In Spaland staan grote belangen op het spel 5Ü Delfland en VÏaarding en vragen 1100 miljoen extra 'Halt geen middel tegen alle kwalen' Dure renovatie mag in Willem Brouwerstraat 2xzegels Onderzoek: gaat Singelkerk toren Pisa achterna? Buurtbeheer nog dit jaar van start Dubbele zegelaktie VIAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Zijdeveld wil best in Steendijkpolder wonen Kok spreekt in Schiedam 'Viezerikken' in boekenweek voor kinderen Drie jaar en zes maanden voor overval Texel-trip voor winnaars Wethouder Goudriaan: Makkelijke prooi voor inbreker ARAL ZELFTANK Station Hete hangijzers laten raad koud 'lines DINSDAG 11 OKTOBER 1933 PAGINA 13 jCA^ercd. Ha.enst.aai S,_3t31__BC Vlaardmgen. Postbus 110. 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 018-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam Het is voor Schiedam van het allergroot ste belang dat de woningbouw in Spaland doorgaat Zowel financieel als maatschappelijk staan er grote belangen op het spel. De gemeente heeft tot dusver al ongeveer 40 miljoen gulden gestoken in de ontwikke ling van de toekomstige wijk. Tot dat bedrag komt wethouder Chris Zijdeveld als hij de kosten van grondaankoop, rente en bouwrijp maken van het cir ca 25 hectare grote gebied bij elkaar optelt. Afgezien van dit miljoenenbedrag heeft Schiedam ook bestuurlijk in Spaland kapitalen geïnvesteerd: in de wijk zijn zo'n 3500 huizen gepland, wat een behoor lijke toename van de bevolking lijkt te verzekeren. Spaland zal Schiedam over de streep van 70,000 inwo ners helpen, een aantal dat op het stadskantoor als of ficieel streefgetal geldt. Die bevolkingstoename is noodzakelijk, zegt adjunct- directeur Gemeentewerken Frans Griffioen, om in Schiedam de sociale voorzieningen op peil te houden. „Het draagvlak datje daar voor nodig hebt, bereik je alleen met inwoners. En die krijg je alleen door te bouwen en nog eens te bouwen". In dat licht bezien, is Spaland een inhaalmanoeuvre om de stedebouwkundige fouten van eind jaren zes tig, begin jaren zeventig goed te maken. Schiedam bouwde toen voornamelijk flats, en negeerde de be hoefte aan eengezinswoningen. Veel Schiedammers vertrokken in die periode naar steden waar zij wèl een huis met een tuintje konden kopen. De laagbouw in Woudhoek luidde vanaf eind jaren zeventig de - lateommekeer in. Het 'fundament' was goedkoop: het havenslib waar mee Woudhoek, en later ook Spaland, werd opgespo ten, kreeg Schiedam gratis aangeleverd van Rotter dam. De gemeente moest alleen de afwatering beta len. Dat destijds tevens het fundament werd gelegd voor een politieke rel in 1988 kon nog niemand ver moeden. Havenslib was een veel gebruikt ophogings materiaal bij woningbouwprojecten. Dat het schade lijke chemische stoffen kon bevatten, werd pas later duidelijk. De miljoenen die Schiedam later in Spaland heeft ge stoken, zijn voor raadslid Adri Reijnhout (D66) aan leiding om te zeggen dat verantwoordelijk wethouder Chris Zijdeveld "alleen naar financiële belangen kijkt", en de persoonlijke belangen van de toekomsti ge bewoners negeert Zijdeveld bestrijdtdat: „Niet het geld is het belangrijkste, maar de vraag of je verant woord in Spaland kunt bouwen. Dat is het geval, dat blijkt uit alle rapporten. Als ik bouwen onverant woord vond, begon ik er nietaan". Dwars tegen de opinie van verschillende milieu-ex perts in blijft Zijdeveld volhouden dat een aanvullend bodemonderzoek niet nodig is en dat de volksgezond heid geen enkel gevaar loopt Vergelijkingen met de Steendijkpolder in Maassluis, Nederlands grootste gifwijk, eveneens gebouwd op Rotterdams havenslib, komen de PvdA-bestuurder zo onderhand de keel uit: „Er is daar een vertrouwenscrisis ontstaan tussen be stuurders en bewoners. Door de verkeerde informa tie IS een overtrokken sfeer ontstaan, een schrikreac tie. Terwijl er nog steeds heel verschillende menin gen zijn over bouwen op slib; volgens sommigen kan je er prima op wonen, zelfs zonder een afdeklaag schone grond". Een dergelijke vertrouwenscrisis dreigt nu ook te ontstaan door de actie van de kleine linkse partijen die dikke vraagtekens hebben gezet bij het gezonde woonklimaat in Spaland. Zijdeveld: .,De meeke zor gen maak ik me nu dat mensen blijven zitten met het idee dat er toch iets aan de hand is". Dat is niet zo, benadrukt de wethouder, die onom wonden verklaart dat hij „best in de Steendijkpolder zou willen wonen". En ook onbekommerd een huisin Spaland zou betrekken. „Dat ik dat niet doe, heeft een heel praktische reden. Als ik daar een kavelije zou nemen om een eigen huis op te bouwen zeggen de mensen weer: moetje Zijdeveld zien, die heeft zieh- zichzelfg zelf het mooiste stukje toegeëigend, die heeft mak- weer goed voor zichzelf gezorgd Zie ook pagina 15 Verzakt de Singelkerk, of is het optisch bedrog, zoals pastoor Vis- mans hoopt"? Vlaardingen/Maassluis Vertegenwoordigers van. het hoogheemraadschap Delf land en de gemeente Vlaar dingen hebben een beroep gedaan op kamerleden om alsnog geld beschikbaar te stellen voor het ophogen van de Vïaardingse en Maassluis- se Deltadijk. Het ophogen van de laatste 1200 meter zee wering in de Nieuwe Water weg loopt gevaar door de komst van de stormvloedke ring ten westen van Maas sluis. De stormvloedkering, die met name dient om ingrijpende dijk verhogingen in Rotterdam over bodig te maken, heeft grote ge volgen voor de dijkophogingen in het Waterweggebied. De der tig kilometer lange zeewering tussen Rotterdam en Hoek van Holland is bijna volledig op Del tahoogte gemaakt, op 1200 meter in Vlaardingen en Maassluis na. i en 70 meter in De komst van de stormvloedke ring is met name bedoeld om in grijpende dijkverhogingen in de Hollandse waterkering te voor komen. Volgens stafmedewer ker Van der Kolf van het hoog heemraadschap Delfland is dat in principe een goede zaak. „Maar hier in Demand ligt de zaak toch iets anders. De dijkop hogingen in dit gebied zijn op een oor na gevild. Na jarenlange voorbereidingen zijn we hier in Vlaardingen al bijna aan de uit voering toegekomen". Tweede-kamerlid Biesheuvel en Europarlementariër Bouke Beu- mer, die naar Vlaardingen wa ren gekomen om de aanleg van de nieuwe sluis te bekijken, kre gen ook van het Vïaardingse hoofd van weg- en w- ken L.C. Heyboer en ha ;ster S, van Berge te horen dat het af blazen van de dijkverhogingen een slechte zaak zou zijn: „Een ketting is even sterk als zijn zwakste schakel- Stormvloedke ring of niet, zeker met de drei gende zeespiegelrijzing in het verschiet lijkt het ons beter om ook het laatste stukje zeewering in dit gebied op Deltahoogte te maken Voor Vlaardingen dreigt door het opschorten van de dijkver hogingen een vervelend neven effect: de aanleg van de zuidelij ke randweg, die de industriege bieden moet aansluiten op de rijkswegen A4 en A20, is gekop peld aan de ophoging van de Deltadijk. De helft van de weg is, met een rijkssubsidie van zeven miljoen gulden, reeds gereali seerd. Door het opschorten van de werkzaamheden aan de dijk loopt de aansluiting van de weg op de rijkswegen gevaar. Ambtenaar Heyboer raadde de parlementariërs aan te pleiten voor honderd miljoen gulden ex tra voor het verhogen van de dij ken in Schieland en Delfland. De gelden, die eerder beschik baar waren gesteld voor het ver hogen van de dijken, worden overgeheveld ter financiering van de stormvloedkering. Met .dit project is in totaal 1,2 miljard gulden gemoeid. Schiedam Met het oog op de komende restauratie is een on derzoek gestart naar de funde ringen van de Singelkerk, Er zijn vier putten gegraven om vast te stellen of het grondwater is gezakt. Als dat het geval is, lopen de houten palen, waarop de kerk rust, de kans te gaan rotten. Ge ruchten dat de Singelkerk net als de toren van Pisa aan het ver zakken is, doen al geruime tijd de ronde, maar volgens pastoor P.M. Vismans is de verzakking nog niet aangetoond. „Het kan ook optisch bedrog zijn. Hoewel er soms mensen opbellen om te zeggen dat de toren scheef staat". Voor de uit 1881 daterende rooms-katholieke kerk is enige tijd geleden een restauratie-aan vraag ingediend bij Monumen- tenzorg. De muren vertonen hier en daar scheuren en op som mige plaatsen grote vochtplek- ken. Het benodigde restauratie- bed rag ligt volgens de pastoor ze ker boven de één miljoen gul den. Officieel heeft de kerk nog geen goedkeuring voor het herstel plan gekregen, maar Vismans gaat ervan uit dat van het finan ciële 'stuwmeer', waarvan Mo numentenzorg in 1990 de sluizen openzet, tenminste een paar druppels in Schiedam terechtko men. Schiedam De PvdA in Schie dam heeft fractieleider Wim Kok weten te strikken voor een spreekbeurt in de jenevers tad. Kok spreekt maandag in zaal Jrene de ledenvergadering toe over actuele politieke zaken. Hij gaat ook in op het rapport 'Bewo gen beweging' waarvan hij mede-opsteller is. De bijeen komst begint om 20.00 uur. Na het optreden van Kok gaan de Schiedamse socialisten weer over tot de orde van de dag en duiken in de gemeentepolitiek. MaassluisDe basissehooljeugd Lm Maassluis kan morgenmiddag gratis naar het toneelstuk 'De Viezerikken' van de theater groep Arlecchino, in de grote zaal van De Koningshof. Dat is dan tevens het begin van de acti viteiten van de kinderboeken week in Maassluis. In de bibliotheek zijn de boeken uitgestald die een onderschei ding hebben gekregen. Zater dagochtend is er een kinderboe kenmarkt in De Koningshof. Daar is een aantal schrijvers en illustratoren van kinderboeken aanwezig. Het thema van deze kinderboe kenweek is 'Duizend dingen achter deuren'. Zestien kinderen uit Maassluis laten hun bijzonde re verzamelingen zien in het Ge meentemuseum van Maassluis. Deze tentoonstelling is van maandag tot volgende week zon dag te bezichtigen. /Va ei? van twee jaar Den Haag Een 30-jarige Schiedammer is gisteren door het-Haagse gerechtshof veroor deeld tot drie jaar en zes maan den gevangenisstraf, wegens een overval bij de nachtkluis van de NMB aan het Verploegh Chassé- plein in Vlaardingen. De procu reur-generaal had veertien da gen geleden twee jaar geëist. Door de rechtbank in Rotter dam, was de man ook tot deze straf veroordeeld. De verdachte ontkent de over val te hebben gepleegd en was daarom in hoger beroep gegaan. De overval werd gepleegd op 20 december vorig jaar. Voor het hof erkende de Schiedammer dat hij een dag tevoren, met een vriend naar het betreffende bankfiliaal was gegaan. Hij had toen alleen willen laten zien welk filiaal hij anderhalfjaar ge leden had overvallen, betoogde Bij. De mensen die belastende verklaringen voor hem hadden afgelegd, hadden hem er in wil len laten lopen, aldus de ver dachte. Bij de overval werd 17.000 gulden buitgemaakt. Schiedam De Jeugd Rijn- mondband mag een weekend op kosten van het bestuur op va kantie naar Texel. Dat dankt het tamboer- en trompetterkorps aan de prestaties en inzet van de laatste jaren tijdens concoursen en andere optredens. Het be stuur maakte dat gebaar nadat het vijftigjarige korps zaterdag tijdens goed bezette mars- en showwedstrijdenin Rijnsburg de eerste prijs in de wacht sleep te, De mensen achter het Halt-bureau Vlaardingen. Mr. K.S.M. Peters, officier van justitie mr. J.H. Moraal, burgemeester mr. A.A J.M. van Lier, coördinatrice R. Kerseboom en adjudant van politie H.F. Wapenaar. Vlaardingen „Een middel te gen alle kwalen is het Halt-bu reau niet", zegt de Vïaardingse burgemeester Fred van Lier. Maar hij heeft ergoede hoop op, dat de 35.000 gulden die rijk en gemeente in deze vorm van be strijding van kleine criminaliteit investeren geen weggegooid geld is. In andere steden is de er varing, dat de werkzaamheden die een Halt-bureau oplegt aan jeugdige vandalen hen wel dege lijk aan het denken zetten. Het geld dat de gemeente in het Halt-bureau steekt is, vergele ken met de schade die jaarlijks door vandalen wordt aangericht, maar een schijntje. De schade t door vandalisme bedraagt jaar lijks, alleen al aan gemeente-ei gendommen, meer dan 150.000 gulden. Het bureau kost de ge meente de eerste twee jaar slechts 17.450 gulden en daarna, als de subsidie van het rijk stopt, het dubbele. Een bestraffing door het Halt bureau, verwacht de begelei dend officier van justitie mr. H.J. Moraal, zal jeugdige zonda ren eerder terug op het rechte pad brengen dan een strafrech telijke vervolging. De bestraf fing door Halt volgt snel op het 'misdrijf', terwijl de dagvaarding voor een rechtzitting soms een jaar of langer, op zich Iaat wach ten. „Als er een jaar verloopt tus sen het delict en de straf begrijpt de jongere niet meer waar die straf vandaan komt", aldus mr. Moraal. Sinds het Vïaardingse Halt-pro ject op 1 september van start ging neeft de politie al vijftien jeugdige vandalen doorverwe zen naar coördinatrice Renée Kerseboom. Zij probeert straffen te zoeken die verband houden met bet gepleegde delict. Jon gens die in een winkelcentrum vuilnisbakken kapot trapten moeten een aantal uren werken bij de gemeentereiniging. Me vrouw Kerseboom verwacht een heilzame werking van de Halt- aanpak. „Want iemand die een bushokje heeft beklad en dat op een zaterdag moet schoonma ken, als al zijn vriendjes het kun nen zien, staat uiteraard wel te balen". Vlaardingen Experimenten met buurtbeheer, die bewoners zeggenschap geven over het on derhoud van hun woningen en de woonomgeving, kunnen in Vlaardingen nog dit jaar begin nen. Dat zei wethouder Bas Gou- driaan, toen hij gistermiddag van bewonersdeskundige Peter van Os de aanbeveling kreeg van de BBOG, de buurtbeheer overleggroep. De BBOG wilde met twee experimenten in Holy- ■Zuid starten, de wethouder stel de uit de losse pols nog een derde voor: het complex Klijn-wonin- gen in deBabberspolder. Wethouder Goudriaan reageer de nogal laconiek op de overhan diging van het rapport met aan bevelingen. „Ik draag dat", zei het over het plan om met buurt beheer te starten. „Het moet een tamelijk eenvoudige zaak zijn om in de begroting een aantal duizenden guldens te vinden en om heel snel afspraken te ma ken. Er moet een werkgroep op getuigd worden en die moet met bewonersgroepen gaan praten. Zo ingewikkeld is dat niet". Goudriaan zei het een goede zaak te vinden, als er in Vïaar dingse buurten een proces op gang kwam, waarbij de mensen zelf een beetje verantwoording krijgen over hun woonomge ving. „Het kan een verbetering inhouden", zei Goudriaan. „Buurtbeheer is trouwens niks nieuws, want in Vreewijk heeft het van 1910 tot 1940 gewerkt. Het is gewoon de herontdekking van een stukje eigen verant woordelijkheid van de bewo ners". De wethouder hoopt bij de be handeling van de gemeentebe groting in november zo ver te zijn met de voorbereidingen, dat de gemeenteraad over buurtbe heer kan discussiëren. Schiedam Het zilveren thee blad en servies van een 76-jarige bewoonster van de Dwarsstraat is vannacht uit haar woning ge stolen. Inbrekers hoefden slechts een ruitje'in te tikken om de goederen, die op een tafeltje achter het raam pronkten, te be machtigen. Uit een woning aan de Nieuwe Maasstraat werd voor 6.000 gul den aan sieraden ontvreemd, terwijl uit een huis in de Alber- dingh Thijmstraat geluidsappa ratuur en een fototoestel met een gezamenlijke waarde van 2.000 gulden werden meegenomen. Schiedam Uitgezonderd res taurant De Klok en twee panden van een particulier zal het blok aan de Willem Brouwerstraat en Hoofdstraat worden gereno veerd, ondanks de hoge verbe- terkosten. De renovatie belooft de meest ingrijpende te worden, die de Schiedamse stadsvernieu wing tot d usver heeft gekend, en daarom was grondig onderzoek nodig naar de financiële conse quenties. De commissie stadsvernieuwing wilde namelijk niet nog eens worden geconfronteerd met een affaire als in de Brugmanstraat, waarbij de kosten de pan uitre zen. In de Brugmanstraat was de planontwikkelmg echter al zo ver gevorderd, dat de commissie eigenlijk geen nee meer kon zeg gen. Ook de renovatie aan de Willem Brouwerstraat en de Hoofdstraat wordt niet goedkoop, maar het moet maar, vinden B en W. Een van de pijlers van het Schiedam se stadsvernieuwingsbeleid is namelijk het behoud van dè goedkope woningvoorraad (voor de laagste inkomens), en een feit is dat renovatie dan gunstiger is dan sloop en nieuwbouw. De hu ren van nieuwbouwwoningen liggen gemiddeld dertig proeent hoger dan die van gerenoveerde woningen. In het geval van de Willem Brouwerstraat én Hoofdstraat zal de gemiddelde huur uitkomen op ongeveer 350 gulden per maand. Met behulp van architect Pieter Weeda is een verbeterplan gemaakt voor 28 woningen. De winkels en be drijfsruimten komen te verval len. Andere plannen De huur van 36 woningen, die aan de Van der Elststraat ge bouwd gaan worden, komt op gemiddeld 512 gulden per maand. Het gaat om de tweede fase van een bouwplan, dat eerder dit jaar aan het Fabri- plein van start ging. Er moeten extra kosten worden gemaakt in verband met de gesteldheid van de grond. De gemiddelde huur van de 86 woningwetwoningen, die aan het Boerhaaveplein zullen ver rijzen, komt lager uit: op 480 gul den. Een extra kostenfactor is het niveauverschil tussen de straat en de achtertuinen. Om dat verschil te overbruggen heeft gemeentewerken twee ton nodig. Van de woningen worden er 21 aangepast voor bejaarden. In het stadsvernieuwingsfonds houdt de gemeente dit jaar waar schijnlijk geld over. Nadat zeven maanden waren verstreken, was nog net niet de helft van het be grote bedrag voor allerlei plan nen uitgegeven. Maar het gaat er niet om geld over te houden. Het gaat erom plannen te realiseren. En daarom spreekt directeur ge meentewerken Harm de Block van een gunstig beeld ten op zichte van vorig jaar, toen in een zelfde periode van zeven maan den slechts 25,7 procent vas be steed. Alles verloopt nu meer volgens de planning. voor iedere afgenomen 5 liter benzine, diesel, autogas, 1 liter mix of 1 liter motorolie, krijgt u tot zaterdag 15 oktober a.s. 2 zegels i.p.v. 1 zegelt Daarmee spaart u voor schitterende nieuwe kado's! Doe mee en vraag het Aral waarde-kado spaarboekje! j J. W. Nooteboom - Zwaluwlaan 84 Schiedam-Tel. 010-4707521 Schiedam Een goed gevulde publieke tribune en volle pers bankjes konden, de Schiedamse gemeenteraad gisteravond niet verleiden het hete hangijzer Spaland aan de orde te stellen. Een deel van de publieke be langstelling viel ongetwijfeld te verklaren door de gifperikelen in Spaland, maar aanwezigen, die hoopten op politiek vuur werk in de doorgaans weinig op windende Schiedamse raad, kwamen van een koude kermis thuis. Naast het inkomensbeleid voor kunstenaars, werd gisteren uit voerig ingegaan op het nieuwe bestemmingsplan Nieu'.vland Zuid Oost In de plannen van de gemeente wordt dit grotendeels braakliggende gebied de komen de jaren bebouwd. Minima*' voor de helft met woningen, voor de andere helft wordt ge dacht aan bedrijfefuncties. Op het oorspronkelijke voorstel werden door de PvdA onlangs enige amendementen ingediend, die er met name op waren ge richt om de activiteiten van de overlastgevende bedrijven aan banden te leggen. In het amen dement wordt gesproken van 'volumineuze' bedrijvigheid, waarmee de raadsleden onge twijfeld de activiteiten van George Toth op het oog hebben gehad. George Toth wil de 65-meter hoge Bolssilo transformeren in een hi-techcentrum, gecombi neerd met een hotel. In het be stemmingsplan wordt vijftien meter nu echter genoemd als de maximale goothoogte. Het giste ren "ingediende amendement van het CDA om de oorspronke lijke versie van het bestem mingsplan aan te nemen, werd door de raad verworpen. Het CDA vreest, dat er een patstel ling ontstaat, als George Toths manoeuvreerruimte door- het bestemmingsplan al bij voorbaat wordt beperkt. J

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1