Eis twee jaar in incestzaak 'Wonen in Vlaardingen is straks onbetaalbaar' BRANDERSFEESTEN DIJEN VERDER UIT Toch bijdrage cafés aan Brandersfeesten Natuur in regio ernstig bedreigd Maasland start met zuidelij ke toegang mum saam VLAARDINGS 0ASB1AD 4 SGHIEDAMSE GQ8JRAIII NIEUWE WATERWEG COURANT j. Industriewijk afgezet na bommelding Westduitse drughandelaar aangehouden Merk-koffers middel tegen diefstal Advocaat hekelt rol van moeder en bewijs met pop Sloop drijft vraag naar laatste goedkope huizen op Kelners rennen rond de haven Veel zieken bij sociale dienst -vy~ Regionale redactie; Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen, Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 WOENSDAG# SEPTEMBER PAGINA-17 Midden-Delfland Het gaat niet goed met de natuur in het weidegebied in Midden-Delfland. Veel soorten weidevogels worden met de ondergang bedreigd door verstedelijking, intensieve bemesting en ongunstige waterbeheersing. De doodssteek, menen plaatselijke vogelkenners, is echter de verwachte aanleg van een nieuwe snelweg (rijksweg 19) door Midden-Delfland en een niemvestartbaan van vliegveld Zes tienhoven. Dan is het namelijk definitief gedaan met de rust in het weidegebied, verwachten vogelkenners. Met de flora (bloemen en planten) in de weilanden rond Pijn- acker, in Midden-Delfland en Westland is het al niet veel be ter gesteld. Er is sprake van een ernstige verschraling van de vegetatie in deze regio. Ruim de helft van de plantensoorten gaat hard achteruit, zo blijkt uit een onderzoek door de pro vincie. Onderzoeker Clansman: „Hoewel voor de buitenstaander on merkbaar, nemen de botanische kwaliteit en verscheiden heid van het grasland in snel tempo af Zie ver der pagina 19. Maasland Met de recon structie van de Oude Veiling in Maasland wordt nog dit jaarbegonnen^ De financie ring van het project is rond. Het leeuwendeel wordt door Vlaardingen Na een bom melding bij Etim BV aan de James Wattweg is gistermid dag een aantal bedrijven in de industricpolder De Vergulde Hand ontruimd. Aanleiding was een anoniem telefoontje dat rond kwart over vier binnenkwam bij de hoofdvestiging van Etim in Zevenaar. Een onbekende waarschuwde dat er om half vijf in het Vlaardingse filiaal een bom zou ontploffen. De politie nam geen risico. De 25 werknemers van Etim en het personeel van aangrenzende bedrijven kregen het verzoek te vertrekken en de wijk werd afgezet Bom verken ners van de politie vonden echter geen spoor van explo sieven. Directeur Van Leeuwen van Etim Spreekt van 'een flauwe grap'. Geen idee waarom wij voor deze actie zijn uitgeko zen. Wij doen geen stoute din gen zoals olie leveren aan Zuid-Afrika. Wij importeren elektriciteitskabels, wat heeft dat nou met politiek te maken?" Schiedam Tijdens een routi necontrole heeft de Scfhiedamse politie gisterochtend éen West duitse drughandelaar aangehou den. De 24-jari^e man wordt in Duitsland gezocht jvoor een reeks drugszaken en wordt daar ook gezocht voor diefstal. Inmid dels is een uitleveringsprocedu re gestart. De man zit momenteel vast in een cel van het Scbie- damse politiebureau. Schiedam Met tien Merk wat je hebt-koffers gaat mr. Wil Boonstra in Schiedam de diefstal van waardevolle persoonlijke ei gendommen te lijf. De koffers van de anti-vandaiis- me coördinator bevatten een set pennen, een graveermachine en een ultraviolette stift waarmee kostbaarheden als videorecor ders, tv's, thuiscomputers en ca mera's gemerkt kunnen worden. Dit verkleint de kans dat de spullen gestolen worden. Dieven en helers vinden voor werpen waarin de eigenaar zijn postcode heeft gegraveerd door gaans minder aantrekkelijk. De voorwerpen zijn dan te gemak kelijk herkenbaar als gestolen goed. De preventie-koffertjes zijn voor iedere Schiedammer gratis te leen. Boonstra verwacht een re delijke belangstelling voor zijn experiment Een proef onder ge meente-ambtenaren, die met Boonstra's apparatuur hun zo juist aangeschafte computers waarmerkten, was volgens Boonstra bemoedigend. De koffers kunnen worden afge haald bij de anti-vandalisme coördinator in gebouw "s Grave- land aan de 's Gravelandseweg. De klant mag de apparatuur, die per set 250 gulden kost, voor een paar dagen mee naar huis ne men. Pogingen tot diefstal van koffer en inhoud zijn zinloos: Boonstra heeft in alle sets zijn postcode gegraveerd. de provincie betaald, Maas land draagt 25 procent bij in de facelift van net kruispunt van Kerkweg, Koningin Ju- lianawegen Maassluiseweg. Alle verkeer uit de richting van rijksweg 20 en naar Maassluis (richting Rozenlaan) krijgt er mee te maken, terwijl ook het busstation bij de veiling en disco theek Vlietzicht erbij betrokken zijn. Het gaat hier om de zuidelij ke toegang naar het dorp. De voorrangsregeling op het kruispunt wordt gewijzigd. Het verkeer op de Kerkweg krijgt voorrang op het verkeer van de Koningin Julïanaweg, En hier krijgt het verkeer voorrang op dat van de Maassluiseweg. Ver keer, dat uit Maassluis via Maas land naar de rijksweg wil, moet dus twee keer voorrang verle nen. De bocht van de Oude Veüing naar de Kerkweg wordt iets ver legd, zodat er een betere aanslui ting wordt verkregen. Hiertoe Is een oud pandje aan het begin van de Kerkweg gesloopt. Het omleggen van de Kerkweg komt de overzichtelijkheid op het kruispunt ten goede, waarmee vooral de veiligheid van voet gangers en fietsers is gediend. De Oude Veiling zelf wordt eveneens gewijzigd. De twee rij banen worden versmald om ruimte voor voetgangers- en fietspaden te scheppen. Aan de kant van Vlietzicht komt een ge combineerd voet- en fietspad, aan de kant van de Kortebuurt een fietspad dat in twee rïchtin- Maaslandse gemeentebe stuur overlegt nog met Rijkswa terstaat en Vlietzicht over een oplossing voor het parkeren van de discobezoekers. De gemeente denkt aan de aanleg van een par keerterrein. bij het huidige bus station. Die oplossing heeft voor Maasland echter grote financiële consequenties. Met de eigenaar van de discotheek zijn bespre kingen gaande over een bijdrage in de kosten. Schiedam Een 34-jarige Schiedammer heeft gisteren voor de Rotterdamse rechtbank in alle toonaarden ontkend dat hij ooit sexueel misbruik heeft gemaakt van zijn 8-jarige doch tertje Sabrina. Hij zou zich vanaf haar tweede jaar enkele malen aan haar hebben vergrepen. Terwijl ook zijn advocaat, mr. R.J. Baumgardt, meende dat er sprake was van een rammelende bewijsvoering, hield de officier van justitie zijn eis staande: twee jaar cel. Een poging van Baumgardt zijn cliënt meteen v^jjj te krijgen strandde. „We zijn er nog niet uit", verwoordde de rechtbank president na een korte schorsing de twijfels, die ook van zijn kant nog leven. De zaak kwam aan het rollen toen Sabrina, die in een medi sche rapportage als een kind met ontwikkelingsachterstand wordt omschreven, in 1985 bij het medisch kinderdagverblijf in Vlaardingen voor onderzoek kwam. „Daaruit blijkt meteen al dat ik haar niet sexueel heb mis bruikt", hield verdachte de rechtbank voor. „Het was mij namelijk opgevallen dat zij ont zettend veel dronk. Ik was bang dat ze suiker had en ben daarom met haar naar Vlaardingen ge gaan. U denkt toch niet dat ik dat had gedaan als ik iets te verber gen had? Want de kans dat het daar zou uitkomen was natuur lijk heelgroot". In het kinderdagverblijf ontdek te een orthopedagoge, dat het kind jn haar gedrag 'tekenen van sexueel misbruik'vertoon de'. Dat concludeerde zij aan de hand van spelsituaties, waarbij gebruik werd gemaakt van een zogenaamde anatomisch correc te pop. Zo'n pop vertoont sterke gelijkenis met een mens. In haar rapportage rept de orthopedago ge over angstige, paniekerige re acties van het kind. Bovendien zou Sabrina tijdens die spelletjes hebben gezegd dat ze van haar vader aan niemand iets mocht vertellen, omdat ze anders in de gevangenis zou komen. Een kin derarts bevestigt haar heftige emoties aan de hand van zijn be vindingen. Hij ontdekte dat het kind uitermate bang was voor medisch onderzoek in de schaamstreek. Twijfel „Toch valt uit het rapport van de orthopedagoge niet te destilleren dat mijn cliënt schuldig is", meende mr. Baumgardt Hij noemde twee argumenten, waarom er op z'n minst sprake is van twijfel. „De .onderzoeksmet hode is tamelijk nieuw en in Amerika, waar de methodiek is ontwikkeld, zijn er deskundigen die vraagtekens plaatsen bij de juistheid van de uitkomsten. Bo vendien schrijft de orthopedago ge, dat zij geen uitspraak durft te doen over de persoon die de han delingen moet hebben verricht". De verdachte kon zich daar he lemaal in vinden. „De angstige reacties van Sabrina begonnen, nadat een 14-jarig neefje een avond op haar heeft gepast. Ik heb dat ook aan het kinderdag verblijf gemeld", aldus de man. Ook van een andere, mogelijk belastende analyse dat er in de thuissituatie sprake was van "kenmerken van een gezin waarin incest is gepleegd' was verdachte niet onaer de indruk. „Dat kan kloppen, ja", zei hij. „Mijn ex-vrouw is als kind door haar oom sexueel misbruikt". Verder hekelde mr. Baumgardt de tegenstrijdige verklaringen van de moeder. Hij typeerde haar ais een mede-verdachte, die zwaarwegende belangen had om haar ex-man zwart te maken. Tijdens de spelletjes was name lijk ook naar voren gekomen, dat de vrouw zich aan haar zoon tje Roland zou hebben vergre pen. De wens van de vrouw, dat de kinderen aan haar worden toegewezen, kan haar interpre tatie van één en ander flink heb ben gekleurd, meende Baum gardt. Twee voorvallen De moeder noemde in haar ver horen bij de politie twee voor vallen, die de beschuldiging van incest zouden rechtvaardigen. Eén keer was de verdachte na een douche naakt op de bank gaan. zitten. Sabrina zou toen het geslachtsdeel van haar vader hebben beetgepakt. Bij de rech- ter-commissaris verklaarde zij later dat dat vaak was gebeurd. Een andere keer zou de man met zijn grote teen de schaamstreek van het kind hebben beroerd om te kijken of zij al sexuele gevoe lens had. De man ontkende dat. Zoals hij ook andere aantijgingen na drukkelijk van de hand wees als Verzinsels van een labiele vrouw'. Hij doelde daarmee op drie verklaringen van zijn ex- echtgenote. Hij zou haar hebben gevraagd foto's te maken van dè billen van ongeveer 10-jarige meisjes, wilde vaak dat hun twee kinderen toekeken bij hun vrij partijen en zou haar hebben voorgesteld als de kinderen ou der waren een keer met z'n vie ren te vrijen. De man bestempel de het allemaal als klinkklare Hij gaf wel toe dat hij thuis een enorme collectie pornoblaadjes bezat, waaronder zich ook kin derporno bevond. „Ik heb-een keer een hele vuilniszak cadeau gekregen. Daar zat inderdaad ook kinderporno tussen", aldus de verdachte, die verklaarde verschrikkelijk boos te zijn over alle valse beschuldigingen. „Het enige, dat me nu nog op de been houdt, is het idee dat ik de men sen die me dit hebben aange daan, als ik vrij kom, op wettelij ke manier kan terugpakken"; U tspraak op 20 september. "Vlaardingen Door de grootscheepse sloop van goedkope huurhuizen dreigt wonen in Vlaardingen voor de lagere inkomens onbetaal baar te worden. „Binnen nu en vijfjaar is er geen redelijk betaalbare huurwoning meer te vinden", waarschuwde Remi Poppe (SP) deze week Bas Goudriaan, de PvdA- wethouder voor volkshuis vesting. Poppe en ook CPN/PSP/PPR- raadslid Jan Vons verwijten Goudriaan, dat de wethouder met zijn drang om Vlaardingen te vernieuwen de belangen van grote groepen inwoners schaadt. De gemeente gaal dankzij Gou- driaans sloop- en nieuwbouwpo- litiek weliswaar meer erfpacht en onroerend-goedbelastïng in casseren, maar dat geld moet na tuurlijk wel eerst door de bevol king worden opgebracht. En de laagstbetaalden zijn daartoe niet in staat, zeggen Poppe en Vons. Klein links staat niet alleen in die kritiek. Op tenminste één punt wordt de theorie van Poppe en Vons onderschreven door de SGP/ GPV RPF-f ractie. Dat punt betreft de herziening van de erfpacht, zodra een oud pand is gesloopt. Die herziening komt in alle gevallen neer op verho ging. Dat betekent volgens frac tievoorzitter Rien Lensvelt dat bijvoorbeeld centrumbewoners, die nu 76 gulden erfpacht beta len. straks op dezelfde grond in een nieuw huis circa 2000 gulden moeien opbrengen. Poppe beweert ook dat het colle- te van burgemeester en wethou- ers geen trucjes schuwt om lu cratieve nieuwbouwplannen door te drijven. Zo worden vol gens hem, om de sloop van de Groeneweg en de Wetering straat te rechtvaardigen, de kos ten voor reparatie van de riole ring sterk overdreven. De ge meente heeft dat karwei op 1,2 miljoen becijferd. Sloop van de twee stratendie bij d e stortbuien van vorig jaar zomer volledig blank kwamen te staan, zou ge zien die hoge kosten het. beste zijn, redeneert de gemeente. Punten Maar in dat verhaal ontbreekt het gegeven dat beide straten diepe tuinen hebben en dat de gemeente er na de afbraak twee maal zoveel huizen kan bouwen dan er nu staan. Hetzelfde geldt voor de 410 woningen in de Bab- berspolder. De vrije ruimte tus sen de huizen is zo groot, dat er op de kaalslag straks plaats is voor minstens 800 woningen, schat Poppe. Een aardige bron van inkomsten aan ogb en erf pacht. In. de meeste straten van het cen trum die straks zullen verdwij nen, zoals de Schepenstraat, de Van Riebeeckstraat en de Jou- berstraat, is de ruimte beperkter dan in de Babberspolder, maar in die gevallen biedt bauwen in de hoogte uitkomst. Hoewel er nog geen concrete plannen zijn, heeft de gemeente in die omge ving al op grote schaal panden aangekocht. Waarheen de bewoners moeten verhuizen, is nog niet duidelijk. Hun vragen over inschrijving voor een huurwoning heeft Goudriaan onbeantwoord moeten laten. Toewijzing van huurwoningen geschiedt op ba sis van een puntensysteem, en om voldoende punten te verga ren moet een woningzoekende geruime tijd ingeschreven staan. Over eep regeling voor deze spe ciale gevallen was nog niet nage dacht. Maar ondertussen wordt het probleem steeds nijpender, want hoe meer goedkope wonin gen er verdwijnen, hoe groter de vraag wordt naar de resterende betaalbare huizen. En dus gaat het aantal punten, dat voor zo'n huis nodig is, omhoog. Ondertussen gaat de stoop ge woon door. Aan de Kortedijk heeft de gemeente onlangs weer enkele panden opgekocht:! het Het Buizengat. met rechtsonder een stukje van de Kortedijk, waar de gemeente nu vrijwel alle panden in bezit heeft. woonhuis op de landtong bij de sluis, én het appartementenblok halverwege de dijk. Poppe's pleidooi om de panden te laten staan („dat zijn toch goede, bruikbare huizen") was ver geefs. Goudriaan wil aan de Korte Dijk zijn handen vrij heb ben voor de toekomstige wo ningbouw rond het Buizengat, en oudere panden passen daar niet in. Poppe's commentaar: „Goudriaan maakt eerst een woestijn van de Kortedijk en zet er dan nieuwe huizen neer.Dure huizen, die alleen yuppies kun nen betalenv Schiedam Wim de Haan houdt wel van een stuntje. De Sehiedamse boksschoolhouder slaagt er om de zoveel tijd wel in om de publieke aandacht op zich te vestigen. Met lezingen en cul turele boksavonden stonden De Haan en zijn leerlingen regelma tig in het middelpunt van de be langstelling. Nu heeft de ex- voetballer van SVV weerVwat nieuws verzonnen: een. kelner loop, als bijdrage aan de Bran dersfeesten. Het tijdstip is zon dag J 8 september, s' ochtends om tien uur. Aan het hardrennen met een vol dienblad over de Lange Haven doen onder andere kelners van de cafés 't Fust, De Unie, Proosje en Onderdepot mee. De wed strijd vindt 's morgens vroeg plaats, omdat even later de Bran dersloop op hetzelfde parcours van start gaat. De Haan hoopt dat de kelners, die vaak tot diep in de nacht werken, goed uitge slapen zijn. Kelners die nog mee willen doen, kunnen zich overi gens opgeven bij de boksschool houder, 5 fi Aan de kelnerrace doen niet uit- sluitend heren mee. Schiedam Het cotiflil f de stichting BrandersfeesUm en Amstelbron-eigenaar Ton Mel- sen is opgelost. Nogal wat winke liers waren boos op Melsen, om dat hij tot dusver had geweigerd bij te dragen in de kosten van de Brandersfeesten. Melsen, die tij dens de Brandersfeesten samen met John van Dijk en Joop van Hees van café De Kud een mu ziektent op het Uitkijk-terrein neerzet, stelde de organisatie gis terochtend een bijdrage van dui zend gulden in het vooruitzicht. Met name de -winkeliers be schuldigden Melsen tot gisteren van parasitisme. Zij vonden het geen pas geven dat de winkeliers veel geld op tafel leggen, naast de veie organisatorische inspan ningen, terwijl Melsen vervol gens zonder te betalen een graantje meepikt van de verkre gen klandizie. „Melsen heeft eindelijk begre pen dat je niet zomaar aan de door ons gestelde voorwaarden voorbij kunt gaan", aldus pen ningmeester Chris Coppens van de stichting Brandersfeesten. „Ik ben blij dat de problemen nu uit de wereld zijn". In de feesttent van Melsen, Van Hees en SVV-sponsor John van Dijk wordt zaterdag 24 septem ber de eerste Miss Brandersstad- verkiezinggehouden. Die avond treden de Dutch Swing Bigband en Wïm Koopmans in de tent'op. De dag erna, tijdens de zondag- markt, vindt er vanaf één uur s middags een playbaekshpw plaats, waarna de activiteiten in de muziektent worden afgeslo ten met een Brandersbal, waar aan verschillende artiesten mee- werken. Het Uitkijk-terrein is te vinden aan de voet van de Hoog straat. Schiedam „Een zeer uitge breid programma met voor elk wat wils. De kwaliteit en de va riatie van de activiteiten tijdens de Brandersfeesten zijn ten "op zichte van verleden jaar duide lijk toegenomen". Voorzitter Wil Vollering wordt bij voorbaat en thousiast als hij over de Bran dersfeesten 1988 verhaalt. On danks de stroeve samenwerking tussen verschillende personen en instellingen toonde de organi serende stichting zich gisteren zeer tevreden. DevBrandersfeesten vinden als vanouds^plaats in de laatste week van september. Acht da gen staat het centrum van Schie dam bol van de activiteiten, waarbij een belangrijke plaats is ingeruimd voor de lokaties Lan ge Haven, Grote Markt, Hoog straat en Hemaplein. In het eerste weekeinde van de Brandersfeesten ligt de nadruk op de watersport. In nauwe sa menwerking met de Openbare Nutsbedrijven vindt in de Lange Haven weer een gondèlvaart plaats. Meer dan 75 verlichte pleziervaartuigen kruisen dan door de haven. Eerder op de dag ligt de nadruk ook al op het wa ter. Attracties ais boegsprïetlo- pen, demonstraties met scheeps modellen en waterfietsen moeten publiek en deelnemers 's middags vermaken, terwijl Jan Rietman met zijn Radio Rijn mond-tour op de Grote Markt de muziekliefhebbers voor zich tracht te winnen. Het hoogtepunt van de Bran dersfeesten ligt in het laatste weekeinde, wanneer de stad echt op zijn kop gezet zal worden. Uitbater Ton Melsen begint vrijdag 23 september al met jazzmuziek in een tent op het terrein van. De Uitkijk, ter wijl café Podium en het Passage theater op hetzelfde moment uit pakken met het tweede Podium- gala. Verder staat er een jazz- nacht op stapel, waar meer dan dertig horecabedrijven aan deel nemen, terwijl 's zondags alle winkels geopend zijn tijdens de zondagmarkt. Circus Custeis, zangeres Anita Meijer en de for matie Hang On To Your Hat zijn dan de grote muzikale trekpleis ters. Een klein probleem blijft dat loco-burgemeester Chris Zijde veld, die het festijn opent, „alles wil doen. zolang het maar niets' met dieren is". Laat de organisa tie nu net het plan hebben om bij de openingsceremonie honderd- vijllig duiven los te laten. Schiedam Het blijft tobben met het ziekteverzuim bij de so- cïale dienst Uit het jaarverslag v^n de dienst over vorig jaar t* blijkt dat steeds bijna tien pror cent van het personeel, of soms zelfs meer, absent was door ziek1- V te. Directeur Gérard Smitk I schrijft dot toe aan het ongezond de 'binnenklimaat' in het pand aan de 's Gravelandseweg. Sün-> pele m aatregele n, zoals het o'pjde kierstand zetten van de rajnep aan het einde werkttijd sorteer de n niet of nauw elijks effectfej^ „Hét binnenklimaat blijftUde aandacht houden", belooft SmïtS in het verslag.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1