Kantoren achter station gesloopt Huurconflict kan Maassluis ruim één miljoen kosten HELP HELPEN 'Bouw- en woningtoezicht had bouw moeten stoppen' DRUKTE VAN BELANG BIJ OPWARMERTJE FURIE-ADE 'Stop jacht op onschadelijke vogelsoorten' Geruchten over weddenschap beroeren Vlaardingse raad Hulpbrug wordt VIAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMST COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Vragenstellers: Rijksweg 19, geen R W 16 Vlaardingen wil van zandbak af B en W studeren op weekmarkten Concert Zweden in Grole Kerk W. DE NIE Schiedam akkoord met Amsterdamse ontwikkelaar Maasland niet bang voor water kwaliteit Raadslid wil van dure rellen af Schiedam geeft geeltje voor democratie Chüi j RODE KRUIS DEN HAAG GüC6868 - - DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1988 PAGINA 17 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110. 3130 AC Vlaardingen. Telefoon; 010- 4343229, 4352Q66. 4350557 - sportredactie: 4345209 Vlaardingen „De palen, die zijn geslagen voor het Vlaar dingse politiebureau, hadden af gekeurd moeten worden". Dat is de conclusie die PvdA'er John Ranshuijsen en VVD'er George Neijssel trekken uit de antwoor den, die zij hebben gekregen op hun schriftelijke vragen aan burgemeester en wethouders. Ook de derde vragensteller, Aart Kooi, heeft zo zijn kantte keningen bij die antwoorden, „Ik heb nooit gedacht dat het po litiebureau na de bouw zou in storten", zegt Ranshuijsen, „maar er is bij het bestellen van de palen wel afgeweken van de procedure en dit schept prece denten". De PvdA-leider is bij aannemers te rade gegaan en heeft begrepen, dat wat er met de palen van het politiebureau is gebeurd niet normaal is. De drie fractieleiders stelden hun vragen, nadat zij bij het slaan van de officiële eerste paal hadden gehoord, dat bouw- en woningtoezicht op het punt had gestaan dertig palen af te keu ren. Het beton zou niet voldoen de gewapend zijn geweest De antwoorden van burgemeester en wethouders bevestigen dat. „Maar er klopt aan die zaak nog meer niet, dan wij aanvankelijk vermoedden", zegt Ranshuijsen. „ABC-Management, door de ge meente in de arm genomen om de bouw in de gaten te houden, heeft een aantal palen besteld waar geen tekeningen van wa ren. In andere palen, waar vol gens de tekeningen zeven stren gen wapening zouden zitten, ble ken maar vier strengen wape ning te zitten. Dat is allemaal niet normaal". Neijssel vindt dat maar 'een vreemd geval'. En Kool vindt dat de drie fractielei ders nog maar eens om de tafel moeten gaan zitten, om te bezien of de antwoorden aanleiding ge ven tot nadere vragen. CDA-fractieleider Aart Kool: Vlaardingen CDA-wethou der Chris van Soon noemt het 'roddel en achterklap* en zijn fractievoorzitter Aart Kool voelt zich niet zo geroepen om op 'zul ke onzin" te reageren. Maar V VD-fractieleider George Neijs sel houdt het verhaal voor waar, dat Van Roon aan Kool een paar flessen goede wijn zou hebben beloofd, als deze het zou aandur ven om schriftelijke vragen aan burgemeester en wethouders te stellen over de kwaliteit van de heipalen voor het nieuwe poli tiebureau. CDA-raadsleden Leo de Snaij'er en Henk van der Lin den hebben zich kwaad gemaakt over het gerucht en wensen klaarheid. Het praatje over de wedden schap om de flessen wijn werd maandag, toen een delegatie uit de gemeenteraad een bezoek bracht aan de stichting Euro poort/Botlek Belangen (EBB), door WD'er George Neijssel verteld. „Ik heb natuurlijk niet op de rand van het bed gezeten", zegt Neijssel, „maar ik heb het uit twee zeer betrouwbare bron nen. Ik neem het verhaal voor waar en dat doe ik niet licht vaardig. De twee bronnen, waar ik het over heb, zijn geen men sen die fabeltjes rondstrooien". Neijssel wil de namen van zijn zegslieden overigens niet noe men. „Maar toen ik het aan Kool vroeg, wilde hij het bevestigen noch ontkennen. Dat zegt mij ge noeg". CDA'ers De Snaijer en Van der Linden zaten ook in de bus naar de stichting EËB. Zij wisten niet wat zij hoorden. „Tijdens de heenreis werd er verteld dat er een weddenschap zou zijn geslo ten", vertelt De Snaijer, die zich als geheelonthouder extra nijdig maakte. „Ek dacht: wat Is dit voor flauwekul? Zit ik nou in de bus met een delegatie van de ge meenteraad of zit ik bij de pad vinders?" De Snaijer heeft aan Kool tekst en uitleg gevraagd en wil dat de zaak in de CDA-frac- tie wordt bespraken. Van der Linden heeft ook zijn vragen. „Ik zat erbij toen dat verhaal in de bus werd verteld. Dat moet even uitgezocht worden. Want als het waar is, dan is de Vlaar dingse gemeenteraad echt verkeerd bezig". CDA-fractieleider Aart Kool verwijst het verhaal naar het riik der fabelen. „Kool heeft geen enkele prikkel nodig om in de politiek actie te ondernemen. Kool hoeft niet uitgedaagd te worden. Er zijn allerlei geruch ten die hardnekkig zoemen. Kennelijk wil men ait gerucht nog even laten rondzingen. Maar ik ben niet onder de in druk van wat er in het roddelcir cuit wordt gezegd". Volgens wethouder Van_ Roon gaat het om een 'praatje-pbt' dat aan de stamtafel van café Het Scheele Hoekje is ontstaan. Hij wil het verhaal ovar de flessen wijn niet bevestigen, maar ook niet ontkennen, „Maar als je ero ver schrijft moet je ook schrij ven, d at het besluit om de vragen te stellen al was genomen, voor dat dat praatje-pot aan de stam tafel plaatsvond". In de kop van het artikel over rijksweg 19 van gisteren stond abusievelijk rijksweg 16 ver meldt. De uitlatingen van de Vlaardingse wethouder Van Roon haddenzoals ook uit de in houd van het stuk blijkt, echter wel degelijk betrekkingpp rijks weg 19, ook bekend als c ie"A4. Vlaardingen Speelplaatsen, die niet of nauwelijks worden gebruikt, zullen in Vlaardingen worden opgeheven. Met name zandbakken zullen het daarbij moeten ontgelden. Dat is één van de twee pijlers van het Vlaardingse 'speelpiaatsenbe- leid'. Nieuwe speelplaatsen wil het college van B en W nog al leen bij grotere nieuwbouwpro jecten verwezenlijken. Het te rughoudende beleid voorziet er verder, in dat 'goed gebruikte voorzieningen zoveel mogelijk kwalitatief op peil worden ge houden'. Vlaardingen B en W ver wachten begin volgend jaar de knoop door te hakken, of de wa renmarkt aan de Broekweg wel of niet verplaatst wordt naar het centrum. Het college moet dan over het oordeel van een specia le werkgroep beschikken. Die dub onderzoekt de voor- en na delen van verhuizing. In onderzoek is ook het verzoek van de marktcommissie om de donderdagmarkt in Holy voort aan langer te laten duren. Nu is er wekelijks van 8 tot 1 uur markt. B en W willen het tijdstip zonodig aanpassen, zodra de markt naar de nieuwe lokatie in winkelcentrum De Loper ver kast. Vlaardingen Het Zweeds mannenkoor Cantorums Mans- kor geeft zaterdag een concert in de Grote Kerk. De zangers uit Gotenburg concertoren samen met het Vlaardingsmannenkoor Orpheus, Het twee koren con cert wordt bijgewoond door de persattaché van de Zweedse am bassade. Namens Vlaardingen zullen wethouder Maarieveld en burgemeester Van Lier present zijn. Het gezamenlijke optreden begintom 19,30 uur. KWALITEIT VAN FLEUfl: 17 steken,waaronder alle praktische en stretch ste ken. zoals 3-vo tl dige 2ig:zag, overiocksteken en natuurlijk automatisch knoopsgat En vele andere extra's 995,- Inruil bij'v. ƒ100,- Hij kost u dus nnt? in feite 895,- Oókvoör fdei'nvakén knopen/ hoek v.d. Driftstraat/ Schrayendijkplein Vlaardingen Tel, 010-4341693 J Schiedam Aan de noord zijde van NS-station Schie- dam/Rotterdam-West gaat binnen niet al te lange tijd de eerste paal de grond in voor een kantoorflat van acht ver diepingen. Na voltooiing van dit eerste gebouw wil de Am sterdamse projectontwïkke- laar Kantorenhuis nog twee torens van gelijke hoogte neerzetten. Dit —door de gemeente Schie dam reeds goedgekeurdeplan heeft de stoot gegeven tot een verregaande ontwikkeling van het gebied achter het station. Het IIIIIIIIIIIIIIIIIIIJIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIWIIHIIII Maasland Als het in de Oude Campspolder- Zuid in Maasland ge plande regionale trans portcentrum Westland er komt, gaat dat niet ten koste van de kwaliteit van het oppervlaktewa ter. In de voorwaarden, zullen voldoende mi lieu-eisen worden ge steld om die kwaliteit te garanderen. Dat zegt de Maaslandse wethou der AHoutenbos naar aanlei ding van de ongerustheid, die er leeft bij het Agrarisch Jongeren Contact Delfland. De agrarische jongeren zijn vooral bang, dat er olie of andere chemische stoffen in het water terecht zouden ko men. Zij stellen een totaal ge scheiden waterhuishouding voor. Het af te voeren water van het transportcentrum zou direct geloosd moeten worden op het riool, de Nieuwe Waterweg, of in het allerlaatste geval op het boe zemwater. Mocht het transportcentrum er inderdaad komen, dan kiest de gemeente Maasland voor aan sluiting op de riolering van het transportcentrum. Lozing op de Waterweg of het boezemwater wordt van de hand gewezen, omdat dat het verschuiven van het probleem is. Maasland heeft vergevorderde plannen om de Weverskade op de riolering aan te sluiten. Dit ri ool heeft voldoende capaciteit om ook het afvalwater van het nog aan te leggen regionale be drijfsterrein Maasland-Noord af te voeren. Nadere berekeningen hebben uitgewezen, dat het riool ook toereikend is om er het transportcentrum op aan te slui ten. „We zijn daarmee klaar voor de opvang van het afvalwa ter", aldus Houtenbos. „Daar naast zulten we ook in de voor waarden uiteraard de nodige mi lieu-eisen opnemen". tiiiiJHMfiiiiriiiijiiijiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiitiir grotendeels braakliggende ter rein wordt bouwrijp gemaakt en de Parallelweg verlegd naar de .voet van rijksweg 20. Als over vijf jaar het vuilverwerkings contract met de VAM in Wijster afloopt, wordt ook het emplace ment, waar nu de groene huis- vuiltreintjes rangeren, heringe richt en bij de ontwikkeling be trokken. In de toekomst kunnen ook daar kantoorgebouwen ver rijzen. Vooruitlopend op deze gebeurte nissen begint de gemeente zeer binnenkort met het aanleggen van een provisorisch parkeer terrein achter het station. Met deze voorziening komt Schie dam een afspraak met de NS uit 1979 na, dat Schiedam/Rotter dam-West te zijner tijd tot de groep Park Ride-stations zou gaan behoren. Uitvoering van dat plan werd telkens op de lange baan gescho ven, omdat er geen directe nood zaak voor was. Gewacht werd op een gegadigde voor het terrein. De laatste keer dat dit onder werp serieus ter sorake kwam. was enkele jaren geleden, toen Castellum BV uit Rijswijk een aantal zeer luxe kantoorflats achter het station wilde bouwen. Van dat voornemen kwam ech ter niets terecht, omdat de on derneming failliet ging. Met Kantorenhuis zegt de gemeente een degelijker partner in huis te hebben gehaald. Het Amster damse bedrijf heeft al bij diverse Nederlandse stations soortgelij ke projecten gerealiseerd. In de plannen is ook het 'open maken' van het station aan de noordzijde opgenomen. Het sta tion, dat nu enkel vanaf de zuid zijde toegankelijk is, krijgt dan ook'een ingang aan de kant van het toekomstige parkeerterrein en de kantoorflats. Volgens de afdeling stadsontwikkeling gaat het om een vrij eenvoudige in greep en hoeft alleen de muur aan het einde van de huidige voetgangerstunnel te worden uitgebroken. De gemeente zegt, dat met de NS onlangs overeen- stemming is bereikt over al deze plannen. Schiedam Het Schiedamse raadslid Ben Stuivenberg (PvdA) wil weten wat de jaar lijkse rellen tussen Schiedamse en Vlaardingse jongeren op de Bredero weg tot nu toe hebben gekost. De ongeregeldheden duren al ruim tien jaar. De politie moet elk najaar opnieuw grote aantal len mensen inzetten en Ge meentewerken heeft de handen vol aan het repareren van het opgebroken wegdek. Stuiven berg denkt, dat een andere aan pak van de rellen dringend ge wenst is, alleen al uit het oogpunt van kostenbesparing. In schriftelijke vragen aan bur gemeester en wethouder stelt het raadslid dat de hulp moet worden ingeroepen van jonge renwerker uit Schiedam-Noord. Verder doet Stuivenberg de aan beveling, de busbaan open te stellen voor het gewone verkeer. „Dat laatste niet alleen om van de rellen af te komen, maar ook om de noordelijke wijken van Vlaardingen en Schiedam be hoorlijk met elkaar te verbin den". Stuivenberg wil op korte termijn weten wat B en W denken te on dernemen om de rellen tot het verleden te laten behoren. Maassluis - Een geschil met 1200 huurders kan voor het Gemeentelijk Woningbedrijf in Maassluis uitdraaien op een strop van 1,2 miljoen gulden. langs ten tweede male over de ingewikkelde kwestie gebogen. Nadat eerst de verhoging van de servicekosten werd afgewezen, is nu ook de overheveling van het tientje naar de kale huur als onrechtmatig afgedaan. Woens dag bespreekt wethouder Anton Wustrow (PvdA, volkshuisves ting) de zaak met de gemeente lijkjurist. Dan wordt beslist of de gemeente deze laatste uitspraak van de huurcommissie accep teert, of dat er verder wordt ge procedeerd. Inzet van het conflict, dat al en kele jaren sleept en waarover het Woningbedrijf binnen drie weken een definitieve uitspraak van de kantonrechter verwacht, is de ombouw van een aantal cv- installaties van oliestook naar Huurders in de Componisten- wijk en de Dijkpolder weigerden voor de kosten van die in het be gin van de jaren tachtig uitge voerde operatie op te draaien. Zij gingen er niet mee akkoord dat de huisbaas de servicekosten met een tientje verhoogde en weigerden vervolgens ook de overheveling van de tien gulden van de servicekosten naar de kale huur. De ombouw van de cv werd door hen met beschouwd als verbetering van het woon comfort. De huurders werden in 1987 eerst door de huurcommissie in het gelijk gesteld en vervolgens, na een proces dat het Woningbe drijf aanspande, ook door de kantonrechter in Schiedam. Maar de gemeente Maassluis exploitant van het Woningbe drijf blijft weigeren de al door veel huurders betaalde verho ging terug te storten. Eerst wordt een nieuwe uitspraak van de ka ntonrechter afgewacht. De huureommissie heeft zich on- De uitspraak van de kanton rechter, waarnaar Wustrow met spanning uitkijkt, betreft het voorstel van de gemeente om alle huurders een symbolisch be drag van één gulden terug te be talen. Het Woningbedrijf be toogt namelijk dat de huurders wel degebjk voordeel hebben gehad van de ombouwoperatie, omdat daardoor de stookkosten met een flink bedrag zijn ver minderd. Beslist de kantonrechter nega tief over het één-gulden-voor- stel en wordt ook de jongste uit spraak van de huurcommissie met aangevochten, dan zal het Woningbedrijf het door de huur ders In de loop der jaren teveel betaalde moeten terugstorten. Dat bedrag is becijferd op een to taal van dikêpn miljoen gulden. De Hulpbrug over de Schie Schiedam - De oude Hulpbrug over de Schie gaat verdwijnen. Met het oog op de plannen voor het terrein achter het station wil de gemeente een betere verbin ding tot stand brengen tussen het toekomstige kantoorcomplex en de industriegebieden in de Spaanse Polder en de s-Grave- landsepolder. Daarom is tussen de beide oevers van de Schie, ter hoogte van de Bettoweg en de Nieuwpoortweg, een nieuwe brug geprojecteerd. De brug gaat bijna 4,5 miljoen gulden kosten. De gemeente hoopt dat de provincie daar een deel van wil betalen. Het project is aangemeld voor een subsidie uit het provinciaal werkgelegen- heidsfonds, Voor het bouwrijpmaken van het gebied achter het station, waar tenminste drie kantoor flats gebouwd zullen worden, re kent de gemeente op een voorlo pige kostenpost van bijna 2 mil joen gulden. Dat geld wordt uit eigen middelen betaald. Voor de aanleg van een provisorisch par keerterrein, zodat NS-station Schiedam/Rotterdam-West de status van Park Ride-station krijgt, is ruim 2 ton nodig. De ge meente wil dat het rijk een deel van die kosten voor zijn reke ning neemt Maassluis In Schiedam en Vlaardingen bestaat de gewoon te medewerkers en sponsors van de grote volksfeesten na afloop van het gebeuren te onthalen op een hapje en een drankje. Zo moet de naborrel in Schiedam nog plaatsvinden, terwijl de me dewerkers van het Haring- Bierfeest eerder deze. week een haring"en bier.Buriëméwtër receptie aangeboden kregen:1va„ - £s -ndem'de hèf een Maassluis doet het anders: reeds gisteren waren de stichting Ma ritiem, medewerkers en spon sors de gast van het Maassiuise gemeentebestuur, ondanks het feit dat de Furie-ade pas het ko mende weekeinde plaatsvindt. „Beschouw het maar als een op warmertje", liet een van de orga nisatoren weten. De nieuwbak ken voorzitter Hein Swanen- burg nam de gelegenheid te baat om het bestuur van de Furie-ade aan het in ruime mate aanwezige publiek voor te stellen. Volgens Swanenburg zit gemeentevbor- lichter Ype Kramer na volgende week met de handen in het haan „Belt u hem maar eens op. Als de Furie-ade voorbij Es, heeft hij niets meer te doen". Ruim honderd mensen ver maakten zich gisteren prima in de burgerzaal, onder genot van een goede^ zaak dat de Furie-ade voor 'eem^tb'emjtgiqhe aanpak heeft gekozen. „Doör het cen traal stellen van het thema visse rij, vroeger en nu kan er meer diepgang aan het evenement Schiedam Het Schiedam se college van B en W heeft besloten steun te betuigen aan het streven tot herstel van de democratie m Chili. Namens burgemeester en wethouders ondertekende wethouder Chris Zijdeveld een verklaring, waarin ver tegenwoordigers van ge meentebesturen in Neder land de militaire junta op roepen de democratie in het Latijnsamenkaanse land te herstellen. In de verklaring, die vanuit diverse gemeenten in Ne derland naar de Chileense regering wordt gestuurd, la ten de deelnemende ge meenten weter» de inspan ningen van alle Chilenen, die zich tegen de kandidaat van de militaire junta ver zetten, met grote interesse en warme sympathie te vol gen. De volksstemming in Chili, waarbij president Pinochet op 5 oktober als de enige kandidaat naar voren wordt geschoven, is de aanleiding voor de morele steunverkla ring. De ondertekenaars spreken de hoop uit dat de Chileense bevolking in vrij heid, goed geïnformeerd en zonder angst voor bedrei- ftng of intimidatie haar eus kunnen maken. „De grote interesse en war me sympathie" blijven wat Schiedam betreft overigens vrijwel beperkt tot het mo rele vlak. Als bijdrage in de kosten heeft het Schiedamse gemeentebestuur vijfen twintiggulden overgemaakt op de girorekening van de Humanistische Organisatie voor Mensenrechten, de HOM. Het bedragfle) komt ten Jaste van de gemeentelij ke post representatie- en vergaderkosten. worden gegevc Wei speet het Van Es, dat de ma rine slechts in geringe mate in Maassluis aanwezig kan 2ijn. „Dat heeft te maken met een grote NAVO-oefening", aldus Van Es. „Misschien moet die oe fening volgend jaar maar in de Maassiuise haven plaatsvinden". Schiedam/Vlaardingen/MaassluisEen actie van de Ne derlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels, om ge meenteraden te bewegen de jacht op elf vogelsoorten straf baar te stellen, wordt krachtig ondersteund door Wout van der Schalie. Hij is voorzitter van de afdeling Waterweg- Noord van de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging (KNNV). Van der Schalie wil samen met de landelijke organisatie druk uitoefenen op de gemeenteraden van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis om voortaan 'beperkte' jacht vergunningen af te geven. De vogels, waarom het gaat, zijn; watersnip, houtsnip, goudplevier, krakeend, pijl staart, wintertaling, slobeend, kuxfeend. toppereend, tafe leend en patrijs. Deze elf, van in totaal 23 "bejaagbare" vo gelsoorten in Nederland, worden jaarlijks met duizenden afgeschoten. Van der Schalie hekelt die jacht, omdat de vogels niemand tot last zijn en geen enkele schade aanrichten. „De elf worden gezien als een soort jagersloon voor het schieten KlVIW zet gemeentebesturen onderdruk: van schadelijke vogels", aldus een verbolgen Van der Schalie. Uitgedund Dat verschillende vogelpopulaties jaarlijks flink worden uitgedund, heeft niet alleen met de jacht te maken, meent de afdelingsvoorzitter. „Maar op deze manier is het voor ons natuurbeschermers natuurlijk wel dweilen met de kraan open". Zeven van de elf vogelsoorten, waarvoor actie wordt ge voerd, worden in Nederland al tot de schaarse broedvogels gerekend. Vaak knallen jagers jonge eenden neer, die vol gens Van der Schalie nog niet volledig 'vliegvlug' zijn. Met name grote hoeveelheden jonge tafeleenden 1 kuifeen- den treft dat trieste lot. De jacht op de min of meer vogelvrij verklaarde dieren, heeft volgens Van der Schalie ook enkele kwalijke neven effecten. Bij het afschieten van een eend uit een groep worden de overige verjaagd. „Dat kost veel energie en die hebben de vogels m de trektijdjuistzohard nodig. De jacht veroorzaakt niet alleen sterfte door afschot, maar ook indi recte sterfte door vermindering aan conditie", meent hij. Verwisseling Verder zou er vaak sprake zijn van ongewilde verwisse ling, waardoor ook beschermde vogelsoorten worden neergehaald. Het minieme uiterlijke verschil tussen de be schermde zomenaling en de wintertaling en tussen de wa tersnip en poelsnip 2ien jagers vaak pas, nadat het dier al is geschoten. van der Schalie vindt dat de gemeentebesturen in de drie Waterwegsteden moeten ingrijpen, omdat de jacht op de dieren geen enkel ander doel aient dan het plezier van de jagers. Bij de bestuurders wordt erop aangedrongen bij het uitgeven van toekomstige jachtverpacbtingen de elf vogel soorten ui t te sluiten voor bejaging. „Elk jaar uitstel", onderstreept Van der Schalie nogmaals het belang van zijn oproep, „kost gemiddeld 23.000 houts nippen, 16.000 wintertalingen, 14.000 patrijzen, 11.000 wa tersnippen en 2300 goudplevieren helleven".. Om het waarom van de actie ook aan een groter publiek over te brengen, wordt zaterdag in natuurcentrum De Bos- hoek bij hei Bachplein een actiedag gehouden. Er is om half drie een lezing met als thema 'Bejaagd zonder reden'. Het natuurcentrum is die dag van elf tot half vijf geopend.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1