Vlaardingse wethouder Van Roon neemt ontslag Bodemkwaliteit volkstuinen is verdacht Maasland hekelt bezuinigingen basisonder wij s Aaadacht voor voelen VIAAROINGS DABBLAE SGHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEE COURANT bij Afvalbedrijf wint geschil Evacuatie brand Te voet door Beneluxtunnel Radarcontrole: 199 te snel Première video 'veilig vrijen' Koningin bezoekt Schiedams museum Van Es schittert in video Furie-ade E FABER smederij [ilaiiji Architect vindt stadhuis groots Burgemeester beschouwd als kwade genius 'Govert Maansehool niet in overtreding' Sehiedam-Holland is net een verjaardagsfeestje 1f': 3|3'_6C viaardingen. Postbus 110, 3130 AC yiaantingen. Telefoon: 010- 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 WOENSDAG 9 NOVEMBER 1988 PAGINA 15 Maassluis Het aan de Hel dringstraat gevestigde bedrijf Poldervaart Afvalverwer king hoeft niet te investeren in een paar dure vloeistof dichte containers. Dat heeft de voorzitter van de geschil- lenafdeling van de Raad van State, dr. G. Veringa, be paald. Onlangs kreeg het bedrijf van de provincie eer» nieuwe vergun ning in het kader van de Afval stoffenwet voor het sorteerdepot in Maassluis. Daar wordt afval gescheiden en gesorteerd, dat vooral afkomstig is van neven vestigingen van het bedrijf in Rotterdam en Maassluis. Volgens de nieuwe vergunning moet Poldervaart huishoudelijk afval en andere, op korte termijn rotbare stoffen onmiddellijk bij aankomst opslaan in vloeistof dichte containers. Binnen drie dagen moet het afval weer wor den afgevoerd. Die regel is be doeld om stankoverlast voor om wonenden en het weglekken van schadelijke stoffen in de bo dem te voorkomen. 'Maar door die bepaling van de provincie zou Poldervaart ge dwongen worden een dure in vestering te doen. Terwijl er vol gens Poldervaart nooit klachten van omwonenden zijn binnen gekomen. Ook klachten over on gedierte hebben hei bedrijf nooit bereikt De geschillencommissie bleek het gisteren met de be drijfsleiding eens te zijn. ■'i Schiedam Enkele bewö- ners uït de Galileïstraat zijn »j, vannacht geëvacueerd uit hun woningen. In een onbe woond, vrijwel leegstaand pand ontstond brand. De brandweer vreesde dat de vlammen naar de nog be woonde huizen zouden over slaan. De spuitgasten wisten de schade uiteindelijk tot die ene woning te beperken. Hoe groot de schade is, was van morgen nog onbekend. Schiedam Een 46-jarige Vlaardïngse heeft gisteren de Beneluxtunnel als voetpad ge bruikt om thuis te komen. De vrouw had in Schiedam de bus gepakt in de veronderstelling, dat die haar vlak bij haar woning fzou afzetten. Toen de bus de tun - nel indook, besefte ze dat ze in het verkeerde voertuig was ge stapt. Vanaf de eerste de beste halte na de tunnel ging ze te voet terug naar Viaardingen. Rijks waterstaat plukte haar uit de tunnel. 't Schiedam Bij een radarcon- trole op de westbaan van de A4 heeft de politie gistermiddag 166 processen-verbaal uitgeschre- ven. Wegens werkzaamheden is daar tijdelijk een maximumsnel heid van 70 kilometer van kracht. De hoogste snelheid, die werd geturfd, was 115 kilometer. Ook in de omgeving van de Churehillweg werd tussen half vijf en half zes een snelheidscon trole uitgevoerd- De politie slin gerde 33 automobilisten op de bon, die zich niet hielden aan de toegestane 50 kilometer. De hoogste snelheid was hier 80 ki lometer. RotterdamNa Amsterdam zal nu ook in Rotterdam de 'veilig vrijen video' in première gaan. Dat gebeurt op vrijdagavond 18 november in een groot aantal homobars, dancings en discothe ken. De première wordt georgani seerd door het Aids Homo Over leg Rotterdam (AHOR), dat de komende maanden tevens safe seks video workshops zal hou den. De AHOR is destijds opge richt als meldpunt voor mensen die zich gediscrimineerd voelen vanwege Aids of homoseksuali teit. De AHOR is te bereiken via secretaris Michiel Eldering, tele foonnummer 4339933. ViaardingenVijf volkstuincomplexen in Viaardingen moeten na der worden onderzocht op bodemverontreiniging, hebben de pro vincie en de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond bepaald. Bij drie van die complexen heeft de provincie ernstige bedenkingen over de bodemkwaliteit. Het gaat om volkstuinen in de Broekpolder, Holy-Noord en de Indische Buurt. De gemeente maakt zich vooralsnog geen al te grote 2orgen. Er is, schrijven ambtenaren in een nota over de verontreiniging van de volkstuinen, slechts een historisch onderzoek gedaan. Monsters van de grond zijn er niet genomen. Het onderzoeksbureau heeft alleen -t met volkstuinders gepraat en hun klachten aangehoord. Die ge sprekken geven de provincie aanleiding om op nader onderzoek aan te dringen. In Schiedam z?il de bodem van het volkstuinencomplex Th urlede nader worden onderzocht. niginS gSS'is" Floresla£m' «ar volgens de provincie een nader onderzoek naar bodemverontrei- SchiedamKoningin Beatrix zal op 10 december de openine bijwonen van de tentoonstelling over Antilliaanse en Aru baanse beeldende kunst, onder de naam Bida Kolo in het Stedelijk Museum in Schiedam. De vorstin komt naar Schiedam op uitnodiging van museum directeur Hans Paalman. Hij verbleef eerder dit jaar enkele weken in de West om werk voor de expositie te selecteren Zijn verblijf veroorzaakte een rel op Curasao, omdat Paal man kritiek uitte op het kunstbeheer in een plaatselijk mu seum. Paalman werd daarop voor koloniaal uitgemaakt. Aan de expositie in het Stedelijk Museum nemen 21 kunste naars deel. Bida Kolo ('leven en kleur') wordt waarschijnlijk geopend door de oud-directeur van de kunstacademie op da- racao, de heer Capricome. Op het lijstje genodigden staat ook een gevolmachtigd minister van de Antillen. Tegelijkertijd met de expositie in hetStedelijk Museum wordt in de Amsterdamse galerie Villa Baranca een tentoonstelling gehouden van werk van zes Antilliaanse kunstenaars. Het is de tweede keer dat het Schiedams museum koninklijk bezoek ontvangt. Begin jaren zeventig ontving Hans Paalman de toenmalige koningin Juliana voor de uitreiking van een prijs voor de schilderkunst. door CAREl VAN DER VELDEN MaassluisMet de noncha lance van een ervaren tele- visierot speelt burgemeester Hans van Es de hoofdrol in de videofilm over de 9e Fu rie-ade. In de negen minu ten durende impressie, die verleden maand werd ge maakt, wisselen snelle flit sen van Maassluis' grootste volksfeest de presentatie van burgemeester Van Es af. In een bomvolle kelder van het voormalige stadhuis aan de Hoogstraat ging de videopro- duktte gisteren in première. Vlak voor de vakantie had de gemeenteraad een krediet be schikbaar gesteld van 6000 gul den, waardoor de promotiefilm kon worden gerealiseerd. De Maassluisse videomaker Henk Stakenburg kreeg de op dracht van het gemeentebe stuur. In totaal schoot hij meer dan twee uur materiaal op 1 ok tober, waarvan uiteindelijk dus negen minuten zijn overgeble ven. De hoofdrolspeler zelf over handigde gistermiddag de vi deo aan voorzitter Hem Swa- nenburg van de stichting Maas sluis-Maritiem, die verant woordelijk is voor het organi seren van de Furie-ade. Vol gens Van Es kan Swanenburg, die bekend staat om zijn gave om sponsors voor het evene ment te strikken, met de video film in zijn bagage in het ver volg nog beter uit de voeten. „Met de video bij u kunt u sponsors ook laten zien hoe interessant het evenement voor hen is". Springende parachutisten, in friet en hamburgers happende kinderen en mooie plaatjes van oude schepen wisselen in de film het commentaar van Van ver- igs de kade van de haven, over het ont staan van het evenement en de aantrekkelijkheid van Maas sluis als woon- en leefgemeen schap. Ook in levende lijve memo reerde de burgemeeste'r nog even het vele werk, dat de vele vrijwilligers voor de promotie van Maassluis verrichten. ..Naast de stichting Maritiem Es af. De burgemeester haalt, staande langs de Genodigden kijken naar de af titeling van de videofilm over de negende Furie-ade. hebben we, om er maar een paar te noemen, ook nog de stichting Westiand Marathon en het Nationaal Sleepvaart- museum die het nodige voor onze stad betekenen". De gemeente hoopt, dat de vi deo ook een functie kan ver vullen bij het aantrekken van bedrijven. Voor de gewone Maassluizer wordt het overi gens moeilijk om de video ie bekijken. Openbare vertonin gen staan niet gepland en een eigen tv-statlon kent Maassluis niet. Mogelijk kan verhuur via de plaatselijke videotheken uitkomst bieden. ViaardingenChris van Roon (46) heeft ontslag genomen als wethouder van Viaardingen. De CDA'er kwam, na gesprek ken met fractieleider Aart Kool en afdelingsvoorzitter Arjen van der Velde, tot de conclusie dat hij de storm in de gemeen teraad niet zou doorstaan. PvdA en VVD hadden een motie van wantrouwen voorbereid, die in de raad op brede steun kon rekenen. Het CDA is bereid een nieuwe wethouder te leveren voor het college met PvdA en VVD. „Wethouder Van Roon heeft onze volledige steun, maar het politieke feit ligt er, dat PvdA en "VVD een motie van wantrou wen tegen hem wilden indienen. Ik neem kennis van zijn ont slag", zei Aart Kool vanmorgen op een inderhaast georganiseer de persconferentie. Het CDA wil CAUÜBORGSTRAAT 50 WAARtWGEH - TEL 0104343096 Maasland Een sluipende on dermijning van het basisonder wijs: in de Maaslandse gemeen teraad was men gisteravond zeer kritisch over het beleid van mi nister Deetman. In eerste instan tie waren het twee insprekers, die furieus waren. Eén van hen was Cees van Gageldonk na mens de medezeggenschapsra den van de Aloysiusschool, de Klimop, 't Spreeuwennest en de Schutse. De kritiek was van dien aard, dat sommige fracties in hun al gemene beschouwingen de on- derwïjsparagraaf op het laatste momentbijstelden. In voorgaande jaren wist Maas land kortingen op het onderwijs te voorkomen. Volgend jaar wil len burgemeester en wethouders echter 40.000 gulden bezuinigen. Het voorstel is de uren voor vak leerkrachten te halveren. Maar volgens de medezeggenschaps raden is er door het rijk de afge lopen jaren al voldoende op Het onderwijs bezuinigd. „Een be zuiniging daarbovenop van de gemeente is onverantwoord", stelde Van Gageldonk. „Bezuinigen op de toekomst van de kinderen is te allen tijde verkeerd", hield ookHuub Paal vast namens de vier scholen de gemeenteraad voor. Paalvast wees op een onder de ouders ge houden enquête, „Zij vinden dat er op het onderwijs niet mag worden bezuinigd. Liefst 86 pro cent van de ouders van onze scholen heeft een brief onderte kend, waarin dat staat ver woord". Van de vier raadsfracties spra ken de VVD en het CDA hun zorgen over de bezuinigingen uit. De Open Groepering en de PvdA gingen verder. Wiebe Gouma (PvdA) wil de bezuini ging op bijscholing van het on derwijzend personeel ongedaan maken. De Open Groepering kwam met alternatieven als kor ten op de logopedie, de dienst Onderwijsbegeleiding Westiand, de schoolartsendienst en margi naal ook in het vakonderwijs. Burgemeester Mieke Bloemen- daal, die onderwijs in haar porte feuille heeft, zei een bezuiniging op de logopedie te willen over wegen. Dat brengt structureel 4Q.0G0 gulden op. Gaat de raad hiermee morgendagavond ak koord. dan wordt het contract met de aangestelde kracht nog voor het eind van deze maana iliillilIllllIlilllIIIIIIIIIMIIIIilIlllillIllllinilillIliililIIKIilllIIlIIlllIlIIflIlllllIIlilIIlIllIiilllIililllllfjlI MaassluisHet stadhuis van Maassluis wordt in architectenkringen een grootsheid toegedicht, die daarvoor in destadhuisbouwlange tijd afwezig is geweest. Dat is te lezen in een catalogus, waarin de ontwik keling van de stadhuisgebouw in een aantal essays wordt geschetst. De Nederlandse stadhuizen staan vanaf 26 november centraal op een tentoonstelling in het Gemeentemuseum aan de Zuiddijk. De exposi tie, die tot 15 januari duurt en door burgemeester Hans van Es wordt geopend, is opgezet ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het Maassluisse stadhuis. Het uitgestalde materiaal spitst zich toe op de afgelopen 25 jaar. De tentoonstelling zal van dinsdag tot en met zondag van twee tot vijf uur te bezichtigen zijn. imiiiimiimiuiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiimiiiiiimnummiiiwiiiiiimmniniiiiiiiiiiiiiiiiiiimiii Viaardingen Het onderzoek naar belangenverstrengeling van Chris van Roon rond socië teit DAT in de Havenstraat is zonder medeweten van de CDA- wethouder uitgevoerd. Van Roon moest na terugkeer van vakantie van zijn fractievoorzit ter Kool vernemen, dat burge meester Pred van Lier (PvdA) zo'n onderzoek had laten uitvoe ren. Van Lier stelde Kool de resulta ten van het onderzoek veertien dagen geleden ter hand. Die raadpleegde enkele juristen en kwam tot de slotsom, dat er wet telijk gezien geen sprake was van belangenverstrengeling. Van Roon had zich al voor zijn benoeming tot wethouder uit het societeitsbestuur teruggetrok ken en zou ook geen pogingen hebben gedaan de opheffing van DAT tegen te houden. Toen Kool geen aanleiding zag zijn wethouder te verzoeken af te treden, dreigden de coalitie partijen PvdA en WD met een motie van wantrouwen tegen Van Roon. Kool liet Van Roon weten, dat zijn fractie niet om dat zware politieke feit heen kon. Volgens de in ongenade gevallen CD A-bestuurder is burgemees ter Van Lier de kwade genius in deze kwestie. Van Roon beschul digde de PvdA-burgemeester ooit van partijdigheid en die op merking zou Van Lier hem nooit hebben vergeven. Van Roon noemt het opvallend dat acties tegen zijn persoon altijd plaats vonden tijdens zijn vakanties. „Je mag van de voorzitter van het college toch verwachten dat hij je op de hoogte stelt van wat er aan de hand is. Maar dat-is nooit, ik herhaal nooit, ge beurd". de coalitie, die met veel pijn en moeite tot stand kwam, niet op het spel zetten. Van Roon vindt de kritiek die PvdA en VVD op hem hebben, als zou hij rond de opheffing van sociëteit DAT politiek onzuiver hebben gehandeld, volstrekt niet terecht. „Maar ik heb helaas moeten vaststellen dat de ver trouwensbasis voor een verdere samenwerking tussen mij als wethouder en dit college kenne lijk niet meer aanwezig is", zei van Roon vanochtend. De CDA'er, die anderhalf jaar het ambt van wethouder be kleedde, heeft 'grote twijfels' bij de houding van de politieke par tijen en de burgemeester in deze zaak. Van Roon denkt dat de PvdA andere motieven heeft om hem beentje te lichten. De wethouder vermoedt dat hij, naar de zin van de PvdA, te nadrukkelijk zijn stempel heeft gezet op het beleid van het college. „C. van Roon bracht de zaak in onbalans". De CDA-wethouder voor finan cien zal waarschijnlijk van avond, als 'zijn' begroting wordt behandeld, niet achter de colle getafel zitten. Maar dat was slechts, zei Aart Kool, een kwes tie van nadere regie. Kool is zelf overigens één van de kandida ten om Van Roon op te volgen. Maar de CDA-fractie heeft over de opvolging van de wethouder nog niet gesproken. .\offic~och t en dj es geen dreumesop vang Viaardingen De Govert Maansehool mag gewoon door gaan met het organiseren van koffie-ochtendjes.Als ouders een praatje komen maken met het onderwijsteam en hun kin deren meenemen, kan de ge meente dat moeilijk verbieden. Het is niet te bewijzen dat de christelijke basisschool in de Westwijk met deze koffie-och tendjes de afspraken over kin deropvang overtreedt. Ook kan niet worden aangetoond, dat de Govert Maansehool op deze ma-' nier leerlingen werft. Dat schrijven burgemeester en wethouders in antwoord op vra-; gen van de gemeenteraadsleden Ati Ranshuijsen (onafhankelijk, D66) en Henny Petray (PvdA). De twee suggereerden dat het team van de Govert Maan zich niets aantrekt van de afspraak, dat scholen geen reclame voor zichzelf mogen maken. Dreumesen een paar uurtjes in de week bezighouden, is volgens beide raadsleden een vorm van kinderopvang. Maar volgens B en W is daar geen sprake van: de kinderen worden immers Verge zeld van hun vader of moeder. Daarom klopt de bewering van* Petray en Ranshuijsen ook niet, dat de Govert Maansehool „leer lingen van 3.5 jaar inschrijft". De- kinderen zijn geen leerlingen; maar bezoekers, zegt het college. Over de folder die het Govert Maan-team in de buurt zou ver spreiden eveneens met als doel, leerlingen te wervenzijn burgemeester en Wethouders kort: de Vereniging voor Chris-' telijk Onderwijs ontkent het be staan van zo'n folder. Uit de toon van de antwoorden kan niet" worden opgemaakt of B en W hiermee de vereniging betichten van gejok. Door de juiste schoenen een juiste houding en een leven lang plezier uw adres voor: Steunzolen op advies arts Damesschoenen tot maat 45 Herenschoenen tot maat 52 Kinderschoenen In vijf wljdtematen uw schoenenzaak - Dr. Kuyperkade 13 - Maassluis - Tel- 01899-12427 door KOR KEGEL Schiedam —Drie mannen zitten op een bankje in de Groenelaan, voor de vishandel van Gund- lach, en de middelste heeft na tuurlijk het hoogste woord. Die kennen ze in de Gorzen wel: flesje bier !n de hand, nooit het zelfde flesje. Een vrouw staat er bij. Alle vier kijken ze in de lens op het moment, dat fotograaf Tim Hielkema klikt. Toch pose ren ze niet; er is voor de foto niets in scène gezet Het is meer alsof Hielkema de vijfde ge sprekspartner is. Pagina 76 in het boek Schiedam-Holland. Een willekeurige pagina. Schiedammers zijn in hun gewo ne doen en laten gefotografeerd. Dat levert niet altijd verheffen de plaatjes op. Voor het oog van de camera speelt zich onverho len een ruzie af tussen man en vrouw. Maar Tim. Hielkema is geen gluurder. Hij wil niet spion neren, hij wil herkenbare tafere len laten zien. Zelf wordt hij In het boek Sehiedam-Holland ook geïnterviewd. In het veertigste en laatste stukje zegt hij: „Je moet ook niet vragen: maar waar zijn die andere Schiedam mers, de rijken, de welgestelden? Die zijn er niet. De mensen die de dienst uitmaken zie je niet op straat, nooit, nergens". Het komt misschien doordat de schone schijn in Sehiedam-Hol land ontbreekt, dat Vrij Neder land naar aanleiding van het boek schreef over 'een versuk kelde stad in HoxN' .8', In Schie dam ging de nesl t van de ge meenteraad al teg/.'i i die uitdruk king tekeer, wan' h-j begreep het beter: een fotograaf kan overal zulke plaatjes schieten. In Parns, in New York, in Timboektoe. De enige voorwaarde is dat je van mensen houdt en genoegen neemt met hun hebben en hou den. Dat kan overal. Die negatieve beeldvorming van Schiedam zou wel eens onbe doeld in de hand gewerkt kun nen zijn door de publiciteit, die uitgeverij Scriptum rond Sehie dam-Holland verzorgde. Van de veertig interviews door Peter de Lange wordt benadrukt, dat' Schiedammers hierin hun roe-' ning geven over de stad, die ze of tot de grond toe afbreken of de' hemel in prijzen. 1 Nou valt dat wel mee. De hemel in prijzen: als Piet de Smits.j kraanmachinist bij Wilton-Fije-I noord, zegt dat hij de hele wereld^ isafgereisd maar dat hij zich ner-j gens zo thuisvoelt als wanneer, hij de toren van de Heilig Harte kerk ziet, is dat dan de hemel in-' p rijzen? Als Karen van d er Tuijn het in Harga fijnsporten vindt, is dat dan de hemel in prijzen? Nee, dus blijven de afbreker? over om Tiaar op zoek te gaan: een Hagen doorn, die veel kritiek heeft maar van de stad houdt waar hij zijn wortels heeft; een architect die vindt dat Schiedam zuiniger moet zijn met z'n historie; de voormalige archivaris Van der Feijst, die hier een cultuurar moede ontwaart. Maar al die opmerkingen ik zie er helemaal niks Schiedams aan. Dat hoor je in Viaardingen en Rotterdam ook, zulke ver zuchtingen over hun omgeving slaken mensen overal op de we reld. Sommige geïnterviewden zijn overwegend sceptisch, maar breken ze hun stad nu tot de grond toe af? Nee, Waarom komt dat dan in de reclamecampagne zo naar voren? Beïnvloed door die publiciteit kwam ik bij vluchtig doorblade ren de ene na de andere zwart gallige opmerking tegen, en ik dacht nog even dat het aan Peter de Lange lag, want ik ken de Schiedammers helemaal niet als kankeraars en ik ben er zelf één, Ben er dus beter voor gaan zit ten, en dat loutert Sehiedam- Holland blijkt dan eigenlijk een prettig boek te zijn, 't leest ont spannen weg. Amusante opmer- Mngen, over de cultuur, over de •werkgelegenheid, over al die jonge wethouders.' Alsof je op een verjaardagsfeestje zit.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1