Vertrouwelijke stukken verspilt in handen van kinderen Routeplan moet obstakels gehandicapten wegnemen Scholen lopen moeilijk warm mis 'Heier gelcP VLAABDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT! SoFiDoc wil projecten over Filippijnen meer Nieuw schandaal bij bouw politiebureau Steeds vaker onverzekerd Wekkerradio maakt de buren dol Handtekeningen tegen verkeer op het Emaus Boenen en melken uit dierenliefde ■BEE TVKRANT om no BP ROTTE R DA M VAN ROON KOMT MET 'KEIHARDE VISIE' john kroes hülsta studio WKIERWEB Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC" Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352056,4350557 - sportredactie: 4345209 DONDERDAG 8 SEPTEMBER PAGINA 15 door JOOP BREEOVELD Vlaardingen De Filippijnse presidente Cory Aquino brengt haar land met een opportuniseh hap-snapbeleid in steeds grotere problemen. Met die trieste con clusie op zak keerde de Leidse docent Paul Oliemans vorige week terug uit het innerlijk ver scheurde Aziatische land. Olie mans trok voor de Solidariteits- groep Filippijnse Docenten (So- FiDoc), dat zijn hoofdkwartier in Vlaardingen heeft, vijf weken door de Filippijnen. De reis was bedoeld om zo vee! mogelijk informatie over het on derwijs daar te vergaren. Met die informatie wil SoFiDoc scholen in Nederland benaderen en pro beren er bewustwordingsprojec- ten aan te koppelen. SoFiDoc is na de VLOS de tweede organisa tie in Vlaardingen, die zich met de Filippijnen bezighoudt. Dirk van Campenhout, die zich enige tijd terug nog voor de VLOS sterk maakte voor de stad Bacolod. voert het secretariaat van de nieuwe organisatie. Hij meent dat de twee organisaties prima naast elkaar kunnen be staan en eerder aanvullend dan concurrerend zijn. „Wij richten ons op het hele land en dan voor al op het onderwijs, terwijl de VLOS zijn acties tot Bacolod be perkt", schetst Van Campenhout de werkbare tweedeling. Hii hoopt en verwacht dat het veldwerk van zijn collega Olie mans er toe leidt dat op steeds meer scholen in de regio projec ten over de Filippijnen worden opgezet. Oliemans is in ieder ge val met een karrevraeht aan in formatie teruggekeerd. Hij be schikt over fotomateriaal, een diaserie, een videofilm en gaat een brochure schrijven over de onderwijssituatie in het land. „Het gaat er om de nuancerin gen te kunnen aanbrengen", meent Oliemans, die vindt dat de beschikbare informatie te sum mier was om er een goedlopend schoolproject mee te starten. „Als je er bent geweest, wordt het een stuk gemakkelijker de schoolleiding te overtuigen van het onderwijskundig nut van zo'n project. Het zijn vaak name lijk die hele simpele dagelijkse zaken die dergelijke lessen inter essant kunnen maken". Hoewel aan de Filippijnen on langs al aandacht is besteed op Spieringshoek in Schiedam en het Groen van Prinstererly- ceum en scholengemeenschap Casïmir in Vlaardingen, blijft het volgens Oliemans moeilijk scholen warm te laten lopen voor projecten. „Er zijn verschil lende barrières die moeten worden genomen. De meeste do centen zijn er huiverig voor om met materiaal van anderen aan de slag te gaan. Ze denken dat niet te kunnen gebruiken. Ook de examendruk wordt vaak als argument aangevoerd om van een project af te zien. Ik vind dat kortzichtig, want heel veel ele menten kunnen met een beetje goede wil prima in het lesmateri aal worden ingepast. Daarnaast speelt mee hoe iets aan de ouders moet worden verkocht. Zeker als het overeen politiek gevoelig land als Nicaragua gaat. Tenslot te speelt de onderlinge concur rentiepositie van scholen ons niet bepaald in de kaart, want de schoolleiding is bang om leerlin gen aan andere scholen kwijt te raken". Meer problemen Voorlopig is Oliemans echter vooral bezig om de vele verse er varingen te verwerken. Hij trof op zijn reis een land aan waarin steeds nieuwe wetten worden uitgevaardigd, waarmee beoogd wordt problemen op te lossen. In veel gevallen worden de proble men er juist groter door. "Het ge beurt allemaal heel ondoor dacht", analyseert de Leidse do cent de situatie. „Aquino lijkt aan de wensen van de mensen tegemoet te willen komen, maar schept een warrige situatie door met onvolledige wetten te ko men waarin hetstikt van de ma zen". Als voorbeeld noemt hij de re cente wet waarin wordt geregeld dat het onderwijs op openbare scholen voortaan gratis is. „Dat klinkt goed, maar haar eerste fout was dat de wet pas van kracht werd twee of drie dagen voordat de scholen weer begon nen. Dat leidt tot chaos, Daar komt bij dat daardoor een enor me stroom leerlingen van de particuliere naar de toch al over bevolkte openbare'scholen trok. De klassen barsten uit hun voe gen, maar extra lokalen, boeken en andere noodzakelijke voor zieningen ontbreken. Je krijgt daardoor een situatie dat scholen vercommerciajseren. Op een dure school kap wel goed onder wijs worden gegarandeerd en slaagt soms 99 procent van de leerlingen. Op andere scholen haalt maar 30 tot 50 procent het diploma". Ook andere wetten die onlangs door de regering Aquino zijn uit gevaardigd, ademen volgens Oliemans op het eerste gezicht goede bedoelingen, maar be werkstelligen meestal het tegen overgestelde. „Een simpel voor beeld: het is nu bij wet geregeld dat de burgerwacht, de vigilan tes, niet meer bewapend mag zijn. Die wet rammelt echter zo dat die clubs daar onderuit kun nen komen door simpelweg de naam te veranderen. Ik denk dat dit alles met de structuur van het land te maken heeft. In de senaat zitten vooral landeigenaren die de verhoudingen graag willen houden zoals ze zijn. Zij zijn al- leen maar gebaat bij dergelijke rammelende wetgeving". Terug naar zijn eigen verant woordelijkheid als leraar schei kunde zegt hij dat er met een beetje inventiviteit wel degelijk mogelijkheden zijn voor scholen om bij allerlei vakken de situatie op de Filippijnen te betrekken. Ook in de scheikundeles? „Ze ker, Ik ga in op de nieuwe vor men van suikerwinning via che mische procédés. In Amerika wordt tegenwoordig bijvoor beeld op grote schaal suiker uit De nieuwe weiten voor het on derwijs leidden op de Filippijnen tot een reeks van stakingen, zoals hier in de hoofdstad Manilla. maïs gewonnen. Dat heeft direc te en kwalijke gevolgen, zowel economisch als politiek, voor de suikerboeren op de Filippijnen" Met de informatie van Oliemans gaat Van Campenhout binnen kort de scholen in de regio langs. „Ik hoop dat we een aantal pro jecten kunnen opzetten", aldus de VLOS-dissïdent. Maassluis Maarten 't Hart beleed ooit dat hij de Brede Trappen bij de Veerstraat 't mooiste plekje ter wereld vond, maar jn zijn nieuwste roman lijkt de fameuze schrijver toch op dat credo terug te komen. In De Steile Behing blijkt opeens de Wip in Maassluis liet warm ste plaatsje in zijn hart te heb ben veroverd. Wie staande op de Wip richting Vlietlanden kijkt, ontwaart „nergens op aarde een schoner aanblik", al dus 't Hartin zijn jongste boek. De auteur mag er dan verwar rende en tegenstrijdige harts tochten op nahouden, zijn be schrijvingen van Maassluis zijn in De Steile Helling weer even nauwkeurig als vanouds. Het lijkt wel of Maarten 't Hart nooit is weggeweest uit de Eer ste Stad aan de Waterweg, zo haarscherp herinnert hij zich ieder detail. Zo'n detail is de Wip, al sinds mensenheugenis de belang rijkste verbinding tussen het boven- en benedendijkse Maassluis. Maar in De Steile Helling ïs de Wip meer dan lou- De Wip is het centrale punt in Maarten '1 Harts nieuwste boek. ter een ydiiJtsch plekje, 't Hart geeft het kruispunt een drie dubbele betekenis. Eerst als ge wone opgang, vervolgens als een barrière die iemand moet nemen als hij maatschappelijk hogerop wil, en tenslotte als de schuinte waarop de mens zich vergeefs tracht staande te hou den terwijl zijn leven verglijdt. Van dat laatste besef, dat de tijd verstrijkt en dat mensen en dingen veranderen, is 't Harts nieuwste boek doordrenkt. De nostalgie voert de boventoon, terwijl vader 't Hart op menige bladzij een vers graf delft. Het nieuws van iemands overlijden is altijd 't eerst bekend op de Wip, waar de oude mannetjes zich verzamelen; „Lagrauw is dood" „Tjoh, hoe is het mo gelijk! Verleden zaterdag zag ik hem nog het Zeemanshuis bin nengaan". Als Maassluis Maarten 't Hart ooit na zijn dood wil eren met een straatnaam, is de Wip de aangewezen plaats. Schiedam De Schiedamse po litie vindt dat er inmiddels spra ke is van een tendens: steeds meer automobilisten rijden te genwoordig onverzekerd rond. Tijdens een verkeerscontrole af gelopen nacht op de kruising Nieuwe Damlaan/Schiedamse- weg en op de Horvathweg wer den de onverzekerde voertuigen van een 27 en een 29-jarige auto mobilist in beslaggenomen. Ver der werden drie rijverboden uit gedeeld wegens rijden onder in vloed. Vlaardingen Een wekkerra dio en zijn 32-jarige bezitster, een bewoonster van de Blois van Treslongstraat, zijn vannacht meegenomen naar het politiebu reau, wegens het veroorzaken van geluidsoverlast. De vrouw had zelf de politie gebeld, omdat zij last had van boze buren, die aanbelden en op haar deur bons den. De buren van de vrouw kregen rond half één genoeg van het la waai van de wekkerradio, die keihard aanstond. Zij belden bii de vrouw aan, maar die deea niet open- De buren bleven bel len en dat vond de vrouw op haar beurt weer, vervelend- Zij belde de politie om te klagen over geluidsoverlast. Toen agen ten bij haar aan de deur kwa men, deed zij echter niet open. De agenten' braken de deur open en hielden de vrouw aan. In de loop van de nacht mocht zij weer naar huis, maar de wekkerradio kreeg zij nietmeer mee. Vlaardingen Een flink aantal bewoners van Vlaardinger-Am- bacht blijft fel gekant tegen openstelling van het Landje van Chardon. Gisteren kreeg ver keerswethouder Chris van Roon 136 handtekeningen aangebo den van ouders wier kinderen op de Jan Ligthartsehooi gaan. Zij vrezen dat door de openstel ling van het 'landje' er meer au toverkeer op het Emaus komt. Als straks de Anthony Knotten beltsingel wordt afgesloten, be tekent dat volgens ae ouders en het schoolteam nog eens een ex tra toename van het verkeer. Het gevaar voor ongelukken neemt volgens hen daardoor drastisch toe. Bij de school ste ken de leerlingen vier maal per dag de weg over. Schiedam „Wat voor konijn is dit", vroeg Piet van Mil aan en kele kinderen. „Dat is een Rode Nieuwzeelander", luidde het antwoord. Ook op de vraag hoe lang een konijn zijn babies draagt wjsten de kinderen direct het antwoord: 31 dagen- Gistermiddag begon in de kin derboerderij in het Beatrixpark de eerste cursus dierenverzor- ging voor kinderen. Een schot in de roos, zo bleek, want rond twee uur hadden zich zoveel kinderen gemeld, dat een aantal teleurge steld naar huis gestuurd moest worden. Piet van Mil en Sjaak Vroon, de twee gemeentelijke dierenver zorgers. die de cursus begelei den, geven de komende vier we ken les aan vijftien leerlingen. „De kinderen aie vandaag niet mee konden doen, kunnen de volgende maand natuurlijk wel komen", aldus Piet van Mil. In kleine groepjes werden de kinderen gisteren de eerste be ginselen van de dierenverzor- gïng bijgebracht. Terwijl sommi gen een koe hooi voerden, waren anderen bezig met het melken van een geit. Ook het schoonma ken van de stallen en het voeren van de kippen bleek tot de klus jes te behoren, die de kinderen op zich moesten nemen. De bedoeling van de cursus is, dat de jeugd bewuster met die ren leert omgaan. „De kinder boerderij is er eigenlijk altijd voor de passieve recreatie ge weest", zo legt Piet van Mil uit. „Wjj vinden het echter ook heel belangrijk dat kindexen zelf de zorg voor dieren op zich leren nemen. Dat je niet achter een zwanger schaap aan moet ren- fj nen klinkt logisch, maar hier c vertellen wij waarom dat niet mag". Dana, Vanessa en Dennis hiel den zich gistermiddag in de stal bezig met het borstelen van een kalf. Met veel ervaring, want Dana en Vanessa bleken de die renverzorgers ook in het verle den wel eens geholpen te heb ben. „Eerst onder de bek borste len"» zo riep Vanessa een vrien dinnetje toe. De negenjarige Dennis liet weten niet aan ae cursus mee te doen. Met een uit gestreken gezicht zegt hij: „Ik kom vandaag om Piet en Sjaak te helpen. De cursus heb ik niet nodig, want ik werk hier al lan ger" AVONDBLADEN TV KRANT IS TE VINDEN OP: KANAAL 3 MAASSLUIS KANAAL 7 SCHIEDAM KANAAL 28+ ROTTERDAM Wilt u info of vertegenwoordigersbezoek met demonstratie'? Bèl 010-4004.296. Sjaak Vroon (op de rug gezien) legt kinderen de eerste beginselen van het geitenmelken uit. Vlaardingen De politie is bij de verhuizing van de Delftseveerweg naar de Westlandseweg uitermate onzorgvuldigte werk gegaan. Na de sloop van het oude po litiebureau vonden spelende kinderen op het terrein sta pels papieren met het stem pel Vertrouwelijk'. De dos siers bestonden uit proces sen-verbaal, compleet met de namen en adressen van de verdachten, rapporten over MB~oefeningen en indelings schema's van MB~peietons k arabijndragers. Dit schandaal is bekend ge maakt door de Socialistiese Par tij. Een pak vertrouwelijke stuk ken, gevonden aan de Delftse veerweg, kwam in handen van SP-raadslid Arnold van Wezel, die prompt schriftelijke vragen stelde aan het college van burge meester en wethouders. Volgens Van Wezel was het pak wel 5 centimeter dik, en „had zelfs de jeugd in de gaten dat het hier om zaken ging die niet zouden mo gen gebeuren". „Uit deze vondst blijkt wel dat de haast om te slopen voorrang had boven de zorgvuldigheid waar mee de verhuizing van de politie plaats diende te vinden", aldus het verontwaardigde raadslid. Hij vraagt het college, hoe het kon gebeuren dat dergelijke ver trouwelijke stukken 'over straat gaan', en in de handen van kin deren konden belanden. Van Wezel wil ook weten of de politie het zoekraken van de papieren al heeft gemeld en of er soms nog meer dossiers worden vermist. Het is de tweede keer binnen een week dat gemeenteraadsleden netelige vragen stellen over de bouw van het nieuwe politiebu reau. Eerder stelden de fractie voorzitters van de drie coalitie partijen VVD, PvdA en CDA vast dat een deel van de geslagen heipalen ondeugdelijk was. Deze vragen,' waarop het college nog niet heeft geantwoord, zouden zijn bedoeld om burgemeester Fred van Lier te herinneren aan zijn belofte, dat de bouwkosten binnen de perken zouden blij ven. Vlaardingen Wethouder Bas Goudriaan heeft gisteravond het bestaan van een Vlaardings hei palen-schandaal ten stelligste ontkend. De geruchten dat er op de bouw locatie De Put/Dijkzicht, waar het gros van de heipalen zo'n drie meter boven de grond uit steekt, met geld wordt gesmeten slaan volgens Goudriaar» ner gens op. Heipalen kosten onge veer I0Q gulden per meteren het CDA-raadslid Henk van der Linden had becijferd dat de ver spilling van beton in dit geval 20'n 30.000 gulden bedroeg. Maar volgens Goudriaan gaat het juist om een verantwoord betonge- bruik: veel palen 2ijn zo geslagen dat ze meteen de eerste verdie ping kunnen dragen- Dat ant woord zou hij gekregen hebben van Patrimoniums Woningen, de opdrachtgever van het pro ject. Van der Linden geloofde deze uitleg maar half en ook SGP/GPV/RPF-fractïe-voor zitter Rien Lensvelt veronder stelt dat het nooit de bedoeling kan zijn geweest, de heipalen zo'n eind boven de grond te laten uitsteken. Op vragen over de ondeugde lijkheid van een serie heipalen, geslagen voor het nieuwe poli tiebureau aan de Delftseveer weg, bleef Goudriaan het ant woord aan de gemeenteraad schuldig. Daarover wordt eind deze week een schriftelijke ver klaring uitgegeven. SO jaar Uw i)sdden-spsciilisS Hoofd-sponsor Excilslor'20 SINGEL 51 SCHIEDAM (achterzijde Broersvest) Vlaardingen„Geen natte vin-» gervverk, maar een keiharde vi sie". Wethouder van verkeer Chris van Roon wond er geen doekjes om dat hij het routeplan voor gehandicapten, dat gister middag werd gespresenteerd, een puik stuk werk vindt. Dat zelfde rapport is jarenlang aan felle kritiek onderhevig ge weest, simpelweg omdat de afde ling verkeer van gemeentewer ken maar niet in staat bleek het op te hoesten. Van Roon vond dat niet langer moest worden gemokt over de wachttijd van drie jaar, die hij 'louter en alleen' toeschreef aan de enorme werkdruk op de afde ling, Bovendien beloofde hij dat met de uitvoering van de ver schillende fases haast zal worden gemaakt. „Want zo zijn we hier ook wel ween als we a zeggen, zeggen we ook b". Eerst zullen de diverse obstakels in de binnenstad worden aange pakt, waarna het straatbeeld in de overige wijken gefaseerd wordt veranderd. In totaal is met de operatie 318.000 gulden ge moeid. Het krediet daarvoor wordt in één keer aan de ge meenteraad gevraagd. De 'keiharde visie' van Van Roon is overigens nog niet com pleet. In de eerste fase is met name gelet op de obstakels die rolstoelgebruikers en mensen die slecht ter been zijn ondervin den. Dal betekent dat op veel plaatsen afritten worden aange legd, aangepast of verwijderd, trottoirbanden worden ver laagd, zebra's, verkeersborden, parkeermeters en bloembakken verplaatst en bomen gesnoeid. Eén en ander moet, althans in het centrum, allemaal nog,dit jaargebeuren. Op de problemen die met name visueel gehandicapten onder vinden, moet nog worden gestu deerd, Van-Roon wil daarom w „in persoonlijk contact tre den met hen. „Blinden hebben vaak een heel eigen en per per soon sterk wisselend wandelge drag. Wij hopen van hen te ho ren welke veranderingen ze graag willen", aldus de wethou der. In de eerste fase is evenmin re kening gèhouden met andere re gelmatig terugkerende klachten zoals: ongelukkig gesitueerde of te kleine parkeervakken voor gehandicapten en verkeerslich ten die zouden'moeten worden aangepast. Woordvoerder Van Gijzen van de provinciale koepelorganisatie voor gehandicapten, signaleert nog een lacune. „Het is prachtig als een route obstakelvrij wordt gemaakt, maar ook openbare ge bouwen zouden moeten worden aangepakt. Anders hebben de gehandicapten er nog weinig, aan", meent Van Gijzen. Hoewel degemeente op dat punt over een toegankelijkheidson- derzoek beschikt, is met de uit komsten daarvan tot heden slechts iets gedaan wanneer een gebouw toch al moest worden gerenoveerd, „Ik denk ook niet", aldus Van Róon, „dat wij ons daarmee nu bezig moeten houden. We moeten de kerst boom niet helemaal optuigen. 'Dat leidt alleen maar tot vertra ging. Maar, ik wil als we saillante punten onderweg tegenkomen, me er wel hard voor maken ook daarvoor een oplossing te force ren", beloofde hij, in de weten schap dat hij zich daarmee op het terrein van collega-wethouder Bas Goudriaan begaf. Het Vlaardings Overleg Revali datie (VOR) roept al jaren dat sommige openbare gebouwen voor gehandicapten moeilijk te" 'nemen' zijn. Als voorbeeld noemde woordvoerder Mari Timmermans de Stadsgehoor zaal. „Als die blijft staan vond Van Hoon, „dan moet je er een keer een ton voor uittrekken om het pand toegankelijk te ma- ken". Te lang wachten acht hij uit den boze. Dat geldt wat hem betreft ook voor het centrum. „Over vier of vijf jaar speelt de recon structie. We hadden het dan ge lijk kqnnen meenemen, maar dat vond ik te lang duren". De ruim drie ton die voor het to tale routeplan wordt uitgetrok ken, komt niet alleen ten goede aan de gehandicapten. „Die in druk mag tenminste niet worden gewekt", vond Van Gij zen. „Ook bejaarden, moeders met kinderwagens en wagens met aanhangwagen tjes kunnen er hun voordeel meedoen". Over de voortgang van de plan nen wü Van Roon regelmatig overleg voeren met de VOR en de Viaardingse afdeling van de Nederlandse Vereniging voor. Blinden en Slechtzienden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1