J Belastingen gelij k, extra werkgelegenheid Regen teistert Brandersfeesten uxgKoster Raskatten slapen uit op expo in Margriethal tftSfffllli! DAGBLAD SCHIEDAMSE C8ÜRANI NIEUWE WATERWEG COURANT Vlaardingse muzikanten steunen zeehondeneentrum Pompstation overvallen Schiedamse gemeentekoffie niet zuiver 'VERHEUGENDE GEMEENTEBEGROTING VLAARDINGEN' 'Aan een mooi kreng heb je niks' Bejaardenhuizen dreigen met ongehoorzaamheid Natte klus voor standwerkers Jager in linkerbeen geschoten Overvallers geldloper aangehouden MAANDAG 26 SEPTEMBER 198S PAGINA 7 Hegionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Posi&us 110. 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229. 435206S. 4350557 sportredactie: 4345209 Schiedam De duizenden para plu's, die mede het decor bepaal den op de Hoogstraat, dé Lange Kerkstraat en de Broers veld, ga ven aan dat het gistermiddag wel degelijk druk was op de zes de Schiedamse zondagsmarkt. Het slechte weer was er wel ver- antwoordelijk voor, dat de enor me bezoekersaantallen, die de organisatie vorig jaar kon note ren. bij lange na niet werden ge- haald. -De grootste rampdag van het laatste weekeinde van de Bran dersfeesten had de organisatie toen al achter de rug. In de Schiedamse binnenstad vonden ook 2aterdag tal van activiteiten in de open lucht plaats, In de Lange Kerkstraat toonden de Openbare Nutsbedrijven histo risch materieel, terwijl enkele sportclubs op verschillende plaatsen demonstraties gaven. Zo was er in de Kreupelstraat een jeu de boul est oer nooi. Orga nisatoren loonden zich daar in het begin van de middag tevre den met het feit dal het in ieder geval droog was. Enkele minu ten later begon het echter te gie ten, waardoor de sporters en de vele marktkooplui eenzaam in de regen achterbleven. De toeschouwers misten daar door wel de pleremachoehel- vaart, die ondanks het feit dat er maar vier deelnemers waren, enkele leuke momenten ople verde. Naast een rode onderzee boot, opgesierd met een waslijn met ondergoed, trachtten een drijvende klomp, een raderboot en een auto op olievaten zich een weg door de Lange Haven te ba nen. Voorzitter Gaof Hendriks van de Vnje Liggers moest echter hjdzaam toezien, dat de door zijn boot meegesleepte auto op vaten langzaam koppie-onder ging. Een takelwagen kwam er aan te pas om de bolide met vaaraspira- ties ui t het wa ter te vissen. Podiumgala Door het slechte weer konden met name de binnen geplande activiteiten zich in een grote be langstelling verheugen. Ad junct-directeur Carel Beeke en zijn collega Marq Oudshoff had den het druk met het rondleiden van bezoekers door het Paasage- theater. Veel mensen genoten vooral van de blik op het thea terorgel- Medewerkers van de Nederlandse orgelfederatie ga ven tekst en uitleg. Minder druk was het de avond 'ervoor, toen het tweede Podium gala in het theater op het pro gramma stond. Oi het nu door do concurrentie van de vele gratis muziekevenementen kwam of door iets anders was de organisa tie niet duidelijk. Feit was. dat hooguit tweehonderd mensen het evenement bezochten. In fe bruari waren dat er bij de eerste aflevering van het popspektakel nog twee keer zo veel. De muzikanten lieten zich hier door niet uit het veld staan. Met veel enthousiasme verzorgden Jamrax, de Anton Geesink Big band en Gruppo Sportivo hun optreden. De opzwepende rhythm and blues van Anton Geesink vormde het hoogtepunt v«>n de avond. De band rond Rini vat, Willigen speelde met veel flair, en vooral het verrassings optreden van twee leden van hst muziekkorps-RET, die even de blazerssectie versterkten, was ere leuk. Waarschijnlijk zal de horeca de beste herinneringen aan tie Branderefeesten overhouden. Met name tijdens de traditionele jazznacht zaten de cafés eivol. Cafés als het Fust, Podium en hei Vierkantje war en amper toe gankelijk, waardoor velen een plaatsje op de stoep, met bierglas m de hand. prefereerden boven de drukte binnen. Ook Ton Melsen en Joop van Hees hadden 's avonds in hun muziektent niet over klandizie te klagen. Zelfs de opmerking van publiekstrekker Wim Koopmans dat het beloofde 20- mans showorkest niet kon ko men leek de bezoekers mot te de ren. „Zij moeten ergens anders optreden", liet de Rotterdamse Frank Sinatra-epigoon welen. m Een troosteloze aanblik tijdens de Brandersfeesten. Een leeg terras en weinig publiek. Sommige bezoekers kwam dat vreemd voor. De dag erna gaf de organisatie ziekte als reden op voor de afwezigheid van Anita Meijer, en dat klonk in ieder ge val nog als een excuus. Op de zondagmarkt nam Frank Ashion de honneurs waar, maar de show werd gestolen door het orkest Hang On To Your Hat. Aanvankelijk spelend voor dui zenden mensen, gang het veer tiental stug door toen de regen het publiek wegjoeg. Aan de mu ziek kan het met gelegen heb ben, wam de jazz en rock 'n roll van de Schiedams/Rotterdamse formatie was goed verzorgd Ook op andere plaatsen in de stad viel zondag muziek te horen m de open lucht Verder was er dit weekeinde voor mensen die niet gecharmeerd zijn van het braderiegebeuren niet zo gek veel te beleven. Een Schiedamse kunstenaar omschreef het giste ren zo. ..Hel js best gezellig maar kermis, kraampjes en muziek zie je overal. Wat de Brandersfees ten nodig hebben is een eigen smoel". Between The Seeds tijdens het optreden voor Pïeterburen. Vlaardingen Maar liefst 37 Vlaardingse muzikanten werk ten zaterdag mee aan een bene fiet-concert voor het zeehonden- een trum in Pieterburen. Door dat sponsors alle kosten voor hun rekening namen en de mu zikanten belangeloos optraden, kon er ruim tweeduizend gulden worden bijgeschreven op het gi ronummer van zeehondenver zorgster Len y 't Hart Rond tweehonderd mensen \va- j ren zaterdagavond in zaal Trian gel aanwezig om de verrichtin- - gen van de stadgenoten te aan schouwen. Naast Martin Eden traden groepen op als Hot Num ber, Between The Seeds en Blind Date, waarna een grote sessie van Vlaardingse muzikanten het geheel afrondde. Voor de sessie was maandenlang gerepeteerd door de Vlaardingse muzikanten. Juist de wens om eens samen te spelen voor een groot publiek bleek de aanlei ding voor de avond te zijnzo leg de mede-organisator Ruurd Meyer uit. „Dat is echter alleen leuk als je daar een bedoeling mee hebt. Vandaar de actie voor Pieterburen". Met name de Vlaardingen-sessie bleek een hit van jawelste. Voor af kwamen Jan Hofman, René Philip en John Boone het podi um op, die a capeJJa enkele treurliederen over zielige zee hondjes ten gehore brachten. ..Doopie doopie doe, naar Pieter buren toe", zong het drietal, voor de gelegenheid uitgedost als net te heertjes met gekke brilletjes. Daarna barstte het spektakel los. Een uurlang fungeerden de mu zikanten als een menselijke juke-box waar allemaal succes nummers uit rolden. Van de Sto nes tot de Beatles, van Elvis tot de Doors. Met Ritchie Valens' La Bamba werd de sessie, die heel de zaal aan het dansen zette, be sloten. De enthousiaste organisa toren beloofden zaterdag, dat er volgend jaar een nieuwe bene fiet volgt. Bomen knakken door windstoten Schiedam Hevige wind stoten hebben er vrijdag middag voor gezorgd dat een 15 meter lange alumim- umstrip van een flat bij de Horvathweg is gewaaid. Op de Rotterdamsedijk brak een boom af waardoor een auto lichte schade opliep. Er deden zich geen persoonlij ke ongelukken voor. s Avonds eiste de wind op.- nieuw zijn tok langs hel fietspad achter het Bach- plein knakte een boom. In alle gevallen moest de brandweer er aan te pas ko men om de rommel op te ruimen. De brandweer moest zater dagmiddag ook uitrukken voor een binnenbrandje in een woning in de Vondel laan. Kinderen hadden daar op zolder met lucifers ge speeld waardoor een ton met speelgoed vlam vatte. Schiedam Een naar schatting 20-jarige man heeft zaterdag- - middag even na vier uur een benzinestation op de Rotterdam- l' sedijk overvallen. Hij maande de v. cassière onder bedreiging van een meseen tasje met geld te vul- len. De man ging met ongeveer 1205 gulden aan de haal. Het signalement van de dader luidt: krullend, lichtblond haar, snorretje, blauwe ogen en een normaal postuur. Tijdens de overval droeg hij een halfwïjde spijkerbroek, een zwart kunst stofjack en hoge sportschoenen. alle merken meestal klaar terwijl u wacht da'-s pas service! Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010-473 82 22 Schiedam Idealisme heeft soms onvermoede grenzen. Zo moet het Schiedamse gemeente bestuur erkennen dat er zelfs be perkingen zijn aan het schenken van zuivere koffie. Een jaar ge leden stapte de gemeenteraad over op het schenken van Derde Wcreld-koffie. Het gehele ge meentelijke apparaat volgde op de voet Dat principe kostte de politiek wel geld: solidariteitskoffie is zo'n 45 procent duurder dan 'ge wone' koffie. Maar nu blijkt, dat niet ieder kopje koffie in de ge meentelijke gebouwen even 'zuiver' is. De automaten waar uit de ambtenaren hun'bakje troost tappen, zijn niet geschikt voor solidariteitskoffie- Boven dien zijn er contracten afgeslo ten. die bepalen dat de automa ten-exploitant de koffie levert. En die koffie is niet 'zuiver'. Voor het drinken van koffie die wel onverdacht is, betaalt de ge meente Schiedam jaarlijks onge veer 6200 gulden meer dan voor koffie uit de supermarkt. t/l^-irAir-iOon Tlo nnmoon. Vlaardingen De gemeen telijke tarieven en belastin gen gaan volgend jaar in Vlaardingen niet omhoog. De reservepositie van de ge meente wordt enigszins ver sterkt en er is bescheiden fi nanciële ruimte voor nieuw beleid. Al die opstekers zijn voor het college van B en W genoeg reden om het begrip 'verheugend' regelmatig op de gemeentebegroting 1989 los te laten. De aanbiedmgsnotabij de begro ting ademt dan ook trots uit. Trots omdat ondanks rijksbezui- nigingen van 680.000 gulden er een ton extra voor minima-be- Jeid kan worden uitgetrokken. In de belastingsfeer kunnen Viaardingers zelfs een Jicht voordeel tegemoet zien: het wa tertarief wordt per 1 januari met 4 cent per kubieke meter ver laagd, omdat het waterleiding bedrijf vorig jaar boven ver wachting goed geboerd heeft. De verhoging van de reservepo sitie van 5,4 naar 11 miljoen gul den wekt de indruk, dat het Vlaardingen plotseling wel erg voor de wind gaat. Die cijfers ge ven echter een vertekend beeld, geeft het college grif toe. Dat komt omdat het grondbedrijf 5,2 miljoen gulden naaf de algeme ne dienst heeft teruggestort, dat destijds voor dekking van sane ringstekorten was gebruikt. Bo vendien wordt binnenkort nog twee keer flink in de reservepol gegrabbeld. De ASHVB, de algemene stich ting voor huisvesting en verzor ging van bejaarden, krijgt, als volgende maand een raadsvoor stel wordt goedgekeurd, 2,6 mil joen gulden. Met dat geld moeten voor een deel de exploitatiever liezen op complexen individuele woningen worden gedekt Voor voorzieningen in het openbaar en bijzonder basisonderwijs den ken B en W 1,2 miljoen gulden nodig te hebben. Het gaat dan om investeringen van voor au gustus 1985, waarvan het rjjk on langs heeft laten weten die niet te zullen bekostigen. Werkgelegenheid De noodzakelijke verdere in krimping van het personeelsbe stand bij de gemeente zou, zo blijkt uit de begroting, volgend jaar wel eens moeizaam kunnen verlopen. Aan gedwongen ont slagen wordt nog steeds niet ge dacht, maar B en W vrezen dat het beoogde natuurlijk verloop van 6 procent per jaar niet zal worden gehaald. In dat geval zullen 'uitstroombevorderende maatregelen' worden getroffen. Voor de werkgelegenheid bui ten de eigen organisatie ziet hei college gunstige ontwikkelin1 gen. Ze stelt concrete plannen in het vooruitzicht voor huisves ting van kleinere en middelgrote am bachtelijke bedrijven en kan toren. Verder verkeren plannen voor verbetering van de indus triegebieden Groot-Vettenoord en Vergulde Hand in de afron dende fase. Het bedrijfsterrein Het Scheur moet in 19B9 kunnen profiteren van de plannen voor uitbreiding van de bestaande oeververbin ding. „We gaan er zelfs voorzich tig van uit dat het terrein binnen een jaar volledig zal zijn uitgege ven verwoordt het college net opti misme op d itpun t. Ook voor het bedrijventerrein. Holy-Ncord moet 1989 een goed jaar worden. Het college ver wacht dat daar. na flinke vertra gingen, grond voor de eerste be- drijfs- en kantooreenheden kan worden uitgegeven. Van alle kanten worden de katten door deskundigen bekeken. Seh iedam Erg speels waren ze niet, de honderden raskatten die gisteren de Margriethal bevolk ten. De meeste Seal Points, Mai ne Coons en Manxen deden een dutje en trokken nauwelijks hun ogen open als er een bewonde raar stilstond bij hun kooi. Ze hadden lak aan complimentjes, keerden als door de wol geverf de schoonheidskoninginnen bet publiek hau tain de rug toe en lie ten zich enkel de belangstelling van de keurmeesters welgeval len. zij het alweer met weinig geestdrift. wie van jongs af aan is vertroe teld en in de watten gelegd, wordt vanzelf lui en arrogant zo zai het ook wel in de kalten- wereld gaan. Hoewel de leden van Mundikat, de landelijke vereniging die de show in de Margriethal organiseerde, dat heftig zullen bestrijden. „Het gaat ons niet in de eerste plaats om schoonheid, bij ons staan een bef karakter en een goede ge zondheid voorop", aldus seetre- taris M.A. Knubben Winter. „Aan een mooi kreng heb je niks", vult J.H. Simons, belast met het veterinair toezicht, aan. Ook Mundikat-voorzitter J.F. Beiniema, die jarenlang Ebonies fokte, glanzend zwarte Siame zen, benadrukt dat het uiterlijk van een raskat weliswaar hoogst belangrijk is, maar dat het dier wel lief moet zijn, en sociaal in de omgang. En dat zijn Beintema's katten altijd geweest: „Mijn vrouw heelt er elke nacht vier of vijf aan het voeteneinde van haar bed. Daarom zeggen wij weieens: wij wonen in bij onze katten.". De proef op de som nemen en de soezende poezen even van hun fluwelen lapjes en warme de kentjes tillen voor een knuffel was er echter niet bij. Zelfs een steelse aai door de tralies heen leverde al geschrokken com mentaren op: „Als je dat bij nog een paar dieren doet, breng je misschien wel een ziekte over van de een op «Ie ander". Dat vier dierenartsen alle katten voor aanvang van de show had den onderzochten enkele zie ke beosten de toegang ontzegden bood geen afdoende garantie. Zo'n onderzoek sluit immers niet honderd procent uil dat een der prijsdieren iets onder de leden heeft. En voorkomen is beter dan genezen, zeker in het geval van kostbare lang- en kortharen die in de race zijn voor het Euro pees kampioenschap. Een kat aanhalen was daarom een crime; het publiek moest bet bij kijken laten. Ondanks die beperking viel er voor kenners en leken volop te genieten. De deelnemers aan de kattenexpo kwamen uit alle lan den van Europa, en de fokkers hadden hun mooiste exemplaren meegebracht. Vee! belangstel ling trokken de vrij zeldzame Rexen, betrekkelijk kleine, zeer dun behaarde dieren met een bijna scharminkeiig voorkomen, en de Manxen. poezen zonder staart Te koop waren slechts enkele dieren. De show was m de eerste plaats bedoeld als rendez-vous voor de leden van Mundikat die een punt wilden vergaren voor het kampioenschap. Bovendien is een expositie niet de meest ge schikte plaats om een huisdier aan te schaffen. „Natuurlijk raak je vertederd als je zo'n mooi jong poesje ziet, maar wij weten uit ervaring datje een levend wezen met m een opwelling moet ko pen. Daar moetje eerst grondig over nadenken, want het is een heic verantwoordelijkheid", al dus Knubben Winter. wtrji Vlaardingen De Vlaarding se bejaardenhuizen zullen zich niet zonder slag of stoot neer leggen bij een nieuw budgette ringssysteem, waardoor naar schatting 45 arbeidsplaatsen moeten verdwijnen. De be jaardenhuizen zijn van plan en masse Arob-procedures aan te spannen tegen de provincie, als die de nieuwe regels toch invoert. „En desnoods schro men we niet, de opgelegde re gels te negeren", zegt H Ka zen. directeur van Uitzicht en woordvoerder van de Vlaar dingse bejaardenhuizen. Ook de gemeente Vlaardingen is hoogst verontwaardigd over de plannen van de provincie. Direct nadat Meerpaal-direc teur Beeke eind vorige week alarm sloeg omdat hij in de wandelgangen deze voorne mens had vernomen, vroeg wethouder Jan Madem (be jaardenzorg) een gesprek aan met de provincie. „We gaan hier zeker niet mee akkoord, als het tenminste juist is wat Beeke zegt. Maar klopt zijn in formatie, dan zijn wij als be stuur van de ASHVB (algeme ne stichting voor huisvesting en verzorging van bejaarden, red.) er natuurlijk nauw bij be trokken. Volgens Beekes bere ken ingen moeten er 16 tol 20 arbeidsplaatsen weg. Dat is bij de huidige werkdruk van on te mensen niet te doen". Beeke noemt het nieuwe systeem 'een ramp'. Kazen is vooral ongerust over het feit, dat de 'zorg op maat' die de Vlaardingse bejaarden oorden de laatste jaren moei zaam hebben opgebouwd, door de op handen zijnde be zuinigingen weer wordt afge broken. „De provincie maakt er weer eenheidsworst van", klaagt de directeur van Uit zicht. Kazen benadrukt dat Vlaar dingen al geruime tijd in een achterstandpositie verkeert, wat het aantal vcrzorgmgs- plaatsen betreft. De recente opening van Dricmaashave in Maassluis heeft enig soelaas geboden, maar nog steeds ss er volgens Kazen sprake van een 'reservoir' van Vlaardingse bejaarden, die eigenlijk in een verzorgingstehuis geplaatst moeten worden. Voert de pro vincie het nieuwe budgette ringssysteem door, dan gaat dat allereerst ten koste van de extra zorg, die deze speciale groep nu in de bejaardenhui zen gentot De provinciale Commissie be jaardenzorg velt deze week een oordeel over de voorge stelde budgetwijzigingen. Wethouder Madem wil nog voor die vergadering ophelde ring van de provincie over de strekking van het nieuwe sy steem. Schiedam De spectaculair ste bijdrage van de openbare nutsbedrijven aan de Bran dersfeesten, hetl3e standwer kersconcours, kwam vrijdag niet goed uit de verf. Wat een krachtmeting beloofde te worden tussen 15 kampioe nen die verbaal nauwelijks voor elkaar onder deden, draaide door het slechte weer uit op een woordenstrijd' tus sen een handvol gedoodverf de winnaars. „De dertiende blijft een ongeluksgetal", concludeerde een aangesla gen nutsbedrijven-voorlich ter IVIari Dingenouts vanon der een druipende paraplu. Wind en regen maakten het K. Pieters uit Halsteren on mogelijk, zijn goochelkaar- ten aan de man te brengen. Ook F. van Blessum uit Zuid- broek zag er door de plensbui en maar vanaf, zijn fameuze autopoetsmiddel aan te prij zen. Andere standwerkers die het publiek geen grote lappen zeil konden bieden om onder te schuilen, praatten vaak in het luchtledige. Alleen door gewinterde kooplui als fruit- ïconing W. Lenaerts uit St. Mi chielsgestel en plantengros- sier P. van der Linden uit Lekkerkerk wisten ook zon der luifels de aandacht van hun klanten vast te houden. Een groter compliment aan hun amusante verkooppraat jes was niet denkhaar. Desondanks vielen beide kan- didaat-kampïoencn buiten de prijzen. De jury bekroonde hun concurrent G. Stroeve met een eerste plaats. Deze uit Loosdrecht afkomstige confe rencier muntte uit op alle on derdelen. Welsprekendheid, overtuigingskracht en origi naliteit bleken hem zo ruim toebedeeld, dat hij moeiteloos honderden pakjes verkocht waarvan niemand de inhoud kende. „Als u van mooie din gen houdt, kunt u beter door lopen", adviseerde de blind- verkoper zijn toehoorders die prompt hun portemonnee trokken. Europees kampioen B. Gop- pel uit Lelystad, die op het Hemaplein zijn groente- schaaf als een regelrecht we reldwonder presenteerde, bleef steken op de tweede plaats en pannenverkoper J. Roodenburg, eveneens uit Le lystad, eindigdeals derde. Schiedam Een 59-jarige jager uit Vlaardingen heeft vrijdaga vond een schot hagel in zijn lin kerbeen gekregen toen een 48- jarige collega uit Delft zijn wa pen per ongeluk liet afgaan. Hij is naar het Holy-ziekenhuis overgebracht xvaar de lede ko geltjes één voor één zullen worden verwijderd. De mannen waren ieder aan één kant van de vaart aan de Harre- weg aan het jagen. Toen de Delf tenaar zijn wapen op de grond deponeerde om een lokeend uit het water te halen, moet hij te gen zijn geweer hebben gestoten. DcVkiardinger stond op vijftien meter afstand. Zaterdag werd een automobilist met een luchtdrukpistool op de Rembrandtlaan beschoten. Een kogettje raakte zijn wagen en zijn hoofd. Hij raakte niet ge wond. Schiedam/Bodegraven De politie van Bodegraven heeft de daders aangehouden van een overval op een geldloper in Bo degraven deze zomer. Het gaai om vier mannen, uit Schiedam in de leeftijd van 19 tot 29 jaar. De mannen hebben inmiddels be kend en ztjn voorgeleid aan de officier van justitie ut Rotter dam. Drie mannen zitten nog in voorlopige hechtenis. Een vier de is op vrije voeten gesteld we gens gebrek aan bewijs. Van de buk is niets teruggevonden. Ovc-r de hoogte van het gestolen geldbedrag doet de politie geen mededelingen. Op woensdag 20 juli van dit jaar werd een 27-jange medewerker van een boekwinkel in het cen trum van Bodegraven overval len op weg naar de bank. De man zou daar een geldcassette in de nachtkluis deponeren, tóen hij werd aangehouden door twee onbekenden. Eén van hen spoot een bijtende vloeistof in zijn ogen. waarna ze hem de cassette afpakten. De overvallers gingen er vandoor in oen gereedstaande wagen. De vierde man die bij de overal was betrok ken heeft op de uitkijk ge staan. Dankzij tips van de bevolking beeft de politie de Schiedam mers kunnen aanhouden. Reeds in augustus werd de eerste ver- da ch te aangeho ud en

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1