Chiem van Houweninge sr. krijgt lachers op de hand W V pleit voor offshore-museum EI 3 S Tatoo: 'n tikje exhibitionisme Kroon fluit B en W terug Riezenkamp: Schiedamse museum lag voor de hand Marokkaanse jongeren lopen steeds vaker weg ï)@Koster VLAARDINGS OABBIAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Bij opening expositie in Maassluis: Maassluis 'doedelt' SISO start speciaal spreekuur Bankjes langs Wilhelminahaven Auto's vernield Rockers brengen nostalgie terug in zaal Irene Energie bedrijven gaan fuseren 1 Maassluis wil sporttarieven bijstellen Lawaaimaker op de bon WNHHKG MAANDAG 29 AUGUSTUS 1988 Regionale redact*»: Brede Havenstraat 6, PAGINa 7 3T3i__gC_Viaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4m.wq Si7 - sportredactie: 4345209 doorM ARTIN VERMEULEN Maassluis „De ware kun stenaar gaat door- Dat doe jij al negentig jaar". Met die woorden loofde de auteur en acteur Chiem van Houwe ninge zijn vader tijdens de opening van de expositie van Chiem Van Hcuweninge se nior; een expositie die is inge richt ter ere van diens negen tigste verjaardag. In het Maassluise Gemeentemu seum hangt tot en en met 2 okto ber een fraaie selectie van de schilderijen, die de nog krasse Hagenaar gedurende zijn leven heeft geproduceerd. Het werk bestaat uit landschap pen, portretten, karikaturen en vooral bloemen. Want bloemen hebben in het leven van Van Houweninge altijd een voorna me rol gespeeld. Zijn zaak in de Lange Houtstraat in Den Haag was jarenlang een begrip; op het gebied van de bloemsierkunst was Chiem sr. een autoriteit. De hofleverancier kon dan ook bo gen op veel belangstelling van de high society. Als schilder kon Van Houweninge ook goed uit de voeten. In de aanwezigheid van tal van bekende Nederlanders, onder wie Alexander Pola en Marijke Merckens, gaf de schrijver Chiem van Houweninge in een vermakelijke speech te kennen dat hij het zeer betreurt, dat htj als enige van de familie niet met een portret in Maassluis is verte genwoordigd. „Ik heb ruim een half jaar bij mijn vader gezeten om geschilderd te worden. Op een ochtend hoorden we een oorverdovende schreeuw. Dat moest mijn vader zijn. In zijn De inwoners van Maassluis, die zich zaterdag in het oude centrum begaven, moeten zich even in de Schotse hooglanden hebben ge waand. Op uitnodiging van enkele winkeliers trok Steve the Bagpipe Player door de binnenstad- In kle derdracht produceerde hij op de doedelzak typisch Schotse doe delzak muziek. Nieuwsgierige Maassluizers kregen desgewenst informatie over de werking van het folkloristische instrument, dat door Steven Schoite, zoals de doedelzakspeler in werkelijkheid heet, reeds 27 jaar wordt be speeld. Schoite volgde een spe ciale opleiding in Amsterdam, g Sinds negen jaar houdt hij zich professioneel bezig met blaas- en knljpinstrumenten. Vorig jaar was f Schoite ook al in Maassluis. Net als toen viel de'Schotse' inwoner van Amstelveen een enthousiaste ontvangst ten deel. atelier troffen we vervolgens een doek aan met alleen maar grijze en blauwe vlakken. Later zagen we de kat lopen. Met blau we voetjes en grijze streep over zijn vacht. Dat beest had op zijn gemak een dutje gedaan op mijn portret". De rest van de familie is daaren tegen in ruime mate vertegen woordigd op de expositie van Chiem van Houweninge senior. De jongste Chiem, zestien jaar oud, was ook van tijd tot tijd het slachtoffer van opa's creatieve dadendrang. „Chiempje wilde soms eigenlijk liever tennissen", verklapte de schrijver van de po pulaire serie Zeg 'ns Aa. „Die smoes had echter weinig kans van slagen bij opa. Pas als hij zei, dat hij een repetitie Frans had, was opa overtuigd. Overigens had Chiempje opvallend veel Franse overhoringen in die tijd". Chiem sr. en Chiem jr. heffen het glas tijdens de gezellige party in het Maasluisse Gemeentemu seum. Vervolgens nam de oudste Chiem van Houweninge zelf het woord. Zijn gevoel voor humor bezorgde hem snel de lachers op zijn hand. „Ik ben achter in de zaal toch wel goed te verstaan, want anders sta ik hier natuur lijk voor joker", startte de man, die ooit in de tuin van tsaar Alexander de Grote in Moskou een bloemententoonstelling maakte, zijn dankwoord. Het ge heugen van Van Houweninge liet hem, kort nadat hij wethou der Liesbeth Snoeck had be dankt, prompt in de steek. Geen mens echter, die zich daaraan stoorde. Met tussenpauzen volg den de bedankjes van Van Hou weninge elkaar op. Met de ge meende wens, dat iedere aanwe zige zich na de officiële opening nog lang zou vermaken in het Gemeentemuseum eindigde de schilder zijn dankbetuiging. Het Onder het oog van zijn vader toont Chiem van Houweninge jr. een schilderij. Op zijn eigen por tret had de kat een dutje gedaan. feestje van de familie Van Hou weninge was begonnen... hoofdrol speelde. Hij noemde de politieke verwikkelingen rond - Schiedam Het is een voorde- handliggende keuze geweest om de de door het rijk aangekochte beeldende kunst eens in Schie dam ten toon te stellen. Dat be toogde zaterdagmiddag de direc teur-generaal culturele zaken van het ministerie van WVC. Jan Riezenkamp. Hij opende de expositie Rijksaankopen 1987 en herinnerde in zijn speech aan twee opvallende gebeurtenissen rond het Stedelijk Museum van Schiedam. Dat was tien jaar ge leden de roemruchte museum discussie, die in Schiedam „op het scherp van de culturele sne de" werd aangewakkerd, zoals Riezenkamp zei. En dat was ver der de Huysmans-affaire van ja nuari dit jaar, waarbij volgens Riezenkamp „de spruitjesgeur van de plaatselijke politiek" een ïimgen de Huysmans-ten toonstelling „een minder geslaagde poging tot beleid". Een komisch detail was, dat wet houder voor cultuur Luub Haf kamp zich een van de aange sproken politici kon voelen. Even tevoren had hij Riezen kamp geïntroduceerd, ten over staan van een grote schare geno digden in de volle nauseumaula, Riezenkamp liet niet na een lans te breken voor museumdirec teur Hans Paalman, die in de schaduw van de grote buurge meente Rotterdam aan het Schiedamse museum toch een eigen gezicht weet te geven, en dat met een uiterst beperkt bud get. Riezenkamp benadrukte, dat het feit, dat de rijksaankopen nu in Schiedam te zien zijn, „een bewijs van collegialiteit" is. Met andere woorden, Paalman kan rekenen op de steun van zijn col lega's. Los van de tentoonstelling gaf Riezenkamp nog als overweging aan de museumdirecteuren in Nederland mee, dat er eens aan een 'systeem van wederkerig heid' zou kunnen worden ge dacht, als er buitenlandse kunstenaars komen exposeren. Er zouden met buitenlandse mu sea afspraken kunnen worden gemaakt, dat .als tegenprestatie een Nederlandse kunstenaar over de grenzen kan exposeren. In de trant van: „Laat jij de mijne zien, dan laat ik de jouwe zien", aldus Riezenkamp. Vrij ver taald: kunstenaartje-ruilen. Vlaardingen De problemen van buitenlandse jongeren worden steeds groter en talrij ker. Dat is de conclusie van SISO-medewerkster Elke Im merzeel. Zij spreekt over een on rustbarende ontwikkeling onder met name Marokkkaanse jonge ren. „De laatste tweeéneenhalve maand zijn alleen al in Vlaardin gen vier Marokkaanse jongeren van huis weggelopen. In het ver leden kwam dat zelden of nooit Schiedam Nieuwe bankjes, in de zon, met een mooi uitzicht op de Wilhelminahaven. Uitzonderlijk snel, nadat het Rotter dams Nieuwsblad berichtte over het lokale 'bankjesbeleid', heeft gemeentewerken Schiedam enkele voorzieningen ge troffen die de recreant ten goede komen. Wandelaars over de Westfrankelandsedïjk kunnen er even gemakkelijk bij gaan zitten, zonder een kleedje in het gras te hoeven-uitspreiden. De gemeente toonde zich dus daadwerkelijk bereid het zit comfort rond de Wilhelminahaven te verbeteren. Wande laars, die er dit weekend gebruik van maakten, waren heel tevreden. Het was lekker weer en gedurende vele uren wa ren de bankjes bezet. Schiedam De storm, die gis termiddag over Schiedam raas de, heeft op één plaats voor 25.000 gulden schade aangericht Op het Lisztpleïn kwamen stuk ken isolatiemateriaal van een dak naar beneden. Eeir aantal geparkeerde auto's werd be hoorlijk beschadigd. Aan het Broersveld raakten za terdagavond ook enkele auto's in het ongerede. Oorzaak was het vernielzuchtig gedrag van twee zeelieden, die een wande lingetje maakten over de daken van de auto's. De agent van hun scheepvaartmaatschappij moest op het politiebureau de schade vergoeden. voor". Hoewel wetenschappelij ke gegevens ontbreken, denkt zij dat het heen en weer geslingerd worden tussen twee culturen de belangrijkste oorzaak is voor het ontheemd raken van die jonge ren. Mede vanwege die ontwikkelin gen is het SISO vorige week een spreekuur speciaal voor buiten landse jongeren gestart. Dat wordt op twee plaatsen in de stad gehouden. Voorlopig kunnen buitenlandse jongeren alleen op woensdagmiddag tussen vier en half zes in buurthuis De Haven terecht. Vanaf 20 september zijn er ook in jongerencentrum La byrint maatschappelijk werkers aanwezig om de problemen van de jongeren aan te horen. Dat spreekuur wordt elke dinsdag tussen drie en vijf uur gehouden. Het SISO verwacht dat de spreekuren meer complicaties zullen opleveren dan bij autoch tone jongeren. „De ouders van buitenlandse jongeren kunnen het vaak moeilijker accepteren, dat hun kinderen bij anderen om hulp vragen", schat Elke Im- merzeel de situatie in. „Aan de andere kant mag dat geen reden zijn om niets te doen, want in een aantal gevallen zullen we toch kunnen voorkomen dat het tot een uitbarsting komt met als ge volg, zoals we de afgelopen maanden hebben gemerkt, weg lopen van huis". Schiedam Het sfeertje doet denken aan de popconcerten, die Martin Green vroeger organi seerde. Persoonlijk vindt Rob Lutz de avondjes rock 'n' roll, die de Westcoast Rockabïllies bij hem in zaal Irene organiseren, leuker om mee te maken dan de zondagavonden die sociëteit In stuif Schiedam jarenlang aan de Nieuwe Haven hield. „Het is ge zellig", zegt hij, „ik voel me haast weer jong". Zaterdagavond was het goed druk in Irene. De roek 'n' roll- concerten beginnen in Schiedam een traditie te worden. „In het begin dacht ik even: wat zal het worden? Want je hebt erbij, die zien er ruig uit, hoor. Vetkuiven, zwart leer, potige knapen. Maar ze gaan heel prettig met elkaar om, ik vind het een heel be schaafde sfeer hebben. Wat mij betreft, gaan ze ermee door". Zaal Irene, nabij de Kippenbrug, is er een geschikte ambiance voor. Vergelijkbare zalen zijn Beatrix aan de Lange Kerkstraat en de Christelijk-Sociale Belan gen aan de Lange Haven (vroe ger had je daar ook Arcade nog): het zijn zalen die de uitstraling nog hebben van het drukke ver enigingsleven uit de jaren zestig, en pop- of rockconeerten of wat dan ook zijn er beter op hun plaats dan in de soms steriele za len van moderne wijkcentra. Dat vindt althans de Westcoast Rockabillies, die beurtelings in Beatrix en Irene hun roek 'n' roll ten toon spreiden, compleet met platenverkoop en handel in pet ticoats en andere opsmuk. Sinds het cursuswerk zich meer concentreerde itt educatieve centra en de politieke partijen zich meer terugtrokken in eigen fractiekamers, moeten de parti culiere zaaleigenaren het veel meer hebben van bruiloften en andere feesten. Voor Rob Lulz kwam daar als extra tegenvaller nog bij, dat de Rietzeilers, mede door hem opgericht, vorig jaar vrij abrupt zaal Irene de rug toe keerden om het carnaval te or ganiseren in de Blauwe Brug. Toenmalig voorzitter Luud Snel was daar een van de gangmakers achter. Met de avondjes rock 'n' roil zit Rob Lutz echter iets van „de goeie ouwe tijd" terugkeren in het complex aan de Nieuwe Ha ven. Schiedam Uniek en van internationale allure, zou Schiedam van zichzelf kun nen zeggen, als de stad het aandurfde een offshore-mu seum in de open lucht te bou wen. Nog nergens ter wereld bestaat een plek waar de ont wikkeling van de oliewin ning op zee voor een groot publiek in beeld is gebracht. Schiedam zou met zo'n mu seaal booreiland mondiaal vooroplopen en op vele dui zenden toeristen kunnen re kenen. VVV-du*ccteur Ruud Pillard poetst dat al eens eerder door hem gelanceerde idee weer op in zijn vorige week gepubliceerde nota over een nieuw toeristisch' beleid. Een offshore-museum zou prima passen in het door gaans nogal zakelijk getinte be zoek aan Rotterdam, en boven dien een sterke relatie hebben met de geschiedenis van Schie dam. Dat heeft immers een gede gen reputatie in de scheepsbouw en biedt al vele jaren onderdak aan de Hollandse Constructie Groep, die onderdelen bouwt voor boorplatforms. Booreilan den vormen al geruime tijd een vertrouwd beeld in Schiedam. In de Wilhelminahaven liggen regelmatig platforms afge meerd. Pillard blijft van mening dat een attractie als een offshore-mu seum een enorme impuls zou ge ven aan het dagtoerisme naar Schiedam, maar vindt het aan de andere kant onverstandig zich op dit doel te fixeren. Zolang het bedrijfsleven en de overheid geen heil zien in dit boortoren- project, moet Schiedam de jene verindustrie als kapstok gebrui ken voor zijn toeristisch beleid. Dat kan door het Nationaal Ge distilleerd Museum, nu geves tigd in de kelders van het Stede lijk Museum, naar een hoger ni veau te tillen. Pillard doelt hier waarschijnlijk op een nauwe sa menwerking met het toekomsti ge jenevermuseum in de voor malige distilleerderij De Loko- motief aan de Lange Haven. Daarnaast zou Schiedam zijn historische gevels eens een gron dige opknapbeurt moeten geven en meer panden voor bezichti ging moeten openstellen, Pil lard: „Een toerist verwacht dat hij een historische kerk kan be zichtigen, een Waag, een zak kendragershuis, een molen". De meeste van deze gebouwen kun nen tot dusverre alleen op af spraak van de binnenzijde worden bekeken. Ten overstaan van een nieuwsgierig publiek zet een tatoeëerder een plaatje. „De een spaart postzegels, de ander tatoeages", aldus con ventie-organisator Gerrit Versteegen. Vlaardingen In Vjaardingen liepen afgelopen weekeinde op vallend veel mensen rond met krappe T-shirts. Zo kwamen de tatoeages op hun blote bovenar men beter uit. Verse tatoeages veelal, want in de Harmonie aan de Schiedamseweg werd de eer ste Vlaardingse Tatoo-conventie gehouden. Zeven vakmannen en -vrouwen zetten daar 'plaat jes' op de lijven van honderden bezoekers uit het hele land. Ook Gerrit Versteegen, die het evenement organiseerde samen met de Vlaardingse tatoeëerder Jan Bom, liet zijn armen wat bij werken. Gerrit haalde jaren ge leden zijn eerste bloemetje op Katendrecht en heeft sindsdien een indrukwekkend aantal doodshoofden, motorfietsen en draken op zijn body verzameld. „De een spaart postzegels, de an der tatoeages", zegt hij nuchter. „Het is ook een beetje exhibitio nisme", voegt hij eraan toe. „Maar met criminaliteit heeft het niks te maken. Dat proberen we met deze conventie ook te be wijzen. Want je wordt er wel eens doodziek van, dat mensen ruim baan voor je maken als je gaat winkelen". Volgens Gerrit werd de Vlaar dingse conventie een groot sue- t. ces, ook al omdat de jaarlijkse Tatoo-happening in het Noord hollandse Warden niet door kon gaan wegens verbouwing van de zaal. „De Harmonie is uitermate geschikt voor dit doer", aldus Gerrit, die van plan is het evene ment op Vlaardingse bodem vol gend jaar te herhalen. Tegen die tijd zal Jan Born weer flink wat plaatjes op zijn lichaam hebben bijgetekend. „Ik hoef geen heel duikerpak, maar ik wü wel een mooi T-shirt opbouwen". Maassluis Najaren procederen heeft een bewoner van de Boeier eindelijk de schadevergoeding gekregen, die bij ver langde. De gemeente Maassluis moet hem 5000 gulden beta len. Dat is in een kroonprocedure bepaald. B en W voelden er aanvankelijk niets voor om hem schade loos te stellen. De man had geld geclaimd, omdat er naast en tegenover zijn woning een appartementengebouw verrees Toen hij zijn woning kocht, was er in het bestemmingsplan nog geen sprake van dat er een appartementengebouw zou komen. B en W zagen daarin geen reden met geld over de brug te ko men maar de Kroon oordeelde anders. Maassiuis/Vlaardingen De energiebedrijven van Vlaardin gen en Maassluis gaan volgend jaar besprekingen voeren over een fusie. Beide bedrijven zijn in de nabije toekomst gedwongen tot nauwere samenwerking, om dat ze hèt wettelijk verplichte aantal aansluitingen niet halen. Dat aantal is voor bedrijven, die zowel gas als elektriciteit leve ren, gesteld op 30.000. Vlaardin gen voldoet ternauwernood aan xdie norm, en Maassluis blijft er zelfs ver onder. Pogingen van het Maassluisse gemeentebestuur om ook Schie dam bij de fusiebesprekingen te betrekken zijn tot nu toe op niets uitgelopen. De Openbare Nuts bedrijven Schiedam zouden wel aan de gestelde normen voldoen en daarom liever autonoom blij ven. Of de toekomstige fusie ook gevolgen heeft voor het perso neelsbestand, is volgens de Maassluisse wethouder Izaak van der Knaap nog niet duide lijk. Maassluis In Maassluis is een moeizame discussie op gang ge komen over het gelijktrekken van de tarieven voor sport- en recreatievoorzieningen. Op ver zoek van de sportraad proberen burgemeester en wethouders een eenheidstarief voor alle ver enigingen op te stellen, maar de besprekingen daarover hebben tot nog toe weinig resultaat opge leverd. „De werkgroep die deze kwestie onder de loep neemt begon vol enthousiasme, maar is inmiddels op zoveel problemen gestuit dat er nog geen enkel zicht is op we zenlijke veranderingen", aldus wethouder Liesbeth Snoeck. „De materie is zo ingewikkeld dat er misschien wel helemaal niks verandert", voegt zij daar somber aan toe. Het Maassluisse tarievenbeleid in de sportsector is in de loop der tijd behoorlijk scheefgegroeid. Er bestaan enorme verschillen tussen de huurprijzen van sport velden en binnenaceommoda- ties. Maar ook voor de huur van velden bestaat geen eenheidsta rief, waardoor het kan voorko men dat een korfbalvereniging zes velden kan gebruiken voor de prijs die een voetbalclub moet neertellen voor één veld. Volgens wethouder Snoeck zijn die verschillen onaanvaardbaar groot: „Een basketbalvereni ging, die van een zaal gebruik maakt, zit theoretisch op een huur van 30.000 gulden, een voetbalvereniging daarentegen betaalt 16-000 gulden". De zaalhuren verlagen is een voor de hand liggende oplossing, maar dat houdt automatisch een drastische verhoging van de veldtarieven in. „En dat is ook weer niet reëel", meent me vrouw Snoeck. Schiedam De politie heeft de geluidsapparatuur van een 26-ja- rige bewoner" in de Burgemees ter Van Haarenlaan in beslagge nomen. De man kreeg boven dien een fikse bekeuring. Hij had ondanks herhaald aandrin gen van de buren geweigerd de muziek zachter te zetten. Een 72- jarige buurman, die genoeg had van het lawaai, kreeg toen hij protesteerde een paar rake klap pen. alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010 -473 82 22

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1