Groot tekort kinderopvang Cursisten zoeken zelf leraar bij Eigen Werk Geruzie om gestolen auto duurt voort Bouwer belooft beterschap Gemeente loopt risico bij sanering ASH VB oc WELTERUSTEN OO OABBIAB SCHIEDAMSE CDURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Toekomst opbouwwerk wagenbewoners onzeker Molens als kunstwerken ij Korenbeurs toch open Maassluis krijgt Montessori-school Bonden krijgen inzicht in positie Van der Waal Dienstencentrum nu even, straks maand lang dicht Besluit over transport centrum uitgesteld Bobbel valt op CM2IS 0CPPENS WTORWEG j fieai°"a!e fedacite: Brede Havensireai 6, 3131 BC Waardinnen Postbus 110, S130 AC Vlaardir.gea Telefoon: «0-4343228. 4352066. 4350557 - sportredactie: A VHTDAG 16 SEPTEMBER PAGINA 13 Schiedam De Schiedamse woonwagenbewoners moeten het vanaf volgend jaar mogelijk zonder op bouwwerker stellen. Eind dit jaar loopt het contract van opbouwwerker Jac Gaudeli- usaf. Volgens de gemeente Schiedam is de kans dat het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cul tuur diens arbeidsovereenkomst wil verlengen 'niet groot'. Bij Gaudelius' aanstelling in 1984 werd nadrukkelijk van een tij delijk dienstverband uitgegaan. De gemeente heeft desondanks een verzoek tot verlenging tot medio 1990 bij het ministerie van wvC ingediend onder het motto 'niet geschoten is altijd mis*. De gemeente is er veel aan gelegen, het opbouwwerk voor de wa genbewoners te handhaven. In de pen zit nog steeds de aanleg van een klein kamp voor 15 wa gens in de nieuwe woonwijk Spa! and-West. Een opbouwwer ker om de verplaatsing van een aantal gezinnen te begeleiden, is hard nodig als die operatie ooit doorgaat. Behalve de verhuizing van 12 gezinnen van de Hof van Cyre- ne, het huidige kamp aan de Schiekade, naar nieuwbouwwo ningen op het Schuttersveld, is er smds de presentatie van het Totaalplan Woonwagenlocaties in 1985 weinig gebeurd om de si tuatie van de 32 in wagens wo nende gezinnen te verbeteren. Pogingen om een kamp in te richten aan de Schie, tussen rijksweg 20 en de spoorlijn, zijn gestuit op een veto van de pro- vmcie. En de locatie-Koekoeks laan in Kethel-Oost is door ruim 600 bezwaarschriften geblok keerd. Wordt het Totaalplan ooit in z'n totaliteit uitgevoerd, dan blijven er 15 plaatsen voor wagens over op de Hof van Cyrene, verhuis! een deel van de gezinnen naai bpaland en worden er in Nïeuw- land-zuidoost maximaal 5 plaat sen gecreëerd voor woonwa- Schiedam De onlangs geopen de kunsthandel Jongepier op de Dam grijpt de Brandersfeesten aan om een tentoonstelling van schilderijen, aquarellen en teke ningen van Schiedamse molens te houden. Vanaf woensdag is daar MolensIn Schiedams Pa norama te zien. De kunstwerken die daar worden geexposeerd, zijn eind vorig jaar gekocht door de stich- ting De Schiedamse Molens. Dat was mogelijk dankzij een subsi die van het Anjerfonds Zuid- Holland. Alle kunstwerken zijn afkomstig uit de pnvé-collectie van de Schiedammer Sjoer en dateren uit de periode rond de Tweede Wereldoorlog. Vooral de Rotterdamse schilder Charles Kemper had de Schie damse molens als geliefd onder werp. Hij maakte opder andere Gezicht op molen De Vrijheid. De tentoonstelling wordt aange vuld met twee werken die door het Stedelijk Museum beschik- m Gezicht op molen De Vrijheid, getekend door Charles Kemper. haar zijn gesteld: Buitenkant van Charles Kemper en Gezicht vanaf molen De Drie Koorn- bloemen van Jaap de Raat. De Schiedamse molens, gezien door de ogen van kunstschilders, zijn tot en met 8 oktober bij Jonge pier te zien. Vlaardingen Er is in Vlaardingen een enorm tekort aan kinderop vang. Dat is de conclusie uit een enquête, die on langs is gehouden onder 1840 ouders en verzor gers van kinderen van 0 tot 12 jaar. Alleen al in de hele- en halve dagopvang zou een uitbreiding met 1325 plaatsen nodig zijn, om aan de vraag van ouders te kun nen voldoen. Van de ondervraagde ouders gaf zestig procent te kennen behoef te te hebben aan de een of andere vorm van opvar.g voor hun kin deren. Iets meer dan de helft van hen, 35 procent, heeft voor baby, peuter, kleuter of kind al een plaatsje op een kinderdagverblijf of een peuterspeelzaal gevon den, of op een andere manier op vang geregeld. Veertig procent van de onder vraagden wil geen gebruik ma ken van kinderopvang. Dat per centage is aanzienlijk hoger dan zeven jaar geleden, toen een soortgelijk onderzoek werd ge daan. Voor een deel verklaren de onderzoeksters die stijging uit het feit, dat voor het laatste on derzoek ook Turkse en Marok kaanse ouders werden bena derd. Die weten minder van de bestaande' vormen van kinder opvang en hebben daar, blijkens de enquêtecijfers, ook minder behoefte aan. - Schiedam Een willekeuri- j ge ochtend in het clubhuis van de stichting Eigen Werk in Schiedam. Aan de bar is het dringen, terwijl er druk r„ gebruik wordt gemaakt van de voorzieningen in het cen trum. Een clubje mensen - schildert, terwijl anderen be- f zig zijn met houtbewerking of pottenbakken. Volgens penningmeester Corry Bosch bedriegt de schijn aller minst: de opvolger van het door ruzie omgeven werklozenpro- ject De Trechter blijkt na een jaar een voltreffer te zijn. „De 1 sfeer is zeer amicaal en rustig, p terwijl het aantal bezoekers nog .steeds stijgt", aldus een tevreden Corry Bosch. Verleden jaar we?d Eigen Werk geopend door wethouder Luub Hafkamp, na- dat (Schiedam enkele jaren ver- v stokjen was gebleven van een dergelijk project- Eigen Werk voorzag in de leem te die De Trechter had achterge laten. Bij dat project waren voortdurend conflicten. Tussen bestuur, gebruikers en de ge meente boterde het lange tijd niet, waarna het centrum uitein delijk werd gesloten. „Maar over die tijd willen we het absoluut niet meer hebben", al dus Corry Bosch, die samen met Christien Materna minstens twee dagen in de week in het centrum aan de Overschiese- straat te vinden is. „Als bestuurs lid moet je je gezicht laten zien", vindt Corry Bosch. .Bovendien vinden wij het zelf ook leuk om te knutselen, en daar is hier vol doende gelegenheid toe". Eigen Werk deelt het pand aan de Overschiesestraat met de Fe deratie, de coordinator van het sociaal/cultureel werk in Schie dam. „We hopen eigenlijk, dat de Federatie een ander pand krijgt", zegt Corry Bosch. „Maar daar ziet het voorlopig nog niet n aar ui t. Ons pand is nu eigenlijk al te klein". Slechts twaalf mensen kunnen tegelijk in het pand terecht om aan de cursussen deel te nemen. Naast handarbeid houden die mensen zich bezig met aquarel leren, glasgraveren, tekenen en handenarbeid, „Helaas hebben we nu al bijna geen. plaats meer voor cursisten', vertelt Corry Bosch. „Toch hopen we dat nog meer mensen het centrum gaan bezoeken. Het blijkt voor veel mensen een prima manier om het isolement te doorbreken.". Eigen Werk maakt haar naam waar. De cursussen worden ver zorgd door deelnemers, die vak bekwaamheid bezitten. Zo kan het gebeuren dat er in de hout- draaierij een briefje hangt met de volgende tekst: „Ik ben leer- ling-houldraaier. Zoek ieraar, Jan Smit". Kinderopvang in Vlaardingen: het aantal plaatsen groeit, maar de behoefte groeft srtöfler. Bovendien zijn bij de recente en quête, in tegenstelling tot zeven jaar geleden, ook de prijzen voor kinderopvang vermeld. Dat zou veel ouders en verzorgers heb ben afgeschrikt. Burgemeester en wethouders voorzien, dat de opvang van kin deren tussen en na schooltijd een groot probleem wordt. Er is in Vlaardingen maar één school die een continu-rooster en na schoolse opvang heeft, de Jena planschool aan de Van Manen straat. De behoefte is echter, zo blijkt uit het onderzoek, veel groter. In de na-schoolse opvang zouden 425 plaatsen nodig zijn. Ouders en verzorgers van 1110 kinderen zouden graag zien, dat hun kind tussen de middag door een ander werd opgevangen. Over de invoering van contmu- roosters op basisscholen moet zeer binnenkort gesproken worden, vinden B en. W. Er is een werkgroep ingesteld om plannen voor te bereiden. Het college denkt dat opvang na schooltijd zonder veel kosten voor de gemeente kan worden geregeld in lokalen in scholen of buurthuizen. B en W hebben ge lezen, dat ouders 'in het alge meen bereid lijken een redelijk ouderbijdrage voor opvang na schooltijd te betalen'. B en W kondigen in een reactie op de enquête aan, dat er onder zoek zal worden gedaan naar de mogelijkheid om met steun van de gemeente een gastouderpro ject op te zetten. Zulke projecten draaien in tientallen plaatsen in Nederland. Vlaardingen is altijd terughoudend geweest, omdat vooral in feministische kringen bezwaren bestaan tegen gastou derprojecten. Gastouders zijn in de praktijk bijna altijd gastmoe- ders, zij worden voor hun werk slecht betaald en hun rechtsposi tie is zwak. Maar misschien zijn vöor die problemen inmiddels elders in het land oplossingen gevonden, veronderstelt het col- b Schiedam De Korenbeurs is op Open Monumentendag toch te bezichtigen. De tafeltennissers die er morgen hun wedstrijden spelen, zijn bereid op beperkte schaal bezoekers te ontvangen, b Het monument op de hoek van jS de Dam, de Lange Haven en de "*C Korte Haven, is elke zaterdag het domein van een tafeltennis- vereniging. Daarom werd het gebouw aanvankelijk niet ver- Jy meld op de lijst van te bezichti- gen panden tijdens Monumen- ten dag. Op verzoek van de ge- meen te Schiedam is de tafelten- V nisvereniging toch akkoord ge- t? gaan met deelname aan het lan- V delijke gebouwen-evenement j* Van de bezoekers wordt wel ver- f. wacht, dat zij de spelers niet sto- f ren. v MaassluisMet ingang van het volgend voorjaar wordt het Maassluise basisscholenbestand b uitgebreid met een Montessori- school. De school wordt waar- b schijnüjk m Maassluis-West ge- situeerd, maar de gemeente y heeft nog geen bepaalde plek y aangewezen. - De vereniging Montessorischool -* Maassluis werd dit voorjaar op- V gericht. De nieuwe vereniging vroeg de gemeente om de alge- meen bijzondere school op bet 1 onderwijsplan voor 1989,1990 en i r 1991 te zetten. De school voldoet aan alle voor- Z waarden die de wet op het basis- - onderwijs stelt. Uit een verkla- ring van het bestuur bleek, dat de school met ingang van het -V volgend jaar minimaal vijftig leerlingen zal tellen. f Doordat er binnen vijf kil ometer van'Maassluis geen school van dezelfde'signatuur aanwezig is, 'f werd. "het verzoek door de ge- meenléraad ingewilligd. Schiedam 1 Burge meester Scheeres en wethouder Zijdeveld zijn er niet in geslaagd een hoogopgelopen con flict met Martin den Uijl, directeur van BMF-Elektrorüca, uit de wereld te helpen. Den UijL is nog steeds woe dend over het optreden van zowel de politie als het stadsbestuur. Aanleiding voor hel geruzie is de ma nier waarop de aangifte van Den Uijls gestolen be drijfsauto werd behandeld. De auto werd in juli ont vreemd voor de deur van Den Uijls bedrijf aan de Burgemeester van Haar- ertlaan. Omdat de politie volgens Den Uijl nogal on verschillig optrad, scha kelde de gedupeerde on dernemer loco-burge meester Zijdeveld in. Dat liep uit op een grimmig getoonzette corresponden tie. Zijdeveld beloofde Den Uijl een intern onderzoek naar het politie-optreden, maar de uitslag daarvan zegt de ondernemer nooit te hebben gekregen. In een aangetekende brief aan Scheeres heeft Den Uijl de resultaten van dat onder zoek vonge week alsnog opgeëist. Om antwoord te knjgen, zal de directeur van BMF-Elektrontea 'verdere stappen' niet schuwen. Den Uijl wil van het stads bestuur vooral horen, of de gemeente bereid is de cri minaliteit harder aan te pakken. De ondernemer heeft zich ernstig gestoord aan Zijdevelds opmerking „dat diefstal van en uit au to's iets is wat behoort tot die zaken die ons allen kunnen overkomen". Den Uijl legt dat uit als norm vervaging. „Er is de afgelo pen vier jaar zeven keer in mijn auto ingebroken, en tenslotte werd het comple te ding gestolen. Ik weiger zulke verschijnselen als normaal te aanvaarden. Mensen moeten gewoon met hun fikken van el- kaars spullen dfblijven". Den Uijl wü dat de Schie damse overheid dat princi pe erkent, en dienovereen.- komstigd Vlaardingen Onder druk van personeel en vakbonden heeft de directie van Van der Waal BV de plannen tot wij ziging van de beloningsstruc tuur voorlopig ingetrokken. Aan het emde van de maand zal dedirectie meteen delegatie van het personeel praten over de noodzaak om de bedrijfskosten te verlagen. „Er wordt overlegd", zegt een te vreden Dick MoUema, districts bestuurder van de Bouw- en Houtbond FNV, „De directie legt geen dictaten meer op. Dat is een positieve ontwtkkeüng". Sa men met CNV-eollega F. Erme- rins had Mollema gistermorgen overleg met de Van der Waal-di- rectie. De directeuren Jeroen P. van Bruggen en Henk van der Waal gaven de districtsbestuurders van FNV en CNV de financiële jaarverslagen en de orderporte feuille van het bouwbedrijf in handen. Daaruit zal de bonden duidelijk worden, meent de di rectie, dat het bedrijf er inder daad niet erg rooskleurig voor staat. De zwakke financiële positie van het bedrijf bracht de directie er onlangs toe alle werknemers een 'gewijzigd arbeidscontract voor te leggen. Van der Waal BV wilde daarmee de loonkosten drukken. Het voorstel van de di rectie zorgde voor onrust onder het personeel. FNV-leden beslo ten twee weken geleden op een actievergadering in Rotterdam- Zuid om wijziging van de ar beidscontracten niet te accepte ren. Uit FNV- en CNV-leden en on georganiseerd personeel zal een werkgroep worden gevormd, die de financiële positie en de plannen van de Van der Waal directie zal bespreken. Mollema verwacht dat werkgroep en di rectie uiteindelijk tot een com promis zullen komen. De dis- trictsbestuurder is ervan over tuigd geraakt, dat de directie streeft naar behoud van de werkgelegenheid. De Bouw- en Houtbonden van FNV en CNV houden vrijdag 14 oktober een gezamenlijke leden vergadering. Uit die vergade ring moet de werkgroep opstaan, die eveneens tot taak krijgt de vorming van een onderne mingsraad voor te bereiden. Vlaardings grootste bouwbedrijf ontbeert tot dusverre een onder nemingsraad. De directie heeft toegegeven, dat als gevolg daar van het overleg met het perso neel vaak ongestructureerd is verlopen en tot verwarring heeft geleid. Vlaardingen Ook na de schuldsanering van de Alge mene Stichting tot Huisves ting en Verzorging van Be jaarden blijft de gemeente het risico lopen, voor verdere fi nanciële tekorten op te draai en. De acht ton die het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds bij draagt zijn waarschijnlijk niet voldoende om het nodige groot onderhoud van de bejaarden complexen te bekostigen. Wei gert het rijk straks aan de reno vatie mee te betalen, dan zal Vlaardingen zelf voor de kosten moeten opdraaien. Dei -^onduidelijkheid over de re- novatiekosten maken de over name van de ASHVB-com- plexen voor Vlaardingen tot een riskante zaak, geeft chef finan cien Ad van Beuzekom toe. Maar de gemeente heeft geen keuze. De ASHVB verkeert in ernstige moeilijkheden. De tekorten van de stichting zijn voor 1999 becij ferd op circa 10 miljoen gulden; de huidige schuld bedraagt al 5,2 miljoen. Het ministerie van volkshuis vesting, ruimtelijke ordening en milieu wil daarvan de helft beta len, mits Vlaardingen de andere helft op tafel legt en bereid is het beheer van de complexen Val kenhof, Wouthof en Drieên- Huijsen van de ASHVB over te nemen. Toekomstig groot onder houd komt dan uiteraard voor rekening van de gemeente. Het ABP, geldschieter van de in nood verkerende stichting, wil aan dat onderhoud maximaal 8 ton bijdragen. De saneringsoperatie, waarmee de gemeenteraad nog akkoord moet gaan, houdt in dat de ASHVB een puur verzorgende functie krijgt en niet meer als huisbaas van. de Vlaardingse be jaarden mag optreden. De wens van het ministerie, dat ook het bestuur van de ASHVB gewij zigd wordt, hebben B en W van Vlaardingen voorlopig naast zich neergelegd. De gemeente zal dat verzoek pas inwilligen als de provincie dat dwingend voor schrijft Schiedam Dienstencen trum Woudhoek is maandag, geheel tegen de gewoonte van de stichting in, een mid dag lang gesloten. Door een samenloop van om standigheden kan er die middag geen personeel aanwezig zijn om de activiteiten te begeleiden. Medewerkster Sies Meuwese wijdt dat aan ziekte en onderbe zetting in combinatie met de af wezigheid van alle vrijwilligers. De onbetaalde krachten hebben maandag hun jaarlijks uitje. Om het c "gerief voor de bejaarden te 'om^nseren, is het diensten centrum zondagmiddag wef open van half twee tot half vijf, De bezoekers wacht echter meer4 ongerief. Waarschijnlijk in no-i vember gaat de activiteitenzaal' voor tenminste een maand hele-1 maal dicht. Dan wordt een in£ grijpende verbouwing uitge-- voerd, waardoor het makkelij-' ker wordt verschillende activii' teiten gelijktijdig met elkaar te laten plaatsvinden. „Op hef ogenblik", zegt Meuwese, „kan er als een groep aan gymnastiek doet niets anders worden onderj nomen. Dat probleem gaan we met een schuifwand oplossen". 1 Tijdens de renovatie zullen de vaste groepen hun activiteiten op drie plaatsen in de stad voort zetten: in de Blauwe Brug, op het Van Beethovenplein en in de 4 Molens. Hoe de mensen daar moeten komen, is volgens Meu wese nog een probleem. „Ze zul len met elkaar moeten meerij den of van het openbaar vervoer gebruik maken. Ik ben bang dat wij niet veel kunnen doen". Wanneer de verbouwing precies begint, is afhankelijk van de aannemer. Hij kan in verband met 'de vele hoeken en gaten' in het een trom moeilijk bepalen hoeveel het karwei gaat kosten. J Maasland „We zijn helaas niet tot overeenstemming gekomen en daardoor is er ook nog geen besluitvorming mogelijkZo verklaarde burgemeester Mieke Bloemendaal het schrappen van het agendapunt, waarin de mo gelijke komst van een transport centrum voor het Westland zou worden behandeld. De commis sie ruimtelijke ordening schortte de behandeling noodgedwongen op. Het punt is ook afgevoerd van de agenda voor de komende raadsvergadering. Het overleg tussen het Maas- landse gemeentebestuur en de Stichting Transportcentrum Westland vergt meer tijd dan was voorzien. Het stichtingsbe stuur heeft de uitkomst van de gesprekken met het Maaslands college met zijn achterban be sproken, maar is onderling nog niet tot overeenstemming geko men. Burgemeester Bloemen daal kon niet zeggen, wanneer er opnieuw met de stichting wordt gepraat. De provincie is al wel akkoord met de vestiging van het transportcentrum in de Oude Cam pspold er-Zuid. Vlaardingen Een 23-jarige Vlaardinger is gistermiddag op de Westhavenplaats door de politie aangehouden op verdenking van diefstal. De man had een rare bobbel onder zijn jas en dat wekte de nieuwsgierigheid van twee agenten. Het bleek dat hij een electroni- sche weegschaal onder zijn jas verborgen had, die hij even daarvoor had gestolen uit een winkel aan de Schiedamseweg Tegen de man is iiau yir5.iui.cn uu proces-verbaal opgemaakt. VOOR GOED EN GEZOND SLAPEN slaaavoorid rtert i c SSE slaapcomfort SS beddenspeciaolzoak-sloopkomers - staapsyslemen -linnenshop Hoogstraatdó-48 311*1 HJ Schiedam tel -010 -4 26 87 47 j

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1