om Maassluis vreest hoge Vlaardingse scholieren op werkweek in Praag Aandacht voor voeten kunst SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT 'Werkbezoek Israël was geen snoepreisje' Wustrow somber over opknappen binnenstad Begrotingsdebat lang en afmattend Honkbal- terrein krijgt twee ton Heilige i! Geest- parochie uil de geld problemen Leeflaag aan Buizengat misschien oplossing FABER [tlniih Elementum wil marktpositie verstevigen Stroomstoring Rotterdamsedijk Jeugdwerk feest met Piet Boschman Hardrijders op de bon Gratis parkeren invaliden S 'V Plaats voor zeilschepen Korte Haven GEMEENTEBESTUUR VAN SHEDH HOORZITTING WINKELSLUITING WATERWEG SUaal 6. 3131 BC Jlaaidingen. Po.ftus 110, 3130 AC Vlaaraingen. Telefoon: 010-4343229. 4352066. 4350557 - sportredactie: 4345209 WOENSDAG 2 NOVEMBER LSS3 PAGINA 13. Vlaardingen Remi Poppe is' verontwaardigd dat hier en daar de suggestie is gewekt dat het werkbezoek van de Pa les t i n a-delegatie aan Israël en de bezette gebieden een snoepreisje was. Poppe, als vertegenwoordiger van de Socialistic»» partij ded uitmakend van de twaalfkop pige delegatie, 2egt ruim een week na terugkeer nog steeds diep onder de indruk te zijn van „de schokkende ervarin gen, de grote spanningen en de barbaarse onderdruk kingsmethoden". In het par tijblad Tribune benadrukt Poppè nog eens dat hij 2elf zijn reiskosten heeft betaald, en dat er dus ook in inancieel opzicht geen sprake was van een 'snoepreisje'. Dr delegatie kwam tot de con clusie dat de PaJëstijnen in de bezette gebieden, de Gaza- strook en de westelijke Jor- daanoever, recht hebben op een eigen staat. Dat zal ook de strekking zijn van een (foto tentoonstelling die in decem ber In Vlaardingen wordt ge houden. Inmiddels heeft de in Vlaar dingen gevestigde Palestijnse Kring Nederland plannen voor een herhalingsbezoek. De delegatie die mogelijk al volgend vooijaar naar Israël vertrekt, zal anders worden samengesteld dan de eerste groep, die hoofdzake lijk uit vertegenwoordigers van politieke partijen be stond. De Palestijnse Kring wil nu vertegenwoordigers van kerkelijke groeperingen naar Israël uitzenden. Maassluis De haven, de stadsvernieuwing en het afgra ven van de Steendijkpoldër zijn de grootste uitdagingen voor het Maassluisse college in de komende jaren. Dat bleek gisteren tijdens de begrotings behandeling. Vooral de oppositiepartijen, maar ook vertegenwoordigers van collegepartijen CDA, PvdA en. VVD, gaven gisteren meermaals aan, dat het college vaart achter de ontwikkelin gen moet zetten. Zo vond het CDA, dat er op zo kort mogelij ke termijn gestart moet worden met de face-lift van de binnen stad en het winkelcentrum. PvdA-wethouder Anton Wu- strow (ruimtelijke ordening) kondigde voor volgend jaar een stadsvernieuwingsnota aan waarin concrete maatregelen worden voorgesteld. Wustrow zei niet onverdeeld optimistisch te zijn over het herstel van het gebouwenbe stand. Volgens hem wordt het steeds moeilijker bij de provin- cie geld los te krijgen voor stadsvernieuwing. „Er zijn steeds minder fondsen be schikbaar, terwijl het .aantal aanvragen nog steeds toe neemt", aldus Wustrow. Financiële problemen werden door zijn- collega Van der Knaap (CDA) ook genoemd als oorzaak voor de impasse in de havenproblematiek. Volgens Van der Knaap is er ongeveer drie miljoen gulden nodig, om de dichtgeslibde haven uit te kunnen baggeren. Van ver schillende kanten werd óm een havennota gevraagd. .Van' der Knaap kondigde aan, dat de raad die rond maart tegemoet kan 2ien. Het CDA bleek be- reid, 650.000 gulden van de vrijgemaakte saldi voor dit doel beschikbaar te stellen, maar de coalitiepartners willen hier nog even over nadenken. Op minder belangrijke punten wist de raad wel wat succeg'es 'te boeken: Maassluis gaat een stemma- chine kopen om proef te draai en bij de Europese verkiezin gen volgend jaar. Als de proef een succes wordt, overweegt het college meerdere appara ten aan te schaffen. Tijdens de volgende begro tingsbehandeling beschikt de raad over de jaarrekening van 1987 en 1S88. Die belofte deed wethouder Van der Knaap gis teren. Raadsleden hadden zich er aan gestoord, dat zij pas on langs hoogte kregen van grote verliezen in 1986. Een bestaande vierhoog-flat wordt speciaal aangepast aan de wensen van bejaarden. In december verschijnt er een nota over de restauratie van de Grote Kerk. MaassluisMet de kleinst mo gelijke meerderheid -—twaalf •voor, elf tegen— heeftde Maasluisse gemeenteraad gis teren besloten een bedrag van twee tón beschikbaar te stellen voor uitbreiding van een honk bal terrein in de Steendijkpól- der. Het college van B en W raadde een WD-motie van die strek king vergeefs af. De twee ton waren een overblijfsel van de vrijgemaakte saldi-reserves van enkele jaren geleden! Toen besloot de raad, het geld be schikbaar te stellen voor ver plaatsing van het woonwagen- centrum naar de Vlaardingse- dijk. Die 'operatie werd echter afge blazen, waardoor het geld een andere bestemming kon krij gen. WD-fractiewoordvoer- der John Schéerstra nam het inili atiefhet bedrag over te he velen naar de sportclub. Het college wilde het geld liever weer toevoegen aan. de saldi-. reserves. Maar de raad gaf er liever direct een bestemming aan. De WD-motie, gesteund dóór; PvdA en D66, vormde de enige doorkruising van de wensen van het college. Andere moties vonden meer weerklank bij B en W. Zo kon een ander VVD- initiatief om overwinsten van het nutsbedrijf terug te geven, aan de burgers op steun van de gehele raad rekenen. De derde VVD-motie, die erop gericht was om op alle begro tingshoofdstukken te koken om zo geld voor. nieuw beleid vnj te maken, kreeg 'alleen in een zeer afgezwakte vorm steun van coEege en raad. Mét de inhoud van een FvdA-niotie om ontslagen bij de reorganisa tie van de gemeente te voorko men, bleek niemand moeite te hebben. Een CDA-motïe om een enquê te onder toekomstige gebrui- .Kers van het zwembad te hou- den haalde het nieL D66 en CDA vmaen. dat de toekomst!- ge gebruikers van het bad tot nu toe nog geen enkele in- .spraak in de gemeentelijke plannen hebben gehad,'„Als u pas laat inspreken als de bouw tekeningen op tafel liggen, neeft het weinig zin meer", al dus Jan Storm (D66). „Dan zijn de. kaarten al geschud". Zijn pleidooi mocht niet baten. Mo ties van het CDA over het soci aal fonds en de stadsvernieu wing werden respectievelijk ingetrokken en aangehouden. door CAREL VAN DER VELDEN Maassluis De behandeling van de gemeen tebcgrot i ng is gis teren zonder kleerscheuren voor het Maassluisse college van B en W verlopen. Tijdens een lange, matte vergadering bracht de ge meenteraad nauwelijks wijzigin gen aan in de beleidsvoorne mens, die het afspiegelingscolle ge voor het komende jaar heeft Alleen de milieuproblemen leid den soms tot felle woordenwisse lingen. De begroting werd dit jaar in één dag behandeld, nadat de Nota van Aanbieding al uitvoerig aan de orde was geweest in de afzon derlijke commissies. Het college hoopte met deze werkwijze op meer publieke belangstelling tij- dens de algemene beschouwin gen. Die hoop bleek ijdel. Op de tribune zaten vooral ambtena ren en fractiemedewerkers. De Maassluisse burger toonde nau welijks belangstelling. Wethouder Izaak van der Knaap ging 's avonds uitvoerig in op de milieuproblematiek» waaraan 's middags door verschillende fracties veel aandacht was be steed. Van der Knaap beloofde dat hij een oplossing zal zoeken voor de zorgelijke financiële po- sitie. van het milieufonds. Door de tegenvallende saneringskos- ten in de Verto-wjjk is er veel te weinig geld in kas voor toekom stige saneringen. Van der Knaap kondigde aan, dat hij bp zoek gaat naar geld om de afgespro ken dotatie van 100.000 gulden aan het milieufonds alsnog waar temaken. De CDA-wethouder hoopt ook, dat het milieu-actieplan ver sheid tot stand kan komen. De kritiek van met name de kleine fracties; dat Van der Knaap op het gebied van de bodemsane ring in de Steendijkpolder niet verder komt dan het signaleren van de problemen, kon de wet houder gisteren niet echt pare- rem Hij liet weten, afhankelijk te zijn van een ministeriële be slissing. „We hebben gedaan wat we konden om ons standpunt van afgraven tot 1 meter 75 te verdedigen Ons lot ligt in han den van anderen". Enkele weken gelecen voerde Van der Knaap overleg met mi lieugedeputeerde Hans van der Vlist van Zuid-Holland, die zich een aanhanger toonde van het leeflaagprincipe. In deze visie worden havensliblokaties be dekt met een meter twintig schoon zand. PSP/PPR raadslid Elly Doddema wilde graag we ten,'of Van der Knaap een com promis over het afgraven had bereikt. Van der Knaap draaide ook in tweede termijn om de hete brei heen. Voor het raadslid blijft het gissen naar een ant woord. Van der Knaap ging wel in op de dreiging van de minister om het afgraven van grond onder we gen achterwege te laten. De wet houder vreest opgezadeld te worden met tol van deelsanerin- gen, die geheel voor rekening van de gemeente Maassluis ko men. Ook de kosten van de ge plande saneringen gaan Maas sluis in de toekomst veel geld kosten. Maassluis moet zelf tien procent van de saneringskosten betalen. „Zelfs bij het leeflaag principe praatje op landelijk ni veau al over vele miljarden gul dens", aid us Van der Knaap. -• Vlaardingen De Heilige Geestkerk en de grond eronder zijr» verkocht aan de Rijswijkse projectontwikkelaar Kavel bv. „Wij kunnen op een gezonde ba- sis verder, zonder financiële pro blemen". aldus een tevreden H.L. Veugelers, penningmeester van het bestuur van dc parochie. In aanwezigheid van oen verte genwoordiger van het bisdom Rotterdam werd gisteravond de verkoop bezegeld. Het kerkbe- 'r stuur kon instemmen met de plannen die architect Ger Ver- meer voor Kavel bv heeft ont wikkeld. Gelukkig maar, vindt Veugelers: „Dit is voor onze pa- rochie een praehcige uitkomst. Wij zjjn tevreden". I- De plannen van Kavel bv voor- i zién in de bouw va:i woningen, een winkel en een nieuw kerk- gebouw. De kerk aan de Van Hcgendorplaan was veel te groot geworden voor de parochie. Het onderhoud werd onbetaalbaar. Vandaar dal het bestuur voor een kléinere kerk moest kiezer. Dié wordt gebouwd op nagenoeg dezelfde plaats waar tie huidige Heilige Geestkerk "staal. C Op nieuwjaarsdag wordt voor de laatste keer de eucharistie ge- vieid in de Heilige Geestkerk. Twee weken later komen de slo- pers. Volgens plan gaat de eerste ,*- paal voor de nieuwe kerk begin april de grond in en kan het ge- bouw in november worden inge wijd. In de tussentijd kunnen de parochianen, zo hoopt het be- stuur, terecht in de Emauskerk. Vlaardingen/Praag Vijftig leerlingen, en vier docenten van scholengemeenschap Casimir zijn maandagochtend vertrok ken voor een werkweek in Praag. De rijke historie van de Tjechos- lowaakse hoofdstad komt uit voerig aan bod tijdens het be- zoek, dat georganiseerd is door de sectie geschiedenis van de scholengemeenschap. Het be zoek aan de burcht van Praag vormt één van de hoogtepunten van hetprogramma. De reis van de scholieren vindt plaats op een moment dat Tje- cboslowakije opnieuw geschie denis schrijft, Verleden week werd er gedemonstreerd voor grotere vrijheden, waardoor de sociale en politieke ontwikkelin gen in het land opnieuw in het middelpunt van de belangstel lingstaart. Hoe het de Vlaarding se scholieren vergaat, vertellen zij in bijgaand reisverslag. „Nadat we om zes uur 's avonds de Duitse grens gepasseerd wa ren, reden we door een donker niemandsland. Ruim voor de grens was er al weinig verlich ting, maar in Tsjechoslowakije waren helemaal geen straatlan taarns te bekennen. Voordat we Tsjechoslowakije in mochten, moesten ve een uurtje wachten vanwege de paspoortcontrole en het doorzoeken van de bagage. Twee dingen die-erg zorgvuldig gebeurden. Nadat we in hotel Moskva in Karlovy Vary net over de grens gegeten hadden, reden we met onze Tsjechische gids Thomas naar ons hotel in Praag, waar we om twaalf uur 's nachts aankwamen. Kamers werdén verdeeld en herver deeld, maar tenslotte konden.we omstreeks twee uur gaan slapen. Dinsdag. Na het ontbijt reden we met de bus naar het centrum van Praag waar we mooiéen interés sante gebouwen te zien kregen. We bezochten de Sint Nicolaas- kerk en gingen te voet verder om de beroemde Praagse burcht te bezoeken. Heel indrukwek kend. Rond de klok van half twee mochten we zelf de stad in trekken. Er-zijn in Praag vrij veel mensen op straat, maar ner gens klinkt muziek. De mensen lachen nauwelijks. Buiten het centrum zijn de huizen grauw en verveloos. In de binnenstad zijn veel mooie gebouwen, die soms in de steigers staan, Het opval lendste is dat de straten zeer schoon zijn en dat er weinig ver keer is. Van de relletjes van de laatste dagen is niets te mérken. Bij het dóen van inkopen of afre kenen in restaurants móet je goed opletten of je genoeg geld terugkrijgt. Voor ons is alles in de winkels erg goedkoop. Voor een paar gulden heb je al een warme maaltijd en voor dertig cent al een grote reep chocola! Om half zes gingen we met de metro naar het beroemde bierlo kaal U Kalicha. Na een echt Tsjechische maaltijd met zuur kool en ijs toe vertrokken we metdebus naar het hotel". Varia smeden CAtUNBURGSTfiAATeO VLMKWGOt - TEL 010-4343096 Maassluis Directeur Vriends van Elementum ver wacht; dat het bedrijf bij een eventuele overname door de Verenigde Bouwprodukten In dustrie (VBI) in. Huissen een sterkere marktpositie krijgt. Vriends schat danbok in dat de' Maassluisse onderneming na de overname extra personeel kan. aantrekken. Momenteel werken 115 mensen bij het bedrijf, dat prefab-betonnen elementen maakt voor de woningbouw én de utiliteitsbouw. Met hoeveel het aantal arbeidsplaatsen kan worden uitgebreid, is een zaak waarover hij in dit stadium geen uitspraken durft te doen. De onderhandelingen over de overname zijn onlangs gestart. Voordat Elementum in janüari van dit jaar werd verzelfstan digd, is ook al eens sprake ge weest van inlijving door VBI. Deze .week praat de onderne mingsraad over de plannen. Vriends verwacht nauwelijks problemen. „Er wordt in. het be drijf heel positief over de over name gedacht De werknemers beseffen dat we zo onze markt positie kunnen verstevigen", meent--Vriends. die samen met M-JiA. Blom de directie voert over Elementum. Schiedam Een stroomstoring heeft gistermiddag aan de Rotterdamsedijk voor grote ongemakken gezorgd. Door een breuk in een laagspanningskabel zaten woonhuizen, winkels en café's verschillende uren ïonder electriciteit. Bij de Open bare Nutsbedrijven Schiedam stond de klachtentelefoon rood gloeiend. De storing, die rond twee uur begon, was pas om streeks zeven uur opgeheven. Volgens een woordvoerder van de ONS was de reparatie een uiterst lastig karwei. Het echtpaar Boschman kreeg een feestje aangeboden In Laby rint.- Vlaardingen - Een keurig for meel afscheid, met handen schudden en hapjes en drankjes, was hem op het stadhuis al ten deel gevallen. Maar dat is wel even iets anders dan een feest, vonden de Vlaardingse jeugdin- stellingen, En een feest had Piet Boschman, oud-ambtenaar jeugdzaken, in hun ogen wel verdiend. Dus deden 'zij het af scheid van Bosehman gister avond nog eens dunnetjes over in jongerencentrum Labyrint, Met zijn familie werd de oud ambtenaar op de eerste dag na zijn pensionering naar het ^ge bouw aan de Zomerstraat ^ge haald. Mevrouw en meneer Boschman werden er in de bloe men gezet en zij kregen een ca deautje: geld voor viaeo-appara- tüur. De gewezen ambtenaar wil zijn vrije tijd besteden aan vldeo- filmèrij. Bosch man was populair in alle sectoren van het jeugdwerk, van scouting tot open jongerenwerk. Veel waardering kreeg hij voor zijn bemoeienis met Jeugdstad, het evenement in de Lijnbaan-, hal dat elk jaar in de vakanties duizenden bezoekertjes trok. Het werd gisteravond voor Bosc hman ook een beetje afscheid van Jeugdstad. Op het podium van Labyrint werd een mint- playbaekshow gehouden: dat evenement trok bij Jeugdstad al tijd de meeste deelnemers en het meeste publiek. lijn pasvorm). We zijn op dit moment met zo'n zeslig col lega's die zich stuk voor stuk In vakbekwaamheid en service onderscheiden van de „gewone" schoen winkelier. Wij brengen Sinds kort heeft een aantal Neder landse schoenspeciafllzakan zfch verenigd in een nieuwe organisa tie, Podo Linóa (oftewel: voelen- singen aan confeCtieschoenen verrichten, z«ial u zo soepel en gemakkelijk mogelijk uit de voelen kunt. In onze zaak lonen wij u graag onze nieuwe collectie, die fs op gebouwd uit extra smalle en extra brede schoenen plus alle wijdtes die daar tussenin liggen. Ook uw wijdtemaat hebben wij 'm huisl Vee» modellen zijn geschikt voor losse steun of voor een to laai voettred. Andere modellen hebben een Ingebouwde sleun. Ëen aantal modellen kunnen wij perfect ..op maat" voor u aanpassen Aangezien wij als lid van de organisatie een specialistische op leiding achter de mg hebban en een grote kennis van leesten. voettypes en voetproblemen kunnen wij u een eerlijk en vak bekwaam adviesgever bij voetklachten en probiemen. Daarvoor graag tof ziens bij: uw adres voor: Steunzolen op advfea arts Damesschoenen tot meat 45 Herenschoenen tot maat 52 Kinderschoenen In vijf wijdtematen uw schoenenzaak - Dr. Kuyperkade 13 Maassluis Tel. 01899-12427 Vlaaxdingen „Als eert. marktkoopman zijn kwik thermometer laat vallen moeten wij, als het aan de provincie ligt, de hele markt tien meter afgraven". Zo veegde wethouder Bas Gou- driaan gistermiddag.de pro vinciale schoonmaakeisen voor het terrein van de oude gasfabriek aan de Hofiaan van tafel. De commissie stadsontwikkeling was het roerend met hem eens. „Als de provincie de grond tien meter diep wil reinigen, moet ze daar ook het gèld voor geven," zei ambtenaar Jan Molenaar. De gemeen te wil aan het Buizen gat hónderden woningen bou wen. Maar de vervuiling van dé grond onder de voormalige gas fabriek lijkt nu een conlict met de provincie op te leveren. Ge deputeerde Staten wil dat de grond tot óp grote diepte wordt gereinigd. Het gemeentebestuur voelt daar niet voor. „Als het aan de provincie ligt wordt er in Vlaardingen niets meerge- .bouwd, want overal .zijn gif res ten te vinden", beweerde Gou- driaan. De commissie was het erover eens dat afgraven en schoonma ken van de grond te veel in de papieren, gaat lopen. PvdA'er" Gerard Boender kwam met het idee van de leeflaag: anderhalve meter schone grond over dé ver-, ontreinigde boderh en daarop kan gebouwd worden. CDA'er Aart Kool benadrukte dat er toch wel een veilig leefklimaat dient te komen. Schiedam Bij 'een snelheids controle op rijksweg 19 zijn giste ren 230 automobilisten bekeurd. Aanleiding voor de controle wa ren klachten van wegwerkers, „Zij zagen sommige auto's als het ware voorbij vliegen", aldus een politiewoordvoerder. Öp het weggedeelte waar de politie de radarapparaiuur opstelde geldt tijdelijk een maximumsnelheid van 70 kilometer. De hoogst ge'- meten snelheid bedroeg 126 kilo meter. i-j Vlaardingen De tijd dat inva liden gratis konden parkeren in de .binnenstad van Vlaardingen is voorbij. Er komen parkeerme- ters bij de algemene invaliden parkeerplaatsen. Burgemeester en wethouders hebben dat beslo ten, om de doorstroming op die parkeerplaatsen te bevorderen. - B en W namen hun besluit, na dat zij van de politie hadden ge hoord dat sommige mensen hun auto dagen op de gratis invali den-parkeerplaatsen lieten staan. Dat was niet de bedoeling. De dertien parkeervakken in de binnenstad waren aangelegd om invaliden een plekje te verzeke ren bii winkelcentra en openba re gebouwen. Maar door die plekjes zijn nu dikwijls door langparkeercers bezet. Met het plaatsen van de meters hopen B en W daar verandering in te brengen. „Oh, moet dat een golf voorstellen?" Verbaasde reacties gisterochtend in Schiedam-Zuid, waar aan de Havendljk het kunst werk werd geplaatst dat volgende week officieel door minister Smit-Kroes zal worden onthuld. Het kunstwerk is ontworpen door het Rotterdamse collectief Kunst Vaar- werk en is gebouwd bij Wilton-Fijenoard. De golf symboliseert de spring vloeden, die het noodza kelijk maakten de Haven- dijk op deze plaats op deltahoogte te brengen. De golf sleurt een sche merlampje mee. Schiedam Wethouder Aad Wiegman maakt ruim baan voor de nostalgie in de Sehiedamsé binnenwateren. Na de Langé Haven, is nu de Korte Haven aan de beurt om als ligplaats té fungeren voor historische zeilj- schepen. In de nabijheid van dé Korenbeurs wil Wiegman twéé ligplaatsen creeëren. In hét hek langs de kade wordt ruimte vrij gemaakt voor een loopplank. Water, kunnen de schippers be trekken uit'de Korenbeurs, het monument: waarvoor het Schie- damse gemeentebestuur nog steeds geen passende bestem ming heeft gevonden. Voór de lege walkanten van de .Noord- vestgracht is inmiddels wel een plannetje in de maak. Wiegman wil daar. meerririgen en bolders lanbrengen, voor plezierschuit- BUREAU VOORLICHTING Stadskantoor Emmastraat 1 3111 GA ScMedam telefoon 010 - 4260500 De ScMedamse winkeliers kunnen in de loop van 19B9 zelf ber palen wanneer hun winkel geopend Is. Enige voorwaarde hlerb'j is. dat de maximale openingstl|d van 52 uur per week niet over schreden wordt. Op 14 november vergadert de gemeenteraad over dit onderwerp- Dit experiment vloeit voert uit het feit dat Schfedam aangewe-, zen Is als zogenaamde D-gemeente. De tijdelijke maal r eg ei past in het streven van de regering om de beleidsvrijheid van ge meenten te vergroten door middel van DecemraSsalie en Dere gulering. Burgemeester en Wethouders van Schiedam zijn van plan aan dit experiment medewerking te verfenen. Voordat de gemeente raad een bestuit neemt op het terrein van de WïnkelsiuHlnsswel echt het College van Burgemeester en Wethouders hét gewenst de mening var winkeBers herover te horen. Daarom zal op woensdag 9 november a.S- om 20,00 uür in »- menwerking met de Kamer van Koophandel een hoorzitting worden gehouden In het Stadskantoor, Retanghflbbontin wnksRers die geen uitnodiging ontvingen, »ordt verzocht dit bericht als zodanig te beschouwen 5 rr!Ji

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1