Zorgen om oliemorsing in de haven 41ste Femina: ruim en aantrekkelijk Schiedam niet onder de indruk van milieu-kritiek op Spaland Ivlolnlvl IVORY ROTTERDAM NIEUWSBIA Karlijn Bokkers komt sterk terug Stoom elevator in Leuvehaven Industriën langs Rijn bereid tot overleg Femina Beurs ontvangt Rotterdam Promotie Prijs Springer- affaire leeft weer op Informatie-avond '1990 maatregel' HEEFT U LAST VAN BLOEDEND TANDVLEES? ROTTERDAM ZATERDAG 1 OKTOBER 19? PAGINA I Sladsredactie: Postbus 959.3000 AZ Rotterdam. Telefoon 010-405.65.00. Telex 22215. Telefax 010-404.73.51 Schiedam De Schïedamse ■wethouder mr. J.G. van Kleef (stadsvernieuwing en volkshuisvesting) is niet on der de indruk van de kritiek die een aantal milieu-organi saties donderdag naar buiten heeft gebracht, als zou de nieuwe woonwijk Spaland- West wegens ernstige ver ontreiniging van de bodem niet gebouwd mogen worden. Van Kleef denkt dat de vragen die de linkse oppositie in de Schïedamse raad naar aanlei ding hiervan gesteid heeft vrij gemakkelijk te beantwoorden zuilen zijn. De Schïedamse PvdA-wethou- der zei dat gisteren in een reactie op de kritiek van onder andere Nederland Gifvrij, Natuur en Milieu en Milieudefensie. "Vol gens deze instanties is de grond onder de nieuwe woonwijk, op gespoten baggerslib uit de Rot terdamse haven, veel meer ver giftigd dan de'gemeente heeft doen voorkomen. De milieu-or ganisaties baseren zich daarbij op de onderzoeken die in op dracht van de gemeente naar de bodemverontreiniging zijn ge daan. Selectief Volgens Van Kleef wordt de ge meente onder meer in een verkeerd daglicht gesteld door dat selectief geciteerd wordt uit de onderzoeksrapporten. Zo hebben de milieu-organisaties naar buiten gebracht dat er op het 25 hectare grote terrein slechts vier peilingen zijn ver richt. Veel te weinig, is de kri tiek. „Volledig onjuist geci teerd", aldus Van Kleef. „In de rapporten staat namelijk dat de peilingen aanleiding waren tot nader onderzoek op vier plaat sen. In de eerste fase zijn wel veertig lot vijftig grondmonsters genomen". Het verschil van mening met de milieu-organisaties berust vol gens Van Kleef op een interpre tatieverschil van de onderzoe ken die naar de bodemgesteld heid zijn gedaan. Doordat de zaak nogal alarmerend in de pu bliciteit is gebracht vreest de Schiedamse wethouder dat er veel schade kan worden aange richt omdat bouwers en bewo ners mogelijk minder enthou siast worden over de nieuwe woonwijk. „Er is jarenlang met de gemeen teraad over Spaland-West over- Rotterdam De laatste hal ve finales van het Masters- toernooi van het Rotterdams Nieuwsblad tenniseireuït zijn gisterenavond gespeeld op de verlichte banen van TC. Nïeuwerkerk. In het herenenkel B2 speelde Lennert Kaptein uit Numans- dorp zich in de finale, door een overwinning op de Vlaardinger Peter Dams te met 6-3,7-6, in een partij die een spannende tweede set te zien gaf. Karlijn Bokkers uit Schiedam verloor in haar partij tegen Maaike Koutstaal uit Barendrecht de eerste set met 5- 7, maar toonde in de vólgende twee sets, dat zij beslist de sterk ste was. Met 5-7, 6-1,6-1 ging de winst naar de Schiedamse, die het nu in de finale mag opnemen tegen Lara Bitter uit Spijkenisse. In de categorie D2 hadtien Arie Schenk uit Dordrecht en Babette van Beest uit Alblasserdam he,t niet moeilijk tegen respectieve lijk de Vlaardinger Leo den Breemsen de Rotterdamse Mari anne Ferbrache. Arie Schenk won met tweemaal 6-2, terwijl Babette van Beest met 6-3,6-4 de partij in haar voordeel besliste. Zij mag nu de finale spelen tegen - de sterke Margriet Verhoeff uit Hoogvliet Arie Schenk speelt in de finale tegen Dick Ket uit Hoek van Holland. De halve finale in het HE-Cl tussen Jasper Kwakkelstein uit Vlaardingen en Huug van de Maarel uit Heerjansdam werd gewonnen door Kwakkelstein in drie sets: 6-1,6-7,7-5. In de fi nale-zal hij het zeer moeilijk krij gen tegen de topman uit het eindklassement Bart Koster uit Lekkerkerk. In het HE-C2 won Remco van Reek uit Oostvoorne met 6-3, 4-6, 7-6 van Patrick Dahler uit Spijkenisse en komt nu in de finale uit tegen Jeroen Koppenaal. De finales worden zondag ge speeld vanaf half elf op de banen van de tennisvereniging Nieu- werkerk. legd en de gemeenteraad heeft alle mogelijke informatie gekre gen", zegt Van Kleef, die daar mee ten stelligste ontkent dat de raad onvoldoende zou'zijn geïn formeerd zoals in de vragen aan het college van B en W wordt ge suggereerd. Af deklaag Een belangrijk deel van de kri tiek, die eerder deze week naar buiten is gebracht, wordt inmid dels onderschreven door andere deskundigen. „De 'leeflaag' {een afdeklaag schone grond-red.) is uitgevonden voor beperkte sa neringen in de stadsvernieu wing, niet voor grote terreinen als Spaland", aldus J. Hannema, milieudeskundige bij de Vereni ging Nederlandse Gemeenten. De leeflaag werd uitgedacht in Amsterdam, waar het schoon maken van vervuilde bouwter reinen in de binnenstad op grote problemen stuitte. Voor een vol ledige sanering zouden in som mige gevallen monumentale panden afgebroken moeten worden. Daarom werd gekozen voor een beperkte afgraving, en voor het storten van een laag schoon zand op de vervuilde On dergrond. Bij deze methode worden beide lagen van elkaar gescheiden door een folie. Het heeft milieu-experts be vreemd, dat Schiedam de leef- laagmethode in Spaland wil toe-* passen. Minister Nijpels (volks huisvesting, ruimtelijke orde ning ep milieu) liet de gemeente Amsterdam al in februari 1987 weten geen voorstander te zijn van woningbouw op leeflagen, zelfs, niet ïn de stadsvernieu wing. In Spaland gaat het om een braakliggend terrein van ongeveer 25 hectare, waar 3500 woningen zijn gepland. Ook de vereniging Milieudefen sie noemt het leeflaagprincïpe zeer omstreden. Het is volgens Milieudefensie niet correct, dat het onderzoeksbureau Tauw uit Deventer deze methode voor Spaland heeft aanbevolen. „De voorgestelde variant is mini maal, omdat er geen ondoorla- tende laag onder het schone zand is gepland en er geen maat regelen zijn genomen om ver spreiding van vuil grondwater tegen te gaan. Bovendien wordt het vrijkomende drainwater on- gereinigd geloosd". Prof. dr. Lu cas Reijnders van de stichting Natuur Milieu gaat nog een stapje verder in zijn kritiek. Hij noemt de bespiegelingen over de toereikendheid van een schone afdeklaag in Spaland „op drijf zand gebouwd". De bekendmaking eergisteren door vier raadsleden, dat grote delen van Spaland en de aan grenzende, al bewoonde wijk Woudhoek rijn opgespoten met giftig slib uit de le, 2e en 3e Pe troleumhaven, heeft voor grote opschudding gezorgd in Schie dam. Het college van B en W deed ook gisteren nog verwoede pogingen verantwoordelijk PvdA-wethouder Chris Zijde veld op te sporen. De wethouder was dinsdag voor een korte va kantie naar Zuid-Duitsland ver trokken, zonder een adres achter te laten, Zijdevelds terugkomst is dringend gewenst, omdat de af faire in politiek Schiedam te vens wordt beschouwd als een directe aanval op de wethouder zelf. Rotterdam De Stichting Rotterdamse Graanelevator gaat in de Leuvehaven bin nenkort beginnen aan de restauratie van de stoomelevator Ant werpen 19, die tiental len jaren geleden werd gebouwd bij Wilton- Fïjenoord. Gistermid dag is deze elevator van de Binnenhaven, waar het apparaat ge ruime tijd heeft gele gen, naar een ligplaats bij het museumschip Buffel gebracht. De stichting moet ove rigens nog een flink deel van het benodig de restauratiebedrag bij elkaar zien te krij gen; ook is men nog bezig met het aantrek ken van vrijwlligers die "bij-de restauratie willen helpen. Oospronkelijk had deze stichting in sa menwerking met de Stichting Technische Restauraties Rijn-, mond de vroegere stoomelevator GEM 4 willen behouden en restaureren. Voor dat doel is toen de iets jon- gere Antwerpen 19 ge- Jj kocht, waarvan on- g derdelen konden o> worden gebruikt voor g de GEM 4. De Rotter- g damse elevator was s echter uiteindelijk toch te slecht en is in middels gesloopt. Alleen de ponton is bewaard gebleven en zal waar schijnlijk dienst gaan doen als opslagruimte voor het Maritiem Museum 'Prins Hendrik'. De Stich ting Rotterdamse Graanelevator streeft ernaar om de elevator in 1990, als Rotterdam het 650-jarig be- De stoomelevator werd gisteren versleept naar de Leuvehaven. staan als stad viert, onder stoom te hebben en te kunnen demonstreren aan het publiek. Rotterdam In de haven van Rotterdam komt elk jaar 2000 ton olie in het water terecht, Dat is negen tig procent van alle olie die tussen Zwisterland en de Noordzee in de Rijn wordt gedumpt. De brand stof wordt gemorst bij het overladen van zeesche pen of als gevolg van bedrijfsstoringen geloosd. De olievervuiling is volgens ir. Tr Vellinga van het Project Onderzoek Rijn een hoofdpro bleem bij het streven de Rijn voor 2000 van chemisch afval te vrijwaren. Een tweede probleem in de Rotterdamse regio is vol gens Vellinga de grote lozing van organische microverbindin- gen. Volgens de Rotterdamse onder zoeker is het zaak dat de over heid alert blijft. In de Rotter damse regio lozen 25 bedrijven zonder vergunning en nog eens 25bedrijven meteen verouderde vergunning. In het kader van het Project On derzoek Rijn werd gisteren in Rotterdam een publiciteitscam pagne langs de Rijn afgesloten. Tijdens deze reis ontmoetten de elf bij het project betrokken Rot terdamse ambtenaren 450 verte genwoordigers van de overhe den en industriën uit Zwitser land, Frankrijk, Duitsland en ons land. De houding van met name de in dustrie is volgens wethouder Ries Jansen van Rotterdam na de Rijnconferentie in Straats burg in maart radicaal veran derd. Met name de Duitse indus trie heeft toegezegd gegevens over lozingen te willen overleg gen. Ook Frankrijk is tot con structief overleg bereid. Met de gemeentebesturen van Bazel en Metz zijn gesprekken aange knoopt om tot samenwerking te komen. Dialoog Jansen benadrukte gisteren dat Rotterdam de lozingsproblema- tiek viaeen dialoog wil oplossen. Aan een juridische aanpak van vervuilers wordt op dit moment niet gedacht. „Maar in januari, februari nemen we een beslis sing of we de weg van dialoog blijven bewandelen, of dat we naar de rechter stappen", aldus Jansen. Het onderzoek naar de vervui lingvan de Rijn heeft wel aange toond dat de lozing van vijf zwa re metalen de laatste jaren niet is gedaald. Volgens Vellinga is het dan ook noodzakelijk dat er snel een tweede generatie sanenns- gmaatregelen wordt ingevoerd. De technische mogelijkheden en financiële middelen zijn bij de petrochemische industrie aan wezig, aldus Vellinga. Opinie-onderzoek Het geloof onder de bevolking van de Rijn oever-sta ten dat er in 20D0 weer volop in de rivier kan worden gezwommen of gevist, is niet groot. Uiteen opinie-onder zoek blijkt dat één op twee on dervraagden geloof heeft in schonere Rijn. De industrie wordt door vrijwel iedereen als frote schuldige aangewezen. De eloften van de politici wordt driekwart van de ondervraag den als 'bla,bla' uitgelegd. En ne gen op de tien zeggen dat de Rijn zonder strenge vergunningen en wetgeving nooit schoon zal worden. De heer J. Kerstholt neemt ais oudste bestuurslid in 'dienstja ren' van het Rotterdams Tentoonstellingsbureau de Rotterdam Promotie Prijs 1987 in ontvangst uit handen van de heer J.J. van Raalte. Rotterdam Tijdens de ope ning van de 41ste Femina gis termorgen heeft de nationale consumentenbeurs de Rotter dam Promotie Prijs over 1987 ontvangen. De prijs, een pla quette en een oorkonde, werd uitgereikt door de voorzitter van de Stichting Rotterdam Promotie Prijs, J.J. van Raal te voor 'het uitstekende werk' dat de Femina Beurs voor Rotterdam heeft gedaan. De heer JJL Kerstholt, het oud ste bestuurslid (in dienstja ren) van het Rotterdams Ten toonstellingsbureau nam de prijs in ontvangst. De Botterdam Promotie Prijs is een initiatief van de Ciub ,25, een genootschap van pu- bliciteitsmensen, Jaarlijks wordt de prijs (al zestien maal eerder uitgereikt) toegekend aan een persoon of instelling die zich beeft Ingezet voor het algemeen nut van Rotterdam. Femina krijgt de prijs over vorig jaar omdat de beurs toen veertig jaar bestond. „En het is volkomen op z'n plaats", al dus Van Raalte, „de Femina hiervoor een keer te fêteren. Ooit begonnen als dames- beurs is de Femina thans uit gegroeid tot consumenten beurs. waar mannen even veel als vrouwen kunnen op steken- De beurs zou 'Konsu- ma' kunnen beten, zoiets als 'komt u maar'. Want je kunt er kijken naar uitvindingen die het leven veraangena men". Ter gelegenheid van de eer volle onderscheiding gaf Fe mina een feestelijke reductie op de entreeprijs gistermor gen. Bezoekers van het eerste uur betaalden in plaats van een tiende slechts vijf gulden, hetgeen lang voor de officiële opening al honderden men sen naar de kassa's bracht Rotterdam Voor de 41ste maal is gistermorgen de na- jaarsconsumentenbeurs Fe mina in Aboy' geopend. Tien dagen lang (tot en met zondag 9 oktober) zal de beurs met meer dan 300 stands weer een publiekstrekker moeten zijn. De beurs heeft een nieuwe opzet, ik ruimer, overzichtelijker en aantrekkelijker. Verwacht wordt dat het recordaantal be zoekers van 182.000 vorig jaar ver wordt overschreden. De Femina komt dit jaar met di verse shows, waarin vijf thema's aan de orde komen: non-stop wervelende modeshows, moder ner huishouden met de nieuwste snufjes voor huisvrouwen en - mannen, voorlichting en de monstraties door gerenommeer de chefkoks over goede voeding staat centraal in een Culinair Theater, er is een sector beeld en geluid, een paviljoen creatieve hobby en er zijn meubelstands rnet het accent op betaalbaar wo nen. Dit jaar besteedt de beurs veel aandacht aan creatieve hobby's. Zo zijn er stands voor liefhebbers van tekenen, schilderen, papier- vouwen, poppenmaken, zelf- maakmode, modelbouw, musi ceren enzovoort, allemaal bijel- kaar gebracht in een speciaal 'Creatieve Hobby Paviljoen', waar de nieuwste snufjes worden getoond. Zoals bijvoor beeld een tekenapparaat dat flit send Ujnen en hoeken trekt en na één druk op de knop halve en hele cirkels tekent. Verder laat Joke Diepstraten zien hoe je stofpeppen moet ma ken en aankleden, zijn er de monstraties glasblazen door eei. .ipeldoornse firma, kan men kennismaken met Javaans schil deren op zijde en glas en kan men leren bloemeschikken. Haar- en kledingmo- de De Nederlandse kappersequipe, Modeshows tonen het laatste nieuws bij collecties uit de hele wereld. juist teruggekeerd van de we reldkampioenschappen Hairsty- üng presenteert de laatste haar mode onder het thema De Mooi ste Mode'. Tijdens deze 41ste beurs kunnen, bezoekers over ig Thun haar weer laten verzor gen door de Technisch Artistie ke Kappers Organisatie Neder land (TAKON). 's Avonds pre senteren vooraanstaande kapsa lons hun prestaties waarbij be zoekers zich gratis kunnen laten kappen. Twee damesmodezaken die in de randstand een belangrijke bij drage leveren aan het mode beeld geven shows van in Parijs, Londen, Düsseldorf en Canada ingekochte kleding, waarbij niet alleen de kleine maatjes maar ook de grote maten onder de aandacht worden gebracht Goede voeding Veel aandacht en voorlichting besteedt de Femina aan goede voeding door in het Culinair Theater bijna non-stop demon straties te geven. Bakkers, sla gers, groentemannen, poeliers en slijters gunnen de bezoekers via hun produkt- en bedrijf schappen een blik in hun keu ken. De demonstraties duren steeds twintig minuten en daar bij worden ook vragen over hy giene, voedingswaarden, berel- dings- en bewaarmethoden be antwoord. De Barendrechtse groentenvei- ling heeft bij het Culinaire Thea ter weer haar traditionele groen ten- en fruitshow uitgestald. Een chefkok is aanwezig om nieuwe en bijzondere groenten van Hol landse bodem en on-HolIandse groentesoepen te bereiden. Wie meer wil weten over het ge bruik van een computer in het huishouden, moet een kijkje gaan nemen bij de futuristische stand over th uistelematica. Een muzikale beursprïmeur is het zogenaamde intelligent' keyboard van Roland, waarop ook beginnners snel en gemak kelijk nieuwe geluidscombina- tïes kunnen maken. Ook de Vrienden van Blijdorp zijn weer aanwezig op de Femi na. Wie de aktïe 'Maak je dik voor de dikhuiden' wil steunen kan via de Nationale Loterij van de Stichting Fondsenpromoties voor een piek een lot kopen en fraaie prijzen (extra prijs een. auto), winnen. De trekking is op 31 december. Wie na het passeren van de stands van de Nederlandse Spoorwegen, het GEB, de meu bel-, vloerbedekking-, en haar denstands toch nog niet hele maal tevreden is, kan onder het genot van een 'verwenbroodje' een kijkje nemen bij de 'schoon- loper', die voeten vegen overbo dig maakt, of een zeer 'ergono misch* gevormde tandenborstel, een anti-snurkkussen, aderkus sen of wonderaap aanschaffen. De Femina is tot en met zondag 9 oktober dagelijks geopend van eli tot vijf uur en van negen tot half elf (behalve op zondaga vond). Toegangsprijs: 10 per persoon, kinderen tot en met twaalf jaar/7,senioren (65+)/8, gezinskaarten 25. door KEES JONKER Rotterdam De huur ders van het Springer complex van Patrimoni ums Woningstichting (PWS) blijven de moge lijkheid behouden, dat zij een andere, commerciële huisbaas krijgen. De twee onroerend goed-maat- schappijen Keen Vast goed BV en Fortress Vastgoed BV zijn. nieuwe procedures gestart tegen de gemeente Rotterdam met als inzet de meer dan 150 huurwoningen in het complex van PWS toch te kunnen overnemen. Keen heeft een bezwaar schrift ingediend bij de alge mene beroepscommissie. Het bedrijf probeert hier mee de afkeuring, die bur gemeester en wethouders hechtten aan het verzoek van PWS om de verhuurde woningen aan Keen te mo gen verkopen, omgedaan te maken. Voorts is Keen. in beroep ge gaan tegen een. recent von nis van de Rotterdamse rechtbank, waarin PWS in een door Keen aangespan nen kort geding in het gelijk werd gesteld. In deze proce dure blijft Keen aanvech ten, dat de afkeuring van b en w ten aanzien van het i verzoek van PWS om de Springer-woningen te mo gen atstoten, voldoende is voor de woningstichting om zich zomaar neer te leggen bij het niet naleven van de met Keen gemaakte ver koopovereenkomst. Keen eiste al eerder tevergeefs, dat PWS zich dient te ver weren bij de minister tegen het 'nee' van burgemeester en wethouders. 73.500 gulden Fortress heeft op haar beurt het gemeentebestuur ver zocht om zeer spoedig te la ten weten of de PWS-huur- woningen toch verkocht mogen worden. Is het niet aan Keen, dan wel aan het eveneens zeer geïnteres seerde Fortress - dat reeds door Keen als alternatieve koopster naar voren is ge schoven. De gemeente heeft toegezegd op korte termijn te laten weten of Fortress in derdaad de woningwetwo ningen in verhuurde staat mag overnemen. Volgens advocaat mr.M, Faro van Fortress voldoet zijn cliënt zeer zeker aan de eisen, die aan een waardig huizenbeheerder te stellen zijn. Hij gaat er dan ook van uit, dat het gemeentebestuur instemt met de verkoop van de Springerwoningen aan Fortress. De woningen zou den van PWS voor een prijs van 73.500 gulden per stuk gekocht mogen worden. Rotterdam De Vrouwenbond- CNV houdt vrijdag 6 oktober in de Pauluskerk aan de Maurits- weg een informatieve bijeen komst over de zogenaamde '1990 maatregel'. Die maatregel houdt in dat vrou wen, die met ingang van 1990 achttien jaar of ouder zijn, ver-* plicht worden om te gaan wer ken als hun partner werkloos is. Een mogelijke toeslag komt te vervallen. Kiezen voor werk in eigen huishouding ls*»hiermee verleden tijd. De voorlichtingsavond gaat vooral in op de financiële gevol gen van de maatregel. Maar ook wordt er gewezen op een even tuele school- of beroepskeuze. Meer informatie over deze bij eenkomst is te verkrijgen op tel. (01806)16376. (ADVERTENTIE) TANDCOSMETtCA VOOR EEN STRALENDE GLIMLACH TANDCOSMETICA Mariniersweg 70-A Rotterdam Tel. 010-4129373 Openingstijden; di t/m vrij. tO.OO - 18.00 uur za. 10.00- 16.00 uur,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1