Vrijheid honden wordt ingeperkt Ik kom u graag het ROTTERDAMS NIEUWSBLAD bezorgen Plannenmakers Stadserf moeten zich aanpassen Gemeentewerken gaat naar Westlandseweg Bodemonderzoek hoeft bouw Spaland niet te vertragen VlAARDiNBS BAGBLAB SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Smit-Kroes onthult de 'wave' Voetbalfans op de foto Geen muilkorven, mogelijk wel honde wachter NS-politie schrijft 27 bonnen De Zeeuw: Makkers sussen hun geweten Bel: 010-4004.444 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Teleloon: 010-4343229. 4353066. 4350557 - sportredactie: 4345209 WOENSDAG S OKTOBER 1988 PAGINA 17 Schiedam Minister van ver keer en waterstaat Neeiie Smit- Kroes onthult woensdag 9 no vember het langverwachte kunstwerk aan de Havendijk in Schiedam-Zuid. Dat kunstwerk is ontworpen door het Rotter damse collectief Kunst Vaar- werk, een gerenommeerd gezel schap dat veel in het oog sprin gende kunstwerken gereali seerd zag. Het voor Schiedam ontworpen kunstwerk wordt vervaardigd door Wilton-Fije- noord. De voorbereidingen hebben veel tijd in beslag genomen. Het was destijds de bewonersvereniging Schiedam-Zuid, die het planne- tje opperde om de nieuwe 'Delta- dijk' op te sieren met een kunst werk. De Rotterdamse kunste naars werden uitverkoren. Eén hunner. Paul Citroen, kwam op het idee om langs de nieuwe dijk een gigantische golf te projecte ren. Dat stuitte op bezwaren bij het hoogheemraadschap Delf land, want men vreesde dat zo'n angstwekkende golf niet be paald zou bijdragen tot het ver trouwen van de bevolking in de nieuwe Deltadijk. Liever zagen ze een minder dreigende golf. Maar of het thans gaat om een zich terugtrekkende golf, of om een aanzwellende; daarover lopen de - 'tgen uit een, want een fei: i de gotf een stoeltje meesleui l Het is dus duidelijk vloed. Er waren veel kosten mee ge moeid, want het kunstwerk uitgevoerd in felle kleuren is een metershoog gevaarte gewor den en zonder de steun van Wil- ton-Fijenoord was het project mislukt. Maar begin november zal een feestje het resultaat zijn. In het stadskantoor worden en kele toespraakjes gehouden en dan onthult de minister het kunstwerk op de Havendijk (zo als de Deltadijk tegenwoordig officieel heet, omdat hij aansluit op de ai langer bestaande Ha ven dijk). Schiedam Vier voet balsupporters, die zondag werden gearresteerd tij dens de wedstrijd SVV- Ajax, worden morgen voorgeleid voor de offi cier van justitie. Hen wacht 'een behoorlijke douw', veronderstelt hoofdinspecteur Rob Bes- seling van de Sehiedamse politie. De voetbalfans zouden tijdens de wed strijd een toeschouwer hebben mishandeld en met stenen, balken en een barkruk hebben ge gooid. De Sehiedamse en Amster damse politie gaan nog deze week rond de tafel zitten om de foto's te bekijken, die een politiefotograaf tijdens het tumult heeft gemaakt van relschoppende supporters. Slaagt de Amsterdamse poli tie erin relschoppers te iden tificeren, dan zullen ook zij worden vervolgd. „We wil len deze zaak hard aanpak ken". aldus Besseling. Een agressieve Schiedam mer, die zondag werd gear resteerd omdat hij op Harga met een slagersmes zwaaide, heeft inmiddels een boete van tweehonderd gulden gekregen. Een maquette van het kunstwerk, zoals dat aan de Havendijk komt. Schiedam Wel zeer optimistisch toont zich het college van burgemees ter en wethouders, door in de gemeen tebegroting 1989 de verwachting uit te spreken dat al komend jaar kan worden begonnen met bebouwing van het Stadserf (Emmaplein). B en W van Schiedam zeggen daar wel bij, dat alle betrokken partners dan bereid moeten zijn hun ei senpakketten snel aan elkaar aan te passen. Met andere woorden, architecten, aannemers, project ontwikkelaars, maar ook ambtenaren en raadsle den moeten het elkaar niet moeilijk maken, en de winkeliers en bewoners kunnen beter ook geen bezwaarschriften indienen. Ook met de bouw van het ABC-warenhuis aan de Lange Kerkstraat en de nieuwbouw van Bas van der Heijden aan de Buitenhavenweg kan al in de loop van 1989 worden begonnen, denken B en W. Er zijn van het Stadserf nog geen tekeningen, waarmee wethouder Chris Zijdeveld naar buiten wil komen. Wel zijn onlangs in een commissiever gadering achter gesloten deuren enkele schetsen van het Hemapleir» en het Emmaplein toegelicht, maar het ging hier om een „voorlopige verken ning", zoals Zijdeveld het noemt. Duidelijk werd wel, dat het Stadserf behoorlijk volgebouwd wordt, en dat er niet bepaald van laagbouw sprake zal zijn. Maar Zijdeveld is nog voorzichtig: „Je hebt ge meenten. die ingrijpende plannen presenteren als sieraden in een uitstalkast, maar kijk je dan een paar jaar later, dan ziet het er toch allemaal heel °- anders uit. Die fout wil ik niet maken". Inmiddels hebben B en W de eindrapportage (met g bijlagen) op tafel gekregen van de stuurgroep bi- bliotheek. Hierin worden aanbevelingen gedaan voor de nieuwbouw op het Emmaplein. Omdat er cijfers in het rapport staan, waarvan openbaarma king de onderhandelingspositie van de gemeente ten opzichte van aannemers zou schaden, blijft de hele eindrapportage geheim. Bomen en auto's: daar is op het Emmaplein, ofwel het Stadserf, straks niet veel plaats meer voor. De omgeving van het stadskantoor krijgt het karakter van een 'compacte stad'. Maassluis Als alles volgens grond moest echter worden'aan- plan verloopt, heeft de dienst ge- gekocht, terwijl de opstallen on- meentewerken binnen twee jaar r geschikt waren voor de dienst. een nieuw onderkomen aan de Westlandseweg. Verantwoorde lijk wethouder Anton Wustrow denkt dat de definitieve bouw plannen binnen enkele maan den kunnen worden gepresen teerd. Met de concentratie van de dienst aan de Westlandseweg komst volgens Wustrow een eind aan de speurtocht naar een geschikte lokatie; een speur tocht, die langzamerhand alle kenmerken van een gebed zon der eind begon te vertonen. Reeds begin jaren tachtig werd er driftig uitgekeken naar een geschikt punt voor de dienst, die momenteel over de stad is ver spreid. Aanvankelijk liet de ge meente haar oog vallen op een terrein aan de Energieweg. De „Voordat we konden gaan bou wen, zouden we daarom eerst de bestaande boel hebben moeten slopen", aldus Anton Wustrow. „Dan was het toch wel een heel prijzige affaire geworden". De ene 02 de andere lokatie viel af, waardoor de mensen van de plantsoenendienst en de vuilni sophaal in hun slechte onderko mens bleven zitten. „Met name de technische werkplaats aan de Zuiddijk verkeert in een heel slechte staat", aldus Anton Wu strow. „Het betreft hier een voormalig schoolgebouw uit het begin van deze eeuw. Dit pand voldoet absoluut niet meer aan de eisen van. deze tijd". In een commissievergadering (van openbare werken) werd men het onlangs eindelijk eens over de Iokatiekeuze. Ambtena ren van gemeentewerken toon den bij die gelegenheid een teke ning, die als uitgangspunt diende voor verdere discussie. „Hetging er vooral om. of de ingang van het pand aan de Noorddijk of aan de Eiektraweg moest ko men", aldus Anton Wustrow. „Maar dat zijn eigenlijk de de tails. die nader invulling behoe ven, Ik ben blij dat we het nu in elk geval eens zijn over de plek". De Maassluise raad heeft 25.000 gulden beschikbaargesteld voor de technische voorbereidingen voor de bouw. Wustrow ver wacht dat het nieuwe onderko men uiteindelijk tussen de drie en drieëneenhalf miljoen gulden kost. De vrijgekomen panden van de dienst worden na de ver huizing mogelijk geschikt ge maakt voor het Maassluise vere nigingsleven, waar een grote ruimtenood heerst. Schiedam „Dus Zijdeveld 20U zelf wel opschudding hebben veroorzaakt, als dat nodig was? Hij zou zelf wel op de trom heb ben geslagen, als het havenslib in Spaland te sterk verontrei nigd was gebleken? Ik betwijfel dat ten zeerste", zegt Bart de Leede. Het P$P/PPR-raadslid is maar blij, dat hij met D66 en de CPN schriftelijke vragen heeft ge steld over de bodemkwaliteit in. Spaland, anders had het stadsbe stuur misschien met open ogen een tweede Steendijkpoider ge realiseerd. Want dat wethouder Chris Zijdeveld zelf de tamtam zou hebben geroerd, zoals de wethouder gisteren zei, dat wil er bij De Leede niet in. „Zijdeveld is zelf al sinds 1974 wethouder en onder zijn verant woordelijkheid is het grootste deel van Spaland opgespoten. Ik denk niet, dat hij graag op de doorhem ingeslagen weg was te ruggekomen. Niet uit zichzelf, in ieder geval, Hij is zelf verant woordelijk, hij is degene die de opspuitingen had kunnen stop zetten. dus hij zit nu echt niet op onheilspellende geluiden te wachten". De Leede heeft alle aanleiding om aan te nemen, dat het haven- slibin Spaland van bedenkelijke aard is. „Als ik alleen al de vra gen neem, die PPR-raadslïd Hans van der Wilk in 1977 stelde over de kwaliteit van het slib. Burgemeester en wethouders antwoordden bem toen, dat er enkel naar de bovenste laag hoefde te worden gekeken, en dat de onderste lagen in het eco systeem niermeetelden. Nou, in middels weten we beter. Dat soort antwoorden 2ou je anno nu niet meer durven te geven. Maar B en W zijn er nooit op terugge komen. Ik houd vol, dat de ge meenteraad onvoldoende geïn formeerd is". Een nader onderzoek naar de bodem van Spaland zou volgens De Leede de geplande woning bouw niet hoeven te vertragen. „Want de eerste fase is gepland langs de Harreweg, en daar ligt zand, geen slib. Dus dat hoeft niet onderzocht te worden. Daar kan de bouw dus gewoon begin nen, en ondertussen kan de rest bestudeerd worden". 'Amateur' Het PSP/PPR-raadsIid stoort zich eraan, dat hij, net als zijn collega's van D6w en de CPN, gis teren door wethouder Chris Zij develd werd omschreven ais een 'goedwillende amateur'. „Op die manier doe je het na tuurlijk nooit goed", moppert de PSP'er. „Als je zelf probeert technische rapporten te inter preteren, krijg je later het ver wijt dat je een leek bent en er geen verstand van hebt. Maar als je er als leek, toch niet helemaal van verstand gespeend, deskun digen bijhaalt en, zoals wij ge daan hebben, vier afzonderlijke milieugroepen elk om een onaf hankelijk oordeel vraagt, dan krijg je het verwijt dat je ze op een verkeerd been zet". De Leede begrijpt best dat men sen, geïnteresseerd in een wo ning in Spaland, zich nu enigs zins afwachtend opstellen, „Maar hadden wij dan ons mond moeten houden? Als je nou Jn een oud rapport leest, dat de kruipruimte onder de nieuw bouwwoningen na de oplevering nog periodiek gecontroleerd zal moeten worden, vanwege de bodemverontreiniging, dan roept dat vragen op. Worden in Woudhoek dan zulke onderzoe ken gehouden? En met welk re sultaat? Een normaal raadslid stelt zulke vragen, of er nu op schudding van komt of niet. Je kunt ook niets zeggen, terwijl je weet water aan de hand is. Maar dat lijkt me niet gezond". De Leede weet nog, dat Zijde veld eens uitleg heeft gegeven over het zogenaamde wortel- dieptecriterium. Dat kwam erop neer dat een schone afdeklaag, ofwel een leeflaag, niet dieper hoeft te zijn dat de lengte van de wortels yan planten in een ge wone tuin. Maar van de milieu groepering Nederland Gifvrij heeft De Leede begrepen, dat dat nergens op slaat. „Waar hebben we net dan over? Over perebo men? Appelbomen? De ene wor tel is langer dan de andere". Koper laai meubels verdwijnen Vlaardingen De bewoner van een huis aan de Willem Beukels- zoonstraat heeft een groot aantal meubels laten verdwijnen, voor dat hij hot personeel van de Am sterdamse meubelzaak had be taald. De man lokte het perso neel onder valse voorwendselen naar het industriegebied De Vergulde Hand, waar hij de Am sterdammers wist kwijt te raken. Toen die teruggingen naar het adres waar zij kort daarvoor de meubels hadden afgeleverd, troffen zij een leeg huis. De politie noemt het een opmer kelijk geval van verduistering. De bewoner van het huis aan de Beukelszoonslraat bestelde vori ge maand een groot aantal meu bels bij een zaak in Amsterdam. Gisteren werden de tafel, het barmeubel, het dressoir en de Chinese klok afgeleverd In Vlaardingen. De koper had echter, naar zijn zeggen, geen geld in huis. Hij zou dat geld gaan halen in de zaak van zijn vader. De bezorgers re den achter de man aan, maar in De Vergulde Hancl gaf hij plank gas en raakten de Amsterdam mers hel spoor bijster. Zij gingen terug naar het huis aan de Wil lem Beukelszoonstraat, maar daar hadden handlangers van de koper het huis al leeggehaald. Hoewel in het huis meerdere mensen wonen en het nummer bord op de auto van de koper vermoedelijk vals was, ver wacht de politie de zaak snel te kunnen oplossen. De waarde van de meubels bedroeg 18.870 gulden. 'Schiedam/Vlaardingen Bij een controle in de late treinen tussen Vlaardingen-Centrum en Sehiedam-Nieuwland heeft de spoorwegrecherche gisteren 27 bekeuringen uitgedeeld. De con trole was gericht tegen bezoe kers van de Vlaardingse sociëteit Het Visnet, die vrijwel elke dins dagavond in de trem voor pro blemen zorgen, doordat zij zon der kaartje reizen en vernielin gen aanrichten. De actie werd uitgevoerd door vier extra conducteurs en drie agenten van de spoorwegpolitie. De gemeentepolitie van Schie dam verleende assistentie. Vol gens een woordvoerder van de NS zijn in de toekomst meer con troles op de lijn Vlaardingen- Schiedam te verwachten. Schiedam De commissie voor algemene en be stuurlijke zaken (ABZ) is in grote lijnen akkoord ge gaan met-ambtelijke voorstellen om het honden probleem aan te pakken. Naast een algemeen aan- lijngebod worden in Schiedam binnenkort speel plaatsen en schoolterreinen tot verboden gebied voor alle honden verklaard. De gemeente hoopt het hondepoepprobleem op te lossen door uitbreiding van het aantal hondetoiletten en een betere voor lichting. Voor de hondebezi tiers worden wel zes 'uiüaatplaatsen' in de stad gecreeerd. In Spaland, aan de Westfrartkelandsedijk, de Hargalaan, bij het crematorium langs de Poldervaart en ter hoogte van hel Beatrixpark mo gen honden op aangegeven plaatsen vrij rondrennen. In het Beatrixpark en aan de West frankelandsedïjk mogen de hon den alleen 's avonds loslopen, omdat daar overdag veel kinde ren spelen. De gemeente wil de nieuwe maatregel met een intensieve voorlichtingscampagne gaan be geleiden. Zo denkt men aan een 'hondekaart' als bijsluiter bij de accept-giro voor de hondebelas- ting. Hierop moet duidelijk worden aangegeven wat wel en n iet mag met de hond. Pitbulls Eerdere suggesties, om agressie ve honden als pitbull-terriers te muilkorven, heeft de commissie overigens niet overgenomen. Landelijk wordt er momenteel gestudeerd op een registratie plicht voor pitbulls en aanver wante soorten. Juridisch zou het dan mogelijk worden alle hon den, die voor registratie in aan merking komen, te muilkorven. Volgens gemeentewoordvoer der Rob van der Noll is Schie dam nu ai in het bezit van een in ventarisatie van alle agressieve hondesoorten, waardoor men bij gebleken agressief gedrag direct tot het muilkorven kan over gaan. Ook het hondepoepprobleem wil de gemeente met voortvarend heid gaan aanpakken. Op tal van plaatsen moeten de komende ujd hondetoiletten worden gereali seerd. terwijl men andere maat regelen in beraad houdt. Van der Noll zegt niet uit te sluiten dat hondebezitters in de toekomst verplicht worden een opmimse- tje voor hondepoep bij zich te dragen. Afhankelijk van de re sultaten, die met de nu genomen maatregelen worden bereikt, wordt bekeken of er nadere in vulling aan de maatregel moet worden gegeven. In andere gemeenten, waar ver gelijkbare maatregelen zijn ge nomen. blijkt de controle nogal eens de achillespees van de plan nen te zijn. De politie heeft te weinig mankracht om effectief op naleving van de maatregelen toe te zien. Overwogen wordt dan ook een speciale honde - wachter aan te stellen, die het handhaven van het nieuwe be leid ten aanzien van honden als hoofdtaak krijgt. Maassluis „Het staat natuurlijk een. ieder vrij zijn ei gen deuntjes van kommer te kwelen". Die tekst heeft VVD-lid Leen de Zeeuw laten afdrukken ih het afde lingsblad. Een heuse liberale gedachte, dut mag duide lijk zijn. Maar dezelfde De Zeeuw is ook beetje bedroefd. Bedroefd vanwege een liedje van het Maassluise strijdkoor De Rode Makkers. Die hebben het VVD-lied op hun repertoire staan.' Maar het zint De Zeeuw niet, hoe zijn partij daarin wordt ge-,j typderd: „Bijstandsmoeder of ww, nou, daar zitten ivij niet mee". „Ik vraag me af", schrijft de VVD'er, „of het nog van deze tijd is als een aantal gezonde en blozende mensen op een toneeltje staat te zingen, dat de verworpenen der aarde moeten ontwa ken en dat helallemaal deschuld van het kapitaal is". Hij ver denkt de PvdA'ers, die het "VVD-lied on hun eigen socialisti sche liederen op een feestavond uit volle borst meezongener van dat ze zo hun geweten susten. Het was De Zeeuw in elk geval opgevallen dat hij één van de weinige bezoekers was, die per fiets naar de feestavond was gekomen. „De rest zag ik in blinkend blik vertrekken". Als jc gebonden bent aan de plaats waarin jc woont, moet je precies weten wat déér en in wijde omgeving gaande is. Die informatie haalt u uil de krant. Niet zomaar een krant, maar een wereld- siad.skrant. De krant voor je eigen stukje Nederland Boordevol nieuws op elk niveau. Internationaal, nationaal, regionaal, plaatse lijk. stratclijk. Wat u ook maar bedenkt; er wordt wel over geschreven. Sport, cultuur, wetenschap, feiten, menin gen, achtergronden. Allemaal uit uw eigen perspectief: objectief en onafhankelijk. Ik nodig u uit om nu de telefoon te pakken en het nummer van de afdeling Lezersservice ic bellen. Ik zorg dat u voortaan uw RN keu rig op tijd in de bus heeft. Elke middag. Het maakt niet uit of het regent, sneeuwt, hagelt of.stormt Weer of geen weer. Ik (en mijn col lega-bezorgers) doe die 'kleine moeite graag voor u. Tot ziens en hartelijk dank voor uw tele foontje. ma t/ m vrij. 08.30 - 16.30 uur, of stuur de ingevulde voorpaginabon op. 'jrzen en Visverkoper heeft geen plezier van zwaarbevochten overwinning Vlaardingen Niet langer dan een jaar heeft Vlaardin- ger George Don gebakken vis kunnen verkopen in de kraam aan de Maasboule vard, waarvoor hij negen jaar had moeten vechten. Gebrek aan klandizie noopt Don ertoe zijn handel, waar voor hij in 1979 toestemming vroeg en die hij pas in april 1987 kreeg, eraan te geven. Erg jammer, vindt VVD'er Jan Bul va. die in 1984 de zaak een duwtje gaf door een amendement ten gunste van Don in te dienen in de gemeenteraad. Het verhaal van de vis kraam is een van de merk waardigste uit de plaatselij ke politiek. In 1979 vroeg Don toestemming voor een viskraam aan de Maasboule vard. De dagjesmensen, die daar vaak over het water tu ren. zouden vast wel trek hebben in een harinkje of een gebakken schol, ver moedde hij. Burgemeester en wethouders vreesden overlast en wezen het ver zoek af. Don wendde zich tot de Raad van State die in 1983 een streep zette door het besluit van B en W. Er was geen reden deVIaardin- ger de gevraagde toestem ming te weigeren, vond de Raad van State. Op 14 juni 1983 vroeg Don in een brief aan burgemeester en wethouders nog eens om toestemming voor een vis kraam. Die brief bleef bijna een jaar onbeantwoord. Pas op 2 mei 1984 werd de ant woordbrief van B en W, die vasthielden aan hun afwij zend standpunt, besproken in de gemeenteraad. „Dit verhaal is langzamerhand rijp voor een historische uit gave over Vlaardingen", vond VVD'er Bulva. Te gek De overgrote meerderheid van de raad bleek in 1984 geen enkel probleem te heb ben met de vestiging van een viskraam aan het water. „Vlaardingen is historisch een vissersstad en het is te gek dat mensenik heb dat vandaag gehoord zelfs naar Hoek van Holland rij den om daar op de boule vard vis te kopen", zei Bul- va. Met zijn paftijgenoot Jaap Ba mouw en met Cor de Jonge (RPF) diende hij een amendement in. .Alleen de PvdA-wethouders Van der Velden, Maarleveld en Gou- driaan en ex-wethouder Bot (CDA) stemden tegen. „Wij gaan strijdend ten onder", zei Goudriaan. Het duurde nog tot 2 april 1987, voor Don toestemming kreeg voor zijn viskraam aan de oever van de Water weg. Hij mocht er wel ge bakken vis verkopen, maar geen vis bakken. Veel bewo ners van de boulevard wen sten niet geprikkeld te worden door bakluchtjes. Een schoorsteen, die zou rei ken tot bpven de flats aan de Maasboulevard, was een on haalbare zaak. Opwarmen De klandizie voor de vis kraam is danig tegengeval len. Bulva begrijpt dat best. „Vis is vers gebakken na tuurlijk veel lekkerder dan opgewarmd. Dat trekt niet". Hij heeft nog een tweede verklaring voor het uitblij ven van toeloop: „De Maas boulevard was juist het afge lopen jaar, door de werk zaamheden aan de sluizen, heel moeilijk te bereiken. Dat heeft Don ook geen goed gedaan". V ana vond valt def i nitief het doek over de viskraam van Don. Burgemeester en wet houders stellen de gemeen teraad voor hel opstalrecht voorde viskraam, die al niet meer wordt gebruikt, voor vervallen te verklaren. Bul va denkt nog steeds dat een viskraam 'of iets dergelijks' op de Maasboulevard goed zou passen. Maar nieuwe ge gadigden zouden de hele procedure van het aanvra gen van toestemming van voren af aan moeten begin nen. Staal gestolen Schiedam Bij het metaalver werkend bedrijf Scheffer aan de Van Riebeeekstt aat is deze week een partij roestvrij staal ter waarde van 40.000 gulden gesto len. Dieven reden nachts met een vrachtwagen het terrein op en namen ieder stuk metaal mee wat zij konden vinden. Vorige week werd oak al bij Scheffer ingebroken, Bij boetiek Cartouche aan de Broersvest heeft de politie afge lopen nacht een 18-jarige man op heterdaad betrapt bij het stelen van kleding. De dader wilde de buit afvoeren in vuilniszakken. Toen agenten de man betrapten, stond hij juist op het punt een greep in de kassa te doen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1