Kotterdamse Landenbuurt hoort liever bij Schiedam Labyrint keurig tweede ronde in Rotterdamse vredesapostel steelt Vlaardingse harten Ondernemers wonen niet in Vlaardingen Open-tafelproj ecten komen van de grond mm Kerken maken geloof met doeken visueel Delfland verhoogt tarieven t <M 'I 0A6BIAD SGHKEDAMSE G9UIANT NIEUWE WATERWEG COURANT Wethouder Zijdeveld kan grap wel waarderen Shimon Levy: Kom op1, vreten!' Uitspraken zorgen voor 'onnodig spanningsveld' Inbraken teisteren Schiedam Nieuwland heeft nieuwe dominee BELANGRIJKE MEDEDELING VOOR DE BEWONERS VAN SCHIEDAM TVKRANT WnBHffiG DINSDAG 20 SEPTEMBER Regionafe redactie: Brede Havenstraat 6 PAGINA 17 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229 4352066. 4350557 - sportredactie: 4345209 Vlaardingen De Industriële Kring Vlaardingen maakt zich ernstig zorgen over het grote tekort aan passende wonin gen voor het hoger- en middenkader van bedrijven. Het gros van de VlaardLngse ondernemers woont in een ande re stad, omdat zij in Vlaardingen geen pand van hun gading kunnen vinden. Veel directeuren en managers, die kever in de directe nabijheid van hun bedrijf zouden wonen, hebben noodgedwongen gekozen voor een vrij huis o£ een villa in de omtrek. Volgens IKV-secretaris Piet Pouwer zijn veel Vlaardingse ondernemers gehuisvest in Oostvoorne en omgeving. Voorde industriëlen is dat vervelend omdat zij tweemaal daags in de file bij de Beneluxtunnel staan, voor Vlaardingen is het nade lig omdat die stad een bepaalde inkomensklasse in. zijn bevol kingsopbouw mist. Pouwer: „Het gaat om een schrijnend tekort, waarop wij het gemeentebestuur verschillende keren attent hebben ge maakt Makelaars hebben hier alleen appartementen in de aanbieding, en zelden vrije huizen of woningen van het type twee onder één kap. Daarvoor kun je alleen in Ambacht of Holy terecht". De Industriële Kring voert nog steeds overleg met de ge meente over manieren om dit tekort aan betere woningen op te heffen. Burgemeester Fred van Lier zou dit 'gat tussen soci ale woningbouw en huizen voor het midden- en hoger kader' hebben toegegeven, en het met de ondernemers eens zijn dat huisvesting van het personeel voor bedrijven van groot be lang is. Zie ook pagina 19 Schiedam Bejaarden uit alle Schiedamse wijken krij gen binnen afzienbare tijd de mogelijkheid om deel te ne men aan de zogenaamde Open-Tafelprojecten. Door een gemeentelijke subsidie van vijftienduizend gulden worden de komende tijd cen trale eetvoorzieningen op ze ven plaatsen in de stad gerea liseerd. Bejaarden die geza menlijk wnlen eten kunnen nu nog alleen terecht in de Vier Molens en Huize Fran- keiand. Het open tafelproject, waarbij bejaarden op één plaats in de wijk gezamenlijk de maaltijd kunnen gebruiken, bestaat al ze ven jaar. De stichting Gecoördi neerd Ouderenwerk is van me ning, dat alle wijken behoefte hebben aan zo'n voorziening. Door de subsidietoewijzing kan deze wens nu in vervulling gaan. Di t project wordt door Gecoördi neerd Ouderenwerk gezien als een aanvullende voorziening voor zelfstandig wonende be jaarden, De laatste jaren tracht men, door het voorzieningenni veau in de wijk te verhogen, be jaarden langer zelfstandig te la ten wonen. "Veel bejaarden die zelf niet meer in staat zijn om te koken, krijgen maaltijden thuis bezorgd via ta feltje dekje'. Bij de nieuwe servi ce ligt de nadruk volgens staf medewerkster Baukjen 'Anema van Gecoördineerd Ouderen werk echter op het sociale as- peet. „Veel mensen vinden het niet gezellig om alleen te eten. Juist voor bejaarden, die in een sociaal isolement zitten of drei gen te raken is Open Tafel een hele uitkomst", aldus Boukjen Anema. Reeds de2e week kunnen de eer ste twee .projecten van start gaan. Zowel wijkcentrum De Er ker als wijkpost Zuid staan klaar om de bejaarden te ontvangen. „Als bejaarden uit die wijk zich opgeven, dan starten we direct", aldus Anema. De maaltijden, die bereid worden ïn het Sint Ja- cobsgasthuis en het verzorgings tehuis Frangois Haverschmidt, kosten zes gulden. Een deel van de subsidie wordt gebruikt om de prijs van de maaltijden, die gemiddeld zes gulden vijftig kos ten, enigszins te drukken. Voor de maaitijdenservice zoekt Gecoördineerd Ouderenwerk nog enkele vrijwilligers met een auto, die de maaltijden van de bejaardentehuizen naar de wijk centra kunnen brengen. De stichting hoopt, dat de overige drie projecten ook snel van start kunnen gaan. Voor de twee open tafels in Schiedam-Noord en het project in Oost zijn de medewer kers van Gecoördineerd Oude renwerk nog op zoek naar een geschikte loka tie. Het cadeautje van wethouder Maarleveld aan voorzitter Meerhof: eer> krat Spa-rood. Vlaardingen Met een heel ander imago dan het OJC is het cultureel jongerencentrum Labyrint aan haar tweede ronde begonnen. Werd het leven van het OJC aan de Zomerstraat getekend door be stuurswisselingen, bedreiging van beroepskrach ten en vechtpartijen, bij de officiële opening van het cultureel jongerencentrum dat de plaats van het OJC heeft ingenomen overheersten colberts, dassen en witte overhemden. Ook het interieur van de 'bunker' aan de Zomer straat is danig veranderd. Waar bezoekers vroeger de duisternis binnen traden, stappen zij nu een in modern wit en grijs uitgevoerd gebouw binnen. „De grauwsluier is weggehaald", zei wethouder jeugdzaken Arij Maarleveld. Nam het OJC vroe ger een aparte plaats inhet cultureel jongerencen trum Labyrint wil „meedraaien in een netwerk Vlaardingen 'I love you man'. Met die woorden en een hartelij ke omhelzing begroette Shimon Levy, de en thousiaste eigenaar van bezorg-restaurant Astro Pizza, gistermiddag de Vlaardingse burgemees ter Fred van Lier. Na het échec met zijn vredesea- fé Shalom in Rotterdam is Levy in Vlaardingen weer van de grond af be gonnen. Van Lier en Ivo Blom, de voormalige kabinetschef van de ge meente Rotterdam, g openden het restaurant 1 van de 51-jarige Levy. g Levy wees de gasten van zijn o nieuwe nering aan een tochtig Achterom voortdurend op de rijk voorziene dis die hij had klaargezet. „Kom op jongens, vreten", schalde zijn stem. „Ik heb dat eten idet voor de show neergezet Dit Is geen Hollandse receptie". Zijn Vlaardingse gas ten lachten. De meesten hadden de uitbundige Israëli inmiddels leren kennen. Dus vond burge meester Van Lier het niet vreemd, dat hij door de goedge mutste gastheer werd aangekon- digd als 'de baas van Vlaardin gen' en keek ambtenaar Arthur Aalders er niet van op als hij weer eens werd geïntroduceerd als 'de baas van de economie', In 3971 begonnen Levy en zijn vrouw Marina hun vredescafé in Rotterdam. Een 'initiatief dat vier jaar geleden zijn einde vond. Medewerkers zouden, achter de rug van de eigenaar om, grote bestellingen hebben geplaatst Dat leid de tot rechtszaken. Levy beweert dat hij van een aantal mensen nog bedragen tegoed heeft, die in de miljoenen lopen. „Eigenlijk ben ik miljonair, maar oneigenlijk zit ik in de bij stand", vertelde hij aan ieder die het maar horen wilde. a Shimon Levy van Astro Pizza bood, voor de officiële opening van rijn nieuwe zaak, Vlaardingse schoolkinderen een feestje aan. Gistermiddag begon de familie Levy, na een jaar van keihard werken, een nieuw bestaan in Vlaardingen. „Hij heeft echt heel veel moeite moeten doen voor hij met deze zaak kon be ginnen", zei economisch ambte naar Aalders. „Wij als gemeente hebben heel lang moeten zoeken had zijn naam eer aangedaan. Voor de opening nodigde hij, bet hal ve ex-burgemeester André van der Louw en burgemeester Bram Peper van Rotterdam, ook vertegenwoordigers van zowel Arabische als de Israëlische am bassade uit. En iedereen die bin nenkwam was zijn vriend, zijn uitstekend", ter meiden. kon de burgemees- voor wij een pand voor hem had- vriendin of zijn broertje. Burge den. Dit pand was echt een puin- T hoop, maar deze man is mateloos enthousiast En zo ongecompli ceerd, zo vrolijk". Levy zelf gaf alle eer aan Aalders, Van Lieren diens 'lieve secretaresse'. De Rotterdamse vredesapostel meester Van Lier had die vriendschap al aan den. lijve on dervonden. Levy, die al geruime tijd proef draait met zijn restau rant, bezorgde hem zowel de eer ste, de vijfhonderdste als de dui zendste pizza. „De kwaliteit is De Rotterdamse ex-topambte- naar Ivo Blom waarschuwde Van Lier, dat hij niet te vroeg moest juichen over de komst van Levy naar zijn gemeente. „U weet helemaal niet wat u hebt binnengehaald", vertelde hij de burgemeester. „Nu hangt hier alleen nog maar een zeildoek, maar strafe liggen er planken en dan wordt het plaatsje geasfal teerd en vervolgens wordt er een afdak gebouwd". 't Was een grapje van Blom. Hij wenste zijn vriend Shimon Levy alle geluk in Vlaardingen. Over de vraag of de restaurateur in -ijn nieuwe zaak zou slagen had nij weinig twijfel. „Deze man is net een rubber bal", zei Blom, „hoe hij ook wordt neergegooid, hij komt altijd weer overeind", 's Middags had Levy in zijn nieu we zaak een kinderreceptie. Kinderen van de twee Vlaar dingse Lom-scholen kregen van de uitbater een feestje aangebo den in het met slingers en bal lonnen versierde steegje. Voor alle kinderen was er" een ca deautje. wit van instellingen", zei een keurig in het pak gesto ken voorzitter Fred Meerhof gisteravond. Meerhof vertelde dat het veranderde imago alleen maar positieve reacties heeft opgeroepen. „De groep die hier vroeger kwam.zegt- Het is lang zo eng niet meer als vroeger, en de jongeren zeggen: Het is lang niet zo tuttig als ik dacht". Meerhof was blij met de aanwezigheid van wijkagenten, leden van raadscommissies en vertegenwoordigers van scholen en van de Vrije Academie. Wethouder Maarleveld verrichtte de officiële ope ning. Hij had een cadeautje in stijl bij zich: een feat Spa-rood, „Dat is prikkelend, het is doorzichtig en het is alcoholvrij", legde hij uit. „Ik hoop dat deze flesjes er hier sneller doorheen gaan dan die gele jongens", bedankte Meerhof, met een toespeling op het biergebruik, de wethouder. Schiedam/Rotterdam De Landenbuurt in Oud-Mathe- nesse wil niet meer bij Rot terdam horen en zich uit on genoegen laten inlijven door Schiedam. De bewoners zijn het maandenlange wachten op een beslissing van het Rot terdamse gemeentebestuur over stadsvernieuwing in hun wijk meer dan beu. In Oud-Mathenesse leeft de overtuiging dat Schiedam de belangen van de wijk beter zou behartigen. Vanmiddag deed een delegatie van een kleine honderd Oud- Math en essen aren op het Schie damse stadskantoor aangifte van de 'geboorte' van een nieuwe wijk. Daarmee kreeg Schiedam erin één klap zo'n 45ÜD inwoners bij. Wethouder Chris Zijdeveld, die de grap wel kon waarderen, ont ving de delegatie met de mede deling dat hij bereid is een optie op de wijk te nemen. Zijdeveld zegde toe dat hij met burgemees ter en wethouders van Rotter dam oyer de transfer wil gaan onderhandelen. 'De stunt van Oud-Mathenesse is bedoeld om het Rotterdamse ge meentebestuur te dwingen een -uitspraak te doen over een al lang slepend conflict. Ruim een half jaar geleden werd het toe komstplan voor de Landenbuurt op tafel gelegd, waarbij de wens werd uitgesproken dat de ge meente in. het hart van de Lan denbuurt 450 kleine en verou derde woningen zou opkopen om deze geschikt te maken voor gezinnen en ouderen. Het plan bestond uit samenvoeging van woningen en het aanbrengen van liften. De plannen waren volgens de bewonersvereniging zorgvuldig onderbouwd. Een meerderheid in de politiek plaatste zich in maart achter de uitvoering. Maar het Rotterdamse college aarzelt nog steeds, omdat het de eerste keer zou zijn dat een zoge naamd derde ringsgebied als stadsvernieuwingswijk wordt aangewezen, Andere wijken zouden dan een gelijke behande ling eisen. Maar volgens de bewonersorganisatie Oud-Ma thenesse is dat koudwatervrees. „Iedere wijk ontwikkelt zijn ei gen aanpak", benadrukken de bewoners in een verklaring. Met hun grap geven de Mathe- nessenaren gehoor aan de uitno diging van Schiedams burge meester Reinier Scheeres, die enige tijd geleden een feestje in de wijk bijwoonde en daar de historische woorden sprak: „Als er wat is, kom gerust bij ons langs in Schiedam". Scheeres zinspeelde daarmee op de histo rische band tussen Schiedam en Oud-Mathenesse. In een grijs verleden behoorde de wijk tot het grondgebied van Schiedam. De relatie tussen de Rotterdamse buurt en het aangrenzende Schiedam blijkt ook uit het feit dat in Oud-Mathenesse al sinds mensenheugenis één Schiedams huis aan huisblad wordt bezorgd, en dat ook de voorlichtingskrant van de gemeente Schiedam maandelijks in elke brievenbus komt. Gezamenlijke manifestatie Kerk inZicht Vlaardingen De kerkelijke wereld in Vlaardingen treedt za terdag gezamenlijk naar buiten met de manifestatie Kerk in Zicht. In alle Vlaardingse ker ken zijn die dag geloofsdoeken te zien, die door de verschillende kerkelijke groeperingen zijn ge maakt. Coordinator A. Schmidt, van een speciaal voorde manifestatie in het leven geroepen commis sie, noemt de bundeling van krachten 'een beetje uniek'. „We hopen dat wij hier in Vlaardin gen een vonk kunnen laten overslaan, zodat er uiteindelijk een flinke bosbrand ontstaat", zegt hij over het uiteindelijk doel om overal in Nederland dergelij ke manifestaties van de grond te tillen. Op korte termijn wordt gepro beerd met de kerkgemeente in het Oostduitse -Rostock, waar mee Vlaardingen nauwe banden onderhoudt, een uitwisseling van geloofsdoeken te bewerk stelligen. Het idee voor de manifestatie schoot 8 mei vorig jaar wortel toen de toenmalige Vlaardingse predikant H. Eikelboom op een bijeenkomst in Zwolle een ge loofsboek ontving. De inmiddels naar Maastricht verhuisde do minee speelde het doek door naar de Raad van Kerken, die een commissie belastte met het opzetten van een totaal pro gramma. „Het leek alsof het doek wilde zeggen: wordt wakker en sta op zegt Schmidt, doelend op de ingeslapen indruk die de kerk bij velen maakt „We vonden het belangrijk om. van het imago af te komen, dat in een kerk aSeen maar wordt gepreekt Het visua liseren van het geloof leek ons dan ook een goed initiatief." Behalve geloofsdoeken zijn in de kerken ook wandkleden, colla ges, glas in loodramen en liturgi sche kerkgewaden te zien. Bo vendien wordt tijdens de ope ningsuren in een aantal kerken het orgel bespeeld en kunnen er consumpties worden gekocht. De kerken zijn op verschillende tijdstippen te bezichtigen. De ïn totaal twintig doeken worden na afloop naar de Johannes de Do perparochie aan de Gedempte Biersloot gebracht, waar ze van af 14.00 uur te zien zijn. WD roept wethouder op het matje MaassluisDe gemeenteraadsfractie van de WD vindt dat wethouder IzaSk van der Knaap met uitlatingen in een regio naal dagblad zijn boekje ver te buiten is gegaan. Over de ge meentebegroting zou Van der Knaap eind vorige maand heb ben gezegd dat die veel sneller zou kunnen worden afgehan deld dan nu gebeurt, Die bewering is de liberalen in het ver keerde keelgat geschoten. Volgens het krantebericht vindt Van der Knaap dat er zelden wezenlijke punten ïn de begroting worden behandeld. „Slechts onbelangrijke zaken worden hier en daar bijge schaafd. Maar het hoort nu eenmaal bij het democratisch spel", aldus de wethouder in die krant. „De discussie heeft na tuurlijk plaatsgehad tijdens het opstellen van de begroting". De VVD verlangt in schriftelijke vragen aan het college van B W opheldering over die uitspraken en wE weten of Van der Knaap toen als wethouder of als loco-burgemeester sprak. De partij verwijt hem een 'onnodig spanningsveld' te hebben opgeroepen tussen gemeenteraad en college, die de goede re latie kan schaden. Fijntjes voegen de WD'ers er aan toe, dat het nog steeds zo is dat de gemeenteraad en niet het college de begroting vaststelt en beleidsvoornemens voor het komend jaar toetst en zonodig bijstelt. SchiedamDe afgelopen dagen rijn zeker zes Schiedammers het slachtoffer geworden van in braak. In de Louis Ramakerstraat haal den dieven sieraden uit de wo ning weg met een totale waarde van 3500 gulden. Op de Rotter- damsedijk misten bewoners ook sieraden en een geldbedrag van zeshonderd gulden. Schiedam De uit Tweüo af komstige dominee R.A. Bosch heeft jongstleden zondag zijn in trede gedaan in de Schiedamse gereformeerde kerk. Bosch wordt wijkpredikant in Nieuw- 1 andNa de sloop van de Juliana- kerk krijgt Bosch naar verwach ting de gehele stad, minus de noordelijke wijken, als zijn werkterrein. In de Nederlands-Hervormde kerk in Schiedam is als part time vicaris mevrouw A.3. Baan-Slot beroepen. Mevrouw Baan was kandidate in Spijke- nisse. Naast de komst en de mo gelijke komst van kerkelijke no tabelen valt er ook nog een ver trek te melden uit de regionale geloofswereld: de hervormde dominee L. Donkersloot uit Hoek van Holland heeft een beroep uit Ridderkerk aangeno men. Tijdens de Olympische Spelen zal de Avond bladen TV-krant op een ander kanaal op uw TV te zien zijn. Dus niet op BRT 2, maar op het informatiekanaal ofwel kanaal 3 VHF. OMROEP ROTTERDAM Verder werd er de afgelopen da gen ingebroken in café The Cor ner op het Rozenburgerplein, in de Marconistraat en was er een poging tot Inbraak bij een cof feeshop op de Parkweg. Alleen op dat laatste adres wist de poli- tie de daders in de kraag te vat ten. Toen de politie vanochtend om vijf uur arriveerde, waren de daders juist bezig om de latjes van de ramen te halen. Het is politiewoordvoerder Jan van Hoff opgevallen, dat de in brekers handig gebruik maken van het feit, dat veel mensen hun voordeur niet op het nacht slot draaien, „Met een valse sleu tel is het voor dieven dan zeer eenvoudig om zich toegang tot een woning te verschaffen", al dus Van Hoff. Delft Huishoudens in het hoogheemraadschap Delfland moeten volgend jaar waarschijn lijk een rijksdaalder meer gaan betalen voor afvoer van het rioolwater. Dat komt neer op een tariefsverhoging van 2 pro cent. Dit plan wordt donderdag be sproken in de algemene verga dering van Delfland. Het be stuur stelt voor het huishouden tarief in 1989 op te trekken van 136,08 naar/138,60. O ok de jaren d aarna m oet h et ta rief nog omhoog, telkens met 2 procent per jaar, aldus het be stuur van Delfland. Dit betekent dat een huishouden in 1992 op een tarief van 147,25 zit Vanaf dat moment hoeft geen verdere prijsstijging te volgen. De grote investeringen waarmee het hoogheemraadschap nu te /na ken heeft (een nieuwe installatie op Houtrust in Den Haag voor zuivering van rioolwater) zijn dan achter de rug.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1