'Verdachte probleemgeval zonder eigen identiteit' Vlaardingen start onderzoek naar vliegtuiglawaai 'Sportfondsen blijft nog vijf jaar open' 'Lota is geen loos gebaar' Centraal nummer gemeente te duur VLAAHOINGS DAGBLAD SCHfEOAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT MAN VERKRACHT VROUW DRIE KEER ,Verto- sanering in voorjaar afgerond Alumiiiium ontvreemd Raad gaat naar Pen Bosch toe Drukkerij uitgebrand Toegang De Vloot afgesloten Bedrijfsleider: 'Hafkamp moetz'n mond houden' Kring schenkt geld aan musea Vlaardingse oud-wethouder Grult Walstra overleden Autoradio gestolen WOENSDAG 21 SEPTEMBER PAGINA 19 Regionale redactfe: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: OIO-4343229,4352066. 4350557 - sportredactie: 4345209 Rotterdam „Ik heb er weinig behoefte aan om zo maar een straf op te spuwen", liet officier van justitie mr. Flint-van Ncort de Rotterdamse rechtbank giste ren weten. „Maar zeker is dat dit soort cliënten niet zomaar zonder behandeling de straat opgestuurd mag worden, omdat het gevaar voor herhaling levens groot aanwezig is". Gisterochtend diende voor de rechtbank de zaak te gen een 24-jarige Schiedammer, die wordt verdacht van verkrachting. In de nacht van 18 op 19 juni trok de man met veel geweld een vrouw de bosjes van de Nieuwe Damlaan in, waar hij haar, volgens de ver klaring van het slachtoffer, op brute wijze driemaal verkrachtte. Uit het psychologisch rapport werd rechtbankpresi dent mr. A.M.van Zelm-Eldrik duidelijk dat de man als verminderd- toerekeningsvatbaar moet worden beschouwd. In het rapport wordt de man omschreven als een snel beïnvloedbaar persoon zonder eigen identiteit. Door zijn alcoholverslaving verkeert de man in grote problemen, en het gevaar voor herha ling wordt in het rapport levensgroot genoemd. Uit het proces-verhaal bleek, dat de verdachte op de bewuste avond enorme hoeveelheden alcohol had ge nuttigd. Thuis al veertien halve liters bier, in zijn stamcafé nog de nodige vieux-cola's. Hij slaagde er in, zich daarbij te verwonden, zodat hij naar een zieken huis moest voor een behandeling. Later was hij naar het café teruggekeerd, om verder te drinken en enke- e blowtjes te roken Na tweeën, op weg naar huis, liep de verdachte op de Nieuwe Damlaan een vrouw tegen het lijf, die hij om een vuurtje vroeg. Vanaf dat moment heeft het ver haal twee versies: die van de verdachte, en die van het slachtoffer. Volgens de verdachte ging de vrouw ineens gillen, toen hij haar aansprak, waarop hij schrok en de vrouw de bosjes insleurde. Na even met haar gepraat te hebben en een sigaretje met haar- te hebbert gerookt, kleedde hij de vrouw uit en had tweemaal gemeenschap met haar. Vervolgens, vertelde de verdachte, ging hij een stgkje wandeien. Toen hij in de bosjes terugkeerde, kleedde de vrouw zich naar zijn zeggen vrijwillig uit, waarna zij opnieuw gemeenschap met elkaar hadden. „Ze vond het prettig en deed vrijwillig mee", aldus de ver dachte. ,jk weet dat het vreemd klinkt,'maar het is wel waar". De rechtbankpresident klonk het verhaal zeer onge loofwaardig in deoren: „U drukte de vrouw een hand op de mond en dreigde met lichamelijk geweld- Ver der vertelde u de vrouw dat u eerder voorwaardelijk veroordeeld bent geweest voor verkrachting. Zij moet doodsangsten hebben uitgestaan door uw ver halen en optreoen". De totaal overstuur geraakte vrouw verscheen later die nacht op het politiebureau, waar een dokter schrammen, wondjes, blauwe plekken en kneuzin gen bij haar constateerde. „Dat wijst niet bepaald in de richting dat het voor de vrouw een plezierige erva ring is geweest", aldus de rechtbankpresident De advocaat van de verdachte was het met de officier van justitie eens, dat de man als verminderd-toereke ningsvatbaar moet worden beschouwd. Mr. Flint van Noort pleitte voor opname in het Pie ter Baancen- trum, terwijl de advocaat opname in de psychiatri sche inrichting Hoeve Bosoord als een betere oplos sing voor zijn cliënt beschouwt De behandelingswijze daar sluit volgens de advocaat beter aan bij het sociale werkplaats-verleden vande verdachte- De rechtbank beraadt zich momenteel op beide mo gelijkheden. Volgt op 4 oktober geen uitspraak, dan wordt de zaak na verder psychisch onderzoek hero pend. door CAREL VAN DER VELDEN Maassluis Over een half jaar behoort de sanering van de Verto-jwijk definitief tot het verleden. Die belofte deed provincie-ambtenaar Walter de Koning gister avond in Maassluis. In het gebied achter de Touwsla gerij wordt in de komende maanden de grond onder meer dan veertig woningen gesa neerd. Deels betreft hetalleen de voor- of achtertuin, maar er zijn ook percelen, waarvan naast de tuinen ook de grond onder de woning moet worden afgegra ven. De wijkbewoners trokken mas saal naar De Kern, om de con crete plannen voor dè sanerings operatie te aanschouwen. De werkzaamheden worden uitge voerd door Heijmans Milieu techniek uit Rosmalen, die ook de sanering in een ander deel van de Verto-wijk voor zijn re kening heeft genomen. De aannemer heeft voor een gefaseerde aanpak. Dit heeft volgens ambtenaar De Ko ning als voordeel dat niet de ge hele wijk in één keer overhoop gehaald hoeft te worden. De ope ratie moet er toe leiden dat alle olievlekken, die de verveléndq erfenis van de activiteiten van de voormalige Verto-touwfa- briek vormen, worden opge ruimd. Met name via het vroegere slo- tensysteem zijn er in het bewuste deel van de verto-wijk heel wat olievlekken terecht gekomen. De voormalige sloten worden tot een diepte van een meter tachtig afgegraven. Op de plaatsen van de andere gifvlekken wordt de grond tot een diepte van één me ter twintig weggehaald. Om vragenstellers een slag voor te zijn, zegde wethouder Izaak van der Knaap gisteravond di rect toe. dat de bewoners van de betrokken huurwoningen tij dens de sanering een financiële compensatie krijgen voor het verminderde wooncomfort. Per woning wordt via het geldende puntensysteem bekeken, wat een redelijke vergoeding is. Ook de Touwslagerij, waar de bewoners er tot voor kort van uitgingen op schone grond te wonen, wordt in de sanering meegenomen. Deze straat, op de grens van Verto I en Verto II, werd vóór de bouw van de wo ningen in 1984 door de Dienst Centraal Milieubeheer Rijn mond uitgeroepen tot 'schoon gebied'. Ondanks het feit dat de koopwoningen in een gebied kwamen te liggen, waartegen het toen net gesaneerde gebied van de Verto 1 beschermd moest worden via een rubberen wal in de bodem. Aan de zes eigenaren van koop- Bewoners van de Verto-wijk be kijken de plannen voor de sane ring van de buurt. Over twee we ken wordt begonnen met het af graven van de wijk. woningen aan de Touwslagerij kon Van der Knaap op het ge bied van financiële tegemoetko mingen nog mets toezeggen. Met de aanstaande sanering van de Steendijkpolder in het achter hoofd, durfde Van der Knaap een financiële vergoeding voor het ongemak van huisbezitters duidelijk niet op eigen houtje aan. Hiermee zou hij namelijk direct een precedent scheppen voor toekomstige saneringen in de Steendijkpolder, waar vele honderden koopwoningen bij betrokken zijn. Schiedam Via lesbrieven wil het Schiedamse gemeentebe stuur de leerlingen van het openbaar basis- en voortgezet onderwijs bewust gaan maken van de politieke toestand in Zuid-Afrika. „Jonge mensen met de neus op de feiten druk ken", is volgens topambtenaar Ab Noordzij een doeltreffende manier om de Apartheid te be strijden. Noordzij, chef algemene en be stuurlijke zaken, woonde on langs namens de gemeente Schiedam de oprichtingsverga dering bij van de Vereniging La gere Overheden Tegen Apart heid. De Lota, waarvan inmid dels behalve Schiedam zo'n 30 gemeenten lid zijn geworden, wil een landelijk netwerk op richten om acties tegen de apart heid te bundelen. Het onderwijs inschakelen is slechts één methode. Lota wil ook dat gemeenten gaan praten met de Shell en andere multïna- tionalsTmèv economische belan gen in Zuid-Af rika om hun acti viteiten in dat land te verminde ren. Zo zou Lota-Iid Rotterdam een einde kunnen maken aan de overslag van Zuidafrikaanse ko len in de haven, suggereert Noordzij. Het Schiedamse gemeentebe stuur is zich er overigens van be wust dat de reikwijdte en het ef fect van locale anti-apartheid sacties zeer beperkt zijn. ,.Qnze arm. is erg kort", geeft Noordzij toe. „Maar ook al kunnen we in concrete zin niet al te veel doen, we hebben dan in elk geval ge daan wat we kunnen". Een loos gebaar wil Noordzij de oprich ting van Lota echter niet noe men: „Ik ben een duur betaalde ambtenaar, ik hou me niet op met gebaren maken". Vlaardingen Van een opslag terrein aan de Ampèrestraat werd in de nacht van maandag op dinsdag een grote hoeveel heid aluminium gestolen. De dieven verschaften zich toegang tot het terrein door het hangslot van het hekwerk met een tang te forceren. Die dieven ontfermden zich ook over een aanhangwagen, die dinsdagmiddag teruggevonden werd in een sloot aan het Gaag- pad in Maassluis. De partij alu minium, waarvan de waarde bij de politie niet bekend is, werd niet teruggevonden. Vlaardingen Het jaarlijk se uitstapje van de Vlaar dingse gemeenteraad voert dit jaar naar 's Hertogen bosch. Op 18 november be zoeken ae raadsleden, na een gezamenlijke lunch op het stadhuis, de volledig geautomatiseerde biblio theek van de Noordbrabant se hoofdstad. Zij nemen een kijkje in. het provinciaal mu seum, gevestigd in het Gou vernementspaleis, en worden tenslotte ontvangen door het gemeentebestuur van Den Bosch. Vlaardingen De gemeente Vlaardingen gaat onderzoeken of het aantal klachten over vliegtuiglawaai binnen de eigen stadsgrenzen de Laatste jaren is toegenomen. Wethouder Bas Goudriaan heeft dit besloten op verzoek van PvdA-raadsiid Bert Kandel. Kandel heeft de indruk dat het vliegverkeer op Zestienhoven sterk is uitgebreid, ook in de weekends, en dat de piloten la ger vliegen dan is toegestaan. Veel Vlaardmgers zouden zich storen aan de herrie. Hel PvdA-raadslid kwam met dit idee op de proppen na een uit eenzetting van E.H.'P. Swarte, die als voorzitter van het Comité anti-bulderbaan betoogde dat Vlaardingen in de toekomst een flinke portie extra vliegtuigla waai kan verwachten. Die toe name is onafwendbaar, als de verlenging en verzsvaring van De Schiedamse brandweer zet te gisteravond 50 mensen in om de onheilspellende vuurzee bij drukkerij Romer te bedwingen. Schiedam Een felle brand heeft gisteravond een groot deel van drukkerij Romer aan de Bo- kelweg in de as gelegd. Onge veer 500 vierkante meter be drijfsruimte ging in vlammen op. De schade loopt in de tonnen. De brand werd kort na negen uur gemeld, toen. automobilisten vanaf rijksweg 20 dikke rook wolken uit een van de magazij nen aan de achterzijde zagen op stijgen. „Het zag er onheilspel lend uit", oordeelde ook plaats vervangend brandweercom mandant Van Leeuwen. De brandweer gaf al snel groot alarm, om te voorkomen dat het vuur een voorraad chemische stoffen in een van de opslag plaatsen zou bereiken. Zo'n vijf tig brandweerlieden probeerden het vuur te isoleren. Ook de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond werd gealarmeerd. Deze stelde echter vast dat er bij de brand geen grote hoeveelhe den giftige stoffen vrijkwamen. Een magazijn van de drukkerij waar stalenboeken voor gordij nen werden samengesteld, brandde geheel uit. Ook een deel van een voorraad van 15.QOO plastic mondkapjes ging verlo ren. De brandweer was het vuur rond kwart voor elf meester. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Politie en brandweer stellen daar vandaag een onderzoek naar in. Maassluis Automobilisten die vanaf de Westlandseweg het ter rein van bejaardencentrum De Vloot willen opdraaien, zullen binnenkort moeten bijsturen. Burgemeester en wethouders van Maassluis hebben aange kondigd dat de toegang wordt afgesloten. Ook het aan De Vloot gelegen gezondheidsgebouw is straks voor gemotoriseerd ver keer alleen bereikbaar via de Ri chard Hollaan. Met de nieuwe maatregel wordt tegelijkertijd een parkeerverbod langs De Vloot ingesteld. Gepar keerde auto's blokkeren nu al te vaak de weg voor het doorgaand verkeer. De uitvoering van de maatregelen gaat ongeveer 5000 gulden kosten. 5*& Schiedam Het Sport- fondsenbad gaat de eerstkomende vijf jaar niet dicht. Die verzeke ring geeft bedrijfsleider Rob Schouten de vaste gebruikers van het bad aan de Burgemeester Knappertlaan. Schouten reageert daarmee op een uitlating van weihouder Luub Hafkamp in het medede lingenblad van de WD-Schie- dam. Hafkamp schrijft daarin dat Schoutens bad dicht moet om de bouw van een nieuw, over dekt zwembad in Groenoord te kunnen bekostigen. In Haf kamps scenario blijft ten zuiden van de spoorlijn alleen Bad Zuid aan de Westfrankelandsedijk geopend. Rob Schouten kent het voorne men om het Sportfondsen te sluiten al minstens zes jaar en wordt er 'doodziek' van dat Haf kamp die sluiting keer op keer aankondigt, zonoer ooit een da tum te noemen en concrete me dedelingen te doen over de nieuwbouw in Groenoord. „Het draaiboek is bekend, maar laat Hafkamp het nou ook eens han den en voeten geven", zegt Schouten verontwaardigd. Met zijn uitlatingen zaait Haf kamp allen maar verwarring en onrust, maakt de bedrijfsleider van het Sportfondsen duidelijk: „Keer op keer vragen de klan ten: wanneer gaan jullie nou dicht? Ook het personeel raakt gedemotiveerd, dat heeft straks geen zin meer de boel op te knappen en draaiende te hou den. Die willen ook wel eens we ten waar ze aan toe zijn". Wat er met de tien medewerkers van het Sportfondsen gaat ge beuren als het bad inderdaad wordt gesloten, is nog volstrekt onduidelijk. Besteedt Hafkamp de bouw van een nieuw bad in Groenoord uit aan een particu lier waarop de wethouder meermaals heeft gezinspeeld dan zal deze het personeel van het Sportfondsen waarschijnlijk niet overnemen. Om de toe komst van het personeel zeker te stellen, heeft ae stichting Sport- fondsenbaden al een jaar of twee geleden verzocht de nieuwe voorziening in Groenoord te mo gen exploiteren. Dat aanbod ligt nog steeds onbeantwoord in Haf- kamps bureau. Schouten gaal er vanuit dat Haf kamps plannen op z'n vroegst over vier, vijf jaar kunnen zrjn uitgevoerd. Tot zolang blijft het bad aan de Burgemeester Knap pertlaan gewoon open. „En zo lang hij mets concreets te bieden heeft, moet de wethouder ge woon z'n mond houden", vindt Schouten. „Met vage opmerkin gen berokkent hij ons alleen maar schade. En die schade komt uiteindelijk op het hoofd van de gemeente terug, want als er straks niemand meer bij om komt zwemmen omdat niemand weet waar hij aan toe is, dan draait de gemeente op voor het tekort". de startbaan van het Rotterdam se vliegveld doorgaat. Klachten bij de verkeerstoren van Zestien hoven of de meldka mer van de Dienst Centraal Mi lieubeheer Rijnmond worden volgens Swarte 'met doodddoe- nertjes' afgedaan. Daarom wil Kandel dat Vlaardingen de klachten zelf natrekt, en nagaat o£ er ook bij eigen gemeentelijke instanties, zoals bij de politie, klachten terecht komen. De cotnmissie stadsontwikke ling, volkshuisvesting en milieu ging gisteravond vlot met Kan- dels voorstel akkoord, Goudri aan vond dat er veel waars school in de waarnemingen van zijn partijgenoot Kandel: „Ik woon zelf in de aanvliegroute, en ik hoor en zie soms toestellen overkomen waarvan ik denk: nou, die zit goed laag". Volgens Swarte wordt het op Zestienhoven drie tot vier maal zo druk, als de luchthaven wordt gemoderniseerd. Een rapport van het laboratorium van de Rijksluchtvaartdienst voorspelt minimaal 25.000 tot 30.000 vlieg bewegingen. Momenteel ligt dat aantal op ongeveer 11.000. „Zes tienhoven wordt straks gebruikt als dumpplaats voor charter vluchten, met een doorlopend nachtgebrujk", verwacht Swar te. Hij citeerde de Rotterdamse burgemeester Bram Peper, die in een promotiekrant voor het plan Noordrand over Zestienho ven zegt: „Ik noem het al Rotter dam/The Hague Airport", tijdens een receptie in het Vissenjmuseum een cheque van 2500 gulden overhan- Vlaardingen De jubile rende Industriële Kring Vlaardingen heeft gisteren digd aan directeur Van. Dorp van het Visserijmu seum, Voor het Streekmu seum Jan Anderson nam mevrouw Van Lier een cheque van 1500 gulden in ontvangst. De twee Vlaar dingse musea kunnen bin nenkort nog meergeld tege moet zien- De 25-jarige Kring hield gis teren een redelijk bezochte receptie in het Visserijmu seum. De giften zijn afkom stig van het bestuur. Aan le den en genodigden was ge vraagd geen presentjes naar hei gezellig samenzijn mee ie nemen, maar in plaats daarvan geld te storten op een speciale rekening bij de Rabo-bank. „Ook die actie loopl al rede lijk", vertelde Kring-secre taris Piet Pouwer vanmor gen. Dat geld zal volgens de zelfde verdeelsleutel over de twee musea worden ver deeld. Dat het Vissenjmu seum meer krijgt, ligt vol gens Pouwer aan 'de sterke nationale uitstraling' van het museum. Vlaardingen. De gemeente Vlaardingen en haar dien sten en bedrijven krijgen, als de telefooncentrale van het stadhuis volgend jaar wordt vervangen, niet éln centraal telefoonnummer. De com missie voor, algemene zaken vindt de kosten van zo'n cen traal nummer, waarop het publiek behalve de secretarie alle gemeentelijke diensten liirtrrriiriiijjufüiitiiJinriiiiiiiiiirniiiuniHiiii Vlaardingen In zijn woon plaats Heerenveen is zater dag op 82-jarige leeftijd, de voormalige Vlaardingse wet houder Grult Walstra overle den. Walstra heeft jarenlang een belangrijke rol gespeeld in de Vlaardingse politiek. Direct na de oorlog nam Wal stra voor de PvdA zitting in de Vlaardingse gemeente raad. In 1953 werd hij wethou der, een functie die hij tot 1970 bekleedde. Walstra hield zich in die periode met name bezig met jeugdzaken en cultuur. Na zijn pensionering keerde Walstra terug naar zijn Frie se geboortegrond, waar hij het afgelopen weekeinde overleed. Walstra was ridder in de orde van Oranje-Nassau en drager van de gouden pen ning van de gemeente Vlaar dingen. MiiiilmiiimutiumiuuiuimiiMmiiiiiimii en bedrijven zou kunnen bel len, veel te hoog. Een centrale met doorkiesnum- mers voor alle diensten en be drijven zou de gemeente per jaar 280.000 gulden meer kosten dan een 'gewone' centrale. Het pu bliek zou dan onder hetzelfde nummer het stadhuis, de sociale dienst, gemeentewerken, het energiebedrijf en het woningbe drijf kunnen bellen. „Maar ik zie niet dat dat voordeel al die meer kosten waard is", zei FvdA'er John Ranshuijsen. De vertegen woordigers van de andere poli tieke partijen waren dat met hem eens. De gemeente is wel gedwongen de telefooncentrale van het stad huis te vervangen. De centrale is zo oud, dat de PTT hem volgend jaar niet eens meer zou komen repareren als hij stuk ging. De centrale is al een paar jaar afge schreven en volgend jaar loopt het onderhoudscontract af. 1 De gemeente heeft ook gepro beerd om van andere bedrijven dan de PTT een offerte te krij gen voor een nieuwe telefoon centrale. Die pogingen waren vergeefs. Vlaardingen Uit een in de Nieuwe Kerkstraat geparkeerde auto is in de nacht van maandag op dinsdag een radio-cassetter&- corder ontvreemd. Eerst hadden de dieven getracht met een breekijzer het portier te foreër ren. Toen dit nietlukte werd eeii portierraampje ingeslagen. -De hifi-set had een waarde van zes tienhonderd gulden. De braak- schade is nog onbekend.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1