat zijn ook niet de eerste de beste". De uitnodiging voor Neder lands meest vermaarde mu- zïekshow is een logisch ver volg op de reeks successen, die Het Wapen van Maassluis de afgelopen jaren heeft ge boekt. De opbloei van het in 1972 ontstane korps begon pas eind jaren zeventig, toen de fusieperikelen waren over wonnen. Want Het Wapen is een samensmelting van Kunst Na Arbeid en Futura, en aanvankelijk konden de leden van die twee verenigin gen het maar moeilijk met el kaar vinden, herinnert Van. der End zich. Een nieuwe instructeur en een geheel vernieuwd instru mentarium "legden de basis voor een vruchtbare samen werking, die in 1984 resul teerde in het behalen van de kampioenswimpel in de tweede divisie, een succes dat de Maassluizers twee jaar la ter nog eens dunnetjes over deden met het winnen van dezelfde onderscheiding in de eerste divisie. Het korps uit de Eerste Stad aan de Waterweg speelt nu in de eredivisie en dat was voor de bond van mu ziekgezelschappen reden Het Wapen van Maassluis voor te dragen als deelnemer van de taptoe Breda, De Maassluissé muzikanten laten het in september niet bij een eenmalig optreden buiten hun woonplaats. De dag na de show in Breda reist het gezel schap naar Sint Niklaas in België, waar eveneens een taptoe wordt gehouden. En het weekend daarop nemen de Maassluizers deel aan een muzikaal festival in het Fran se Grenoble. Daan van der End: „We zijn goed bezig, het is nu zaak op dezelfde voet door te gaan". Vlaardingen De stich ting Beweging en Mu ziek is dolgelukkig met het gebouw aan de Hof- laan, waar jarenlang het instituut voor muziek- heilkunde en bewe gingsleer van mevrouw Kassels-Kroon was ge vestigd. De stichting kon dat gebouw overnemen, toen de Vlaardingse mu ziekpedagoge door ziek te haar werk moest neerleggen. „Wij zullen het werk van mevrouw Kassels-Kroon voortzet ten", beloofde Jan Tim mer, docent en bestuur der van de stichting, gis termiddag op de open De stichting, die in de lokalen aan de Hoflaan muziek- en be wegingstherapie zal geven aan kinderen en volwassenen, had over gebrek aan publiek op de open dag niet te klagen. Veel be langstellenden hoorden van de docenten, hoe inspirerend bewe ging en muziek zijn. „Bewegen is net als eten en drinken, ieder mens doet het. En van nature be wegen mensen op het ritme van muziek". Vlaardingen „Een samenraapsel zonder perspectief". Dat harde oordeel velt CD A-fractieleider Aart Kool over de nota werkloosheidsbestrijding van de gemeente. Zelden las Kool een nota, die zo weinig de gedachtenvorming stimuleerde. „In dat stuk wordt alleen maar beschreven, wat er al aan werk loosheidsbestrijding wordt gedaan. Het gaat alleen over plat getreden paden". Liever zag Kool, dat er nieuwe wegen wer den ingeslagen. „Je leert bij onsje vrijer uiten en bewegen, je raakt remmingen kwijt", antwoordde Jan Timmer op vragen naar de therapeuti sche waarde van de cursussen. Waar hij voorzichtigheidshalve aan toevoegde, dat persoonlijke problemen er niet door worden opgelost. De stichting Beweging en Mu ziek is gevestigd in Groningen. Mevrouw Kassels-Kroon was een van de docenten van de Open dag in de school van me vrouw Kassels-Kroon, waar de stichting Beweging en Muziek zo gelukkig mee is. stichting. Beweging en Muziek kroeg de lokalen aan de Hoflaan als het ware op een presenteer blaadje. Jan Timmer:- „Deze school is voor ons ideaal, hele maal aangepast aan ons werk en toegankelijk .voor invaliden. Ge woon het einde". De makers van de nota hebben gekozen voor een pragmatische aanpak, voor kleine stapjes die de werkloosheid een beetje kun nen terugdringen- Hun aan dacht was vooral gericht op scholing en stages voor langdu rig werklozen, die verreweg de grootste groep vormen van de 3.268 Vlaardingers die inge schreven staan bij het geweste lijk arbeidsbureau. De CDA-lei- der vindt de nota veel te voor zichtig en de gemeente veel te zuinig. Voor bestrijding van de werk loosheid op plaatselijk niveau moet geld worden uïtgetrqkken, vindt de CDA'er. „En wel wat meer, dan de 35.000 gulden die nu voor onderzoek is gereser veerd. Dat is een enorm pro bleem en in de oplossing daar van moet je als gemeente fors in vesteren. Wij pleiten voor een veel actiever beleid", zegt Kool. „Laat burgemeester en wethou ders maar met voorstellen ko men en aangeven hoeveel het kost". Kool weet zelf wel een manier, waarop Vlaardingen kan bijdra gen aan bestrijding van de werk loosheid. „Denk maar eens aan verdere bebouwing van de bin nenstad, aan het Buizengat, aan de Vaart, En waarom moet het 20 lang duren, voordat wordt be gonnen met de vervanging van de 410 semi-permanente wonin gen in deBabberspolder", vraagt Kool zich af. „Ik zeg dan: hupsa- kee, aan het werk". Het opvoeren van bouwactivi teiten is een voorstel, dat de CDA'er in de nota niet is tegen gekomen. Er moeten meer ma nieren te bedenken zijn, om werklozen aan werk te helpen, denkt hij. In de nota heeft hij ze niet gevonden. „Deze nota vol doet op geen enkele manier aan onze wensen. De gemeente moet meer doen aan de oplossing van de werkloosheid. En dan bedoel ik niet een onsje meer". Volgens Kool ziet de gemeente alleen haar verantwoordelijk heid als werkgever. „Verder wordt het probleem verwezen naar het gewestelijk arbeidsbu reau. Ik vind die benadering te afstandelijk. De gemeente heeft onlangs een samenwerkingsove reenkomst gesloten met het GAB. In die overeenkomst staat, dat GAB en gemeente geregeld overleg hebben over werkloos heidsbestrijding. De gemeente moet in a at overleg creatieve ideeën inbrengen, vindt de frac tieleider van het CDA. door KOE KEGEL Schiedam - De tentoonstelling Rijksaankopen 198? is in meer dan één opzicht voordelig voor het Stedelijk Museum te Schie dam. Het is een expositie die lan delijke aandacht zal krijgen „en hopelijk nu in positieve zin", zei museumdirecteur Hans Paal man, de Huysmans-affaire ind achtig. Er is veel publiek te verwachten: meteen al zaterdagmiddag ko men er honderden bezoekers, als Jan Riezenkamp de tentoonstel ling opent De oud-wethouder van Rotterdam doet dat in zij'n tegenwoordige hoedanigheid van directeur-generaal culturele zaken van het ministerie van WVC. Vooral voor kunstenaars zelf is de expositie de moeite waard, want zij kunnen er een behoorlijke indruk krijgen van het rijksaankoopbeleid. Een bijkomend voordeel voor het Schiedamse museum is, dat speciaal voor deze tentoonstel ling nieuwe wanden voor de museumzalen konden worden getimmerd. De rijksdienst beel dende kunst (RBK) financierde die verbetering, waarvan het museum blijvend de vruchten kan plukken. Het initiatief tot de tentoonstel ling is al twee jaar geleden van Paalman uitgegaan, toen bekend werd dat de rijksdienst de aan kopen voortaan in den lande wilde presenteren. Als eerste ge meente stond Delft op de lijst vorig jaar waren er de aankopen uit 1386 te zieneti nu is Scnie- in between, heet dit schilderij, van Jan Beutener. Het doet den- Ken aan een vergadering van aan deelhouders. Hei ts olieverf op lin nen. dam aan de beurt De rijksaan kopen van dit jaar zullen vol gend" seizoen in Enschede worden geëxposeerd (in het rijksmuseum Twente) en de aan kopen van 1989 komen het jaar daarna op een tentoonstelling in Den Bosch (in het Noordbra bants museum). Directeur Robert de Haas van de rijksdienst is ingenomen met de accommodatie aan de Hoog straat in Schiedam, en nog meer met de medewerking die hij hier kreeg van het museumperso neel. „Wij verkeerden aanvan kelijk in de veronderstelling, dat de zalen propvol zouden komen te hangen, want 20 groot is het Schiedamse museum niet. We zagen dus al een echte negen tiende eeuwse opstelling voor ons, met kunstwerken vanaf het plafond tot de vloer. Maar het viel alleszins mee. De wanden hangen vol, maar niet tjokvol, en het oogt zowaar nog heel esthe tisch". Alle zalen van het museum en ook de aula moesten voor de rijksaankopen worden vrijge maakt. Het gaat om 125 kunst werken van een totaal aange kocht aantal van 165; een hoe veelheid grafiek en keramiek is momenteel te zien op exposities elders, onder andere op de rei zende tentoonstelling De Stille Oceaan. De catalogus, die door RBK-ambtenaar Evert van Straaten is samengesteld, is wel compleet. Het is de vierde keer, dat op deze wijze een staalkaart van het aankoopbeleid wordt vervaardigd. De SDU, beter be kend ais de Staatsdrukkerij, zag er genoeg kwaliteit in om het ri sico te nemen de catalogus uit te geven. Voorheen betaalde de rijksdienst de uitgave zelf. Gemakkelijk Rijksaankopen 1987: het is in fei te een heel gemakkelijke ten toonstelling voor museumbezoe kers. Pe tentoonstelling heelt niet de pretentie een overzicht te geven van de moderne kunst in Nederland, ook al hebben alle aankopen in één jaar plaatsge vonden, want voor een volledig overzicht moet je meer laten zien. Dan komen er bijvoorbeeld oudere werken bij te hangen, van kunstenaars van wie al eerder werk is aangekocht en die zich op een bepaalde manier ontwikkeld hebben. „Dan vertel je een verhaal, dan krijg je een goed beeld van de Nederlandse kunst Maar in dat geval hadden we grote ruimteproblemen ge kregen: dan ontbreekt weer de ruimte om alle aankopen te to nen. Daarom hebben we toch maar gekozen voor het traditio nele uitgangspunt; gewoon alles laten zien wat er gekocht is", al dus Robert de Haas. Voor het publiek vereenvoudigt dat de criteria, die doorgaans gelden om een tentoonstelling op Het hoeKkleed van Jeroen Vin ken lijkt wel een sprookjesland schap. Hij gebruikte er wol voor en paste een turftechntek toe. waarde te kunnen schatten. Men hoeft niet te zoeken naar een 'verhaal', of naar bijzondere as pecten van één en dezelfde kun stenaar. Men kan zich beperken tot heel persoonlijke keuzen, en de rest gewoon negeren. Dat kunstenaars zich de vraag zullen stellen waarom sommige wer ken in hemelsnaam zijn aange kocht, en waarom anderen niet, dat ligt voor de han dmaar een antwoord daarop geeft de ten toonstelling niet. Om die duide lijkheid te krijgen zou je mis schien de vier catalogussen van enkele jaren aankoopbeleid moeten doorbladeren. r Schiedam De vrijdag uit een tehuis voor geestelijk gehandi capten weggelopen Jan Vis is te recht. De 55-jarige bewoner van de BUjhof werd gisteren aange troffen op een bankje in het Har- gapark in Schiedam. Volgens de politie was hij er slecht aan toe. Uit het verwarde relaas heeft de politie opgemaakt dat Jan Vis een paar dagen in Rotterdam heeft rondgezworven. Hij hield zich op in de omgeving van de Euromast De reden waarom hij uit de Blijhof wegliep is niet dui delijk. Zijn medebewoners zagen hem vrijdag rond half elf voor het laatst, toen hij op het punt stond naar de kapper te gaan. In het Hargapark werd Jan Vis herkend door een medewerker van de plantsoenendienst, De man is een collega van Vis. Bei den zijn. tewerkgesteld bij de Be- drijfsgemeenschap Schiemond, de sociale werkplaats van Schie dam. Maassluis Annelies Dingen, hoofd van de polikliniek van het Holy ziekenhuis in het Maas sluissé Gezondheidsgebouw, vindt het heel jammer dat de ge meente haar verzoek om weg wijzers naar het gebouw heeft afgewezen. „Veel mensen uit de regio kunnen de polikliniek niet vinden", zegt zij. „Die komen hier na lang zoeken boos en agressief binnen en nemen het óns kwalijk, dat er geen bordjes staan". De gemeente vindt dat alleen naar regionale voorzieningen wegwijzers mogen worden ge plaatst. Anders zou er een wild groei van bordjes in de stad ont staan, waardoor weggebruikers in verwarring raken. Het Ge zondheidsgebouw in diensten centrum De Vloot wordt volgens de gemeente alleen gebruikt door bewoners van Maassluis. Die weten het best te vinden. Maar volgens Annelies Dingen heeft de polikliniek, waar 22 specialisten spreekuur houden, wel degelijk een regionale func tie. De patiënten komen ook uit Rozenburg, Hoek van Holland, Maasdijk, Maasland en De Lier. „Mensen zijn over het algemeen toch al gespannen als zij naar de dokter moeten", zegt mevrouw Dingen. „Als zij ook nog lang moeten zoeken naar de kliniek, wordt dat alleen maar erger". Het Gezondheidsgebouw staat 2elfs niet vermeld op de stads plattegronden van Maassluis. Het ontbreken van wegwijzers is niet alleen vervelend voor de pa- tienten, maar ook voor het per soneel van het Gezondbeidsge- bouw. Veel patiënten komen vaak te Iaat voor hun afspraken. Annelies Dingen: „Bovendien moet de telefoniste heel vaak aan mensen uitleggen hoe ze hier moeten komen. Dat kost ook veel tijd". Vlaardingen In plaats van mededelingen over aanhoudin gen en verzoeken om assistentie ontving de meldkamer van de Vlaardingse politie gistermiddag plotseling de uitzending van Omroep Vlaardingen op de mo bilofoon. Twee keer kwam het programrpa van de omroep, die sinds kort niet alleen meer op de kabel maar ook via de ether uit zendt, bij de politie binnen. De mobilofoondeskundige van de - politie en de technici van de om roep gaan op 2oek naar de bron van het euvel. 24 MAANDEN ÉCHTE GARANTIE OP INSTALLATIE Baderie koppelt de beste produkten ian vprrejiandc service en un- trekkelijké qriji: Daarbij maakt Baderie jeen onderscheid i« service en prafltie warneer U de realisatie zélf verso rjtol- superjemakkelijk - laat verzorgen door de vakmensen van Baderie.... De bestfrbadkamerraken va" Nederland zijn thuis in alle grote merken. U vindt bij Bacterie o.a. Sphinx, Ueosan, Pressaiit. Bad Junkers. Koralle. Friedrich Grohe. Aquagtass, Venlo Sanitair, Geberit.Gedy, Bette, e.v.a. VAM DEfi MOEZEL SCHIE 40-52 SCHIEDAM 010- 473 20 77 Specialisten in Sanitair

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1