FNV-protest legen de plannen Van der Waal 1 i IC! Parkeren bij moskee: kritiek gehandhaafd Winst energiebedrijf mag niet verminderen Fusie in vormingswerk: vrouwen werken samen MI WELTERUSTEN oc c*o Vervuiling in Westmolenstraat nog onduidelijk Maasland verhoogt tarieven VIAGRDINGS DA6BLAD SGHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Wij pikken voorlopig niks' Toch circus op zondag Auto in sloot BGS krijgt meer vrijheid Posthoorn wil 't niet over kleurtjes hebben C*-i«2is fiïiiss WDBNKG redactie; Brede Haverisiraal 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110. 3130 AC Vlaaminaen. Telefoon: 010-4343529, 43520B6, 4350557 - sportredactie: 4345209 VEIIDAG 2 SEPTEMBER 1988 PAGINA 13 Oosterstraat-bewoner Pol wierp zich op als de belangrijkste woord voerder van de buurt' 'Over die tuintfas kon zeven jaar met gepraat worden. Nu opeens wel?' tuintjes Vlaardingen Boze buurtbe woners handhaven unaniem hun bezwaren tegen een par keerplaats bij de moskee achter de Oosthavenkade. Op een'hoor- zitting probeerde wethouder Bas Goudriaan gisteravond vergeefs hen te paaien door grotere tui nen en nieuwe schuurtjes in het vooruitzicht te stellen. „Daar kon zeven jaar niet over gepraat worden, nu opeens wel?" kaat sten bewoners van de Ooster straat terug. Zij gaven onomwonden toe dat zij - n de parkeerplaats zijn, om!. Jie de kans op het daad werkelijk in gebruik nemen van de moskee vergroot Maar de moskee, waarvoor de bouwver gunning nog niet is afgegeven, komt er toch wel, verzekerde Goudriaan. Hij liet doorscheme ren de verklaring van geen be zwaar van de provincie binnen kort te verwachten. De buurt beweert dat het ver bouwde pakhuis nu al als ge bedsruimte wordt gébruikt: „Een half uur geleden begon er weer een dienst". Hoofd bouw en woningtoezicht Jan Molenaar geloofde daar niets van. „Ga dan kijken!" riep de zaal. Daar ging Molenaar noch Goudriaan op in. Ook de uitnodiging om in de hui zen ter plaatse het verkeersla waai te peilen, dat volgens de buurtbewoners door de parkeer plaats nog zal toenemen, legden zij naast zich neer. De hoorzitting had een chaotisch verloop. Iedereen schreeuwde door elkaar, en Goudriaan deed geen enkele moeite de orde te handhaven. Molenaar stak een lang verhaal af over het Verschil tussen wettelijke en emotionele lawaainormen, maar daar had niemand belangstelling voor. De buurt ervaart de geluidsoverlast op eigen wijze: „Als je een scheet laat, dondert je koffie van tafel". Omdat de bewoners niet bereid zijn hun bezwaren in te trekken, zal de aanleg van de parkeer plaats waarschijnlijk enige ver traging ondervinden. Vlaardingen Circus Holiday mag toch op zondag 11 septem ber een voorstelling geven op het Erasmusplein in Vlaardin gen. Burgemeester en wethou ders gaven aanvankelijk geen toestemming voor de matinee, maar in een vergadering van de commissie voor algemene 2aken bleek dat alleen SGP en CDA het met B en W eens wa ren. Een pleidooi van de Belg Erik van Paemel, die de toernee van circus Holiday heeft geregeld, vond gehoor bij PvdA, WD. SP, D66 en klein links. "De voorstellingen in de tent, be toogde Van Paemel, geven geen overlast. Circus Holiday zou de zondagsrust van kerk gangers en van mensen die in directe omgeving van het Eras musplein wonen niet versto ren. Ben W waren wel bang voor verstoring van de zondagrust. Zij baseerden hun verbod op een passage uit het beleidspro- gram. Daar staat in, dat „bij de lokatiekeuze van openbare fes- tiviteiten op zondag rekening moet worden gehouden met kerkelijke en soortgelijke bij eenkomsten". Een meerder heid van de commissie voor al gemene zaken vond echter, dat die stelregel wel voor kermis sen opgaat, maar niet voor cir cussen. Vlaardingen De Bouw- en Houtbond van de FNV zal na mens zijn leden protesteren tegen de voorgenomen wijzigin gen in de beloningsstructuur bij de Vlaardingse bouwer Van der Waal bv. „Wij pikken voorlopig helemaal niks", vertolkte districtsbestuurder Dick Mollema gisteravond de mening van de leden. „Wij gaan niet met wijzigingen akkoord. Laat de di rectie eerst maar eens aantonen, dat het eeht zo slecht gaat met het bedrijf'. Zestig van de negentig I den bij Van der Waal k Vlaardingen - Doordat een 78-jarige automobiliste geen voorrang gaf, kwam haar •voertuig gistermiddag op de Goudsesingel in aanraking met een andere auto. Toen de vrouw gewoon doorreed, zette de aangereden auto mobilist de achtervolging in, waarna hij de vrouw in de Lusthofstraat tot stilstand dwong. Tegen de politie verklaarde de vrouw niets van het on geluk gemerkt te hebben, waarop de agenten de vrouw- verzochten voor on derzoek mee te rijden naar het politiebureau op de Westlandseweg. Toen zij daar haar auto wilde parke ren, begon de ellende pas goed. De vrouw reed tegen een geparkeerde auto aan, waarna zij in paniek vol gas gat De halsbrekende toeren voerden de bejaarde dame over het grasveld, zij ramde een hekwerk waarna zij uit eindelijk in de sloot tot stil stand kwam. Alle bij de aan rijdingen betrokken auto's liepen fik^e materiële scha de op. De politie bekijkt mo menteel, of er een onder zoek naar de rijcapaciteiten van de bejaarde dame moet worden ingesteld. Maassluis Afbouwen van de winsten van het Maassluïsse energiebedrijf is geen haalbare kaart. Een motie van de gemeen teraad uit 1987 om de winsten jaarlijks met 100,0(30 gulden te verminderen wordt door burge meester en wethouders alsnog afgewezen. Als de inkomsten van het energiebedrijf omlaag gaan, moeten andere tarieven omhoog met gemiddeld elf pro cent, zegt het college. De gemeente gebruikt de over schotten van net energiebedrijf om de begroting sluitend te krij gen. Valt dat geld weg—in 1989 bijna één miljoen gulden dan moet daar elders compensatie voor worden gevonden door an dere tarieven op te trekken. Het enige alternatief is dat het stads bestuur zijn uitgaven vermin dert. Het college vindt beide mo gelijkheden even onaantrekke lijk. Een ander punt uit de motie heeft meer kans van slagen. Dat is het idee om een deel van de winsten over te hevelen naar een zogenaamd egaliserings- fonds. Dat geld, stelde de raad vorig jaar, zou gebruikt kunnen worden om toekomstige tariefs verhogingen op te vangen, die hetgevolg zijn van bodemveron treinigingen. Onlangs zinspeel de wethouder Izaak van der Knaap er al op, dat de Maassluis- se bevolking in de beurs zou moeten tasten om de sanering van gifwijken te betalen. Het fonds zou daarin een rol kunnen vervullen. FNV-le- -.j kwamen bijeen in een zaaltje van complex De Rostburcht m Rotterdam- Zuid. Mollema had geen goed woord over voor de manier, waarop de nieuwe directeur Roelof J. van Bruggen de belo ningstructuur bij Van der Waal wil veranderen. Mollema: „Van Bruggen zorgt met zijn voorstel len voor onrust onder het perso neel. Dat doet het bedrijf geen goed. Hij is verkeerd bezig". De toestand bij Van der Waal is de FNV-leden volstrekt ondui delijk. Werknemers van het bouwbedrijf is een gewijzigde ar beidsovereenkomst voorgelegd, waarbij de beloning anders wordt geregeld en er opnieuw een proeftijd van twee maanden ingaat. Sommige werknemers van het aannemingsbedrijf heb ben die overeenkomst niet ge zien, anderen wel. '„Is er dan geen overleg met de directie?" vroeg Mollema. „Wel nee", zeiden de leden. „Er klimt opeens iemand op een werktafel in de loods en die begint een ver haal te vertellen. Die vertelt dat wij op ons uurloontje vier gulden en op de vakantiebonnen acht gulden moeten inleveren en dat de bond akkoord is". Mollema verzekerde de leden, dat er tus sen de FNV en de directie van Van der Waal 'nooit en te nim mer' overleg is geweest over de beloningsstructuur. De werknemers van Van der Waal weten niet waar zij aan toe zijn„Spanni ng is er al weken en de mensen zijn allemaal bang voor hun baan", zei een van de aanwezigen. „Er is tegen ons ge zegd: als jullie niet akkoord gaan met de veranderingen, dan kun nen jullie beter nu ontslag ne men". De mensen zijn bang dat het bedrijf hen op straat zet, om vervolgens met koppelbazen in 2ee te gaan. De directieleden ge nieten weinig vertrouwen: „Ze vertellen allemaal sprookjes en Schiedam De mogelijkheid om een groter cursus pakket aan te bieden is de belangrijkste reden voor samenwerking tussen de twee vormingswerkgroe pen in Schiedam. Om die reden gaan de. werkgroe pen met ingang van het komende cursusjaar op in de nieuwe stichting Vrouwen Vormingswerk Schiedam, die alle bestaande speciaal op vrouwen gerichte cursussen in Schiedam centraal gaan aan bieden. Schiedam Bedrijfsgemeen- schap Scbiemond krijgt de ko mende jaren meer vrijheden. De gemeente Schiedam gaat zich minder met de sociale werk voorziening bemoeien en de functie van BGS-directeur Wob van der Veen wordt opgewaar deerd tot managersniveau. Op die manier hoopt de bedrijfsge- méenschap de concurrentieposi tie ten opzichte van particuliere ondememrs te kunnen verbete ren. De maatregelen gaan. in januari 1989 in. Dan krijgen alle sociale werkplaatsen in Nederland te maken met budgetfinanciering. Ook de BGS moet vanaf die da tum rondkomen van een vast bedrag; bij de overheid aanklop pen om de verliezen aan te vul len is er niet meer bij. Volgens Van der Veen kan de bedrijfege- meenschap dat alleen volhou den, als de directie meer armslag krijgt De invoering van contractmana gement heeft ook de volle in stemming van het tweede-ka merlid G-B. Nïjbuis. De VVD- parlementariër was gisteren te gast in Schiedam om het 60-jarig bestaan van de bedrijfsgem een schap te vieren. Nijhuis bepleitte een verdergaande privatisering van de sociale werkvoorziening. Zo zou het bestuur moeten worden vervangen doorheen raad van commissarissen, zoals het 'gewone' bedrijfsleven die kent. Maar bij alle reorganisaties - mag volgens Niihuis niet uit het oog worden verloren, dat het om sociale werkvoorziening gaat; van de gehandicapte werKne- mers mag geen soortgelijke ar- 'beidspréstatie worden vernacht als in het particuliere bedrijfs leven. Leida van Grootveld (voorheen VOS) en Maja Nieuwenbuis-den Duik, die tot voor kort les gaf on der de vlag van de Politieke Vorming van Vrouwen, noemen de grotere herkenbaarheid naar de Schiedamse vrouwen toe een bijkomend voordeel van de fu sie. „De twee organisaties streef den eigenlijk allebei hetzelfde doel na. Het vergroten van de kennis en de weerbaarheid van vrouwen stond bij'beiden voor op", aldus Leida van Grootveld, Met de samenwerking denken de vrouwen het versnipperde beeld, dat bij veel mensen be staat, te doorbreken. „Als één or ganisatie staan we bovendien sterker tegenover de gemeente. Als grotere club leggen we waar schijnlijk wat meer gewicht in de schaal", hoopt Leida van Grootveld. Het cursusaanbod, dat geheel door vrijwilligsters wordt ver zorgd, wordt het komende sei zoen uitgebreid met een milieu cursus en een kadertraining. De raUieucursus beschouwen de vrouwen als een verdieping op de cursus politieke vorming, waarin het politieke reilen en zeilen in een wat breder verband wordt behandeld. Cursusleidster Geëlektrocuteerd Schiedam De 29-jarige A.C. van Leeuwen is woensdag tij dens een verbouwing aan de ge volgen van een elektrische schok overleden. De man, die op de zolder van zijn huis in de Huysmansstraat bezig was met Jhet trekken van elektriciteits draden, werd door familieleden bewusteloos aangetroffen. Een toegesnelde buurman trachtte de man nog te reanimeren, maar deze reddingspoging was ver geefs, Doordat het slachtoffer nog onder stroom stond, liep de buurman tijdens zijn reddings poging ook een schok op, maar hij kwam met de schrik vrij. Maja Nieuwenhuis volgde voor deze cursus zelf een speciale trai ning, die werd gefinancierd door het ministerie van volksgezond heid en milieu. De milieucursus en de kadertrai ning, die het komende seizoen ook voor het eerst wordt aange boden, ligt in het verlengde van wat het PVV tot voor kort deed. Deze opleidingen vormen een vervolg op de traditionele .VOS- cursussen, die voor veel vrou wen met een laag opleidingsni veau al de voorzichtige rentree in het onderwijssysteem heeft betekend. Leida Grootveld en Anita Oiij, die allebei VOS-cursussen ver zorgen. beschouwen het onder één dak brengen van de cursus sen als een prima ontwikkeling. „Het voorkomt dat mensen na de VOS-cursus in een gat vallen. Binnen dezelfde organisatie kunnen ze nu voor andere cur sussen terecht, die wat dieper graven", aldus Leida van Groot veld. Met de vormingscursussen ho pen de vrijwilligsters de kansen van vrouwen op de arbeids markt te vergroten. „Ook bieden wij een prima springplank naar de basiseducatie of een beroeps opleiding" aldus Maja Nieuwen huis. „Veel vrouwen blijken na een VOS- of een andere cursus in ieder geval aanzienlijk meer zelfvertrouwen te hebben". De oprichting van de nieuwe stichting wordt op 7 september met een receptie gevierd in zaal Beatrix. Mogelijk kunnen de vrouwen dan van de gelegen heid gebruik maken om bij wet houder Luub Hafkamp aan te dringen op nieuwe huisvesting voor het vrouwenwerk in Schie dam, Doordat het vrouwencen- trum Barrika na een brand am per nog kan functioneren, moeten de cursussen ook het ko mende seizoen her en der ver spreid door de stad worden gege ven. De eenheid in het Schiedamse vrouwenvormingswerk is een feit. De twee voormalige VOS-docenten op de foto, Lei da van Grootveld en Aniia OJij, waren net als Nicolette Poort en Maja Nieuwenhuis van het PVV nauw betrokken bil de fusie. Maasland De inwoners van Maasland ontkomen in 1959 niet aan een verhoging van de ge meentelijke tarieven. De onroe- rend-goedbelasting en het riool recht moeten omhoog. Burgemeester en wethouders schetsen voor 1989 een somber beeld. De begroting sluit met een tekort van bijna 174.000 gulden. Die verslechterende positie is voornamelijk het gevolg is van bezuinigingen bij het rijk. Maas land mist daardoor 87.400 gulden ten opzichte van vorig jaar. Burgemeester Mieke Bloemen- daal en wethouder Chris Keijzer (CDA) willen de onroerend- goedbelasting met vijf procent verhogen. Wethouder PietHou- tenbos (Open Groepering) meent echter, dat de verhoging tot drie procent beperkt moet blijven. De dorpspartij wil de ontbrekende twee procent uit de reserves halen. B en W zeggen dat verhoging van de ogb en. het rioolrecht dringend noodzakelijk is. De ogb werd voor het laatst in 1984 ver- hoogd. Sinds die tijd zijn de kor tingen op de rijksuitkeringen bijna geheel opgevangen door te snoeien in de uitgaven. „Thans is een niveau bereikt", aldus het college, „dat zich niet verder laat verlagen". Voorgesteld wordt om de rioolrechten met tien gul den per aansluiting op te trek ken. De reinigingsrechten voorden niet verhoogd. In totaal leveren de verhoogde gemeentelijke heffingen 67.000 gulden op, terwijl de meerder heid van het college ruim 62.000 gulden uit de reserves wil halen. Daarmee is het grootste gat g dicht. B en W denken uit de nieuwe bestemming van de bin nenkort leegkomende kleuter school De Woelige Halte jaarlijks 15.000 gulden te kunnen ontvan gen. Van de nieuwe investeringen voor 1989 eist de reconstructie van de Kwakelweg het grootste deel op. Een veel kleiner bedrag wordt uitgetrokken voor het op richten van een jeugdbrand weer, De bedoeling van zo'n korps is het enthousiasme voor het 'brandweergebeuren' te sti muleren. Het wordt in Maasland steeds moeilijker vacatures bij de brandweer te vervullen. Districtsbestuurder Mollema vond dat er voldoende stof was om met de directie om de tafel te gaan zitten. Zo'n gesprek zou heel wat gemakkelijker ziin, zei Mollema, als er al een onderne mingsraad binnen het bedrijf was. Maar hij merkte dat de ani mo onder de FNV-leden om zit ting te nemen in de OR niet erg groot was. „Als je je opgeeft voör de OR, krijg je meteen de zak". Ook districtsbestuurder Erme- rïns van de Hout- en Bouwbond van het CNV heeft van zijn le den bij Van der Waal klachten ontvangen over de voorgeno men wijziging van de belonings structuur- Hij besprak die klach ten gistermiddag met de directie van het bouwbedrijf. Mollema wimpelde een uitnodiging voor een gesprek met de directie af. „Ik moet eerst met mijn leden overleggen", vertelde hij direc teur Van Bruggen. Schiedam Tegen de zin van PvdA-raadslid Herman Post hoorn gaat de commissie stads vernieuwing binnenkort verga deren over de toepassing van op vallende verfkleuren in de Schiedamse nieuwbouw. D66'er Adri Reijnhout maakte dit voorjaar zijn bezwaren be kend tegen de soms opzichtige pasteltinten; „Geef mij maar het ouderwetse standgroen". Zijn opmerkingen hebben geleid tot een brief van de welstandscom missie, waarin voorzitter Hans Huis in 't Veld laat weten dat ar chitecten zelf wel mans genoeg zijn om kleuren uit te kiezen voor hun projecten. Welstand zit daar niet zo mee. Omdat PvdA-wethouder Hans van Kleef dat beloofd had, komt de brief van Huis in 't Veld in de eerstvolgende vergadering aan de orde. Maar zijn partijgenoot Posthoorn vindt dat het sop de kool niet waard is. „Ik heb geen behoefte om over kleurtjes te praten", zei hij, termen als mug genzifterij en mierenneukerij in de mond nemend. „Het mag best eens wat anders zijn dan grijs". Reijnhout kwam er eer) keer mee in een rondvraag, redeneert Posthoorn, en ste] je voor dat al les wat in een rondvraag te ber de wordt gebracht, leidt tot briefwisseling en daarna weer lange discussies. Dan is het einde zoek, vreest Posthoorn. Reijnhout'vindt dat Posthoorn op een vreemd spoor zit „Het kleurgebruik in de stadsver nieuwing is beslist een zaak, die de commissie stadsvernieuwing aangaat. Daar kun je niet om heen". VOOR GOED EN GEZOND SLAPEN s$ao«»dc«e*5'j 3555slaapcomfort 3SSS beddenspeciaalzaak-slaapkamers-siaapsystemen-linnenshop Hoogstraat 46-48 3111 HJ Schiedam tel.: 010 4 26 87 17 SchiedamHet aangekondigde bodemonderzoek bij wasserij Edelweiss in de Westmolen straat staat niet op zichzelf. De gemeente gaat ook monsters ne men van de grond onder het sloopbedrijf tegenover de wasse rij. De gemeente wil beide be drijfspanden opkopen en slopen, om er in 1991 woningen te kun nen bouwen. Een bodemonder zoek is in zulke gevallen stan daardprocedure. De suggestie, dat de grond onder zijn bedrijf vervuild zou zijn, wekte onlangs de woede van Edelweiss-directeur De Winter. „Mensen kunnen zoveel zeggen. Ik kan wel zeggen dat de burge meester iemana heeft vermoord, maar dat gelcof je dan toch ook niet? Wij voeren ai het zeepwa- ter netjes af via het riool, daar betalen wij ook dik geld voor". Ook verschillende inwoners van de binnenstad keken vreemd op van het bericht over vervuiling door Edelweiss. „Een wassenj gebruikt zeep en iedereen weet dat alles daar alleen maar scho- ner van wordt", aldus een cen trumbewoner. Er is volgens deze Schiedammer wel sprake van vervuiling in de Westmolenstraat, maar de oor zaak daarvan ligt niet bij Edel weiss maar bij andere bedrijven: bij een autosloper en de jaren ge leden afgebroken haarwaterfa- briek van Dralle. De bewoners vereniging Schiedam-Centrum zou die vervuiling al in 1983 in een brief aan het gemeentebe stuur aan de orde hebben ge steld, en de aanbeveling hebben gedaan een bodemonderzoek uit te voeren. „Want er zat in die straat zoveel troep in de grond dat een opzichter van de ge meente bijna flauw viel toen hij een kapotte rioleringsbuis kwam inspecteren". BVSC-secretaris Lammert van Wagtendonk kan de bewuste brief echter niet vinden in het archief van de bewonersvereni ging. Van correspondentie over bodemvervuiling in de Westmo lenstraat staat hem niets bij. De milieudienst DCMR zegt in die straat nooit onderzoek te hebben verricht. Of de toenmalige cor poratie Eendracht vóór de bouw van het appartementenblok (bij genaamd De Ontheffing) aan Korte Haven, Elzensteeg en Westmolenstraat de bodem heeft laten analyseren, is bii de woningbouwvereniging Schie dam niet bekend. Begin jaren tachtig zou dat geweest moeten zijn. „Maar een haarvvaterfa- briek lijkt me nou niet een echt grote vervuiler", sust WBS-di- rec trice Fanny de Graaff op voorhand de gemoederen van haar huurders. Voor ambtenaar stadsontwikke ling Flip Bohré staat als een paal boyen water, dat in elk geval de bodem onder het sloopbedrijf op de hoek van de Elzensteeg verre van schoon is: „Dat weet je zin tuiglijk, dat kan je ruiken, zien en vóelen. Daar zit wat olie enzo, maar hoe ernstig de vervuiling Is, daar hebben we nog geen idee van". Bodemvervuiling bij Edel weiss sluit Bohré zeker niet uit. Met het oog op de toekomstige woningbouw is de gemeente in middels met Edelweiss in onder handeling over verplaatsing van de wasserij. Stadsontwikkeling heeft ook het oog laten vallen op een oud schoolgebouw verderop in de Westmalenstraat, waar en kele kunstenaars hun atelier hebben. Dat pand zou ook moeten verdwijnen om plaats te maken voor woningen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1