Vrije openingstijden winkels m Raad vraagt snelle aanpak haven en stadsvernieuwing Schiedamse hielp slachtoffers Joan Jongerencentrum Holy in de zomer al klaar taw pp bui Storm vindt houding college hypocriet mmmmmam VLAAROfNGS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIÉUWE WATERWEG COURANT Heilige Geestkerk wordt vrijwel zeker gesloopt Van Kan: 'Geen vertrouwen in Van Kleef Gemeente enthousiast over experiment Vergelijk rellen maar met Haring- Bierfeest Meevaller in welzij nswerk Ambtenaren met computer WD wil benodigde geld zelfverdienen DE PENNENSET GEVEN WE STEEDS VAKER CADEAU Duo overvalt bejaarde Jeugdbende opgerold Schilderijen verduisterd Huisvuil blijft op straat staan Opnieuw subsidie op compostvaten Scheeres houdt z'n ketting om DINSDAG 1 NOVEMBER 1988 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vtaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Vlaardingen Bijna zeker valt vanavond in het kerkbestuur het besluit tot sloop van de Heili- ge Geestkerk aan de Van Ho- gendorplaan. De leden van de parochie worden morgenavond geïnformeerd over de gevolgen van de sloop. Er wordt een veel kleinere kerk gebouwd op nage noegdezelfde plek. De huidige Heilige Geestkerk is veel te groot voor de parochie, die het ledental de afgelopen ja ren danig heeft zien teruglopen. Het gebouw aan de Van Hogen- dorplaan biedt plaats aan 800 pa rochianen. Dat is veel"te veel: in de nieuwe kerk komen slechts 230 plaatsen. Het kerkbestuur zou met het be sluit tot nieuwbouw een paar vliegen in één klap slaan. De energiekosten zullen beduidend lager worden, het gebouw krijgt meerdere functies en een deel van de grond onder de huidige kerk kan worden verkocht. Een projectontwikkelaar uit Rijswijk heeft al belangstelling getoond. Hij wil er een supermarkt en 18 woningen bouwen. Vlaardinger Ger Vermeer is de architect van het nieuwbouw- plan. Hij is woensdagavond aan wezig in de Heilige Geestkerk om de parochianen tekst en uit leg te geven. De informatieve bijeenkomst begint om acht uur. Het kerkbestuur hoopt dat de nieuwbouw in januari kan be ginnen. Gedurende de maanden, die de bouw in beslag neemt, kerkt de Heilige Geestparochie in de Emauskerk aan de Van Hogendorplaan. Schiedam Bert van Kan, se cretaris van het instituut Onder steuning Bewoners in de Stads vernieuwingsgebieden (IOBS), heeft geen vertrouwen meer in Fvd A-wethouder Hans van Kleef. Toen voorzitter Jan Vlee senbeek vorige week zei dat het instituut zich geen zorgen hoeft te maken over de kosten van de tijdelijke verhuizing naar de Parkweg, en dat de wethouder dat gezegd had, reageerde Van Kan schouderophalend met de mededeling dat hij daar 'dus geen vertrouwen in' had. Er zijn wat problemen rond de verhuizing. De beroepskrachten van het IOBS, te weten twee op bouwwerkers, vier bewoners deskundigen en een administra tieve kracht, werken momenteel nog in een verpauperd pandje in de Van Leeuwenhoeckstraat. Mogelijk wordt het gerenoveerd. Tijdelijk wordt het IOBS daar om gehuisvest in twee contai ners op de Parkweg. Maar het bestuur vindt dat vóór de verhuizing al duidelijk moet zijn, wat de definitieve behui zing van het IOBS wordt. „Want stel dat vergeten wordt vervan gende ruimte voor de toekomst te regelen, dan zitten de werkers straks permanent in die contai ners' aldus Van Kan. Het gemeentelijk woningbeheer zal de containers inrichten en de afspraken daarover zijn ook niet van een leien dakje gegaan. Het IOBS ervaart een voortdu rende laksheid van de kant van de gemeente, en men vraagt zich af of B en W de bewonersonder steuning wel serieus nemen. Schiedam Nicaragua zal de gift van drieduizend gulden van de gemeente Schiedam goed kunnen gebruiken. HetMidden- amerïkaanse land heeft zeer ernstig te lijden gehad van de or kaan Joan. Zestig mensen kwa men om het leven toen rukwin den met snelheden tot 260 kilo meter per uur de steden en het platteland teisterden, en 200.000 mensen werden geevacueerd. De Schiedamse ontwikkelings werkster Sylvia Saakes,, die al geruime tijd in Nicaragua ver blijft, kreeg kippevel bij de ra dioverslagen. In een brief aan de vereniging scmedam-Nicaragua schrijft Sylvia dat zij de waarschuwin gen voor de naderende orkaan aanvankelijk niet serieus nam. Zij dacht dat de overheid een slimmigheidje uithaalde om de ingeslapen wijkcomités te mobi liseren. Maar een alarmerend te lefoontje uit Costa Rica hielp haar uit de droom. De Schiedam se had daarna nog maar nauwe lijks gelegenheid een paar dier bare boeken en haar aardewerk in veiligheid te brengen. Wind stoten deden in haar niet goed afsluitbare kamer haar bezittin gen in het rond vliegen. Om de situatie in het zwaar ge troffen land in ogenschouw te nemen, reisde Sylvia Saakes in haar jeep naar de rampengebie- den. Bij zware regenval hielp zij in Esteli een wijkeomité met het treffen van voorzorgsmaatrege len. In dezelfde stad was zij er getuige van hoe een familie het lijk van een aan bronchitis over leden man moest evacueren, om dat het huis waar bij de dode werd gewaakt onder water dreigde te lopen. Het was overi gens de enige dode, waarmee 2*5 tijdens de ramp werd geconfron teerd. Het voornemen van de Schie damse ontwikkelingswerkster om dit jaar een bezoek te bren gen aan Bluefields aan de Oost kust is voorgoed van de baan. Het stadje met 33.000 inwoners werd door Joan volkomen ver woest Ook de oogst in het weste lijk deel van Nicaragua, het be langrijkste landbouwgebied, is vernietigd. De vereniging Schiedam-Nica ragua is vorige week een actie gestart om geld in te zamelen voor de slachtoffers. Woensdag avond om 20.00 uur is er een openbare vergadering in de He liestraat 10. Daar zijn ook exem plaren verkrijgbaar van Schie- moto, het blad van de vereni ging. De titel is een samenstel ling van Schiedam en Somoto, een stad in Nicaragua waarmee Schiedam vriendschapsbanden heeft aangeknoopt Vlaardingen Een miniem alcoholbeleid en een actief programma moeten ertoe bij dragen, dat het nieuwe jonge rencentrum aan de Brussel- weg een succes wordt. De eerste paal van het centrum, waarvoor de plannen giste ren werden gepresenteerd, wordt binnenkort geslagen. Als alles volgens plan ver loopt, wordt het jongerenon- derkomen volgend jaar zo mer opgeleverd. Pas onlangs kreeg de gemeente de beschikking over het verze keringsgeld van het uitgebrande onderkomen, dat in het verleden dienst deed als jongerencen trum. Beroepskracht Toób Alerts en de gemeente kwamen Schiedam Het welzijn'werk Ln Schiedam is op het nip^rtje ontkomen aan een ingrijpende bezuinigingsronde. Aanvanke lijk zag het ernaar uit dat de wel zijnssector volgend jaar met 300.000 - gulden minder zou moeten toekomen. Door een overheveling van fondsen bij het rijk blijft de schade beperkt tot 73.000gulden. In de vorige week goedge keurde begroting ging de ge meente er nog van uit dat er fors gesneden moest worden, vooral in het club- en buurthuiswerk. Instellingen in de welzijnssector moesten, zo stond in de begro ting te lezen, 'ondubbelzinnig hun bestaansrecht bewijzen'. „Dat principe geldt nog steeds, alleen zijn door deze meevaller de minst rendabele instellingen de dans even ontsprongen", al dus een ambtenaar van de afde ling cultuur, sport en jeugd (CSJ). Of het welzijnswerk er in 1990 opnieuw financieel gunstig uit springt, moet worden afgewacht. In dat jaar voert het rijk een an dere verdeelsleutel in voor de uitkeringen aan de gemeenten. Schiedam Voor de helft van het Schiedamse ambtenaren korps hebben termen als compa tible en megabyte geen gehei men meer. Zeshonderd van de twaalfhonderd werknemers van de gemeente Schiedam kochten via het PC-privé-projeet een computer en verreweg de mees- ten zijn enthousiaste gebruikers geworden. De laatste, die zich in die rij voegde, was de heer Gedik van de reinigingsdienst. Hij kreeg gisteren in sporthal Margriet met enig ceremonieel zijn MS- Dos gestuurde Acér uit handen van projectleider J.M. van Oers. In de sporthal, die tijdelijk als Schiedamse ambtenaren haten hun computer afin distributiecen trum sporthal Margriet. computermagazijn heeft dienst gedaan, prees Van Oers de Schiedamse ambtenaren, om hun 'automateriseringsbereidheid'. „Ik was prettig verbaasd dat er zoveel belangstelling voor dit project bestond", aldus de mede werker van personeel organi satie, die zijn eigen Acer inmid dels ook op waarde heeft leren schatten. „Ik doe er nu de admi nistratie van de voetbalvereni ging PPSC op, want daar ben ik secretaris van. Maar binnenkort werk ik voor de gemeente stu ringsmodellen op personeelsge bied op m'n machine uit". Ambtenaren, die deelnamen aan het PC-privé-project, kregen van de gemeente de helft van de kosten vergoed. De andere helft moetin termijnen worden terug betaald. toen tot de conclusie, dat er snel gewerkt moest worden aan een oplossing van het huisvestings probleem in het Vlaardingse jon gerenwerk, Momenteel is het open jongerencentrum Labyrint de enige voorziening voor jonge ren in Vlaardingen. Besloten werd een bestaand ont werp van de Rotterdamse archi tect Leo Inimerzaal als uitgangs punt te nemen. Immerzeel ont wierp, gebaseerd op hetzelfde concept, meer jongerencentra in de omgeving van Rotterdam. Voor het centrum in Vlaardin gen werd het jongerencentrum De Evenaar in de Prins Alexan- derpolder als uitganspunt geno men. Toob Alerts: „Dit ontwerp kwam het meest in de richting van 002e wensen. Een grote zaal van tachtig vierkante meter en een aparte activiteïtenruime is hetgeen wij ook voorstonden. In samenspraak met de architect is uiteindelijk besloten een grotere berging en een kleiner kantoor te maken. Over deze aanpassin gen hebben we drie avonden ge sproken, toen waren wij er uit". Alerts, die tot voor kort als leraar handvaardigheid op scholenge meenschap Beneden -Maas actief was, wil zich in de nieuwe loka- tie richten op jongeren in de leef tijd van 13 tot en met 17 jaar. Alerts kent deze leeftijdsgroep goed: als leraar en vrijwilliger bij Scouting Nederland heeft bij de nodige ervaringen met deze doelgroep opgedaan. „Het moet een centrum worden, waar jongeren zonder ouders on der elkaar kunnen zijn. Nu zie je dat de jongeren uit de buurt 's avonds in portieken samenscho len. Als het centrum er is, kun nen ze bij ons komen". Tijdens de presentatie werden gisteren ook ouderen uit de buurt ingelicht over het cen trum. Sommige van deze men sen vrezen voor overlast en van dalisme. Alerts voorziet echter weinig moeilijkheden. „In deze wijk hebben we relatief weinig last van de jongeren, en dat is ook hetgeen we de ouderen hier vandaag trachten uit te leggen". Alleen de najaarsrellen met Schiedamse leeftijdgenoten bracht de jongeren onlangs op negatieve wijze ir» het nieuws. Toob Aalberts: „Maar dat heeft toch eigenlijk weinig te beteke nen. De gevechten waren dit jaar voor de tiende keer, het is gewoon een soort traditie gewor den, Vergelijk het maar met het Haring- Bierfeest". Schiedam Bij wijze van ex periment mogen de Schie damse winkeliers vanaf juli volgend jaar zelf de ope ningstijden van hun zaken bepalen. Aan de proef is de voorwaarde verbonden, dat de ondernemers de landelijk voorgeschreven openingstijd van maximaal 52 uur per week niet overschrijden. Voor de rest zijn de midden standers vrij hun winkels 's avonds, 's nachts, op zonda gen en christelijke feestda gen open te houden. Het experiment wordt mogelijk gemaakt door de status van El- gemeente, die Schiedam is ver leend. D-gemeenten zijn steden die door het rijk worden aange wezen als proeftuintjes voor nieuwe, minder strakke regelge ving. De D staal voor deregule ring en decentralisatie. De wet op de winkelsluitingstijden is één van de regels die de over heid wil versoepelen. De gemeente juicht de mogelijk heid toe dat de consument ook 's avonds en 's zondags boodschap pen kan doen.(Hoe de winkeliers tegenover het plan staan, is nog niet bekend. De gemeente wil de middenstanders eerst de gele genheid geven zich op de nieuwe mogelijkheden te beraden. Op 9 november is er in het stadskan toor een voorlichtingsbijeen komst, die wordt voorgezeten door burgemeester Reinier Scheeres (portefeuillehouder economische aangelegenheden). Ambtenaar Rob van der Noll {al gemene zaken) verwacht dat de ondernemers enige tijd nodig zulten hebben om aan het idee van avond- en zondagwinkels te wennen. „Ze zijn al sinds de ja ren twintig gewend aan landelij ke normen. Een plaatselijke re geling is een heel nieuw idee, dat enig overleg vergt. Misschien kunnen de winkelcentra onder linge afspraken maken". Als de middenstand voldoende animo toont voor het plan, zal de gemeenteraad op 14 november besluiten een aanvraag voor deelname in te dienen bij staats secretaris De Graaf-Nauta (bin nenlandse zaken). Voordat de regel van kracht wordt, is een wetswijziging nodig. Daarover wordt omstreeks juli 1989 in het parlemen t gestemd. De Hoogstraat ln Schiedam tegen het einde van de middag. Straks ook 's avonds en 's zondags druk be klant? WD-fraetieleider John Scheerstra vindt, dat er veel te weinig geld beschikbaar is om de grote problemen in Maassluis op te lossen. In de stadsvernieuwing en In het uit baggeren van de haven zou de gemeente volgens Scheerstra veel meer geld moeten investe ren. Nu is er amper geld om zo'n investeringsbeleid te voeren, maar volgens Scheerstra kan Maassluis de benodigde midde len bij elkaar halen via een kor ting op alle begrotingshoofd stukken. Bijna alle fracties riepen het col lege vanmiddag op een voortva rend beleid in de stadsvernieu wing en de haven te voeren. In de stadsvernieuwing staat het college volgens menigeen voor grote uitdagingen. De PvdA noemde de vele vierhoogflate in de stad, die dringend een reno vatie behoeven. D66 somde Ioka- ties op als het Kerkeiland en het Hoofd, waar flinke investerin gen nodig zijn, terwijl het CDA de wens voor een facelift van het centrum nog eens ter tafel bracht. Volgens de PvdA moet het colle ge ernaar streven ook in de toe komst goede woningen voor een redelijke prijs te kunnen aanbie den. Wat D66 betreft mogen er extra middelen beschikbaar worden gesteld om de stadsver nieuwing van de grond te tillen. Het CDA uitte de wens om een deel van de beschikbaar geko men reserve van 1,7 miljoen gul den te besteden aan het verhui zen van bedrijven. Volgens het CDA is het hard no dig om bedrijvigheid in de bui tenhaven aan te trekken, terwijl de binnenhaven dient te worden uitgebaggerd. „Als er niets ge beurt, heeft Maassluis binnen af zienbare tijd een dode haven. Het toekomstperspectief is ver volgens een geheel gedempte ha ven, net als de Coolsingel in Rot terdam". De PvdA is van mening dat erop korte termijn gepraat moet wor den over de toekomst van het havengebied. „Voor de zomer vakantie moeten we een funda mentele discussie gevoerd heb ben over wat we met de haven gaan doen. We moeten dan ook een oplossing hebben voor de gi gantische kosten, die het uitgra ven met zich meebrengt". D66-woord voerder Jan Storm vindt dat het college een haven nota moet maken, waarin de vi sie op de toekomst van het ge bied tot uitdrukking wordt ge bracht. „Als dat niet lukt, dan moeten we maar een interpoli- tieke werkgroep in de raad vor men", aldus Storm. De binnenhaven moet in de visie van het CDA ongevormd wor den in een gebied voor plezier- vaart en jachtwerven. Alleen via bezuinigen op andere begrotingsjxjsten, kan het geld voor de nodig investeringen worden gevonden, zei VVD'er John Scheerstra. De VVD vindt dat de begroting veel te weinig ruimte laat voor nieuw beleid Zie ook pagina 15. Maassluis D66-voorman Jan Storm beschuldigde burgemees ter en wethouders vanmiddag tijdens de algemene beschou wingen van hypocrisie. Storm vindt het vreemd, dat de ge meente zich sterk maakt voor bescherming van het Licke- baertbos, terwijl het college ten westen van Maassluis de natuur opoffert aan recreatiebelangen Het Maassluisse college toonde zich onlangs bij monde van wet houder Anton Wustrow een fa natiek tegenstander van de Blankenburgtunnel. Jan Storm onderschrijft de visie, dat het tracé een ernstige aantasting van de natuur in Midden-Delfland kan betekenen. Juist daarom vindt Storm het vreemd, dat het Maassluisse ge meentebestuur er een heel ande re mening op na houdt, als de ontwikkelingen ten westen van Maassluis ter sprake komen. Daar moet het gebied van de Oranjepiassen worden omgeto verd tot een recreatiegebied, ge schikt voor watersport en jacht. De gemeente bagatelliseert daarmee het belang van de na tuur in het gebied, a3dus Storm. De Oranjepiassen zijn een be kend toevluchtsoord voor vo gels. Actievoerders, die fel ge kant zijn tegen de gemeentelijke voornemens, hebben bij de Raad van State een procedure aange spannen tegen de gemeentelijke inrichtingsplannen. Ook PvdA-woordvoerder Ro bert Punt sprak nog even over de ruimtelijke bedreigingen ten westen van Maassluis, al doelde hij op iets anders. Punt noemde het transportcentrum een grote bedreiging voor de rust in de stad. Hij vroeg zich af, of de ge meente met protesten zou ko men of dat de raad zelf initiatie ven tegen de plannen voor een transportcentrum moet ontwik kelen. IEDEREEN DIE ONS EEN-NIEUWE *- ABONNEE BEZORGT. KRIJGT AFDANK EEN PENNENSET CADEAU. DE NIEUWE ABONNEE MOET WEL.' MINSTENS DRIE maanden:abonneeop -;<* ROTTERDAMS NIEUWSBLaD WÓRDÉN,'' X-" De nieuwe abonnee Ik (omoha)*T Naam: adres: postcode plaats: telefoon: (i.v.m. controle op bezorging) De nieuwe abonnee krijgt het RN eerst 2 weken gratis en neemt daarna een maandabonnement kwartaalabonnement Over de betaling krijgt hij/zij t.z.t. bericht. Stuur deze pennenset naar; N naam: -voort. adres:no.: postcode: plaats: Deze bon in een open envelop, zonder postzegel, zenden naar: Rotterdams Nieuwsblad, afd. abonne menten, "Antwoordno. 1579, 3000 VB Rotterdam. ruunwviUIIU. I duw nuiiciuaill. Schiedam Een 72-jarige be woner van de P.J- Troelstralaan is gisteravond rond zeven uur overvallen in zijn woning. Twee mannen van ongeveer 22 jaar schopten en sloegen de man, die met ribkneuzingen in het Schie- landzïekenhuis moest worden opgenomen. Het duo heeft ver moedelijk alleen een portefeuille uit de woning gestolen. Hoe zij binnen zijn gekomen, kon de man gisteravond niet zeggen. Hij was volgens een poli - tiewoordvoerder zo overstuur, dat hij pas vandaag wordt ver hoord. Schiedam De politie is er de afgelopen weken in geslaagd een Schiedamse jeugdbende op te rollen. De vijftien jongeren in de leeftijd van 16 tot 21 jaar hcbben zich tussen juni en september schuldiggemaakt aan twintig in braken en twaalf gevallen van diefstal. De jongens braken woningen open op de Burgemeester Knap- pertlaan, de Westvesx en de Veenlantstraat. Verder stalen de jongens computers, fietsen, bromfietsen en. een gouden ket ting. Deze ketting, met diaman ten ingelegd, vertegenwoordig de een waarde van 12.000 gul den. In totaal bedroeg de buit 110.000 gulden. Van de vijftien jongeren zijn er zeven voorge leid, de rest is heengezonden. Schiedam Inbrekers hebben in een woning aan de Boterstraat een flinke slag geslagen. Zij gin gen met artikelen ter waarde van 35.000 gulden aan de haal. De buit bestond onder andere uit drie schilderijen en sieraden. In de Jozef Oreliosingel werd een personenauto gestolen. De wagen is ongeveer 31.000 gulden waard. Schiedam De vuilnisophalers moeten geen rommel op straat laten staan, als de milieu-inspec teur in andere wijken actief is. De bewonersvereniging Schie- dam-Zuïd vreest dat het anders een rommeltje wordt op straat. De Openbare Nutsbedrijven Schiedam hebben een nieuwe maatregel, die erop neerkomt dat huisvuil, dat niet m de ver eiste plastic zakken is verpakt, gewoon blijft staan waar het staat. De vuilnisman moet er een stickertje op plakken en de be doeling is dat degene, die het huisvuil heeft neergezet, het weer mee naar binnen neemt om het beschaafd in plastic zakken te doen. De bewonersvereniging vindt dat óf de maatregel ongedaan moet worden gemaakt en dat de vuilnisophalers dus gewoon weer alles meenemen óf dat de ONS de maatregel uitbreidt, door vaker de milieu-inspecteur zijn ronde te laten maken. Vlaardingen De gemeente Vlaardingen heeft achtduizend gulden over voor een nieuwe compostvatenactie. Twee jaar geleden werden tweehonderd door de gemeente gesubsidieer de compostvaten voor 75 gulden verkocht. Dat gebeurde op ad vies van de Vereniging Tegen Milieubederf in en om het Nieu we Waterweggebied. Burgemeester en wethouders zijn bereid om voor een tweede keer in de buidel te tasten voor een compost vatenactie. Het mi lieu is bij het gebruik van de va ten gebaat en de hoeveelheid huisvuil, die naar de AVR moet worden gebracht, gaat erdoor omlaag. Schiedam „Och ja, een jonge burgemeester, hè". Reinier Scheeres is niet van plan het voorbeeld van zijn Eindhovense collega Jos van Kemenade te volgen. Deze voelt er niets voor om tijdens vergaderingen van de gemeenteraad nog de ambtsket ting om te hangen, omdat het ding amper symbolische waarde heeft Van Kemenade vindt de ketting eigenlijk alléén nodig als herkenningsbaken op recepties en zo. Dan zien de mensen wie de burgemeester is. De Eindhovense burgemeester heeft een discussie losgemaakt in het Nederlands Genootschap van Burgemeesters. Want de ketting niet dragen op raadsver gaderingen, dat isin strijd met de wet Scheeres, burgemeester van Schiedam, is desgevraagd vast van plan de ketting te blijven dragen. Hii voelt niet voor een jonge-hondenmentaliteit

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1