Zijdeveld wekte argwaan met geruststellingen Cl Politie groeit uit z'n jasje Veiling ongeschikt voor koopjesjagers LAAPBNI M WELTERUSTEN ■SS c»o 'In Spaland staan vele miljoenen op het spel' A VlfllKSUGS DAGBLAD SGHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Van Kleef: 'Zaak voor deskundigen' Van Lier gelooft Van Wezel niet Lintjes voor Vlaardingers Spaland-affaire 'ramp voor Schiedam' Raadsel flip» |>3iri!SS BS slaaDcawfort SBB Gemeenten: meer taken voor Riagg Chr. Zijdeveld teruggeroepen van vakantie 'Geen reden voor paniek in Woudhoek' Twijfels over haalbaarheid van aardverschuiving ft Overvaller steekt bakker Amerikaans nieuws op kabelnet marimekko De Finse winterkoliektie is binnen maten 36 t/m 46 VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1988 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066. 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam Wethouder Chris Zijdeveld was gisteren niet bereikbaar voor com mentaar op de kwesüe-Spa- land. Zijn plaatsvervanger Hans van Kleef (PvdA): „Het college heeft altijd be grepen dat bouwen in Spa- la na verantwoord was. Dat zeiden ook het rijk en de provincie en een onafhan kelijk onderzoekbureau. Ie dereen kon leven met het idee van een afdeklaag. Als andere deskundigen dat nu in twijfel trekken, zullen eerst de deskundigen metel- kaar in de slag moeten. La ten die hun gegevens maar eens met elkaar vergelijken. Pas daarna kunnen we con clusies trekken". Van Kleef heeft inmiddels opdracht gegeven tot een in tern onderzoek, dat moet uitwijzen of het klopt dat de raad de bewuste onder zoeksrapporten nooit onder ogen heeft gekregen. Vol gens Reijnhout wist de raad zelfs niet, dat er ooit een tweede onderzoek is uitge voerd. Persoonlijk denkt Van Kleef dat het, in elk geval wat de vervuiling van Woudhoek betreft, wel mee valt: „Ik woon daar zelf, en de radijsjes in mijn tuin doen het goed. Ze smaken prima, die radijzen". Vlaardingen SP-raadslid Ar nold van Wezel moet eerst maar eens vertellen, hoe hij aan zoek geraakte politierapporten is ge komen. Dan kan burgemeester Fred van Lier uitleggen hoe het kon gebeuren, dat die papieren zijn kwijtgeraakt. Met die redenering 'beant woordt' de burgemeester Van Wezels vragen over de verhui zing van de Vlaardingse politie, ^waarbij .rapporten met persoon lijke gegevens van burgers over "Straat gingen. Het SP-raadslid "kaartte de2e kwestie schriftelijk .aan, nadat bij volgens zijn zeg- -gen van kinderen een 5 centime- "ter dikke stapel politierapporten had gekregen. De kinderen had- "denaldus Van Wezelde pa perassen gevonden op het sloop* terrein aan de Delftseveerweg, waar het nieuwe politiebureau wordt gebouwd. Van Lier laat in zijn reactie dui delijk doorschemeren, dat hij het raadslid niet wenst te geloven. Uit een intern politieonderzoek is volgens hem gebleken, dat de bewust^- stukken waarschijnlijk deel uitmaakten van een stapel die tot het laatste moment voor de verhuizing bij de administra tie lag. Hoe ze daar zijn verdwe nen, is een raadsel. Misschien zou Van Wezel zelf daar ophel dering over kunnen verschaf fen, suggereert Van Lier, Na Van Wezels weigering de na men te noemen van de kinderen die hem de stukken in handen gaven, heeft de politie de zaak aanhangig gemaakt bij de offi cier van justitie. Die moet bepa len of en hoe de zaak verder wordt uitgezocht. De politie valt in elk geval geen slordigheid te verwijten, laat de burgemeester weten. De maatregelen, die moesten voorkomen dat er dos siers zoekraakten, waren vol gens Van Lier afdoende. Vlaardingen Jan Keizer- waard, bedrijfsleider bij Ko ninklijke Frans Swarrttouw BV, is vandaag benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Keï- zerwaard (58) neemt op 1 okto ber afscheid van het bedrijf aan de Vulcaanhaven. Petrus Michiel Ozephius was de tweede Vlaardinger, die van daag een koninklijke onder scheiding in ontvangst mocht nemen. Hij kreeg de zilveren medaille in de orde van Oranje- Nassau voor zijn dienstverband bij Hempel Coatings aan de Ja mes Wattweg. Ozephius (65) was daar werkzaam bij de technische dienst. door PETER DE LANGE vervolg van de voorpagina Schiedam „Ik hen me te barsten geschrokken. Ik kon er niet van slapen. Dit is een ramp voor Schiedam". Adri Heijnhout is compleet onder steboven van zijn eigen ont hullingen. Dat het zo erg ge steld was met de bodemver ontreiniging in Spaland en Woudhoek, had hij absoluut niet verwacht. „Een vreselijke boodschap", noemde Reijnhout de feiten die hij gisteren bekend moest ma ken. „Maar wat moet je anders? Halverwege ons onderzoek heb ben we ons dikwijls afgevraagd: kunnen we er niet beter mee stoppen? Als je dit naar buiten brengt, veroorzaak je een enor me paniek. Maar dan hou je fei ten achter, en daar wilden wij ons niet schuldig aan maken". Een regelrechte hint aan het adres van wethouder Chris Zij develd. Reijnhout vindt het 'on begrijpelijk en onvoorstelbaar' dat uitgerekend deze PvdA-wet- houder, die Schiedam de naam heeft bezorgd van Nederlands milieuvriendelijkste gemeente, zo nauw bij deze gifaffaire is be trokken. In negatieve zin wel te verstaan, want,Zijdeveld "moet de resultaten hebben gekend van de twee onderzoeken, die zijn verricht naar de bodemkwa liteit in Spaland. Hij heeft die re sultaten echter nooit medege deeld aan de gemeenteraad. Reijnhout heeft altijd getwijfeld aan de kwaliteit van de grond in Spaland en aan-Zijdevelds ge-" ruststelling dat een afdeklaag van ongeveer 1,5 meter schone grond elk risico voorde toekom stige bewoners uitsloot En de D66-voorman was niet de enige politicus met twijfels. Zijn frac tiegenote Coby de la Rie, Ulferd Bruseker (CPN) en Bart de Lee- de (PPR/PSP) hadden ook arg waan, evenals VVD-fractie- voorzitter Gerard Verhulsdonk, die van Zijdeveld zelfs een ga rantieverklaring eiste dat Spa land 'veilig' was. Die verklaring kreeg hij niet. Verdacht Regelrecht achterdochtig werd Reijnhout, toen de raadscommis sie voor stadsontwikkeling en milieu in juni het uitvoerbaar heidsrapport voor bouwen in Spaland behandelde. In dat door rijk, provincie en gemeente op gestelde stuk kwam een ver dachte zinsnede voor, namelijk dat een afdeklaag van 1,5 meter en een drainagesysteem 'voor alsnog voldoende* werden ge acht. Reijnhout: „Toen Zijdeveld nogal nijdig reageerde op onze vragen over die zinsnede, heb ben we de koppen bij elkaar ge stoken en zijn we gaan snuffe len". De voorbereidingen voor de woningbouw in Spaland zijn al in voile gang. Moet de bouw worden opgeschort, dan kost dat de gemeente Schiedam gigantische bedragen. ook maar één paal de grond in kan. Hoe de provincie uiteindelijk toch akkoord kon gaan met de bouwplannen, terwijl milieuge deputeerde Hans van der VÏist de slibstort in Spaland als geen ander kent hij was nota Bene .jarenlang adjunct-directeur ge meentewerken in Schiedam is Reijnhout een groot raadsel. „Kennelijk moet de bouw in Spaland koste wat het kost door gaan", zegt hij. Een zelfde op merking maakt Anita van Pelt van de milieuorganisatie Neder land Gifvrij: „Er zijn zoveel stap pen overgeslagen, dat het duide lijk is dat men hipr wil bouwen. Adri Reijnhout: 'Ik kon van slapen*. We hebben de zaak toen voorge legd aan vier milieudeskundi gen. Die veegden de vloer aan met de onderzoeken en met Zij develds idee dat een afdeklaag voldoende bescherming bood", vertelt Reijnhout Ook de provincie had aanvanke lijk zijn twijfels. Het verificatie- onderzoek van mei 1987 werd uitgevoerd, omdat gedeputeerde staten niet met het bestem mingsplan akkoord waren ge gaan. onder meer vanwege de dubieuze grondkwaliteit. Maar dat onderzoek rammelde aan alle kanten, zeggen de door Reijnhout geraadpleegde des kundigen unaniem: er werden zegge en schrijve vier bodem monsters genomen en daarvan werd de gemiddelde uitkomst als bepalend beschouwd. Het twee de onderzoeksrapport, dat uit maart 1988, bevatte zoveel mit sen en maren, dat de milieu-ex perts concludeerden dat een zeer gedegen grondonderzoek hard nodig is, voordat er. in Spaland Maar je krijgt wel het gevoel, dat men er volkomen aan voorbij gaat dat daar mensen komen te wonen". Met hun onthulingen hebben de vier raadsleden Chris Zijdeveld in een uiterst lastig parket ge bracht. Niet alleen is door de be schuldigingen zijn geloofwaar digheid als wethouder een zware slag toegebracht, ook zijn image als voorvechter voor een schoon milieu heeft een forse deuk op gelopen. „Zijdeveld zal zeer af doende antwoord moeten geven op onze vragen, anders heeft hij al zijn krediet bij ons verspeeld", aldus Bart de Leede. Wrang is de affaire niet in de laatste plaats voor degenen, die zich hadden verheugd op een nieuwe eengezinswoning in Spa land. Volgens de gemeentelijke brochures zou Spaland een tuin dorp worden met veel groen. Af gesproken was, dat de aanne mers bij de bouw geen tropisch hardhout machten gebruiken en geen verf op chemische basis. Het visitekaartje van Zijdevelds milieubeleid is sinds gisteren veranderd in een smoezelig vod je papier. ge- VVD en PvdA bezorgd: We, dat waren naast Reijnhout ook Coby de la Rie, Bart de Lee de en Ulferd Bruseker. Zij spit ten gezamenlijk de notulen uit van commissievergaderingen van de afgelopen 14 jaar, achter haalden bij gemeentewerken Rotterdam de rapporten over de stort van bet havenslib dat sinds 1973 voor de ophoging van Woudhoek en Spaland werd ge bruikt, en legden tenslotte beslag op de resultaten van twee bode monderzoeken in Spaland, uit mei 1987 en maart 1988. „Bij het lezen van die stortrap- porten schrok ik geweldig. Een grote hoeveelheid slib was af komstig uit de le, 2e en 3e Petro leumhaven, hetzelfde spul dus dat in de Maassluise Steendijk- polder en de Broekpolder in Vlaardingen is gebruikt. Maar de echte klap kreeg ik, toen ik de resultaten van de bodemonder zoeken zag. Zelfs als leek be greep ik dat er niets van klopte. Schiedam De fractievoor zitters van de PvdA/VVD- coalitie willen dat er snel dui delijkheid komt over de ernst van de bodemverontreini ging in Spaland. „Er staan vele miljoenen op het spel, we moeten- weten waar we aan toe zijn", aldus Gé Brou wer (PvdA). Gerard Ver hulsdonk (WD) hoopt vurig dat alle vrees ongegrond is, „Anders hebben we een na tionaal schandaal". Brouwer, die net als alle Schie- damse gemeenteraadsleden gis teren per express de schriftelijke vragen van Reijnhout. Bruseker, De Ta Rie en De Leede aan B en VOOR GOED EN GEZOND SLAPEN beddenspeciaalzaak-sloapkomers - slaapsystemen - linnenshop Hoogstraat 40-48 3111 HJ Schiedam iel.- 010 - 4 26 87 17 Maassluis Burgemeester en wethouders van Maassluis heb ben zich achter het standpunt van de gemeentebesturen van Schiedam en Vlaardingen ge schaard, dat verschillende taken van het Riagg moeten worden uitgebouwd. Het gaat erom een betere ambulante psychische hulp in het Waterweggebied te krijgen, De drie gemeentebestu ren zijn ook eensluidend in hun oordeel, dat het oprichten van een algemeen psychiatrisch zie kenhuis in de regio een hoge prioriteit heeft. Beide standpunten zullen in een brief aan het provinciebestuur en het ministerie voor WVC worden verduidelijkt en onder bouwd. W over de verontreiniging in de bus kreeg, is terughoudend in zijn commentaar. „De beslissing om jn Spaland te bouwen heb ben we niet zomaar genomen. Deskundigen hebben gezegd dat er geen gevaar was. Als andere deskundigen nu het omgekeerde beweren, heb ik daar als-leek niet meteen een oordeel over. Het is trouwens niet de eerste keer dat milieudeskundigen met de overheid in conflict raken". Op de beschuldiging, dat PvdA- wethouder Chris Zijdeveld de raad informatie heeft onthou den, wil Brouwer voorlopig niet ingaan. Verhulsdonk wel. „Als dat deel van het verhaal waar is, wordt het voor Zijdeveld een ne telige zaak", zegt hij. „Ik ben zeer benieuwd in hoeverre hij erin slaagt dit allemaal te ontze nuwen". Zijdevelds rol negerend zegt Brouwer dat de zaak wat de ver ontreiniging betreft „wel zal uit draaien op een knokpartij tussen deskundigen". „Maar als het waar zou zijn, dat er In Spaland meer troep ligt dan altijd door rijk, provincie en gemeente is gezegd, dan heeft Schiedam een enorme deuk opgelopen. Be stuurlijk én financieel. Er zijn miljoenen in dat gebied gestopt. Je moet er niet aan denken aat daar straks niet gebouwd kan worden". Het college van B en W heeft in middels besloten wethouder Zij develd terug te roepen van zijn vakantie. Schiedam Hoewel ook in delen van Woudhoek woningen zijn gebouwd op giftig havenslib, is er in die wijk geen reden voor paniek. Dat zegt PSP/PPR-raadslid Bart de Leede. Op de vervuil de grond is voor de bouw een laag schoon zand van ongeveer één meter dik gestort. Daardoor is di rect contact met de ver ontreiniging uitgesloten en bestaat er waarschijn lijk geen acuut gevaar voor de gezondheid van de bewoners. Een vergelijking tussen de Steendijkpolder en Woud hoek gaat volgens Anita van Pelt van de organisatie Ne derland Gifvrij niet op. In de Maassluise wijk is direct op het havenslib gebouwd, wie daar in de tuin spit komt met gif in aanraking. „Maar het was wel netjes geweest als iemand de mensen in Woudhoek had verteld, dat 2e in hun tuintje niet dieper mogen graven dan een me ter", aldus D66-raadslid Adri Reijnhout. Volgens Anita van Pelt moet er in Woudhoek snel een grondig onderzoek ko men naar de verontreini ging. Een beschermende maatregel, die daar even tueel op kan volgen, is het aanbrengen van een gas- dichte betonlaag onderin de kruipruimten. vervolg van de voorpagina Schiedam/Vlaardingen- /Maassluis De politiekorp sen van Schiedam en Vlaar dingen kunnen de weelde niet aan, als het aantal agen ten straks per korps met rond 75 wordt uitgebreid. Belde korpsen voorzien gigantische huisvestingsproblemen, als de 'aardverschuiving' door gaat, die de ministers Kort hals Altes (justitie) en Van Dijk (binnenlandse zaken) prediken. In Vlaardingen wordt een bu reau gebouwd, dat op maximaal 170 mensen is berekend. Vol gens de gisteren gelanceerde plannen zou het Vlaardingse korps moeten uitdijen tot 220 man. Schiedam zit met soortge lijke problemen. Ook daar wordt dan een nieuw hoofdbureau ont worpen, dat al bij voorbaat te klein is. De 'denktrant' achter het plan van de twee bewindslieden staat de Vlaardingse hoofdin specteur Ruud Meijer overigens wel aan. „De relatie tussen het aantal politiemensen, de grootte van de gemeenten en het crimi naliteitscijfer is inderdaad scheef gegroeid". Hij vindt het terecht dat bij voorbeeld Rotter dam fors moet inleveren ten gunste van de grote randge meenten. Het huidige werkaan bod in Vlaardingen en Schiedam typeert hij als 'heel erg ongun stig' ten opzichte van Rotterdam. Meijer deelt de kritiek van voor zitter G. Koffeman van de Alge meen Christelijke Politiebond, dat het plan een korte termijn-^ oplossing is. „Je ziet, als er in een stad de politietaken strak kun nen worden uitgevoerd, dat de criminaliteit uitwaaiert naar de randgebieden. Criminelen gaan steeds meer vanuit kleinere dor pen opereren. Dat effect krijg je ook als wij veel meer potentie in de strijd kunnen werpen". Meijer zegt in een eerste reactie, dat hij 'met alle respect voor de plannen' niet ziet hoe Korthals Altes en Van Dijk hun ingrij pende reorganisatieplan door de Tweede Kamer kunnen loodsen. „Het zal de doodssteek beteke nen voor een groot aantal klei nere korpsen. Dit plan zal gigan tisch veel commotie veroorza ken". Geen hoera De Scbiedamse commissaris Jan van Hoff verkeert niet in hoe- rastemming. Op papier krijgt zijn korps er 74 agenten bij, maar volgens Van Hoff „moet er nog heel wat water door de Rijn stro men voor die belofte ook werke lijkheid wordt". Nog niet zo lang geleden kreeg Schiedam te ho ren, dat het politiekorps van 145 man terug moest naar 126. „We gaan er voorzichtigheidshalve nu maar liever van uit, dat we op de huidige sterkte blijven, en dat alles wat we extra krijgen, mee genomen is", aldus Van Hoff. Krijgt het korps daadwerkelijk de voorgestelde versterking, dan levert dat grote problemen op. Het nieuwe politiebureau is niet berekend op 220 agenten. Werk is er daarentegen genoeg. Van Hoff: „Aan een aantal taken ko men we nu door gebrek aan mankracht niet of nauwelijks toe". De Maassluïsse politie heeft nog geen inzichten in de effecten van de 'aardverschuiving'. Hoofdinspecteur De Jong houdt er rekem- e dat Maassluis een aanL '-n zal moeten inleveren f «ar zijn we ui teraard met blij mee. Wij leven hier in volstrekte onzekerheid. Het is niet netjes van de minister, dat wij dit soort dingen in de krant moeten lezen, terwijl we zelf over geen enkel gegeven be schikken". Schiedam Zaal Irene was gis termiddag afgeladen tijdens een uitgebreid aangekondigde vei ling in stereo-apparaluur, video recorders, kleurentelevisies en tal van gereedschappen. De hoop om met een aantal koopjes naar huis te keren bleek voor de meeste mensen echter ij- del. De inzetbedragen lagen vaak zó hoog dat het bedrag, dat uiteindelijk inclusief veïlingkos- ten opgebracht moest worden, in veel gevallen boven de geldende winkelprijs van het artikel uit kwam. Tijdens de veiling, georgani seerd door veilingbureau Olym pic Sun flower uit Uden, moesten veel mensen meteen staanplaats genoegen nemen, zo druk was het Echt reden bleek daar ach teraf niet voor te zijn, want de aangeboden waar werd door kenners veelal afgedaan als ap paratuur van de tweede garni tuur, In tegenstelling tot gevestigde veilinghuizen als Kruyne Jon ker en Sotheby's, waar zakelijk en zonder poespas wordt geha merd, acteerde de Udense vei lingmeester tot overmaat van ramp meer als een standwerker dan als veilingmeester. Voordat de artikelen onder de hamer kwamen, vergastte de Brabander de aanwezigen eerst op een onverbloemd verkoop praatje, soms gepaard gaand met een heusegeluidsdemonstratie. Handelaren en vaste bezoekers van veilingen zagen hel geheel hoofdschuddend aan. Verkoop praatjes worden door hen be schouwd als een schending van Er was geen stoel meer vrij in zaal irene. Wie goed bovenin de zaal kijkt, ziet Proosje van Schiedam glimlachen een tikje meewarig, lijkt het v/el. de ongeschreven veilingregels. En wat nog erger was: buiten en kele gereedschappen en machi nes viel er niks goedkoops te ha len, en daar moet het de meeste bezoekers uiteindelijk toch om te doen zijn geweest. Vlaardingen Een 16-jarige Rotterdamse oliebolienbakker is gistermiddag in winkelcentrum De Loper overvallen door een man met een mes. De jongen, die even naar het toilet was gegaan, werd toen hij terugkwam bij de kraam van achteren beetgepakt en gedwongen kleingeld tm de kassa te geven. De jeugdige bollenbakker had, toen hij naar de we ging. de kraam afgesloten en een jongetje gevraagd om even op te letten. Dat jongetje was verdwenen, toen hij terugkwam. Terwijl hij de deur opende, werd hij vastge pakt door iemand, die de Inhoud van de kassa opeiste. Toen de jongen daar naar de zin van de overvaller te lang over deed, werd hij in zijn been gestoken. Meteen klein bedrag aan geld en een radiocassetterecorder wist de overvaller te ontkomen. Van de dader van de overval ontbreekt elk spoor. De man was tussen de 25 en 30 jaar oud, onge veer 1.90 meter lang, had een donkere huidskleur, kroeshaar en een vlassig sikje. Hij was ge kleed in spijkerbroek, gebleekt spijkerjack en witte sportschoe nen. De politie zoekt getuigen van de overval en hoopt ook nog het jongetje te achterhalen, dat even op de kraam zou passen. Vlaardingen Begin oktober krijgt de Vlaardingse kabelkij ker er weer een programma bij. In de zenderpauzes van TV 5 zet het energiebedrijf de nieuwsuit zendingen van America Today op het net. America Today is een onderdeel van het satellietpro gramma World Net Doordat gebruik wordt gemaakt van het kanaal van TV5, is uit breiding van het kabelnet niet nodig. Daardoor zijn voor de cai- abonnee geen extra kosten aan het nieuwe programma verbon den. pfrr'y-r.-.v' Finse mode, vlot, sportief, tijdloos, in Katoen en wol Marimekko Vuokko tot ziens Het Finse winkeltje van het Waalgat Vlaardingen, Hoogstraat 225, tel. 010-4343685

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1