Ml Effecten fusiegolf in nevelen gehuld w a a Faust van der Meer maakt zich niet druk WATERWEG SPORT ...Meubelen voor het leven, vanaf het begin af aan h e t i g a t Voor Schiedam hoeft 't allemaal niet ToonJmnstkoor brengt 'profetische' Elias SFC mist Oosterdijk Contacten in buurthuis Vakantie-activiteiten Goedkoop zwemmen laak. Gudde is er nog niet uit Knieblessure Van den Berg Rentree van Erie Visser Kolmeyer zet er een punt achter Twijfels over Hans Loovens Geert Meijer voelt zich de koning te rijk Rotterdams Nieuwsblad zaterdag J 5 oktober 1988 Buurthuis De Haven heeft het thema 'Contacten' ge kozen voor de herfstvakantie, komende week. Er is een tentoonstelling, waarin wordt getoond welke in ternationale contacten zijn gelegd tussen kinderen van de Instuif en kinderen in Turkije. De expositie bestaat uit een visueel gemaakte correspondentie, die met de Turkse kinderen ss gevoerd. Dinsdag en woensdag is er een instuif met de gele genheid spelletjes te spelen. Donderdag wordt op nieuw geprobeerd contact te leggen met Turkije. Klubhuis Zuid heeft voor komende week een spe ciaal herfstvakantieprogramma opgezet Dinsdag zoeken kinderen in het Sterrebos materiaal om een herfstdoos van te maken. Woensdag worden in het Klubhuis tekenfilms van Walt Disney gedraaid en donderdag is er een rommelmarkt, waarop overtollig speelgoed kan worden verkocht. Ook zwembad Zuid komt met een aangepast pro gramma in de herfstvakantie. Elke dag zijn er specia le attracties: grote waterspeeltuin (maandag), glij- ba an wed strijden (dinsdag), dïsco-2wemmen (woens dag) en watermonster (donderdag en vrijdag). Scholieren, die van sport houden, kunnen zich ook vrijwel de hele week vermaken. In sporthal Mar griet zijn er wedstrijden dammen (maandag), scha ken (woensdag) en een schoolkorfbaltoemooi (don derdag). Liefhebbers van badminton kunnen dins dag in tennishal Kethelhaghe terecht. Jeugdland bestrijkt als vanouds de verschillende wij ken. Hoofdmoot van het programma vormen het spelcircuit en creativiteitsochtenden en -middagen. Daarmee worden alle hoeken van Schiedam aange daan. .Eenmalig is het optreden van straattheater Fratelli Fiasco, woensdag om twee uur op het Dr. Wibaut- plein. Vrijdag wordt een wandelspeurtocht gehou den door het Prinses Baetrixpark en is er in De Blau we Brug een optreden van clown Gray. Tijdens de herfstvakantie kunnen de Maassluisse jongeren van 4 tot 15 jaar voor een gulden per uur zwemmen in het binnenbad Dol-fijn. De openingstij den zijn komende week eveneens aangepast: maan dag en vrijdag van negen tot vier uur, dinsdag van zeven tot vier, woensdag van nmegen tot drie en donderdag van zeven tot acht en van elf tot vier uur. Enkele speciale uren voor bepaalde doelgroepen ko men te vervallen. Dat geldt voor Meer Bewegen voor Ouderen, duiklessen van de Maaskant, dameszwem- men op donderdag en particuliere lessen. woensdag 19 oktober film Het Toverstokje, Teer- stoof, 14.00 uur. door CARELVAN DER VELDEN Waterweg „De fusie in de nutsbedrijven zou een unieke kans zijn om de re gionale samenwerking meer vorm te geven". De Vlaardingse wethouder Chris van Roon ziet duide lijk grote mogelijkheden in een fusie van de ener giebedrijven in Vlaardin gen, Maassluis en Schie dam. Ook in Maassluis gaan veel stem men op om de energievoorziening in de regio over te laten aan één NV, die gecontroleerd zou kunnen worden door de drie Waterwegge meenten Probleem voor Vlaar- dingen en Maassluis is echter, dat Schiedam geen trek heeft m de fu sie. In de woorden van verantwoorde lijk wethouder Aad Wiegman: „Ik zeg nooit nooit, maar de eerste ja ren zie ik niets in zo'n fusie. Wij hebben een uitstekende nutsorga- nisatie, dat een heel breed pakket aanbiedt en bereikbaar is op één telefoonnummer en aan één lo ket". Naast gas, water en elektriciteit vallen de kabeltelevisie, de markt en de havendienst onder de para plu van de Openbare Nutsbedrij ven Schiedam. De Maassluisse wethouder Izaak van der Knaap blijkt de visie van zijn Schiedamse collega te kunnen billijken: „Wïegmans visie getuigt van wijsheid. Als Schiedam mee doet, moeten ze de markt- en ha vendiensten weer reorganiseren. Dat zou tot grote problemen lei den". De fusie in de regio blijft dus hoogstwaarschijnlijk beperkt tot Vlaardingen en Maassluis Een ad viesbureau gaat binnenkort de bei de nutsbedrijven doorlichten, waarna een advies over de con structie van het nieuwe bedrijf kan worden uitgebracht. De effecten van de fusie zijn overi gens nog in nevelen gehuld. Ver hoging van de efficiency en verla ging van de gaspnjs worden door de commissie-Brandsma, die de landelijke reorganisatie begeleidt, als belangrijkste reden voor de schaalvergroting genoemd. Wethouder Van der Knaap is de eerste om toe te geven dat het een hele krachttoer wo.dt om deze doelstellingen m deze regio te be reiken. „Belangrijker nog dan ver groting van het aantal aansluitin gen per bedrijf ss misschien nog wel de horizontale integratie. Met name in het noorden van het land hebben mensen vaak te maken met drie ver. "billende bedrijven voor gas, water en licht", aldus wethouder Van der Knaap. „In deze regio zijn gas, water en licht per stad al geïntegreerd in één dienst Het wordt voor ons dus veel moeilijker om de efficiency op dit gebied nog verder te vergroten dan in regio's die minder ontwikkeld zyn" Raadsleden kijken nu al met ar gusogen naar de effecten van de fusie. De NV-constructie 20U er op termijn toe kunnen leiden, dat de gemeente de inkomsten van het gasbedrijf geheel moet gaan ontbe ren. Alleen bezuinigingen op het gemeentelijk apparaat of lasten- ■v erzaring voor de burgers zou dan nog soelaas kunnen bieden om de begrotingsluitend te houden. Ook voordat de fusie een feit is, zullen deze financiële problemen al op de gemeenten afkomen. Van der Knaap verwacht dat de herzie ne inkoopformule van gas de ge meente Maassluis reeds volgend jaar tussen de drie en vier ton zal kosten. De reorganisatie heeft mogelijk ook consequenties voor de perso nele omvang. Momenteel zijn er twee boekhoudingen, twee incas so-afdelingen en twee onder houdsdiensten. Door het iri elkaar schuiven van het Vlaardingse en Maassluisse bedrijf kan men tn de toekomst waarschijnlijk met min der personeel toe. Wethouder Van der Knaap streeft ernaar de fusie met Vlaardingen op 1 januari 1990 rond te hebben- Voor de distributie van gas en elektriciteit wel te verstaan, want de verdeling van water gaat in de toekomst nog grootschaliger plaatsvinden Uiteindelijk moeten er in Zuid- Holland drie of vier waterbedrij ven overblijven Over de vergoe dingssommen, die de Waterwegge meenten van het nieuwe distribu tiebedrijf Zuid-Holland-Zuid te goed hebben, wordt momenteel stevig gebakkeleid. Voor de econo mische schade, die ontstaat door ontmanteling van hun waterlei dingbedrijf, hebben Schiedam, Vlaardingen en. Maassluis in prin cipe recht op een forse vergoeding. Wethouder Van Roon, die namens de Waterweggemeenten de onder handelingen voert, heeft sterk de indruk dat directeur K- Kleijwegt van de drinkwaterleiding Rotter dam zich op slinkse wijze aan de betaling wil onttrekken. Met de uitkoopsom voor de drie Water weggemeenten zou volgens Van Roon een bedrag gemoeid zijn van tussen de vier en zes miljoen gul den. Kleywegts voorstel om de in tegratie vijfjaar uit testellen zou er volgens hem toe kunnen leiden, dat de gemeenten zelf voor deze desintegratiekosten moeten op draaien. zaterdag 15 oktober sebriiver3avond met Rin- dert Kromhout van der Meer. die zich vooral heeft toegelegd op het schrijven voor Jdnderen, Filmclub Schiedam, 20.00 uur, orgelconcert Gerard Le- giersa mat medewerking van de hoboïste Jane Harvey, aula van het Stedelijk Mu seum, 15.00 uur. Peter Faher en Qtga Zui- darhoek spelen Over De Grens, 20.15 uur. poppentheater John de Winter speelt De Babysit en Het Huis van Professor Broekhoest, Teerstoof, 14.00 uur. sing-ïnn georganiseerd door de Pinkstergemeente Morgenstond, dienstencen trum 4 Molens. 13.30 uur. soul en underground van de Nijmeegse tormatia 1 Knew It in café Podium, 22.30 uur. zondag 16 oktober thé-dansant met een de monstratie van het Kethelse beat-baliet Boobie Stars, dienstencentrum 4 Molens. 13.30 uur. orgelconcert van John Mann, Passagatheater, 14.30 uur. koffieconcert Sml Rad boud, Passagatheater, 11.30 uur. vrijdag 14 oktober De Hollandse Comedte speelt The Mousetrap, Stadsgehoorzaal, 20.15 uur. film Ossesione van Luchi- no Visconti, Filmzaal Harmo nie. 21.30 uur en zaterdag. 20.30 uur. zaterdag 15 oktober wandelconcert van de har- monteveremgmg Sursum Corda me! Kees Nieuwstra- ten (trompet) en Aad Zou tendijk (orgel). Grote Kerk, 15 00 uur, m optreden van Kamagurka Herr Seele, Stadsgehoor zaal, 20 15 uur. dinidag 18 oktober concert van da rhythm bluesgroep Hot Bluezz Band, café D'Oude Stoep, 2130 uur. zaterdag 15 oktober beiaardbespetlng Jan van de Zwart, Grote Kerk. 15.00 uur. instellingen en verenigin gen presenteren zich op de goede-doelendag, winkel centrum Koningshoek, to 00 Schiedam Dirigent Edwin Wolf maakt het zijn Toon kunstkoor niet gemakkelijk. Uitentreuren 2ingen de 70 le den iedere keer weer hetzelfde stukje met een bewonderens waardig geduld. Zelfs als Wolf de opdracht 'staan, zitten' her haalt, zakt het moreel nog in geen enkel opzicht. Met aansporingen als: „Toe nou, praat nou niet zoveel", probeert de dirigent het koor ervan te door dringen dat op deze laatste repeti tieavond iedere seconde kostbaar De dames en heren van het Toon kunstkoor zingen blijmoedig ver der. Tussen de regels door blijven ze elkaar commentaar geven, het geen steeds weer aanleiding geeft tot een luid sssst. Het wordt warm in de grote zaal van Christel ijk-So- ciale Belangen (CSB) en het is nog niet eens pauze. In het gedrang bij de koffiebalie wringt zich even la ter koorsecretaris A.C. Kamstra naar voren. Mevrouw Kamstra: „Vorige keer hebben we Mendelssohns eerste oratorium Paulus gezongen en de dirigent wilde ook graag het twee de Elias uitvoeren". Edwin Wolf is inmiddels ook 2elf door het ge drang gekomen en voegt aan haar woorden toe: „Mendelssohns mu ziek is de meest vanzelfsprekende schakel tussen de grote barokwer- ken. en bijvoorbeeld de stukken van Verdï". Voor volgend jaar heeft Toonkunst Verdi's Nabucco op het program. Onverzettelijk Als een getalenteerd kind van zijn tijd zette Felix Mendelssohn Bar- tholdy (1809-1847) de helden uit zijn oratoria neer als bijbelse Ram- bo's. Onverzettelijk en tegen draads. In de Romantiek waren Is raels groten uitzonderlijk populair. Naast beroemde piano- en viool concerten vond de Berlijner in zijn korte leven tijd voor een tweetal grote oratoria. Mozes en Elias uit het Oude, en Pe trus en Paulus uit het Nieuwe Tes tament waren geliefde helden. Mendelssohn zocht naar figuren, die zowel voor joden als voor chris tenen aanvaarbaar zouden zijn. Felix' familie was in zijn geheel o van het joodse naar het christelijke p geloof overgestapt, maar bleef voor anti-semieten een gemakke- lijk doelwit. De première van Eli- Het Toonkunstkoor repeteert Eli- hardt in zijn verering van Baal. In rijde staan door vier gerenom- ah werd gehouden in het Engelse as voor de laatste keer. 1 Koningen 17,18 en 19 staat te le- meerde solisten, organist Piet Keil Birmingham. Er bestaan dan ook zen hoe het volk met pijn en moei- en het Randstedelijk Begeleidings- twee versies van het werk: een In Elias waarschuwt de profeet te tot inkeer komt Het Toonkunst- orkest. Koordirigent Edwin Wolf- Duitse en een Engelse. voor Gods straf als het volk vol- koor laat zich in de uitvoering ter- heeft de algehele leiding. Vanavond zingt het Toonkllnitkoor Mendelssohns Elias in de Grote Kerk van Schiedam, Lange Kerkstraat. Aanvang 20.00 uur. Schiedam In de.thuiswedstrijd tegen Tone- tido (Tot Nu En Genoegen Is Deze Opgericht) an Martin Schaap niet beschikken over Mar cel Oosterdijk, die voor 2'n werk in Hamburg verblijft De trainer van SFC beslist pas van avond na de training hoe hij deze leemte op vult. Voor Schaap is het belangrijker dat SFC einde lijk kan spelen en ook twee punten pakt. Het is al weer drie weken geleden dat de Schiedam mers hun laatste competitieduel speelden. Schaap. „We gaan aanvallen, want ik wil perse twee punten pakken". Selectie SFC: Marrevoe, Van Alphen, Wdgemafcer*, Van Hatiom, Van Leeuwen, Oosterweal, Ven Kapel, Da Lima,Da Groot, Meerhof, Kiebert, Van Hees, Hekman en Landsber gen. (ADVERTENTIE) ;5öGrL Dm" 1 DO BCD 9BQ59 I a ncDfiracx i/\n Dit massief grenen programma biedt veei mo gelijkheden. o.a.: hoogslapers - hallhoogslapers - éènper- soonsbedden - buro's - kinderbedden - schuifdeurfcasten Waai eens aan...dan laten wij U de vele moge lijkheden zien. grenen meubelen markt 57 vlaardingen 010-4343685 Maassluis Eric Gudde weet nog niet met weLk Ex celsior M hij mor gen in en tegen Spijkenisse van start gaat. De mo gelijkheid dat Ron Berveling en Rob van der Meer in de basis zullen op draven voor Mar cel IJspelder en Dick van den Bergh, is niet uit- Gudde: „Ik moet eerst de indruk ken van de laatste training en van de eerste 65 en de laatste 25 minuten op me laten in werken. We heb ben tegen RKA- VIC een punt ver speeld. Dat kun nen we alleen goedmaken door tegen Spijkenisse met een perfect vervolg (lees: twee punten, red.) te komen". Selectie Exeeltlor M; Van EJjk, Baksteen, Rijnenberg, Put. Kra mer, Bunt, Ven Stra ten, Edwin Berveling, Van der Meer. De Reus, Ven Hoeven. Ron Ber veling, Van den Bergh en IJapelder. door SANDER SONNEMANS Schiedam Faust van der Meer, de 23-jarige aanvalsleider van HBSS, behoort niet tot de ca tegorie veel scorende spitsen. Nadat broer Rob, vorig seizoen nog topscorer bij de formatie van Ger Pijl, vertrok naar Excelsior Maassluis was op Harga alle aan dacht en hoop gevestigd op de Schiedamse slagerszoon. Dat hij dit seizoen slechts tweemaal de weg naar het doel vond, kan hem echter geen slapeloze nach ten bezorgen. „In vergelijking met vorig seizoen, toen we tegen degradatie moesten vechten, draait het nu best lekker. Dus maakt het mij niet zo uit wie de ballen er in schopt", cijfert de be snorde Van der Meer zichzelf weg. Van der Meer startte zijn voet balcarrière bij Thurlede- bewo ner Martinit en belandde na een kortstondig SVV-avontuurtje (bankzitter bij A-regionaal, red.) bij HBSS waar hij, na een jaar in het hoogste A-elftal te hebben geacteerd, in de hoofdmacht te rechtkwam en er nu aan zijn zes de seizoen bezig is. Van der Meer is geen speler die zich wekelijks druk maakt of hij nog een plaats je gestegen is op de topscorers- 2 „Daar", lacht de computerdes- kundige, „maak ik me totaal niet 8 sjappei om. We draaien nu lek- o ker en ik ben ervan overtuigd dat de goede sfeer in de groep daar debet aan is. Ik ben sfeerge voelig. Ik heb het prima naar m'n zin als leider Aad Bierhui zen weer eens een etentje regelt en ik zie dat het team na de trai ning steeds langer blijft hangen. Dat sfeertje heeft werkt door in de wedstrijd en misschien daar door presteren we in deze fase vrij redelijk". Achterstand Over het uitblijven van doeltref fende akties is de tweebenige aanvaller vrij nuchter. „Omdat we met tw ee spitsen spelen, krijg ik weinig ballen vanaf de flan ken en kan ik mijn kopsterkte dus moeilijk etaleren. Doordat trainer Ger Pijl nagenoeg alles met de bal doet, heb ik op het conditionele vlak toch wel een lichte achterstand, waardoor ik ook weer wat scherpte mts", ver telt van der Meer, met het risico dat Ptjl komende week een extra looptraining zal mgelasten. „In vergelijking met vorig jaar speel ik vrij constant Ik trek toch altijd wel een of twee spe lers naar me toe, waardoor ande ren kunnen scoren. Ik geloof dan ook niet dat ik als echte af maker tn het veld loop, maar meer om gevaar te stichten in en rond het strafschopgebied, Als ik dan zo'n mannetje in mijn nek heb, dat vervelend begint te doen, dan heb ik het juist naar m'n zin. Ik kan namelijk veel Vlaardingen De tegenslagen hopen zich op voor Fortuna VI, dat nog steeds op de eerste zege wacht. Tegenover het herstel van Jerry Monkau staat nu weer het verlies van Wtm van den Berg. De vrije verdediger raakte gisteravond op de training aan de knie geblesseerd en moet zon dag thuis tegen DFC verstek la ten gaan. Trainer Koos de Gooij- er vult zijn selectie aan met rou tinier Peter Sonne veld. SelMtl» Fortuna VI: Do Herder, Braaf, Van Boxem, Sonnovold, Jan Hoffman, Van dor Stot, Klok, Tounlaao, Boshuizen, Ron Hofman, Viasor, Benlhin, Gatdoaion on Monkau. Vlaardingen Eric Visser heeft na twee intensieve trainingen z'n plaatsje In de startende elf van Zwaluwen VI heroverd. Die terugkeer gaat m de uitwedstrijd tegen promovendus VVGZ ten koste van Ton Feeiders. Trainer Jan van der Hoek brengt geen andere wijzigingen, zodat Leen Pijpers door de schorsing van Henk Sigmond (zit z'n laatste wedstrijd uit) opnieuw laatste man speelt Opototlmg Zwaluwen VI: Kloinjen, Vis ser, Pijpers, Do Bruin, Opschoor, Wij nand», Romeijn, Konijnenburg, Van Voelon, Molendijken'!Hoon. vervelender zijn en reageer he lemaal niet op de aanslagen die hij op mijn benen pleegt. Ik sta lachend weer op, zeker als ik zie dat zo'n ventje zichzelf uit zijn spel haalt", gaat hij met glim mende pretoogjes verder „Het hele team is nu aardig uit gebalanceerd en dat is vooral te danken aan de inbreng van oud- PPSC'er Cor Timmers. Hij heeft een goed overzicht heeft en treedt als een 'koele kikker' op. De rust begint bij ons in de de fensie, wat uiteraard doorwerkt op de midden- en aanvalslinie", vat de atlet.c-kliefhebber de basis van de resultaten samen. Nuchter Dat Faust van der Meer de nuch terheid zelve is, blijkt ook uit de manier waarop hij naar een wedstnjd toeleeft, alsmede zyn visie op het verdere verloop van de competitie. „Ik ga niet om tien Faust van der Meer ...'Ik ga vrij dagavond niet om tien uur naar bed'„, uur naar m'n mandje. Op de och tend voor de wedstnjd loop ik ook niet vier o£ vijf keer naar het toilet, maar ik doe gewoon de boodschappen en wat huishou delijke karweitjes. Als ik tijd overheb, probeer ik nog even naar het tweede te gaan kijken". „Tja, wat valt er over de compe titie te zeggen? Met die derby' s in het vooruitzicht zal het voor het publiek wel leuk worden. Al zijn het toch altijd weer hele rare partijtjes, waarin altijd van alles gebeurt en er voorat niets over de uitslag valt te vertellen. Over een eventueel kampioenschap wil ik helemaal niet praten. La ten we eerst maar eens op ons ge mak kijken in welke hoedanig heid we in de slotfase van de competitite belandei i...". Schiedam Eric Kolmeyer is niet langer beschikbaar voor het eerste elftal van PPSC. De lin kerspits annex -middenvelder van PPSC wilde bij de start van het seizoen al in een lager elftal gaan spelen en heeft nu de daad bij het woord gevoegd. In de uit wedstrijd tegen SC Everstein keert daardoor Eric van Harme ien terug in de basis. Het afha ken van de oud-SVV'er is een gevoelige aderlating voor PPSC, dat toch al niet scheutig in z'n aanvallers ziL „Normaal is Eric een van de beteren", aldus trai ner HansBassant, „maar hij ziet het gewoon niet meer zitten Opalel!ir7 PPSC: 3uurmond, Wsitor- veld, Sonnevetd, De Nii». Aider», Van der Volde, Ven der Lee, Van Hermeten, May- boom, Eihui» en Van Lelieveld. Schiedam Jan van der Velden rekent er niet op morgenavond een beroep te kunnen doen op Hans Loovens. De aanvoerder van SVV is ziek geweest en heeft gisteravond alleen wat looptrai ning gedaan: Van der Velden: „Ik hoop wel dat ik hem zater dag op de bank kan zetten". De blessures van Jan Lohman (spierverreking) en Ene Tanis1 (schouder) zijn van dien aard, dat aan hun meespelen niet wordt getwijfeld. In dat geval beginnen de Schiedammers thuis tegen RBC met dezelfde basis die tegen Heracles gelijk speelde (2-2). De van BVV Den Bosch geleen de Ruud Kaiser geneest voor spoedig van een gecompliceerde knieblessure. Trainer Van der Velden verwacht dat de linker spits dinsdag met de groep kan trainen. Van der Velden is tevreden over de inzet van de laatste weken; in zijn ogen het belangrijkste mid del om RBC met lege handen naar huis te sturen. „Iedereen moet wakker zijn en op scherp staan. Er is in de eerste divisie met een club die je mag onder schatten". Opttslllng SW: Tam», Stokman», Rid- de/hot, Salart, DumM, Riet broek, Gorre, Lohman, Oo»f«ct«e, Van dar Laan en Bo- garde. Schiedam Geert Meijer voelt zich de koning te rijk. Hermes DVS ontwikkelt zich voorspoe diger dan hij vooraf had gehoopt en bovendien wordt de oefen- meester tot nu toe niet gecon fronteerd met personele tegen vallers. Weliswaar hangt René Grimmius, die tegen RKAVV tweemaal werd geboekt, een schorsing boven het hoofd, maar de rechter middenvelder is zon dag tegen Blauw Zwart (uit) nog van de partij. „We hebben thuis drie wedstrij den gespeeld en driemaal ge wonnen. met de deelcijfers 7-1", aldus Meijer. „Uit hebben we er twee verloren, met de doelcijfers 0-5. Daar moet dus iets aan ver anderen. Als we zondag van Blauw Zwart winnen, zijn we voorlopig uit de zorgen. Tegen Blauw Zwart en ADO ga ik uit van drie punten, waarvan ik er twee voor zondag heb begroot". Op»leltfng Hernia» DVS: Eggelm«yer, Marton», Bijl, Lambergen, Ritman, Gil m- mlua. Van Duppen, Bakker,D» Roo,Bfas ti euvel en Van Buren. ni

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1