Europarlementariër zegt Key Kramer steun toe □23 De uiterste grens Staande ovatie voor Waardenberg De Jong IAI Opmerkelijke Messiah van Magister Cantat ACHTERGROND ©©Koster Lof voor jeugd Rijnmondband Hulpmonteur werd manager Taxi's botsen Opschudding in restaurant VLAARDING5 DAGBIAI SGHIEDAMSE COURANI NIEUWE WATERWEG C0URAN1 Dieren in het park Nachtelijk voetbal Auto schept voetganger Overvaller met mes verwondt winkelbediende WV-directeur rekent af met bokbiermythe jokin kroes Vlaardingen op z'n Mexicaans Experiment buurtbeheer Sperwer- en Spechtlaan Vlaardings Halt-bureau in Schiedam Ki. hülsta studio Beter één rapport in de hand... Regionale redactie: Brede Havaistraai 6, SchiedamEr zijn heel wat tra nen gestort in Rijnsburg. Tranen van vreugde, dat wel. De Jeug- dRijnmondband wist zaterdag tijdens de marswedstrijden 32414 punt te halen en won daarmee de eerste prijs, met lof van de jury. Dat was de allerhoogste score tijdens het hele concours. Rijnsburg geniet faam in de we reld van drumbands. Tientallen Orkesten lopen altijd uit voor de wedstrijden die daar gestreden worden, en nu de jonge Schie dammers zo fraai voor de dag kwamen, konden hun ouders soms de tranen niet bedwingen. De jeugd van de Rijnmondband scoorde ook op het gebied van show hoog; 23814 punt, welis waar ook goed voor een eerste prijs, maar er was één drumband nog net 214 punt beter. Schiedam Henk Rigters uit Haarlem kreeg vrijdag uit han- den van Schiedams burgemees ter Reinier Scheeres de ereme daille in goud, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Dat ge beurde tijdens 2ijn officiële af- 1 scheid van het Sehïedamse be drijf Braat Service. Rigters heeft daar veertig jaar gewerkt en was de laatste drie jaar lid van het managementteam. Hij trad in 1948 als hulpmonteur bij het be drijf in dienst. "Vlaardingen Twee taxichauf feurszijn in de nacht van vrijdag op zaterdag meteen shock opge nomen in het Holyziekenhuis, na een aanrijding op de kruising van "Veerplein en Korte Hoog- i straat. De 25-jarige chauffeur, die van het Veerplein kwam, verleende geen voorrang aan zijn 24-jarige collega, die van de Korte Hoogstraat het kruispunt naderde. Eén van de taxi's ram de de pui en de voordeur van Foto Ronde op de hoek van de Korte Hoogstraat. Beide zwaar beschadigde taxi's werden weg gesleept. Schiedam Een bejaarde klant heeft gisteravond voor enige op schudding gezorgd in een Chi nees restaurant aan de Broers- vest. Een 88-jarige Vlaardinger, die een maaltijd had besteld, werd tijdens het eten plotseling onwel. Waarschijnlijk verslikte hij zich, maar er ontstond zoveel paniek dat de restauranthouder een ambulance belde. Die bracht de ontdane klant voor alle ze kerheid naar het ziekenhuis. wnreRWEB jjgjjjg 43505s? - ssomedaciie: MAANDAG 10 OKTOBER 1988 PAGINA 9 Vele dierenliefhebbers trotseer den zaterdag het slechte weer en togen naar het Prinses Beatrix- park in Schiedam. Daar werd in het kader van Werelddierendag een manifestatie gehouden, waarbij alles om dieren draaide. Vooral voor de oudere bezoekers waren de natuurwandelingen door de heemtuin en informatie stands van uiteenlopende organi saties bedoeld. De jongeren had den meer oog voor de koeien en geiten, die konden worden ge molken, en voor de pony's waar op een gratis ritje mocht worden gemaakt. door MARTIN VERMEULEN Vlaardingen Twee Rotter damse jongens zetten zaterdag de Vlaardingse Harmonie volle dig op stelten. Het komisch duo Waardenberg De Jong wist met het theaterprogramma De GekkengaJerij de uitverkochte zaal voortdurend te boeien. Het succesvolle optreden van het tweetal, dat onlangs publieke waardering kreeg in ae vorm van de CJB-prijs, werd terecht met een staande ovatie beloond. Martin van Waardenberg en Wilfried de Jong schotelen het publiek onzin op hoog niveau voor. Allerlei onderwerpen pas seren in het anderhalf durende programma de revue. De diverse sketches hebben niets met el- ÖOOrCAREL VAN DER VELDEN Maassluis Europarlemen tariër Bouke Beumer (CDA) gaat de handelsbelemmerin gen in de Europese pijpcoat- en dakdekkersindustrie aan de kaak stellen. Die belofte deed de vorige CDA-lijst trekker bij de Europese ver kiezingen vrijdag in Maas sluis aan de directie van Key Kramer. Schiedam In een dolle bui hebben vier mannen afgelopen nacht rond drie uur de etalage van schoenenwinkel Van Dalen aan de Broersvest ingegooid. Het viertal deed vervolgens een greep in het uitgestalde schoeisel en begon daarmee een partijtje te voetballen. Buurtbewoners waarschuwden de politie, die een einde maakte aan de nachte lijk wedstrijd. Twee daders, een 21-jarige en een 30-jarige Schie dammer. werden aangehouden. De andere twee ontkwamen. Schiedam De Sehiedamse po litie is op zoek naar getuigen, die zondagavond rond acht uur een ongeluk zagen gebeuren op de kruising van de Nieuwe Dam- laan en de Burgemeester Van Haarenlaan. Daarbij werd een 54-jarige Schiedammer, die een zebra overstak, geschept door een personenauto. Het slachtof fer is met een hersenschudding en een gebroken pols naar het ziekenhuis gebracht. De 20-jari- ge bestuurder van de personen auto verklaarde, dat hij de voet ganger niet had gezien. Schiedam. Een 23-jarige win kelbediende van Foto Niestadt aan de Rotterdamsedijk heeft aan een gewapende overval een lelijk gehavend gezicht overge houden. Hij werd met een mes bewerkt door een ongeveer 30- jarige man, die vrijdagavond rond half zes de zaak binnen kwam,' zogenaamd om wat foto materiaal te kopen. Toen de be diende de kassa opende, kwam de 'klant' achter de toonbank en deed, zwaaiend met zijn mes, een greep in de geldla. De overval ler, gekleed in spïjkergoed en met een bril op en'vijf ringen aan de vingers, verdween spoorloos. De buit bedroeg .ongeveer 500 Leden van de directie beklaag den zich bij de Europarlementa riër over de valse concurrentie, waarmee* de Maassluisse firma met 400 personeelsleden met name in ItaÜé, Engeland en West-Duitsland regelmatig wordt geconfronteerd. Beumer verwacht dat de eenwording van de Europese markt in 1992 op den duur zal leiden tot het verdwijnen van de handelsbar rières. „Nu we nog niet zo ver zijn, is het echter zaak om zulke Schiedam Er waren bokjes bij de presentatie van bet eerste bockbier in Schiedam, vrijdag middag in de Amstelbron. Maar met bokjes heeft dit bier echt he lemaal niets te maken, legde VV V-directeur Ruud Piliard uit. Hij mocht het eerste boekje tap pen. Tot begin vorige week had Pil iard ook niet beter geweien; op de reclame voor bockbier staat altijd het mannetje van de geit centraal, en dat hoort kennelijk zo. Maar voor de gelegenheid ging Piliard eens op onderzoek uit. want hij begreep de associa tie niet. De bok heeft een nega tief image. „Hij is bij uitstek kop pig, lastig, onhebbelijk, dom. vuil en geil", aldus Piliard, die zijn bewering met een heleboel spreekwoorden kracht bij zette. Stinken als een bok, de bokken van de schapen scheiden, een bok schieten, een oude bok lust nog wel een groen blaadje, en zo meer. De VV V-directeur vroeg zich af, waarom een beest met zo'n slechte reputatie een kostelijke drank moet aanprijzen. De re clamemakers zullen zich hebben laten inspireren, dacht Piliard, door het feit dat zowel bok als bock koppig zijn. Piliard haalde de deskundigen onderuit. Bock- bier komt niet uit Einbeck (later verbasterd tot Einbock, volgens het blad Horeca), maar het komt uit het Beierse Aimbock. De boe ren brouwden van de nieuwe oogst hun eigen huisbier. Piliard sprak lovende woorden van horeca-ondernemers Henk Post, Ton Melsen en Jan Leer- makers, die de eerste gezamen lijke presentatie van (Amstel- )bockbier in Schiedam aandurf den. misstanden in het handelsver keer direct aan de orde te stel len", beloofde Bouke Beumer. De komst van Beumer naar Maassluis had alles te maken met de Europese eenwording ïn 1992. Volgend jaar vinden de laatste Europese verkiezingen plaats, voordat de integratie een feit zal zijn. Verschillende CDA- kieskringen lopen nu al op deze verkiezingen vooruit. De komende tijd staan er regel matig bedrijfsbezoeken op het programma, waarbij de proble matiek rond de eenwording een steeds terugkerend gesprekson derwerp zal zijn. Ook in Maas sluis werd er driftig gefiloso feerd over de kansen en geva ren, die er voor het Nederlandse bedrijfsleven na 1992 in het ver schiet liggen. Voordat Key Kramer werd bezocht, werd de CD A-delegatie, die verder onder andere bestond uit kamerleden Biesheuvel en Vreugdenhil, ontvangen op'het stadhuis. Burgemeester Hans van Es noemde Maassluis in zijn welkomstwoord een 'woon- en recreatiestad'. „Wij hebben hier wel industrie, maar het vormt niet de hoofdmoot van de bedrij vigheid", aldus de burgemeester. Ondanks het geschetste beeld van Maassluis als lieflijk, indus- triearm stadje ging de delegatie vervolgens linea recta naar het grootste industriële complex van Maassluis, de fabriek van Key Kramer. Met gele valhelmen op wandelde het gezelschap door de fabriekshallen, onder .aanvoe ring van directeur P. Marijs. Marijs legde het gezelschap uit, dat de pijpen gekocht worden door de afnemerr, waarna ze naar Maassluis worden vervoerd om een coatingsbehandeling te ondergaan. Met veel belangstel ling werd er naar de geheel geautomatiseerde produktïelijn gekeken. Na een ontroestingst- behandeling in een staalmachï- ne, gingen de pijpen de oven in, waarna het eigenlijke coaten een aanvang kon nemen. De wijze waarop dit gebeurt is geheel af hankelijk van de wensen van de klant, legde de directeur uit. De productie van pijpen, waar veertig mensen aan werken, staat momenteel onder grote druk. Door de dalende olieprij zen wordt er minder geïnves teerd in de olie-industrie en dat heeft ook direct zijn weerslag op de productie van pijpen, aldus de directeur. Door een uitwisse- li ngspool met bedrijven als Ele- mentum en Windmill is men er, in afwachting van betere tijden, wel in geslaagd gedwongen ont slagen te voorkomen. De dakbedekkingstak van Key Kramer, met een marktaan deel van twintig procent in Ne derland, verloopt voorspoediger, maar ook hier liggen gevaren op de loer. Met name ïn landen als Italië, Frankrijk en Engeland is het'als exporteur moeilijk een voet tussen de deur te krijgen, al dus Marijs. „Terwijl buitenlan ders hier wel een marktaandeel van vijftig procent hebben vero verd". Volgens Beumer, voorzitter van de Europese economisch-mone- taire commissie, zullen dit soort verschillen in het Europa van né 1992 niet meer zo snel voorko men. Directeur Marijs toonde zich, misschien door ervaring wijs geworden, wat minder opti mistisch; „Met name in de pipe- contractorsindustrie heb je in Europees verband veel te maken met overheidsopdrachten. Als de Engelse regering een op dracht geeft, kun je het als bui tenlander gewoon vergeten, leert de praktijk". Deze voortrekkerij behoort vol gens Beumer in de toekomst ech ter tot het verleden. „Iedereen heeft dan gelijke kansen", aldus Beumer. „Uiteindelijk misschien wel, maar ik weet nog niet wanneer het zover zal zijn", repliceerde directeur Marijs nuchter op de valreep van het bezoek. kaar gemeen of het zou vol strekte nonsens moeten zijn, die zestuk voorstuk bevatten. Op de VPRO-tv was dat gisteravond laat ook goed te merken; het tweetal trad op in de Fatzy Show. Wat te denken van een sportle raar, zelf ooit kampioen geweest van Vlaardingen-Holy, die over dreven fanatisme verafschuwt, maar zijn eigen pupil ondertus sen pijnigt door hem af te ranse len met prei, een hele banaan in zijn mond te proppen en zijn hoofd secondenlang in een bak met water te doen... Of neem het gesprek tussen twee zijige 'hip pies' die gezamenlijk hun pro bleempjes bespreken. Tijdens die sketch vierde de onzin zater dagavond zo'n hoogtij, dat zelfs de beide cabaretiers hun lachten niet konden bedwingen. Ronduit amusant waren de vro lijke meezingers zoals Mijn rooie broekie en Ik_ ben in Rotterdam geboren. De Rotterdammers ga ven elkaar ook de ruimte om hun specifieke bekwaamheden naar voren te brengen. De Jong toonde zijn muzikale talent met twee imponerende soli op de contrabas, terwijl Van Waarden berg in een onnavolgbaar tempo twee vermakelijke anecdotes vertelde om 'alles aan elkaar te lullen'. Het einde van de voorstelling vormde een van de hoogtepun ten, Met behulp van geluidsef fecten creëerde het tweetal een sfeer van geheimzinnigheid, die plots onderbroken werd toen Van Waardenberg en De Jong vermomd het publiek uitnodig den vooreen balspel. Alle tekenen wijzen erop, dat het Rotterdamse koppel een. vaste plaats op de Nederlandse amuse- mentsmarkt gaat veroveren. In Vlaardingen kunnen Waarden berg De Jong in ieder geval niet meer stuk. Grote Kerk voor driekwart vol Corrie is in haar element. De sombrero staat de 26-jarige blon dine wel, en het Mexicaanse eten op het bord ziet eruit om van te watertanden. De hele maand ziet café D'Oude Stoep er zonnig uit. De decors zijn aangepast, de me nukaart oogt anders, en de mu ziek swingt Middenamerikaans. De start van de Mexicaanse Maand trok gisteren al veel be zoekers naar de Smalle Haven- Straat. door MARI TIMMERMANS Vlaardingen Burgemeester Van Lier en wethouder Van Roon hebben één van de mooiste muziekavonden van het jaar ge mist. Ze zouden aanwezig zijn bij de uitvoering van de Messiah door het Sehiedamse koor Ma gister Cantat. Hun bezoek aan de Grote Kerk werd zelfs schrifte lijk bevestigd. Ondanks de lege, gereserveerde stoelen op de eerste rij begon het koor om half acht aan de opmer kelijke uitvoering van Handels Messiah. In de pauze meldde - woordvoerder Leon 't Hart:„Ik heb het publiek goed geobser veerd, maar hij zat ook niet er gens achterin". Laconiek voegt hij eraan toe; „Nou ja, zonder burgemeester zingen we net zo goed, hoor". Drie uur lang luisterde een drie kwart gevulde kerk naar koor, orkest en solisten. De harde hou ten stoelen nam het graag voor lief. Er zong dit keer geen groot koor van middelbare mannen in smoking, maar van 23 enthou siaste jongeren die na twee jaar repeteren een vlekkeloze vertol king gaf. De Messiah is een enorm werk, waaraan zelfs veel grote koren hun vingers niet durven branden. Niet alleen artistiek is Handels oratorium een riskante uitda ging. 't Harl: „Financieel is dit iets wat we maar eens in de vijf jaar kunnen doen. Dankzij spon sors hebben we de solisten en het orkest kunnen contracteren, maar bij sponsors kan je natuur lijk niet ieder jaar aankomen". Het koor miste geen noot uit de Messiah-editie van John Tobin De Engelse tekst gaf het aan Duits werk gewende koor geen moeilijkheden. Ook voor de vier solisten scheen het werk geen onneembare hindernissen te le veren. Het orkest daarentegen vergiste zich af en toe. „Dit or kest is alleen voor deze gelegen heid samengesteld. Gisteravond, bij de generale, speelde het onbe rispelijk, maar ik geloof dat ze vanavond een beetje zenuwach tig zijn". Dirigent Arie Eikelboom en de vier solisten kregen na afloop een welverdiend boeket. Het ap plaus daverde minutenlangdoor de kerk. Misschien dat het zelfs in het stadhuis te horen was. Vlaardingen 1 Het Halt-bureau Vlaardingen, een bureau dat al ternatieve straffen oplegt aan vandalen, trekt in bij het eerder opgerichte Halt-bureau in Schie dam. De Vlaardingse politie heeft al vandalen doorverwezen naar het bureau. Coördinatrice R. Kersebaom ontvangt in de herfstvakantie de eerste jeugdi ge vernielers. Het doel van Halt, een afkorting van 'het alternatief, is vandalis me te bestrijden door de jeugdige daders in te schakelen bij het herstel van de schade die zij heb ben veroorzaakt. Jongeren van 12 tot 18 jaar, die voor het eerst door de poli de worden aangehoi/den omdat zij iets hebben vernield, beklad- derd of in brand gestoken, kun nen voortaan kiezen tussen ge wone strafrechterlijke vervol ging of een alternatieve straf. Het Halt-bureau verwacht per jaar zo'n honderd klanten, die voor een alternatieve straf in aanmerking komen. "Vlaardingen - De Sperwer- laan en de Spechtlaan in Holy-Zuid zijn door de BBOG, de overleggroep buurtbeheer, uitverkoren voor een experiment met meer zeggenschap voor be woners. ïn de twee straten zouden de bewoners meer te vertellen moeten krijgen over zaken die hun woning, de woonomgeving en het woonmiJieu betreffen. Bewo ners weten het best welke problemen er in een buurt le ven en hoe die kunnen worden opgelost, redeneert de overleggroep. Wethouder Bas GoudHaan kreeg vanmiddag een rapport gulden. 58 jaar Uw bedden-specialist HaoM-tpanw txwlsiof'20 SINGEL 51 SCHIEDAM (achterzijde Broersvest) door KOR KEGEL Schiedam In de variant-Zij develd is de situatie zo: er zijn honderd steekproeven gehou den, met verschillende resulta ten, en ais je er twee uitpikt en naar de deskundigen stuurt, krijgen dié deskundigen een vertekend beeld, want ze ken nen de uitslag van die andere achtennegentig steekproeven niet. Maar jn de variant-Reiinhout c.s. gaat het niet om steekproe ven. Er zijn honderd rappor ten, zeggen ze, het ene nog be langrijker dan het andere, en de twee belangrijkste stuurden ze op naar de milieudeskundi gen. Nu is een rapport een rapport. En in twee rapporten over Spa- land stond kennelijk iets, dat de milieu-experts reden geeft tot ongerustheid. Volgens wethouder Chris Zij develd zijn de experts door de kleine linkse fracties in de Sehiedamse gemeenteraad op het verkeerde been gezet. Maar hoe kan dat, als de experts in rapporten iets hebben gelezen wat er staat? Dat kan dan alleen betekenen, dat in de andere 98 rapporten iets anders staat. De conclusie zou dan moeten zijn, dat de rap porten elkaar tegenspreken. Maar dat is volgens Zijdeveld ook niet het geval De rappor ten bevestigen elkaar, zegt hij. ze kunnen niet los van elkaar worden gezien. De vraag is dan: hoe kan er een vertekend beeld ontstaan, als de teneur in al die rapporten dezelfde is? Zijdeveld komt dan met de vol gende verklaring: het gaat er niet alleen om wat er in die rap- porten staat Simpel het feit dat die rapporten er zijn heeft klein links de experts verzwe gen, zegt hij. Volgens de wet houder hebben de experts ge dacht dat Schiedam slechts op basis van twee rapportjes be sloot om vervuilde grond te be bouwen. Zijdeveld zegt dat er veel meer rapporten zijn, waar van de milieubeweging ook het bestaan had moeten weten. Nu vragen de experts zich af, of Zijdeveld hen achterlijk vindt. Wij kregen een verificatierap port toegestuurd, zegtdr. Lucas Reijnders. Wat is een verifica tierapport? Een rapport waarin iets geverifieerd wordt, dat in andere rapporten staat Reijn ders en de rijnen wisten aus best, dat er meer rapporten wa ren. Dat isoverïgens niet essen tieel, zegt de expert. Want een rapport is een rapport Hij gaat op de inhoud af. De inhoud van een rapport kan de experts alleen op het ver keerde been zetten, als dat rap port niet deugt. Ook dan lijkt er reden voor een aanvullend on derzoek. Voor Reijnders is het simpel'. De rapporten, die hij kreeg, waren de meest recente die er zijn „en die gaven aanleiding tot verder onderzoek". alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010-473 82 22 met aanbevelingen van de BBOG, waarin vertegenwoordi gers van het stedelijk instituut voor samenlevingsopbouw, ambtenaren en PvdA-raadslid drs. Kees van der Windt zitting hebben. Zij willen dat de politiek snel besluit overeen experiment met buurtbeheer. De gemeente zou voor een begeleidend ambte naar en geld moeten zorgen. De BBOG adviseert ïn de buur ten waar het experiment wordt gehouden projectgroepen in te stellen, waarin bewoners kun nen praten met vertegenwoordi gers van het woningbedrijf en van alle gemeentelijke afdelin- gen oï diensten die met wonin gen en woonomgeving te maken hebben, zoals gemeentewerken en de plantsoenendienst. Een ambtelijk coördinator moet' ervoor zorgen, dat aan wensen van de projectgroep ook snel te gemoet wordt gekomen. „Als de groep constateert dat er een tegel losligt, om maar iets banaals te noemen", zegt Leo van Gerven van de BBOG, „moet die tegel binnen twee uur weer goed lig gen. Als die mensen daar maan den op moeten wachten, zal de motivatiesnel verdwijnen". De Sperwerlaan en Speehtlaan zijn volgens de BBOG bij uitstek geschikt voor een experiment. Er staan naoorlogse flatwonin gen, eigendom van het gemeen telijk woningbedrijf, waarvoor nog geen renovatie- of onder houdsplannen bestaan. 120km/uis de hoogste snelheid'die is toegestaan op Nederlandse autosnelwegen. En alleen op de min der drukke gedeelten, waar geen borden 100 staan.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1