'Sneltram goedkoper en milieuvriendelijker ■Ba 'Koffie-uurtje dreumesopvang' Cafébazen zijn gepikeerd over beschuldiging parasitisme SP juridisch in de clinch met politie 1®» com Ongewenste bedrijvigheid wordt uit Schil geweerd Langdurige stroomstoring verlamt deel Viaardingen L, 1 i 1 j IDAGSLAG NIEUWE WATERWEG CDURAN1 Schiedam en milieubeweging over alternatief voor A4: Geldcassette gestolen Kritiek op initiatief Govert Maanschool Miljoenenbedrag voor christelijk onderwijs Overval mislukt Bouwplan iri prullenmand VHTERWIG Regionale redactie: Brede Havenstra at. 6, 3131 BC Viaardingen. Postbus 110, 3150 AC Viaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 DINSDAG" 13 SEPTEMBER PAGINA 11 Schiedam „Het kiezen voor openbaar vervoer door Midden- Delfland kan een doorbraak be tekenen voor de wijze waarop wij ons in de toekomst in de Randstad verplaatsen. Onze plannen kunnen de problemen met het dagelijkse woon-werk verkeer oplossen, waardoor de bestaande wegenstructuur vrij blijft voor verkeer dat noodza kelijk over de weg plaats vindt", In deze termen presenteerden vijf milieubewegingen en de ge meente Schiedam gisteren de eerste aanzet tot 'een alternatief scenario voor het vervoer in. de Randstad'. De eerste stap in dit scenario voorziet in een tramverbinding over het dijklichaam van rijks weg 19 tussen Schiedam en Delft. Een ander opvallend on derdeel van het rapport is de aanleg van een tunnelbuis onder de Nieuwe Waterweg, waardoor de tramverbinding aansluiting krijgt op het Rotterdamse metro net. „Dan kunnen de plannen voor de Blankenburgtunnel ook gelijk de ijskast in", aldus Rob bert van Duin van de Zuidhol landse Milieufederatie. De landelijke milieuorganisaties en de gemeente Schiedam open den met de presentatie van het rapport gisteren hetslotoffensief tegen de aanleg van rijksweg 19. Slotoffensief Naast de milieu-argumenten, waarmee bewegingen als Na tuurmonumenten, de Stichting Natuur en Mikgu en Milieude fensie al vijftien jaar aktie voe ren tegen de rijksweg, worden nu ook economische motieven in stelling gebracht tegen de aanleg van de A4. Het verzet tegen de rijksweg heeft een lange geschiedenis. Reeds in 1973 werd er fel gea geerd tegen de plannen voor een nieuwe rijksweg tussen Rijswijk en Schiedam. De ecologische be zwaren, zoals luchtvervuiling, geluidsoverlast in de Schiedaro- se wijk G roenoord en het Vlaar- dïngse Holy, en de bedreiging van het stütegebied Midden- Delfland staan nog recht over eind, aldus de milieu-activisten. Maar ook de economische en vervoerstechnische voordelen van de rijksweg, die door beplei ters altijd worden aangevoerd, zijn volgens de milieubeweging best voor discussie vatbaar. „Wij zijn ervan overtuigd dat ons al ternatief het ook op deze punten wint van de rijkswegplannen", aldus Van Duin. Vlak voordezomervakantie wa ren enkele vertegenwoordigers van de milieubeweging aanwe zig tijdens een hoorzitting in de Tweede Kamer over de aanlag van de A4. „Toen merkte je al, dat er voor veel bezwaren een willig oor bestond bij kamerle den van verschillende politieke signatuur", aldus de Schïedamse wethouder Chris Zijdeveld. „Ve len waren oncjer de indruk van de milieuproblemen', die spelen bij de inpassing van'de rijks weg". Ond anks dit begrip, bestaat er in principe een kamermeerderheid die akkoord gaat met aanleg van de weg, als voldaan is aan de in- passingseïsen. De milieubewe ging denkt eehter over zoveel foede argumenten te beschik- en, die pleiten, voor een alter natieve oplossing, dat er van al les wordt geprobeerd om de par- lementarïérs alsnog van gedach ten te doen veranderen. Uit het gisteren, gepresenteerde rapport komt naar voren dat de belangrijkste opstoppingen op de wegen veroorzaakt worden door hei dagelijkse woon-werkver- keer. Met name voor mensen die pendelen in het gebied tussen Hoogvliet, Viaardingen, Delft en Rijswijk is het openbaar vervoer momenteel zo slecht, dat de auto voor veel mensen het enige al ternatief is. Aansluiting van de metro in Hoogvliet op nieuwe tramtracés tussen Viaardingen, Schiedam en Delft en Den Haag kan ervoor zorgen, dat dan het zelfde aantal mensen vervoerd kan worden als via een snelweg met 60.000 voertuigen per dag, aldus het rapport. Wöon-werkverkeer De kosten van deze operatie zou den aanzienlijk lager liggen dan de aanleg van een nieuwe weg. „Een tram tussen Schiedam en Delft kost 40 miljoen, terwijl de aanleg van de A4 over hetzelfde tracé maar liefst 300 miljoen gul den gaat kosten", aldus Chris Zijdeveld. „In een tijd van bezui nigingen moet dat toch aan slaan". In het pleidooi voor meer open baar vervoer hebben de ge meente Schiedam en de milieu beweging zich laten inspireren door internationale ontwikke-' Jingen. „In Zwitserland en in een aantal Duitse steden worden al grote investeringen gedaan in railverbindingen, vanwege de verzuring en vanwege de leef baarheid en de bereikbaarheid van de grote steden", meldt Rob bert van Duin. Volgens wethouder Zijdeveld hebben de Haagse tramraaat- schappij en de Rotterdamse RET positief gereageerd op de plan nen. Ook het Delftse gemeente bestuur staat in beginsel welwil lend tegenover de in het rapport aangedragen alternatieven. „Nu Den Haag nog", zegt Chris Zijde veld. Vertegenwoordigers van diver se milieu-organisaties kïjkén van- s af de Heijermansflai in Schiedam richting Delft. Ais alternatief voor a I rijksweg 19 pleit ook de gemeente <s j "i voor een sneltramver- s Schiedam binding. Schiedam De café-ei genaren Ton Melsen en Joop. van Hees 2ijn in hun wiek geschoten door opmerkingen van organisatoren van de Brandersfeesten, die hen beschuldigen van 'parasitisme'. Amstel- bron-eigenaar Ton Mel sen en 'Joop van Hees van café de Kuil, die vol- 'gende week een feest tent op de lokatie-De Uitkijk neerzetten, wei gerden aanvankelijk duizend gulden aan de organisatie te betalen. „Om rottigheid te voorkomen hebben we dat uiteindelijk wel gedaan, maar dat is onder zwaar protest gebeurd. In principe vin den we het namelijk onterecht dat we moeten betalen, terwijl wij de kwaliteit van de Bran dersfeesten met onze inspannin gen duidelijk verhogen", aldus Ton Melsen. Melsen en Van Hees stapten be gin augustus bij organisator Chris Coppens binnen met hun idee voor een feesttent „Cop pens vond het een goed plan en dacht dat het prima zou passen binnen de andere activiteiten", aldus Ton Melsen- „Wij boden de Maassluis Een Maassluisse winkeljuffrouw is bestolen toen zij zelf boodschappen aan het doen was bij Albert Heijn in de Koningshoek. De vrouw had even tevoren haar eigen winkel verlaten met een wïnkelcassette met 3500 gulden. Tijdens haar rondgang door.de winkel legde zij de cassette in haar boodschap- penkarretje. Bij de kassa aange komen merkte zij dat de cassette ontvreemd was. Stichting Brandersfeesten ook aan, dat zij vijf dagen gratis ge bruik mochten maken van de tent". Dat die samenwerking er uitein delijk niet kwam, kunnen de ho- reca-ondernemers nog wel be grijpen. „Ons plan, dat gesponso- rea wordt door John van Dijk, ontstond in een heel laat stadi um. Op zich kunnen we ons dan voorstellen dat men geen kans ziet om op het laatste moment programma-onderdelen naar de tent te verschuiven", aldus Ton Melsen. i Nadat bleek dat de Stichting de tent niet wilde of kon inpassen, begonnen volgens Melsen en Van Hees de problemen. „Men besloot toen ineens om duizend gulden te vragen", aldus Joop van Hees. Een onzinnige eis. zo vindt het tweetal, want de feest tent met artiesten en een play- backshow kost op 2ich al veel geld. „Je moet eerst nog maar eens zien dat die investeringen eruit komen", zegt Melsen. Ook de beschuldigingen als zou het tweetal 'aanschuiven aan een gedekte tafel', noemt Joop van Hees onzin. „Wij breiden die tafel juist uit We zijn er van overtuigd dat onze tent, met at tracties als Wim Koopmans, een miss-verkiezing en een kintier- middag, een opwaardering bete kenen van de hele Brandersfees ten", aldus Joop van Hees. Vermoedelijk werd de kiem van van de problemen al vorig jaar gelegd, toen Ton Melsen zijn bij drage aan de organisatiekosten 'vergat'. „Toegegeven, ik heb toen met betaald, maar dat be rustte echt op een misverstand. Per jaar geef ik veel geld uit aan promotie van mijn bedrijf, dus je denkt toch niet dat ik mijn naam voor zo'n bedrag te grabbel wil gooien stelt Melsen retorisch. De kwestie met de tent lag vol gens het tweetal heel anders, „Wij vinden dat iedereen moet meewerken, om de sfeer te ver beteren. Vandaar dat wij, on danks de strubbelingen, besloten hebben om alle organisatoren op de slotavond uit te nodigen voor een hapje en een drankje", aldus Joop van Hees. Viaardingen De Govert Maanschool gaat gewoon door met het eens per week organiseren van een moeder- koffie-speelochtend. De school trekt zich niets aan van de kritiek van twee ge meenteraadsleden, Ati Rans hüijsen (onafhankelijk D66) en Henny Petray (PvdA). Zij vinden dat de school in de Westwijk op deze manier een onderlinge afspraak van het openbaar basisonderwijs in Viaardingen schendt. Het koffieuurtje is volgens hen een verkapte vorm van dreu- mesopvang, en daarvoor zijn andere adressen aangewe zen. Door dreumesen op te vangen zou de Govert Maan leerlingen van drieënhalf jaar aannemen, en dat is wettelijk niet toege staan. Bovendien, zeggen Rans- huijsen en Petray, probeert de school op oneigenlijke manier leerlingen, te werven voor .ko mende jaren. Ranshüijsen en-Petray hebben het college van burgemester en wethouders, dat zij zien als het formele bestuur van het open baar onderwijs in Viaardingen, gevraagd maatregelen te nemen. Maar volgens de adjunct-direc trice van de Govert Maanschool, Trudy Zuidmeer, „hebben B en W het recht niet, haar school iets te verbieden". Mevrouw Zuid- meer: „Het gaat om het initiatief van een groepje ouders van onze school die een keer per week met hun kleine kinderen op be zoek komen in een leeg klaslo kaal. De moeders drinken kof fie, de kinderen spelen met el kaar. Als dat al een vorm van leerlingen werven is, wat is daar dan op tegen?" Mevrouw Zuidgeest bestrijdt dat haar school met het koffie-uurtje alias de dreumesopvang dwars tegen gemaakte afspraken zou ingaan. „Hier zijn helemaai'geen afspraken over gemaakt". De adjunct-directrice benadrukt dat het om een „spontaan intiatief van ouders" gaat. „Als mevrouw Ranshüijsen, die ook kleuters opvangt in de Westwijk, dit als concurrentie wil zien, kan ik dat niet helpen. Wat ons betreft zit ten hier geen boze bedoelingen achter". Het omstreden koffie- uurtje werd vandaag voor de tweede keer gehouden Schiedam Angst voor aantas ting van het historisch karakter van het gebied tussen Nieuwe en Lange Haven heeft de gemeente doen besluiten een leefrnilieuve- rordening voor dat stuk Schie dam te maken. Het plan was wel bekend, maar de verordening is ,nu klaar. Met datnovum, dat en kele jaren geleden in de wet op de stads- en dorpsvernieuwing werd geïntroduceerd, krijgt de gemeente meer greep op onge wenste ontwikkelingen. En ongewenste ontwikkelingen zijn in de Schil, zoals het gebied ook wel wordt genoemd, ïnmid- dels in gang gezet Met name leegstanden vestiging van mar ginale bedrijfjes' is de bestuur ders een doom in het oog. De leefmilieuverordening .moet voor een kentering zorgen in het historisch gebied, dat wordt be grensd door de Lange Haven, Korte Haven, Nieuwe Haven en de Gerrit Verboon- en Oranje straat. Met de verordening m de nana krijgt de gemeente bij voorbeeld meer mogelijkheden bepaalde bedrijven te weren. Dat moet vooral gelden voor de Lange Ha ven, waarvan in lyrische termen de fraaie bebouwingswand wordt bejubeld. Met maar liefst 45 monumenten is de gemeente er veel aan gelegen die beeldbe palende' panden in tact te hou- den. De gevaren zijn volgens de ge meente legio. Schaalvergroting van bedrijven kan het karakter van het gebied aantasten. Daar 'bovenop dienen zich veelal be- voorradings- en parkeerproble men aan. - Ook de invloed op wat met leeg komende panden moet gebeu ren, is nu nog te gering. Feitelijk kan de gemeente alleen met de hinderwet in de hand bepaalde activiteiten tegenhouden. De nieuwe verordening biedt meer mogelijkheden en koppelt aan een heel scala aan activiteiten de noodzaak een vergunning te hebben. Dat geldt bij voorbeeld voor garagebedrijven, winkels, bouwmarkten en sloopbedrij ven. Alle regels hebben ten doel de woonfunctie, die in dit gebied als de belangrijkste wordt erva ren, niet In de wielen te rijden. „Alleen met-hinderlijke bedrij vigheid is toegestaan", zegt het college van B en W in de begelei dende tekst bij de verordening. Ook slopen wordt minder mak kelijk. „Sloop moet worden te gengegaan als er onvoldoende zekerheid is over nieuwbouw", verduidelijkt het college de nieuwe gedragslijn. m Het was even wennen, weer rekenen op een papiertje in plaats van via de kassa. Viaardingen Bewoners van de Westwijk, Industriewijk en een deel van het centrum van Viaardingen zijn gisteren bijna vier uur verstoken geweest van electriciteit. De onge woon lange stroomstoring leidde tot 'romanti sche' situaties in winkels: bij kaarslicht moes ten rekeningen worden uitgeschreven, waar klanten doorgaans bij tl-Ücht een kassa horen ratelen. Vooral industriële grootverbruikers kwamen ech ter in grote problemen. „We zijn overstelpt met te lefoontjes van bedrijven die hun orders niet tijdig de deur uit konden doeif', vertelt mevrouw Visser, voorlichtster bij het energiebedrijf. De telefoonge sprekken kenmerkten zich volgens haar vaak door een boze toonzetting. Verschillende bedrijven hebben gedreigd bij het GEWB een schadeclaim in te dienen. Het GEWB, dat beschikt over twaalf telefoonlij nen, was tussen half tien en half twee vaak onbe reikbaar. „De telefoon heeft de hele tijd roodgloei end gestaan", aldus mevrouw Visser, die van parti culieren vooral de klacht turfde dat het waspro gramma maandag is immers nog steeds wasdag onderbroken was. De problemen met diepvries- kisten zullen volgens het GEWB nog wel meeval len. „Mits mensen de kisten dicht hebben gelaten, zullen de etenswaren in die vier uur nog niet ont dooid zijn", meent mevrouw Visser. De storing ontstond in het ontvangststation aan de Industrieweg. Daar verrichtte het Rotterdamse GEB bouwwerkzaamheden aan een trafo. De sto ring liep lang uit toen bij het weer inschakelen van een trafo kortsluiting ontstoncj waardoor de ener gie opnieuw wegviel. Viaardingen De Socialistïese Partij heeft gisteren na overleg 'met advocaat mr.J.de Wit beslo ten juridische stappen te onder nemen tegen de Vlaardingse po litie. Het gemeenteraadslid Ar nold van Wezel speelde al met die gedachte nadat hij zondag door de politie 'onaangenaam' was ondervraagd. Waaruit de ju ridische stappen zullen bestaan, kon fractievoorzitter Remi Pop- pe gisteren niet zeggen. De politie wilde-zondag van'Van Wezel weten hoe hij aan een sta pel vertrouwelijke politierap porten was gekomen. Daarbij zou hoofdinspecteur Ruud Mey er, die moet uitzoeken hoe de stukken' bij het SP~raadslid zijn m, hri" Ondertussen maakte de politie gisteren bekend dat zij de zaak tegen Van Wezel aanhangig zal maken bij het openbaar ministe rie in Rotterdam. De Vlaarding se politie blijft van mening dat het raadslid zich schuldig heeft gemaakt aan heling en mogelijk aan Verduistering van geheime dassiers. Dat Van Wezel tijdens zijn verhoor zondag vrijwel nieis heeft gezegd, is volgens de politie voor tweeerlei uitleg vatbaar. „Ook als je niets zegt, kun je toch veel zeggen", aldus een politie woordvoerder. SP-fraetïevoorzitter Remi Pop- pe vindt het jammer dat de zaak m efen 'ordinaire dorpsrel' is on taard. „Dat is nooit onze bedoe- rekomen, hebben geopperd dat Van Wezel de stukken zelf uit ling geweest en het is bovendien het politiebureau had gestolen. jammer dat we hieraan nu zo- Van Wezel houdt vol dat spelen- veel tijd moeten verkwisten", de kinderen de vertrouwelijke Poppe zegt het onbegrijpelijk te paperassen ,op het sloopterrein vinden dat de politie steeds de van het oude politiebureau heb- zwarte Piet aan zijn fractiege- ben gevonden. Hij is bovendien noot Van Wezel en een paar kin- niet van plan de namen van de deren doorspeelt, en verzuimt de kinderen door te geven. eigen slordigheid toe te geven. Recenter zijn de vergunningen voor De Regenboog aan de Bos- laan en de Van der Schaarschool aan de Wühelminastraat. Beide gebouwen waren door de onder wijsinspectie afgekeurd voor re novatie. 'De oude scholen worden afgebroken, zodat nieuwbouw op dezelfde plaats mogelijk wordt. Voor de Van Kampenschool aan de Paterstraat en Het Ambacht merïshier ai geruime tiid aan ie cm de Chrysantstraat heeft de irHefvisnftbeS&tniet.. Verenfging renovaueplannen m we par.ti in januari,,samen met voorbereiding- Voor Het .Am Viaardingen De Vereniging voor Christelijk Schoolonder wijs in Viaardingen mag drie nieuwe basisscholen gaan bou wen entwee scholen grondig op knappen. Het ministerie van on derwijs stelt daar 5,6 miljoen gul den voor beschikbaar. De eerste onderwijsinstelling die toestemming voor nieuwbouw kreeg was Het Visnet aan de Prins Hendrikstraat. De aanne- de openbare Springplank. basisschool De Viaardingen Rechercheurs van de Vlaardingse politie re kenden gistermiddag drie Schie damse jongeren van 17 tot IS jaar in, na een overval op de kranten kiosk aan de Van Baerlestraat. Het trio kwam rond vier uur de winkel binnen en duwde de 59- jarige eigenaar een vuurwapen onder de neus. De man weigerde het geld uit de kassa te overhan digen, Hij verzette zich en wist de overvallers op de vlucht te ja gen. Daarna drukte hij de alarm knop in. De politie hield de da ders aan op de Ary Koplaan. Het gebruikte 'vuurwapen' bleek een alarmpistool. Op*de Ary Koplaan wordt een 2 van de overvallers ingerekend. Q bacht wordt'hetde zesde verbou wing sinds de school in 1930 werd gesticht. De overige be trokken scholen dateren alle maal van kort na 1900. Volgens verenigingsvoorzitter Jan de Kok moet tot 1990 her huisvesting geregeld worden voor ongeveer duizend scholie ren. Maassluis De Maassluisse ge meenteraad ging In mei al ak koord, maar de bouw van 2o wo ningen in de sociale huursector aan de Uiverlaan/Westlandse- weg gaat toch niet door. De ge meente is er niet in geslaagd de huizen binnen het zogenaamde normkostensysteem te realise- ren en moet het plan nu atbla- zen. Om het beschikbare contin gent woningen voor dit jaar tóch binnen te kunnen halen, is door de woningstichting Maassluis snel een alternatief bouwplan voor 27 sociale huurwoningen m de Steendïjkpolder-Noord ont wikkeld. Vanavond praat de raadscommissie voor volkshuis vesting over dat plan, dat bestaat uit 24 eengezinswoningen en drie gestapelde woningen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1