Putmans ouverture valt in het water I mam Weer een gat in Maasland Commissie komt stroef op gang Broekpolder-camping is college veel te duur Van Kleef: 'Ik draag IOBS warm hart toe' 5%% Hoofdbrekens voor stadsvernieuwers Hongaarse 'vriend' van Maassluis nog onbekend 5/2% VLAARDIN6S DAGBIAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Jelïe kiest voor kunst Perikel minder Lentefeest blij met opbrengst Daar komen de muppies m Theo; Waayers nieuwle. rector van gymnasium Tomaten snel in de kist, Parochies Nieuwland werken nauwer samen Raad op bezoek bij Shell- Pernis Rentewijziging perl september 1988. bondsspaarbank S - Symbolische steun aan VTM WATERWEG WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1988 Regionale redactie: Brede Havenstraat PAGINA 13 31 BC Vlaardingen. Postbus 110, 313Q AC Vlaardingen- Telefoon: 010-4343229, 4352056, 4350557 - sportredactie: 4345209 Maasland De Leidse Sterrenwacht gaat ervan uit dat het mysterieuze 'gat van Maasland' een oud boorgat van de Ne derlandse Aardolie Maatschappij betreft. Boer Maarten Gra- veland, op wiens weiland het gat begin deze maand werd aan- getroffen, is daar echter nog allerminst van overtuigd. „Zelfs deskundigen van de NAM zeggen nog nooit zo'n groot gat te hebben gezien. En niemand in de buurt heeft ooit ge zien dat hier in de omgeving is geboord", zegt de veehouder. Inmiddels is in Maasland een nieuw 'gat' ontdekt. Bij een col lega-veehouder werd een gat gevonden, waarin een raadsel achtige steen lag. In het weiland achter de boerderij aan de Westgaag stuitte Gra veland deze zomer op een groot gat van onpeilbare diepte. Eerst werd gesproken over een meteoriet, uit de ruimte, die was ingeslagen. Maar een deskundige van de Leidse Sterren wacht vond die veronderstelling onwaarschijnlijk. Na enig onderzoek kon deze niet anders concluderen dan dat het om een oud boorgat zou gaan, temeer daar er ook een piketpaaltje werd aangetroffen. Het gat is inmiddels door de Nederlandse Aardolie Maat schappij opgevuld met zand. De veehouder moest echter wel toezeggen dat hij de N/ M niet aansprakelijk zou stellen voor eventuele gevolgen. Schiedam Zelfs het schilderij van W.H. Singer jr. vermocht de commissie stadsvernieuwing niet te inspireren. Het door het museum uitgeleende werk in het Schiedamse stadhuis stelt een rustiek 'andschapje voor, met watermolen, en het deed de commissieleden misschien al te veel aan hun zomervakantie te rugdenken. Ais zij het al zagen. Sommigen hadden hun stukken niet goed gelezen. PvdA'er Ma- hir Engin en VVD'er Gerard Verhulsdonk vroegen naar de bekende weg, toen zij informeer den wanneer het gemeentelijk woningbeheer een deurwaarder inschakelt, en wat er allemaal aan voorafgaat. Directeur Ton :'*f ^férdoes legde voor de zoveelste -T Keer uit, dat er eerst omstandig wordt geprobeerd betalingsrege lingen te treffen met huurders met een huurachterstand. Xn het jaarverslag van het GWB had CDA-raadslid Els Hellwig gelezen, dat ambtenaren die moeten overwerken een maal tijdvergoeding krijgen, en zei vroeg of als de kantine dicht is, zij dan zelf de magnetron wel kunnen bedienen. „Nou, u haalt inderdaad het belangrijkste punt uit het verslag, hoor ik", spotte wethouder Hans van Kleef. Verhulsdonk versprak zich. „Ik zit niet in de coalitie", zei hij on danks het bondgenootschap van PvdA en VVD, waarmee de fractieleider zichzelf dus als dis sident afficheerde. En Van Kleef had het over een vetorecht (namelijk van de wethouder voor financiën), dat er in het col lege van B en W zou bestaan als „..er gestemd moet worden. Maar "jyölgens de gemeentewet heeft ■"-£ geen enkele wethouder welk ve- "torecht dan ook. Van Kleef vergat ook het pu bliek. Dat kreeg pas de gelegen heid wat te zeggen, toen ook de tweede termijn van vraag en antwoord al verstreken was. En bij een. ordevoorstel kreeg het publiek helemaal de kans niet. ook maar iets naar voren te' brengen. De commissie stadsvernieuwing moest duidelijk nog wennen aan het nieuwe politieke seizoen. Er werden zelfs behoeften aange praat, die er niet waren. Els Hell wig vroeg om een betere terug koppeling naar de vrouwenad viescommissie voor de woning bouw (VAC), wat er met haar adviezen is gebeurd maar de VAC-woordvoersters bleken daar zelf helemaal geen behoefte aan te hebben. „Het valt wel mee. hoor", dachten zij. Van Kleef concludeerde dat de VAC wellicht wat meer haar op de tanden moet krijgen Schiedam Het projectteam voor de stadsvernieuwing in Sehie- dam-Oost gaat zich opnieuw beraden over het lot van vier woningen en een kantoortje in de Van Leeuwenhoeckstraat Volgens een on derzoek van Gemeentelijk Woningbeheer is sloop van de huisnum mers 72 en 74 de goedkoopste oplossing en moet er daarna nieuw bouw worden gepleegd. Maar een onderzoek van het Rotterdamse architectenbureau Acropolis leert dat renoveren goedkoper is. Renovatie heeft het voordeel dat de bewoners een lage huur blijven betalen. Woningbeheer bestrijdt echter de kostenberekïng van Acropolis, zo bleek deze week tijdens een informatieavond. „De ver warring is nu zo groot, dat de bewoners een beetje lam zijn van alle vermoeiende discussies", vat bewonersdeskundige Jacques Freijee de sfeer samen. Volgens Freijee gaat het om een principekwestie. Wat staat er in de stadsvernieuwing in Schiedam voorop, dure nieuwbouw, of proberen via renovatie de huren betaalbaar te hou den? Pikant detail is, dat deze strijd wordt uitgevochten uitgerekend in het blokje van vier woningen waar ook het IOBS is gevestigd, het in stituut Ondersteuning Bewoners in Stadsvernieuwingsgebieden. In de Van Leeuwenhoeckstraat breken de stadsvernieuwers zich het hoofd over het lot van vier woningen en het kantoortje van het IOBS. Een surrealistisch landschapje siert sinds enkele dagen The Buil op. De maker is een van de klan ten van de coffeeshop, en eige naar Jelie Wasiander gaf hem graag de ruimte om zijn talenten te demonstreren. Op de eerste verdieping, waar de biljarttafels staan, vult het metafysisch aan doend kunstwerk de hele wand. Schiedam Lentefeest-perike len, het maandblad van stichting Lentefeest, gaat verdwijnen. Het blaadje was de laatste tijd al erg dun. Bovendien vinden Joke Lindeboom en Rietje Konings, die de redactie voeren, dat de kosten niet opwegen tegen het beperkte aantal mensen dat er mee bereikt wordt. Lentefeest kiest nu voor een medium, dat al vaker beproefd is: de krant. Overigens is er nog altijd geen uitzicht op het 'progressieve' maandblad Inzicht, waarvoor onder linkse Schiedammers al geld was ingezameld. Eén van de sponsors heeft al laten weten zijn geld terug te willen, als het nog lang duurt. Maassluis Het zal nog even duren, voordat Maassluis daadwerkelijk vriendschap kan sluiten met een stad in Hongarije. Burgemeester en wethouders hebben aange kondigd dat in 1989 het resul taat van een onderzoek naar zo'n relatie op tafel komt, maar met dit onderzoek is nog geen begin gemaakt. Op het stadhuis is men er zelfs nog niet uit, hoe een Hon gaarse partner het best bena derd kan worden: direct, of via de ambassade. „Er is wat vertraging geweest, maar binnenkort gaan we met het idee aan de slag", aldus een gemeentelijke woordvoer der. De Maassluisse gemeenteraad drong begin dit jaar aan op een band met een stad in het Oost blok, onder de nadrukkelijke voorwaarde dat het niet bij een vrijblijvende vriendschap zou blijven. De relatie zou min of meer moeten, passen in een Maassluis' programma voor ont wikkelingssamenwerking. Een eerste aanzet voor zo'n stedelijk Derde Wereld-beleid was al ge geven met de subsidiëring van de stichting Orion, die aan ont wikkelingshulp doet in het Afri kaanse Ghana. Op dat pad wilde de raad voortgaan in Oosteuro pees verband. Waarom juist Hongarije werd gekozen uit de landen van het oostblok, is niet duidelijk. Moge lijk houdt deze voorkeur ver band met de vakantie-uitstapjes, die burgemeester Hans van Es weieens naar het Balatonmeer in Hongarije heeft gemaakt. Ook gemeentesecretaris Henk Huis- kens zou deze omgeving kennen van een vorige vakantie. In elk geval zal de toekomstige Hon gaarse partner van Maassluis een stad worden aan het Bala tonmeer, aldus de zegsman van de gemeente. Vlaardingen Er komt geen camping m de Broekpolder. De gemeente Vlaardingen heeft geen geld voor de aanleg van een kampeerplaats. PvdA-raadslid Bert Kandel stelde onlangs voor langs rijksweg 20 met beperkte middelen een terrein voor be taald kamperen in te richten, maar volgens het college van burgemeester en wethouders vergt dat aanzienlijke investe ringen. De gemeente heeft bo vendien geen zin de exploitatie tekorten van een camping voor zijn rekening te nemen. Kandel zag de aanleg van een camping als een goed middel xn de strijd tegen de toenemende vervuiling van de polder. De campingbeheerder zou erop kunnen toezien, dat de tent- en earavanbewoners er geen rom meltje van maken. Want tijdens zijn trimtochten door de polder heeft Kandel vastgesteld, dat er regelmatig afval achterblijft op de groenstroken die voor dagre creanten zijn ingericht. Met die rommel valt het volgens het col lege echter wel mee. „De prul lenbakken worden in de regel Schiedam PvdA-wethou- der Hans van Kleef wilde er gisteravond niet over uitwei den, of hij een minderheids positie inneemt in het college van B en W, waar het gaat om de subsidiëring van het insti tuut Ondersteuning Bewo ners in de Stadsvernieu wingsgebieden (IOBS). Onlangs besloot het college om geld, dat het IOBS in 1987 niet had kunnen uitgeven, niet over te hevelen naar de begroting van dit jaar. „Dan kun je wei aan de gang blijven", zei Van Kleef, die de indruk wekte dat wethouder voor financiën Aad Wiegman Schiedam De collecte onder het motto Isoleren Is Genezen heeft in Schiedam5407,65 opgebracht. Het geld, bestemd voor kankerpa tiënten, die in de Daniël den Hoedkliniek in Rotterdam worden ver pleegd, werd ingezameld door medewerksters van stichting Lente feest i, Initiatiefneemster Riet Konings is zeer tevreden met het resultaat: .Zeker als je bedenkt dat we minder dan tien collectanten hadden". Lentefeest, zegt Riet Konings, is zeer begaan met het lot van kanker patiënten. In mei dit jaar maakte haar liefdadigheidsinstelling, die ook rolstoelers vervoert en gehandicapten gezelligheid bezorgt, al duizend gulden over voor Isoleren Is Genezen. Het bedrag was de opbrengst Van een bingo-a vond voor het goede doel. daar krachtig tegen was geweest ondanks het unanieme advies van de commissie stadsvernieu wing om de subsidie bij wijze van uitzondering wél over te heve len. Van Kleef, voorzitter van de commissie, wilde dat ook, maar hij liet in het midden of hij zich door Wiegman heeft laten be praten. Wel zei hij het IOBS een warm hart toe te dragen. Een pleidooi vanaf de publieke tribune voor méér opbouwwerk beloofde Van Kleef door te geven aan zijn col lega voor welzijn, Luub Haf kamp. Als het IOBS meer geld nodig heeft, moet het meer geld vra gen, was de boodschap die PvdA-raadslid Herman Post hoorn meegaf. Posthoorn zit zelf in het bestuur van het IOBS. Meer kreeg de oppositie, voor zo ver gisteravond aanwezig (D66, CPN en CDA), niet voor elkaar. Na een ordevoorstel van Adri Reijnho ut (D66) bleek Van Kleef bereid het IOBS toch als agenda punt op te voeren, maar een tweede ordevoorstel van Ulferd Bruseker (CPN) om het ten be hoeve van het publiek bij voor rang te behandelen, werd door een kleine meerderheid verwor pen. drie keer per week geleegd", antwoorden E en W op Kandels schriftelijke vragen. Minder stellig is het college over de manier, waarop tegen wild- kampeerders kan worden opge treden. Bert Kandel vindt dat de politie iedereen, die in de polder overnacht, op de bon moet slin geren. Maar zo eenvoudig ligt dat niet, blijkt uit het antwoord van B en W. Overnachten is wel iswaar verboden in de Broekpol der, maar dat geldt alleen voor recreatieve kampeerders. Woonwagenbewoners, die dik wijls hun bivak opslaan aan de voet van de rijksweg, mogen niet zomaar worden weggestuurd. De gemeente moet hun aanwe zigheid tolereren, omdat Vlaar dingen geen officiële standplaat sen voor woonwagens heeft. Een scherpere politiecontrole zou uitkomst kunnen bieden, ware het niet dat de agenten nog meer te doen hebben dan wild- kampeerders opsporen. „Maar", verzekeren B en W het veront ruste PvdA-raadslid, „tegen ovenreders van strafbaar gestel de bepalingen wordt, met inachtneming van de door de po litie gestelde prioriteiten en de beschikbare menskracht, opge treden". Plan met nieuwe abri's Schiedam—-Nog even geduld en Schiedam kan kennis maken met de muppies. Publex Straat- meubilair te Amsterdam is de uitvinder van dit fenomeen, dat niets te doen heeft met buiten aardse wezens uit een Steven Spielberg-film, maar alles met reclame maken volgens moder ne opvattingen. Muppies zijn na melijk verlichte panelen van hardglas met aan de ene zijde een commerciële boodschap en aan de andere zijde een culturele mededeling. Muppies komen oorspronkelijk uit Frankrijk. Het 'Nederlandse' woord is een verbastering van de Franse afkorting mupi, die mo- büier urbain pour information betekent. Publex mag verschil lende muppies plaatsen in ruil voor de levering van nieuw abri's. De overeenkomst levert Publex geld op in de vorm van reclame- revenuen. terwijl Schiedam voortaan geen financiële zorgen meer heeft over het herstel van vernielde bushokjes. Want de abri's van Publex mogen dan niet honderd procent vandaal- bestendig zijn, het Amsterdamse bedrijf heeft wel beloofd elk ver nield wachthokje zo snél moge lijk te herstellen. En zo snél mo gelijk wil volgens woordvoerder Bruna van Publex zeggen: jDes-i noods dagelijks". jl v „Door die snelle reparatie, zien onze hokjes er altijd tiptop uit enj lijken 't wel wonder-abri'sj', al-j dus Bruna. Het straatmeusiilairl van Publex is gemaakt vanptaal I en hardglas, Schiedam De Hagenaar Theo Waayers wordt de nieuwe rector van het Stedelijk Gymnasium. Hij volgt 1 januari drs. W.A: Vis ser op, die van de vqt-regeling gebruik maakt. Waayers is 48 jaar en ïs momenteel nog als le raar verbonden aan het Stedelijk Gymnasium in Leiden. De be noeming komt maandag in de gemeenteraadsvergadering, aan de orde. Aan de hand van advie zen van de rijksinspectie, de con rector en de medezeggenschaps raad verwacht het college van B' en W, dat de benoeming niet op weerstand zal stuiten. Vlaardingen De prachtige ouverture, die directeur Mar len Putman dit seizoen voor 'zijn'Stadsgehoorzaal had be dacht, is definitief van de baan. Het Varend Variété zal van 10 tot en met 17 septem ber de Haringstad mijden. Dat is besloten na een periode van twijfels komen ze wel, komen ze niet? Met die at tractie had het theater in de ogen van Putman een seizoe nopening van allure kunnen binnenhalen. - Putman is dan ook teleurgesteld, maar ook een beetje boos. „Va rend Variété had serieuzer de toegewezen plekken moeten be kijken", zegt hij verwijtend in de richting van Pieter Stapel van het VV. „Ondanksde inspannin gen van gemeentelijke diensten om de gebruikelijke vergunnin gen rond te krijgen en ondanks de medewerking van haven meester, zeekadettenkorps, poli tie en gemeentewerken kon Va rend Variété het licht niet op groen zetten". De late afgelasting steekt Put man vooral, omdat in mei nog al les mogelijk leek. VV typeerde de lokatie achter de Visbank toen als uniek. Als VV zich se rieuzer in de mogelijkheden en onmogelijkheden van die loka- ties had verdiept, had deze te leurstelling volgens Putman voorkomen kunnen worden. Ook de voorstudie voor een al ternatieve plek, aan de Westha venplaats waar de Assam II ligt afgemeerd, vindt Putman ach teraf niet grondig genoeg. Bij de uitwerking van dat plan bleek dat de scheerlijnen van de 14 meter ronde tent dwars over de rijbaan moesten worden gespan nen. „Het verkeer acht dagen omleiden kun je natuurlijk veif geten", beseft de theaterdirec teur. Ook de verwachte schade aan groenvoorzieningen heeft een rol gespeeld in het niet door gaan van het spektakel. De seizoenopenïng wijkt dit jaar dan ook niet af van die in voor gaande jaren: op10 september wordt gewoon wèer open huis gehouden. I Maasland De Maaslandse fir ma Voskamp neemt morgen de grootste tomatensorteerder van Nederland in gebruik. De ma chine is uitgerust met een vol automatisch kistjesafvulmeeha- nisme. Daardoor ligt de vulcapa- citeit tussen de 1100 en 1300 kis tjes per uur. De installatie werd afgelopen vrijdag in zes onder delen aangevoerd. Schiedam De twee rooms-ka- tholieke parochies in Schiedam- Nieuwland gaan nauwer samen werken. De diensten in de O.L.V. Visitatiekerk en de Sint Jan de Doper worden voortaan geleid door de twee pastoors van de laatste kerk, de paters Domi nicanen Louis Klinkenberg en Jacques Mahlmann. Deze situa tie, die al geruime tijd in de prak tijk bestond, is nu officieel goed gekeurd door alle betrokken Kerkelijke instanties. Het bisdom Rotterdam ziet daar mee af van. verdere pogingen een opvolger te vinden voor de anderhalf jaar terug overleden pastoor E. van Diepen van de O.L.V. Visitatie-parochie aan de Dr. Schaepmansingel. In overleg met het decanaat Schiedam en het bestuur van de paters Domi nicanen werd besloten de beide pastoors van de Sint Jan de Do- perkerk aan de Mgr. Nolenslaan te verdelen over beide parochies. Volgens pater Klinkenberg is dat geen uitzonderlijke maatre gel: „Ook in nieuwbouwwijken van Rotterdam zijn verschillen de parochies samengevoegd". Hoewel pater Klinkenberg en zijn collega Mahlmann het nu drukker krijgen dan tevoren, verwachten zij niet onder het werk te zullen bezwijken. Het aantal gelovigen en vieringen is de laatste jaren sterk teruggelo pen, onder meer door het ver trek van katholieke gezinnen naar andere wijken en de toena me van het aantal buitenlandse inwoners in Nieuwland. De liturgische vieringen tijdens het weekeinde worden in het vervolg in beide parochies door i één pastoor verzorgd. De tijden van de vieringen zijn met ingang van 1 september op elkaar afge stemd. Maandrente spaardeposito van: naar: 5 jaarvast, inleg minimaal f 15.000,-. Effektieve rente 5,9%. Bij u in de buurt is de bank binnen loopafstand Schiedam Vlaardingen Vlaardingen Leden van de gemeenteraad van Vlaardingen brengen op 4 oktober een bezoek aan de raffinaderij van Shell aan de Vondelingen weg in Pernis. De raad is door de directie van Shell uitgenodigd om te komen kijken, welke maatregelen de oliemaatschappij heeft genomen om het probleem van de zure re gen terug te dringen. Aanvankelijk zouden alleen le den van de commissie voor stadsontwikkeling en milieu naar de raffinaderij gaan. Maar burgemeester en wethouders zien in het bezoek een goede ge legenheid om eens informeel met de Shell-directie van ge dachten te wisselen over de ont wikkeling van het Shell-terrein aan de Deltaweg in Vlaardingen. Burgemeester en wethouders hebben vergevorderde plannen gehad om de 11 hectaren grond met opslagtanks van Shell aan de Deltaweg te kopen. De ge meente wilde de grond aan de kant van de weg bestemmen voor kantoren, en aan de kant van het water voor meer haven gebonden industrie. Ambtena ren zetten de voors en tegens van -de aankoop op een rijtje. B en W beslisten vervolgens, dat het geen haalbare kaart was. De gemeente verwacht nu, dat Shell zelf, als de verh uizing naar Perm's helemaal achter de rug is, het terrein in ontwikkeling zal brengen. Informele gesprekken met de Shell-directie zijn een goede manier om die ontwikke lingen te sturen, vinden Ben W. l Vlaardingen. De Vereni ging Tegen Milieubederf in en om het Waterweggebied (VTM) krijgt voor de sobere - viering van het 25-jarig jubi leum een bijdrage van 625 gulden Van de gemeente Vlaardingen. Het bedrag is symbolisch: 25 gulden voor elk jaar dat de VTM van zich heeft doen spreken. Het zilveren jubileum wordt slechts gevierd roet een reizende j expositie en een receptie. De VTM is geen rijke vereniging. Vlaardingen heeft enige tijd ge- leden, in een van de vele bezui- nigingsoperaties van de gemeen te, de contributie aan de VTM stopgezet. Maar een blijk van waardering voor het vele werk van de vereniging kon er bij de gemeente nog wel af. „Uw vereniging heeft, door haar kritische opstelling ten aanzien van allerlei ontwikkelingen op milieugebied, door de jaren heen het nodige voor onze gemeente f en haar inwoners betekend", schrijven burgemeester en wet- houders aan het bestuur van de 1 VTM. i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1