e dat taalgebruik komt er een ABC-complex' Weer expositie in museum J2 5 Jodenvervolging centraal bij Praagreis scholieren Het Masker triomfeert met 'Hollands' blijspel Andere regels VIAAROINGS DAGBIAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEE COURANT Verhulsdonk wil met Schiedam naar bed Seatrans opgeslokt door Engels bedrijf BVSC voelt niets voor meerdere koopavonden Deelder favoriet Man gewond na vechtpartij Mist en kou bemoeilijken onderzoek naar ongeval Motorrijder verongelukt op fietspad Schiedam krijgt dinsdag abri's Koste? Bèurs huldigt Vlaardingse Gokautomaten leeggeroofd Op de vuist mFABER Y~- d3gie" Bredgjjggg|g.at 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110. 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 435SD6S, 4350657 - sportredactie: 4345209 MAANDAG 7 NOVEMBER 1988 PAGINA 11 Schiedam Ze hebben de pest aan hun buren, maar ze lenen elkaar wel^ een kopje suiker. Schiedammers zijn rare mensen, vindt de nestor van de gemeenteraad, Gerard Verhulsdonk. Hij beschouwt de Schie dammers als een volk met. een eigen taal, en ei gen eigenaardigheden. „Ze zeggen Flantazie tegen de Plantage, ze zeggen Passazie te gen de Passage, dus zeggen ze te gen een etalage etalazïe", vertel de Verhulsdonk in de aula van het Stedelijk Museum. „Ze zeg gen: ik heeft, maan hij heb. Ze zeggen liggen als ze leggen be- Vlaardingen Het Vlaardingse transportbedrijf Seatrans BV heeft een nauwe samenwerking met het Engelse United Trans port BV nog inniger gemaakt. Na twaalf jaar zaken doen met elkaar is. besloten dat Seatrans door het veel grotere Engelse be drijf wordt opgeslokt. De forme le overname vond 1 oktober plaats. Bij Seatrans werken 18 mensen, terwijl in Engeland en kele duizenden arbeidskrachten bij United Transport BV op de loonlijst staan. Directeur Boodenburg ziet aan de overname louter positieve kanten. „We krijgen meer moge lijkheden tot uitbreiden. We kunnen nu de vleugels uitslaan", meent de directeur. Het perso neel heeft dan ook zeer positief gereageerd op de overname. Of de overname tot meer arbeids plaatsen zal leiden, is een 2aak waarover Boodenburg nu nog geen uitsluitsel durft te geven. „De zaak is helaas te vroeg uitge lekt", zegt hij. „Volgende week komen we met nadere bijzon derheden, waarop ik nu nog niet wil vooruitlopen". Ze hebben niet geruild, ne moeten betalen, maar pp- aon vAnp 'n.*t:j_ r-> doelen. maar gerolen. Dat taalgebruik - bizar. Het gemeentebestuur wil daar wat aan doen. Het wil aan de Lange Kerkstraat een ABC- complex stichten". Het publiek in het museum rea geerde geamuseerd op die woorden, want niet eerder had een raadslid de volksaard met de stadsvernieuwing in verband gebracht op een originele en toch zo voor de hand liggende wijze. Het ABC-warenhuis is tenslotte een initiatief van Albert Heijn, Blokker en C A en heeft wei nig met taal te maken, maar alles met handel. „Doe maar gewoon, dan doe je al gek genoeg", citeerde Verhuls donk een veelgehoord gezegde van dé Schiedammers. Hij noemde ze zo onbegrijpelijk als wat: „Ze roepen er wel schande van als ze voor een buisje aspiri ne moeten betalen, maar ze ge ven gerust honderd gulden uit voor het castreren vjji een ka ter". Ze zijn allemaal een beetje gek, „maar niet tegelijk", ging ver hulsdonk door. „Ze hebben alle maal gelijk, maar niet tegelijk, en allemaal een beetje ongelijk, maar niet tegelijk". Maar daar mee is Schiedam misschien ook wel weer een doodgewone, ordi naire stad, en niet een versuk kelde stad in Holland, 2oals Vrij Nederland tien dagen geleden dé- stad omschreef. Verhulsdonk stak ten overstaan van een groot publiek de draak met het week blad. Hij geloofde niet dat de re dactie de foto's en interviews uit het boek Schiedam-Holland goed bekeken had, anders was Schiedam er wel beter af geko men. Verhulsdonk zei smade lijk: „Ik heb vijf minuten gekre gen voor mijn toespraakje/Dat is even zoveel tijd, als de gemiddel de lezer voor Vrij Nederland uit trekt". Om dat boek, Schiedam-Hol land, ging het vrijdagmiddag in 'net museum. Daarin had Ver hulsdonk al die typisch Schie- damse uitdrukkingen nog eens gelezen. Uitgeverij Scriptum had de mensen uitgenodigd die voor het boek 2ijn geïnterviewd door RN-ioumalist Peter de Lange. Ook burgemeester Rei- nïer Scheeres en wethouder Chris Zijdeveld woonden de re ceptie in het museum bij. Ver hulsdonk reikte als oudste ge meenteraadslid een exemplaar van het boek uit aan Mandy Sneep, kleindochter van de 75- jarige man die op de omslag van het boek staat „De laatste aristo craat van Schiedam", zoals foto graaf Tim Hielkema de Gorze- naar omschreef. Verhulsdonk: „Hij mag dan de' laatste aristocraat zijn, laat ik maar de eerste optimist van Schiedam wezen". Hij ziet geen versukkeling van Schiedam, maar integendeel een eerlijke, hard werkende stad. Verhuls donk: .Hit boek is een bijou. De foto's zijn de juwelen en ae tekst is het snoer". En pathetisch riep hij uit: „Schiedam, gij zijt een vrouw, met wie ik het bed zou willen de len!" Terwijl het publiek de fototen- toonstelling bekijkt, laten Pater de Lange en Tim Hielkema zich een drankje goed smaken. Hun I project is geslaagd: het boeko vliegt da winkels uit. De Sunshine Boys repeteren voor de dokterssketch. Hun truttige ge ruzie bracht het publiek in de Stadsgehoorzaal veelvuldig aan het la chen. Schiedam De bewonersvere niging Schiedam-Centrum is geen voorstander van het expe riment om de winkels in Schie dam ook 's avonds open te doen. De BVSC voorziet extra ver keersoverlast in het centrum en. denkt dat ook de kleine crimina liteit zal toenemen. Tijdens koopavonden zou in de binnen stad de handel in gestolen goede ren welig tieren. De politie, meent secretaris Lammert van Wagtendonk, raakt gefrustreerd door die handel. Het experiment is een uitvloeisel van het feit dat Schiedam tot D- gemeente is benoemd. In D-ge- meenten mag worden geëxperi menteerd met regels, die in an dere gemeenten stringenter worden toegepast Schiedam - Het Sehiedamse lezerspubliek heeft Jules Deel der uitgeroepen tot zijn lieve lingsdichter. De Rotterdamse auteur en acteur, die al op zijn veertiende visitekaartjes liet drukken en daarop als beroep 'dichter' aangaf en van wiens vroege werk alleen de regel 'Hoor, men werpt een atoom bom' werd teruggevonden, won de favorietenprijs met gemak van Annie M.G. Schmidt. Jules Deelder behaalde in de door de Sehiedamse openbare bi bliotheek uitgeschreven wed strijd 111 stemmen, Annie M.G. Schmidt werd tweede met 73 stemmen. D"e showman-dichter Toon Hermans eindigde op de derde plaats. Hij kreeg 69 stem men. In totaal- brachten 396 Schiedammers hun stem uit. Vlaardingen In een zeer goed gevulde Stadsgehoor zaal heeft de Vlaardingse to neelvereniging Het Masker zaterdagavond bewezen dat amateurs niet voor profs hoe ven onder te doen. Met de op voering van het blijspel De Sunshine Boys boekte de 42 jaar oude vereniging een re gelrechte triomf. Een scepticus, die voor de aanvang van de voorstelling liet weten het genre 'helemaal uit de tijd' te vinden, moest al in de pauze zijn woorden terugnemen. „Prima", zei hij, beide duimen in de lucht stekend. loond. In de wandelgangen maakten veel toeschouwers er geen geheim van, dat zij speciaal vanwege dit driedubbele jubile um naar de Stadsgehoorzaal wa ren gekomen. „Maar ook om te zien wat Jan Kruyk ervan ge maakt heeft, want de spelers kunnen nog zo goed zijn, zonder professionele regisseur gaat zelfs het heste stuk de mist in", aldus een trouwe fan van Het Masker. Het feit, dat de toneelvereniging financieel gesteund wordt door de Shell, zal ook wel zijn invloed hebben op de kwaliteit. Schiedam Opnieuw wordt dit jaar een tentoonstelling in het Stedelijk Museum van Schiedam afgebroken. Betrof het in januari de Huysmans- expositie, deze keer gaat het om een tentoonstelling van foto's over Schiedammers. De reden van afbraak is overi gens een geheel andere dan be gin dit jaar. Toen was het omdat wethouder Luub Hafkamp rel- letjes op de Hoogstraat wilde voorkomen; nu wordt de exposi tie voortijdig beëindigd, omdat fotograaf Tim Hielkema zich zwaar beledigd voelt dat zijn werk voor het grootste deel in de garderobe hangt „De garderobe! Kun je je voorstellen? Daar doen mensen hun jassen uit. Daar kij ken ze niet naar kunst'" foeterde Hielkema vrijdagmiddag. Het Stedelijk Museum hangt echter vol met kunstwerken van Eugène Brands en de Cobra-be weging: een succes, want soms bezoeken wel honderd mensen tegelijk de museumzalen. Dat mag uniek worden genoemd. Cobra is dan ook altijd een sterke troef van het Sehiedamse mu seum. En Eugène Brands is daar in een opvallende figuur ge weest. Er was geen ruimte meer over voor de foto's van Tim Hielke ma, en met het oog op de receptie van uitgeverij Scriptum (vrij dagmiddag ter gelegenheid van het boek Schiedam-Holland) dacht de museumstaf dat de gar derobe en de entree van de aula een alleszins redelijk alternatief vormden. Maar nadat Tim Hiel kema in gespeelde? woede was ontstoken, besloten Scrip- tum-uitgevers Hans' Ritman en Geijan de Waard een betere op lossing te bedenken. Zij kwamen met Carel Beke en Marq Ouds- hoff van het Passagetheater overeen, dat de foto's van Hiel kema verhuizen naar de foyer van het theater. Waarschijnlijk zijn de foto's hier morgen al te zien. Hei gaat voor een deel om foto's uit het boek Schiedam- Holland, maar ook andere foto's die Hielkema in Schiedam maakte. Het Masker had het gevaar, dat het Amerikaanse stuk van Neil Simon zou stranden op voor een Nederlands publiek onbegrijpe lijke namen en situaties, handig omzeild. In de nieuwe vertaling van Annie M.G. Schmidt was New York omgezet in Amster dam en heette het televisiesta tion CBS gewoon NOS. Zelfs de namen van de personen waren vernederlandst, zodat de toe schouwers ontspannen achter overgeleund de verwikkelingen konden volgen. Het succes van. De Sunshine Boys had Het Masker echter niet alleen te danken aan de keuze van de vertaling. De acteerpres taties van de drie hoofdrolspe lers droegen er een belangrijk steentje aan bij. Jan Kap en Theo Blom zetten met het grootste ge mak het Snip Snap-achtige duo De Sunshine Boys neer en Wim Visser had al even weinig moeite met de rol van een ge kwelde impressario. Het truttige geruzie van de twee komedianten, die elkaar tien jaar na hun afscheid van de büh ne weer ontmoetten voor een eenmalige tv-show, bood zoveel herkenbaars, dat het publiek zich geen moment hoefde te ver velen. Flauwe en voorspelbare grappen als het 'zingen' van de fluitketel aanzien voor het rin kelen van de telefoon deden daar weinig aan af. Door hun be heerste, natuurlijke spel wisten de drie Masker-veteranen te voorkomen dat de voorstelling ontaardde in een avondje goed koop lachen, gieren en brullen. Het applaus na afloop was dan ook een meer dan welverdiend schouderklopje voor Kap, Blom en Visser, die daarmee een to neelervaring van achtereenvol gens 40,45 en 25 jaar zagen be- Schiedam De politie heeft za terdagnacht om drie uur vlakbij een café op de hoek van de Hoogstraat en de Brede Markt- steeg een man aangetroffen, die in zijn eigen braaksel en bloed lag. De 20-jarige Schiedammer is met onbekende verwondingen in het ziekenhuis opgenomen. Uit onderzoek heeft de politie vastgesteld dat de man vlakbij het café ruzie heeft gekregen meteen groep jongeren, die hem flink toetakelden. De politie zoekt getuigen, die kunnen ver tellen wie bij de vechtpartij be trokken zijn geweest. Schiedam Canada heeft heel andere verkeersregels dan Ne derland. Tot die conclusie kwam een Canadees zondagmorgen, toen hij met zijn fiets vlak voor de Beneluxtunnel van de rijks weg werd geplukt. De man. die net met de boot in Hoek van Hol land was gearriveerd, was er ge makshalve van uitgegaan dat hij evenals in Canada gewoon op de snelweg mocht pedaleren. Na een stoomcursus verkeer op het Sehiedamse politiebureau mocht hij zijn weg door Europa vervol gen. VlaardingenDe 24-ja- rige Robert-Dirk van Wolf eren uit Vlaardin gen is vanmorgen vroeg op zijn motorfiets dode lijk verongelukt. Hij overleed aan een sche- delbasisfraetuur, nadat hij op het fietspad langs de Vlaardingse Vaart te gen een boom was gere den. De politie had moeite, de identi teit van het slachtoffer te bepa len. De papieren, die de veronge lukte man op zak had, kwamen niet overeen met het kenteken. Pas na een confrontatie met de familie kon de politie de naam van het slachtoffer met zeker heid vaststellen. Ook het tijdstip van het ongeluk was moeilijk te bepalen. Het slachtoffer werd kort na zeven uur gevonden. De omgeving van de Vaart was vanmorgen in een dichte mist gehuld. De politie onderzocht vanmorgen de plaats waar de motorrijder verongelukte. Schiedam Wachten op de bus of de tram wordt in Schiedam meer comfortabel, zegt het ge meentebestuur. Morgen krijgtde stad winddichte bushokjes: de oude, tochtige en niet zelden halfvernielde abri's worden ver vangen door exemplaren van bardgtas. Die zijn niet alleen vandaalbestendig, ze bieden ook meer beschutting tegen regen en wind, aldus de gemeente. De wachtende passagier hoeft zich bovendien niet te vervelen, want alle 108 nieuwe abri's wor den voorzien van een platte-' grond met het complete lijneti- net van de BET en reclamebood schappen. De vercommercialise ring van het wachten is een ge volg van het contract, dat de ge meente heeft gesloten met Pu- blex Stadsmeubilair uit Amster dam. Deze firma verzorgt het onderhoud van de abri's op voor waarde, dat er in de hokjes gead verteerd mag worden. Publex mag aan Schiedam be halve nieuwe abri's ook 50 mu- pi's leveren, dat zijn informatie zuilen met daarop reclame en gemeentelijke boodschappen. De mupi's zijn een Franse uit vinding. alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010 - 473 82 22 De motorrijder heeft mogelijk enkele uren onopgemerkt in het gras gelegen. Het motorblok was ijskoud, toen de politie rond kwart over zeven op de plaats van het ongeluk arriveerde. Maar absolute zekerheid bood de temperatuur van het metaal niet: „Het ligt er maar helemaal aan, hoe lang de man al onder weg was. Als bij bij wijze van spreken pas drie minuten achter het stuur zat, kon de motor nog nauwelijks warmgelopen zijn", aldus een politiewoordvoerder. Ook het onderzoek van een poli- tiearts bracht geen uitkomst. Het lichaam was te koud om het pre cieze tijdstip van overlijden vast te stellen. „We hebben nog geen enkel besef, hoe laat het ongeluk is gebeurd. Misschien zijn er ge tuigen die ons iets meer kunnen vertellen", aldus de woordvoer der. Het onderzoek naar de ware toe dracht werd behalve door de kou ook bemoeilijkt door de dichte mist Het is heel goed mo gelijk dat een aantal mensen het lichaam is gepasseerd zonder het op te merken. De dode werd pas rond zeven uur gevonden door een man, die een voorbijfietsen- de verpleegster aansprak. Hij verklaarde dat het lichaam er al enige tijd lag. De verpleegster waarschuwde daarop de politie. De man kon echter niet nader ondervraagd worden. Hij was bij de komst van de politie al ver dwenen. Ook het vaststellen van de iden titeit van het slachtoffer bezorg de de politie veel werk. De mo to rfietser had weliswaar papie ren op zak, maar die kwamen niet overeen met het kenteken. Volgens de politie is het niet on- doodgeschoten. waarschijnlijk dat de man de motorfiets pas onlangs had ge kocht en het kenteken nog niet op zijn naam had laten over schrijven. Omdat het gezicht van het slachtoffer ernstig was beschadigd, kon een confronta tie met de familie pas in de loop van de ochtend plaatsvinden, na een behandeling door artsen van het Holyziekenhuis, Waarom de motorrijder op het fietspad reed, is nog onduidelijk. Uit de situatie ter plaatse heeft de politie opgemaakt dat de man afkomstig was uit de richting van Schipluiden. Het was de tweede keer dit jaar dat op het fietspad langs de Vaart een dode werd aangetrof fen. Op nagenoeg dezelfde plaats d in juli een v: vrouwelijke arts Poeldijk De Vlaardingse mevrouw N. Alblas-van der Ham is dit weekeinde gehuldigd als de 50.000e bezoeker van de Westlandbeurs. De verbouwereerde mevrouw Alblas, die het Westlandse evenement voor het eerst van haar leven be zocht, werd behoorlijk in de bloemetjes gezet. Zij kreeg een 'diner aangeboden en mocht behalve een stapeltje waarde bonnen ook verschP c verschillende luxe artikelen mee naar huis ne- Het aantal bezoekers aan de Westlandbeurs in veiling West- Jand-Noord in Poeldijk, lag dit jaar weer hoger dan vorige ke~ ren. Volgens de organisatoren kwamen er dit jaar 3900 bezoe kers meer. In totaal bezochten 56.100 mensen deze consumen tenbeurs.' De meeste bezoekers komen uit het Westland, na- m ell jk 54 procent - De belangrijkste buitenlandse gast was de zaakgelastigde van Sierra Leone, L. Kumalah. De Westlandbeurs heeft actie ge voerd voor eenxijstproject van het Foster Parents Plan in dit Afrikaanse land.- Dit ia h«t (aetata tjaal van hat varalao wan de Praag-rai» van Jaarlingen van da VJaardfngae achoiangemaantchap Catl- mir- Da leerJlngen uit da hoogate klaaaan van havo an vwo kaarden zaterdag in da Haringatad terug. SJddl Rota an Anneke de Jong zijn verantwoordelijk voor daze bijdrage, dia bericht over da laatete dag in da Tjschiache hootdated. Met de bus vertrokken we om tien uur 's ochtends naar Jose- fov, de joodse wijk in Praag. Jo- sefov betekent eigenlijk Josef- stad, en heeft zelfstandig bestuur gekend van de 13e eeuw tot 1850. Het was een echt joods ghetto. Onder leiding van een gids be zochten we ae nog in gebruik zijnde synagoge, die stamt uit 1273 en de alleroudste van Euro pa is. Het Joods Museum vormde ons volgende reisdoel. Hier bevin den zich vele, door de nazi's ge roofde, joodse kostbaarheden. De Duitsers wilden hiermee een blijvende tentoonstelling organi seren van een 'uitgestorven ras'. Al met al een cultureel dagje, want na een bezoek aan het jood se kerkhof, bezochten we in Jo- sefov een museum, waar teke ningen te zien zijn van kinderen in het concentratiekamp Terezin hebben gezeten. De eerste teke ningen zijn nog wel vrolijk. We zagen spelende kinderen voor een school, gezellige huiskamers en vrolijke kostuums afgebeeld. Andere tekeningen riepen een veel naargeestiger beeld op. Ge vangenen, zieke mensen, begra fenissen en executies werden op indringende wijze door de kin deren achter de tralies afge beeld. Opvallend is, dal de kin deren gemiddeld niet ouder dan twaalf jaar zijn geworden en in veel gevallen bijna op dezelfde dag in oktober 1944 zijn gestor ven. Nog net op tijd arriveerden we op het marktplein van de oude stad om het spektakel van de astronomische klok in de raad huistoren te aanschouwen. Pre cies om twaalf uur verschenen boven de klok de twaalf aposte len en kraaide de haan in het venstertje boven de klok. Vol gens een oud verhaal hebben de stadsbestuurders de maker van deze klok zijn ogen laten uitste ken om te voorkomen dat hij - zo'n klok nog eens ergens anders zou kunnen maken. De klok kenmaker nam wraak door zijn arm in de klok te steken, waar door deze eeuwenlang heeft stil gestaan. Het opmaken van ons laatste Tjechische geld bezorgde ons 's' middags nog wel wat noofdbre-' kens. Alles is voor onze begrip pen spotgoedkoop, terwijl er weinig keus is. Onze gids bofte, want hij kreeg na de maaltijd al ons overgebleven geld. Het uit voeren van Tjechische bankbil jetten is ten strengste verboden. De tenjgreis verliep zeer voor spoedig. Reeds 's avonds rond half twaalf passeerden wij de Tjechische grens. De pascontrole verliep snél en zonder proble men. Gelukkig maar, want met een temperatuur van zeven gra den onder nul zou het geen pre tje zijn geweest de koffers uit te pakken. - Even later konden we een fees tje brouwen ter ere van de Ma- riska Hopman, die haar verjaar dag vierde. De titel van de video film The Money Pit, die in de bus werd gedraaid, werd door veel leerlingen wel erg letterlijk ge nomen. Voordat de film was af gelopen lag bijna iedereen al te slapen. Een leuke en leerzame week was toen bijna ten einde:, Zaterdag middag keerden wij moe maar voldaan terug in Vlaardingen. Schiedam De politie is afgelo pen weekend geconfronteerd met een reeks inbraken, waarbij gokautomaten het doelwit wa ren. Uit een shoarmatent aan de Singel werd 400 gulden uit een speelautomaat gestolen. Ook in een snackbar aan de Hoogstraat, een koffieshop in de Westfran- kelandsestraat en een snackbar aan de Lange Singelstraat wer den automaten geplunderd. In die drie gevallen is onbekend met hoeveel geld de inbrekers aan de haal zijn gegaan. De poli tie vermoedt dat een groep ver antwoordelijk is voor de in- braakgolf. Vlaardingen Autobestuurders uit Schiedam en Huizen zijn za terdagmiddag op rijksweg 20 op de vuist gegaan. De 41-jarige Schiedammer reed de 27iarige man uit Huizen klem, omdat die hem zou hebben 'gesneden'. De Schiedammer deelde rake klap pen uit, de man uit Huizen ver dedigde zich met een schroeve- draaier. De politie haalde de twee kemphanen naar het bu reau voor een gesprek. Varia H. v. Kooij j. showroomij Ooslhavenkade 14 VSaardmgert 4343213 V

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1