Van Roon treurt om surséance van VOB Europese campagne ook in Schiedam Koningshoek: Ai dag voor het goede doel COMMENTAAR WELTERUSTO) Zand erover Fusie nutsbedrijven beperkt tot Vlaardingen en Maassluis Foto's Schiedam-Holland in museum Gemeente zuinig met meevaller Actie Monique: restant aan 5 organisaties geschonken Autokrakers zetten trend CC 30 ULAAROiNGS OAGBLAD SCHIEÜRMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT -VS Nu eens niet de burgemeester. Wustrow geeft cadeautje door SP bepleit 'n noodbrug Verkeershinder Maassluis tegen transportcentrum Ciicis Ccppens SS slaapcQ/viforjSS WATERWEG 6~ 3131 BC Vlaardingen. Postbes 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229. 4352066. 435C5S7 sportredactie: VRIJDAG 14 OKTOBER 1988 PAGINA 17 WAT DE UITKOMST van het Spaland-debat ook moge zijn, een paar conclusies lijken nu al onontkoombaar. De eer ste vaststelling is, dat de Schiedamse gemeenteraad, in clusief het college van burgemeester en wethouders, niet naar behoren functioneert. In Spaland is vijftien jaar voor bereidend werk gestoken en nooit hebben alle stukken open op tafel gelegen. Dat blijkt op het laatste moment, als vier raadsleden, in navolging van diverse voorgangers, kritische vragen stellen. Het excuus van wethouder Chris Zijdeveld, dat alle rapporten toch ter inzage lagen, snijdt geen hout. Die rapporten hadden meteen verspreid moeten worden. De vele vragen uit het verleden over de opspuitingen in Spaland gaven daar alle aanleiding toe. DE REACTIE VAN de raad spreekt trouwens boekdelen. De VVD bijvoorbeeld noemde de speuractie van D66, CPN en PSP/PPR 'knap werk'. De stukken, die klein links boven water had gehaald, waren bij alle partijen onbekend. Het is daarom verbijsterend dat de overige fracties genoegen nemen met de beantwoording van het college, en met de armen over elkaar toekijken hoe vier raadsleden en één wethouder de zaak uitvechten. Dat is wel een erg gemak kelijke uitleg van de controlerende taak, die een gemeen teraad heeft. Een tweede conclusie is dat de belangen van burgers gemakkelijk naar de achtergrond verdwijnen, zo dra er politieke carrières op het spel staan. Zijdeveld legt de Spaland-affaire uit als een aanvaf op zijn politieke inte griteit en dwingt daardoor de vragenstellers in de ver dediging. Aan de kern van de zaak komt niemand meer toe. De vraag is namelijk, of bouwen in Spaland nu we! of niet verantwoord is. HET IS TELEURSTELLEND dat een wethouder, die zijn poli tieke gedrevenheid sinds jaar en dag verklaart uit zijn zorg om het milieu, een aanvullend bodemonderzoek van de hand wijst. Die houding roept de vraag op, hoe milieube wust Zijdeveld feitelijk is. Spaland is de eerste lokatie, waar de bouw op verontreinigd havenstib bewust wordt doorgezet. Zijdeveld verlaagt daarmee de drempel, die er tot nu toe bestond voor wonen op gif, en effent meteen de weg voor soortgelijke projecten in de toekomst. Milieube wust is 2ijdeveld pas, als hij een onderzoek gelast. Maar hij kiest de gemakkelijkste weg; zand erover. DAARMEE STICHT DE wethouder verwarring. Zijn milieube leid fijkt opeens alle geloofwaardigheid te verHezen. Enige tijd geleden liet Zijdeveld in Schiedam verzamelbakken plaatsen voor afgedankte batterijen. Maar wat stellen de paar gram zware metalen, die dankzij deze bakken niet in het milieu terechtkomen, voor vergeleken bij de grote hoeveelheden zink, koper, cadmium, kwik en nikkel in de bodem van het 'groene' Spaland? DE LANGE Maassluis Binnen enkele ja1 ren moeten bewoners van Maassluis en Vlaardingen hun gasrekening waarschijnlijk aan een nieuw, regionaal nutsbe drijf gaan betalen. De beide ge meenten gaan binnenkort de mogelijkheden bekijken om de plaatselijke gas- en elektrici teitsbedrijven in elkaar te schuiven. De derde Waterweggemeente, Schiedam, doet aan de bespre kingen niet mee. Deze gemeen te heeft geen zin de zelfstandige positie van haar nutsbedrijf op te geven. Schiedam heeft, net als Vlaardingen, meer dan de vereiste 30.000 gasaansluitm- gen. Doordat Maassluis dit aan tal niet haalt, moet er toch een fusie in de regio plaatsvinden. De fusïebesprekingen tussen de energiebedrijven van Vlaardin gen en Maassluis is een gevolg van de aanbevelingen van de commissie-Brandsma, die op- heff mg van kleinere energiebe drijven met minder dan 30.000 aansluitingen voor stelt De eerste jaren krijgen de bedrijven zelfstandig de kans de fusie te verwezenlijken. Alleen in het geval, dat de fusie besprekingen zonder succes verlopen, wil de minister maat regelen nemen. Voorlopig gaan de betrokken wethouders, Chris van Roarj van Vlaardin gen en les van der Knaap van Maassluis, ervan uit dat het zo ver niet komt. De fusie zal ertoe leiden, dat landelijk 102 van de 158 nutsbe drijven verdwijnen. Schaal voordelen en het vergroten van de efficiency worden als de be langrijkste motieven voor de fu siegolf in energieland gegeven. Waarschijnlijk krijgt het nieu we energiebedrijf een zelfstan dige NV-structuur, waarbij ver tegenwoordigers van beide ge meenten zitting krijgen in de raad van commissarissen. De fusie moet er uiteindelijk toe leiden, dat het gas - een la gere prijs bij de eon° j -,t kan worden bezorgd. Of reali seren is, vragen critici van de fu- seringsgolf echter te betwijfe len. Onduidelijk is, wat de gevolgen van de fusie voor de financiële positie van de gemeenten Vlaardingen en Maassluis zal zijn. Beide gemeenten gebrui ken de winsten op het gasbedrijf nu om de exploitatietekorten op te vangen. In Maassluis gaat het om één miljoen gulden, in Vlaardingen om vier miljoen gulden. Doordat de gemeente minder invloed op het nieuwe bedrijf zal kunnen uitoefenen. wordt gevreesd dat d i t bedrag in de toekomst aanzienlijk lager zou kunnen uitvallen of zelfs geheel verdwijnt. In het rap- port-Brandsma wordt gespro ken over energiedistributie zon- der winstoogmerk. Ook de personele conseqenties van de fusie roepen nu al vra gen op. De schaalvergroting zou er op termijn toe kunnen leiden, dat een aantal hanen in de ener giesector in Vlaardingen en Maassluis op de tocht komen te staan. Zie verder pagina 19. Vlaardingen „Heel erg jammer, natuurlijk", reageert de Vlaar- dingse wethouder Chris van Eoon (financiën) op de aanvraag van surséance, die de directie van Wilton-Fijenoord heeft gedaan voor Vlaardingen Oost Bedrijven. De gemeente stak een jaar geleden de toen al nood- hjdende Vlaardingse scheepswerf nog de helpende hand toe, door een schuld van 620.000 gulden aan het gemeentelijk energie- en waterleidingbedrijf (GEWB) kwijt te scheld en. Het gebaar van Van Roon, dat beoogde een bijdra ge ie leveren aan behoud van werkgelegenheid in Vlaardingen, heeft de nood van VOB niet kunnen lenigen. De 431 banen bnde kleine reparatiewerf staan alsnog op de tocht. Directeur J.H. Blok denkt dat ontslagen onvermijdelijk zijn. Hij verwacht met dat Wilton-Fijenoord werknemers van de re paratiewerf zal overnemen. „Dat bedrijf zit ook niet op mensen te wachten", aldus Blok. door KOR KEGEL Schiedam De dummy ligt op tafel: Schiedam-HoUand belooft een stevig boek te worden, flink formaat, mooi glanzend papier. Zo zijn er nog geen boeken over Schiedam. Van de veertig inter views beginnen we een wille keurige te lezen: „Oost, zeiden m'n collega's, moet jij naar Oost? Pas maar op, daar komen de ijskasten van 't dak! Allemaal triefel! Nou, ik vind het een heerlijk wijkie. Ik heb drie jaar In Nïeuwland gelopen, daar zul je 't niet mee maken dat op zomeravonden de stoeltjes buiten worden gezet. Ja, op 't balkon; iedereen heeft daar z'n eigen kooitje". Het citaat is van Martin van Rijnsbergen, wijkagent in Schie- dam-Oost. Hij stort zijn hart uit tegen interviewer Peter de Lan ge: „Om te wonen zeg ik nee te gen Oost Maar om te werken is 't een ideale buurt". „Alle Schiedammers moppe ren", zeggen uitgevers Hans Rlt- man (28) en Geijan de Waard (26) na het lezen van alle inter views. Je hoeft maar een verhaal eruit te lichten of de gal druipt eraf: „Schiedam is verworden omdat het zo slecht met z'n mo numentenbestand weet om te gaan", zegt architect Ronalt Os- terholt, die niet snapt waarom het stadskantoor niet gebouwd werd op de plek van de Franke- landkerk, bij de Oranjebrug. Wie de Schiedammers wil* ken nen, kan in Schiedam-HoUand hun meningen vinden. Ze zijn opgetekend door Peter de Lange (36). journalist van het Rotterdams Nieuwsblad, Het boek komt in een eerste oplage van 2000 exemplaren in de han del het zal vanaf 28 oktober in de betere boekwinkel verkrijg baar zijn en het Stedelijk Mu seum toom vanaf die datum veel van de foto's die Tim Hielkema (36) voor Schiedam-Holland maakte. Het eerste exemplaar zal worden uitgereikt aan een thans nog on bekende heer, - Hij is in de Groenelaan tussen de wasmachines gefotografeerd en nrijkt nu op de omslag van Schiedam-HoUand. „De laatste zichtbare aristocraat in Schie dam", zegt Tim Hielkema. Hij herinnert zich de opvallende woordkeus van de man, toen hij "~hem fotografeerde: „Belieft dit soms voor een frequent verschij nen de periodiek te zijn?" Graag zou uitgeverij Scriptum achter de naam van deze heer komen om hem op 28 oktober het boekje te overhandigen. „Nu eens niet de burgemeester, die-krijgt zo vaak 't eerst iets", zeggen De Waard en Hitman. Peter de Lange en Tim Hielkema kennen Schiedam goed, door hun werk. „Alle Schie dammers mopperen", weten ze. Toch is hun boekoerhollands, vandaar de titel. VOB heeft, na de kwijtschelding van vorig jaar, geen nieuwe schulden opgebouwd bij het GEWB. Sinds dat moment heeft het bedrijf de energierekenin gen trouw betaald. Er ligt nog één maandrekening. „Over de betaling daarvan zullen wij van daag een garantie vragen aan de bewindvoerder", zegt Van Roon. De zes ton, die de gemeente VOB vorig jaar kwijtschold, zijn afge boekt. Van Roon: „Die hebben dus geen invloed meer op dc re sultaten van het GEWB", Fractieleider Remi Poppe van de SP, de enige partij die er vorig jaar bezwaar tegen maakte toen de gemeente de schuld van VOB kwijtschold, noemt de vervrach te ontslagen bij de scheepswerf 'een ramp'. „Maar de zes ton die de gemeente erin gestopt heeft was natuurlijk geen enkele ga rantie voor de werkgelegen heid", zegt Poppe. „Dat hebben wij vorig jaar al gezegd. Het was gewoon een cadeautje aan het kapitaal.". Zie ook pagina 21. Vlaardingen Wethouder Chris van Hoon (financier.) wil zuinig zijn met een meevaller van 450.000 gulden uit het ge meentefonds. „Natuurlijk zijn wij daar blij mee, maar in de meerjarenbegroting zit voor 1990 nog een gat van anderhalf miljoen gulden". Dus extra uit gaven zitten er wat Van Roon betreft niet in. In september kwam er van het ministerie van binnenlandse za ken een circulaire, waarin stond dat Vlaardingen structureel kan rekenen op een hogere bijdrage uit het gemeentefonds. In dat fonds wordt een deel van rijks belastingen gestort, die vervol gens door het rijk over de ge meenten worden verdeeld. Ook vorig jaar werd de gemeente al verblijd met een structurele ver hoging van de uitkering. Die werd voor een deel gebruikt om de tekorten op de gemeentebe groting weg te werken. Wethouder Van Roon verwacht overigens, dat de gemeente ook een tegenvaller te wachten staat „In de sector onderwijs wordt waarschijnlijk een hogere bij drage van de gemeente ver wacht. Als die wordt verrekend met de meevaller, blijft er wel een plus over, maar die zal heel wat minder zijn dan 450.000 gul den". Dankbaar voor de overdonderende vrijgevigheid: moeder en vader Leenderts, met op de achtergrond Willem van Vessem, Plet Valk en Albert Bons. Schiedam Het resterende bedrag van Piet Valk- Albert Bons, voorzitter van de de Actie Monique gaat naar het goede bewonersvereniging Schiedam-Zuid, doel. Na aftrek van de reiskosten voor het noemt het resultaat 'fantastisch', bezoek van Monique Leenderts en haar De ouders van Monique zullen dit gebaar ouders aan Disneyworld in de Verenigde van de buurt nooit vergeten. Dat er zelfs Staten, blijft er nog 10.000 gulden over. giften uit de Franse bedevaartsplaats Dat geld wordt verdeeld over de Dr, Da- Lourdes binnenkwamen, sloeg de familie niël den Hoed-kliniek, het Sophia-kin- met stomheid. „Grandioos", is het enige derziekenhuïs, het zeeb ond en een trum wat moeder Leenderts kan uitbrengen. Pieterburen en het vogelasiel en de die- Het spijt haar nog steeds, dat er bij de renbesehermingin Schiedam, thuiskomst nauwelijks gelegenheid was De eind juni gehouden actie was bedoeld de toegestroomde buurtbewoners uitvoc- om de hartewens van de zieke, 13~jarige rig te bedanken. Maar de reis had Moni- Monïque te vervulleneen rets naar Ame- que te zeer vermoeid Zij had uiterste zorg rika. Zij overleed kort na haar terug- nodig. komst. De bewoners van de Gorzen leef- Voordat zij stierf, vertelde Monique aan den zo met het kankerpatiëntje uit de IJs- haar ouders wat zij wilde dat er met het selmondesestraat mee, dat ze in een oog- overblijvende geld zou gebeuren. „We wenk 28.000 gulden bij elkaar brachten, hebben het verdeeld overeenkomstig „Een* overdonderende reactie", zeggen haar wensen", verzekert Willem van Ves- initiatiefnemers Willem van Vessem en sem. MaassluisDe Maassluisse politie begint inmiddels gewend te raken aan een trieste traditie: elke week wordt een wijk één nacht overspoeld met auto-inbraken. Voor de derde week in successie was het woensdagnacht prijs. Dit keer maakte het inbrekersgilde de Vogelbuurt tot werk terrein en plunderde autoradio's uit ten minste tien wagens. 'De werkwijze was niet alleen die nacht identiek, maar ook de inbraakgolven in de voorafgaande we ken lieten een zelfde aanpak zien. In alle gevallen werd een ruitje ingeslagen om de buit te bemachtigen. De politie heeft dan ook het sterke ver moeden, dat er een bende in de stad actief is. Het feit dat vrijwel alle auto-inbraken in een betrekkelijk klein gebied worden gepleegd vorige week moesten autobe zitters in Oost en het centrum het ontgel den voedt die theorie. De politie heeft aangekondigd extra aan dacht te zullen, besteden aan de sterke op leving in het aantal auto-inbraken. Maar het is wel moeilijk de inbraken te voorko men, geeft een politiewoordvoerder toe, omdat zowel tijd als plaats tot nu toe ver schillen. Schiedam Met een reeks activiteiten wordt in Schiedam ingehaakt op een Europese campagne, waarin landelijke gebieden worden gepromoot Tijdens de slotweek van die campagne, de week van 15 tot en met 23 oktober, wordt bijvoorbeeld een natuurconcert gehouden. In de hervormde kerk in Kethel worden aanstaande zondag vanaf 12.00 uur werken vertolkt van Beethoven en Verdi. In het boerderijtje Barreweg 19 is vanaf zaterdag de tentoonstelling Bemesting en milieu van het ministerie van landbouw en visserij te zien. Aan de hand van foto's wil het ministerie het belang bena drukken, dat moet worden gehecht aan het zorg vuldig omgaan met meststoffen. De expositie is ko mend en volgend weekend op zaterdag en zondag van twaalf tot vier te bezichtigen. Maassluis Het Nationaal Sleepvaartmuseum heeft het in direct aan een ongebruikelijk woningbouwproject te danken, dat er 2000 gulden op haar reke ning is overgemaakt. Dat bedrag moet het museum gebruiken voor de verwezenlijking van uit breidingsplannen Het geld werd door een Vlaar- dïngs bouwbedrijf geschonken aan het gemeentebestuur. Het bouwbedrijf overhandigde wet houder Anton Wustrow vorige week een cheque, toen m de Steendykpolder-Noord de eerste paal werd geslagen voor 19 wo ningen. Het betreft een leerling- bouwplaats, een bijzonderheid in Maassluis. Wustrow heeft het ca deau weer aan het museum ge geven. VlaardingenIn de winter kan er een noodbrug worden aange legd over de Prinses Juliana - brug, die voor autoverkeer afge sloten is. Dat voorstel heeft SP'er Fred Trooster gedaan aan burge meester en wethouders van Vlaardingen. In verband met het werk aan de nieuwe brug en de nieuwe schutsluis is de Oude Haven de hele winter afgesloten. De gam mele Julianabrug blijft ook de hele winter dicht en dat biedt een mooie gelegenheid, rede neert het raadslid Trooster, om met behulp van stalen binten een noodbrug over de oude brug te leggen. Maasland Met ingang van dinsdag 18 oktober zal het ver keer in Maasland hinder onder vinden van werkzaamheden aan de Koningin Julianaweg. Ter verbetering van de drink watervoorziening binnen de ge meente Maasland wordt daar door de WDM een leiding aange legd. Het betreft het gedeelte tussen de Hildegaarde en de Oude Veiling. De regelmatige excursies door park Kethel naar de heemtuin in het Beatrixpark en de Brandersstad- fietsroute vinden komende weken in het kader van de Europese campagne plaats. Onder de titel Schiedam-Kethe], op de grens van stad en land wordt dinsdag 18 oktober een dialezïng gehouden in dienstencentrum 4 Molens. Secretaris Frits van Ooststroom van de Midden-Delfland Vereniging laat aan de hand van dia's zien, hoe in het gebied tussen Schiedam en Kethel landbouw steeds ver der terrein verloor aan recreatie. Maassluis Winkeliersvere niging Koningshoek gaat twin tig ideele instellingen bij elkaar brengen op een goede-aoelen- dag. „Dat is leuk voor de men sen, de verenigingen en wij znn In één klap van alle ellende af', verduidelijkt Koningshoek-be stuurder Petri het waarom van dat initiatief. Aanvankelijk was het de be doeling dat de 'goede doelen' zich al komende zaterdag geza menlijk in het winkelcentrum zouden presenteren, maar van wege diverse bestuurswisselin gen en het in de hand nemen van een ander promotiebureau is uitgeweken naar 5 novem ber. „Als winkeliersvereniging worden we overstroomd door allerlei aanvragen van goede doelen om een kraampje te mo gen bemannen. Ze willen alle maal iets van ons. Met deze dag hebben we het in één dag alle maal te pakken", meent Petri. Op de eerste goede-doelendag zullen uitsluitend organisaties van min of meer 'onbesproken gedrag* te vinden zijn. Petri noemt het Rode Kruis, Foster Parents enZonnebloem. „Een club als Rara weigeren we", zegt de eigenaar van de Hema, „zoals we alles met een politiek tintje buiten de deur willen houden". In het verleden klopte ook een Iraanse splintergroepering en kele malen aan bij de winke liersvereniging. Zij krijgt even min een kraampje toegewezen, stelt Petri. Als het initiatief aanslaat, wordt de goede-doelendag vol gend najaar herhaald. In hét voorjaar krijgen de Maassluisse verenigingen de gelegenheid zich in Koningshoek te promo ten. De winkeliersvereniging weet nog niet wie de kraamhuur van 30 gulden voor zijn rekening neemt. „Misschien betalen wij dat, maar doorgaans is het voor in stellingen geen probleem het uit eigen zak te betalen". Maassluis Burgemeester en wethouders van Maassluis heb ben bij gedeputeerde staten be zwaar aangetekend tegen de komst van een transportcen trum op de lokaties, die GS in ge dachten hebben. B en W vinden de Dijkpolder absoluut niet be spreekbaar. Wat de Oude Campspolder-Zuid aangaat, maakt het college bezwaar, om dat 'de waarborgen ontbreken voor het voorkomen van geluid hinder en bodem- en waterver ontreiniging'. Ook acht het colle ge de komst van een transport centrum op deze plaats een aan tasting van het landschappelijk waardevolle gebied en de kwali teit van het aangrenzende stede lijke gebied, de Steendijkpolder. VOOR GOED EN GEZOND SLAPEN saMxronf beddenspecioalzook-staapkamers-sloapsystemen-linnenshop Hoogstraat 46-48 3111 HJ Schiedam tel010-426 87 17

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1