Scholen behalen Pyrrusoverwinning k s Kok biedt geen licht in regionale kwesties Driehonderd gebouwen worden nader bekeken 1 Spaland-brief naar fracties Delegatie geschokt door aanblik van vluchtelingenkamp gjjg VLAARDINGS DAGBLAD SGHIEOAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Oorkonde voor reservisten Heilsoldaat krijgt klap Koperroof Brand in Lion d'Or Bruiloft eindigt met vechtpartij Wustrow deelt sleutels uil Wim Kok: extra bodemonderzoek in Spaland? Piano blijft toekomstmuziek Schiedam onderzoekt toegankelijkheid W. DE N1E DINSDAG 18 OKTOBER 1588 PAGINA 13 Regionale redactie; Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110. 3130 AC Vlaardingen. Teiefoon: 010-4343229. 4352066, 4350557 - sportredactie; 4345209 Maassluis Op het politiebu reau van Maassluis is het van avond feest. In de kantine aan de Westlandseweg krijgen en kele reservisten van de ge meentepolitie een oorkonde en een draagspeld. De burge meester reikt die onderschei dingen uit. omdat de reserve poli tie in Nederland veertig jaar bestaat. Dat is wel een bhjk van waardering waard, vonden de ministers van bin nenlandse zaken en justitie, Van Dijk en Korthals Altes. De reservisten, die vanavond in dc schijn wei pers staan, zijn twee hoofdagenten: J.F. van der Pijl en P. Pauptit, en vijf agenten: J. Keyzer. M.J.A. de Jong. J.W. Arlman, B.M. Eek houten R.B.C. Hoogland. Schiedam Een 37-jarïge Schiedammer heeft gistermid dag op de Broersvest een soldaat van het Leger des Heils, die daar Wachttorens probeerde te ver kopen, in zijn gezicht geslagen. Het 50-jarige slachtoffer bloedde hevig. De wond werd in hel ziekenhuis gehecht. Schiedam De vier gemeenteraadsleden van D66. PSP/PPR en CPN hebben in een brief aan B en W en aan de drie fractieleiders van PvdA. VVD en CDA aangekondigd, dat zij nieuwe vragen voor bereiden over de havenslibproblematiek in Spaland, Nadat de vier raadsleden nader advies van milieudeskundigen hebben ontvangen, zullen zij op de kwestie terugkomen, laten zij weten. Zij zijn zeer ontevreden met de beantwoording doorB en W. Het college gaf namelijk, in hun ogen, een onjuiste weergave van de wijze waarop informatiever strekking heeft plaatsgevonden. Ook is het college onvoldoende ingegaan op vragen over de af scherming van het opgespoten terrein. Op grond van het tot dusver ver richte onderzoek kunnen géén conclusies worden getrokken over de mate van verontreini ging, aldus de kleinlinkse partij en. Zij willen die duidelijkheid wel, voordat woningbouw op het slib van Spaland plaatsvindt en daarom dringen zij aan op een nader onderzoek. Vlaardingen Uit een Joods van het bedrijf Zethameta aan de Waterleïdingstraat is voor 56.000 gulden aan koper gesto len. Het toegangshek en de deur van de loods werden opengebro ken. Het koper zat in 32 vaaijes van 300 kilogram elk. De politie brengt de koperroof in verband met de diefstal van een vrachtwagen van het autover huurbedrijf Bova aan de Spoor- singei. Daar werd kortgeleden een 13 tons Iveco met een waar de van 125.000 gulden gestolen. De politie vermoedt dat die vrachtwagen is gebruikt bij de diefstal van het koper. Den Haag/Schiedam Twee Sehiedamse scho len hebben een over winning behaald op het ministerie van onderwijs en wetenschappen, maar het is de vraag of zij er daadwerkelijk wat aan hebben. De geschillenafdeling van de Raad van State vernietigde gis teren de verbouwingssubsidies, die het ministerie had toegekend aan de Harlekino- en de Dr. Van der Kuyschool. De twee schoolbesturen hadden in een beroepschrift om vernie- tiging gevraagd, omdat zij de subsidies te laag vinden. Maar de geschillenafdeling vernietigde de toekenning van het ministe rie niet om die reden, maar slechts op formele gronden. Het ministerie gat de openbare basisschool Harlekino aan de Burgemeester Van Haarenlaan 125.000 gulden voor het aanpas sen van. toilet ten, speelplaats en leslokalen. De gemeente Schiedam had ech ter uitgerekend, dat de verbou wing 271.000 gulden zou gaan kosten. Geëist werd dat het mi nisterie het verschil tussen de toegekende subsidie en de bouw- begroting zou aanvullen. Nu is het ministerie bevoegd om af te wijken van de begroting. Maar in de wet op het basison derwijs wordt wel de eis gesteld dat het ministerie dat dan met redenen omkleedt. Dat was na gelaten, constateerde de geschil lenafdeling. Ook handelde het ministerie in strijd met de wet door de afwij kende beslissing niet te bespre ken met het schoolbestuur. De toegekende verbouwingssub sidie van 116,000 gulden aan de Dr. Van der Kuijschool aan het Bach plein was een zelfde lot be schoren De Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs zegt voor de verbouwing 300.000 gul den nodig hebben. De gesehena fde! i ng conclu deerde ook hier. dat het ministe rie verzuimd had een en ander te motiveren en te bespreken met het schoolbestuur. De uitspraak van de Raad van State wil met zeggen, dat het mi nisterie nu ook over de brug moet komen met het bedrag dat de schoolbesturen wensen. Het ministerie hoeft alleen maar een nieuwe beslissing te nemen, zon der dit keer over de motivering en overlegplichtheen te stappen. Schiedam Keuken, gang en opslagplaats van café Lion d'Or aan de Lange Kerkstraat zijn vannacht uitgebrand. Het café liep rook- en waterschade op. Naar de oorzaak van de brand, die vannacht rond twee uur uit brak aan de achterzijde van het pand, wordt vandaag een onder zoek ingesteld. De buren van Lion d'Or hadden veel last van de enorme rookwolken. Zij mochten een tijdje in het politie bureau aan de Lange Nieuw- straat bivakkeren, waar zij wat gemakkelijker konden ademen. Schiedam Een 21-jarige Schiedammer is gearresteerd voor zware mishandeling. Hij wordt ervan verdacht een Rot terdamse bruiloftsganger op zijn oog te hebben geslagen. Samen met een maat bevond de Schiedammer zich voor zaal Beatrix, toen een ploegje Rotter damse feestgangers naar buiten kwam. Eén van de Rotterdam mers kreeg, om onbekende oor zaak, ruzie met de Schiedam mer. De verdachte sloeg de feest vierder op het oog, waarbij de man een gescheurd hoornvlies opliep. De Schiedammer werd vervol gens belaagd door twintig ver hitte brui lof tgangers. Toen de politie de verdachte wilde arres teren, trof het een buffer van feestgangers voor zich, die de verdachte niet aan de politie wil de toevertrouwen. Een politie man zag zich genoodzaakt tegen de groep aan te duwen, waarbij een 33-jarige Rotterdamse ten val kwam en een vinger brak. De agenten werden vervolgens belaagd door een 57-jarige Rot terdammer, die geheel over zijn toeren werd aangehouden. De man werd later vrijgelaten. /laassluis Wethouder Anton Wustrow reikt vrijdagmiddag de eerste sleutels uit aan de aan staande bewoners van de nieuw bouw in de Steendijkpolder- Noord in Maassluis. Elementum heeft hier premie koop- en -huurwoningen gerea liseerd. Destijds kon door om standigheden aan het slaan van de eerste paal geen officieel doch feestelijk tintje worden gegeven- Maar Elementum is blij, dat nu het project klaar is, er toch reden is voor een hapje en een drankje. Wethouder Wustrow zal na het uitreiken van de huissleutels een toespraakje houden in de sport hal die naar een oud-collega van hem is genoemd, de Wethouder Smithal. Wim Kok ging gisteravond uitgebreid in op de algemene schouwingen. Schiedam Aan de zaak-Spa- land wenste Wim Kok gister avond zijn vingers niet te bran den. En het was duidelijk dat de oppositieleider van een ander regionaal probleem, de dreigen de ondergang van scheepswerf Vlaardingen-Oost, het fijne niet had begrepen. Vragen van PvdA-leden over zijn visie op de ondergang van het bedrijf beantwoordde Kok met een be toog over de ondergang van de Nederlandse scheepsbouw terwijl de problemen bij Vlaar dingen-Oost betrekking hebben op de seheepsreparatie. Kok was duidelijk niet naar Schiedam gekomen om de ach terban licht te bieden in heikele regionale kwesties. Wel ging Kok uitgebreid in op de verle den week gehouden algemene beschouwingen en de rol, die de PvdA daarin heeft gespeeld. De fractieleider van de PvdA noemde de uitkomst van de al gemene beschouwingen ont moedigend, al liet hij weten geen somber gevoel aan de de batten te hebben overgehouden. „De PvdA heeft zich verleden week een herkenbare partij ge toond. We hebben duidelijk we ten te maken, wat ons politieke alternatief voor het regerings beleid inhoudt". Isoleren Kok bleek het niet eens te zijn met de opgeworpen suggestie, dat de PvdA weer bezig is zich politiek te isoleren: „Onze plan nen voor méér geld voor het mi lieu en meer geld voor banen plannen zijn door de regerings partijen in gematigde vorm overgenomen- Ook ons idee om uitkeringsgeiden te gebruiken voor een arbeidspool zijn door de VVD overgenomen. De PvdA isoleert zich niet, CDA en VVD zijn alleen te verkrampt". De achterban maakte zich met name druk over de slechte fi nanciële positie van bejaarden en uitkeringsgerechtigden. Kok hield de met vijftig aanwezigen matig bezette zaal voor, dat in het geval de PvdA regerings partij wordt, het spreiden van koopkracht de prioriteit krijgt. Cadeautjes „In onze visie worden er geen cadeautjes gegeven aan het bedrijfsleven Met name de ia- ger-betaalden zouden een las tenverlichting krijgen, terwijl de inkomens bov en-modaal procentueel minder zouden stïj- fen. In ons alternatief zullen de elastingen niet dalen, maar de kwaliteit van de samenleving zou door de maatregelen sterk kunnen verbeteren". De komende twee jaar moet de PvdA er op alle niveaus hard te genaan om weer de grootste partij van het land te worden, aldus Kok. „We willen namelijk weer in de regermg, maar al leen als onze visie duidelijk ver taald wórdt in regeringsbeleid. Want we regeren liever niet dan wel, als we de kiezers niet recht in de ogen kunnen kij ken". Schiedam „De zaak is veel erger dan de mensen denken. Er licht een belangrijke taak voor de provincies en de gemeenten om dit belangrijke probleem op te lossen". Wim Kok sprak zich gisteravond in niet mis te verstane termen uit over de gjfproblema- tiek in Nederland. Twee van de aanwezigen in zaal Irene kon den zich gisteravond zeker aangesproken voelen. Gedeputeerde Hans van der vlisten wethouder Chris Zijdeveld, beiden partijge noten van Kok, zijn nauw betrokken bij de problematiek in Spaland, waar 35QQ wonin gen op baggerspecie moeten verrijzen. Kok zelf wenste aan dit specifieke geval niet zijn handen te branden. „Ik weet dat het on langs bekend geworden is. maar ik heb ver der weinig inzicht in deze materie. Daar komt nu zeker een extra onderzoek naar de bodemkwaliteit?" Zoals bekend eist klein Jinks in Schiedam zo'n extra bodemonder zoek, terwijl de PvdA-wethouder en de ge deputeerde hier niets voorvoelen. door PETER DE LANGE in Jeruzalem Jeruzalem Diep onder de indruk, en vermoeid van een acht uur dürende busreis, is de Vlaardmgse Palestina-delega- tie teruggekeerd van een be zoek aan vluchtelingenkam pen in de Gazastrook. De aanblik van tienduizenden krotten op een paar vierkante kilometer, de open riolen, de kinderen die spelen in het stof en de mannen en vrouwen die lusteloos in de deuropening hangen doen sterk denken aan de getto's in de Derde Wereld. Maar boven deze kampen wappert de Davidsster. De Palestijnse vlaggen, die de be woners in deelektriciteitsmas- ten hadden gehesen, waren op last van het Israehsche leger verwijderd. Mahir Nasser, voorlichter van de VN-organisatie URNWA, wakkerde de Vlaardmgse ver ontwaardiging gisteren verder aan met cijfers over het onder wijs en de gezondheidszorg in de kampen. Volgens Nasser wonen er enkele honderddui zenden Palestijnse vluchtelin gen in de Gazastrook onder deze erbarmelijke omstandig heden. Het jaarlijkse budget van 270 miljoen dollar is niet toereikend om afdoende hulp te bieden. De klassen puilen uit en de dokters kunnen het werk niet aan. In het kamp Japalja, met een bevolking van 52.0UÖ mensen, bestaat de medische staf uit vier dokters en één tandarts. Cijfers waar de Vlaardmgse huisarts Thea Jansen, lid van de delegatie, merkbaar van schrikt. Minstens zoveel in druk maakt de UHNWA- voorlichter met zijn verkla ring, dat sinds de Palestijnen tien maanden geleden in op stand kwamen, er al 92 zijn doodgeschoten. Riskant De bus met de VJaardingers wordt door de bevolking met gemengde gevoelens gadege slagen. Alleen dankzij de Ara bische chauffeur, die onop houdelijk het V-teken maakt, kan de groep ongestoord foto's maken. Uitstappen wordt ech ter te riskant geacht. Bij sommigen wekt die beper king grote wrevel. „Ik wil graag met iemand in bet kamp praten", probeert A tie Rans- huijsen de gids te vermurwen. Later blijkt het verbod op een misverstand te berusten. De hulporganisatie heeft de Vlaardingers abusievelijk voor toeristen aangezien, ook al wekte het verbijstering dat toeristen vrijwillig zoveel el lende kwamen aanschouwen. De communicatiestoornis wordt als buitengewoon hin derlijk ervaren en program mamaker Jef van Hooydonk knjgt dan ook harde kritiek. De Paiestijnen zijn ook al niet gelukkig met deze gemiste kans, wat blijkt ah zij afscheid nemen van de gids: „Zeg vol gende keer alstublieft duide lijk wie u bent en neemt u dan ook meer mensen mee". De toestand in de kampen heeft een enkeling fünk van slag gemaakt. CPN-raadsJid Jan Vons raakt erdoor gede primeerd en Thea Jansen is vooral bezorgd om de kinde ren, die in zo'n sfeer van haat en agressie moeten opgroeien: „Die zijn voor hun verdere le ven verknoeid". Eenzijdig Van de jolige sfeer van zondag, waarbij Jan Bui va zich als de gangmaker van het gezel schap ontpopte, was gisteren nog maar weinig over. Bulva wordt nu aandachtig beluis terd, als hij zijn vele vragen stélt. Het antwoord komt on veranderlijk uit een Pale stijnse mond en dat begint de legatieleider Jobn Ranshuij- sen wel een beetje eenzijdig te vinden. Een Israëlische woordvoerder zou de informatievoorziening in evenwicht brengen en mis schien meteen kunnen uitleg gen, waarom een democra tisch land met bruut geweld anderhalf miljoen mensen on derdrukt. Of wat het betekent om te moeten bidden in een synagoge, die met prikkel draad is afgeschermd. Want met dat materiaal zijn de Is raëli's in de bezette gebieden niet kang. Ze beschermen er hun soldaten, nederzettingen en fabrieken mee. Illusies, dat hun aanwezigheid zal bijdragen tot het ontstaan van een Palestijnse staat, hoe ven dc Vlaardingers niet te hebben Een Palestijn, die be kend is met de strategie van PLO, liet zich gisteren pessi mistisch uil over de kansen op snelle onafhankelijkheid. Hooguit op een langere ter mijn zal Israël onder interna tionale druk zwichten voordat ideaal. ..Dan hebben wij einde lijk ons eigen paspoort, waarop als nationaliteit niet meer 'on bepaald' staat ingevuld". Bom Hoever de Palestijnen gaan voor dat ideaal, blijkt elke dag opnieuw. ïn Gaza werden op dezelfde dag van het Vlaar- dingse bezoek twee mensen neergeschoten. Bij terugkomst in Jeruzalem kwam het be richt, dat bij het huis van mi nister Sjaron. niet ver van het hotel, een bom is ontploft. Wat Remi Poppe betreft krij gen de Palestijnen morgen al zelfbestuur. Hun sarcasme je gens Israël werkt op hem aan stekelijk: „Ik heb eindelijk ontdekt waarom ze dit een groen land noemen. Omdat je er zoveei militairen ziet". Vlaardingen De Nacht van de Mode heeft het zangkoor An dantino van ouderenflat De Bol der niet de fel begeerde piano opgeleverd. Wervende teksten van wethouder Jan Madern, no taris P. Kroesen en presentator Reinier Bruins ontketenden geen stormloop op de loterij, die ten bate van de aanschaf van een nieuwe piano werd gehouden. „Voor middernacht zijn alle lo ten verkocht, dat spreken we af", sprak notaris Kroesen zater dagavond tot de menigte in het tenniscentrum. Wethouder Ma dern maakte het nog bonter: hij vond dat een uur genoeg moest zijn om duizend loten kwijt te ra ken. Per slot van rekening was het doei goed en de enige prijs, een reis ter waarde van tweedui zend gulden naar een bestem ming naar keuze, aantrekkelijk. Madern kocht zelf het eerste lot. Maar goed voorbeeld deed in dit geval niet goed volgen, want met de verkoop wilde het niet vlot ten. Dat was voor Bruins reden om na de pauze 'een hartig woordje te spreken' met de aan wezigen. Hij vond dat het pu bliek voor het goede doel wel in de beurs mocht tasten. „Het An dantino-zangkoor, een koor van tachtig mensen, heeft hard een nieuwe piano nodig, want de oude piano is vals en niet meer te stemmen". Ook het hartig woordje van Bruins redde de actie niet. De lo ten raakten met op en notaris Kroesen kon geen winnend nummer bekend maken. De overgebleven loten kunnen worden besteld bij het Andanti no-koor in De Bolder, telefoon nummer 4342864. De trekking van het winnende nummer is uitgesteld. Schiedam Driehonderd ge bouwen in Schiedam worden in het komende jaar beoordeeld op hun toegankelijkheid. Het Schiedams Overleg Revalidatie (SOR) startte gisterochtend in samenwerking met de Patiën tenbelangenvereniging Schie dam en het Gecoördineerd Ou derenwerk een inventarisatie van alle openbare gebouwen. Gemakshalve heeft een werk groep uit deze organisaties al een lijst opgesteld met onderzoeks doelen. De werkgroep boog het hoofd over een enquêteformu lier van liefst zeven kantjes. Met tien twintig geïnstrueerde vrij willigers per week hoopt de werkgroep over een maand of negen haar eindrapport aan het gemeentebestuur te kunnen aanbieden. „Schiedam telt momenteel veer tien gebouwen met een ITS- symboo! (Internationaal Toe gankelijkheids Symbool), maar uit eerdere onderzoeken is ge bleken dat het rolstoelvignet soms niet meer van toepassing Woordvoerder ir. Jan van Ewijk geeft aan dat fase 1 van heronderzoek een nacontrole op ITS-gebouwen wordt. „Gemak kelijk misschien, maar wij be schouwen het als een soort proeffase voor de rest van het plan". Voor Van Ewijk ligt het eindrap port van een soortgelijk onder zoek in Maassluis. Voor Schie dam staat dat min of meer mo del. „Hier zal het eindrapport natuurlijk, omvangrijker zijn. Bovendien zullen we proberen de methode hier en daar nog te verbeteren". De andere leden van de werkgroep: Cor Paarde- kooper, Boukje Anema, Anne- miek Koremans en Marjan Geerhold knikken instemmend bij Van Ewijks woorden. Schiedam is voor mensen met een handicap een moeilijke stad. Zelfs het gebouw, waarin de werkgroep haar plannen pre senteerde, bleek niet zonder trappen en drempels bereikbaar. De tweede fase van het onder zoek betreft gebouwen van de overheid, de derde die van de ge zondheidszorg, de vierde fase be treft scholen en wijkgebouwen en als vijfde komen de winkel panden. „Die vijfde fase levert natuurlijk de meeste problemen op. Schie dam kent een groot aantal win kels en ik denk dat het ondoen lijk is om iedere winkel afzon derlijk te bekijken. Ik denk dat we steeksproefgewijs éénvijfde kunnen bekijken. De rest komt dan misschien uit zichzelf. Ook beseffen we dat een winkelier met een ruim en toegankelijk bedrijf eerder bereid is contro leurs te verwelkomen dan krap per behuisde collega's". Het onderzoek gaat ondanks het beroep op vrijwilligers geld kos ten. Van Ewijk: „Ik denk clat de gemeente ons wel een beetje te hulp komt. In 1992 zal 12 procent van de inwoners een of andere functiestoornis hebben. Het lijkt me goed als de gemeente daar nu al een beetje op vooruitloopt". Dringend heeft de werkgroep behoefte aan vrijwilligers, die met meetlat en checklist de ge bouwen willen nakijken, „Zon der mensen die het werk écht gaan aanpakken, kan je het hele onderzoek wel vergeten", zegt de werkgroep. Vrijwilligers krij gen na wat instructie een lijstje met vier of vijf gebouwen, die aan strenge eisen moeten worden onderworpen. Aanmel den bij te). (010) 4731517. „Er zijn vast nog mensen die een uurtje of zó kunnen missen. Een leefba re Stad wil iedereen immers". KWALITEIT VAN FLÈUR: 17 steken,, waaronder alle praktische erj stretch ste ken, zoals 3-vouctige zig-zag, oweriockstefcen en natuurlijk automatisch knoopsgat. En veleandere extra's T t©Husqvarna 995,- Inruil bijv. 100,- Hij kost u dus in 1eite 895,- Oök voor kteinvak 'en knopen hoek v.d.'Driftstraat/ Schravëndijkptein Vlaardingen -Tel. 010-4341693

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1